11 I 1! II I Gemengde berichten. 1 IIY Predikbeurten. Laatste berichten. BU RGERLIJKE STAND. geschiedt, tot nadeel van den mosselhandel te Philippine, te beletten. Verder wordt ons medegedeeld dat de burge meester van Philippine, de heer Cuelenaere naar aanleiding dezer kwestie met eenige ingezetenen lieden ter audientie is geweest bij den Commis- saris der Koningin te Middelburg, waaromtrent wij^ vernamen dat de deputatie voor bet be- pleiten der belangen van Philippine zeer vol- daan is teruggekeerd, aangezien haar den meest inogelijken steun werd toegezegd en verzekerd, dat krachtig zal worden opgetreden om het tractaat te handhaven. Zondag 5 Juni 1910. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., leeskerk. Reuter seint uit Londen De Engelsche vlieger Rolls is gisterenavond van Dover naar Calais gevlogen. Hij heeft eenige minuten boven Sangatte gezweefd, is toen het Kanaal weer overgestoken en om 8 uur 5 veilig te Dover geland. '8 Gravenliage, 3 Juni. Tweede Earner. Behandeld werd het wetsontwerp tot verkoop voor f 150()0 van het arsenaalgebouw aan het. Waterlooplein te Amsterdam aan de vereeniging ,/Beurs voor den diamanthandel" te Amsterdam! De heeren liegen en De Stuers bestreden het ontwerp ook als financieel nadeelisj voor het Rijk. De heeren Hubrecht, De Ylugt, Hencke- mans en an Havel verdedigden het ontwerp, ook in het belang der ontwikkeling van den Amsterdamschen diamanthandel. De \oorzitter Borgesius protesteerde tegen de beschuldiging van den heer De Stuers, waar deze beweerd had dat een ambtenaar de Regeering had voorgelogen omtrentdehistorischebeteekenis van het arsenaal. De Minister van Oorlog sloot zich bij bet protest aan en verzekerde dat de goede trouw van den aangevallen ambtenaar, een onzer verdienstelijkste ambtenaren, boven twijfel ver- heven is. Gemeenteraad van Ter Neuzen. It Hervormde Keek. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. 9 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. 2 u., Ds. De Boer van Hulst. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 ii., Ds. G. van Dis en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9* u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. J. H Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u, Ds. M. Uijtenhoudt en 2 u., leeskerk. (Kerk Axelsche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ter Neuzen. Axel A. B. Zaamslag. Hoek. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswy kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Lokaal „Eben-iruezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5* u., dkr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskeek. 0,Axel- Huwelijks-aanglften. 27 Mei. Jan Dees, oud J-' J?- ®n Antuonina Maria Reminsen, oud 23 i. id Pieter Jonk man, oud 28 j., jm. en Mechelina Jonkman,' oiin 20 j., jd. Pieter Verstraten, oud 26 i., im en Geertrui Riemens, oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Mei. Maria, d. van Bastiaan Koekkoek en van Tanneke Cove. 24 Mei. Wilhelmina, d. van Cornells Jacobus Viuke en van Elisabeth Verplanke. Eduardus Eugenius, z, van Eugenius Bernardus van Acker en van Leonie Maria de Ron. Overlijden. 18 Mei. Cornelis Jansen, oud 73 i echtg- van Jacomina Herrebout. 24 Mei. Willem Lodewifk oAn/.''alJ^nl??V,e; oud 46 J echtR- va" Koekkoek. 30 Mei. Mathilda Pouwlina Seghers, oud 10 m., d. van Petrus Josephus en van Mathilde Groothaert. Rosclikapelle. Huwelijks-aangiften. 13 Mei. Ed mund Petrus Ducheine, oud 34 j., im. en Christina Maria van VVolffelaar, oud 28 j., jd. Theophilus Petrus Otties, oud 23 j., jd. en Regina Philomena Dullaart, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Mei. Edmund Petrus Ducheine, oud 34 j., jm. en Christina Maria van Wolffe- laar, oud 28 j., jd. Theophilis Petrus Ottjes, oud 23 j., jm. en Regina Philomena Dullaarl, oud 18 j., jd. Geboorten. 