Tentoonstelling AXEL A ANBESTEDIN G. Puik METSELZAND, AfcL „Axel" 2. L. M. Advertentien. Vereeiiiging „VLISS1NGEH VOORUIT"." BIJISVLIJT-TENTOONSTELLING Koffie, Thee, Broodjes met Kaas, Ham, eaz. Steeds te bekomen Nienw Circus van Gent. Theatre Mmard te Gent. JANNETJE HENRIETTE BLEE8, DANKBETUIGING. INSCHRIJVINGEN G. G1LIJAMSE, Axel, Cafe Restaurant ,,'s LANDS WELVAREN," JOH. A. FEIJ. 2. Opgaaf personen ter benoeming tot lid college setters. (Wordt vervolgd). Reuze n - Cinema. Zondag 5 Juni a. s., om 3 ure, groote dag- voorstelling, met een koiossaal programma. Groote Cinema Patke. Zondag 5 Juni a. s., van 3 tot 7 ure, dag- voorstelling zonder lusschenpauze (men gaat binnen als men wil). ZKETIJDINGEN. Van 1 tot en met 2 Juni. a e Van 1 tot en met 2 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 27 biunenvaartuigen op- en 22 afgeschut; door de Westsl. 9 op- en 8 atgeschut. Rositie der Stoomschepen. Geboren HELENA JOHANNA, dockter van JOH. v. EIJSDEN en J. D. DE liONDT. Ter Neuzen, 3 Juni 1910. Zoo de Heere wil en hij leefc, hoopt op Zondag 12 Juni 1910 onze geliefde vader, .JACOB v. d. WEGE Wz., zijn 60sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven is de wensck van Zijne Dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkindereu. Sheboygan Wise. (Noord-Amerika). Heden overleed tot ons aller droef- heid onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Dochter en Zuster, ill ft A T J E UERELST, in den nog jeugdigen leeftijd van 31 jaar, ons nalatende 4 jeugdige kinderen tejong om het verlies te beseffen. Hare ziel ruste in Vrede, daar het hare begeerte was in Christus te sterven. Ter Neuzen, 2 Juni 1910. Hit aller naam, A. M. JOOHEM en Familie. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden mijn geliefde Zuster, in den ouderdom van 62 jaar. Ter Neuzen, 3 Juni 1910. Haar diepbedroefde Zuster, P. C. BLEES. Voor de vele blijken van deel- neming, ontvangen voor en na het overlijden onzer geliefde Moeder, betuigen wij onzen iimigeu dank. De Familie MOES. Ter Neuzen, 3 Juni 1910. Ondergeteekenden betuigen hunnen oprecliten dank voor de zeer vele blijken van belang- stelling op den tweeden dezer zoo van hier als elders ondervonden. Hoek, 3 Juni 1910. G. SCHEELE en Echtgenoote. Leden, genegen deel te nemen aan een EXCURS1E naar de tentoonstelling van zwa< re paarden te Brussel op Yrijdag, Zater- dag of Zondag, geven hiervan kennis aan K. de Koeijer Lz. te Ter Neuzen voor of op Woensdag 8 Juni a. s. Axel, 2 Juni 1910. HET BESTUUR. Het Bestuur van den polder BE- OOSTENBLIJ BENOORDEN maakt bekend 1. dat de gewone jaarlijksche vergadering van ingelanden zal worden gehouden op Dins* dag 7 Juni I9IO, des voormiddags JO'/a uur, ten huize van Mejuffrouw Rolff te Axel 2. dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1909/10 en de begrooting met de memorie van toelichting voor 1910/11 van af 28 Mei a. s., gedurende acht dagen ten kan- tore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen 3. dat de begrooting, na de vaststelling door de vergadering van Ingelanden, benevens de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling, ten voormelden kantore ter inzage zal liggen en dat van bovengenoemde stukken afschriften te bekomen zijn tegen betaling der kosten. Axel, 27 Mei 1910. Het Bestuur voornoemd, P. FOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. Het Bestuur van den CATHA- R1NAPOLDER maakt bekend dat de algemeene vergadering van Ingelanden van dien Polder niet op 9 Juni, doch op DondeP* dag 23 Juni a. s., zal plaats hebben. Het Bestuur voornoemd, W. SCHEELE, Dijkgraaf. J. VOGELYANGER, Ontv.