Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 28 Mei 1910. 50° Jaargang. No. 5460. TWEEDB •RT.An F E U IL L E T 0 N. Festival te Koewacht Predikbeurten. TER NEUZEN, 27 Mei 1910. Door de arrondissements-rechtbank te Middel- burg zal Maandag als kantonrechter te Middel- burg worden beeedigd, de heer Mr. M. P. Sipkes. De aanbeveling voor kantonrechter te Elst bestaat uit Mrs. P. W. Boll, officier van justitie te Amsterdam, J. H. ten Bokkel Huinink, kantonrechter te Lemmer, en G. F. W. Wentholt, griffier bij het kantongerecht te Hulst. By kon. besluit is bij de directie der Rijkspostspaarbank bevorderd tot hoofdcommies de heer A. J. van Braband. Ingelanden van het waterschap Hoede- kenskerke verwierpen Woensdag met 16 tegen 3 stemmen, een voorstel om subsidie te ver- leenen aan een tram door Zuid-Beveland. Daarentegen heeft de Raad van Nisse ge- durende twintig jaar 60 toegestaan voor die tram. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is de als proef gelegde rood en zwart hor. gestr. belboei (Br.), vaar- water van Hoofdplaat, weder vervangen door een rood en zwart hor. gestr. kogelton met ruit (Br.) en deze gelegd op 51° 24' 32" N. b. en 1° 19' 27" W.l. De spitse tonnen Nos. 1 en 2 en de stompe tonnen Nos. 2 en 3 Veregat, zijn verlegd, respectievelijk op 51° 35' 34" N.b. en 1° 15' 54" W.L, 51° 35* 22" N.b. en 1° 15' 32" W.I. 51° 35' 48" N.b. en 1° 15' 44" W.l. en 51° 35' 30" N.b. en 1° 15' 27" W.l. Volgens mededeeling als voren wordt op 1 Juni 1910 het lage licht van Borssele, op: 51° 24' 42" N.b. en 1° 8' 56" W.l. (3° 44', 1 O.l. van Greenwich), gewijzigd en zal alsdan zichtbaar zijn rood van benedenwaarts onder den N.wal tot in N128°0., dekkende de Kalootwit tot ongeveer 50 M. beN. spitse ton No. 3; rood tot ongeveer 50 M. beO. spitse ton No. 6; wit door Noord tot in N317°0.rood tot in N299°0., dekkende den rug van Borssele verder bovenwaarts wit. Gebruikte varie. 15°West. in Zeeland kwamen in de week van 18 tot en met 24 Mei voor tien gevallen van be- smettelijke ziekten, ni. een geval van typhus en febris typhoidea te Oolijnsplaat, drie gevallen van roodvonk, nl. een te Hoofdplaat en twee te Retranchement, en zes gevallen van" diph- theritis, nl. een te Boschkapeile, een te Goes, twee te Hulst, een te Philippine en een te Zierikzee. De stoomtram HulstWalsoorden ontving in de maand December 1909 6.037.025. Per dagkilometer werd ontvangen 14.426 tegen 9.83 over de maand December 1908. Van af 1 Januari tot en met ultimo-December were per dagkilometer ontvangen 8.45 teeen 7 72 in 1908. s Sluiskil. Bij den landbouwer A. de K. alhier wierp eene koe deze week drie kalvers. In vijf jaar tijds heeft dat beest negen kal vers gegeven, n. 1. twee tweelingeD, een drieiing en nog 2 kalvers. Hulst. In de vergadering van het Hoofdbe- stuur van den R. K. Boerenbond is besloten op 12 Juni a. s. de algemeeue vergadering te houden, waarop o. a. definitief de Onderlin<m Ongevallen-Verzekering zal worden behandeld. De heeren H. Bruggeman te Clinge en Th. Daalman te Westdorpe werden herkozen als leden van het Dag. Bestuur, terwijl in plaats van den heer L. Stallaert, die overleden is, tot lid der aankoop-commissie werd gekozen de lieer P. Verschuren te Kloosterzande. //Ha, ha, ha, je hebt gelijk, Cap," lachte de majoor, //dat zullen wij doen. Wat is er ook aan eennaam gelegen Het is heelemaal on- verschillig hoe de weduwe heet. Zij heeft zich jegens Herbert gedragen, was de vertrouwde vnendin myner brave zuster en is een nood- lydende behoeftige vrouw. Zijn dit niet drie voldoende beweeggronden