A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor h-Ylaanderen. No, 5458. Dinsdag; 24 Mei 1910. 50e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. FEU iTT^rr Gemengde berichten. ABONNEMEUT: Pei cine maanden binnen Ter ^Nreuzen j 1,franco per post Voor Nederland j 1,10. Voor Belgie J 1,40. Voor Amerika f 1,32"1 /s en voor het overige Buitenland J 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tele fo on No. 2 5. ADJEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or S uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 7 Juni, des voormiddags te 11 ure, ten Raadbuize a. het leg gen van een nieuwen klinkerweg b. het herstellen en vermaken van 600 lill'i keibestnaiircg en enkele pioleepwepken in de kom der Gemeente. Bestek en voorwaarden zijn van af 27 Mei a. s. ter secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 0,25. AanwLjzing op Vrgdag 3 Juni a. s. des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Zaterdag werden de zeekolonies van het Centraal Genootschap //Ter wille van het kind" weder geopend. Het o'verstelpend aantal aan- vragen om verpleging uit alle oorden des lands is oorzaak, dat de zee-tehuizen van Mei tot September geheel bezet zijn, terwijl nog ge- regeld nieuwe aanvragen inkomen. Het kolo- niehuis Noordwjjk vangt aan met 51 verpleeg- den. De koloniehuizen Zeehuis en Kerdijk te Egrnond staan gereed om in hun frissche zalen 145 kleuters op te nemen. Zilverpapier enz. werd ontvangen van F. de M. te Bruijjisse en 0.50 uit Sluis. Het sub-comite te Middelburg zal geheel Walcheren bewerken, uitgenomen Vlissingen en Domburg. le lissingen zal flink gewerkt worden. Het totaal der ingekomen gelden is tbans 66.942.23. TER NEUZEN, 23 Mei 1910. Heden kwam alhier eene commissie uit Gedep. Staten om een onderzoek in te stellen naar de ruimte op de openbare scholen alhier, naar aan- leiding van de onlangs genomen raadsbesluiten. A ergezeld van Burg, en Weth. en de school- commissie werd een bezoek gebraeht aan school C. ^aar wij vernemen werd bevonden dat aldaar in enkele klassen te veel kiuderen zaten en is het te verwachten dat Gedep. Staten hun eisch tot het bouwen eener nieuwe school zullen handhaven. Vrijdag gehouden vergadering van de Lent rale anti-revolution naire biesvereeniging in het district Hulst is besloten de door de Centiale Roomsch-Katholieke biesvereeniging te stellen candidaten over te nemen en krachtig te steunen. T8t onderwijzer aan de. Chr. school in de 23) //Toenmoederstierfnamen zij mij metgrooteliefde en genegenheid in zekeren zin als kind aan en nu zijn er drie jaren verloopen, sedert ik hen met gezien en gesproken heb. Ik geloof, oom, dat u met mij zult instemmen, wanneer ik het als mijn pJicht beschouw, hen te bezoeken, alvorens mij onder een ander dak, al zou het ook het uwe zjjn, neer te laten". //En wat zijn dat voor vrienden, Herbert, wie je zoo met dankbare liefde aanhangt Waar wonen zij Als ik hen op eeneofandere wijze van dienst kan zijn; dan zullen zij voor al het goede, jou bewezen rijkelijk beloond worden." i/O ja, oom, u kunt hen inderdaad tot nut zBn- Het is eene arme weduwe met haren eenigen zoon. Zij heeft eens betere dagen ge- end, ofschoon zij gedwongen is, door thans voor andere menschen te werken, haar brood te verdienen. Toen mijn vader stierf, kwam mijne moeder bij haar in en weldra ontstond er tusschen beide vrouwen eene innige vriend- schap. Ik was tien jaar, toen ik het ongeluk had, dubbel wees te worden. De brave, arme vriendin mijner moeder, be- hield mij echter bij zich en deelde tusschen mij en haar kind het brood, dat zij met hard te zwoegen verdiende, totdat ik de gedachte, haar tot last te zijn niet langer kon verdragen en op zekeren dag ontvluchtte, om als scheeps- jongen mijntegenwoordigeloopbaantebeginnen". z/Welk een edele vrouwriep de oude heer, „ik zal haar gelubkig maken". z/Ja, trek u harer en haar zoon aan, oom Wat mijn persoon aanbelangt, doe ik af stand van alle hulp, welke mij door uwen invloed of uw vermogen ten deel zal kunnen vallen en ik doe zulks dankbaar en met blij gemoed, maar ik verzoek u, laat mijn vriend Traverse studeeren. Hij is zulk een talentvolle jongen, dat de onderwijzer van de Zondagsschool reeds destijds altijd zeideTraverse zal het nog ver brengen. Hij bezit, helaas in zijn Jozinastraat alhier is benoemd de heer J. M. Steketee, van Goes. Aan de Chr. school op de Knol (gem. Hoek) j is benoemd de heer C. Riemens aldaar en aan de Chr. school te Axel de heer G. Hugenboltz j te Axel. Door welwillendheid van den heer A. R. van Loon, arrondissements-ingenieur van 's Rijks- j watersfaat alhier, werden wij in de gelegenheid 1 gesteld de teekeniDg te