-Griffier. voor het plaatsen van Ververschings- tenten worden ingewacht met opgave vanprijstot Maandag 6 Juni 's avonds zes uur, bij den Secretaris. Aan wier tenten zal plaats worden verleerid. Namens het Bestuur der Afd. Axel, De Secretaris, W. DIELEMAN Pz. van 10—22 Augustus 19IO. lnzenders warden dringend verzocht mede deeling van hunne inzendingen te doen VOOP (5 Juli a. s. en de voorwei pen in te zenden niet later dan 6 Augustus a. s., alles aan het adres van den Voorzitter W. L. WINKEL- MAN, Groote Markt, No. 14. De Secretaris, J. G. VAN NIFTRIK Jr. Lange Nooptistpaaf, maakt hierraede bekend, dat op E5 en 16 Juni a. s>, ter gelegenheid van de te houden Landbouwtentoonstelling Afd. AXEL, op de BOVENZAAL gelegenheid bestaat tot het gebruiken van VOORTSSTIiRKE DRANKEN, W1JN, BIER en LIMONADES. Ruime zal en. Nette bediening. Beleefd aanbeveleud. Op Donderdag 16 Juni iS19, des namiddags ten 5 ure, zal in het Ter Neuzensch Koffiehuis getracht worden in 3 perceelen of in massa aan te besteden Het afbreken van de bestaande en het maken van eene nieuwe kap met bijkomende werken op het Woon- en TVinkelhuis van dhr. J). JE. Wolfert llz., Korte Kerk- straat alhier. Plaatselijke aanwijzing Donderdag 9 Juni des namiddags 5 ure. Bestek met teekening te verkrijgen a J 0.75 bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, Juni 1910. Lange Kerkstraat 18. aan civielen prijs per voer en per kar bij J. JANSEN VAN ItOZENDAAL, Axel, Kanaal waarop dat geschiedt veroorzaakt werd. Dit kwam der commissie ecu hoogst ongewenschten toestand voor, vooral met het oog op de naderende vvarme zomermaanden, waar- door die last nog grooter zou worden en de stank ver- spreidende massa aanleiding zou kunnen geven tot het outstaan van ziekten. Van deskundige zijde werd het ook een zonderlinge wijze van dempen genoemd, daar men alsnu nimmer een vasten bodem zal verkrijgen, en werd gevraagd waarom de gemeente geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid, die de laatste jaren bestond, om de haven met zand te dempen. De VoorzitterWat dat betreft kan ik terstond zeggen dat, toen die gelegenheid bestond, nog niet besloten was om de haven te dempen. Er zou misschien ook nog een iniddel zijn om de stank te doen ophouden door onder aan het talud van het gedempte deel een dam van zand te leggen, teneinde te voorkomen dat de modder van onder het gestorte vuil perst. De heer Moggre meent dat die dam elk tij zou weg spoelen. Nog enkele mogelijke middelen worden besproken, die echter tot geenerlei resultaat leiden. De heer Wieland wijst er ook nog op, dat, als de Raad eens verbood om het vuil verder in de haven te storten, men dan ook nog zou staan voor de vraag waar men met het vuil zou moeten blijven. De Voorzitter We hebben nog het terrein op de weide van de wed. Dekker en dan ook nog de plaats acliter de Leeuwtjes. Maar daar kan men ook niet blijven storten. Het is vreemd, op andere plaatsen wordt het straatvuil gaarne weggehaald en als meststof gebruikt, maar hier wil men er niet aan. We kunnen het niet kwijtraken. Na nog enkele opmerkingen wordt goedgevonden het door Burg, en Weth. in te dienen plan af te wachten en in eene volgende vergadering op deze zaak nader terug te komen. De Voorzitter merkt op, dat alsdan ook nog in behandeling moet komen een door schippers ingediend bezwaarsclirift, tegen geheele demping der haven. e. Een adres van het Comite tot het verkrijgen eener Rijks Hoogere Burgerschool in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarin verzocht wordt steun te verleenen aan het door het Comite tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht verzoek, door daarmede schriftelijk instem- miug te betuigen. Een afdruk van het verzoek aan den Minister is nevens dit adres ingezonden. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor aan dat verzoekschrift adhaesie te verleenen. De heer De Jager Dit bindt immers tot niets De VoorzitterNeen, het is alleen een betuiging van instemming met het verzoek. Er wordt den Minister ge vraagd de oprichting eener Rijks Hoogere Burgerschool in die gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen die hem daartoe het rneest geschikt voorkomt. Voor het geval dit niet mogelijk mocht zijn, wordt gevraagd door ruime subsi- dieering de oprichting eener particuliere inrichting door -een of meerdere gemeenten mogelijk te maken. Z. h. s. wordt het voorstel tot adhaesieverleening .aangenomen. f De Voorzitter deelt mede een schrijven te hebben ontvangen van de