Gemengde beriehten. Landbouwberichten. landbouwwerktuigen, n.I. eggeu, ploegen, vier voertuigen waaronder een mallejan, stroosnij- machine en andere gereedschappen, alsmede een aantal kippen, zijn verbrand. flet vee bevond zich in de weideeen in den stal aanwezig schaap is nog gered. Daar de gebouwen en in boedel, niet hoog verzekerd waren, wordt de schade gedeelteljjk door de assurantie gedekt. De inwoners, die reeds op dat uur ter ruste zijn, werden door het gelui der klokken gewekt. De burgemeester, rijks- en gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse. Het was bij deze droogte voor de twee in de buurt, enkele meters van den brand naar bet Zuid-Oosten, gelegen woningen een geluk, dat de wind Zuid-Oost was, anders zouden die ook hebben kunnen vlam vatten. (Tinge, 22 Juni. Gisteren voormiddag is in den Prosperpolder onder deze gemeente een span paarden, met wagen op hoi gegaan. De gebroeders M. en H. de Maijer, de geleiders dier paarden, in dien polder woonachtig, trokken zooveel zij konden aan de leidsels om de paarden in te houden, doch het gelukte hun niet die tot stilstand te brengen, zij gleden van den wagen die gedeeltelijk over hun liehaam ging, met het gevolg dat H. een voet brak en inwendig werd gekneusd, terwijl M. aan een zijner beenen ernstig werd verwond. Beide jongens lagen enkele meters van elkander op den grond en waren niet bij machte elkander te naderen. Zij zijn door anderen, die het ongeval bemerkten, per voertuig, naar hunne woniug vervoerd waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. De paarden zijn door een hunuer broers gegrepen. Middelburg. De vereeniging//Uit het volk Voor het volk" wendt pogingen aan om op 31 Augustus een historische optocht te or- ganiseeren. Vermoedelijk voorstellende het begin der 17e eeuw. De ontvluchte krankzinnige uit het gesticht z/Vrederust" is gevonden en naar het gesticht teruggebraeht. De ring Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen der Chr. Jongelings-vereenigingen zal zijn 13e Zomerfeest op 7 Juli a.s. vieren op een weide te Groede. Verschillende sprekers zullen daarbij optreden o.a. Ds. G. van Dis van Zaamslag. Het Christelijk muziekgezelschap //Excelsior' van Groede en de zangvereenigingen van Sluis en Groede zullen het feest opluisteren. Provinciale Staten van Zeeland. In de a. s. zomerzitting der Staten moet de be- noeming plaats hebben van leden van Gede- puteerde Staten tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge en J. H. Blum, van het lid der Staten, bedoeld bij art. 80 der provinciale wet en van een lid van de Eerste Kamer, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer W. Hovy. Dan komen o. m. in behandeling voorstellen van Gedeputeerde Staten tot aanhouding van het verzoek van den gemeenteraad van Middel burg, om den aanleg te willen bevorderen van een verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland tot oprichting van een waterschap tot instandbouding van den oever voor de polders Noord,- Ser-Lippens en Nieuw-Othene en van de daarachter gelegen zeedijken, met een nader voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanhouding; tot oprichting van een waterschap over de be- dijkte gronden in het Slaak, thans genaamd de Prins Hendrikpolder en tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap tot wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de Sluis in de Piet. Verder voorstellen van het Gedeputeerd col lege tot toekenning van subsidie tot een maxi mum van j 2000 's jaars aan de Vereeniging De Ambachtsschool voor Hulst en omstreken tot toekenning van een jaarlijksche subsidie van /215 voor de aan de ambachtsschool te Hulst verbonden avondvakteekenschool en van 150 aan die verbonden aan de ambachtsschool te Oostburg en van f 100 voor de teekenschool van de christelijke werklieden te Ter Neuzen. Voorts tot voortzetting na 1 Januari 1912 van den Stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren verwijzing naar hun college van een adres van J. Staelens, oud-werkman aan den calamiteuzen Hoofdplaatpolder om pensioen tot afwijzing van een verzoek van