Gemengde berichten. Landbouwberichten. Laatste berichten. Het is voorts verboden bg het varen door de doorlaatopening van de schipbrug van de door- varende vaartuigen ankers over den rivierbodem te laten slepen. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zestig dagen of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Axel, 1 Juni. In de heden albier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij werd tot dijkgraaf herbenoemd de beer A. Moerdijk. Axel. Benoemd tot onderwijzer aan de Bijz. school te Hilversum dhr. L. Koster, onderwijzer aan de Bijz. school in de Nieuwstraat alhier. Sas van Gent, 30 Mei. In de heden ge houden raadsvergadering, met aanwezigheid van alle leden, werden de notulen dev vorige ver gadering na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aangenomen een missive van den Minister van Waterstaat inhou- dende afwijzende beschikking op het verzoek om sluiting der sluizen. Het verslag van den toestand der gemeente werd voor de leden ter inzage gelegd. Tot onderzoek der rekening van het algemeen armbestuur over 1909 werd een commissie be noemd, bestaande uit de heeren Gross, Buijsse en Hamelijnck. De rekening over 1909 en begrooting voor 1911 der gezondheidscommissie te Ter Neuzen werden goedgekeurd. Op een verzoekschrift van de wed. W. Hamer- linck om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, werd besloten bij de Kroon machtiging aan te vragen om zulks te verleenen. Werd besloten medewerking te verleenen aan het Comite tot verkrijging eener R. H. B. 8. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Burg, en Weth. werden gemachtigd tot de gewone verpachting van straatgeld en vesting- gronden. Op verzoek van den heer Buijsse om de de keuring van vleesch toe te passen zooals in politieverordening is voorgeschreven, werd be sloten hierover later te handelen. Eveneens op diens verzoek om deveemarkt in plaats van des voormiddags des namiddags te houden, werd besloten hiermede rekening te houden wanneer koopers en verkoopers een dergelijk verzoek doen. Hierua werd de vergadering gesloten. Osseuisse. De burgemeester dezer gemeente, de heer J. F. Rosseel, heeft wegens hoogen leeftijd ontslag gevraagd. ziekenhuis is hij onder politiebewaking. De man is 42 jaar oud en in October in Den Haag komen wonen. Bet vermoorde meisje woonde enkele jaren geleden bg haar oom in, die vroeger als vrij gegoed bekend stond, doch den laatsten tgd aan lager wal is geraakt. Reeds meermalen moet hij aanzoeken tot zijn nichtje hebben gericht, en toen deze vruchteloos bleven, zijn bg bem moordplannen gerezen, waaraan hg Maandag uitvoering gegeven heeft. De moordenaar wierp zich van achteren op haar, omklemde haar borst en schoot haar eerst een kogel door het achterhoofd en richtte het tweede schot op den rechterschouder, met het gevolg, dat de ongelukkige onmiddellgk dood neerviel op een der kinderen, die aan haar zijde liepen. De dader liep toen naar een grasveld terzijde van den weg en schoot zich daar in knielende louding voor het hoofd. Een incident. Een voorval, dat iedereen erg grappig vond, behalve de rechtstreeks daarbij betrokkene, heeft zich op den Dam te Amsterdam afgespeeld. Op de eerste rij langs den afgezetten rijweg stond een juffrouw, die er niet aan dacht haar bevoorrechte positie prijs te geven, al werd zij nog zoo gedrongen, van achter door opdringende medekijklustigen, van voren door de politie- mannen, die slechts met de grootste inspanning de afzetting konden handhaven. Manschappen te paard zijn bij dergelijke ge- legenheden van groot nut. De bereden politie-agent, die op de plek, waar de juffrouw stond, dienst deed, had met zijn paard vrijwel alle manoeuvres uitgevoerd, die bg het geval te pas kwamen. Hij