Directie der stoom- en chemische was- scherij »De Vlijt" alhier, met verzoek, om hedennamiddag 3 lire, met de loden van den Raad en den Secretaris aan- wezig te zijn bij de officieele opening dier inrichting, de eerste industrie in deze gemeente. Voor zijn persoon heeft hij te kennen gegeven gaarne van die uitnoodiging te willen gebruik maken. Hij -vraagt of ook de leden goedvinden en corps daarheen te gaan. Verschillende leden, die alien ook persoonlijk eene uit noodiging ont.vingen deelen mede voor zoover hun dit mogelijk is bij de officieele opening der inrichting aan- wezig te zulien zijn. De Voorzitter zal hiervan aan de Directie der waschin- richting kennis geven. if, Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland dd. 22 April 1910, waarin naar aanleiding van de ter goed- keuring ingezonden verordeningen met betrekking tot heffing van schoolgelden van schipperskinderen en toe- lating van die kinderen op de openbare lagere scholen, vastgesteld bij raadsbesluit van 17 Maart 1.1., wordt te kennen gegeven, dat in deze teruggezonden wordende verordeningen er niet op gelet is, dat uitdrukkelijk onder- scheid gemaakt moet worden tusschen aan boord wonende kinderen, die tot de bevolking der gemeente behooren en wier ouders of verzorgers, wanneer zij dit wenschen, recht hebben om op gelijken voet behandeld te worden als de overige ingezetenen, en de aan boord wonenden, waarbij zulks niet het geval is. Immers kan de omstandigheid, dat hij op een schip woont, een ingezetenc niet onder eene hoogere schoolgeldheffing doen vallen dan die voor andere ingezetenen geldt. Ilet spreekt echter van zelf, dat op de eerstbedoelde kinderen dan ook de gewone bepalingen omtrent toelating enz. van toepassing blijven. Voorts doen Gedep. Staten opmerken, dat ook van de -de zoogenaainde ambulante schipperskinderen, waarvoor de nieuwe bepalingen uitsluitend schijnen bestemd te zijn, een leeftijd van toelating tot de school belioort te worden vastgesteld, zoodat de verordening op dit punt ook ver- betering behoeft. Desverlangd kan worden bepaald, dat de leeftijd van toelating dezelfde is als die welke voor de overige leerlingen is vastgesteld. Ten slotte brengen Gedep. Staten nog onder de aandacht dat in de schoolgeldregeling niet is bepaald, hoe bij een bezoek gedurende minder dan 10 schooltijden gehandeld wordt en dat het wenschelijk is een afschrift van de algemeene schoolgeldVerordeningen bij de stukken te voegen, opdat die mede aan de Regeering kunnen worden •overgelegd. De oorzitter deelt mede dat, ofschoon dit schrijven reeds in de maand April door Burg, en Weth. ontvangen is, zij daar nog geen werk van gemaakt hebben en vraagt of de Raad aan de bezwaren van Gedep. Staten wenscht tegemoet te komen. De heer Kerkhoven bespreekt het allereerste punt in het schrijven van Gedep. Staten, n.l. dat kinderen van schippers die hier hun domicilie hebben, dus die hier zoogezegd wonen, niet onder de bepalingen der vastgestelde verordening kunnen vallen, maar moeten behandeld wor- deld worden als de andere ingezetenen. Nu heeft hij al meermalen hier hooren zeggen, dat de schippers over het algemeen weigerachtig zijn om hunne belasting te betalen. Hij vraagt of het daarom niet mogelijk zou zijn in de betrekkelijke verordening eene bepaling op te nemen dat die schippers alleen onder dezelfde voorwaarden voor hunne kinderen van de school gebruik kunnen maken als de andere ingezetenen, indien zij hunne gemeentelijke belasting over het afgeloopen jaar hebben voldaan. Hij weet niet of zulks mogelijk is, het is maar eene vraag. De Voorzitter geeft te kennen dat zulks niet kan. Bij wanbetaling van belasting moeten de middelen te baat genomen worden die de wet aangeeft nl. vervolgen der nalatigen. De heer Kerkhoven heeft daaromtrent ook gehoord dat het vervolgen van schippers aan bezwaren onderhevig is en dat men er daarom tegen opziet. De Voorzitter: De eenige weg is, om te trachten zoo- rtamge gegevens te krijgen, dat men weet dat eene ver- volgmg slagen kan. De beer Wieland merkt op dat er vele