AANBESTEDING. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 25 Juni 1910. 50e Jaargang- No. 5472. Buitenland. Binnenland. TWSBDB BX/AJD. 6300 Lessinesche keien 12/i4. 580 M2. harde Waalklinker, 37 M2. Oementtegeis. 20 oude Spoorwegdwarsleggers, FEUILLETON. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, maken bekend dat zij op Dinsdag den 12 Juli E9iO, des voormiddags om 11 uur, op het gemeentehuis zullen aanbesteden, de levering en uerwerking van (Straatklinker). benevens eenige verdere werkzaam- heden voor aanleg en vernienwing van straten in de gemeente. (Ranting f 1900.) De aanwijs zal geschieden op den dag der aanbesteding, des voormiddags 10 uur. Het bestek is van heden te bekomen ter gemeente-secretarie ad f 1,waar ook verdere inlichtingen verstrekt worden. Sas van Gent, den 24 Juni 1910. De Burgemeester P. WAUTERS, De Secretaris, F. STUBBE. De eerste passsagierstocht met een bestuur- baren ballon is door de „h. Z. VII" volbracht van Friedricbshafen naar Dusseldorp. De afstand 600 KM., werd in ruim 9 uren afgelegd het traject Mannheim Dusseldorp, waarover de sneltrein 6 uren doet, in 4 uren. De toeht verliep zonder het minste voorval. Het luchtschip is nu overgenomen door de Duitsehe lpchtvaartmaatschappij, die geregeld tochten met passagiers organiseeren zal. De //Koln. Ztg." meldt het volgende over den tocht. De reis naar Dusseldorp is het beste wat tot nog toe op luehtvaartgebied gepresteerd is. De ballon had een gemiddelde snelheid van 70 KM., wat een record is. De wind was in de eerste helft van den weg kalm. In het Rijndal ging men voor den wind af en men bereikte tusschen Bingen en Bonn dan ook een snelheid van 80 KM. De motoren werkten prachtig en de stuurtoestellen functi- oneerden uitstekend. Als een auto zoo licht bestuurbaar, heeft de „\j. Z. VII" zich den geheelen tocht gedragen. In de passagierskajuit was de reis zeer aan- genaam, zonder schokken of geraas van machines waande men zich in een draagstoel te bevinden. Graaf Zeppelin en zijn mede-reizigers zijn dan ook vol lof over het luchtschip. Van Neuwied af kreeg het luchtschip stortregens op zijn omhulsel, maar het stevende dapper voort eti verscheen acht minuten over elven boven Keulen. Men had te Dusseldorp de //Zeppelin" niet voor 's avonds verwacht, dus waren er betrek- kelyk weinig menschen op de landingsplaats, de Goltzheimer heide. 1 wintig minuten voor twaalven kwam de ballon in 't zicht en enkele minuten over 12 zweefde hij in wijden boog voor de loods. Een kijk op 't luchtschip geeft de volgende beschrijving Lijnrecht stevent de eerste lucht- Na het ontbijt liet hij zich door Wool hoed en stole brengen, om zich naar zijne plantage te begeven, waar hij zijn opzichter Will Gzy met al zijn negers geducbt de les wilde lezen, daar die luie slungels, naar hij beweerde, zijne^ afwezigheid slechts gebruikt iiadden om huu gemak te nemen. Capitola, thans weder alleen, doorliep nu de kamers van het kasteel eu overtuigde zich, dat mistress Oodiment ze volgens waarheid als vochtig en onbewoonbaar had afgeschilderd toen begaf zij zich naar baar eigen vertrek, dat haar thans, nu een heldere winterzon het vroolijk bescheen en vooral nu zij de andere kamers had bekekan, reeds niet meer leeg en ongezellig voorkwam als daags te voren. Zelfs de oude meubelen bleken bij nauwkeu- riger beschouwing geen wormstekige roramel te zijn, maar integendeel kostbare antiquiteiten, welke fapitola niet meer droevig aanstaarden, maar er zich over scheen te verheugen, ter beschikking te staan van een zoo lieve meesteres. Dpgeruimd en zonder nog om den valkuil en zijn geheimen te denken, begon Capitola laie kofters uit te pakken en de menigte fraaie za en welke zij aan de onbegrensde vrijgevig- ♦heid van den majoor had te danken, een plaats te geven. Niet alleen in New-York, maar ook in Whasington had de majoor tot mailboot op de stad aan. Dat is geen lucht schip, maar een reiswagen, een waggon, maar dan een voor de luchtvaart. Uit zijn massieve gedaante blijkt het kenmerkende van het ver- keersmiddelde passagierskajuit, gebouwd in de kiel van het luchtschip, de vensters van de coupe, vijf zeer gvoote en twee kleinere. Niets hangt los, op zichzelf, afgescheiden alles sluit zonder tusschenruimten aan elkaar. De voorste schroeven met twee bladen, werken langzaam, de achterste, met vier bladen, draaien snel. In