Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 18 Juni 1910. No. 5469. 50e Jaargang. Gemengde berichten. FEUILLETON. Predikbeurten. TWEBDB 1=IT. AT~) TER NEUZEN, 17 Juni 1910. Gisteren werd in het //Ter Neuzensch Koffie- huis" alhier door den heer Joh. A. Feij aan- besteedhet af breken van de bestaande en het maken van eene nieuwe kap met bijkomende werken op het woon- en winkelhuis van den beer D. E. Wolfert Hz., Korte Kerkstraat (in 3 perceelen of in massa). Voor het eerste perceel (timmer-, smids-, verf- en glaswerk) werd ingeschreven door de heeren 1. P. Casteleijn voor 603 en P. L. Boogaard voor f 529. Voor het tweede perceel (metselwerk) waren geen inschrijvingen ingekomen. Voor het derde perceel (lood-, zink- en leidekkerswerk) werd ingeschreven door den heer J. A. Knijff te Zaamslag voor f 195 en door mej. de wed. D. J. Guequierre voor f 195. Voor de massa werd ingeschreven door de heeren G. J. Baikenstein Sr. voor f 1098 en P. L. Boogaard W. P. Nieuwelink voor 889. Het werk is in massa gegund aan de heeren Boogaard en Nieuwelink. Toen hedenmorgen alhier een agent in het huis van bewaring de eel betrad waarin de deze week wegens ontuchtige handelingen gearresteerde gewezen Belgische gendarme F. P. was opgesloten, die hij naar Middelburg moest transporteeren, ter beschikking van den officier van justitie, vond hij den vogel gevlogen. Deze heeft in den zolder een gat weten te maken en is daarlangs uit de eel geraakt, waarna het hem wel niet veel moeite zal hebben gekost verder te vluchten. Sluiskil. Bij de groote internationale prijs- vlucht van 6 Juni 1.1., uitgeschreven door de duivensocieteit l'Esperance uitMechelen, waaraan ongeveer 1000 duiven meedongen en waarbij groote prijzen te behalen waren, behaalden C. Bleijenberg van Sluiskil, den lOen prijs, Pauwels uit Sas van Gent, den 22en prijs, H. Anjoul van Sluiskil, den 88en prijs en Marquinie uit Sas van Gent, den 155en prijs. De duiven werden opgelaten te Chateauroux, in 't zuiden van Frankrijk. Bij die wedvlucht zijn er ongeveer 300 zoek geraakt, waarschijnlijk door onweersbuien. Zaamslag, 17 Juni. Heden had alhier namens den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente de aanbesteding plaats van het bouwen van een Kerk met toren, in vijf perceelen en in massa. Minste inschrijvers waren de heeren Perceel I, metselwerk, W. Galle te Zaamslag voor f 9450. Perceel 11, timmerwerk, I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 6588. Perceel III, zinkwerk, J. A. Knijff te Zaamslag voor 2080. Perceel IV, meubilair, D. Galle te Zaamslag voor 950, en Perceel V, schilder- werk, A. Oasteleijn te Ter Neuzen voor f 1284 Totaal 20,352. Biervliet. Vijf candidaten voor den Raad en dat voor eeu zetel is wel wat veel. Het geldt de vaeature Ongenae en als een stil- zwijgende overeenkomst laat men dien zetel aan de katholieken over. Op Vrijdag 24 Juni is de stembus geopend, om uit te maken wie der vijf het winnen zal. De mededingers zijn de heeren B. Bracke, A. Cuelenaere, P. de Dobbelare, A. Modde en D. Ongenae. z/De kamer met den valkuil riep Capitola verrast. VVelk een vreemde naam Datklinkt verbazend rotnantisch Maar waarom zou ik daar bang voor zijn V Ik geloof integendeel, dat ik haar juist om die valkuil de voorkeur zou geven boven tien anderen, als ik kiezen kon." z/lk zal u haar laten zien, miss, en ook ver- tellen, welke geschiedenis daaraan verbonden is. Als zij u bevalt, des te beterzoo uiet dan zou ik waarlijk in groote verlegenheid verkeeren, daar ik niet weet, waar