onwilligen onder no schippers zijn en dat veroorzaakt tenslotte dat de ge- vmigen ook niet meer willen betalen. Hij heeft er al eens met de vuisten voorgestaan, maar dat hielp ook niet. e °01'zitterHet best is, dat de raadsleden de kennis nm T®rsonei.1 eP omstandigheden die ze hebben, benutten no l een van de gelden te kunnen geraken. bedon U.t'1 'e'and We kennen lang niet de omstandig- een schippers, we meenen van velen dat zeop hypotheek bezwaard schip varen, terwijl het voor 9/10 hun eigendom is, maar dan houden ze dat een tiende er op, om in verschillende omstandigheden buiten den slag te vallen. De heer Lensen acht dat er in de houding tegenover de onwillige schippers een groote onrechtvaardigheid schuilt. Hij meent dat die behooren behandeld te worden zooals alle andere inwoners. Hem is wel eens gebleken dat men niet tot vervolging der schippers overgaat, uit een consideratie tegenover de hypotheekhouders, bij even- tueele inbeslagneming. Maar zou men tegenover een gewoon burger ook zoo handelen Zou men ook nalaten op een met hypotheek bezwaard pand beslag te laten leggen met het oog op de belangen van een hypotheek- houder? Dan zou men redeneeren dat die maar voor zijne eigen belangen moet zorgen. Daarom meent spreker dat men tegenover de schippers en de hypotheekhouders op schepen in geheel gelijken zin moet handelen. Er moet wat op gevonden worden om de schippers te noodzaken hunne belasting te betalen. De Voorzitter geeft in overweging de discussie hierover niet in openbare vergadering voort te zetten, daar het niet gewenscht is, daarover in het publiek inlichtingen te verschaffen, terwijl dan ook namen zouden moeten worden genoemd, waartegen eveneens bezwaar is. Hij kan alleen nog zeggen, dat er aan den ontvanger last was gegeven tot vervolging van een schipper over te gaan, maar deze heeft na waarschuwing betaald, zoodat omtrent dit geval weer niet kan worden nagegaan hoe het in het uiterste geval zou hebben geloopen. De heer Lensen Wanneer u meent dat er mid deign zijn om te verzekeren dat de centen der gemeente binnen komen zou ik er gaarne op door willen gaan, in besloten vergadering, omdat ik het gewenscht acht, dat eens wat diep op die zaak wordt doorgegaan en deze onder de oogen gezien. In het tegenovergestelde geval acht ik het onnoodig er thans tijd aan te besteden. Besloten wordt deze zaak aan het eind der vergadering in besloten zitting verder te bespreken. It. Een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, waarbij ter voorziening in de vaeature in dat college ont- staan door het overlijden van den heer P. Moes worden aanbevolen de heeren G. Wieland en J. J. de Jager. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is dat de heer Wieland wordt benoemd met 9 stemmen, 1 stem is uitgebracht op den heer De Jager. De heer Wieland verklaart desgevraagd de benoeming niet te kunnen aanvaarden hij voegt daaraan toe de leden van het Armbestuur, toen zij hem hebben aangezocht, daarvan kennis te hebben gegeven. De Voorzitter uit zijn spijt over deze mededeeling en vraagt of de heer Wieland de beslissing nog eens op zijn beraad wil houden. De heer Wieland acht dit onnoodigdat zou alleen oponthoud veroorzaken, hij heeft al meer dan 14 dagen tijd gehad om er over te denken. Tegenover den aandrang van verschillende leden geeft hij beslist te kennen er niets voor te gevoelen, die betrek king nog op zich te nemen. De Voorzitter geeft daarop in overweging tot eene nieuwe stemming over te gaan. De heer De Jager meent dat nu de aanbeveling eerst naar het Armbestuur zou moeten worden teruggezonden met verzoek opnieuw 2 personen aan te bevelen. De Voorzitter deelt die meening niet en wordt daarin door andere leden gesteund. Tot stemming wordt overgegaan, en de heer De Jager benoemd met 9 stemmen, 1 stem is uitgebracht op den heer Moggre. De heer De Jager verklaart desgevraagd de beslissing omtrent het aanneinen der benoeming in beraad te willen houden. De heer Wieland U moet het maar doen, het zou me aangenaam zijn als u terstond een gunstig antwoord gaf. De heer De Jager Het zou mij ook aangenaam geweest zijn. als u het had aangenomen. De heer Wieland U kunt het goed doen, ik wil daar mede niet zeggen dat ik het ook niet zou kunnen, maar u is er juist voor in de jaren, en de mijne zijn gepasseerd, was ik een 20 jaren jonger, dan was het wat anders. 