Gemengde berichten. Laatste berichten. komen. Na lezen der notulen bracht de heer j Gier een uitgebreid verslag uit over uen toestand van den Bond en de werkzaam- heden gedurende het vorige dienstjaar. Het aantal leden klom van 1015 tot 1084; het aantal afdeelingen bleef dezelfde. Uit de jaar- vers agen der afdeelingen bleek, dat de ver- sehillende instellingen als boerenleenbanken, varkens- en paardenverzekeringen bloeien. Ver- schillende landbouwmachines werden aangekocht. e Hulst en te Westdorpe werden cursussen gegeven in landbouw. Dooi het Hoofdbestuur werd aan den heer fnspeeteur van Landbouw advies gegeven omtrent de oprichting van eene Karner van arbeid voor net Land van Hulst. Aan verschillende land- >ouwautoriteiten werden gevraagde inlichtingen verschaft. In alle afdeelingen werdde ongevallen- veizekering behandeld. De aankoopscommissie inr het ™rige dienstjaar 61600 Kg. kainiet, g- katoenmeeI, 33900 Kg. lijnmeel, 704200 Kg. superphosphaat, 450700 Kg. ammo mak-superphosphaat en 511700 Kg. chili. Daarvoor werd betaald 109474,426 tegen 92044,85 in vorig dienstjaar. De winstbedroeg 109,-O". Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in het vorige dienstjaar werd ontvangen 435,99®, terwijl de uitgaven bedroegen 180,12®, zoodat in kas is 254,79. Besloten wordt aan de Vereeniging tot be- vordering van de geitenfokkerij in Zeeland een jaailyksche bijdrage te verleenen van fh. Op verzoek van den Voorzitfcer bepleit de heei A. Geerards van Koewacht de oprichting van een eigen orgaan. Met algemeene stemmen woidt besloten een commissie te benoemen, die de hnancieele zijde van de zaak zal onderzoeken en daarvan verslag zal uitbrengen. Daarna krijgt de heer M. Bonants, directeur der ongevallen-verzekering van den Noord- Brabamtschen Boerenbond het woord ter be- spreking van de onderlinge verzekering tegen landbouwongevallen. Spreker zet in het breede uiteen het noodzakelyke van een verzekering tegeif landbouwongevallen en hoe die zaak ge- legeld is bij den Noord-Brabantschen Boerenbond. Het resultaat is, dat zich staande de vergaderino- reeds een viertal afdeelingen verklaren voor aansluiting bij de Noord-Brabantsche onderlinu'e verzekering. De andere afgevaardigden moeten er eerst nog in hunne afdeelingen over spreken. van wege het Belgisch gouvernement de neer- legging en de stemming van eene wet die met inkomrechten de gewone vischvangstvoortbrenc- selen herkomstig van Philippine trof. Deze maal waren het de Philippinscbe yisschers die zich in de weer stelden om deze inkomrechten ingetrokken te zien. Zij lukte'n daarin, zoo verzekert men, mits het den Bel- gischen visschers geoorloofd werd hunne zee- producten in den Inham van Bouchaute aan land te zetten, oorlof waarvan dezen tot in 1891, dit is meer dus dan 30 jaar, genoten. bindsdien betwistende Hollanders, bij tusschen- poozen, die zich dan nog slechts tijdens de de Zomermaanden deden gelden, aan de Bou- chautsche visschers het vermogen van hunne mosselbalen in den inham van Bouchaute te ontladen, en riepen daartoe in a) De algemeene Belastingwet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38) die bij art. 143 bepaalt dat de goederen vrij van accijns- rechten door geen enkel bewijsstuk moeten zijn vergezeld wanneer zij buitenlands worden ver- zonden, doch dat zij integendeel, de wegen moeten volgeii welke de Overheid voorschrijft. Nu. Dezen bevatten den weg niet die van den Inham van Bouchaute naar de Belgische grens De Gazette van Eecloo schrijft onder het opschrift ftZossels en Krabben. Len mossel staat bekend als een nietig dier. 