had de tel- keus weer naar voren komende juffrouw in de rg teruggebracht door een beweging uit de flank, door zachten achterwaartschen druk, waarbij de juffrouw den staart van het ros in het gezicht kreeg, enz. Eindelijk zou de ruiter het met een voor- waartsche beweging probeeren. Het paard kwam nu met zijn kop juist boven het hoofd van de juffrouw. En hap zei-ie, in de grcene blaeren en de korenaren, die de versiering uit- maakten van den reusachtigen hoed van de juffrouw. Nog een ruk en de juffrouw stone blootshoofds. Haar nieuwe zomerhoed bengelde in den bek van het tier achteruitstappende paard, en met den hoed een groot deel van een weelde- rigen haardos, die meer bij de juffrouw haar hoed dan bij haar hoofd bleek te behooren. Door de controle-vereenigiug te Koudekerke waarbg zijn aangesloten 10 landbouwers met pi. m. 110 melkkoeien, werden gedurende ruim twee jaren de melk- en boteropbrengsten van alle koeien nauwkeurig bepaald. Door goede veekenners werden uit de pi. m. 110 koeien een 25tal van de best gebouwde dieren, die daarbg veel melk en boter opbrengen, uitgezocht. Deze dieren zullen op Donderdag 2 Juni van 11 tot 2 uur in den tuin van het schut- tershof te Middelburg tentoongesteld worden. De bedoeling van deze tentoonstelling is, den landbouwers van Walcheren, waar ruim 5300 melkkoeien worden gehouden, eens te laten zien wat door samenwerking op het gebied van de veeverbetering te bereiken is. Achter elke koe zal een carton zgn gehangen waarop, behalve de leeftijd, de nauwkeurig be- paalde melkopbrengst, het gemiddelde vetge- halte en de boteropbrengst van dat dier over het afgeloopen jaar vermeld zijn. De zuivelconsulent zal van half twaalf tot twaalf en van een tot half twee uur bij het tentoongestelde vee wandelvoordrachten houden. De tentoonstelling is voor ieder kosteloos toegankelijk. In ons nummer van heden komt eene adver- tentie voor der Hollandsche credietbank, die 2 °/0 premieloten der stad Antwerpen van 1903 aanbiedt op maandelijksche aflossing van 3. 2.— en 1,—. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die loten 6 maal 'sjaars trekkingen, met zeer hooge prijzen, plaats. De eerstvolgende trekking met een hoofdprijs van fr. 200,000 zal reeds op 10 Juni a.s. plaats vinden. Te Hilversum heeft de politie een man aangehouden, die iemand onverhoeds had aan- gevallen en met een bijl aan het hoofd ver- wond, zoodat de getrofifene ten minste een paar weken niet zal kunnen werken. Bij het verhoor bleek, dat de manzich in den persoon vergist had. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. De toestand van den dader van den moord op een kindermeisje, Maandag op den Badhuis- weg in Den Haag gepleegd, is van dien aard, dat hij nog niet aan een geregeld verhoor kan worden onderworpen wel is hij tot bewustzijn teruggekeerd, maar hij weigert te antwoorden, als hem iets gevraagd wordt. In het gemeente- Van het Koninklijk bezoek aan Haarlem, deelt het ,/H. Dagbl." nog het volgende mede //Toen de Koningin in de Jansstraat stilhiefd voor het Diaconiehuis heeft men haar een kindje getoond, dat met prinses Juliana tegelijk ge- boren is. De Koningin vond het een heel lief kindje, en aardig, dat men't Haar had laten zien. z/Maar", voegde de Koningin er met echt moederlgken trots bij, //het mgne is toch dikker". De vlieger Gurtiss heeft Zondag te New- York den prijs van 10,000 dollar gewonnen, uitgeloofd door het blad World" voor eene vlucht van Albany naar New-York. Hij steeg te 7 ure 's morgens op, om 10 ure 40 daalde hg om benzine in te nemen. Om 11 ure 25 ging hg weer de hoogte in en eindigde zijn reis te twaalf uren. De afgelegde afstand bedroeg 240 kilom. Men is met het lichten der gezonken Fransche onderzeeer Pluviose nog niet