Gemengde berichten. wet geijkt is, blijkens hetgeen bij de instelling van de Oranje-Nassau-orde, in de memorie van toelichting is gezegd. Na de pauze wordt het wetsontwerp houdende nadere bepalingen ter bescberming van trek- honden, waarover de eindstemming op gistereu bepaald was, aangenomen met 58 tegen 11 stemmen, waarna het debat over het enquete- voorstel-Troelstra wordt voortgezet. De heer Colijn wijst met nadruk de beschul- diging, door den heer Roodhuyzen tot de anti revolutionnaire partij gericht, als zou die partij zich innerlijk bewust zijn dat Dr. Kuyper niet zoo onschuldig uitgaat als zijn vrienden hoopten, als volkomen onjuist van de hand. De antire- vo ulionnaire partij heeft er geen oogenblik aan gedacht de fouten van Dr. Kuyper te bemantelen ook de antirevolutionnaire partij erkent, dat Dr. Kuyper in deze zaak gefaald heeft, en te kort geschoten is aan omzichtigheid, beleid en takt. De antirevolutionnaire partij had evenzeer gaarne gezien dat Dr. Kuyper, bij zijn verde- diging in de Kamer, grooter zorgvuldigheic hadde betracht, maar daartegenover staat dat nadat Dr. Kuyper zijn inlichtingen had verstrekt, de overtuiging bij de antirevolutionnaire partij vast stond, dat hij volkomen te goeder trouw was de stellige overtuiging voorts dat bij Dr. Kuyper van een innerlijk verband tusschen de ontvangen gift en de verleende decoratie geen sprake is. En die overtuiging heeft de zoo aangevallen houding der antirevolutionnaire party bepaald. Zoolang ons vertrouwen in Dr. Kuyper ongeschokt bleef, moest elk onderzoek, door hem niet verlangd, voor de antirevolutionnaire party onaannemelijk blijven. Voor ons zei spreker is Dr. Kuyper nog iets anders dan voorzitter der antirevolutionnaire Kamerclub, dan partyleider, dan Staatsman hij is de gees- telijke leider van een groot deel van ons volk nu bijna 40 jaren laug, een man voor wien de antirevolutionnairen een bijzondere waardee- ring gevoelen, welk gevoel voorschrijft hem geen onderzoek op te dringen dat hij niet vraagt. Daarbij is de antirevolutionnaire party overtuigd, dat politieke nevenbedoelingen den grondslag van het enquete-voorstel uitmaken. De heer Loeff schrijft Mr. Troelstra's op- treden aan wraakzucht tegen Dr. Kuyper over diens optreden van 1903 toe. Spreker wil niet alles goedpraten wat door Dr. Kuyper is gedaan in de lintjeszaak, maar Mr. Troelstra's overdrijving bewijst diens zucht om te vergelden. By de socialisten hebben zich nu ook de vrijzinnige fracties aangesloten. Dat is te ver- klaren nit Kuyperhaat, uit logische verbolgen- heid tegen den man, die de liberalen, wellicht voor onafzienbaren tyd, uit het Regeeringskasteel heeft verjaagd. Ook spreker erkent volkomen dat Dr. Kuyper heeft gefouteerd in tact en beleid, maar zijn eer acht spreker beslist ongerept. Spreker kan die overtuiging uiten met meer zekerheid dan men wel zou denken. Maar evenzeer wil spreker, die Dr. Kuyper ter dege kent, toegeven, dat hij tegenstrijdigheden van karakter vertoont, die werkelyk verbazingwekkend zijn, en die men schier niet gelooven zou in een en denzelfden persoon aan te treilen. Tot die karaktertrekken behoort een kinderlijke na'ivieteit (beweging en gelach). Spreker is zoo sterk overtuigd als 't maar eenigszins kan dat Dr. Kuyper inderdaad van het bestaan der ffLehmannetjes" niets afwist. Dr. Kuyper is een man met een breeden blik, die alleen en uitsluitend oog heeft op de groote lijnen, maar de kleine en fijne puntjes voorbij- ziet. Bij het afleggen van zijn verklaring in de Kamer heeft Dr. Kuyper naar spreker's overtuiging, zich geen voldoende rekenschap gegeven van waar 't om ging. Dr. Kuyper zelf oordeelt, dat hij niet geheel vrij uitgaat. Het ongeluk in deze geheele zaak is ecbter geweest, dat nu en