Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag- 4 Juni 1910. 50e iaargang. No, 5463. FEUILLETON. TWZESZEJZDDB] "RTA ZD TER NEUZEN, 3 Juui 1910. In de gisteren alhier gehouden vergade- ritig van de liberale kiesvereenigiug werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van bet centraal bestuur om voor de a. s. ver- kiezing voor de Prov. Staten op 7 Juni 2 candidaten te stellen. AIs zoodanig werden gekozen de heeren Ph. J. van Dixhoorn, te Axel en P. J. Wortman, te Zaamslag, van wie werd medegedeeld dat zij bereids hadden te kennen gegeven eene candidatuur te zullen aauvaarden. Ingelanden van den Nieuw Othene- en die van den Serlippens-polder benoemden tot ontvanger-griffier den heer H. J. van den Ouden te Fer Neuzen, ter vervanging van zijn zwager, den heer J. A. Klaassen, die als zoodanig ontslag had genomen. Naar wij vernemen zal a. s. Dondurdag alhier door de nieuwe sluis opschutten een der nieuwste booten van de lijn Vlissingen-Queen- boiough der Maatschappij Zeeland en opvaren naar Gent. Aldaar zullen zich aan boord van het stoomschip inschepen de deelnemers van het die week te Gent gehouden congres van wevers, die een tocht op het kanaal van Gent naar hier wenschen te doen. Van hier zullen de reizigers per spoor vertrekken naar Mechelen. Flet bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging //Schuttevaer" alhier ontving bericht dat voldaan zal worden aan het door haar tot den Minister van Financien gericht verzoek om den aanlegsteiger voor roei- booten, ten beboeve van de uit Belgie komende schepen, die te Bath moeten inklaren te her- stellen. Door gemeentebestuur van Stavenisse is aanbesteed het verbreeden en verhoogen van het bestaande nieuwe havenpFein, lang 65 M. alsmede van den buitenberm langs den nieuwen Molendijk van genoemd havenplein over een lengte van 80 M. Minste inschrijver was de heer R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 11,400. De gunning is aangehouden. Voldoende aan eene door de directie tot ons gerichte uitnoodiging brachten wij gisteren namiddag een bezoek aan de stoom- en che- misehe wasscherij ,/De Vlijt" alhier, tot het nemen van een kijkje in de inrichting en de officieele opening, die alsdan zou plaats hebben, bp te wonen. le 3 ure waren in het kantoor der fabriek aanwezig de burgemeester dezer gemeente, de heei Geill, met den secretaris en verschillende leden van den raad, benevens de bouwmeester dei inrichting, de heer L. de Bruijne, en de heer P. van der Stad Jbzn., van Vli'ssingen, de leverancier en installateur der verschillende machines. Van de inrichting wapperde de driekleur. Df) het binnentreden wordt men aanstonds getrollen door de groote netheid en reinheid. Alvorens met het bezichtigen der fabriek werd aangevangen, lieette de directeur, de heer Thiel- rnan, de genoodigden welkom, en betuigde zijn dank, voor hunne welwillendheid om aan de uitnoodiging te voldoen. In het bijzonder richtte hp zich tot het gemeentebestuur, welks teo-eri- woordigheid hij in deze eerste Ter Neuzensche mdustrieele inrichting op zeer hoogen prijs Op den avond, waarop wij met onze lezers een bezoek bp miss Rocke afleggen, wachtte zij reeds geruiraen tijd haar zoon, langer dan di't gewoonlijk het geval was. Misschien wel voor de twintigste maal had zij naar de Idokgezien. welker wyzers tot hare groote bezorgdheid reeds op half negen stonden, toen zij eindelijk een haastigen veerkrachtigen voetstap naar haar huisje hoorde komen, die geen andere kon zijn dan die van haren zoon. Eenige oogenbiikken later trad een jongmensch van ongeveer zeventien jaar bmnen, wiens grove kleeding aan de on- miskenbaar