Ter HeuzenscheCourant Dinsdag 7 Juni 1910. No. 5464. T^WIEIEIIDIE] ~BHtJL.JP. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 4. Aaribrengen verbeteringen aan school D. 5. Reclame A. Brakman tegen aanslag in het vergunningsrecht. (i. Verzoek van A. Scheele om grond in erfpacht. 7. Benoemen stembureaux verkiezing leden Provin ciate Staten. 10. Omvraag. VAN Vergadering van Donderdag 2 Juni 1910. (V E R V 0 L G). Dan is er ook nog de moeilijk heid dat er tot op het laatste oogenblik rekeningen worden ingediend. Kon de gemeente hare administratie op 1 Jan. afsluiten, dan was er alle gelegenheid om de zaken te regelen, maar volgens de wet kunnen tot den 1 Juni van elk jaar rekeningen over het voorafgaande worden ingediend, en eerst na dien termijn kunnen de voorstellen tot af- en oversehrijving worden opgemaakt. De heer Van de Ree wijst er ook op dat het voorstel Maandag nog niet gereed was en dus niet ter inzage bij de andere stukken. Gisteren heeft hij het nu even ter loops kunnen inzien. Kon het behandeld worden door een contmissie, dan was er betere controle. De Voorzitter: De Raad is nu in zijn geheelaanwezig, om op het voorstel controle uit te oefenen, het wordt door hem post voor post medegedeeld, zoodat er gelegen heid is daarop aanmerking te maken. Het is echter altijd de gewoonte geweest die zaken te behandelen op de wijze waarop het nu wordt voorgesteld. De heer Visser deelt mede dat er zelfs de laatste week nog veel rekeningen zijn ingekomen en er dientengevolge jl. Maandag in de vergadering van Burg, en Weth. nog vele mandaten moesten worden behandeld. De heer Van de Ree betuigt zijn spijt dat dit voorstel zoo laat komt, waardoor met het oog op de inzending aan Gedep. Stateu er geen tijd meer is voor onderzoek door eene commissie. De Voorzitter wijst er op dat dit eigenlijk ook minder beteekent, want dat de commissie, die zal worden be- noemd voor het onderzoek der gemeente-rekening over het vorig jaar toch ook de posten, opgenomen in het voorstel tot af- en oversehrijving onder de oogen krijgt en daaromtrent desnoodig geacht, aanmerkingen kan maken. Ilet voorstel van Burg, en Weth. wordt hierna z. h. s. aangenomen. b. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor in de begrooting voor 1909 af te schrijven van verschil- lende posten van uitgaaf waarop overschot is, een totaal bedrag van 2640,17, en dit bedrag over te schrijven op verschillende posten van uitgaaf die niet toereikend waren. De heer Van de Ree vindt dit voorstel toch nogalingrijpend, en het is daarom jammer dat er met de indiening zoolang gewacht is, dat de Raad geen gelegenheid meer heeft die door eone commissie te laten onderzoeken. Zouden die voorstellen niet vroeger kunnen worden ingediend De Voorzitter herhaalt, dat maar op 't laatst van het dienstjaar blijkt, hoe de regularisatie kan plaats hebben. De heer Kerkhoven vraagt of het niet mogelijk is om de af- en overschrijvingen die vroeger kunnen behandeld worden, ook zoodra mogelijk in te dienen en niet tot 1 Juni te wachten. Hij kan daarover niet oordeelen, maar doet alleen de vraag. De Voorzitter betoogt dat men pas aan 't eind van het jaar, als de rekening moet afgesloten worden, den geheelen toestand kan overzien, en dan pas goed kan nagaan op welke posten over is, of op welke tekort komt. Maar, vraagt spreker, wat stelt men zich eigenlijk van een onder zoek door eene commissie van deze voorstellen voor De heer De Jager wijst op de vele verschillen, die uit deze af- en overschrijvingen blijkt, met de voor vele posten geraamde uitgaven, dat n.l. op verschillende onderhoudsposte® een aanmerkelijk bedrag over is, en dat daarmede dan bij het opmaken van