a J A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5465. P II BLIP AT I 50e Jaargang. Binnenland. Donderdag; 9 Juni 1910. tijdelijke ONDERWIiZERES of tijdelijk 0NDERWIJZER PROVINGIALE STATEN. Ter-visie-liggmg opgave van Candidates. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,'62^j3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. AD'YERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaai plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien vocr 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van aan de openbare lagere school D te Sluiskil uit, hunne sollicitatien in te zenden voor 13 Juni 39IQ. De jaarwedde is gelijk aan die bepaald voor de in vasten dienst zijnde onderwijzers. Ter Neuzen, 3 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. STEMMING ter verkiezing van vier leden van de Dinsdag den 14 Juni aanstaande, VAM OALSUM H. ft., Mftifi DSXHOOSiN PH. J., DUUSOLEIJH E. B., MOERDIJX ft., I &§Sl573Py j. ft., VAS* WftESBERGHE J. F. A. H3., WORTMAN P. J., t/Loop heen onderbrak Traverseglimlachend en blozend zijn trotsche moeder, ,/herhaal deze- al te# toegevende en welwiilende woordeu van den goeden dokter toch niet. Hij beoogt niet anders dan mij wat aan te sporen, omdat bij weet met welke moeilijkheden ik beb te kampen." //Bah! waarom zou Herbert bet niet mogen veinemen, die tocb ongetwijfeld zich er over verheugt?" hernam miss Rocke. ,/Hij beweerde dan, zooais ik zeide, dat Traverse eenmaal zijn naam eer zou aandoen." y/Zulke loftuigingen zullen mij op 't laatst nog ijoel maken," zeide Ttaverse lachend. //Maar," voegde bij er ernstig bij, //wat zegje van de edel- moedigheid des professors, die, zonder eenige schadevergoeding een arixe drommel op het doornig pad der wetenschap voort helpt en zoo memg Uur van zijnen kostbaren tijd aan mij besteedt z/Dat vind ik heel mooi v?n hem," antwoordde Herbert, //maar bij is niet de eenige groot- TWEEISE K A EH E R. Vergadering van Dinsdag. Hervat wordt de behandeling van bet wets- ontwerp betreffende den verkoop van het arsenaal te Amsterdam, aan de vereeniging //Beurs voor den Diamanthandel" aldaar. De beer Thomson coustateert dat in het ge- beele ontwerp geen enkele waarborg te vinden is dat het aan te koopen terrein ook werkelijk zal dienen tot strekking van een Beurs. Aan goede trouw dienaangaande bij de koopers mag men wel denken, maar dat goede vertrouwen mag toch niet als grondslag voor een contract dienen. Wat de kwestie van de kunstwaarde van het Arsenaal betreft, sluit spreker zich aan bij het oordeel van den beer De Stuers, dat dienaan gaande in de Regeeringsstukken aan de Kamer enormiteiten zijn neergeschreven. De Minister van Financier) begint met mee te deelen dat de hevige pbilippica van den heer De Stuers, ten opzichte van een ontrouwen ambtenaar, die den Minister leugenachtige dingen in de pen zou hebben gegeven, niet komt voor rekening van het departement van Oorlog, maar dat het Ministerie van Financien zich den toorn van den beer De Stuers beeft aan te trekken. De Minister erkeut volmondig dat enkele mededeeiingen vollediger hadden kunnen zijn, dat van de zyde van den betrokken depar- tementsambteuaar met eenige meerdere accura- tesse bad kunnen zijn te werk gegaan, en biervoor biedt de Minister, als verantwoorde- lijk departementsboofd, der Kamer zijn veront- scbuldiging aan. Maar van kwade trouw, van leugens, van opzettelijk vaisch citeeren is geen sprake, gelijk de Minister met citaten uit het werk vau Comraelin nader uiteenzet, (onder groote belangstelling der leden, die zich om de ministerstafel verdrongen). De Minister be- treurt het, dat de heer De Stuers zijn bekende gewoonte om in de overtreffende trap te spreken moedige ziel, die ik ken", voegde bij met een dankbaren blik op miss Rocke er bij, //.noch de laatste, die gij zult ontmoeteu. En nu," riep bij, //iaat mij u nu de goede tijding mededeeleu, die ik te brengen heb." Wij zijn gebeel oor, Herbert. Spreek maar gauw Jehebt waarschijnlijkeen eigen schip?" z/Neen, er is geen sprake van mij, goede moeder, maar van u beiden. Misschien bebt ge reeds vernomen dat ik een rijken oom heb. Ik bad hem vroeger nooit gezien, want sedert het huwelijk tot aan den dood inijner lieve moeder, waren die twee niet bij elkaar gekomen, daar zij juist wegens dat huwelijk op zeer ge- spannen voet, ja om bet bij den recbten naani te noemen, in vijandschap leefden. z/Ja," antwoordde miss Rocke met zachte, nauwelijks boorbare stem, terwijl zij naar den vloer staarde, //ik heb daarvan geboord, maar je moeder enik