aangeboren deftigheid, die uit <reheel zijn voorkomen sprak, niet de minste aFbreuk deed. Hij geleek op zijne moederhetzelfde ovaal gelaat, dezelfde regelmatige trekken, dezelfde ernstige lippen en peinzende donkerbruine ooo-en, door lange zwarte wimpers overschaduwd wat echter bij de moeder een uitdrukking van zachte, droetgeestige gelatenheid was, veranderde zich, in het gelaat van den zoon tot den stempel eener moedige, levenslustige ziel. Iraverse snelde op zijn moeder toe en ora- lelsde haar hartelijk vervolgens zetten beiden zich aan tafel en verorberden onder vroolijk ge het sobere avondmaal, dat mistress Rocke op eenvoudige, maar voor het oog behagelijke wpze wist op te disschen. stelde, en, dankte ook voor de inedewerking die de directie bij de stichting barer fabriek op verschillende wijzen had mogen ondervinden. Hij hoopte dat alien tevreden zouden zijn over hetgeen zij zouden zien en sprak de ver- wachting uit dat zeker alien volmondig zouden toestemmen, dat onjuist is de bij het publiek heerschende meening, die althans dikwijls wordt verkondigd, dat de ter bewassching gegeven goederen door de bewerking in de fabriek zoo- veel te lijden hebben. Hij durfde zelfs beweren dat men zou zien, dat de goederen door de alhier gevolgde methode van wasschen minder te lijden hebben dan op de gewone wijze van wasschen, zooals dat door de huismoeders zelf wordt gedaan. Daarna werd onder leiding van den tech- nischen directeur, den heer F. J. Appel, de tabriek bezichtigd. Eerst genoten we van de warinte in het ketelhuis, waur de stoomketel is opgesteld, die de voor het bedriif noodige stoom levert. In dat lokaal zijn ook de pompen geplaatst die het water uit de waterschuit naar de in richting pompen of het opstuwen naar de plaatsen waar het water .gebruikt moet worden. Daarnaast is, achter in het gebouw, de stoommachine geplaatst voor de beweegkracbt en dan volgt de ontvangkamer der vuile goederen die daar langs de poort worden binnengebracht, nagezien en in op wieltjes staande kisten ge- borgeu. andaar brengt men de goederen naar een naastgeiegen lokaal, waar ze in de waschmachine gaan. Dit is een groote holle cylinder, met gaatjes als in een zeeft. De goederen worden daariu heen en weer geschud en als het ware schoon gespoeld, daar iedere wasch tot 4 maal toe versch water krijgt. Verder staat daar een centrifuge, om de gewasschen kleedingstukken enz. droog te maken, als ze uit de waschmachine komen. We konden ons overtuigen dat in die machine, die 800 omwentelingen per minuut maakt, de goederen op korten tijd voldoende droog waren om te worden gemangeld. De bewerking in deze machine vervangt het wringen en het water vliegt er uit door het snelle draaien. Goederen die geheel droog moeten zijn, zooals strijkgoed, gaan dan naar de droogkamer, boven het machinelokaal gelegen, en worden daar uit- gehangen. Door de stoomverwarming, die daar is aangebracht zijn de goederen op korten tijd kurkdroog. Verlaten we de waschzaal dan komen we in de mangel- en strijkkamer, waar het meeste peisoneel werkzaam is. Een aantal meisjes waren daar aan het strijken, terwiji ook de groote mangelmachine in werking werd gest-eld. Daar konden we aauschouwen hoe op eene ge- makkelijke en vlugge wijze de goederen schoon en glad, als nieuw er uitziende, uit den mangel komen. We hebben daar ook zien werken de strijkmachine, waarmede een glans op het strijk goed verkregen wordt, zooals dit met de hand bijna niet te krijgen is. In dit lokaal waren ook geetaleerd een aantal gewasschen en gestreken goederen, die er keurig uitzagen, maar vooral trok ook de aandacht eene collectie