zijn geheel maakt het nieuwe verkeersluchtschip den indruk van breede kracht. En tocli, hoe luchtig is het Alvorens Zeppelin het luchtschip verliet, hield de burgervader van Dusseldorp een toespraak, waarin hij den luchtgraaf welkom heette. Toen barstten de hoera's los. Zeppelin dankte met enkele woorden, verliet het schuitje en gat zelf de kommandos voor het opbergen van den reuzen-ballon in de loods. Voor heden zouden geen nieuwe opstijgingen worden gedaan. De //L. Z. VII" is de grootste Zeppelin die bestaat, lengte 148 meters, en 14 meters door- sneeinhoud 19,000 kub. meters. De draag- kracht van het geweldige lichaam is ongeveer 20.000 kilo, waarvan het schip met zijn werk- tuigen, alleen 15.500 kilo vereischt, terwijl 4500 kilo voor rekening van de bemanning, de passagiers, den ballast enz. komen. Drie Daim- ler-motoren van 115 pk. elk, bewegen het voort. De passagierskajuit is vau buiten met aluminium, van binnen met mahoniehout bekleed, licht ge bouwd. Het eet- en drinkgerei is van aluminium, zoo dun als papier. Het schip kan 20 a 25 reizigers tijdelijk meenemen de bemanning bestaat uit 10 koppen terwijl voor 15 a 20 uren voedingsstoffen voor de motoren kan worden meegenomen, om 1000 a 1500 KM. te kunnen afleggen. De //L. Z. VIF' zal voorloopig van Dussel dorp uit korte tochten van twee tot drie uren ondernemen. De passage-prijs zal gemiddeld 120 gulden zijn. Ook groote tochten zullen ondernomen worden als 't weer dienende is. In 't bij zijn van president Fallieres, verschei- dene Ministers en afvaardigingen van Kamer en Senaat, zijn eergister de slachtoffers van de z/Pluviose" te Calais begraven. De president hield een roerende toespraak. Het regilieuse conflict in Spanje wordt hef- tiger. Te Madrid zoowel als in de provincie organiseeren de clericalen protest-bijeenkomsten tegen de regeering, en naar Rome worden adressen gezonden met verzoek over de regeering den banvloek uit te spreken. Vooraau in de protestbeweging staat de Spaansche adel, die zich heftig keert tegen het besluit der gods- dienstvrijheid. Zj nemen een eigenaardig anti- nationaal middel te baat. Zij verkoopen al bun aandeelen in binnenlandsche ondernemingen en koepen buiteulandsche papieren om de Spaansche fondsenmarkt in de war en de regeering in discrediet te brengen. Om daarin te voorzien, heeft de regeering plan een belasting op buiten- landsche effekten in te voeren. Op last der regeering zijn zeven katholieke broederscholen in Asturie gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De Voorzitter houdt, terwijl alle leden en de aan de ministerstafel plaats genomen heb- zijne uicht gezegd Kindlief, een oude vrij- gezel als ik, heeft geen verstand van de toilet- benoodigdheden eener jonge dame. Ik geef je derhalve onbepaalde volmachtje moogt uit- kiezen en koopen waar je zin in hebt. Ik zal de rekeniugen betalen." En Capitola had van dit verlot zoo ruimschoots gebruik gemaakt, dat er ettelijke uren mee gemoeid waren, eer alles was gerangschikt en geborgen in compiode en kasten in den muur ofschoon Pitapat, die zich niet genoeg over al die heerlijke zaken, welke uit de koffers aan 't daglicht kwamen, kon verbazen, naar best vermogen haar daarbij getrouw hielp. Toen alles naar wensch was geordend, ge- voelde Capitola behoette zich een weinig in de vrije natuur te begeven. Ten dien einde ging zij naar beneden, doch in den tuin gekomen, ontmoette zij den majoor, die juist van zijn inspectie terugkeerde. Vlak achter hem liep Wool, die een mooien grijzen pony aan den toom voerde. Het kleine, levendige dier droeg een dameszadel op den rug. z/Ha, je komt precies van pas, Capriep de oude heer tot zyn nicht. //Kijk eens naar dit paardje. Weet je wat ik daarmee voor heb Dat wil ik jou geven je moet leeren paardrijden." z/Geeft u het mij present, oom Mag ik leeren rijden jubelde Capitola. vO, oompje, wilt u mij dan gek van blijdschap maken Och, laat ik u eens omhelzen, beste, heerlijke, onvergetelijke oom Zoo juichend en daarbij in de handen klap- pend sloeg het dwaze, moedwillige kind hare bende Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Buitenlandscbe Zaken en van Landbouw zich van hunne zetels verheffen, een korte rede naar aanleiding van het overlijden van de Vorstin- moeder Von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. De President zegt, dat de Koningin en de kouinklijke