den calamiteuzen polder Borssele om vrijverklaring tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van 70 aan Th. Wee- maes te Clinge voor den wagendienst tusschen Hulst en Nieuw-Namen (Clinge) tot verwijzing naar hun college van adressen van de Vereeni ging van Nederlandsche Loodwit-fabrikanten en van het bestuur van de Sociaal-Technische vereeniging van Democratische Ingenieurs en Arcbitecten te Scheveningen in zake het ge- bruik van loodhoudende verven, met een nader adres van het hoofdbestuur van den Neder- landschen schildersgezellenbond tot inwilliging van het verzoek van den beheerder van den weg van Schoondijke naar Sasput, om de voor het onderhoud van dien weg gestelde zekerheid te mogen vervangen door eene inschrijving op een der Grootboeken der Nationale Schuld tot opening van een crediet van ten hoogste 3550 per jaar voor 1911 en 1912 ter be- vordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij tot toekenning van een subsidie voor 1910 ad 200 aan de Vereeni ging ter bevordering der geitenfokkerij in Zeeland en tot intrekking van hun besluit van 15 Juli 1904 en tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van 150 ten beboeve van het Militair Tehuis te Middelburg. Ten slotte tot vaststelling der rekening en goedkeuring der verantwoording van de pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1908, tot wijziging van de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1910, tot vast stelling van de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1911 en tot heffing van opcenten op de rijksbelastingen voor 1911. Het voorstel tot oprichting van een water schap tot instandhouding van den oever voor de polders Noord, Ser Lippens en Nieuw Othene en van de daarachter gelegen zeedijken bedoelt een waterschap op te richten onder den naam Waterschap van polders en watersehappen be- oosten het kanaal GentTer Neuzen, waartoe zullen behooren 54 polders of watersehappen. De kosten der werken worden gedragen door de watersehappen naar mate hunne grootte. De bijdrage van de polders Ser Lippens en Nieuw Othene bedraagt per hectare het dubbele van die der overige polders of watersehappen. Bij het voorstel is een memorie van toelichting gevoegd, waarin Ged. Staten erop wijzen dat voor de noodzakelijke voorziening van het oever- vak slechts drie wegen openstaan. 1°. calamiteusverklaring van de polder Ser Lippens en Nieuw Othene, welke niet mogelijk is, nu ingelanden van die polders, deze niet tot akelige dagen en geschiedenissen der bloedige gebeurtenissen, waarmede Capitola wakker was geworden, weldra als nevelbeelden voor den vroolijken zonneschijn wegvloeiden. *Ba zeide zij bij zichzelve, terwijl zij na lange, vergeefsche pogingen van alle verdere opsporingen naar den geheimen ingang tot het onderaardsehe hoi afzag en zieh voornam, alles op zijn beloop te laten, „\k wil er in tgeheel niet meer aan denken. Het kan tiouwens niets anders zijn dan een oude, on- bruikbaar geworden kelder, waarin zicli water heeft verzameld en al die vertelseltjes van oluipmoord en geraamten, waarbij iemands haren ten berge rijzen, zijn niets dan onnoozele jnaatjes, die oude wijven in lange winteravon- den oprakelen, om zich den tijd te verkorten." Op dit punt met zichzelve op zoo'n ver- standige wijze eens, keerde zij naar het kasteel terug en begaf zich naar de eetzaal, daar 2e. toepassing der wet van 10 November 1900 (St.bl. no. 176) op den Nieuw-Othene polder, waarvoor het aan te leggen verdedigings- werk gelegen is, waarvan het gevolg zou zijn dat de ingelanden in dien polder feitelijk van hun bezit zouden worden vervallen verklaard, hoofdzakelijk ten behoeve van de achterliggende poldersbuitendien wordt dan de provincie aansprakelijk voor hetgeen de kosten van ver- dediging meer mochten bedragen, dan op den 46 hectaren grooten en zwaar belasten Nieuw- Othene-polder kan verhaald worden 3e. oprichting van het voorgestelde water schap, waarvan minder nadeelige financieele ge- volgen voor de betrokken polders of water sehappen zijn te verwachten dan door deze worden gevreesd. Yerder bevindt zich bij de stukken