1. De Voorzitter deelt mede dat de onderwijzeres mej. Scheft'elaar Klots te Sluiskil reeds geruimen tijd ongesteld is, dat er uitzicht bestond dat zij na de vacantie wel zou hersteld zijn, doch dat die verwachting niet is vervuld. Tot hiertoe is in het aan die school daardoor ontstane gebrek aan eene leerkracht voorzien, door er tijdelijk een onderwijzer van school C, die daar gemist kon worden heen te zenden. Na 1 Juli is die onderwijzer echter aan school C noodig, waarom Burg, en Weth. machtiging vragen voor de school te Sluiskil een tijdelijke leerkracht te benoemen, op een salaris als bij de verordening van het onderwijzend personeel is vastgesteld. Na enkele vragen en opmerkingen waarbij de heer Visser te kennen geeft dat Burg, en Weth. met de ge- vraagde machtiging meer de bedoeling hebben den Raad te vragen of hij hun college de voor de plaatsvervanging noodige gelden wil toestaan en de Voorzitter mededeelt dat hij aan eene onderwijzeres de voorkeur zou geven, wordt z. h. s. de gevraagde machtiging verleend. Hierna stelt de Voorzitter nog voor den onderwijzer van school C die tijdelijk te Sluiskil dienst doet vergoeding van reiskosten toe te kennen, daar het niet billijk is die kosten te zijnen laste te laten. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 4 Mei 1910, waarin deze verzoekt hem te doen toekomen eene door den Gemeenteraad opgemaakte opgave van twee per sonen, geschikt en genegen om voor eene benoeming tot zetter in aanmerking te komen. De Voorzitter deelt mede dat die benoeming noodig is ter voorziening in de vaeature outstaan door het overlijden van den heer P. Moes. Het college van zetters bestaat uit 5 leden, waartoe hij spreker ambtshalve behoort, terwijl er verder altijd rekening mede is gehouden, omdat deze gemeente uitge- strekte buitenwijken heeft. dat er steeds 2 leden uit de kom en 2 van den buiten waren. De heer Moes behoorde tot de buitenleden, zoodat er thans weer personen van buiten behooren te worden aanbevolen. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is, dat met 6 stemmen tot eersten candidaat wordt gekozen de heer Jan de Feijter Jacz., 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer Jac. de Bruijne. Daarna wordt met 8 stemmen als no. 2 op de aanbe veling geplaatst de heer Jac. de Bruijne. Op de heeren D. IJaak en A. Visser is 1 stem uitgegracht. De heer De Bruijne verklaart desgevraagd eene even- tueele benoeming te zullen aanvaarden. Aan den heer De Feijter, die niet aanwezig is, zal nader worden verzocht zich daaromtrent te verklaren. a 3 VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading I'oor Ter Henien I 2 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stnkg. Deen. s.s. Elsborg 4034 St. Petersb. hout Wan Ter Tenten i 1 Eng. s.s. River Scheldt 2199 |Londen stnkg. W uur Gent 1 Eng. s.s. Ron an 3391 Leith stnkg. Noor. bark Ellen 1824 Araba guano Eng. s.s. AirinyH 2412 Goole kolen 2 Eng. s.s. Sea Serpent 2554 Londen stnkg. Daitsch s.s. Lisbeth Cords 2527 Sornaes hout 1 an (•ent 1 Noor. s.s. Regent 1744 Kragero ledig Eng. s.s. Hero 2194 Hall stukg. idem Sea Gall 2763 Londen idem idem Humber 2895 Goole idem 2 Daitsch s.s. Hilde Podeus 4718 Blyth ledig Deen. s.s. Johan Scein 4755 Londen idem Russ. s.s. Olga 4737 Swansea idem Eng. s.s. Harelda 3645 Manchester stukg. Noor. s.s. Normandie 2826 Libau phosph. s.s. HARALD vertrok 3 dezer van Ter Neuzen naar Hull. 8.s. JENNY van Rafso naar Louden passeerde 3 dezer des v. in. 9 uur Elseneur. s.s. RICHARD vertrekt heden van Grimsby naar Kroonstad. s.s. ELISABETH in lading te Archangel voor Londen. s.s. HELENA vertrok 2 dezer van Kovda naar Onega, s.s. MAGDALEN A vertrekt heden van Grimsby naar Kroonstad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 7