volgende begrootingen rekening zou kunnen worden gehouden. De Voorzitter merkt op dat het toch in elke huis- houding wel zal voorkomen dat men voor enkele zaken minder moet uitgeven dan men oorspronkelijk gedacht had, maar dat men daarentegen ook voor andere dingen weer meer moet betalen. De heer Lens en vraagt of de in dit voorstel opgenomen uitgaaf ad f 733,87 voor kosten der procedure met de gemeente Westdorpe nu de laatste uitgaaf is voor die zaak. De Voorzitter antwoordt bevestigend en deelt den .heer Lensen op diens nadere vraag mede, dat voor die proce dure totaal f 1211 betaald is. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt hierna z. h. s. aangenomen. c De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor op den post voor onvoorziene uitgaven in de begrooting voor 1909 te beschikken over een bedrag van 300 voor alios van een in 1907 uitgeloot en eerst in 1909 ter betaling aangeboden certificaat eener geldleening en vroeger ver- vallcn rente van obligation, eveneens eerst in 1909 op- gevraagd. Naar aanleiding eener vraag of er geen tijd is bepaald wanneer de niet ter uitbetaling aangeboden certificaten vervallen, antwoordt de Voorzitter dat daarvoor geen ter mijn bepaald is. De Secretaris ligt den vrager in, dat, als daaromtent in het plan der geldleening niets is bepaald, wat hier het geval is, het certificaat eerst na 30 jaren vervalt. De Voorzitter voegt hieraan toe dat in elk geval de rente van dat certificaat is opgehouden vanaf den tijd dat het door uitloting vervallen was. De heer Lensen: Zoodat de bezitter van dat certificaat feitelijk de gemeente eenigen tijd zijn geld renteloos heeft laten gebruiken. De VoorzitterZoo kunt u het beschouwen. Hierna wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. <1De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor in de begrooting voor 1909 af te schrijven van den post onvoorziene uitgaven (bedrag dat zonder nadere machtiging van Gedep. Staten kan worden gebruikt tot oversehrijving op verschillende posten van uitgaaf een totaal bedrag van 1031,40. De heer Lensen vraagt, naar aanleiding van de daarop voorkomende uitgaaf a f 443,03 wegens meerdere kosten der straatverlichting, of de Voorzitter liem kan inliehten hoe- veel de electrische straatverlichting over het afgeloopen jaar heeft gekost, om dit nu eens precies te kunnen vast- stellen, opdat, in verband met het onderzoek dat dien- aangaande hangende is, men niet steeds met de oude cijfers voor de oogen der commissie zal komen. Na onderzoek der ingekomen nota's deelt de Voorzitter mee dat over het afgeloopen jaar is betaald wegens stroom- verbruik f 6090,00, benevens 57,60 voor Nerenslampen, dus totaal voor de straatverlichting in de kom f 6147,60. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt hierna z. h. s. aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat de Commissie van Fabricage na een ter plaatse ingesteld onderzoek naar de voorge- stelde verbeteringen aan- en bij school D te Sluiskil, het volgende rapporteert He verbeteringen door Burg, en Weth. voorgesteld, bestaande hoofdzakelijk 111 het vervangen der tegelvloeren in 2 lokalen der school, door houten vloeren, het aan- brengen van schoorsteenen en van luchtkozijntjes, benevens het maken van een afsluitmuur en eenige veranderingen aan de privaten, komen der Commissie noodzakelijk en hoogst gewenscht voor. In de beide eindlokalen kunnen de luchtkozijntjes in de eindgevels worden aangebracht. Naar de meening der Commissie kan voor den afsluit muur met eene hoogte van ongeveer 2 M. in plaats van 2.5 M. wel volstaan worden, waardoor de kosten niet hooger zouden worden. Het maken van een klinkerbestrating