dan bij zijn verdediging kleine onnauwkeurigheden zyn aan het licht gekomen, die, handig geexploiteerd, de stemming tegen Dr. Kuyper slechter maakten. Maar ook spreker oordeelde dat aan het eerlijk woord van Dr. Kuyper, dat hij niets gedaan heeft dat tegen zijn geweten strijdt, geloof behoort te worden gehecht. Het stemmen voor een enquete zou dus twijfel in zich sluiten aan dat eerewoord, dat voor spreker gelijkstaat met een eed. Geen der Katholieken zal dus voor het voorstel stemmen. Het gebeurde heeft de achting der Katholieke partij voor hare antirevolutionnaire vrienden in geenen deele verminderd. TER NEUZEN, 25 Mei 1910. Bij den te Domburg gehouden schietwet- strijd van wege de schietvereeuiging Domburg werd in den eere-wedstrijd, geweer M 95, af- stand 200 M., de le prijs gewonnen door den heer J. J. Yerjaal alhier met 57 punten. Bij kon. besluit is de heer H. J. Vooren, ontvanger der dir. bel. en acc. te Hedel, ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaara gesteld by het Departement van Financien. De klerk der posterijen en telegraphie le kl. R. K. V eenhuis is van Valkenswaard verplaatst naar Sas van Gent en die der 2e kl. L. J. M. Tervooren van Sas van Gent naar Amsterdam. Bjj Kon. besluit van 21 dezer is benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen, de heer J. C. Stern te Sluis. Maandag r.amiddag vergaderde te Hulst in het hotel ,/De Graanbeurs" de afdeeling Hulst en omstreken, van de n Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland." Er waren 16 leden tegenwoordig. Een huishoudelijk reglement werdgoedgekeurd en tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. H. M. Wauters, Hulst, voorzitter, A. (J. M. Poppe, idem, secretaris-penning- meester, D. P. Butler, Zaamslag, H. C. Begheijn Axel, en J. de Feijter, Kloosterzande, leden. Zaamslag, 25 Mei. Naar men uit vertrouw- bare bron verneemt zal de heer Dr. Van Renesse deze gemeente verlaten en zich zeer waarschijnlijk elders als arts vestigen. Koewacht. Dinsdag was het. feest in de kom der gemeente. De heer A. de Dauw en echtgenoote vierden hun gouden huwelijksfeest. Reeds vroeg in den morgen werd een mooie eereboog voor de woning der jubilarissen op- gericht en eenige versierde sparretjes geplant. Van alle huizen, zoowel op Nederlandsch als Belgisch grondgebied wapperden de vlaggen. Om acht uur werden de feestelingen door de buurtcommissie met een rijtuig aan hunne woning afgehaald en naar de kerk geleid, waar een H. Mis van dankbaarheid werd gezongen. Na afloop der kerkelijke diensten ging het gouden echtpaar, gevolgd door kinderen en kleinkinderen, naar het gemeentehuis, waar de burgemeester en al de leden van den Raad hen opwachtten. De burgemeester feliciteerde, ook namens den Raad, de geheele fainilie met het zeldzame feest en bood hun een prachtig geschenk aan. De heer A. de Dauw, nog een zeer kras man en bestuurslid van de cooperatieve Boerenleenbank alhier, bedankte den burgemeester en den Raad. In een uitgebreide rede herdacht hij de gescbie- denis van Koewacht. Wat Koewacht was, toen hij in het huwelyk trad een kleine, onbedui- dende, armoedige gemeente en thans na 50 jaar een flink dorp met schoone gebouwen en straat- wegen en nijvere bevolking, waarvan de meesten in de laatste jaren in goeden doen zijn gekomen. Vier burgemeesters en 9 pastoors had Koewacht gedurende zijn tijd gehad. 