't Is een mossel, zegt men, om iemand te be ll uiden die geen hart in zijn lijf heeft.' De Mossels van Philippine schijnen echter van een andere soort te zijn zij toonen zich taai, dragen moustachen en roepen de marechaussee's bij om zich tegen hunne soortgenooten van Bouchaute te beschermen, die zij maar als krabben willen aanzien. Nu. Mossels en Krabben kwamen nooit goed overeen. Onze lezers kennen den twist die heerscht tusschen de visschers van Philippine en van Bouchaute, geen Broodtwist wel een Nijdtwist. De eenigste van al de Volksvertegenwoor- digers van Gent trok de heer Verhaegen zich moedig het lot der Bouchautsche visschers aan. Hp leidde hen, samen met den heer graaf t'Kint, bij Minister Davignon, en stelde den 25 Mei l.l! nog \olgend vertoog t'hunuen voordeele op. Uit vertoog vat heei het historiek der zaak samen. Het volgt hier als blijvend stuk. 1. De kleine visschershaven van Bouchaute, ge- meenlijk genaamd „Inham van Bouchaute" is gelegen op Hollandsch grondgebied ten noorden der Belgische Gemeente van Bouchaute, in de Provincie Oost-Vlaanderen, en is slechts bereik- baar wanneer de tij in de armen der Schelde het water er tot henen voert. De kleine haven van Bouchaute is van de Belgische grens gescheiden door een goeden weo- van ongeveer 300 m. lang en is haar ontstaan verschuldigd aan paragraaf 4 van het Protocool tot stand gebracht tusscheu Belgie en Holland den 2 Juli 1846, Protocool in Holland be- krachtigd bij koninklijk besluit van 20 Augustus 1846 (Staatsblad n. 51.) Naai volgens aanwijzingen, waarvan het noodig zal zijn de echtheid te onderzoeken, werd de Bouchautsche Haven door den Ilollandschen staat zelf gedolven rond 1848—1849, en wordt ze door zelfden staat, op diens kosten, onderhouden .Zij moet voor de Belgische en Hollandsche visschers openstaan. Het Protocool beschrijft de haven als een aan leg- en losplaats. lot in I860 zooals uit ingewonnen ge- tuigemssen blijkt werden de visschers ver- plicht. wanneer zij hun vischvangst van uit de i5cbeldemonden terugbrachten, deze te Philippine te lossen, kleine Hollandsche haven, die slechts een half uur varens verder op Bouchaute ge legen is. De Belgische visschers aanzagen die ver- plichting als een eenvoudige plagerij en bekwamen leidt. bHet feit dat Philippine als eenige los- haven voor mossels aangewezen staat. olgens het tractaat zou men slechts, te Bouchaute, krabben en garnalen mogen lossen, die van den Brakman herkomstig zijn. De Belgische visscher Henri Vervack, van Bouchaute, werd den 11 Maart 1910 uit dien hoofde door de rechtbank van Middelburg (Zee- land) verwezen tot vijf gulden boete. Het ware nuttig een afschrift in handen te krijgen van het vonnis en van diens beweegredenen. Er blijkt uit de verklaringen van Verrack en van diens gezellen dat de Hollandsche over heid hen toelaat hunne mosselen van af den Louchautschen Inham naar Belgisch grondge bied over te brengen edoch, mareckaussees en veldwachters versperren hun den weg wanneer zij de grens met hun ijdele stootwagens op weg naar hun Inham terug overtrekken. Men slaat zelfs hunne stootwagens aan. II aarom de Belgische visschers het hoofd daarbij niet neerleggen en hun mosselen niet te Philippine lossen Omdat de plaatselijke liggingen gansch zijn gewijzigd. Het vaardeke, dat Philippine aan den Inham van Bouchaute verbond, werd door een dijk in twee getrokken, dien de Hollanders opsloegen oui een schorre in te dijken. Om hunne mosselen te Philippine te kunnen aan wal zetten zouden de Belgische visschers den dag van heden een ware reis hebben te doen welke de onbestendigheid van ebbe en vloed hun onmogelijk maakt. Overigens