waarvan de kosten geraamd zijn op 148,50 kan h. i. zonder bezwaar tot een volgend jaar worden uitgesteld. De commissie stelt voor dienovereenkomstig aan den Raad te adviseeren. Voor het maken van een oprit en het begrinten van den weg op den dijk bij Sluiskil, welke werken de commissie eveneens hoog noodig acht, zal benevens kosten voor arbeidsloon enz. worden gevonden het leveren en ver- werken van 35 a 40 M®. grind. Voor geen der bovengenoemde werken komen op de begrooting voor 1910 posten van ontvangst of uitgaaf voor, zoodat daarin alsnog zal moeten worden voorzien. De Voorzitter wijst er op, dat de Commissie meent dat de bestratingswerken aan de school nog wel wat uitge steld kunnen worden, maar voert daartegen aan, dat het meer gewenscht is om nu alle verbeteringen ineens aan te brengen, daar dan de gezamenlijke kosten van de geheele verbetering aan de Regeering kunnen worden opgegeven, met verzoek om daarvoor de wettelijke subsidie te mogen ontvangen. Als nu echter de verbeteringen maar voor een deel worden uitgevoerd, kan men toch moeilijk het volgend jaar weer voor de rest om subsidie gaan vragen. De heer Wieland merkt op dat de toestand met het uitvoeren der werken waarmede de Commissie van Fabricage zich kan vereenigen, al heel wat verbetert. Die bestrating is echter niet zoo hard noodig, want het is er begrind. De heer De Jager vraagt of Burg, en Weth. denken voor uitvoering dier verbeteringen subsidie te zullen krijgen, is het als nieuw werk te beschouwen, of is het verbouw. De VoorzitterHet is nieuw werk, in het belang van het schoolgebouw en daarom hebben wij alle hoop, dat ons 25 procent subsidie zal worden toegekend. De heer WielandHet werk van ongeveer f 1000 wordt f 800 als de bestratingswerken er af gaan, waarvan dan verder nog de kans bestaat dat we f 200 terug krijgen. De Voorzitter heeft goede hoop op subsidie, omdat het alles nieuw werk is en men moet ook in het oog houden dat het geschiedt op aandrang van den districtssehoolop- ziener en van de Gezondheidscommissie. De heer Kerkhoven Als we nu eens subsidie vroegen voor het geheele werk dan zouden we toch, als we die niet krijgen die bestratingswerken toch nog altijd kunnen uitstellen De Voorzitter merkt op dat dit niet gaat, aangezien de subsidie pas gevraagd kan worden, als de nota van ge- maakte kosten kan worden overgelegd. Het werk moet dus eerst uitgevoerd zijn. De heer Wieland: Het is jammer dat we geen zekerheid hebben omtrent het al of niet ontvangen van subsidie. De VoorzitterHoe wil u die krijgen De heer Van de Ree Kan het werk dan dit jaar nog worden uitgevoerd De VoorzitterWe hopen tijdens de zomervacantie het werk te laten uitvoeren. De heer Wieland deelt mede dat de Commissie van Fabricage met al de door Burg, en Weth. voorgestelde verbeteringen, zooals het maken van houten vloeren die luchtkozijntjes en schoorsteenen en ook die muur langs de speelplaats zeer goed kan meegaan, dat zijn verbete ringen die werkelijk noodig zijn, maar die bestrating meent de commissie dat nog wel wat uitgesteld kan worden en dat dan weer eens op een ander jaar gedaan. Er dient toch ook een beetje met de financien rekening te worden gehouden en de kosten wat over verschillende jaren verdeeld. De Voorzitter: \oor dat laatste is in het algemeen wel wat te zeggen, maar in andere jaren heeft men weer andere zaken die uitgaven vereischen De heer Kerkhoven deelt mede dat hem bij een bezoek aan de school te Sluiskil gebleken is dat de slechte toe stand van de speelplaats, dat deze nl. bij regen geheel overstroomd wordt, een gevolg is van de minder goede toestand van de goot vooraan de straat. De opstaande kant daarvan is naar de