9 Mei. Florimondus Henricus, z. van Josephus de Klerk en van Maria Louisa van Dijk. 11 Mei. Bertha Rosalia, d. van Johannes Gelderland en van Virgina Vaal. 18 Mei. Maria Melania Vene- randa, d. van Petrus Paulus Kox en van Rosalia van Dijk. 31 Mei. Emma Apolonia, d. van Desiderius de Bakker en van Rosalia Lambert Overlijden. 12 Mei. Florimondus Henricus de Klerk, r,^.i z". van J°sephus en van Maria Louisa van Dijk. 28 Mei. Paulina de Bakker, ond 43 j., d. van Pieter Johannes (overl.) en van Anna Catharina de Bruijn. Neupiilijii. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Mei. letrus Stekelinck, oud 35 j., jm. en Louisa van den Berghe, oud 30 j., jd. ueboorten. 24 Mei. Suzanna Hubertina, d. van Eduar dus de Blok en van Elodie Cornelia de Burger. Hoek. Huwelijks-aangiften. 26 Mei. Jozias Abra ham Leenhouts oud 22 j., jm. en Maria Wilhelmina Tolienaar, oud 22 j, jd. .ir^lf'300rrfD' ^e'- Cornelis Jacobus, z. van Willem Cornelis de Feijter en van Suzanna Pladdet. 17 Mei. Francina, d. van Cornelis den Exter en van Suzanna Remijnsen. 22 Mei. Catharina, d. van Jacobus Buijze en van Magdalena Donze. 25 Mei. Adriana Maria, d. van Cornelis Reinier van 't Hoff en van Maria Pieternella Magdalena Bakker. 27 Mei. Cornelia, d. van Adriaan Dieleman en van Tanneke Jacoba Verbrugge. Overlijden. 15 Mei. Adriana Jansen, oud 71 j., echtg. van Hendrik Tolienaar. 17 Mei. Adriana de Bruijne, oud 80 j., echtg. van Jacob Jansen. 20 Mei. Cornelia Riemens, oud 75 j., wed. van Willem Koole. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 20 Mei. Charles Ludovicus van Goethem, oud 35 j., jm. en Juliana Buijle, oud 33 j., jd. 27 Mei. Josephus Roelandt, oud 36 j., jm. en Maria Dorothea van Waterschoot, oud 41 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Mei. Josephus Alouisius Schelfhout, oud 30 j., jm. en Maria Louisa Holderbeke, oud 29 j., jd. Desird Freyser, oud 26 j., jm. en Leonia Maria Lauwereys, oud 26 j., jd. 28 Mei. Alfons Eduard Leijs, oud 26 j., jm. en Maria Leonie Paulina Pieters, oud 22 jjd. Geboorten. 16 Mei. Theodorus Theophilus, z. van Theophile Strobbe en van Gelena Geertruida Hemelaar. 24 Mei. Josephus Cornelis, z. van Josephus Francies Voet en van Catharina de Bakker. Josephus Albert, z. van Petrus Collet en van Maria Coleta Mannaert. 25 MeL Rene Francies, z. van Alphons RoeJs en van Maria Cornelia Mangnus. Overlijden. 19 Mei. Rozalia van Laar, oud 31 j., d. van Ludovicus en van Rozalia van den Bergen. Overslasf. In deze gemeente hebben geene aan- giften piaats gehad. Philippine. Geboorten. 30 Mei. Theophiel en Julma Albertina, z. en d. van Adolf Jacobus Bernardus Lauret en van Sophia Francisca Rammeloo. Overlijden. 19 Mei. Eduardus Dominicus de Bock, oud 78 j., echtg. van Dominica Pielaet. 22 Mei. Johannes Jacobus Taalman, oud 2 m., z. van Petrus Jacobus en van Josephina Louisa de Vries. Sat van (Went. Geboorten. 20 Mei. Maurice, z. van Philemon de Caluwd en van Emma Obrie. Overlijden. 17 Mei. Andr6 de Vos, oud 8 m., z. van Carol us Ludovicus en van Camile Philomena Willems. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 5 Mei. Pieter Bakker, oud 25 j., jm. en Suzanna de Jonge, oud 20j., jd. Jan Florussen, oud 26 j., jm. en Janna van Fraeijen- hove, oud 26 j., jd. 6 Mei. Jacobus de Regt, oud 33 j., weduwn. en Sara Johanna de Kraker, oud 33 j., jd. 11 Mei. David Verhelst, oud 24 j., jm. en Maria Pieternella van Cadsand, oud 22 j., jd. Christiaan Bareman, oud 21 j., jm. en Geertrui klara den Doelder, oud 23 j., jd. 18 Mei. Jacobus Johannes van Arenthals, oud 41 j., weduwn. en Anna Maria Geelhoedt, oud 29 j., jd. "19 Mei. Meeuwis de Regt, oud 28 j., jm. en Catharina Debora de