om mij belang voor haar in te boezemen en haar mijn bijstand te verleenen Maar hola, hei, Wool, John, drommelsche kerels wilt jelui wel eens beter op den weg letten riep thans de oude den twee negers toe, die inderdaad het rijtuig bijna omgeworpen hadden. v't Was maar een greppel, sir," antwoordde Wool, ,,waarm wij met het achterwiel geraakt zyn. De straatweg is ook waarlijk te slecht voor den duivel. Maar wij zijn nu over het ergste heen en de weg wordt al beter." Capitola wierp een blik op de streak, en za<* een heerlyk vergezicht voor zich ontrold. Hangs den weg, de tusschen rotskloven zich brekende stroom, die als een zilvereu lint door smaragdgroene landstreek kronkelde, die zich Hulst. Zooals reeds vrueger gemeld is wordt in de nabijheid van St. Jansteen geboorc om water te viuden, teneinde het land van Hulst en het land van Axel te voorzien van drinkwater. Men heeft thans eene diepte van 131 M. be- reikt, zonder echter een goede watergevende grondlaag aan te treffen. Het werk is thans stilgelegd, daar de onder nemer volgens contract niet dieper dan 125 M. behoefde te gaan. Omtrent den toestand van den bodem valt het volgende op te merken De bovenlaag is zand tot op 12 M. diepte. Daarna korat eene overgangslaag van 2 M. die uit zand en klei bestaat en op 14 M. diepte begint een massieve kleilaag tot 125 M. diepte en nog steeds aan- houdende alleen afgebroken van 66,20 M. tot 71,10 M. en 82,20 M. tot 84,70 M. met zand en schelpen enz. Bosclikapelle. In een lokaal van de ver- bouwd wordende school lagen een aantal zakken lcalk, die plotseling in viam schoten gelukkig des namiddags toen er werklieden aanwezig waren, die de opslaande vlammen nog tijdig konden blusschen. Was het otigeval niet spoedig bemerkt, dan zou het ergste te vreezen zijn geweest want bij de brandende balen stonden een groot aantal banken tot het plafond opgestapeld. op Donderdag 26 Mei 1910. Menigmaal was in de laatste jaren in ver- gaderingen en bijeenkomsten de wenschelijkheid besproken in deze gemeente ook eens een inter- nationaal festival te houden. In alle omlig- gende plaatsen had men reeds een of meer festivals gehad, terwijl Koewacht, waar jaren lang een zanggezelschap en sinds 1902 een fanfare bestond, nog nooit een muziekfeest had gegeven. En toen mi in het voorjaar het plan gevormd werd een vaandel aan te schaffen, toen was meende men voldoende reden om de zustervereenigingen uit te noodigen ook eens onze gemeente met een bezoek te vereeren. Er werd dan besloten tot het geven van een festival, de daarvoor benoodigde gelden waren spoedig bijeen en 14 gezelschappen beloofden tegenwoordig te zijn bij de inhuldiging van het nieuwe vaandel. Woensdagavoud begon het feest met het uit- steken der vlaggen en het losbranden van het geschut. Om 6 uur vereenigden de werkende- en eereleden der fanfare zich in het lokaal, waarna een muzikale wandeling door de ge meente werd gemaakt. Op elk der 3 kiosken werden een paar muziekstukken gespeeld. Tot 10 uur bleef men gezellig bijeen, de beste wenschen uitsprekende voor het welslagen van het feest van den volgenden dag. Donderdagmorgen werden al vroeg eenige schoten gelost om de inwoners te verwittigen, dat de feestdag was aangebroken. De vlaggen werden uitgestoken en in het dorp werkte men druk aan het begieteu van den wegwant het weder liet zich wel gunstig aanzien doch men vreesde voor hevige zandstuivingen. Om 1 uur had in het lokaal der vereeniging de aanbieding van het nieuwe vaandel plaats. De heer J. de Blieck, le ondervoorzitter, hield eene rede, waarin hij