zijde van de speelplaats te laag, waardoor bij regen de goot de stroom van water niet naar den dichtbij gelegen zinkput kan afvoeren, de goot over- loopt en het water zoodoende over de lager dan den weg gelegen speelplaats loopt. Als de goot dus verbeterd werd, wat een geringe uitgaaf zal vorderen, zal de toestand van het speelpleiri verbeteren, en kan het bestraten daarvan wel aehterwege blijven. De Voorzitter Maar de schoolopziener acht het noodig. De heer Kerkhoven acht het toch onnoodig om aan dat plein groote kosten te maken; dekinderen spelen er nooit, doeh altijd op den weg. Door verandering van de goot zal de toestand voldoende verbeteren. De heer Wieland vraagt of het niet mogelijk is met enkele kannebuisjes het water rechtstreeks onder door het plein naar de leiding af te voeren. De Voorzitter meent dat een directe afvoer naar de leiding nogal wat zou kosten, dat is zoo maar niet met enkele kannebuisjes te doen. De Voorzitter wijst er op, dat de voorgestelde bestratings werken niet alleen het schoolplein betreffen, maar ook een deel van den weg, voor de onderwijzerswoning en het brandspuithuisje, waarvan verbetering toch gewenscht is. Hij geeft daarom in overweging het geheele werk ineens uit te voeren, dan wordt voldaan aan den wensch van den Schoolopziener en de Gezondheidscommissie. De heer Van de Ree meent dat de wet den Raad toch niet tot die bestratingswerken kan verplichten. De Voorzitter: Zooals ik reeds herhaaldede school opziener vindt het wenschelijk? De heer Dees De schoolopziener en de Gezondheids commissie vallen ons onophoudelijk lastig. De Voorzitter geeft lezing van het schrijven van den districtsschoolopziener, medegedeeld in de vergadering van 3 februari 1.1., waarin deze de veranderingen aan- geeft die hij aan de school noodig acht. Na de lezing merkt de Voorzitter op, dat hij nu pas heeft opgemerkt, dat de schoolopziener niet aandringt op bestrating, maar op begrinding van de speelplaats. Dat zou dus minder kosten. De heer Kerkhoven merkt op dat er een gedeelte van de speelplaats reeds bestraat is, met het oog op de daar gemaakte installatie voor het drogen der slangen van de brandweer. De heer Wieland De Commissie van Fabricage heeft zooveel mogelijk toegegeven. De heer V an de ReeDe kosten moeten zeker worden bestreden uit een geldleening. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer KerkhovenDan wordt de uitgaaf toch al over verschillende jaren verdeeld. De heer Van de Ree wijst er nog op dat voor het leggen van houten vloeren heel wat grond uit het gebouw moet worden gehaald. Zou het gebouw daartegen bestand zijn, met het oog op verzakking De VoorzitterDe bouwmeester zegt daarvan niets bovendien, het gebouw staat wel op den kanaaldijk, maar het rust toch op goede grondslagen. De heer Visser meent dat die grondontgraving aan het gebouw geen nadeel zal doen. De heer Wieland Als het voorstel der Commissie wordt aangenomen, zijn we al heel wat verder. Het gebouw ziet er nu onooglijk uit, het zal er veel mede opknappen en ik hoop dat het er dan voor het vervolg ook netter zal blijven. De VoorzitterHet oogelijkste gebouw te Sluiskil, staande langs de waterleiding, ziet er terstond onooglijk uit als de suikerfabrieken te Sas van Gent aan het werk gaan, wier afvalwater door de leiding stroomt. De daardoor opstijgende dampen hebben op de verf een verteerenden invloed. Veel is er al te doen geweest over den stank die de waterleiding dan verspreidt, maar er schijnt geen verandering in gebraclit te kunnen worden. Ik zal dan nu in omvraag brengen het voorstel van Burg, en Weth. om de voorgestelde werken uit te voeren, met uitzondering van de klinkerbestrating en