Kraker, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Mei. Marcus Kaijser, oud 22 j., jm. en Wilhelmina Suzanna van Sweedcn, oud 19 j jd. 12 Mei. Willem Dekker, oud 26 j., jm. en Catharina Leintje Scheele, oud 23 j. jd. Abraham Snap, oud 25 j., jm. en Pieternella Romeijnsen, oud 23 j., jd. 19 Mei. Jan Florussen, oud 26 j., jm. en Janna van Fraeijenhove, oud 26 j., jd. Pieter'Bakker, oud 25 j., jm. en Suzanna de Jonge, oud 20 j. jd., Jacobus de Regt, oud 33 j., weduwn. en Sara Johanna de Kraker, oud 33 j., jd. 26 Mei. Christiaan Bareman, ond 21 j., jm. en Geertrui Klara den Doelder, oud 23j., jd. David Verhelst, oud 24 j., jm. en Maria Pieternella van Cad sand, oud 22 j jd. Geboorten. 2 Mei. Maria, d van Petrus Dieleman en van Pieternella Heijnsdijk. 6 Mei. Leintje, d. van Hendrik Goossen en van Janneke den Engelsman. 7 Mei. Jozias, z. van Pieter Zegers en van Jacomina Francina Scheele. 9 Mei. Janna, d. van Dirk van Dixlioorn en van Pieternella Scheele. 11 Mei. Levinus, z. van Frederik Bakker en van Janneke Hamelink. 15 Mei. Leendert en Francois, zonen van Jan Leendert Riemens en van Eva Dekker. 27 Mei. Johannes, z. van Livinus van de Wege en van Adriana Elizabeth Willemseu. 28 Mei. Jacob, z. van Izaak Wisse en van Jacoba Willemina Stoffels. 29 Mei. Maria Elizabeth, d. van Adriaan van Peenen en van Martha Neeltje van Bendegem. Overlijden. 2 Mei. Elisabeth de Kraker, oud 64 j., echtg. van Mels Deij. 5 Mei. Magdalena Kaijser, oud 7 m., d. van Willem en van Elizabeth de Feijter. Mei. Guillaam Klaassen, oud 78 j., weduwn. van Neeltje Wolfert. 25 Mei. Willem Dekker, oud 6 w., z. van Abraham Antheunis en van Cornelia Vinke. Xuiililorpe. Geboorten. 23 Mei. Irma Maria, d. van Marcellus Pieters en van Leonia van Rumste. Overlijden. 17 Mei. Maria Mathilda Audenaert, oud 7 m., d. van Alphonsius en van Leonia Maria van Duijse. 25 Mei. Irma Maria van Vooren, oud 7 m., d. van Petrus en van Coralia Maria Coppieters. Vergadering van Donderdag 2 Juni 1910. Voorzitter de heer Visser, wethouder. Verder aanwezig de heeren Dees, Wieland, Moggre, De iger, Scheele, Lensen, Kerkhoven, later ook de heeren Van de Ree en De Bruijne. Afwezig de burgemeester, wegens andere ambtsbezigheden en de heeren Drost en De Feijter. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der voorgaande worden gelezen en goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. De rekening en verantwoording der Gezondheids- Commissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, over het jaar 1909, bedragende in ontvangsten f 1929,11$, in uitgaven 1460,97*, goed slot 468,14. Deze rekening zal worden gesteld in handen der Commissie te benoemen voor het onderzoek der gemeenterekening en begrooting. 1». De begrooting der Gezondheids-Commissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, voor het jaar 1911, op een eindcijfer van f 1808,45. De bijdragen door de gemeenten, ressorteerende onder de Commissie, worden geraamd op 940,31, het aandeel daarin door de gemeente Ter Neuzen te betalen op 327,74. Zal worden gesteld in handen der hiervoren genoemde Commissie. c. Het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 31 Decem ber 1909 is verricht, opgemaakt door Burg, en Weth. dezer gemeente ingevolge art. 52 der Woningwet. Daaruit blijkt dat 3 aanschrijvingen tot verbetering van woningen werden gedaan. In geen der gevallen werd de bewoning ingevolge de aanschrijving gestaakt. Een woning werd onbewoonbaar verklaard en is ontruimd. Door een nauwkeurig toezicht op de naleving der be- palingen van de bouwverordening werd over het algemeen veel bijgedragen tot verbetering der volkshuisvesting. Zal ter visie worden gelegd. <1. Een schrijven van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst waarin deze ingevolge eene missive van den Directeur der