A I g 8 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaaoderen. No. 5472. Zaterda^ 25 Juni 1910. 50s Jaargang. Bekeneimaking. PAARDEN- en VEEMARKT ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. No. 2 5. Inzending van adverteritien voor 3 uren op den dag der uitgave. EBHSTB -RT.AT-) Burgemeester en Wethoaders van ZA AMSLAG, brengen ter algemeene kennis _A.. dat de gewone jaarlijksche in deze gemeente zal plaats hebben op Don* depdag den 7 Juli SSIO, aanvangende des voormiddags ten 9- en eindigende des namid- dags ten 3 ure dat iedere eigenaar of aanbrenger van vee zal verplickt zijn dadelijk bij zijn aankomst zich bij den Marktuieester aan te melden tot opgaaf van het aantal, de soort'en den ouderdom van de door hen ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premien zullen worden uitgereikt 1°. Yoor het grootste getal paarden van een eigenaar ter markt gebracht, doch minsten3 5 stuks f 4, 2°. Voor het grootste getal hoornvee als voren4, 3°. n grootste getal varkens als voren 4°. 2,- u u schoonste Merriepaard van 4 jaar of ouder le prijs een verguld zilvereu medaille en 3, 2e prijs5,— ii n schoonste Merriepaard van 3 jaar oudle prijs een verguld zil vereu medaille en 1,50 2c prijsh 3,— u n schooDste paard van 2 jaar oudle prijs 6, 2e prijs3, u a schoonste paard van I jaar oud2,50 n schoonste veulen ge- boren in 1910 2,50 n de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le Prijs4,— 2e prijs2,50 10o. u vetste koe, vaars, os of stier le prijsa 4,— 2e prijs2,50 Geen bekroning kan plaats hebben voor dieren na 11 uren voormiddag, ter markt gebracht. 13. dat de kermis ^zal worden gehouden te beginnen Ooudeedag 7- en eindigende ZatercSag JuSa aaustaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. Zaamslag, 17 Juni '10. 5o. 6o. 7o. 8°. 9o. TER NEUZEN, 24 Juni 1910. In Zeeland kwamen in de week van 15 tot en met 21 Juni zeven gevallen van be- smettelijke ziekten voor, nl. vier gevallen van roodvonk te St. Maartensdijk en een te Middelburg en twee gevallen van diphtheritis te Borssele. Bosclikapelle. J. de Bakker alhier slachtte deze week eene kip, die niet minder dan 8 jaar oud was, en tot op het laatst eene goede eierlegster was geweest, reden, waarom ze niet reeds eenige jaren terug in den pot werd gestopt. Het beest kou van ouderdom niet meer loopen. Vogels kiezen dikwijls vreemdsoortige plaatsen voor het bouwen hunner nesten. in de schuur van de wed. P. Heije is een zwaluw bezig haar woning te maken tegen een alk, juist langs het touw van een daaraan ^angenden schommel, die dagelijks wordt ge- Donderdag is men begonnen met het machinaal maaien van het perceel karwij in den Willem 111 polder. De opbrengst wordt geschat op circa 15 baaltjes per gemet, dus een goede oogst. Vlak er naast staat een perceel mosterdzaad in volien bloei, zoodat men hier zeer toe- vallig twee gewassen bijeen ziet, welke in deze streek uiterst weinig verbouwd worden. Ilengstdijk. Het groote vischwater yde Vogel" onder deze gemeente, circa drie kwartier gaans lang, en gemiddeld een honderdtal meters breed, wordt tegenwoordig weer druk bezocht door liefhebbers van hengelen, niet alleen uit deze en omringende gemeenten maar 00k uit Belgie, die men hier uren aan een stuk op hun dobber kan zien kijken. Het is dan 00k eene uiterst schoone visch- gelegenheid voor hengelaars. z/De Vogel" ligt geheel tusschen wei- en bouwlandenlangs zijne kanten loopen geen rijwegen, en het water wordt door geen vaar- tuigen beroerd het is er rustig en kalm. En wat het voornaamste is, er zit zeer veel visch op, vooral karper en baars. Dezer dagen ving een visscher in eenige uren met twee hengels een 80-tal baarzen en 7 karpers. IValsooi'deu. Door het bestuur der water- keering zijn terstond maatregelen genomen in verband met de oeverafschuiving aan den Melo- polder. Ten spoedigste zullen ter plaatse twee zink- stukken worden gezonken, e'en van 50 bi) 20 M. en een van 80 bij 25 M. De te maken kosten zijn geraamd op circa 12000. Hit de gehouden peilingen blijkt, dat de afgestorte grond de diepte, die er voor lag, belangrijk heeft verminderd. Provinciale Staten van Zeeland. Bij Gedep. Staten is ingekomen een adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging van land- en tninbouwonderwijzers om een bijdrage ter verhooging van de salarissen dier onderwijzers. Gedep. Staten herinneren er aan, dat in 1904 en in 1906 een gelijk verzoek werd afgewezeu, de laatste maal