de muur op te trekken ter hoogte van 2 M., zooals de Commissie van Fabricage voldoende acht, in plaats van 2,50 M. zooals wordt voorgesteld door Burg, en Weth. De heer Wieland Och, die muur kan wel blijven op 2,50 M. Ik heb later nog gehoord dat men van gevoelen was dat met een muur van 2 M. de Westenwind dan nog niet voldoende van het terrein zouden worden afgesloten. De commissie heeft er daarom geen bezwaar in, dat die hoogte blijft overeenkomstig het voorstel. De heer VisserDat zal trouwens ook zooveel verschil in de kosten niet geven. Het voorstel tot het uitvoeren der werken met uitzon dering der klinkerbestating wordt alsnu aangenomen z. h. s. De 4 oorzitterIn het rapport der Commissie van fa bricage wordt ook nog gesproken over den te maken oprit en begrinding daarvan en van den weg bovendijks. Zonder arbeidsloon zegt de Commissie is daarvoor noodig een uitgaaf van f 150. De iieer VisserOnder die som is alles begrepen, ook het uitvoeren van het werk. De VoorzitterDan verzoek ik den Raad ons machti ging te verleenen om, 11a het sluiten der noodige over- eenkomst met den Coegorspolder, over te gaan tot het verleggen van den oprit en het uitvoeren der noodige begrinding en het daarvoor noodige crediet toe te staan. De heer De JagerOnder voorwaarde dat de oude weg bovendijks alleen voor het vervoer zal worden afge sloten gedurende den beetentijd. De VoorzitterJa, en ook op andere tijden, als dat wegens zwaar en druk vervoer moest noodig blijken. 4 erschillende leden geven te kennen dat er buiten den tijd van het vervoer der suikerbieten zoo geen druk en zwaar vervoer te wachten is. De heer De Jager zou het in elk geval gewenscht achten, dat er dan in het vervolg de hand werd gehouden aan het 111 goeden staat houden van den weg, door die ge- regeld met grind te onderliouden, opdat de weg niet meer in zoo'11 desolaten toestand zal komen, als nu het geval is. De Voorzitter stemt toe dat dit gewenscht is, er zal jaarlijks wat grint voor moeten worden aangeschaft Z. h. s. worden Burg, en Weth. hierna gemachtigd tot uitvoering van het werk en hun daarvoor een crediet verleend van f 150, te dekken door een geldleening. De V oorzitter deelt mede dat is ingekomen een bezwaar- schrilt van A. Brakman, herbergier te Sluiskil, tegen zijn aanslag wegens vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Vroeger, tijdens de uitvoering der kanaalwerken is, daarin door hem berust, maar thans is een aanslag van f 37,50 zeer zeker ongemotiveerd,redenen waarom hij den Raad verzoekt zijn aanslag terug te brengen tot f 25. Hieromtrent zegt de Voorzitter dat de aanslag is uitge- reikt 17 April en het bezwaarschrift is ontvangen 18 Mei. Daar reclames binnen 14 dagen moeten worden ingediend, stellen Burg, en Weth. voor dit bezwaarschrift ter zijde te leggen. Z. h. s. wordt aldus besloten. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van A. Scheele. broodbakker enz. te Ter Neuzen, welke daarin verzoekt het perceeltje grond, gelegen tusschen, doch lager dan de stoepen van zijn twee woonhuisjes aan de Vloos- wijkstraat, plaatselijk bekend onder no. 37 en 39, welk perceeltje hij zou willerf ophoogen benevens de stoep van het woonhuis no. 39 in erfpacht te willen afstaan tegen denzelfden canon en onder dezelfde voorwaarden als waaronder de strooken grond, thans stoepen, aan hem of zijn voorganger in erfpacht zijn afgestaan. De gemeentebouwmeester adviseert tot inwilliging van het verzoek. Het gevraagde terrein heeft eene oppervlakte van 5,134 M2. Wegens de kosten van een'erpachtscontract voor zoo'n betrekkelijk klein stukje grond, verdient het z. i. wel overweging om dergelijke kleine strooken grond niet in erfpacht