16 kinderen waren uit zijn huwelijk geboren, waarvan 9 nog in leven. Na deze rede werd de eerewijn aange- boden. In den namiddag werden de feestelingen door de buurtcommissie schoone geschenken aangeboden en des avonds bracht de fanfare hen een serenade. Clinge, 24 Mei. Er was hier heden een trouwfeest, waarbij naar oud gebruik kanon- gebulder te hooren was. Waarschijnlijk ten- gevolge der uitvliegende papierproppen ont- stond op twee plaatsen brand. Bij den hout- koopman H. Drumont begon een houtstapel te branden, wat gelukkig zeer spoedig door den heer G. Eggermont werd opgemerkt. Door de inmiddels toegesnelde brandweer kon men het vuur tot een paar stapels beperken. Ware de wind minder gunstig geweest, dan had de brand groote afmetingen kunnen aannemen. Ook bij den landbouwer C. Bleijenberg out- stond een begin van brand op den mesthoop. Ook deze werd gelukkig tijdig ontdekt, en daardoor erger voorkomen. De politie verbood het schieten. Clinge, 24 Mei. In den nacht van 22 op 23 dezer hebben dieven bij den landbouwer De Deckere in de buurtschap Statenboom onder deze gemeente, een bezoek gebracht, vermoedelijk om kunstmeststoffen, welke in diens ongesloten schuur lagen, weg te nemen. De Deckere heeft al de deuren zijner hof- stede met een electrische schel, op de slaap- kamers aanwezig, verbonden, zoodat, als een dier deuren bij avond of nacht wordt geopend, die schel in beweging komt. Ilij werd dus, toen de dieven eene deur der schuur openden, door de schel gewaarschuwd. Dadelijk spoedde De Deckex*e en zijn huisgenooten zich gewapend naar buiten, en zagen twee hun onbekende personen uit de schuur vluchten. Zij werden door De Deckere e. a. achtervolgd, doch het gelukte niet de dieven in handen te krijgen. Tot hun geluk weigerde een schiet- wapen der vervolgers. Daar de dieven gestoord werden wordt er niets vermist. Borssele, 23 Mei. Na afloop zijner gewone werkzaamheden was A. R. hedenavond bezig eenig hout te hakken. Bij dat werk sprong lem een stukje bout met zooveel kracht tegen het linkeroog, dat genoemd zintuig buiten werking werd gesteld. Zoo spoedig mogelijk begaf lij zich naar den gemeentegeneesheer te Nieuw- dorp, die hem raadde, zich te stellen onder behandeling van Dr. Kindermans te Middelburg. Volgens den Amsterdamschen briefschrijver der Arnh. Crt. wordt Prinses Juliana by haar lezoek aan Amsterdam steeds vergezeld van haar verpleegster, zuster Lena Marting die een dochter is uit een heel eenvoudige familie in de Jordaan. Haar vader had een ondergeschikte betrekking en verdiende niet genoeg om fatsoenlijk rond te komeu, maar moeder de vrouw geneerde zich niet om door het verkoopen van groenten mede te werken tot vermeerdering der inkomsten. Nadat Lena een heel goedkoope school had afgeloopen, werd ze leerling-ver pleegster en zoo bracht ze het tot hoofd-ver- pleegster in het Haagsche ziekenhuis. Het bestuur van het Vondelpark heeft het goede idee gehad aan H. M. de Koningin tijdens de feestweek een deel van het park aan te bieden als gereserveerden tuin voor Prinses Juliana. Naar ,/Het Vad." verneemt, is een agent van politie te 's Gravenhage voorloopig buiten dienst gesteld, op grond van ernstige verden king, dat hij poging tot diefstal heeft gepleegt: in een bewoond buis. De beambte was gedurende de laatste dagen met verlof. Hjj bracht, ook vroeger reeds geregelde bezoeken aan een bierhuis. De houder van dat bierhuis vermiste sedert eenigen tijd telkens geld uit een kast in een achtervertrek Eenig vermoeden had men op den agent. Toen deze jl. Zaterdag weer het bierhuis bezocht en op een gegeven oogenblik verlof verzocht om in het tuiutje eenige seringen te plukken, be- sloot men hem te bespieden. En bij die gelegenheid zou waargenomen zijn dat de politieagent zich geld uit de kast toeeigende. Aangifte werd gedaan aan de politie-afdeeling in de Van der Venuestraat en de verdachte aangehouden. Hij ontkende ten stelligste en is thans, na dat proces-verbaal is opgemaakt, in vrijheic gesteld, maar doet in afwachting van het nadere onderzoek geen dienst. De vermoedens van zijn schuld moeten zeer sterk zyn. Ondanks herhaalde