Registratie en Domeinen te Hulst, gegrond op de missive van den Minister van Financien dd. 18 April 1910, No. 43, Domeinen, mededeelt zulks in antwoord op een desbetreliend request van het gemeente- bestuur, dat tegen de demping van het aan den Staat behoorende deel der stadshaven te Ter Nenzen (sectie C no. 3488) geen bezwaar bestaat, doch dat het gemeente- bestuur, alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, zieh zal hebben te verstaan met den Iloofd-Ingenieur- Directeur van 's Rijks Waterstaat te Middelburg. De heer Van de Ree komt ter vergadering. De Voorzitter merkt op dat dus alvorens met het dempen voort te gaan, zal moeten worden onderhandeld met den Hoofd-Ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Middelburg. De heer De Jager zou wenschen dat, wanneer de uitslag van die onderhanderlingen aan den Raad kunnen worden medegedeeld, tegelijkertijd door Burg, en Weth. werd overgelegd een volledig plan voor het dempen der haven met eene begrooting der kosten daarvan en van de daar- mede in verband staande werken. Dan kan door den Raad daaromtrent spoedig eene beslissing worden ge- nomen en met de voltooiing van het werk worden voort- gegaan, wat hij gewenscht acht. De Voorzitter heeft geen bezwaar om aan den wensch te voldoen. De heer Dees ook niet. Deze wijst er evenwel op, dat in verband met het dempen der haven 2 adressen zijn ingekomen, die nu tegelijkertijd zouden kunnen behandeld worden. De Voorzitter geeft alsnu lezing van a. Een schrijven der Gezondheids-Commissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, waarin de Commissie dringend in overweging geeft niet door te gaan met vuilnis, modder en dergelijke in de binnenhaven te laten werpen, om de ondraaglijke stank die het in de omgeving ver- spreidt en het vuil dat nu nog open ligt met grond of zand te bedekken. d. Een adres van P. J. Visser en 21 anderen, alien wonende in de omgeving der kade, welke daarin te kennen geven, dat zij zeer veel last hebben ondervonden van den onaangenamen reuk, die het vuilnis dat in de kade werd geworpen veroorzaakt dat zij zich gevleid hebben, dat door het inbrengen van goeden grond, genoemde reuk zou verwijderd zijn; dat zij evenwel, nu de grond er is ingebracht nog moeten ondervinden dat voormelde reuk niet is opge- houden dat toch telkens bij het ledig loopen van de kade van onder den opgebrachten grond het doorgedrongen water uitloopt, wat een reuk veroorzaakt die hun gelieele huis doordringt dat zij niet alleen des daags, maar ook des nachts daarvan zeer veel last ondervinden. Reden waarom zij den Raad beleefd maar dringend verzoeken aan dien onhoudbaren toestand een einde te willen maken door het nemen van afdoende maatregelen. De heer De Bruijne komt ter vergadering. De heer Van de Ree herinnert, dat hij er de vorige vergadering reeds op heeft gewezen, dat veel personen in de omgeving der haven, overlast ondervinden van den stank, ontstaan door het dempen daarvan met vuilnis. Toen is de verwachting uitgesproken, dat die stank zou ophouden, wanneer er zuivere grond over de vuilnis werd gestort. Dit is geschiedt, maar de stank is daardoor niet weggebleven. Maar dat niet alleen, het schijnt dat er ook nog steeds wordt voortgegaan met daar vuilnis uit te storten. Spreker vraagtis dit wel volgens het idee van den Raad Z. i. niet. De Raad heeft indertijd wel goedge- vonden dat de haven zou worden gedempt, maar toch niet dat dit met vuilnis zou geschieden, doch wel dat daarvoor grond zou worden gebruikt. Hij weet niet hoe Burg, en Weth. er toe gekomen zijn. om daar vuilnis te laten storten. En danIs er ook rekening mede gehouden dat er riolen in de haven uitmonden, waarvoor dan toch eene gelegenheid voor afvoer moet worden gemaakt Onder andere omstandigheden zou het dempen