Uieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaandere No. 5462. 50e Jaargang# Buitenland. Binnenland. fetjilleto Donderdag: 2 Juni 1910. KIEZERSLIJST ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, 1 ostdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien vbot? 3 uren op den dag der uitgave ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Koning Albert van Belgie en de Koningin brengen thans een bezoek aan bet Berlijnsche hot. Keizer Wilhelm is de eerste souverein, dien Albert I en Koningin Elisabeth sedert bun troonsbestijging een officieel bezoek brengen. Aanvankelijk stond Parijs t eerst op het program, maar bij de ontmoeting van Keizer en Konino te Louden bij de begrafenis van Koning Eduard^ werd besloteu dat het eerste bezoek Berlijn en niet Parijs zou gelden. Men meent dat de 1 ransche regeering in deze reis een politieke manifestatie zal zien. Otn dezen indruk weg te nemen, zal Koning Albeit bij de opening van het Fransche paviljoen op de Brusselsche tentoonstelling een gala-diner geven en na zijn terugkomst uit Berlijn aan de republiek bewijzen, dat hij gaarne met zijn groote naburen op goeden voet leeft. Maandagmiddag kwart over vijf kwam het Belgische koningspaar te Potsdam aan. Zij werden door den kroonprins, als vertegenwoor- digei van den Keizer, en door de Keizerin ont- vangen. Hoewel de toestand des Keizers volkomen bevredigend is, heeft hij, met het oog op de ongestoorde genezing van de operatie-wond, geineend er van at te moeten zien persoonlijK op het station aanwezig te zijn. De Keizerin begeleidde na de ontvangst het Belgische koninldijke echtpaar naar hun woning waar vervolgens thee werd gedronken, waaraan ook de Keizer deelnam. 's Avonds had een familie-maaltijd plaats waarbij de Koning tusscben de Keizerin en de kroonprinses, de Koningin tusschen den kroon prins en prins Eitel Friedrich zat. De Koning en de Koningin van Belgie komen m September a. s., na een bezoek aan Weenen ons land bezoeken. TWEEDE K rn E Ft. Vergadering van Donderdag. Besloten is het wetsontwerp betreffende de regeling der naamlooze vennootschappen in handen eener commissie van voorbereidino- te stellen. Aangenomen wordt met 49 tegen 7 stemmen de conclusie van de meerderheid der commissie voor de verzoekschriften inzake het adres van den sergeant bij de vest.-artillerie te Dtrecht A. Louwerse. Hierna wordt voortgezet de behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk de subsidieering der scholen voor M. U. L. O. De heer Ter Laan verdedigt een amendemenl, strekkende om in plaatsen met meer dan 5000 inwoiiers, het gemeentebestuur te verpiichten minstens een M. U. L. O. school op te richten. Met 36 tegen 27 stemmen wordt echter uitge- maakt dat dit amendement niet toelaatbaar ""is, v aai het beoogt het oprichten van nieuwe M. U. L. O. scholen en het onderhavige wets ontwerp slechts strekt om bestaande M. U. L. O. scholen te subsidieeren. Hierna verdedigt de heer Van der Molen verschiliende amendementen. Het eene strekt om eenige ruimte te openen ten einde op speciale meisjesscholen, in plaats van 2 talen en wis kunde te doen onderwijzen (aan welk vereischte de andere scholen moeten voldoen om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen) 3 talen en geen wiskunde. Een tweede strekt om verhoogd subsidie mogelijk te maken ook voor snrniimerair per soneel aan 8jarige scholen. Een derde amendement beoogt subsidie moge lijk te maken voor scholen met minder surnume- laii personeel dan het Regeeringsontwerp be- doelt. Eindelijk bedoelt een vierde amendement het verhoogde subsidie niet te laten vervallen, zooals het Regeeringsontwerp wil, indien het aantal leeilingen in de drie boogste klassen beneden 18 