dank bracht aan het vol- ijverig bestuur, door wiens toedoen vooral dit vaandel kon worden aangeschaft, hij wekte de werkende leden op trouw hunne plichten te blijven vervullen en zich alien eendrachtig te scharen onder de nieuwe banier, die sprak van de vooruitgang en bloei der vereeniging. Intusschen waren reeds verschiilende deel- nemende gezelschappen aangekomeu, die aan de aan den voet van den berg uitspreiddever- volgens als achtergrond de zwarte hoekioe rotsgevaarten, welke het park in den vorm van een hoefijzer omgaven en eindelijk in het midden het door de stralen der ondergaande zon vergulde kasteel met zijn verliehte vensters dat alles gaf een beeld te aanschouwen, welks aanblik het jonge meisje in verrukking bracht. Doch laten wij Capitola in hare luide be- wondering van haar nieuwe woonstede en Snellen den jongen Herbert Greyson vooruit naar zijne vrienden, naar wier wederzien hij met al de liefde van zijn dankbaar hart verlangde. ZESDE HOOFDSTUK. Twee uur van btaunton gelegen, en ongeveer een half uur rechts van het't dichtst bij deze stad gelegen spoorwegstation, stond in een tuintje, beschaduwd door eenige vruchtboomen, een klein landhuis, waarheen een net onderhouden voetpad toegang verleende, wanneer men een smal hekje was doorgegaan, daar een haag het geheel omgaf. In deze bescheiden woning, verre van andere menschen verwijderd, leefden de vrienden van Herbert, die men in de streek slechts kende als de weduwe Martha Rocke en haren zoon Traverse, zonder dat men wist, wat zij eigenlijk deden voor den kost en waar zij vroeger gewoond hadden. Het was ongeveer een vijftien jaar geleden, dat een in t zwart gekleede jonge vrouw met een grens der gemeente door hunne commissarissen werden verwelkomd. Daarna ging men over tot het vormen van den stoet, die onder het spelen van opwekkende pas-redouble's door het dorp trok, langs het Belgisch gedeelte naar het gemeentehuis waar de voorzitters en directeurs door den burgemeester en het bestuur der fanfare werden ontvangen. De heer O. Dierick, burgemeester, sprak het woord van welkom uit, hij daukte de deelnemende vereenigingen, zoowel van Nederland als van Belgie voor hunne wel- willende medewerking om het feest, de in huldiging van het nieuwe vaandel, te helpen opluisteren. Hij hoopte dat dit festival de vriendschap, die tusschen de zustervereenigingen bestaat, nog zal doen toenemen. De heer Wortman, burgemeester van Zaamslag, meende de tolk te zijn, van al de vereenigingen, als hij de beste wenschen uitsprak voor de fanfare van Koewacht. Daarna ging men over tot de uitreiking der n-edailles waarbij nog het woord gevoerd werd door den voorzitter van Hoek en dien van Axel. Bij het aanbieden van den eerewijn, nam de burgemeester van Moerbeke, de heer Lippens, het woord, die zijne vreugde uitdrukte, dat door dit feest de vriendschapsband, die sinds jaren tusschen de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgie bestaat, weer nauwer werd toegehaald. Hij wilde het eerste glas drinken op de voor uitgang en bloei der beide landen en vooral op het gedurig welzijn van de vorstin Wilhei- mina der Nederlanden en Koning Albert van Belgie. Deze rede werd levendig toegejuicht Nu werd een aanvang gemaakt met het uitvoeren der verschiilende muzieknummers op de drie kiosken door de deelnemende gezelschappen. Deze uitvoeringen werden met de grootste aandaeht gevolgd door de talrijke bezoekers, die van heinde en verre waren toegestroomd. Nog nooit heeft Koewacht zooveel vreemdelingen mogen ontvangen. Om 5 uur had op het gemeentehuis de verloting