eene nota over de gevolgen van doorbraak der zeedijken van den Nieuw-Othene en Ser-Lippens-polder. Nader geven Ged. Staten, in verband met een verzoek van de belanghebbende polder- en waterschapsbesturen die tegen het voorstel be- zwaren hebben, in overweging dit tot de najaarszitting aan te houden. Van het bestuur der Vereeniging Ambachts school voor Hulst en omstreken is een verzoek ingekomen, om ook in de eerstvolgende jaren voor die school vanwege de provincie subsidie te mogen ontvangen. Blijkens het verslag der Vereeniging over 1909 bedraagt het getal leerlingeu 62. Burg, en Weth. van Hulst berichtem, dat zoowel de ambachtsschool als de avondvakteekenschool g«- durende faaar 4jarig bestaan eenezoodanige'vlucb* hebben genomen, dat zij als onmisbaa-r voor Hulst en omstreken moeten aangemerkt worden hetgeen, naar hunne meening, ook overduide- Iijk uit de verslagen over 1909 blijkt. inmiddels het uur voor't ontbijt wa»aangebroken. De oude heer bevond zich reeds daar en kapittelde voor af'wisseling weder eens zijn beredderaar, den armen Wool, wegens de een of andere onhandigheid, waaromtrent Capitola niets anders vernam,. daar het luide schelden en tieren van des majoor overging- tot eemdof gemompel, dat, gelijk de donder die in de rerte aftrekt, langzamerhand verstomde. Hij beant- woordde Capitola^ groet met een taroelijk brormnerig, kort afgebeten //goedhn morgen" en aette zich zosdes een woord be spreken aan tafel. (Wordt vecvolgd.) Ged. Staten zijn van oordeel, dat er alle termen zijn, om voort te gaan met het ver- leenen van krachtigen steun. Zij stellen voor aan de //Vereeniging Ambachts school voor Hulst en omstreken" voor een tijdvak van vijf jaren 1911 tot en met 1915 een subsidie te verleenen, berekend tegen 25 per leerling en per jaar tot een maximum van 2000 per jaar, en onder voor- waarde dat gedurende dat tijdvak door de ge meente Hulst, door andere gemeenten en door vereenigingen of particulieren te zamen een bijdrage worde verleend van ten minste 1000 per jaar. Van het bestuur der Avondvakteekenschool voor Hulst en omstreken is een verzoek inge komen, om het jaarlijksch subsidie aan die school te willen brengen op 280. Blijkens het verslag over 1909 worden de lessen aan genoemde school thans gevolgd door 78 leerlingen, waaruit op zich zelf reeds mag worden afgeleid, dat de school in werkelijke behoeften voorziet. Weth. Burg, en Weth. van Hulst bevelen dan ook de inwilliging van het verzoek ten zeerste aan. Waar het adres evenwel strekt tot het ver- krijgen van een hooger subsidie dan laatstelijk werd verleend, komt het Ged. Staten voor, dat de verhooging door provincie en gemeente beide behoort te worden gedragen, in dezelfde ver- houding, als waarin zij thans subsidie verleenen. Voorts achten zij het, met het oog op het verband tusschen deze school en de ambachts school, regelmatig, dat het subsidie thans, even- als voor laatstgenoemde inrichting, voor 5 jaren wordt verleend. Ged. Staten stellen daarom voor aan het be stuur der Avondvakteekenschool voor Hulst en omstreken voor een tijdvak van vijf jaren 1911 tot en met 1915 een subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen van 215 per jaar, onder voorwaarde o. a. dat de gemeente Hulst ten minste 215 per jaar bijdrage. Na de vroeg'e aardappelen. Zondannamiddag de Baarsjes bij.; de Jacob va^n Lennepkade te Amsterdam een 9jarige jengen bij hetl spelen op-' zaudbakkeu te water geraakt en verdronken. Het lijkje werd ua korten tijd opgeviseht. Onder de- gemeente' Rockanje is Zondkg; eeas l'/Jarig kind van J. wonende aan lea SMjpschen dijk,, ins een sfoxjt verdronken. Maandag is te Beverwijk zekere B. door de stoomtram overreden en gedood. Te Haarlem is overleden mevr. W. J. v. ,d. Tuuk, weduwe van den heer Verruasen, in den ouderdom van 104 jaar. Zij was tot het laatst toe in het voile bezit harer geestvermogens. In de Camperstraat te Amsterdam is Maan- dagmiddag het 21/2jarig kindje der familie P. uit het raam der derde verdieping gevallen. Zwaar gewond werd het naar het O. L. V gasthuis gevoerd. De toestand is hoogst ernstig. Tegenwoordigheid