nadat gebleken was, dat 00k in de verplaatsingskosten der onderwijzers sub- sidie van Rijkswege wordt gegeven. Sedert is er, voor zoover zij kunnen nagaan, in den toestaud geene verandering gekomen, zoodat zij geen termen vinden thans een voorstel te doen, strekkende tot het scheppen van eene nieuwe uitgaaf ten laste der provincie. Zij stellen daarom voor afwijzeud op het verzoek te beschikken. Op 31 December 1911 eindigt de termijn, waarvoor bij besluit van 17 Juli 1901 aan'de Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij subsidie uit de provinciale fondsen is verleend voor de uit- oefening van een stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Bevelaod en Wal- cheren. Bij dat besluit is de voorwaarde gesteld, dat, mocht de Maatschappij verlenging van het subsidie wensehen te verkrijgen, de aanvraag daartoe zou behooren te geschieden ten minste anderhalf jaar voor eerstgenoemden datum. De directie der maatschappij schreef dd. 6 April 1910dat in de dien dag gehouden algemeene vergadering het voorstel van com- missarissen, tot niet-verlenging van het subsidie- contract, is aangenomen en in beginsel tot liquidatie der vennootschap werd besloten. Dit schrijven gaf Gedep. Staten aanleiding om te overwegen, of en, zoo ja, welke maat regelen door de provincie zouden kunnen worden genomen, om eene geregelde verbinding van Zierikzee met Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren te verzekeren. Zoover kan worden riagegaan, voer de Spoor- boot reeds in 1864 van Middelburg destijds op Bergen op Zoom v.v. Iu dat jaar is voor de eerste maal door de Provincie subsidie ver leend. In 1865 wordt voor het eerst melding ge- maakt van reizen op Zierikzee in 1866 werden deze 4 a 6 maal per maand gedaan. Van toen af werd het subsidie per jaar toege- kend. Eerst in 1871 werd het verleend voor 10 jaar (tot 31 December 1881). Later is is het telkens voor gelijk tijdvak verlengd. De laatste maal is het toegestaan bij besluit van 17 Juli 1901. Dat de dienst in een dringende behoefte voorziet, blijkt uit de verslagen der Maatschappij. Yoigetis die over 1908 en 1909, welke ter provinciale griffie ter inzage liggen, zijn in deze jaren vervoerd onderscheidenlijk 10458 en 10018 eerste klasse- en 194785 en 192815 tweede klasse passagiers. Over de vraag, of de dienst op de Ooster- Schelde moet blijven bestaan, is dan 00k naar de meening van Gedep. Staten wel geen verschil van gevoelen te verwachten. H. i. kan hij niet meer worden gemist. Nu de Maatschappij, die tot dusverre exploi- teerde, geene verlenging van het subsidie zal vrageu, achten Gedep. Staten het het meest raadzaam dat de provincie zelf den dienst zal uitvoeren. De ondervinding, op de Wester-Schelde opge- daan, leert, dat bij exploitatie vanwege de provincie de belangen van de verschillende gemeenten, bij den dienst betrokken, zeker niet minder worden behartigd. dan bij exploitatie uoor particulieren, terwijl aan voorkomende bezwaren gemakkelijker kan worden tegemoet gekomen en billijke verlangens kunnen worden vervuld. Een voornaam punt bij de overwegingen van Gedep. Staten was de vraag of de haven van Zierikzee genoeg diepgang heeft, om het ver- keer met aan thans gewettigde eischen voldoende stoombooten onder alle omstandigheden te kun nen doen plaats hebben. Onder dagteekening van 29 April 1910 no. 7, le afd. sehreven zij aan Burg, en Weth. van Zierikzee dat zij er hoogen prijs op zouden stellen hun oordeel over bedoelde vraag te vernemen en daarbij te worden ingelicht, of het gemeentebestuur de verzekering kon geven, dat van gemeentewege alles zou worden gedaan om de haven op be- hoorlijke diepte te houden. Daarop werd geantwoord dat naar het oor deel van Burg, en Weth. de raad, die ten voile overtuigd is van het belang om de haven op behoorlijke diepte te houden, naar hun oordeel zeer zeker 00k te vinden zal zijn om de noodige g'elden voor het baggeren beschikbaar te stellen. Wanneer de stoombooten geen al te grooten diepgang hebben, zullen zij bij normaal laag water dan 00k geen hinder van te geringe diepte der haven ondervinden. Gedep. Staten stellen voor: le. met ingang van 1 Januari 1912 voor rekening der provincie den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren voort te zetten en 2e. aan Gedep. Staten op te dragen, in de volgende zitting daaromtrent een uitgewerkt voorstel te doen. Th. Weemaes te Clinge verzoekt voor zijn wagendienst tusschen Hulst en Nieuw-Namen (gemeente