chemisch gewasschen goederen, die als nieuw konden worden vertoond en geheel hun oorspronkelijken vorm en kleur behouden hadden. In een woord, de geheele inrichting ziet er degelijk en net nil, en geeft den indruk dat zij geheel naar de eischen des tjjds, met gebruik- making van de nieuwste vindiugen en ervaring op dit gebied is daargesteld, en dat zij ook aan alle hygienische eischen voldoet. Zooals de directie later te kennen gaf, wi. zij de dames die daarin belangstellen gaarne een kijkje in de inrichting laten nemen. De meest geschikte dagen daarvoor zijn de Dinsdag en Woensdag. Uit alles wat we aanschouwden bleek, dat de directeur in zijn welkomst.woord niet te veel gezegd had en dat men zijn waschgoed gerust aan de inrichting kan toevertrouwen, zonder vrees voor bescbadiging. Na de bezichtigiug werden degasten genoodigd in de wooing van den technischen directeur, boven de inrichting, waar eene verfrissching werd aangeboden. De burgemeester sprak aldaar zijn groot ge- noegen uit voor de geboden gelegenheid om deze eerste plaatselijke industrieele inrichting te bezien. Hij is verrukt over de wijze waarop deze is ingericht en het resultaat van het werk. Flij wenschte den ondernemers geluk met het inwer.king komen der inrichting en drukte de hoop uit, dat zij ruirne klandizie moge ver- werven, wat zeker niet zal uitblijven wanneer de ondernemers zich steeds beijveren het publiek goed te bedienen. Vervolgens ledigde hij ook een glas op den welgeslaagden arbeid van den bouwmeester, den heer De Bruijne, en den installateur den heer Van der Stad, die op korten tijd de fabriek hebben voltooid. De heer D. J. Dees dankte namens de raads- ledeu voor de ontvangen uitnoodiging en het was hem vooral aangenaam aanwezig te zijn bij de opening van een reeds voltooide indu strieele onderneming, eene die reeds in werking is. Ook hij uitte de beste wenschen voor een goed slagen van de onderneming, en sprak de hoop uit, dat het initiatief waarvan de onder nemers dezer inrichting blijk hebben gegeven ook anderen moge aansporen, om hier meerdere industrieele ondernemingen te vestigen. I en slotte dankte de heer Thielman nog- maals voor de ondervonden belangstelling en beval de onderneming in aller gunst aan. Heden is gevankelijk naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht J. S., 43 jaren, rondreizend koopman, geboren te Edam, wonende te Middelburg, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen te Ter Hole, ge meente Hontenisse. //Ik vermoed", sprak de moeder, „dat je morgen, op Zaterdag, omdat het alsdan drukker is dan in de week, reeds vroeger weg moet, om tijdig bij je patroon te zijn, beste Traverse. Is het niet zoo z/Neen moeder, ik behoef er in 't geheel niet meer terug te komen, omdat men mij niet meer noodig heeft, antwoordde de jouge man lachend, alsof het de aaugenaamste tijding der wereld bet 1 of. _//Ue vroegere boodschappenlooper van mijn principaal, wiens plaats ik, zooals u weet, slechts bekleedde totdat hij van zijne ziekte heisteld zou zijn, is weder gezond en derhalve kreeg ik heden miju ontslag." „Dus je bent weder zonder verdiensteu hernam miss Rocke treurig. z/Ja, moeder, maar ik hoop van niet lang. Overigens komt mij zulks juist goed gelegen. Ik kan nu morgen de haag om den tuin her- stellen de deur is ook een weinig kapot, zij zit niet goed meer in hare hengsels, nu moeten de banden vast gespijkerd worden en dan kan ik voor de geheele week liout hakben en nog honderd andere dingen meer doen, die ik al dien tijd ongedaan heb moeten laten. U ziet derhalve wel, dat het heel prettig is, morgen met naar de stad te moeten Maandag