familie door dit overlijden in diepen rouw zijn gedompeld. Spreker herinnert, dat prinses Marie, zooals zij steeds door ons volk genoemd bleef, al verbleef zij meer dan veertig jaren in het buitenland, steeds een Nederlandsche prinses is gebleven, die liet en ieed deelde van het Nederlandsche volk en -zicb met oprechte belangstelling op de hoogte hield van al't geen waarin ook het Nederlandsche volk belang stelde. Voorts herinnerde spreker aan de bereid- willigheid, waarmede de nu ontslapen Vorstin hulp en steun verleende, daar waar die haar gevraagd werden. Het Nederlandsche volk betoonde wederkeerige liefde aan de Vorstin en gaf daarvan bij verschillende gelegenheden blijken, die door H. K. B. op hoogen prijs werden gesteld. De voorzitter was overtuigd, dat de naam van de Prinses Von Wied onder de edele Prinsessen .van het Huis van Oranje in eere zal blijven voortleven en door het Nederlandsche volk in dankbare herinnering zal worden ge- houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken sluit zich, namens de Regeering, van harte aan bij deze woorden, aan welke niets behoefde toege- voegd te worden. De nagedachtenis van deze Vorstin, die steeds de tradities van Oranje getrouw is gebleven en voor Nederland steeds liefde en trouw heeft bewaard, zal ongetwijfeld bij ons volk in de hoogste eere blijven. Bij de voortzetting van de behandeling van de Octrooiwet wordt door de commissie van rapporteurs teruggenomen het amendement strekkende dat iemand, die in het buitenland een octrooi aanvraagt en als gevolg daarvan gedurende een jaar voorkeur van aanvraag heeft in Nederland, dit recht eerst zal verkrijgen na het in werking treden van de Octrooiwet. Na eenig debat wordt door de Regeering, in overeenstemming met de commissie van rapporteurs, een wijziging in het ontwerp ge- bracht, waardoor nu bepaald wordt dat wanneer een persoon, die in dienst van een werkgever is, een uitvinding doet (voor welke door den patroon octrooi wordt aangevraagd) duidelijk kan maken dat hem, met uitsluiting van anderen, de eer der uitvinding toekomt, op zijn verzoek de octrooiraad kan bepalen dat ook zijn naam in het octrooi wordt vermeld. Uitvoerig wordt gediscussieerd over de kwestie van het voorgebruik eener uitvinding, waarvan echter de slotsom is, dat gehandhaafd blijft de bepaling van het ontwerp dat, wanneer iemand een uitvinding heeft gedaan, waarover hij octrooi heeft aangevraagd, hij geen actie kan instellen tegen een ander die vroeger dezelfde uitvinding heeft gedaan, waarvoor hij echter geen octrooi had aangevraagd, zoodat laatstgenoemde onge- binderd zijn uitvinding kan aanwenden. Na nog korte discussies over enkele juridische punten, wordt het ontwerp-octrooiwet atge- handeld. De eindstemming zal morgen na de pauze worden gehouden. Yerder worden verschillende ontwerpen aan- genomen, zonder stemming of debat, o. a. het armen om den hals van den ouden driftkop, die stevig op zijn stok moest leunen, om niet door zijn uitgelaten nicht ouderstboven ge- worpen te worden. z/Nou, nou," meesmuilde hij, //schei maar uit, 'tis goed zoo. Je dankbaarheid is waar- achtig levensgevaarlijkMaar wacht, kleine heks, als de schimmel je een paar malen flink in 't zand heeft doen bijten, dan zal je wel een ander gezicht trekken." ,/Denkt u dan, dat ik daarom wat maal antwoordde Capitola. „Hoe dikwijls ben ik niet in New-York ,/Stil, stilviel de majoor het meisje in de rede, daar hij niet wilde, dat Capitola in tegen- woordigheid van Wool, over haar verleden sprak. //Wanneer mag ik beginnen vroeg zijne nicht. z/Dadelijk na het eten zult ge uwe eerste les ontvaugen, omdat je met een voile maag minder breekbaar bent en niet zoo licht gevaar loopt als je valt, door den wind weggewaaid te worden. En naar binnen, naar binnen met je Ik heb honger en trek om wat te eten." Met deze woorden dreef de majoor zijn nicht voor zich uit, die huppelend en jubelend nog honderden malen naar hare pony omkeek, al vorens met haren ouden, jovialen oom achter de vleugeldeuren van het kasteel te verdwijnen. Na het diner ontving Capitola van Wool, als stalmeester haar eerste onderricht in de rijkunst. Daar zij goed gebouwd, daarbij vol moed en tegenwoordigheid van geest was, der halve de drie eigenschappen bezat, welke voor ieder, die een paard bestijgen wil, onontbeer- wetsvoorstel van de beeren Van der Molep en De Geer tot regelir g van de bevoegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheden, vermeld in art. 56 a en b der L. O.