daalt, maar daarvoor een lager cijfer aan te nemen en het subsidie te blijven toekennen, mits dat leerlingen-aantal niet beneden 12 daalt. Veivolgens licht de beer Ter Laan verschil iende amendementen toee'en strekkende om in elke klasse eener M. U. L. O. school ten- minste drie plaatsen voor kostelooze leerlingen beschikbaar te stellen, wier ouders of verzorgers aan B. en Waannemelijk hebben gemaakt dat zij het schoolgeld niet kunnen betalen een ander amendement beoogt om voor de toekeii- ning van het M. U. L. 0. subsidie als eisch te stellen dat de drie hoogste klassen niet 18, doch 30 leerlingen moeten telien 'n derde amendement bedoelt om voor de subsidie alleen te doen meetellen de kinderen die les in talen en wiskunde krijgen. De heer Verhey licht een amendement toe, om aan de scholen met meer dan 200 leerlingen niet voor vier, doch voor vijf surnumeraire onderwijzers het M. U. L. O. subsidie uit te keeren en vervolgens een amendement, om den gestelden eisch, van aantal lesuren en aan tal leerlingen in de drie hoogste klassen, alleen betrekking te doen hebben op de 7e, 8e en 9e klasse eener M. U. L. 0. school. Hierop vangen de debatten over al deze amendementen aan, waarhij o. a. de amende menten-Yan der Molen bestrijding vinden, op grond dat zij blijkbaar meer subsidie verlangt voor het lager onderwijs, maar ten koste van het M. U. L. 0. gelijk met name de beer De Visser doet uitkoinen. Openen wij het kleine tuinpoortje, naderen wij langs het kiezelpad, met vruchtboomen omzoomd, bet hutsje en treden wij zonder com- plimenten binnen. Wij bevinden ons in een tamely k groote, maar ook vry armoedig uit- ziende kamer gelykvloers, die tevens tot keuken dient en waarin een voorbeeldige netheid heerscht en alles u van helderheid tegenstraalt. Alles is ond in dit vertrek, maar zoo ordelijk, behawelijk ea gemakkelijk mogelijk gerangschikt, dat het geheei een prethgen, gezelligen indruk maakt. Leu blank geschrobde vloer, witte gordijnen vooi de ramen, een tafel daar tusschen, eenige stoelen en een tafel van eikenhout met ijzeren be- slag maken de voornaamste bestanddeelen der meubileering uit. Aau den muur rechts bevindt zich een aan koorden hangend boekenrek. waarop echter slechts drie of vier erg gehavende boek- deelen in vreedzame eendracht naast een fluit. eenige delfstoffen en nog andere waardelooze diugen liggen, die Traverse zijne schatten noemt. Dinks staao op twee boven elkaar aangebrachte planken eenige potten, pannen en ander keuken- genef, uit welker gering getal duidelijk genoeo- biykt, dat mistress Rocke en haar zoon zich niet uiterst sobere maaltijden moeten tevreden stellen. Een groot vuur in den haard is de eenige weelde welke de weduwe zich schijnt te veroor- loven, maar het hout kost in de boscbrijke streek zoo goed als niets, en zoo heeft daar de arme tenminste het gemak en genot, zich 's winters goedkoop te kunnen verwarmen. Martha Rocke zit met haar naaiwerk er voor en let meteen op den pot, wiens bescheiden inhoud op het helderbrandend vuur bobbelt. Martha Rocke bevindt zich oogenschijnlijk midden in de dertig en onderseheidt zich door eene voor hare positie zonderling in-strijd-zijnde teerheid van voorkomen. Men zou naar baar gestulte haar voor een dame uit de hoogste knngen der maatschappij kunnen houden. °Zij dioeg een zwarte wollen japon van onberispelijke zuiverheid en een wit kraagje, dat met sneeuw sclieen te willen wedijveren. Haar zwart haar, dat op het achterhoofd in den vorm van een wrong was bevestigd, omlijstte hare ietwat in age le wangen, dat in verband met de slechts zelden lachende lippen en de bruine oogen vol gelatenheid, aan haar gelaat eene uitdrukking van diepe zwaarmoedigiieid verleende. Mistress