met vuilnis zoo geen last veroorzaken, maar we hebben hierte maken met op- en afgaand water en als het water laag is, ont- staat er een onhoudbare stank. De heer Dees deelt mede dat Burg, en Weth. een onderzoek hebben ingesteld op het terrein, en daarbij is gebleken, dat er bij het publiek een verkeerde meening heerscht omtrent de oorzaak van de stank. Hij sternt toe, dat de stank door het dempen ontstaat, maar onjuist is het dat aan de gestorte vuilnis toe te schrijven. De onaangename geur wordt veroorzaakt door de modder die op de bodem der haven aanwezig is. Deze wordt door de zwaarte van de daarop uitgestorte vuilnis daaronder uit- geperst en verspreid bij laag water stank, wat te begrijpen is, daar men algemeen bij ervaring weet dat modder, als deze in'beweging wordt gebracht, stank verspreidt. Wanneer de Raad besloot dat er geen vuilnis meer voor het dempen zou mogen gebruikt worden, zou dit een nadeel zijn voor de gemeente, daar het dempen nu op goedkoope wijze geschiedt, maar dan zou daarmede de stauk niet verdwijnen, daar de modder evengoed van onder een goede grondlaag uit zou persen. Wil de raad ereen uitgaaf voor doen om het stinken tegen te gaan, dan zou liij Burg, en Weth. een crediet moeten toestaan met de opdracht de modder uit de haven te laten weghalen. Dan zou men vermoedelijk van die stank zooveel last niet meer hebben. Spreker herhaalt dat er bij het publiek omtrent de oorzaak der stank een verkeerde meening heerscht. De heer Van de Ree kan daarmede gedeeltelijk instem- men, maar moet er dan op wijzen dat er meer dan vuil nis wordt uitgestort, zelfs ook modder uit de riolen, een oorzaak van stank De heer Wieland merkt op, dat dit laatste niet meer geschiedt. Met het aldaar uitstorten van modder is al sedert eenige weken opgehouden. De heer Van de liee Maar komt er ook geen riool in uit? De heer Dees Ja De heer Van de ReeHoe krijgt die dan uitloozing Tie heer Wieland Op dezelfde wijze als dit nog steeds is geschiedt De heer DeesDaarvoor is een geul opengelaten. De heer Van de Ree is toch tegen het dempen der haven met vuilnis. De heer Dees: Op andere wijze zal het veel geld kosten. De heer Van de Ree Maar wat voor bodem krijgt men De heer Dees Een goede. De heer Van de ReeOm op te bouwen De heer VisserDaar, op het gedeelte dat nu gedempt wordt, zal niet gebouwd worden. De heer Van de Ree Maar het andere deel der haven dan De heer Visser Dat zal op andere wijze worden gedempt. De heer Van de Ree: Wat ik thans opmerk, is niet om het een of ander, maar omdat het ongewenscht is, de tegenwoordige toestand te laten voortbestaan. Daar is nog een andere broil vail stank, n.l. de sloot achter de Smidswal. Die behoort aan het Departement van Oorlog, dat is jammer, omdat we daar nu niets over te zeggen hebben. Of: kunnen Burg, en Weth. daaraan wat doen Die sloot stinkt vreeselijk. De heer Visser deelt mede dat die sloot met het om- liggend terrein van Oorlog aan Domeinen is overgegaan. Burg, en Weth. willen trachtten voor de gemeente dat terrein te krijgen en zijn voornemens daar dan een riool te leggen, want rioleering ontbreekt daar geheel. Nu wordt wel eens aan den opzichter der genie gevraagd om de sloot eens door te spuien en deze laat dat dan ook wel eens doen, maar dat helpt niet veel, daar van geen doorspuien sprake kan zijn en de modder er dus in blijlt staan. De nieuwe rioleering zou dan worden gemaakt in verband met eene rioleering voor de Markt, want die is ook niet voldoende. De heer WielandNu we toestemming hebben van den staat kunnen we, na onderbandeling met den hoofd- ingenieur van den waterstaat met dempen voortgaan, voorloopig op de tot hiertoe gevolgde wijze. Alleen zal er weer versche goede grond moeten zijn, daar de aange- voerde voorraad is verbruikt. Ik meen