-wet. Voorts wordt goedgekeurd het op 20 No vember 1909 te Rome tusschen Nederland en Italie gesloten arbitrage-verdrag. De Kamer gaat in comite-generaal, ter be handeling van het rapport der Kruppcommissie en van de huishoudelijke raming der Kamer. Na heropening van de openbare vergadering wordt besloten heden avond geen vergadering te houden. Morgen 10 uur openbare vergadering. Het 47e jaarfeest van de Weesin rich ting te Neerbosch bij Nijmegen is Woensdag met veel opgewektheid en onder belangstelling van weezenvrienden, die van elders waren overge- komen, gevierd. De geheele bevolking van het weezendorp, vereenigde zich des morgens om elf uui in de kapel der inrichting, waar voor een groote, aandachtige schare de feestrede werd uitge- sproken door Dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht, bij welke plechtigheid onder orgel- begeleidiug verschillende liederen gezougen werden. Daarna nam de Directeur, Ds. Schry ver, het woord om het jaarverslag uit te brengen en daarin te gewagen van dagen van groote blijd schap en van dagen vau veel zorgen, of zooals spreker het noemde dagen met een kroontje er boven en dagen met een kruisje er onder. Met nadruk werd gewezen op de groote waarde voor de inrichting, gelegen in het bezit der teekenschool die het vorig jaar in gebruik werd genomen en waarin 127 leerlingen samen 14 uren les ontvangen van 2 leermeesters. Bij het rekeningoverzicht gekomen, kon Ds. Schrijver wijzen op een batig saldo van J 330. De rekening sloot in ontvangst en uitgaat met 105,495. Aan verpleeggelden werd ontvangen f 41,323,941/a, aan gitten 38,724, aan legaten f 66,773, van welk bedrag 60,275 werd afge- schreveu op vaste goederen, drukkerij, binderij, boerderij enz. De uitgaven voor kleeding bedroegen j 11821, die voor voeding 34691, verwarming enver- lichting f 6324, onderwijs 7424, salarissen 10805, renten en pensioenen 9183, onder- houd gebouwen en terreinen 17698. TER NEUZEN, 24 Juni 1910. In den morgen van gisteren weerklonken alhier reeds vroeg natiouale zangeu door ouze straten. 't Waren de kinderen van de openbare scholen te Zaamslag die per voertuig werden aangebracht en die een reisje zouden maken naar Middelburg en Vlissingen. De regenbuien waarvan we hier gisteren profiteerden hebben blijkbaar geen invloed ge- had op de jeugdige reizigers, want ze arriveerden des avonds hier in de meest genoeglijke stemming. Naar we vernemen zullen ook de leerlingen van de 3 hoogste klassen der openbare scholen alhier dit jaar een bezoek aan Middelburg en Vlissingen brengen. Gisteren werd aan onze gemeente en de omgeving een bezoek gebracht door een zang- vereeniging uit Baarland, die des avonds in de Herv. kerk eenige liederen ten beste gaf. Naar de Midd. Ct. verneemt wordt aan een klacht, dezer dagen door den heer H. A. van Dalsum, bij den officier van justitie aan de rechtbank te Middelburg ingediend tegen den heer P. F. Fruytier, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geen gevolg gegeven. lijk zijn, maakte zij reeds bij deze eerste proeve, verrassende vorderingen. Majoor Warfield, die onder de verande een pijp zat te rooken, zag inmiddels met welge- vallen op zijn nicht, welke hij juist prees over hare bekwaamheid, toen plotseling een ruiter, zoo snel als de gesteldln id van den grond het veroorloofde, kwam aanrennen. Alvorens de oude heer nog tijd had te bedenken, wie dat wel kon zijn, was de ruiter voor den majoor uit het zadel gesprongen. Het was zijn neef. „Wat, Herbert? Ei, rn'n jongen, reeds zoo spoedig terug Wij verwachtten je niet vooi over een week maar des te betei, des te beterIk ben blij je te zien," riep de oude heer, die opstond om den jongen man de hand te duukken. Capitola, die reeds van verre haren vriend had herkend, kwam fluks op hare pony aange* reden. Met het plan om snel en daarbij sier- lijk, uit het zadel te springen, deed zij een verkeerde beweging en viel, tot groot plezier van Wool, die zijn mond tot aan zijn ooren opensperde, terwpl hij haar hoogst oueerbiedig uitlachte, languit op den grond. z/Daar,". riep de majoor, die eveneens in luid gelach uitproestte, //heb ik het niet gezegd (Wordt vervolgd.) tWiii H JPl'i fiii i i W li I>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5