Rocke was in een woord een van die ernstige schoonheden, welke eerbied inboe- TER NEUZEN, 1 Juni 1910. Te Groningen overleed de gereformeerde pvedikant de heer J. Westerhuis (vroeger ook alhier), curator der Theologische school te Kampen, die ook herhaaldelijk lid was der ge- nerale synode vau de Gereformeerde kerken. Heden werd alhier door den bouwkundige J. ocheele, namens zijne principalen in het cafe »De Gentsche vaavt" aanbesteedhet bouwen van een wachtlokaal op het Westelijk plateau der Westschutsluis te Ter Neuzen, ten dienste van de bootsmannen alhier. Voor het le perceel (metselwerk) werd inge- schreven door Gebr. Wisse voor f 689, J. Kolijn voor f 647, J. M. van der Velden voor 627 en H. van der Velden Jz. voor f 570. Gegund aan laatstgenoemde. VToor het 2e perceel (timmerwerk) werd in- geschreven door H. Kaijser voor 710, J. A. Rijnberg voor 698, P. L. Boogaard voor 594 en F. Romeijnsen voor f 586. Gegund aan laatstgenoemde. Y oor het 3e perceel (schilderwerk) werd alleen ingeschreven door A. van Duijse voor f 75, wien het werk werd gegund. Aan het gebouw van het provinciaal be- stuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het uitvoeren vau buitengewone herstellingen aan den steiger te Stavenisse. Minste inschrijver was de heer YV. F. Staal te Ter Neuzeu voor f 3940. Op de Dinsdag 14 Juni te Axel te hou den hoofdbestuursvergadering van de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is aan de orde de benoeming van eene nieuwe keuringscommissie voor de paardenfokkerij. Verder zal worden overgegaan tot de be noeming van een algemeenen voorzitter der zemen en die bier te midden van treurige om- standigheden, waarin zij met haren. zoon ver- keerde, niet op hare plaats scheen te zijn. Ofschoon de arme vrouw zonder ophouden, vaak tot laat in den nacht, hare uaald niet neerlegde, kon zij toch ternauwernood voor zich en Traverse het onontbeerlijkste om te leven bij elkaar scharrelen. Het naaien, dat toch alreeds in de steden zoo slecht betaald wordt, is op het plat- teland een nog veel ondankbaarder werk. Het gebeurde dan ook niet zelden, dat, hoewel het vuur in den haard nooit uitging, er toch niet op gekookt werd. //Wij zullen ons vandaag maar met een ioude keuken behelpen," zeide dan mistress Rocke met een glimlachje van weemoedige be- rusting, waarbij haar hart bloedde, dat zij haar arm kind niets beters kon voorzetten want deze xoude keuken bestond in den regel slechts uit een stuk roggebrood en een glas geitenmelk, waarmede de in zijn groei staande en dus altijd hongerige jongen zich tevreden moest stellen. Eerst sedert kovteu tijd waren de warme maaltijden regelmatiger geworden, namelijk sedert Traverse, die tot voor eenige weken slechts zelden gelegenheid had gehad een paar pence te verdienen, bij een winkelier te Staunton als boodschappenlooper was gekomen, natuurlijk slechts als noodhulp, totdat de eigenlijk in dienst maatschappij, van twee afgevaardigde.n naa1' het Nederlandseh Landbouwcomitie en van een lid in 't hoofdbestuur der Kon. Nederlandsche Landbouwvereeniging. Tot dijkgraaf van den Sophiapolder onder Oostburg is benoemd de heer C. J. van de Vijver te YVaterlandkerkje dit ter vervulling der met 1 Aug. a. s. plaats hebbende aftreding van den heer A. A. de Smet, die verzocht bad buiten aanmerking te blijven. In diens plaats werd tot dijkgraaf van den Diomedepolder te Aarden- burg benoemd de heer Ch. Mabesoone te Oostburg. De heer De Smet was 20 jaren in die functie werkzaam in den Sophiapolder en 39 jaren in den Diomedepolder. De electrische tram tusschen Middelburg en Vlissingen werd gisteren feestelijk geopend, in tegenwoordigheid van verschiliendeautoriteiten en corporatien. Eerst werd een