echter dat door Burg, en Weth. weer al voor nieuwen voorraad is gezorgd. De Voorzitter bevestigt, dat er weer 200 M3. ter be- sehikking van het gemeentebestuur is. De heer Dees: Zooals het nu gaat dempt de haven zich zelf. Ik kan niet genoeg aanraden om met het maken van de rioleering De heer Wieland Het zal echter gewenscht zijn om zoo spoedig mogelijk te zorgen voor een riool reclitstreeks naar de haven, dan zijn we van den stank die daardoor mocht worden veroorzaakt, af. De heer Van de Ree had voornamelijk het oog op het riool van Moens, hij meent ook dat, als dit doorgelegd kon worden, het dan al veel zou verbeteren. De heer De JagerHet is de rnodder in de haven die deii stank verwekt De heer Wieland zoo spoedig mogelijk te beginnen. De heer De Jager dringt daar ook op aandan is de stank weg. De heer DeesDat kan nil nog niet gemaakt worden, daar we nog niet weten wat de Hoofd-Ingenieur zal willen en dan moet er ook een plan voor gemaakt worden, omdat er andere rioleering mede in verband staat. De Voorzitter geeft te kennen dat er zoo spoedig mogelijk werk van gemaakt zal worden. De heer De Jager zou op het denkbeeld van den heer Dees om nu de modder nog uit de haven te halen, liever niet meer ingaan dat zal allicht nog een uitgaaf vorderen van 200, waar men niets aan heeft. De Voorzitter Dat zou meer kosten De heer Wieland meent dat adressanten tevreden zullen zijn, als ze zien dat er werk van gemaakt wordt, en dat het binnen een afzienbaren tijd voltooid zal zijn. De heer Van de ReeHet zou ook nog zoo erg niet zijn, als het maar gelaten werd bij het uitstorten van vuil, maar er wordt allerlei rommel in geworpen. De heer WielandHet storten van modder is nu toch afgeloopen. De Voorzitter betoogt dat Burg, en Wpth. niet alleen tot het denkbeeld gekomen zijn om de haven op deze wijze te dempen, daar dit dan zoo goed als niets kost, maar ook nog om eene andere financieele reden, nl. dat op deze wijze de straatreiniging veel goedkooper geexploi- teerd kan worden omdat er nu niet zoover met de vuilnis behoeft gereden te worden. Als de vuilnis moet gebracht worden op het terrein aan Wolfert verhoogd dat de uit gaven aan vervoerkosten en arbeidsloon met minstens f 25 per week. Burg, en Weth. weten nu niet waar ze anders het vuil zullen laten brengen en de vraag is dan ook reeds in het college besproken, waar een ander terrein zou te vinden zijn. De Burgemeester komt ter vergadering en neemt het presidium over. De heer Wieland Als de rioleering is gemaakt kunnen we daar aan de Vischmarkt weg. Dan kan er daar nog heel wat vuilnis gestort worden, als er maar steeds goede grond overheen wordt gestort. De heer VisserAls het overleg met den Ingenieur heeft piaats gehad, kunnen we voortgaan met dempen. De heer De Jager vraagt of het de bedoeling is, het door demping verkregen terrein te verkoopen De Voorzitter vraagt wat de bedoeling dezer vraag is. De heer De JagerMijne bedoeling is dat, wanneer er een voorstel wordt ingediend om voor het volledig dempen der haven een geldleening aan te gaan voor het dekken der kosten, dan tevens in het vooruitzicht zal kunnen worden gesteld, dat die leening eventueel zal kunnen worden afgelost door inkomsten die op een of andere wijze van het terrein der haven zullen worden verkregen. De VoorzitterJa, als er een voorstel wordt gedaan om eene leening aan te gaan, dan wordt daarbij tevens aangegeven de wijze vvaarop die zal worden afgelost De heer WielandJuist, maar dan wordt dat steeds over de belastingen omgeslagen en daar zou ik in dit geval tegen zijn, ik zou wenschen dat het geld dat voor ilit geld geleend wordt, later weer terug kwam door ver koop van den grond, of door deze, zooals in Middelburg geschiedt, in cijns uit te geven en dat daarvan de rente en allossing