waarschuwingen van het treinpersoneel, is Maandagnamiddag weer een reiziger in den trein die te halfdrie in den Haag uit Amsterdam aankomt, het slachtoffe geworden van kwartjesvinders. De man ver loor met kaartspel een vrij belangrijk bedrag. De vrouw van F. van Nistelrode, te Oirschot werd Zaterdag door den bliksem ge troffen, en is aan de bekomen wonden overleden Ook Van Nistelrode zelf en diens dochter, werden door het hemelvuur getroffen, waardoor laatstgenoemde een ernstige hoofdwonde kreeg. De hoeve, waarop de familie woonde, ging in vlammen op. Te Menaldum (Fr.) is Zondag een 5jarig jongetje onder de wielen van een melkwagen geraakt en levenloos naar huis gebracht. De 16jarige H. K. J., van Essen, is Maandagnamiddag omstreeks halfzes bij het baden in den IJsel, bij het Helbergeu te Zutphen, verdronken. Dit is het tweede geval van dien aard sinds Zaterdag jl. Doodslag te Middelharnis. Er heeft zich Maandagavond, omstreeks 9 uur, onder Middelharnis een tragische gebeur- tenis afgespeeld, waarmede een menschenleven helaas verloren ging. De 31jarige Johanna Gootjes en de 20jarige Laurens E., beiden woonachtig te Oude-Tonge, zijn sedert geruimen tijd respectievelijk als dienst- bode en knecht in dienst by den landbouwer Th. Bol, onder Middelharnis. Beiden waren van een voorbeeldig gedrag en zoowel te Middel harnis als te Oude-Tonge gunstig bekeud. Het meisje hield echter van plagen en dat is haar noodlottig geworden. Want zoo werd medegedeeld Laurens E. moest een sigaar van den boer hebben genomen, iets wat door Johanna Gootjens moet gezien zijn. Ze had dit den jongen gezegd en er plagend achter laten volgen, dat zij het den baas zou vertellen, als hij uit Oude-Tonge terugkwam. Daarover moet Laurens E. in woede ont- stoken zyn. Hij moet op het meisje aangevlogen zijn met zyn zakmes in de vuist en haar verscheidene steken hebben toegebracht, waarvan er een haar doodelijk aan den hals moet getroffen hebben. Dit alles moet geschied zijn op een bleek, waar het meisje bezig was waschgoed op te hangen. Zoo verder werd medegedeeld zou Lau rens E. zich toen naar de vrouw van Bol be- geven hebben en zijn misdaad verteld hebben. Men kan begrijpen welk een schrik dit ver- oorzaakte, te meer daar men het ontzielde li-chaam van het meisje vond, badend in bloed. In allerijl werden boden naar politie, burge meester en dokter gezonden, terwijl anderen den boer tegemoet reden. Spoedig waren de autoriteiten aanwezig, doch de dood kon slechts geconstateerd worden. Intusschen had men de hand gelegd op den dader, die, kort na zyn misdaad, tot driemalen toe moet geprobeerd hebben zich van het leven te berooven, door zich in een welput te willen werpen. Nog Maandagavond werd het lijk van het slachtoffer gekist en de moordenaar onder het gemeentehuis te Middelharnis opgesloten. De komeet wan Halley. In verschillende plaatsen van ons land, waar Maandagavond de weersgesteldheid gunstig was, is tegen half tien de komeet zeer duidelijk waargenomen. Maar veel bijzonders was het niet. Iemand te Rotterdam beschrijft hetgeen hij zag als volgt in de N. R. Ct. vHet hemellichaam vertoont zich als een nevelige massa van gestrekten vorm en een lengte van, ruwweg geschat, een vierde maan- diameter. In die nevelvlek een lichtende kern, als een ster der 2e grootte. De verschijning aan den hemel was zoo opvallend en zoo geheel afwijkend van de sterren, dat er aan een ver- gissing niet valt te denken." Uit de berichten van de waarnemers blijkt dat er van een staart niet veel te zien is. Het sterke maanlicht isdaarvan ten deele de oorzaak. Maar dat wordt nu met den dag beter. In ieder geval zal de komeet eea teleurstelling zijn, want de staart is zeer onbeteekenend, veel kleiner dan die der Johannesburger