is de haven van Philippine te klein om er de Belgi sche- en Hollandsche booten in op te nemen. Er valt verder op te merken dat de indijkings- werken hunner schorren door de Hollanders ondernomen voor gevolg hadden den Inham van Bouchaute en diens toegangswegen te verzanden, bij zooverre dat deze Inham niet lang meer bruikbaar zal zijn, indien de werken, waar verder is van gesproken (1) niet worden uitgevoerd. Nu. De Belgische visschers hebben recht op het behoud van een toestand die met gemeen over- leg en te goeder trouw tot stand werd ge bracht. Luidens eene betrouwbare getuigenis leven 700 inwoners van Bouchaute van de mossel- vangst op welke ze zich, betrouwend in de tractaten, van oudsher hebben toegelegd. 1) Bit deel, te naaste week. De auto waarmede de aanrijding plaats vond, is zwaar beschadigd. Zaterdagnamiddag is in de Keulsche Vaart bij Utrecht een 14jarige jongen, J. M., bij het zwemmen verdronken. Te Vlagtwedde (Gr.) hebben eenige voer- lieden een kind van den heer J. Lubberts aldaar Vrijdag zooveel sterken drank toegediend, dat het kind onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Onder Grootegast (Gron.) is Vrijdag het Ujk gevonden van J. H,, die rondzwierf en eer. spaarbankboekje van waarde bij zich droeg Door de politie te Middelburg is aauge- houden zekere J. C. van A., 21 jaar, timmerman te Vlissingen, wegens verduistering van vijf gou- den ringen ten nadeele van den goud- en zilver haudelaar Waldaar. Hij wordt tevens ver- dacht van diefstal van een rijwiel te Vlissingen. In het bureau van politie alhier werd de man in bewaring gehouden. Te Ylodrop (Limb.) heeft Vrijdagavond een zekere Schetier, uit Roermond, den twintig- jarigen arbeider B., van Nederweert, op het oogenblik dat deze den trein naar Roermond wilde instappen, met een mes twee levens- gevaarlijke steken in den rug toegebracht. De toestand van den getroffene is ernstig. De dader is voortvluchtisr. Te Lochem is Vrijdagavond de vrouw van den slager J. K. bij het aanmaken der kachel in brand geraakt. Zwaar gewond is zij in het ziekenhuis opgenomen. Haar anderhalfjarig kind kreeg eenige ongevaarlijke brandwonden. rijdag nacht is te 's-Gravenhage een auto, waarin een chauffeur en twee persouen zich bevonden, tegen een perceel gereden op den hoek der Duinstraat. Twee der inzittenden zijn deerlijk gewond en later met de auto van het gemeenteziekenbuis daarheen overgebracht. Nabij Delft is Vrijdag een driejarig kind van den watermolenaar Van S., aan het Harnasch, te water geraakt en korten tijd daarna door de ouders levenloos opgehaald. Een bejaarde dame, van ongeveer 60 jarigen leeftij d, was Zaterdagnamiddag te Schevefffngen in zee gaan baden, ver voorbij de plaats waar aan het strand de kanonnen staan, nabij IVassenaarsch grondgebied, dus buiten de zeebad-inrichting. Zij schijnt bij het baden deor een beroerte te zijn getroffen en is verdronken. Haar kleeren had zij aan het strand gelegd om in een badcostuum in zee te gaan. De politie heeft het lijk per raderbaar vervoerd eerst naar het nabijzijnd posthuis en van daar naar de algemeene begraafplaats. Op het lijk werden geen identiteitsbewijzen gevonden. Te Oosterhout, aan het Oosteind, is gisteren een 2jarig meisje van B. door een schorswagen uit Dongen overreden. Na een kwartier lijdens overleed het kind. Gisterennamiddag waren eenige werklieden der scheepswerf Dordrecht van de lirma Bijvoet op de Staart te Dordrecht, tijdens schafttijd gaan zwemmen. Een hunner, de 17jarige M., is daarbij door den sterken stroom medegesleurd en in de Merwede verdronken. (D. Ct.) In het schaftuur ging gisterennamiddag