zal ik wel weer werk vindeD, waarvoor ik' betaalt wordt. //Wij willen het hopen," antwoordde miss Rocke, letwat mismoedig, daar zij reeds te veel bittere teleurstellingen had beleefd, om zoo onvoorwaardelijk het vertrouwen van haar zoon te deelen. Na het eten ruimde miss Rocke de tafal af Naar we vernemen belooft de tentoon- stelling van paarden, hoornvee enz. en van landbouwwerktuigen, die op 16 Juni a. s. te Axel zal worden gehouden vanwege de af deeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij zeer belangrijk te zullen zijn. Het aan tal aangiften vooral dat van paarden is zeer groot. Van genoemde dieren zijn er ruim 300 aange- geven, waaronder gunstig bekende en met de hoogste prijzen bekroonde fokdieren. O. m. zal tentoongesteld worden de hengst Tunis, omtrent welks bekroning door de keuringscommissie zooveel wrijving onder de fokkers bestond. Verder de hengst //Tambour", de championaat van de tentoonstelling te 's Gravenhage, ook zijn aangegeven de dieren uit den zeer gunstig bekenden stal vaD de wed. Daelman te Westdorpe, de hengsten van de hengstenvereeniging ffDeToe- komst" te Axel en die van de hengstenver eeniging te Westdorpe. Ook het hoornvee is zoowel in quantiteit als in qualiteit meer dan voldoende aangegeven onder de stieren zullen bepaald prachtexem- plaren aanwezig zijn waarbij Taverse haar met de handigheid van een dienstmeid hielp toen zette hij zich aan zijne boeken en zijn moeder nam haar naaiwerk weer op, zooals zij dit reeds jaren gewoon waren. De gedachten der weduwe waren verre van vroolijk. Zij was den huisheer ettelijke weken huur schuldig en hij had haar gedreigd, haar boeltje gerechtelijk te laten verkoopen, als zij niet betaalde. Hoe zou zij dit nieuw ongeluk ontloopen Waar zou zij het geld van daan halen Trots haar vast vertrouwen op God, trots hare christelijke omgeving, gevoelde miss Rocke, dat haar gewone moed haar dreigde te begeven, dat haar godsdienstig vertrouwen haar sclieen te verlaten. Haar sombere gedachten beheerschfen haar geheel en al, toen een diepe zucht van haar zoon haar deed beven. Zij had tot dusverre zorgvuldig haren kommer voor hem verborgen gehouden, om niet het zelf- vertrouwen, op zijnen leeftijd zoo natuurlijk, te vernietigen. Verried deze zucht echter niet dat ook hem zware zorgen drukten //Wat scheel je, Traverse vroeg zij deel- nemend, //heb je moeilijkheden met je studie z/Neeu, moeder, ik dacht aan Herbert, zooals ik vaak doe. W7at mag er van hem geworden zijn Wat denkt u daarvan moeder." z/Ik weet het niet," antwoordde miss Rocke op een toon die gemakkelijk deed verraden, hoe zwaar de afwezigheid van haar aangenomen zoon haar viel. //ik wil mij volstrekt niet aan yermoedens prijs geven. Bet is nu bijna drie jaar, dat wij niets van hem vernamen," voegde zij er zuchtend bij, terwiji er een fraan in haar oog parelde. Eveneeus zal er een ruime collectie land bouwwerktuigen worden ingezonden, door ver schillende bekende bandelaren, die het nieuwste op het gebied van landbouwmachines zullen tentoonstellen. Voor die afdeeling is in totaal niet minder dan 5000 M3. oppervlakte aange- vraagd. Vermelden we verder nog dat de kranige afdeeling alle moeite aanwendt om de vreemde gasten een waardige ontvangst te bereiden en dat ook enkele commissies druk aan het werk zijn om de bezoekers ook buiten het tentoonstellinsrs- terrem eenige genoeglqke oogenbiikken te ver- schaffen. Nevens de muziekgezelschappen //Con cordia" en //Hosanna" van Axel, die op ver schillende tijdstippen voor opluistering van vergadering en tentoonstelling zullen medewer- ken, zal de gemeenschappelijke maaltijd worden