uit te geven, maar deze aan belanghebbenden te verhuren tegen eene jaarlijksche retributie, door den Raad vast te stellen. Vooral omdat in 1914 vele erfpachtscontracten afloopen en alsdan moeten worden gewijzigd, komt het hem wensche- lijk voor, om de bovenbedoelde strook grond aan de Vlooswijkstraat, voor de woning en gang van den heer A. Scheele niet in erfpacht maar in huur aan den belang- hebbende af te staan, voorloopig tot 1 Januari 1915. Burg, en Weth. stellen voor te handelen overeenkomstig het advies van den bouwmeester en aan adressant voor loopig den grond in gebruik te geven tegen een huur van 5 cent per M2. en per jaar, den prijs die daar voor den grond gerekend wordt. Als dan in 1914 de erfpachtscontracten in het algemeen worden vernieuwd, kan dit perceeltje er ook in worden opgenomen. Om daarvoor nu een af- zonderlijk contract te sluiten zou den verzoeker op zeer hooge kosten komen te staan. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Op voorstel van den Voorzitter worden de stembureaux voor de a.s. stemming en eventueele herstemming voor de Provinciate Staten met algemeene stemmen benoemd als volgt Stemdistrict I (raadzaal) Voorzitter: de Burgemeester; plaatsverv. Voorzitter G. Wielandleden E. O. Kerkhoven en A. C. Lensenplaatsverv. leden A. Moggre en J. J. de Jager4e lid H. J. Voorenplaatsverv. 4e lid J. J. van den Ouden. Stemdistrict II (Sluiskil) Voorzitter D. J. Dees plaats verv. J. Risseeuwleden A. P. de Vos en Th. L. A. van de Biltplaatsverv. J. Vermeulen en A. Kooman4e lid A. Schelfelaar Itlots; plaatsverv. A. Coumou. Stemdistrict III (Java). Voorzitter J. deFeijter; plaats verv. R. Scheeleleden S. van Rees en D. Tolhoek plaatsverv. Jac. van de Ree en A. J. Tazelaar; 4e lid I. de Grootplaatsverv. J. van der Peijl. 8. Afschrijvingen wegens schoolgeld. I>e Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de volgende afschrijvingen te verleenen wegens schoolgeld C. Pladdet te Hoek, /2,40; M. Dees, 0,80 en 1,20 Alph. Guilliet, /0,60; J. H. Notebaart, /0,48; A. J. van Gelderen, f 0,24 J. Hamelink, f 0.36I. I. H. Speetjens, 10,80, 3,60, 3,60 en 2,70; A. A. Eekman, 2,10 P. van Kessel 1,05 en 0,70P. J. de Schepper, j 0,22) F. de Nijs, /0,75; J. Hamelink, /0.24; W. van Taten- hove, 1,25 en 1,50. - Deze afschrijvingen worden goedgekeurd z. h. s. Op een verzoekschrift van B. M. Wingender kan nog niet worden beschikt. Aankoop vuilniswagen. De Voorzitter deelt mede dat zich meermalen de om- standigheid voordoet dat om tijdig klaar te komen met het ophalen der vuilnis, met een tweede kar moet ge- holpen worden. Daar de gemeente maar een kar heeft moet er dan gehuurd worden. Nu doet zich de omstandig- heid voor, dat er een kar voor billijken prijs te koop is, eene kar die blijkens de beschrijving geheel voor het doel is ingericht. De koopsom bedraagt slechts f 150. Burg, en Weth. vragen daarom machtiging den bouwmeester er op uit te zenden om de kar te gaan bezichtigen en als deze voldoet, de kar aan te koopen. De heer DeesBlijkens de omschrijving lijkt het een stevige kar. De heer Visser Het voor aankoop noodige bedrag zal mogelijk nog wel in de begrooting te vinden zijn. Z. h. s. wordt de machtiging tot het aankoopen van de kar verleend. a. De heer Van de Ree vestigt de aandacht op den slechten toestand waarin de trap van den Pelmolengang verkeert. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. daarmede ook bekend zijn en er reeds order gegeven is, die te ver- anderen. Er zal zooveel mogelijk arduinsteen van den trap aan de kade gebruikt worden. b. De heer Van de Ree heeft opgemerkt dat er aan het ziekenhuis op de Smidswal rolluiken zijn aangebracht. De Voorzitter bevestigt dit; de blinden waren versleten en daarom zjjn er rolluiken aangebracht. De heer 4 an de Ree meent al eens gehoord te hebben dat het nog al vochtig is in het ziekenhuis en meent dat het door de nog dichtere afsluiting met die rolluiken dan nog erger zal worden. De Voorzitter kan daaromtrent nu niets meedeelen, maar zal er naar informeeren. c. De heer De Bruijne vestigt er de aandacht op, dat jl. Zondag juist bij het uitgaan der kerk zich een groep dan- sende en hossende Belgen bevond, waarvan de kerkgangers veel last hadden. Er was een agent aanwezig, die alle mogelijke moeite deed om de orde te handhaven, doch deze kon niet voorkomen dat eene nit de kerk komende vrouw bij den arm werd gegrepen, die, als zij zich niet had kunnen losrukken, zou genoodzaakt geweest zijn een paar luehtsprongen mede te maken. De kerkgangers werden door die hossende reizigers uitgeleide gedaan tot aan de Axelsche brug. Spreker zal wel niet behoeven te zeggen, welk een onaangenamen indruk het maakt, als men van onder de prediking van Gods woord komende een dergelijke ontmoeting heeft. Hij vraagt of dergelijke gebeurlijkheden niet zouden kunnen worden tegengegaan, door die reizigers in het vervolg door een sterke politiemaeht te doen escorteeren. De V oorzitter dankt voor de mededeeling. Hij is er mede bekend en betreurt bet voorgevallene. Als Voor zitter van den Gemeenteraad zal hij er niet nader op ingaan, doch wil als Burgemeester er na de vergadering nog wel eens met den heer De Bruijne over spreken. De heer De Bruijne verklaart voornemens te zijn geweest er met den burgemeester, als hoofd der politie, over te spreken en is daarvoor dan ook gisteren op het stadhuis geweest, doch toen was de burgemeester niet aanwezig. Daarom was hij voornemens het heden voor de vergadering te doen, wat ook niet heeft kunnen plaats hebben omdat hij zelf thans niet vroeger kon komen, door een gebrek aan zijn rijwiel. De oorzitter verklaart dat het hem genoegen doet, dat de heer De Bruijne heeft geconstateerd dat er politie in de omgeving was en dat de agent zijn plicht deed. Hij kan ook nog mededeelen, dat de Belg die de door den heer De Bruijne bedoelde vrouw bij den arm greep, later is gearresteerd. Dit had naar het schijnt op de anderen zoo- danigen heilzamen indruk, dat ze spoedig afgedropen zijn. De heer Van de Ree wil er naar aanleiding dezer dis- cussie op wijzen, dat ook de godsdienstoefeningen stoornis van die groepen reizigers ondervinden, die onder kerktjjd zingende door de straten~~trekken, wat hinderlijk is als men in de kerk zit. Het is daarom volgens hem niet voldoende, dat er belet wordt onder kerktijd muziek te maar dit zou ook niet behooren te geschieden tusschen de kerktijden, daar de mensehen worden opgewekt door de muziek die dan gemaakt wordt. Zij blijven dan vroo- lijk gestemd en veroorzaken des namiddags hinder door hunne rumoerigheid. De oorzitter deelt mede dat in het algemeen wordt verboden om onder kerktijd muziek te maken, vooral in de omgeving der kerken. Verder weet hij niet of er wat aan te doen is, om de reizigers, die Zondags onze plaats komen bezoeken, rustig te houden. Men moet ook in aanmerking nemen dat de Belgen andere levensopvattingen hebben dan de Hollanders. De heer Van de Ree: Zouden Burg, en Weth. nieteen voorstel kunnen indienen tot het opnemen van eene be- paling in de politieverordening, dat de muziekinstrumenten niet mogen gebruikt worden tusschen bepaalde uren van den Zondag De Voorzitter geeft te kennen dat een dergolijk voorstel van Burg, en Weth. niet te verwachten is. Wil de Raad hem Voorzitter de macht over het regelen derver- gunningen voor het maken van muziek ontnemen, dan