rit gemaakt van Middelburg naar Vlissingen en de centraie bezichtigd. Deze inrichting, zoowel als de rijtuigen zijn uitnemend en keurig ingericht, zoodat de om- bouwing van de stoomtram in eene electrische eene groote verbetering daarstelt voor de commu nicatee tusschen de 2 grootste Zeeuwsche steden. Zoowel bij de ontvangst der gasten in het Raadhuis te Middelburg, als tijdens den vanwege de exploiteerende maatschappij in het Grand Hotel des Bains te Vlissingen gegeven maaltijd, werden verschiliende wenschen geuit voor den voorspoed der steden en der exploitatie. De aauvaDg der publieke exploitatie is bepaald op 15 Juni a. s. Scheepvaart op de Dordtsche Kil. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks- Waterstaat in de 2e en 3e directien (groote rivieren) brengt in deSt.-Ct. No. L15terkennis van belanghebbenden bij de scheepvaart op de Dordtsche Kil, dat op deze rivier op 18 Juni een schipbrug zal worden gebouwd. De schippers worden daarbij herinnerd aa*i het derde lid, sub b, van art. 55 van het Alge- meen Reglement van politie voor rivieren, kanalen, enz., waarin o. a. is bepaald z/De schippers moeten de door openbare aan- koudiging of door het opstellen van waarschu- wingsposten bekend gemaakte verordeningen der bevoegde autoriteiten en ambtenaren van den waterstaat of de kanaalbeambten opvolgen, waar- door op riviervakken, waarin na voorafgaand overleg met de bevoegde burgerlijke autoriteiten militaire oefeningen plaats hebben, de vaart tijdelijk beperkt of verboden wordt." Wanneer boven en beneden de brug waar- schuwingsposten in roeibooten of op sleepbooten zullen zijn geplaatst, geldt een blauwe-witte vlag, in die roeibooten of op die sleepbooten vertoond, als teekeu, dat de schepen de plaats waar de brug geslagen wordt, niet mogen voorbijvaren. zijnde man, wegens ziekte buiten betrekking, weer hersteld zou zijn, waarvoor liij het karig loon van twintig pence Jaags ontving. Daardoor was de arme weduwe in s-taat gesteld, haren zoon dagelijks, als hij 's avonds om acht uur vermoeid thuis kwam, tL-nminste toch een warme soep te kunnen voorzetten. Onder het eten vertelde hij dan zijne moeder, die den geheelen dag naar hem verlangd had, opgewekt en met al de oprechtheid van een eerlijk, open hart, zijn kleine lotgevallen in de stad, en onderhield haar door zijne hoop op den volgenden dag mede te deelen, want Traverse was een flinke jongen vol wilskracht, die nooit aan de toekomst wanboopte. Na het avondeten wijdde hij nog twee of drie uur aan zijne bijzondere studien, daar de vooruitstrevende jongeling het als zijn heiligste plicht hield, voor de beschaving van zijnen geest zorg te dragen. Terwijl zijne moeder naaide, las hij de paar boeken, die hem ten dienste stonden, wat echter niet zonder ge- volg geschiedde, want, zooals Herbert aan zijn oom had gezegd, was hij inderdaad een schrandere, heldere kop, waarvan iets degelijks zou zijn te verwachten, als hij in zijne studien slechts be- hoorlijk geleid en ondersteund ware geworden. (YVordt vervolgd.) -- - - uoi UJ- v v. "1* Y" Vlpil«l»gavonil. »»ij de K lrina P. J. VAI OK K1V1IK te Ter lenzen. ■aOHMH De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de ingezetenen, welke niet op de laatst vast- gestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en rabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op die lijst te worden geplaatst, uit, daarvan voor 1 .vi.Ii a. s. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is kosteloos ter gemeente- secretane te verkrijgen. Ter Neuzen, 1 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, J. 11. P. GE1LL, Burgemeester. T C< 1 1 'l'-" iYrrriTTi-UTI -TT-7T-TI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1