der premien plaats. De eerste pry's 40 francs werd behaald door de fanfare //Weldoen door Vermaak" te Clinge, de tweede 30 francs door de fanfare „Eik naar zijn krachten" te Hoek, de derde 20 francs door de zangvereeniging //Zaamslags Mannenkoor" te Zaamslag en de vierde door de fanfare //Nooit gedacht" te Graauw. Den geheelen namiddag heerschte er een aangename en gezellige drukte in de gemeente, door geen enkelen wanklank gestoord. Koewacht heeft op een waardige wijze feest gevierd en de talrijke vreemdelingen zijn voor- zeker alien hoogst voldaan huiswaarts gekeerd, overtuigd dat Koewacht alles gedaan heeft om len zoo goed mogelijk te ontvangen. De fanfare //De Eendracht" mag trotsch zijn op dit in alle opzichten goed geslaagde feest. Zondag 29 K£ei 1910. tweejarig jongetje het landhuisje had gehuurd en karig gemeubileerd, om hier met haar kind in stille afzondering te leven van het werk barer handen. Kort nadat deze vreemdelingen zich hier ge- vestigd hadden, was dokter Greyson in Staunton overleden, nalatende een weduwe en een zoon, die zich door den dood hunner kostwinner even- eens zagen prijsgegeven aan de bitterste armoede. Mistress Greyson was gedwongen een zoo goed- koop mogelijk huisje te zoeken en daarerzulk een niet was in een gezond gedeelte der stad, raadde men haar aan, zich te wenden tot de weduwe Rocke, daar deze misschien niet onge- neigd zoude zijn een gedeelte harer woning af te staan. Mistress Greyson volgde dien raad en wel niet te vergeefs want de vreemdelinge, die zich gelukkig achtte op deze wijze den last van de huursom met de helft te kunnen ver- minderen, stemde met blijdschap toe. mevrouw Greyson bij zich op te nemen. Op deze wijze kwamen de twee jonge vrouwen met hare beide kinderen wederkeerig in kennis, die weldra in die diep wortelende vriendschap overging, zooals men maar zelden in de wereld vindt. De beide weduwen maakten samen eene huis- houding uit. Eeu vuur, een licht en een tafel, in een woord een zuiver deelen van alle gemeen- schappelijke uitgaven ter bestrijding van de Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., Ds. A. Janse. RECHTSZAKEK. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Mei de volgende vonnissen uitgesproken M. D., oud 26 jaar, huisvrouw van L. Th. B., zonder beroep te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. F. K., oud 45 j., agent van den prov. Stoombootdienst op de Westerschelde te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid eenig lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. H. O., oud 27 j., boerenknecht te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens feitelijke aanranding der eerba&rheid veroordeeld tot 3 maauden gevangenisstraf met mindering der doorgebrachte preventieve hechtenis. M. P., oud 23 j., arbeider te Kortgene, is wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende veroordeeld tot 5 jaren gevangenis straf met mindering der preventieve hechtenis. De eisch was 3 jaar. J. C. B., oud 34 j., arbeidster, huisvrouw van N. A. N., te Oostburg beklaagd van mis handeling, vrijgesproken. E. v. G., oud 38 j., landbouwer te Graauw, beklaagd van niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, vrijgesproken. De Volkswil voor de Rechtbank. Voor de rechtbank te Middelburg werden heden behandeld de zaken tegen H. A. v. D. 41 jaar, notaris en uitgever, gehoren te Haarlem, wonende te Hulst beklaagd van lo. dat hy op of ongeveer 5 Februari 1910 te Hulst in no. 19 van het te Hulst en omstreken algemeen verspreide weekblad //De Volkswil" opzettelyk de eer