kon betaald worden. Er ligt daar aan de Smidswal een groote oppervlakte, die voor bouwgrond beschikbaar zou kunnen worden gesteld, aan weerszijden van de werf. Het midden gedeelte, in het verlengde van de Markt, zou ik open willen laten, voor vergrooting van de Markt, maar van het andere gedeelte ban een mooi bedrag ontvangen worden, als men ziet dat in de Dekker- straat tot zes en zeven gulden per vierkanten Meter betaald wordt, zal men er dat daar ook wel voor geven en als men het eens ging opmeten, zou blijken dat er veel meters liggen. De Voorzitter moet verklaren dat het natuurlijk volstrebt niet zijne bedoeling is, om het verkregen terrein renteloos te laten liggen, maar eenig plan omtrent hetgeen er mede geschieden zal bestaat nog niet. Uit de woorden van den heer Wieland meent hij echter te moeten opmaken, dat deze daaromtrent reeds een plan weet en voor mededeeling daarvan houdt hij zich ten zeerste aanbevolen. De heer Wieland Och, hoe er moet gehandeld worden, dat ligt voor ieder open en bloot, al kan ik nu juist geen omlijnd plan aangeven. Maar dit wil ik wel zeggen, dat ik mijn stem voor het toestaan der uitgaaf afhankelijk zal maken van het voornemen dat men met het terrein heeft. De VoorzitterWe hebben wel het voornemen om de haven heelemaal te dempen, maar daaromtrent bestaat nog geen plan. De heer VisserDe heer De Jager heeft daarom aan Burg, en Weth. gevraagd een volledig plan, met raming der kosten te willen overleggen. De VoorzitterDan kan de zaak vandaag ook niet verder behandeld worden. De heer Dees verklaart dat het hem spijten zou, als de Raad besloot op te houden met het storten van vuil en tot eene dure wijze van dempen over te gaan. De heer De Jager: Maar daar straks heeft toch de heer Visser ook gezegd dat het overige gedeelte der haven op andere wijze moest gedempt worden Dat moet dan toch opgespoten of met zand aangevuld worden. De heer Visser verklaart te hebben gezegd dat het andere deel, dat vermoedelijk geen open terrein zal blijven op andere wijze moet worden aangevuld, daar men anders geen goeden grondslag zal verkrijgen om er op te bouwen. De beer De JagerMaar er kan toch in het geheel geen bezwaar zijn om een plan op te maken en eene raming van kosten Dan kunnen we weten waaraan we ons moeten houden. De Voorzitter stemt dat toe. Z. h. s. wordt daarop dienovereenkomstig besloten. De heer Wieland Maar met het open blijvend deel van het terrein kan dan toch op de tegenwoordige wijze worden voortgegaan De heer Van de Ree: Daar zou zoo geen bezwaar tegen zijn. als er maar alleen vuilnis en baardasch ingestort werd, maar er wordt allerlei rommel in geworpen. De Voorzitter Er wordt natuurlijk ingeworpen de vuil nis. zooals die hij de ingezetenen wordt verzarael'd. De heer Van de Ree: En dan zou er terstond zand overheen moeten geworpen worden. De Voorzitter: Dat moeten we dan steeds in voorraad hebben. De lieer Wieland Zooals het nu gaat, kunnen we nog best een maand of 3 voort. De Voorzitter meent dat het wel geen dne maanden meer zal kunnen duren. De heer Moggre zou als het doenlijk is, ook zoolang moge lijk met de tegenwoordige wijze van dempen willen voort gaan. want het is voor de gemeente toch nogal een aardig voordeel. De Voorzitter stemt dat toe, maar wijst er op, dat bezwaren daartegen worden ingebracht, zoowel in een adres van ingezetenerf als door de Gezondtieidscommissie, wat den Raad uit de medegedeelde stukken wel zal ge bleken zijn. Misschien zegt hij kan de heer Van de Ree secretaris der Gezondheidscommissie, wel mede- deelen. uit welke overwegingen de Commissie tot haar schrijven gekomen is. De heer Van de Ree deelt mede dat bet dempen der haven ter sprake kwam en ook de stank die door de wijze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6