bezichtigen, die op het j bureau van den Rijkswaterstaat alhier is ver- vaardigd, om geplaatst te worden in de Neder- landsche afdeeling op de wereldtentoonsteliing te Brussel. De bedoeling dezer teekening is, een duidelijke voorstelling te geven van de te Ter Neuzen uit- gevoerde sluis- en haveuwerken, ook in verband met de toepassing van electriciteit voor ver- lichting en beweegkracht van sluisdeuren, riool- schuiven, bruggen enz., en alzoo den van ouds bekenden roem van Nederland op waterbouw- kundig gebied hoog te houden. De in frissche tinten gekleurde teekening, welke in eiken lijst gevat 3 M. hoog en 5 M. breed is, geeft een duidelijke voorstelling van de bovengenoemde werken. Men ziet bovenaan een totale lengtedoorsnede in aanzicht van de sluis ten fundeering uit, met het buitensluishoofd echter in doorsnede, waardoor men de electromotoren enz. in de kelders ziet, benevens een rioolschuif en toldeur en boven de dekzerk, het schakelhuisje met de bij de sluis behoorende gebouwen op den achtergrond. Daaronder een plattegrond van de sluis, waar- van een hait buitensluishoofd in verband met het aanzicht eveneens is doorgesneden en men dus het bovenaanzicbt ziet van de in aanzicht vermelde kelders met electromotoren enz.. alles op eene schaal van 1/50. In de kolk is een situatie- of overzichts- teekening geplaatst, op 1/1000. Meer onder bevinden zich van links naar rechts de details van een duwperswagen met motor, een toldeur met motor enz., een kaap- stand met motor, en een schakelschema van de kanaalveilichtingin het midden onder een totaalaanzicht van het buitensluishoofd met rol- brug eene dwarsdoorsnede met schuif en motor en schakelhuisje met toestellen, terwijl rechts is geplaatst eene doorsnede van de electrische centrale met accumulatorenruimte, alles op schalen van 1/10 tot 1/25. De vervaardiging van deze teekening kan als uitnemend gelukt bescbouwd worden. Naar wij vernemen is deze teekening met toeliehtingen van de heeren ingenieurs N. C. Lambrechtsen en 1P. G. van Loenen Martinet vervaardigd door de buitengewone opzichters, de heeren F. J. de Groote en Joh. A. Feij. Wij achten het bepaald jammer dat zoo weinicr gelegenheid kon gegeven worden tot bezichtiging van deae teekening, maar met het oog op"het laat gereed kom en was, daarvoor geen gelegenheid geweest. Dit is daarom te betreuren, daar der- gelijk werk zeldzaam voorkomt. Naar men ons mededeelde is door den foto graaf, den heer Elzinga, eene zeer goed geslaagde opname van de teekening gemaakt en wordt nu misschien nog wel de gelegenheid gegeven dit grootsche werk, waarover geruimen tijd is gearbeid, te kunnen bezichtigen. Zij die de tentoonstelliug te Brussel bezoeken, zullen dit in het Nederlaudsch paviljoen aldaar kunnen doen. Na afloop der teutoonstelling is de teekening bestemd om geplaatst te worden in de Tech- nische Hoogeschool te Delft. Hedenvoormiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in op het achtererf van den glashandelaar Schoonakker alhier staande glas- kisten, nog deels met hooi en stroo gevuld, waarin het vuur dus gemakkelijk voedsel vond. Spoedig waren enkele brandmeesters ter plaatse, de brandmeester De Smidt met een annihilator, met welk spuitje en eenige emmers water de brand gelukkig in den aanvang ge- stu.it werd. Had de brand grooter omvang gekregen dan had ook de daaruaast staande veestal, waarin hooi en stroo geborgen is, gevaar geloopen. Door de hitte waren verschillende glazen, in kisten op het erf staande, gebarsten, zoodat nogal eenige schade ontstond. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Adornispolder werd Vrijdsg- morgen in het gemeentehuis te Nieuwvliet aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April -1911 van de water- keerende werken aan voornoemden polder. Faming 3230. Minste inschrijver was de heer Az. Cambier Sr. te Retranchement voor f 3137. Verder schreven in de heeren A. Risseeuw te Groede, voor f 3449, C. J. de Smit te Breskens, voor f 3400, A. du Burck te Breskens, voor f 3340, J. van Drongelen te Hoek, voor 3299 en J. la Gasse te Cadzand, voor f 3217. Bij den te Domburg van 1621 Mei ge houden provincialeti schietwedstrijd, uitge- schreven door de schietvereeniging Domburg" aldaar ter gelegenheid van haar tienjarig be- staan werd op geweer M 95, afstand 200 M. de 5de korpsprijs behaald door de vereeniging z/Voor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen met 236 punten. De Schietvereeniging ,Oostburg" te Oostburg, behaalde op cylinder, afstand 12 Meter, de 4de korpsprijs met 258 punten. Te Sas van Gent is een voetbalvereeniging opgericht met aanvankelijk 27 leden. De gymnastiekvereeniging //T. H. O. R." heeft