u anders te herbergen." z/U ziet dus wel, dat zij mij bevallen moet", antwooulde Capitola lachend, //doch wees onbe- zorgd ik ben, wat woningen aanbelano-t, ge- makkelijk tevreden te stellen." Onder dit gesprek kwamen zij eindeljjk in een atgelegen gedeeite van het kasteel bij een deur welke mistress Codiment opende, terwijl zij et meisje zeide, dat zij op hare bestemminu' was. Capitola trad binnen, doch kon op het eerste oogenblik niets onderscheiden, ofschoon de huis- houdster een hrandeude kaars in de hand hield. in bet ruirne en sombere vertrek zag zij slechts zw.ii e sc laduwen, die de grootte der kamer onmetelijk deden schijnen. Eerst toen miss Codiment het licht op den Middelburg. De Commissie tot het verkrijgen van een rijweg over den dam over de Ooster- Schelde heeft zich tot den Minister van Water- staat gewend met verzoek er bij de Staatsspoor- wegen op aan te dringen dat de dam ook na 28 Juni voor het verkeer met rij- en voertuigen zal worden opengesteld. Zcndsg S9 Juni 1310. In den nacht van 12 op 13 dezer is inge- broken in het gebouw van de Delftsche Cricket- en Voetbalclub Concordia. Het slot werd uitge- hakt. Gestolen werden een banier, een bande- lier en 25 zilveren medailles. De vereenisincr is tegen inbraak verzekerd. Eergisterenmorgen om negen uur is bij de halte Sloterdijk van de electrische tram Amsterdam-Haarlem een werkman, Klaas Takken door den van Haarlem komenden sneltrein over- reden en gedood. Eergistermorgen hebben de knechts van den Vijwielhandelaar I. Engers, Amstelstraat te Amsterdam, hun patroon bewusteloos te bed gevonden, De kamer stond vol gas. Het bleek, dat de gaspijp was doorgesneden, en dat de ge- heele boel, blijkbaar door inbrekers, overhoop gehaald. Op een stoel waren gekrast de woorden z/Wrj komen terug." De heer Engers was tegen inbraak verzekerd. Een barbier te Rotterdam, die een meer dan gewoon karakter aan zijn scheer- en kap- salon wilde geven, liet er dit opschrift boven zetten z/Rotterdamsche iurichting tot verfraai'ing van het menschdom." Van de nachtboot Burgemeester 's Jacob van Rotterdam naar Amsterdam, is ter hoogte van den watertoren te Gouda Woensdagavond overboord geslagen een onbekend man, ver- moedelijk bewoner van Kattenburg te Amsterdam en ongeveer 50 jaren oud. Hij was in het be- zit van een zwart handkoffertje, bevattende een witten stroohoed, een grijs colbertjasje en eenig ongemerkt ondergoed. Totnu toe werd tevergeefs naar het lijk gedregd. De commissaris van politie te Gouda ontvangt gaarne inlichtingen. schoorsteenmantel geplaatst en Capitola zich aan het halfduister gewend had, werd het haar mogelijk eeu vluchtige beschouwing over de meubelen te houden, die ternauwernood voldoen- de waren, om hier en daar de naaktheid der vier muren gedeeltelijk te bedekkeu. Op den achtergrond der kamer, vlak bij de deur, een groot ledikant met vier kolommen en zware gordijnen van roode stofvervolgens juist tegen- over dit bed, tusschen de twee ramen, eveneens met roode gordijnen behangen, een ouderwetsche latafel met grooten toiletspiegel, welke men door middel van een schroef naar willekeur voor- ot achtgrwaarts kon stellen, eindelijk een waschtafel links van den schoorsteenmantel vormden, met een Amerikaanschen schommel- stoel en vier rieten stoelen, het geheele meubilair. De vloer was van hout en slechts in het midden, namelijk onmiddellijk voor den schoorsteenmantel, in 't vierkant met een stuk tapijt belegd, van ongeveer twee el lang en bijna even zoo breed. //Deze kamer, miss, is de