Clinge) voor den tijd van drie jaren andermaal een subsidie uit de provinciale fondsen van 70 per jaar. Dit de door den oudernemer overgelegde opgaaf blijkt dat in 1909 de ontvangsten hebben bedragen f 1413,75 en de uitgaven f 1444,65s, zoodat de dienst in 1900 een tekort heeft op- geleverd van f 30,905. De wagendienst voorziet in eene bepaalde behoefte en wordt uitgeoefend met materieel, dat aan rechtmatige eischen voldoet, terwijl Gedep. Staten is medegedeeld, dat de gemeenten Hulst en Clinge bereid zijn, de reeds toegekende subsidien ad f 15 00k voor de volgende jaren te verleenen. Gedep. Staten stellen voor het verzoek in te willigen en voor drie jaar een subsidie te ver leenen van 70 'sjaars, onder voorwaarde o. a. dat ten minste twee maal daags, zonder verplichting voor den Zondag, een reis wordt gemaakt van Hulst naar Nieuw Namen en terug en dat door de gemeenten Hulst en Clinge een subsidie wordt verleend van ten minste 30 's jaars. Door Gedep. Staten wordt voorgesteld aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland op haar verzoek voor de jaren 1911 en 1912 een crediet te openen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in dit gewest, tot een maximum van f 3550 'sjaars, 0. a. onder de voorwaarde dat door de Maatschappij voor het- zelfde doel een jaarlijksche bijdrage van ten minste f 400 worde verleend. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering der geitenfokkerij in Zeeland wendde zich in November 1909 tot Gedep. Staten met het verzoek aan die vereeniging voor 1910 een provinciaal subsidie van f 300 te verleenen. Niettegenstaande het gunstige advies van den provincialen veearts der le klasse en van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, kouden Gedep. Staten destijds geen vrijheid vinden voor te stellen het ge- vraagde subsidie te verleenen. Zooals zij aan het bestuur der Vereeniging mededeelden, waren zij van oordeel dat, hoewel een Vereeniging als deze in Zeeland nut zou kunnen stichten, haar bestaan nog van te korten duur was, om over de levensvatbaarheid een oordeel te vellen. Buitendien scheen de begrooting voor het eerste jaar eenigszins weelderig te zijn opgemaakt, het- geen te meer de aandacht trok, waar de uit gaven nagenoeg geheel zouden worden gebracht ten laste van het Rijk en van de provincie. Gedep. Staten gaven het bestuur in over- weging, om desgewenscht uiterlijk 1 April eene nieuwe subsidie-aanvrage tot de Staten te richten, waarbij dan uit eene gewij- zigde begrooting zoude moeten blijkeu dat de Vereeniging zelf voor het doel een bedrag van eenige beteekenis kon opbrengen. Thans wendt het bestuur zich opnieuw tot de Staten met verzoek uit de provinciale gelden over 1910 een subsidie van 300 te mogen ontvangen. Uit dat adres en de toelichtingen blijktle. dat thans zijn aangesloten 14 ver- eenigingen, met 634 leden, houders van 885 geiten, tegen 7, 353 en 493 in November 1909 2e. dat de eigen inkomsten thans met f 100 gestegen zijn. Uit een sckrijven van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, dat uitzicht geeft op een RijksSubsidie van f 700, blijkt, dat de Regeering geen bezwaar heeft deze zaak te steunen. Daar de Vereeniging in den korten tijd van haar bestaan inderdaaa blijk heeft gegeven van levensvatbaarheid en groeikracht en 00k de Regeering haar met een niet onaanzienlijk bedrag wil steunen, stellen Gedep. Staten voor aan de Vereeniging voor 1910 een subsidie te verleenen. Het komt aan Gedep. Staten echter voor dat het niet noodzakelijk is de gevraagde f 300 ten voile toe te staan, maar dat het subsidie kan beperkt worden tot f 200, in welk bedrag blijkens de begrooting alsnog moet voorzien worden. Gedep. Staten doen een voorstel daartoe onder voorwaarde o. a. dat een subsidie van ten minste f 700 van het rijk wordt verstrekt. Gedep. Staten stellen voor de rekening der provincie over 1908 goed te keuren in ontvang op 769,640,74 en in uitgaaf op y 722,156,115 dus met een goed slot van 47,484,62s. De begrooting voor 1911 wordt door dat college voorgesteld op 707,696,54s in ontvang en uitgaaf. Het voorstel tot heffing van opcenten op de de hoofdsotnmen der grond- en personeele be- lasting strekt om voor 1911 te heffen 39 op- TER IEEZEISCHE (01 RUT. IBit blail verschijnt 7IaandK^>t Woengda^- en Vrijda^avondf nltg^ezonderd »p jFee^dageu* bij de Firma B®J. VAItf HE SAl'DE te Ter Heuaeu* jje sje O OO

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1