van geest. Omstreeks 7 uur Maandagavond viel te Maassluis een jongetje van 5 jaar van den spoorwegwachter S. in den Boouervliet nabij 't station. Een reiziger, die in den trein zat, die juist over de spoorbrug reed, en het kindje zag drijven, trok aan de noodrem, sprong uit den trein en van de brug in den vliet, waaruit hij den jongen levend wist te redden. Met een nat pak ging de kloeke redder weder in den trein om zijne reis naar Rotterdam te vervolgen. De persoon, die bij een kapper te Breda verlof vroeg om een daar staand rijwiel te mogen beproeven en er zich heimelijk mee uit de voeten maakte, is te Esschen (Belgie) aan- gehouden. De fiets had hij te Roosendaal voor twee rijksdaalders van de hand gedaan. Ook te Bergeu-op-Zoom, op den raaiberg, bleek hij een fiets te hebben ontvreemd. Bovendien heeft hij in Belgie nog drie maanden gevan- genisstraf te goed wegens rij wieldiefstallen. 'tis dus een geroutineerde in het vak. Te Leeuwarden is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in het magazijn van den heer S. J. G. Eewal, in galanteriewaren. De brandkast werd geforceerd, maar de dieven hebben slechts weinig bemachtigd. Op verzoek van de justitie stelde de heer W. Wisser, in- specteur van politie, zijn politiehond Hector beschikbaar, en deze wees weldra het huis aan, waar twee van de inbrekers zich bevonden. 't Waren de beruchte Amsterdammers J. G. en zijn vrouw. Uit hetgeen zij mededeelden, bleek, dat er nog een derde in 't complot was deze, zekere G. B., werd, toen hij Maandagavond van zijn werk kwarn, aangehouden. In het gehuc'nt De Haandrik (Overijsel) is Maandagnamiddag een voer hooi van den land- bouwer H. aldaar in de Vecht gekanteld. De 16jarige dochter van H. zat boven op den wagen, is onder het hooi geraakt en gestikt. Maandag is na veel ruoeite de auto van den heer Enthoven, uit Nijmegen, die Maandag namiddag aan het Rhedensche veer van de pont in den IJssel reed opgehaald. Het lijk van den eigenaar, die blijkbaar nog getracht had uit het voertuig te komen hing aan de rechterzijde, gedeeltelijk uit de auto. De remmeD van de auto stonden vast. Maandag namiddag had, op den weg van Koudekerke naar Vlissiugeu een zeer ernstig ongeluk plaats. De eigenaar van de hofstede Bon Reposf S. van Vlaanderen, bad bijua zijn voer hooi gelost, toen het paard voor den wagen, vermoedeljjk als gevolg van het steken van vliegen, op bol sloeg. Waarschijnlijk door naar het leidsel t« gr|jpen, dat aan.de men ladder was vastgeuiaaktr sloeg Van S. van den wagen, waardoor beide wielen hem over de borst reden. Men bracht. hem off den dorscbvloer, waar Dr. Merskens hem onderzoeht. Na voortdurend bloed opgegeven te hebben, bezweek de man binnen een paar uur. Hij was grehuwd en vader' van vierkinderen. Op eenig'en afstand van d» plaats, waar dit ongeluk voo-rviel, sloegen nog twee paarden, die voor een wagen met aardappelen gespannen waren, op hoL Deze dieren werden spoedig tot staan gebracht en noch zij noch hun gefeider bekwamen letseil De wagen eehter was in dkie stukken. Van P. die gear res teerd is, rerdacht -Fan den' roeisjesmoord fie Wetteren, ontkent krachjig; maar in zijn wonrag zijn in een kuip met hook eem lint en een flhscbje met koffie gevondenr die fioebehoord hebben' aan Cecile de Sruycker Eenige jongens hebben hern bovendien s avonds,. iets zwaars dragend, zien loopen naar de plek- waai" kort daarna b«t lijk van het moisje is gevonden. Zhterdagavond kreeg in het station vUlle-- preux-Vezeley bij Versailles' e«n lokaaltrero een gebrek aan een zuige-p der machine, err had daardoor" een half uur oponthoud. Een deel der reizigers was uitgsstapt en liep op bet perron, toen eensklaps 4? sneltrein uit Gi an— ville in voile vaart kwaii) aanstoomen en den locaaltrein in splinters reed. De meeste personen op bet perron vlogen in dollen angst weg. Uit de puanhoopen van de wagons steeg een luid gekerm op, en tot ovei- maat van ramp stak het vour van de locomotiet i de brokstukken in brand... De bsrandweer was-' spoedig ter jalaatse, maar door gebrek aan water ging het blnsschingswerk sleehlis langzaam. MirTstens