ge- vorderd. Het slechte weer der laatste dagen aan de kust in het Nauw van Calais heeft tot dusver het werk zeer belemmerd. De aardbevingen, die de vorige week In Zwitserland plaats hadden, hebben op deZuid-Oos- telijke helling van den Rossberg bij Luzern, een massa aarde en rotsen van omtrent twintig aren losgemaakt, en deze schuift nu langzaam naar beneden, in de richtiug van het dorp Sattel. De Zwitsersche overheden hebben genietroepen ontboden en deze hebben een loopgraaf gemaakt. die waarsehijulijk de massa voor eenigen tijd zal tegenhouden. Op 2 September 1806 is in dezelfde oui- standigheden een groot deel van den Rossberg piotseling naar beneden gekomen, op den oever van het meer Lowerz, vier dorpen begravend. Gelukkig bevond het grootste deel der oewoners zich te Arth op een feest. Toch waren er nog 460 slacbtoflfers. Het meer werd half gevuld, en er ontstond daardoor eene overstrooming, die ook nog vijftig slachtofifers maakte. Men ziet nu nog duidelijk de sporen van die in- storting. Te Lokeren is Zondag de bevolking op- geschrikt door de aanranding van een 9jarig meisje, dat door een man werd beetgepakt en in een korenveld gesleurd, en daar schandelijk aangerand. Toen op haar hulpgeroep eenige personen toesnelden, ging de dader op de vlucht. Hij werd later herkend en aangehouden en bekende aan den politie-commissaris het meisje aangerand te hebben. Zaterdagnamiddag, bij het aan wal stappen der passagiers van de pas te Ostende aange- komen mailboot //Leopold II", werd in 't ge- drang een der reizigers beroofd van zijn por- tefeuille, inhoudende ongeveer 900 frank. Zijn dochtertje, dat den diefstal had zien plegen en den dader in 't oog hield, waarschuwde onmid dellgk een aanwezigen politieagent, die den zakkenroller arresteerde en de portefeuille nog onaangeroerd op hem vond. Ook zgn kameraad, waarmede hij uit Dover was gereisd, werd aangehouden en een uur later, na een verhoor te hebben ondergaan werden beiden, onder bewaking van 4 gendarmen, met een juist tot vertrek gereed staanden trein naar de gevangenis van Brugge overgebracht. De gearresteerden, 20 a 25 jaar oud, waren heel net gekleed en niets in hun uiterlijk kon doen vermoeden het ongeoorloofde beroep dat ze uitoefenden. De Berlijnsche politie heeft met een geval te doen, dat een psychologisch raadsel lijkt. Woensdag heeft zij een man in hechtenis ge- nomen, die een onbedwingbare neiging heeft, om japonnen van vrouwen en meisjes, vooral witte, te bemorsen met zuren, pruimsap, enz. Het is 'n handwerksman, die voor zulke wan- daden al herhaaldelijk bestraft is, een zeer matig, ordentelijk en ijverig man, die altijd werk heeft. Volgens een geneeskundige verklaring, is de maugeenszinskrankzinnigtenzij op dit eene punt. Toen hij den laatsten keer terecht stond, kreeg hij geen gevangenisstraf meer, maar een boete van 30 Mk. Hij belootde alles te zullen doen, om van zijn neiging genezen te worden, en liet zich voorzichtigheidshalve altijd door zij ne vrouw naar zijn werk breugen en van zijn werk halen. Zoolang dit gebeurde, ging alles goed maar in de laatste dagen had zijne vrouw het thuis te druk gehad, om met hem mee te gaan. Daarom was de man dubbel voorzichtig. Alle vloeistoffen, die thuis of in de werkplaats onder zijn bereik kwamen zette hi] zorgvuldig op zij. Ondanks alle moeite slaagde hij er niet in den ouden Adam uit te roeien. Hij pruimpt namelijk, en toen hij dezer dagen vrouwen en meisjes in witte japonnen tegenkwam, bespuwde hij ze met sap uit zijn mond. Op een oogenblik, dat hij geen pruirn in den mond had, ging hij naar een wagen toe, streek wat wagensmeer van de as van het wiel af en smeerde dat opdejapon van een dame. De politie had twee gevallen van zulk een verontreiniging door hem waar- genomen en bracht hem op. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is daarna op vrije voeteu gesteld. De beklagenswaardige man laat zich nu weer op straat door zijne vrouw vergezellen. Hij is al herhaaldelijk in inrichtingen verpleegd, zonder dat hem dit iets gebaat heeft. Het Kon. bezoek aan. de lioofdstad. De te waterlating der //Prinses Juliana." Men meldt ons van hedenmiddaguit Amster dam. Het was heden voor de stoomvaart maat schappij ,/Nederland" evenals voor de Nederland- sche Scheepsbou w maatschappij een belangrijke dag, immers hedenmiddag werd de //Prinses Juliana" het grootste schip, dat ooit in ons land werd gebouwd te water gelaten. Dit vaartuig werd voor rekening der genoemde stoomvaartmaatschappij op de groote werf der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij aau het einde derCzaar Peterstraat gelegen, gebouwd. Te kwart voor tweeen reed het Koninklijk Echtpaar uit om zich naar deze werf te be- weven. Op den rit daarheen had het Vorstelijk Echtpaar op het Jonas Daniel Meijerplein voor de Nieuwe Synagoge een Hulde in het Hebreeuwsch te aanvaarden. Deze bestond in het ten ge- hoore brengen van een zang in het Hebreeuwsch voor deze gelegenheid gedicht door den heer D. H. Voudhuijzen, leeraar in de Hebreeuwsche taal- en letterkunde aau het Stedelijk Gym nasium en getoonzet door den heer Victor Schlesingen, voorzauger bij de Ned. Israelitische Hoofdsynagoge. De zang werd uitgevoerd door de kindervereeniging //Liefde voor het V orsten- huis", onderafdeeliug der gecombineerde Oranje- vereenigiug //Trouwe Vrienden" totaal namen aan deze eigenaardige zanghulde 300 kinderen en 100 heeren zangers deel onder leiding van den genoetnden heer Schlesinger. Aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins werden tevens fraai uitgevoerde afdrukken van dit ge- legenheidslied aangeboden. Ze waren gedrukt op kunstdrukpapier in lijst en gevat in wit satijnen band met gepersten gouden opdracht. Een en ander was door de firma van Lreveld Co. verzorgd. Nadat H. M. en de Prins voor de gebrachte hulde Hunnen dauk hadden betuigd werd de rijtoer voortgezet en te circa kwart over twee den ingang der werf aan de Der de Com at- straat bij de Czaar Peterstraat bereikt. De werf met de opgerichte tribunes welke propvol zaten maakte een feestelijken indruk. De Kon. bezoekers reden tot ae voor hen opgerichte tribune, die gedrapeerd was met rood fluweel. De muziek van het 7e regiment spee.de het Wilhelmus. Hoe fier en majestueus lag daar de ,z Prinses Juliana" met den donker-grijzenden romp en bruine banden op de helling- Een ware kolossus Vooraan prijktede naam /Prinses Juliana", de kiel van ditstalen dubbelschroef stoom- schip werd 15 Juli 1909 gelegd, terwijl de hoofdafmetingen zgn 138,75 X 16,75 X 8,92 M. De inhoud bedraagt ongeveer 8300 ton. Bij deze gelegenheid bood tevens Z. K.H. Prins Hendrik aan de maatschappij //Nederland een zijden Nederlandsche vlag aan als hulde aan deze Maatschappij en tevens aan den Neder- landschen scheepsbouw doordat de //Prinses Juliana" het grootste schip is dat ooit in ons land op stapel werd gezet. Deze vlag werd geheschen bij het van stapel loopen, terwijl Z. K. H. de Prins daarbg tevens een oorkonde overhandigde. Eerst werd langs het schip geloopen. De werklieden stonden langs den weg opgesteld. Na de begroeting werd H. M. verzocht het schip te water te laten. Zij verzekerde Hare hooge waardeering voor de gevoelens welke hebben geleid bet schip den naam der Prinses te geven. Met de woorden ,-Prinses Juliana," moge God u met uwe op- varenden steeds veilig geleiden over den Oceaan, drukte zij op een knop der electrische geleiding, waardoor het laatste beletsel weg viel. Het schip kwam in beweging