opgeluisterd door de muziekvereeniging //De olharding" uit Ter Neuzen, terwiji op den dag der tentoonstelling het muziekgezelschap //Be Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen des namiddags op het terrein en des avonds op de Markt te Axel een concert zal geven. lot slot zal een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Zaamslag. In de vergadering van den Aan- en Genderaijkepolder werd de rekening over 1909/10 goedgekeurd op een bedrag van 1776,55Y2 in ontvangsten, 1532,25^ in uitgaven, goed slot 244,30. lie begrooting voor 19 L0/11 werd vastgesteld op een eindcijfer van 7826,20, het dijkgeschot op 6,50 per H.A. Inzake het opnieuw medegedeeld voorstel Ged. Staten tot vorming van een waterschap van polders, die sueeren in de oostelijke Rijks- waterleiding bij Ter Neuzen, werd besloten daartegen met alle kracht te protesteeren, daar de weg die wettelijk en rechtens te volgen is bestaat in calamiteusverklaring van de zeepolders liggende achter den te verdedigen oever en waartoe de aanvraag zeer zeker spoedig zou volgen z&odra Ged. Staten, de wet van 1900 volgende, aan de betrokken zeepolders bevelen de noodig geachte werken uit te voeren, een weg waaraan blijkbaar ook de Minister van W'aterstaat de voorkeur geeft. Het bestuur werd gemachtigd de vroeger aangegane overeenkomst- van de verschillende polders, welke tot strekking had aet verhoogen en verzwaren van de dijken, onmiddellijk achter de zeedijken van Serlippens en Nieuw Othene, aan te vullen desnoods met de bepaling dat voor rekening der contracteerende polders ook wordt gemaakt een dijk noordelijk de Rijkswaterleiding. In de vergadering van den Zaamslagpolder werd de rekening over 1909/10 goedgekeurd op een bedrag van 10252,29 in ontvangsten, 7518,43^2 in uitgaven, goed slot 2733,8o1^- De begrooting voor 1910/11 werd vastgesteld op een eindcijfer van f ll441,261/3, het dijk geschot op 6,50 per H.A. Besloten tot verharding van een tweetal op- ritten een noordelijk de Groenstraat en een noordelijk de Drieweg. De commissie van den Valweg werd gemach tigd om te beginnen in 1911 haar weg te ver- harden met steenslag. Inzake het voorstel Ged. Staten tot oprichting van een waterschap werd besloten zooals boven- omschreven. In de vergadering van den Groote Huissens- polder werd de rekening over 1909/10 goed gekeurd op een bedrag van 25512,14 in ontvangsten, f 24197,53 in uitgaven, goe<! slot 1314,61. De begrooting voor 1910/11 werd vastgesteld op een eindcijfer van het dijk geschot op f 8,20 per H.A. De commissie Valweg erlangde de gevraagde machtiging om met iDgang van 1911 geen grind meer aan te schaffen tot onderhoud van haar weg maar de weg te verbeteren met steen slag. Met betrekkiug tot het voorstel Ged. Staten tot oprichting van een waterschap werd besloten conform bovengenoemd. Be Philippinsshe kwestie. Naar ons gemeld wordt is de brigade marechaussee te Philippine heden met 4 man versterkt, teneinde het lossen van mosselen aan de Bouchautsche haven, wat daar in strijd met het bestaand tractaat door Belgische visschers *U vreest wellicht moeder, dat zijn schip vergaan is, doch dat denk ik niet. Ik geloof eer dat zijn brieven verloren gingen. Maar ik begrijp niet waarom juist heden de gedachte aan hem mij letterlijk vervolgt. Het is mij onmogelijk te studeeren, zoozeer houdt, tegen mijn wil, de gedachte aan hem mij bezig. Als ik bijgeloovig was dan zou ik waarachtig denken, dat hij dood is en zijn geest mij omzweeft. Maar groote God moeder, wat zijn dat voor voetstappen riep Taverse, die plotseling van zijn stoel opsprong. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5