beste van de vreern- delingen-vertrekken in het geheele kasteel en ten minste droog," zeide miss Codiment, //zooals u ziet, behoeft het vuur maar aangestoken le worden, daar het hout daartoe, voor bet geval van onverwachte loge's, reeds in den haard ligt. II zult u dadelijk kunnen warmen", voegde zij er bij, terwijl zij een papier aan hare kaars aanstak, hetwelk zij onder de droge spanen legde, die oogenblikkelijk begonnen te branden. loen schoot zij den leuningstoel nader bij den haaid en verzocht Capitola plaats te nemen, terwijl zij voorkomend het jonge meisje van hoed en shawl ontdeed. Aan den Goejanverweliendijk te Gouda is Woensdag een ojarig zoontje V. in den IJssel geraakt. Later heeft de politie het levenloos opgehaald. Gistermorgen tusschen tien uur en half elf is te Zuidland (Z.-H.) op het Spui een slijk- aakje, dat te vol geladen was, gezonken. De opvarenden, B. Goudzwaard en C. Groenenberg zijn hierbij verdronken. Beiden waren gehuwd. De eerste laat een vrouw met twee kinderen, de andere een vrouw met een kind na. Bijgeloof. Naar aanleiding van het be- richt uit de Meierij over het steken van een stuk spek aan een riek, waaraan iemand zich gewond heeft, schrijft men In't Westland heerscht een dergelijk bijgeloof. Wanneer men zich verwondt met een roestigen spijker, wordt veelal de raad gegeven den spijker in olie te leggen. Daardoor zou de wond sneller en beter genezen En die raad wordt nog door velen opgevolgd. Uit de dierenwereld. Men schrijft uit OudewaterEen jong muschje, dat hulpeloos in den tuin van den heer G. rondfladderde, zocht bescherming bij een broedhen, die met haar kuikentjes in den tuin rondliep. Het muschje werd bij den troep opgenomen en leeft daar nu geheel met mede. Het kruipt 's avonds bij de kuikens onder de hen en wordt geheel als de kuikens behandeld. Stem buswa rise. Met bus 30 in het gymnastieklokaal Coper- nicusstraat in Den Haag was 't Woensdagna- middag misere. Door onvoorzichtigheid van den bediende sloeg de klep der bus dicht, en zij was zonder sleutel niet meer open te krijgen. De stembus was gesloten Maar zij behoorde op dat uur geopend te zijn. Nu was 't niet zoo erg geweest, als een der leden van het stembureau een sleutel had gehad, om de stembus weer te openen. Doch ongelukkig was het lid, dat den sleutel had, juist niet aanwezig. En precies nu kwamen de kiezers opzetten Bij tientallenSommigen morrend, anderen lachend, wachtten eenigen tijd, doch zij liepen ten slotte haast alien weg. Het duurde dan ook, naar men ens meldt, een half uur voor deze zoo ontijdig gesloten stembus weer ge opend was. Toen we deze informaliteit vernamen, had nog geen der kiezers protest aangeteekend. Of 't nog gebeuren zal, weten we niet. Zeker is het, dat eenige kiezers door deze informa liteit verhinderd werden van hun stemrecht gebruik te maken. (Res. Bode.) Het te voorschijn brengen der lijken uit de Pluviose is voor het oogenblik gestaakt moeten worden en men zal het werk, waarvoor men tot dusver telkens de eb moest afwachten, niet kunnen hervatten voor de gezonken onder- zeeer hooger op de kust gebracht is. Dat ge deeite n.l. van het vaartuig, waarin zich thans nog de meeste lijken bevinden, komt met de eb, ondanks het pompen, niet droog te staan. Ook behoort er, bij het aanraken der reeds zeer ver ontbonden lijken, de grootste voorzichtig- heid in acht genomen te worden, zoodat maat- regelen tot ontsmetting dringend noodzakelijk waren Na veertien dagen ontzettend heet weer met eeu gemiddelde temperatuur van 26 gr. in