moet de Raad dat weten. Hij doet wat hij kan voor het hand- haven der orde en meent dat de tegenwoordige regeling behoort te worden gehandhaafd. Het is niet doenlijk, dat de Raad dat zelf regelt. De heer Van de Ree verklaart dat hij in geenen deele de macht aan den burgemeester wil ontnemen, hij had integendeel de bedoeling, het hem gemakkelijker te maken door het stellen van een vasten regel. De VoorzitterLaat ons daar niet verder op doorgaan, want het wordt er niet gemakkelijker door. Men moet deze zaak eenigszins vrijzinnig opvatten en wat vrijheid van beweging laten, dat is met het oog op de ligging van Ter Neuzen gewenscht. De heer Van de Ree Daarin ben ik het niet met u eens. De Voorzitter begrijpt dat, maar voegt er aan toe, dat hij kan wijzen op de woorden van den voorganger van een der Godsdiensten alhier, die zeideulaat ze maar spelen, des te eerder zijn we van de lierrie af." En zoo is het. Zooals spreker reeds zeide, er mag in de nabijheid der kerken niet gespeeld worden, maar overigens is het beter wanneer er een gezelschap komt het spelen toe te staan, dan trekken alien in optocht achter het muziek op korten tijd de stad door, terwijl ze anders overal blijven hangen, en rumoer verwekken in de straten. De heer Van de ReeDat is voor de gezelschappen die met de boot meegaan. Maar de gezelschappen die hier blijven 7 De V oorzitterDie trekken de stad door en gaan zich verpoozen aan de Schelde of in verschillende heilige huisjes. De heer Van de ReeIk heb het wel eens anders gehoord De VoorzitterHooren zeggenMaar hebt u het zelf wel eens anders bemerkt? De heer De Bruijne moet zeggen dat het in de laatste jaren werkelijk veel verbeterd is en dat er vroeger veel meer overlast ondervonden werd. De heer Moggre acht het ook gewenscht dat het spelen onder kerktijd wordt verboden, maar overigens meent hij dat men de lijn niet zoo strak gespannen moet houden. De heer Van de Ree: Als men goed heeft gehoord had ik ook niet het idee om alles te verbieden, maar wel het spelen ook tusschen kerktijd, omdat de mensehen dan op gewekt worden en als ze eenmaal luidruchtig zijn, dit ook blijven en stoornis verwekken. De VoorzitterOnder kerktijd wordt er niet gespeeld. Overigens wil ik er ook op wijzen dat het niet alleen de Belgen zijn die wel eens wat luidruchtig zijn. Er zijn ook ingezetenen die des middags een of andere gelegen heid bezoeken om zich eens wat te verpoozen en daar het een of ander te gebruiken om den eetlust op te wekken, dat ze door het gebruik daarvan, vooral als ze wat lang blijven praten ook wel in een wat luidruchtige stemming geraken. De grenzen van het opwekken van den eetlust worden ook wel eens oversclireden, en komen dezulken dan onder kerktijk ergens te zitten, waar het discours nog wat wordt voortgezet, dan zijn ze ook luid ruchtig. De Belgen zijn altijd luidruchtig gestemd, die worden het, naar het schijnt, reeds van het luchthappen. Wat overigens gedaan kan worden, vooral om onder kerktijd de orde te handhaven, zal ik niet nalaten en daarvoor zoo noodig strenge maatregelen nemen. De Voorzitter sluit hierna de openbare zitting, welke overgaat in eene met gesloten deuren. De vergadering weder openbaar geworden zijnde wordt aan Burgemeester en Wethouders een crediet van f 200 toegestaan voor het aanschaffen van grond ten behoeve van het dempen der gemeentehaven en het leggen van een tijdelijk riool. Nadat nog besloten is het schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende de verordeningen op het schoolgaan van schipperskinderen enz. aan te houden tot eene volgende zitting sluit de Voorzitter de vergadering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5