de ongeveer 20jarige T., werkzaam aan de ijzergieterij SSallandia, by Zwolle, zwemmen in het Zwarte Water, vlak bij de fabriek. De jongeman, die een goed zwemmer was, zonk piot- seling in de diepte en kon niet meer gered worden zijn lijk is reeds gevonden. Te Lochem is gisterenmorgen de heer H bij het baden verdronken. Bij wijze van proef zullen door het legerbestuur in Juli a. s., dus in den tijd waarin een vrij groot aantal landbouwpaarden goed gemist kan worden, een aantal paarden worden gehuurd om gebruikt te worden bij de oefeningen der veldartilierie te 's Herto- genbosch. Het Rijk neemt gedurende den hunrtijd alle kosten van verpleging en onderhoud der paarden op zich, alsmede de risico van sterven en waardevermindering. Informaties zijn te verkrijgen ten bureele van het detachement veld-artillerie te 's Her- togenbosch en bij den heer Fl. van Baal te Waalwijk. Dezer dagen heeft de burgemeester van Amsterdam, Jhr. Roell, een dreigbrief ont vangen, waarin hem werd aangemaand, op een bepaalden dag en uur, iemand op den Dam te zenden, die den schrijver 100 moest ter hand stellen. Indien aan het schrijven geen gevolg werd gegeven, zoo stond er, zou er een misdrijf gebeuren, waarvan het gezin des burgemeesters het slachtoffer zou worden. 't Is der politie gelukt, de schrij vers 't bleken er twee te zijn in handen te krijgen. 't Zijn twee bekende landloopers. Zij werden gear- resteerd op het oogenblik, toen zij zich i. b. aan een van de politiebureau's kwamen aan- melden om gratis nachtverblijf. Zij zijn op last van den officier van justitie naar het huis van aewaring gevoerd en daarin opgesloteu. (N. v. d. D.) ONWEER. Eeu hevig on weer b.rak Vrijdagavond boven de Over-Betuwe los. De bliksem sloeg te Elst in de boerderij van den heer De V. en bewoond door G. B. De bewoner werd tegen den grond gestagen en bewusteloos weggedragen, terwijl let achterhuis begon te branden. Het vee werd gered. De inboedel verbrandde, evenals het niis. Een groote schuur en hooiberg bleef gespaard. Te Hengeloo is de bliksem op drie plaatsen ingeslagen. Er is gelukkig weinig schade aangericht. Te v asse is de boerderij van den landbouwer Rosink door den bliksem getroffen en afgebrand. Tijdens een hevig onweder is Vrydagmiddag de biiksem gestagen in een arbeiderswoning te Klarenbeek bij Voorst, bewoond door de wed. Plante. De woning brandde tot den grond toe af. Het vee en eemg beddegoed werd gered. Te Lufjeloo (Gr.) is Vrijdag het huis van den watermolenaar B. door den bliksem getroffen en afgebrand. De molen bleef behouden. Te Budel (N.-B.) is op het Dorpsplein de bliksem in de zinkfabriek geslagen. Hij ver- oorzaakte groote verwoesting aan de zinkovens drie ovens zijn buiten gebruik gesteld, ook een zware dynamo werd ernstig beschadigd. De schade wordt geschat op 25 tot 30 duizend gulden. Vrijdagnamiddag is te Vriescheloo de bliksem in de behuizing van den watermolenaar geslagen. Het gebouw is afgebrand. Vrijdagavond is de -bliksem geslagen in de woning van den timmerman Dorenbosch te Uithuizermeeden. Het gezin, bestaande uit 4 personen, zat rondom de tafel. De zoon, een jongeman, werd gedood. De anderen bekwamen geen letsel. In het dorp Marrum (Fr.) z^notVryffag de timmerman W. en diens zoon door den bliksem doodeiijk getroffen. Een buitengewoon zwaar onweder met hevige regenbuien heeft Vrijdagavond gedurende onge veer een uur boven Oldenzaal en omstreken gewoed. In 't naburige de Lutte woedde een hevige brand, ontstaan door het inslaan van den bliksem in een boerenbehuizing op het erf vHarbert." Het huis is totaal afgebrand het vee kon nog bijtijds worden gered. Alles was verzekerd. Onder Ottersum is Zaterdagavond een kind van den dorpeling Bendels door den bliksem doodgeslagen. 