de schaduw, brak Zondag boven Berlijn N. een per hevigste onweders los, die men ooit daar Capitola ging in den schommelstoel zitten en keek eerst eens rond. z/Nu en de valkuil vroeg zij op den toon van geprikkelde nieu wsgierigheid. //In welken hoek van deze rijschool is hij Ik zie er niets van." //O, dat geloof ik wel, miss. Hij bevindt zich onder het vloerkleed, waarop uw stoel staat, antwoordde de huishoudster. In weerwil van haren aangeboren moed, sprong het jonge meisje onwillekeurig op en van het tapijtmis Codiment verzekerde ecbter, dat er geen gevaar bestond, terwijl zij tegelijkertijd het vloerkleed terugsloeg en aan de verbaasde Capitola een valluik toonde, van ongeveer vier voet in 't kwadraat, waarop inderdaad haar schommelstoel stond. //Wees maar niet bang, miss," zeidejuffrouw Codiment. //Het valluik zit zoo vast, dat het wel drieduizend pond kan houden" Het kan alleen door een inrichting, daar aan den schoorsteenmantel geopend worden, maar dan ook", voegde zij er bij, wee hem die er op staatHij zou de hemel weet in welk een onmetelijke diepte storten." i/Is er dan een kelder onder vroeg Capitola, terwijl zij weder naderbij kwam en den onheil- spellenden valkuil nauwkeuriger beschouwde. z/lk weet het niet," antwoordde de huis houdster. ,/Een enkele keer heb ik de deur laten openmaken, om eens naar beneden te kijken maar lieve deugd, hu ik zag niets dan een akelig, onpeilbaar duister, een afgrond, waaruit een vreeselijke modderstank in mijn neus kwam, zoodat ik de deur maar weer zoo gauw moge- beieefd heeft. Zes menschen werden door den bliksem gedood en veertig gewond, waaronder 4 geheel verlamd en 6 ten deele verlamd zijn, terwijl een vrouw gehoor en spraak verloren heeft. De Matin geeft het verhaal van een merb- waardig misdadiger. Alexandre Beau, zoo heet de man, is nu 28 jaar. Toen hij indertijd soldaat werd, had hij al 16 vonnissen op zijn kerfstok. In de kazerne muntte hij aanstonds uit door tuchteloosheid. Hij weigerde zich aan de voorschriften te onderwerpen. In het ge heel bracht hij meer dan 400 dagen in de provoost door. In 1908 liep hij weg, naar Italie. Daar legde hij 't met ariarchisten aan. Na eenigen tijd zou hij met zijn kameraden een aanslag doen, maar op 't laatst verried Beau zijn bont- genooten en deze werden achter slot gezet. Om de wraak van de anarchisten te ontloopen vluchtte Beau naar Frankrijk en meldde zich bij de militaire overheid aan. De brijgsraad veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf wegens desertie. Dat was in April 1909. Na zijn straftijd werd hij bij het 2e regiment infan- terie ingedeeld. Hij lag te Querqueville bij de citadel van Naqueville in garnizoen. De Italiaansche anarchisten hadden hem in- tusschen niet uit het oog verloren en een eigen- aardig plan van wraakneming uitgedacht. Met de uitvoering werd belast Attelio Boschini. Deze zocht Beau op en vertelde hem, dat er veel geld te verdienen was met een sluitstuk van de kanonnen, die in de batterij van Naque ville staan. Een vreemde mogendheid had daar een groote som voor over. Beau sloeg toe. Jn den nacht van 4 op 5 dezer, toen hij de wacht had, verschafte hij Boschini toegang tot de batterij en deze nam het sluitstuk weg. Den 6en dezer zou Beau op een aangeduide plaats Boschini treffen en zijn aandeel in het loon krijgen. Beau ver- scheen er, maar vond geen Boschini. Deze had, voor hij den grens weer over was, de Fransche militaire overheid ingelicht. Beau werd ge- vangen genomen, en na een verhoor dat geduurd heeft van