en gleed statig te water. De ankers werden uitgeworpen, zoodat het schip spoedig st.il lag. Vervolgens werd de kiel voor een meuw schip voor de maatschappij Nederland gelegd. dat vermoedelijk //Prins Hendrik zal heeten, Van de Nederlandsche Scheepsbouwraaat- schappij werd wederom naar het paleis terug- gereden. Hedenavond diner ten paleize voor civieie en militaire autoriteiten waarna het Kon. Echtpaar zich naar de stadsschouwburg zal begeven ten- einde de voorstelling bij te wonen van //De Stedendwinger". Bezoeken van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder die nimmer nalaat bg een bezoek te Amsterdam belangstelling aan den dag te leggen voor de verschillende instellingen welker doel is verzachting in leed, de leniging van nood en de hulpverschaffing aan ongeluk- kigen, reed hedenmorgen reeds vroeg uit. Haar eerste bezoek gold het Ned. Is. Meisjesweesbuis. Te 9 45 uur kwamen de galakoetsen voor en werd gereden naar het Ned. Isr. Meisjes Wees- fa uis aan de Rapenburgerstraat. H M. werd hier ontvangen door den heer Gompertz, voorzitter en den heer Mr. Polak. In de bestuurskamer was aanwezig het gefaeele bestuur en mej. M. Zeehandelaar die 30 jaar aan het weeshuis verbonden geweest is en als erkenning daarvoor de Oranje Nassau-orde bg haar jubileura ontving. De heer Gompertz leidde daarna H. M. door het gebouw. Be- zichtigd werden allereerst de schoollokalen welke in absolute voi ni gebleven waren zooals ze z911- Toen de Koningin-Moeder de lokalen binnentrad zoncren de kinderen het. Joodsche welkomstlied Boroeg abo d. w. z. Gezegend zij degene die binnenkomt. Daarna werden de badkamers en naailokalen bezichtigd. In den naaiwinkel wachtte H. M. een aardige verrassmg. Daar was n.l. de wieg geplaatst, waarmede de wees- meisjes den eersten prijs behaalden en welke zg bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana hadden vervaardigd. Hare Majesteit bezichtigde met zeer veel belangstelling de geheele innch- tino en betuigde bij het heengaan Haar groote ingenomenheid met het geziene. Er werden bij deze gelegenheid geen toespraken gehouden. Aan H. M. de Koningin-Moeder werd een afdruk van het Prinsesseliedje op kunstdruk aangeboden, op titelblad in goud en kader eene opdracht bevattend. Vervolgens werd naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis gereden alwaar men te half elf aankwam. Dit bezoek gold in hetbijzonder het nieuwe 1 aviljoen. De Voorzitter Mr. Waterschoot van der Gracht verwelkorade H. M. aan de hoofdingang terwijl twee jongedames een bou9ue^ aanboden. De o-eneesheer directeur en de Moeder-Overste leidden 11. M. rond. Bezichtigd werden de nieuwe operatiekamers, de fraaie nieuwe zieken- zaleu en de klasse-Kamers, gelegen in he Maria-Paviljoen. Daarna begaf het gezelscfaap zich naar de bestuurskamer waar de Regentessen en Regenten aan H. M. werden voorgesteld door den voorzitter. De doctoren werdeni door den geneesheer-directeur voorgesteld. )ok hie werden geen toespraken gehouden en volstond men met een enkel welkomstwoord. In den namiddag werden door H. M. ae Koningin-Moeder nog bezoeken gebracht.aan het Evangelisch Lutersch. Diaconiehof op hetStaii „- plein en aan de collectie-Drucker in het Rgks museum. 's Gravenhage, 1 Juni. Tweede Ka™«"- Voortgezet werd de behandeling van de sub- sidieregeling voor bestaande M. U. L. O. scholen. Door den Minister is o. m. overgenomen het amendement-Van der Moien.bePalende Jat' indien het aantal leerhngen in de 3 hoo0ste klassen beneden 18 daait, hierdoor voor eene school welke reeds subsidie geniet, dat genot gedurende 3 achtereenvolgende jaren met op dien grond verloren gaat, mits in geen jaar het aantal daalt beneden 12.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2