1 e Elsen (Overijsel) is Vrijdagavond de woning van den landbouwer H. door den bliksem ge troffen, en brandde geheel af. Een paard en een kalf kwamen in de vlammen om. Te Wapse (Dr.) is de boerderij van H. Barelds getroffen, die geheel afbrandde, en te Wapserveen de woning van B. Nijenhuis, die eveneens ge heel in de vlammen opging. Te Nijega (Smallingerl.) is Zaterdagnamiddag de bliksem geslagen in de kapitale boeren- huizinge, eigenaar en bewoond door J. Mulder. Vee en huisraad werden gered. Het gebouw brandde af. Verzekering dekt de schade. In Friesland zijn Zaterdag 6 personen door den bliksem gedood te Mantgum een 21jarige hooier uit Bergum te Marrum gel ij k reeds gemeld een timmerman en diens zoon; te Houtigehage een lOjarige jongen; te Surhuis- terveen een jongentje van 9 jaar, en te Makkinga een vrouw. Tijdens een hevig onweer bevonden Donderdag 4 personen zich met een benzinemotorboot op het Sneekermeer tegenover het Joustergat. Wat eigenlijk de oorzaak was, is niet met zekerheid te zeggen, maar zeker is, dat na een tellen bliksemstraal de benzinemotor als midden in het vuur stond en dra de vlammen ruim 1 meter hoog opiaaiden. Door het direct afsluiten der benzinekraan werd voorkomen, dat de aan- wezige benzine vlam ging vatten en begaf men zich ijlings in het toevallig op sleeptonw mede- nomeu sloepje, waarna de terugtocht door de hooggaaude golven al roeiende naar Sueek aan- gevangen werd en men aldaar te 11 uur aan- kwam. Men zag, ver na het verlaten van de motorboot, deze nog flink branden. By de vliegweek te Boeda Pest was de waaghalzige maar uitstekende Russische vlieger Efinoff met zijn toestel op een hoogte van 40 of 50 meter toen zijn motor plotseling lang- zamer werkte en stilhield. Het gevolg was dat zijn machine met duizeling wekkende snelheid daaldeEfinoff verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, maar manoeuvreerde, om te ver- hinderen dat zjjn werktuig duikelde, op uit stekende wijze, en op 2 meter vau den grond, sprong hij van zijn zitplaats, terwijl zijn machine verplettera werd. Efinoff, die naast zijn machine lag, had slechts letsels die niet veel beteekenden, maar wanneer hij niet juist op 't gunstige oogenblik van zijn machine gesprongen was, zou hij zeer zeker gedood zijn. Verder zijn bij die vliegwedstrijden Vrijdag niet minder dan vier vliegers ge- vallen Latham, Andre, Bray en Bielvouciane. De vliegers bleven ongedeerd, doch de toe- stellen zijn om zoo te zeggen totaal vernield. Bielvouciane kwam in zijn val met zijn vliegmachiue te midden van 't publiek te- recht. Zes personen werden gekwetst, waar- onder twee dames ^eer erg. Te Worcester liep een dergelijk geval ern- stiger af. Daar is een vliegmachine, slecht bestuurd door een beginneling, tusschen het publiek neergeploft. Een vrouw werd gedood, en talrijke andere toeschouwers werden ge kwetst. Te Hull is Vrijdag J. S., eerste officier aan boord van het Nederlandsche stoomschip Minister Tak, uit Hariingen, tot ruim f 400 boete veroordeeld, wegens het binnensmokkelen van een hoeveelheid saamgeperste tabak en sigaren. De tabak was achter eetl geheim paneel in zijn hut gevonden. Batavia. Luitenant-generaal P. C. van der Willigen, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch- Indie is tengevolge van de cholera overleden in den ouderdom van ruim 50 jaar. Vlissingen. De Walchersche tram reed hedenmiddag een kind aan waardoor het een been werd verbrijzeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2