Maandagmiddag 5 uur tot Dinsdag- ochtend 6 uur 13 uur achtereen heeft hij bekend. Nog een bijzonderheid Beau draagt op zijn voorhoofd getatoeeerd deze woorden in het Fransch //Mijn hoofd aan Deibler" (den beul). De ramp in het Ahr-daS. Voor het Huis van Aigevaardigden gisteren met zomerreees uiteenging, heeft het een voor- stel aangenomen om aan de slachtoffers van de overstrooming in het Ahr-dal geldelijke hulp van staatswege te verieenen. Minister Moltke las een brief voor van den landraad van den kreits Adenau, die een over- zicht van de aangerichte schade gaf. Het zware weer is 5s nachts uit het Westen kouien opzetten. De wolken hebben zich aan de berg- hellingen als het ware vastgehaakt en plotseliug hun geheelen inhoud over het Ahr-dal uitgestort, Er was geen beek, geen stroom, geen rivier- bedding die de geweldige watermassa's kon ver- zwelgen. In het midden van den nacht is het dorp Adenau geheel ondergeloopen en van alle gemeenschap afgesneden. Het ergste heeft het hoogwater huisgehouden tusschen Mvisch en Piitzfeld. De nieuwe spoorwegwerken, zoo meldt de landraad, zijn overal zwaar beschadigd. Alle houten bruggen en overgangen zijn weggerukt. Een groot aantal sehaftlokalen weggespoeld. Bouwmateriaal, bruggebalken, planken enz. ver- stopten de doorgangen onder de steenen bruggen en hebben een groot gedeeite van die bruggen weggerukt. Zoo zijn vernield de steenen brug over de Ahr bij Laufenbacherhof, de steenen brug met ijzeren bovenbouw bij Schuld, de bruggen van Fuchshaten,Insul, Dimpelfeld-Liers, bij Honningen en bij Piitzfeld. Van het juiste aantal slachtoffers kon de landraad nog geene opgaaf doen. De meeste slachtoffers zijn vreemde werklieden van den spoorweg. In deoverstroomde dorpen heeft men de menschen, zij het ook met groote moeite, kunnen redden. Maar de woonhuizen te Liers, Insul, Schuld en Diimp- feld zijn zwaar gehavend. In Adenau zijn vijf bruggen weggerukt en vele huizen zwaar beschadigd. De schade, die aan den spoorweg, bruggen, wegen, weiden, waterstaatswerken, ak- kers, wijngaarden en tuinen is toegebracht, is in de verste verte Dog niet te schatten, maar in elk geval geweldig groot. Minister Moltke zegde toe, dat de regeering alles zou doen, om, waar het noodig bleek, snel hulp te verschaffen. Over de verwoesting in Ahrweiler verneemt lijk liet sluiten. Ik was zoo ontsteld, dat ik sedert dien tijd nooit meer naar beneden zag en waarlijk ook geen lust heb het ooit weder te probeeren." z/Een mensch zou er kippevel van krijgen, zoo huiveringwekkend is het," mompelde Capi tola, die geen oog van de sluiting dezer ge- heimzinnige diepte afwendde. //Maar zeg mij eens, hoe men dit valluik openmaakt, want het zou misschien gevaarlijk zijn het niet te weten." (Wordt vervolgd.) Mervorm de Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. van den Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Da. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. 6. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. isn Hulsteijn Jr. 9 n. en 2 u., Ds. J H. Lammertsma. 9 n, Ds. Chr Bruins, Bed. H. Avondm. en 2 ii., Ds. Chr. Bruins, Dankzegging. 9 uv Dp. St. Uijtenhoudt en 2 u leeskerk. (Kerk Axelsche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H.'v. d. Wal. Axel A. Zaamslag. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Ylooswi.jk straat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u.,- Ds. A. Janse. Otid-Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. i o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5