lO^passagiers verbrandder). Bovendien werdeu nog een tiental anderen dcod van onder de vernielde-wagens gehaald. Over het aantal gekwetston.laopen de opgaven Stilletjes aan begint de tijd te naderen, dat de nieuwe aardappelen volop gerooid worden en dat er weer land beschikbaar komt voor de teelt van allerlei groenten. Dit is niet alleen een belangrijk tijdperk voor den tuinman van beroep, maar haast voor ieder, die een tuin be/it want er is haast geen tuintje zoo klein, of ieder dorps- bewoner verbouwt er vroege aardappelen in. Op deze vrucht laat men gewoonlijk volgen koolen, salade, winter- peen, rapen, veldsla enz. Deze groenten eisehen nu alle een weltoebereiden akker, rijk voorzien van het noodige plantenvoedsel. Nu laat dit bij velen zeer te wenschen. Voor de aardappels heeft men behoorlijk het land bemest, maar deze hebben zooveel plantenvoedsel, inzonderheid kali en stikstof aan den bodem onttrokken, dat men, tenzij men voor de aardappels zeer zwaar bemest heeft, niet veel van de groenteteelt verwachten kan, als men niet eerst wat plantenvoedsel in den grond brengt. Nu eisehen de groenten voor een Snellen groei en een weligen wasdom, en daarop komt het aan, (vooral bij de beroepstuiniers) niet alleen, zooals wij reeds opmerkten een rijkvoorzienen akker, maar boven alles eene groote hoeveelheid voedsel, dat direct opneembaar is. Stalmest en beer, hoe goed overigens ook, late men nu liever achterwege en men make nu ge- bruik van de hulpmeststolfen, welke zich bijzonder voor dit doel leenen. Als zoodanig noemen wij Chilisalpeter, superphosphaat en patentkali. Deze meststolfen bevatten alles, wat de groenten noodig bebben, en bovendien komen de benoodigdheden in deze meststolfen in zoodanigen vorm voor, dat de wortels ze gemakkelijk kunnen opnernen. Daar de meeste tuiniers over het algemeen wel gebruik maken van Chili en super, willen wij ons thans bepalen tot het patentkali. De meening, dat men het patentkali wel missen kan, is geheel foutief, zetfe op zware klei- gronden, die van nature rijk zijn aan kali, kan men deze meststof, als men den tuinbouw intensief drijven wil, met voordeel aanwenden. Bepalen wij ons ditmaal bij de groentesoorten, welke wij boven noemden als de navrucht. der vroege aardappels. De koolsoorten eisehen eensterke bemesting, niet alleen van stikstof, zooals menigeew meent, maar ook van kali. Men kan bij deze groente-w gernst 40 KG. patentkali per Are geven. Terstond na het-rooien der aardappelen, moet men 5 KG. per Are uitstrooien en behoorlijk onderwerken. Na enkele weken, wanneer men de koolen voor de eerste maal gaaft behakken, moet men de andere 5 KG. uitstrooien, en die door het hakken onderbrengen. llet gebeurt nog al nens, dat men bij dem koolbouw beer gebruikt, een meststof welke niet te ve®-- smaden valt, maar die dit tegen heeft, dat er te weinig; kali in is, Ook in dit geval is dus het aanwenden vans patentkali raadzaam en wel in eone hoeveelheid van 4 KG. per Are. Kropsla verlangt veel mest doch nkt op eens. Voor het) pianten moet men 2 K.G. patentkali' per Are onder werken, niet te- diep natsmrlijk, en nu ess dans moet men de s'a-akkers begieten met de oplossiug vOi een mengsel, bestaande uit 5 K.G. superphosphaat, 5 K Gi pastentkali en 6 K.G-chilisalpeter. Vaw dit mengsel moet-men 40 Gram oplossea in 10 L. water. Peen en rapen stellen Minder groote eisehen $an de koolen en saladezg stellens zich tevreden mot 3 a't. K.G. patentkalft welke men voor het zaaien goed- met den grond most vermengem Veldsla stelt ook minder eisehenook voor deze-groente is eene hoeveelheid m 3 as 4 K.G. pantentk&li. per A. voldoende. 1 Wij behoeven er naiuurlijk '®iet op te wijze*/, dat het j patentkali alleen dan goed werken kan, als er- tegeiijk gezorgd wor>H voor het noodige stikstof- en fesfbrzunsr- voedsel. Voor kleine tubs en kais men bovenstaaade be- I mestingswijze moeilijk volgen. Daar zouden wij niet groente voor groente apart bemesten, maar de gebeele 1 beschikbare grootte bemesteni met 68 K.G. patentkali per Are. is ia<

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2