en goeden naam heeft aange- rand van W. J.. Sehets, pastoor te St. Jansteen, door in een open brief beginnende met //aan den WelEerw. heer W. J. Schets, pastoor te St. Jansteen en eindigende met Achtend, Uw Dw. Van Dalsum", ten laste te leggen, dat hij in den biechtstoel aan de biechtelingen zeide, dat zij aan de missie niet mochten deelnemen, als zij het abonnement op ffDe Volkswil" niet op- zegden, dat hij in denzelfden geest de missie- paters opstookte, dat hij verlangde naar den dood van een der vrienden van beklaagde, de hoop koesterende, dat deze hem in zijn testa ment zou bedenken, dat zijn geweten hem alles veroorloofde en men hem daarom noemde //den blikken van Steen", daar men meent, dat zijn geweten van blik was, dat hij zijn haatdragend karakter ging vertoonen op de preekstoel en dadelijk daarop de consecratie doen, dat hi) eindelijk was een onwaardig herder en een onwaardig priester, zulks met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven. Althans genoemden pastoor Schets met boven- bedoeld stuk, opzettelijk heeft beleedigd. 2°. dat hij in nommer 22 van hetzelfde blad, een stuk heeft doen opnemen, waarvan de schrijver noch bekend is, noch op de eerste, door den Rechtercommissaris, na den tegen hem, beklaagde, verleenden rechtsingang, ge- dane vordering is bekend gemaakt, in welk stuk, beginnende met //Ossenisse 24— 21910, allernoodzakelijkste behoeften en bewerkte zelfs dat in het kleine huisje, bij alien eenvoud in levenswijze en in weerwil van allerlei ontberingen, welke door eene weemoedige herinnering aan betere dagen nog harder werden, eene tevreden- heid heerschte, die het lot der twee vrouwen in de oogen van velen bersydenswaardig deed schijnen. Wat de vrouwen elkaar van hare vroegere omstandigheden mochten medegedeeld hebben, wist niemand slechts zooveel was zeker, dat de innigste vertrouwelijkheid die twee tot aau den laatsten ademtocht van miss Greyson had vereenigd. Nadat het overlijden van deze laatste den schoonen vriendschapsband bad verscheurd, nam mistress Rocke den wees geworden knaap als een tweede moeder aan en wel met eene trouvve toe- wijding voor al zijne behoeften, totdat Herbert, zooals wij hem zelven hebben hooren vertellen, zich op zekeren dag verwijderde, om als scheeps- jongen zijn eigen brood te verdienen, daar hij de arme weduwe niet langer tot last wilde strekken. Dit stout bestaan, ja, van een twaalijarigen knaap haast ongeloofelijk besluit, had der weduwe bittere tranen gekost, doch zij vond langzamer- hand troost in zijne brieveu, daar Herbert zijn goede pleegmoeder en Traverse alle jaren minstens een paar malen schreef en hen na elke terugkeer van eene gelukkige reis een gedeelte van zijn spaar- peuningen placht te zenden. Zijne brieven en Hervormde JCerk. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. Hngenholtz. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hngenholtz en 2 u., Ds A. F. L. v. Hengel van Borssele. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u., Ds. A. F. L. v. Hengel van Borssele, Collecte voor Kinderzorg te Middelburg en 2 u., geen dienst. Philippine. l£ u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. SasvanGent. 0£ u., Ds. Akersloot van Houten Boos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Geveformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., leeskerh. v U. 9 u, leeskerk en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud-Gerefortneerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Vaarties van Dordrecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5