de leiding voorloopig op zich genomen. Door eenige heeren is het terrein, dat gelegen is tusschen de sluizen, in orde gemaakt, en zijn de allernoodzakelijkste benoodigdheden aan- gesehatt. kommervolle omstandigheden niet de middelen, welke voor zijne verdere ontwikkeling noodig zijn. O, oom geef gij hem de middelen, dan zal hij later in staat zijn zich en zijne moeder een onbezorgd bestaan te verschaffen". //Brave jongen Zoo onbaatzuchtig zijn eigen belangen op te offerer} voor die zijner vrienden, dat verraadt een edel hart. Maar, Gode zij dank, ik ben in staat, u alien te helpen. Jij, mynheer en neef gaat naar West Point en je vriend naar een universiteit, die hij zelf mag kiezen. En daarmee bastaverklaarde de majoor, terwijl hij zijn belofte met een krach- tigen handslag bezegelde. z/En ik, oompje, waar beland ik vroeg Capitola op hai'e schalksche manier. z/Jij In een menagerie, kleine slang", antwoordde de grijsaard, terwijl hij het meisje schertseud een tikje op haar wang gaf. Ver- volgens zich weder tot Herbert keerend, riep hij: //Ja mijn jongen, wat ik daar beloof zal ik volbrengen. En wat die arme brave weduwe betreft //Die trouwt u, om haar naar verdienste te De oefeningen zijn, hoewel het seizoen reeds is afgeloopen, begonnen. Bij Kon. besluit- is benoemd tot burge meester van Hoofdplaat de heer B. J. M. Thomaes. Te Groede zijn Donderdag, ter voorziening in de vacature-Hammacher, als candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de heeren Johs. deVlieger, Jac. Verhage Pz. en J. B. Becu Jr., alien behoorende tot de liberale partij. De stemming heeft 27 Mei plaats. In een Vrijdagavond gehouden vergadering van de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te Vlissingen, werden tot voorloopige candidaten voor de Prov. Staten in het district Vlissingen gesteld de heeren J. G. van Niftrik Jr. te Vlissingen en Mr. J. Adriaanse te Middelburg. Door de Centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging is thans, naast het aftredend lid de heer G. van de Putte, definitief tot candidaat voor de Provinciale Staten in het district Vlissingen gesteld de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland. Donderdag had te Schoondijke de alge- meene vergadering plaats van den Generalen Prins Willempolder. De rekening over 1909 werd vastgesteld met een bedrag voor inkom- sten van f 17,707,88, voor uitgaven van f 15,653,85.' De polderlasten zijn voor 1910 met f 1 per H.A. verhoogd en vastgesteld op 4,30 (over 2995,78 H.A. Een verzoek namens de heeren Lyppens om overname door den polder van den weg van Schoondijke naar Sasput, wat het onderhoud betreft, werd aangehouden tot nader onderzoek. Vergunning werd verleend aan P. de Badts om eene brug over de vaart te leggen. Eene geldleening van 10,000 zal aangegaan worden tot aanleg van grintwegen. Zaamslag. Aan een landbouwer in deze ge meente werd dezer dagen voor 2 koeien een bod gedaan van f 650. Het kwam echter niet tot een verkoop. H. M. de Kouingin heeft de gevangenisstraf van 7 dagen, waartoe een 80jarige man te Hillegom voor eenigen tijd werd veroordeeld, veranderd in eene geldboete van 400. Zooals men zich zal herinneren heeft hij terecht ge- staan, terzake dat hij had geschoten op eenige jongens, die vruchten stalen uit zijn tuin, De 100,000 van de Staatsloterij is ten deel gevallen aan het personeel van de confectie- firma Kattenburg te Amsterdam, bestaande uit pi. m. 40 personen. Te Heinkenszand geraakte Donderdag een door een paar kiuderen geduwden wagen, waarin een eenjarig kind gezeten was, in een diepe sloot. De moeder snelde foe, sprong zonder aarzelen in de sloot en bracht met veel moeite de kleine ongedeerd op het droge. beloonen, niet waar oom viel de onverbeterlijke a itola weder in. //Misschien wel, kleine aap," antwoordde deze, »al zou het alleen maar zijn om iemand te hebben, die jou eens mores leerde. Wat die weduwe betreft, zal ik er voor zorgen, dat zij geen gebrek meer lijde. En nu, Herbert, wee's zoo goed en schel eens. Men moet ons koffie brengen en dan zullen wij alles voor onze reis in gereedheid brengen." Herbert gehoorzaamde. Spoedigdaaropscheidde men met de wederkeerige belofte alles zoo te regelen, dat de reis den volgenden morgen vroeg kon plaats hebben. De spoortrein bracht den ouden man en zijne twee kinderen, zooals hij Herbert en Capitola noemde, naar Washington, waar zij tegen den avond aankwamen. Den daaropvolgenden dag werd door den majoor geheel besteed in het belang van zijnen neef. (Wordt vervolgd.) 9MZEISCH R **n i»SHvi»ii(laltgeznndpril «p Eeesldaifen. Iiij de Firing 1". J. V A IIE Si A A* BE te Ter Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1