roerden dat feit hoogstzelden aan". z/Het is waar, moeder zaliger sprak er met gaarne over. Begrijp nu eens, bij mijne komst aan wal in New-1 ork, drie dagen geleden, stap ik af aan mijn gewoon hotel en wien denkt ge dat ik daar ontmoet Niemand anders dan juist dien oom, wiens naam ik alleen maar kende. Hi) was daar gekomen om een jong in casu niet had nagelaten. Het ware verdien- stelijker, vriendscbappelijker en meer in 's lands belang geweest. Waarom heefti de heer De Stuers direct na het verschijnen van de memorie van antwoord, den Minister niet gewaarschuwd dat er in die statistiek afwijkingen en onjuisiheden voorkwamen, maar daarmede gewacht om er in de Kamer een sueces mee te behalen De Minister sluit zich verder volkomen aan bij ben die betoogd hebben dat bet Arsenaal nu plotseling een monument van bistorische waarde is geworden, maar dat vroeger. de oud- heidkuudigen zich nTets aan bet gebouw hebben laten gelegen liggen, ock niet toen het inwendige door sloopiug, door bet weghalen van wapen- borden en door vernieling van schilderijen, een ru'ine was geworden. Tenslotte zet de Minister uiteen dat openbare verkoop van het Arsenaal niet voordeeliger zou zijn. De Minister van Oorlog verklaart, dat de Regeering nog steeds bet standpunt inneemt dat bet een Rijksbelang is monumenten van kunstbistorische waarde in stand te houden. Maar de vraag of bet Arsenaal onder die mo numenten is te rangschikken, beantwoordt de Minister ontkennend. Na de pauze wordt het voorstel-Helsdingen, om in de conclusie van het verslag der com- missie omtrent de inlichtingen op het adres van H. J. Wichers, bode bij bet agentscbap van het ministerie van Financien (vroeger postbeambte) '.it te werken, om den Minister van Waterstaat in overweging te geven het door adress. geleden geldelijk tiadeel zooveel mogelijk te vergoeden, verworpen met 50 tegen 6 stemmen. Bij de voortzetting van het debat over den verkoop van het Arsenaal, verdedigt de Minister van Oorlog bet ontwerp, ook uit bet oogpunt van noodzakelijkheid voor den diamanthandel en van algemeen belang. De plannen, die omtrent den bouw der Beurs bestaan, recht- vaardigen de verwachting dat er een stichting zal verrijzen van arehitectonische schoonheid. De heeren Van Vlijmen en Idsinga bestrijden het ontwerp. Hierna vangen de replieken aan, waarbij o. a. De beer De Stuers terugneemt zijn beschuldiging van kwade trouw tegen een ambtenaar, docb alsdan meent dat de begane domheden toe te schrijven zijn aan tijdelijke zinsverbijstering. Ten slotte wordt het ontwerp verworpen met 41 tegen 30 stemmen. (Van de gereserveerde tribune werd geflotenf toen de heer Vliegen zijn stem er tegen uitbracht.) De Voorzitter geeft zijn strenge afkeuring bierover te kennen. TER NEUZEN, 8 Juni 1910. Heden werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne, in het cafe van den heer P. meisje, eigenlijk nog een kind, dat hij geadopteerd had en dat ik van vroeger toevallig kende, af te kalen. De kleine verneemt mijne aankomst sleept mij naar boven, stelt mij voor en bij, toen hij mijn naam hoorde en door de gelijkenis met zijne zuster overtuigd was, dat ikzijnneei ben, ontvangt mij met de grootste hartelijkheid en doet zich als mijn oom kennen. Docb wel verre van zich tevreden te stellen met onze bloed- verwantschap te erkennen, bood hij mij zijn gastvrijheid aan en belootde een plaats aan de militaire-aeademie te West-Point voor mij te bezorgen, nadat ik hem bekend had, het meeste zin te hebben in den krijgsdienst. Welnu, zijt ge niet blij, moederiief, en ook jij Traverse dat ik zoo gelukkig was een zoo edelen oom te vinden zeide Herbert, terwijl hij zijn vriend op den schouder klopte. vO, zekerriep Traverse, //waarom zou ik niet blij zijn, als jou iets aangenaams te beurt valt z/En ook ik, lieve Herbert," voegde miss Rocke er bij, maar met nog zachter stem en terwijl zij haar hoofd nog dieper op de borst liet hangen. //Ook ik neem oprecht deel aan je geluk." z/Ha, ik wist wel, dat ik u een groot genoegen van Jole, namens zijn principaal aanbesteed, bet metsel- en loodgieterswerk, van bet ver- bouwen van bet perceel No. 69 aan de Dijkstraat te Ter Neuzen. Voor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren J. M. van der Yelden voor 1080, W. P. Nieuwelink voor f 958 en J oris Ivolijn voor f 818. Voor het loodgieterswerk werd ingeschreven door de heeren J. Knijff te Zaamslag voor 162,80, I. Guequierre voor f 130, wed D. J. Guequieire voor 127,50 en A. Dhaeze voor 120. Gisteren werd te Hoofdplaat door het bestuur van den Calamiteuzen Hoofdplaat- en Thomaespolder aanbesteed de gewone onder- houdswerken aan dien polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Jonge te Middelburg, voor 10085 k. Carelse te Borssele, voor 9680J. la Gasse te Cadzand, voor 9596 Risseeuw te Groede, voor 9566 J. du Burck te Breskens, voor 9546 A. van Male te Schoondijke, voor 9395 J. de Ruisscher te Biervliet, voor f 9249 J. Maas te Biervliet, voor 9220 en J. van Drongelen te Hoek, voor 9076. Gegund aan den laagsten inschrijver. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend bulpbetoon- en een loffelijk ge- tuigscbrift toegekend aan C. Herkemy, L. Cor- nelisse, C. Glerum en P. A. van Duin, te zamen uitmakende de bemanning van het vaartnig' der visscberijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen //Havik", wegens de door hen met levensgevaar verrichte redding van opvarenden van bet motorjacht //Marise" in de Wester- Schelde onder de gemeente Kruiningen op 24 Januari 1910. Yolgens mededeeling van den Minister van Waterstaat zal in verband met herstelling van de groote schutsluis te Wemeldinge, te beginnen met 8 Juni a.s. tot nadere aankondiging, door die sluis uitsluitend met de ebdeuren ge- schut worden. Gedurende de herstelling zal de grootste geoorloofde breedte der vaartuigen, in art. 3 van het bijzonder reglement van politie voor het kanaal door Zuid-Beveland bepaald op 15.75 M., voor genoemde schutsluis tijdelijk worden beperkt tot 13 M. Onder Zuiddorpe sloeg Zaterdagmiddag de bliksem in een paardenstal in den Canisvliet- polder, waarin een dertigtal arbeiders voor den regen schuilden. Twee vrouwen en een man werden getroffen. Een der vrouwen werd aan den rug ernstig gebrand en haar toestand is zorgvol. Bij bet bevig onweder, dat Maandagmiddag over Z.-Viaanderen woedde, sloeg de bliksem zou doen. Maar bereid u nu voor, ook uwer- zijds iets verblijdens te vernemen. z/Luister Toen ik mijn braven oom want bij bezit werkelijk het voortreffelijkste hart, ofschoon bij veel Scheldt en raast en in menige dingen zonderling band.'it toen ik hem ver- teld had hoe goed gij voor mij geweest zijt en wat gij, mijn goede moeder, al niet voor mij gedaan hebt i/O, dat bebt ge toch zeker niet 1 Neen, neen niet waarJe hebt niet met hem over ons gesproken viel do weduwe hem in de rede, die verschrikt was opgesprongen en nu bevend met gevouwen handen en angstig smeekenden blik den jongen man aanzag, als hoopte zij uit zijnen mond de kerroeping van zijn gezegde te vernemen. z/Maar waarom zou Herbert dit niet mogen doen, moeder?" vroeg Traverse verrast. //Stelt gij u niet aan alsof hij een misdaad begaan bad z/lnderdaad, ik zou waarlijk niet weten welk ongeluk ik daardoor kon aanrichten en wat ter wereld mij daarvan moest hebben aigehouden voegde Herbert er bij, die ten zeerste verbaasd de onverklaarbare opgewondenheid van mistress Rocke gadesloeg. (Wordt vervolgd.) Hit bind ver.chijnt M iiciihi1ki>- en Vr da^nvond, aitgezonderd op Fee.tdttgen. bij de Firms 1". «K. AW #61'. te 1 er Meniea. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in de Provinciale Staten van Zeeland voor bet kiesdistrict Hulst, waartoe deze gemeente behoort. De catididaten, in alphabetische volgorde zijn: Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: vHij <t'e opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deeineemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Neuzen, den 8 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt Dekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict Hulst ontvangen opgave, vermeldende de namen, voorletters en woonpiaatsen der candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 7 Juni 1910 gehouden verkiezing ter vervulling van vier plaatsen in de 1 tovinciale Staten van Zeeland ter Gemeentesecretarie V?01,' ®enJiedei; fer inzage is nedergelegd, terwijl een atschrut dier alphabetische opgave is aangeplakt." Ter Neuzen, den 8 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 12 en den 19 Jnui 1910, binnen deze gemeente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben, ten behoeve van het Ponds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot onder steuning van al de verminkten in eenigeriei strijd, waaronder ook die in Netherlands Overzeesche Kolonien of bezittingen, en noodigen mitsdien een ieder uit, om door een milde bijdrage, dat Ponds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat te stellen. Ter Neuzen, 8 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEiLL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1