komeet. Waarom die staart ditmaal zoo klein is, terwijl bij vroegere versebijningen der Halley-komeet zulk een mooie staart werd waargenomen, is nog niet opgelost. In verband met de korte lengte van den staart vraagt Dr. C. Easton in het Nieuws van den Dag of de aarde wel door den staart heen- gegaan kan zyn Dat zou een verklaring geven van het eenigszins zonderlinge resultaat dat ook van electrische of noorderlicht-ver- schijnselen zelfs door de gevoeligste instrumenten en de oplettendste waarnemers niets is bespeurd. De reden zou wellicht hierin te zoeken zijn, dat de staart der komeet niet lang genoeg was om de aarde te raken hoezeer de be- rekeningen het tegendeel waarschijnlijk maakten. In het buitenland is evenals hier te lande de belangstelling voor de verschijning der komeet groot. Zoo te Louden, waar Zondagavond op Hampstead Heath 50,000 menschen naar de komeet hebben staan kijken. Hampstead Heath is het grootste onbebouwde terrein in Londen en bevat de hoogste heuvelen der wereldstad. Te Johannesburg is in den nacht van 20 op 21 Mei waargenomen dat de komeet twee staarten heeft. Den 20en's avonds werd in het Westen de komeet met staart gezien. En den 21en 's morgens werd nog een tweede staart opgemerkt in het Oosten. Ook te Aden is iets dergelijks geconstateerd. Daar werd de komeet zonder staartgesignaleerd aan den ^Vesterhemel. En den ocbtend dam op zag men een staart aan den ochtendbemel. De dubbele staart is nu ook aan het obser- vatorium van de universiteit te Cambridge waar genomen. Sir Robert Ball seinde daarover aan de Times. De staarten maken een hoek met elkaar van 40 a 50 graden. Een ontzettend familiedrama is te Sunder land (Engeland) afgespeeld. In zijn woning vond men den arbeider William Jones met door- gesneden keel in een bloedplas op de trap liggen. Hij leefde nog. Toen de buren de woning verder binnendrongen, vonden zy zijn vrouw en een kind door hamerslagen gedood in bed liggen en daarbij lagen de lijken van drie andere kinderen. Op den met bloed bespatten muur stondeh met bloed de woorden geschreven ,/Wraak is zoet." Vermoedelijk is Jones zelf de dader want bij zijn overbrenging naar het ziekenhuis mompelde hij voortdurend jWaarom heb ik dit gedaan Jones is iemand die te lui is om te werken en zijn vrouw voor zich en de kinderen den kost liet verdienen. Een welbekend Londensch schryver Al fred Nutt is onder tragische omstandigheden omgekomen. Hij maakte te Melun met zijn zoon een uitstapje in een rijtuig langs de Seine. Hij zelf liep achter het rijtuig, toen het paard schrok en met 't rijtuig en den zoon in de rivier viel. Zonder aarzelen sprong de vader er bij om zijn zoon te redden, maar de stroom sloeg zijn beenen onder hem uit, en hij verdronk. De zoon werd gered. In de fabriek ,,Electra" te Borgerhout ge beurde Zaterdagmorgen een vreeselijk ongeluk. Er werken daar verscheidene meisjes aan kleine machines, voor de vervaardiging van allerlei voorwerpen, dienstig voor electrieke toestellen. Een dier meisjes liet een voorwerp vallen en bukte zich om bet op te rapen. Ougelukkig werd zij met de haren door de as van de machine gevathet meisje slaakte een vreeselijke kreet. Aanstonds snelden eenige werklieden toe en zetten de machine stil doch van het arme meisje was reeds heel de schedel- mid af'gerukt, met zooveel geweld dat ook het iukeroor mee afgetrokken werd. De ongelukkige werd naar het St. Elisabethsgasthuis over- gebracht. Op het station te Venetie is, naar van- daar gemeld wordt, Zaterdagavond de groot- dustrieel Stuky door een kruier vermoord. e kruier sneed Stuky den hals af. De dood volgde onmiddellijk. Naar luid van een telegram uit New- York is te Schenectady de tent van Barnum

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2