Ter HeuzenschoCourant Zaterdag 21 Mei 1910. No. 5457. Gemengde berichten. DBRDB BLAD. TER NEUZEN, 20 Mei 1910. Zooals we in bet nummer van 19 dezer met een enkel woord mededeelden, heeft Dinadag- middag rond half zes een hevige hagelbui gewoed over enkele gemeenten van Oostelijk Zeeuwsck-Vlaanderen. Deze gemeenten waren Stoppeldijk, Bosch- kapelle, Hengstdijk en Ossenisse. Gedurende een kwartier vielen de hagel steenen met een geruisch neer, dat men tot op 1uur afstands nog hoorde. De korrels hadden de grootte en vorm van de grootst groeiende aardbeien en waren zoo hard, dat den volgenden dag 's middags nog met alle waren gesmolten. Velen sloten de ramen om de ruiten te be- veiligen, die in verscheidene huizen stuk gestagen zijn, maar eenigen moesten binnen vluchten zoo gauw ze buiten kwamen, zoo werden ze in het gezicht getroffen. Over sommige landerijen is de hagel met strepen gevallen zoo zagen we een veld met paardenboonen, dat voor de helft plat is ge- bageld, terwijl de andere vrij is gebleven. Vooral boonen, klaver, karwij, moestuinen en vruchtboomen hebben veel geleden dit kan nu al geconstateerd worden. Hoe groot de schade aan granen, beeten en vlas is, zal over eenige dagen wel blijken, als de gekwetste plantjes gaan kwijnen. In Zeeland kwamen in de week van 11 tot en met 17 Mei 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor en wel twee gevallen van rood- vonk, nl. eeD te Middelburg en een te Retrancbement, en vier gevallen van diphtheritis, nl. twee te Goes, een te Kruiningen en een te St. Philipsland. Gisteren is te Middelburg gevankelijk biunengebraeht als verdaeht van landlooperij C. B., oud 51 jaar, boerenknecht geboren te Beveren, wonende te Dresselghem (Belgie). Hp is te Schoondijke aangehouden. Genoemde B. wordt naar men zegt ook verdaeht van den moord op een lljarig meisje te Deerlijk (B). Bosclikapelie. Door baldadigen zijn meest alle ruiten ingeworpen van de school, die in verbouwing is. De politie doet onderzoek naar de daders. Koewacht. Door der. heer Fl. Remery, land- bouwonderwijzer, is hier opgericht een cursus voor zuivelbereiding. Eenmaal per week zullen de docbters van onze landbouwers les ontvangen in bet bereiden van boter en kaas. Donderdag had albier de stemming plaats voor een lid van den gemeeuteraad (vacature C. de Blieck). Van de 302 kiezers waren er 250 opgekomen. Daarvan verkreeg de heer J. de Blieck 132 stemmen, de heer C. van Doosselaer 67 en de heer Ih, de Smet 49 zoodat gekozen is de beer J. de Blieck. Er waren twee biljetten van onwaarde. Donderdag werd hier eene openbare ver gadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. DejBurgemeester stelt namens Burg, en Weth. voor aan de fanfare- maatschappij //De Eendracht" een subsidie te verleenen van j 25 tot bestrijding van de kosten van het festival. De gemeente Moerbeke had 50 francs en het gemeentebestuur van Stekene 25 francs verleend. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen was een kennisgeving van de feestcommissie uit de kom der gemeente, dat A. de Dauw en echtgenoote a. s. Dinsdag hun gouden huwelijks- feest vieren. Met algemeene stemmen wordt besloten van wege de gemeente voor het gouden echtpaar een geschenk aan te koopen en het op den dag van het feest- aan te bieden. De leden van den Raad worden door den Voorzitter uitgenoodigd bij de uitreiking van het geschenk tegenwoordig te zijn. Daarna wordt de ver- gadering gesloten. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Mei de volgende vonnissen uitgesprokeu J. d. L., oud 17 j., zonder beroep, wonende te Sluis, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 7 boete of 14 dagen tuchtschool. J. L., oud 49 j., brievengaarder te Oudelande, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens ver- duistering van gelden als ambtenaar, verduiste- nng 3 maal gepleegd, valschheid in een authentieke akte en het opzettelijk gebruik maken daarvan, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met in mindering brenging van het voor- loopig arrest. De eisch in deze zaak was 2 jaren gevangenis straf eveneens met mindering der preventieve hechtenis. Mishandeling den dood tengevolge hebbend. Voor bovengenoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen M. P., 23 jaar, arbeider, geboren en wonende te Cortgene, be- klaagd van in den avond van 28 Maart 1910 te Cortgene met het oogmerk om Adriaan Markusse zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans om dezen te mishandelen, genoeraden Markusse met een mes in het linkerdijbeen te hebben gestoken, tengevolge waarvan deze den- zelfden avond is overleden. In deze zaak waren door het O. M. gedag- vaard 5 getuigen en 2 deskundigeu. De beklaagde bekende het hem ten laste ge- legdehij was dronken en weet niet waarom hij de misdaad bedreef. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. F. N. van der Bilt, wees op enkele juridische fouten in de stukken, maar kon voor beklaagde weinig lichtpunten vinden, en liet de beslissing aan de rechtbank over. - De twee Duitsche kellners, die in het hotel Albion" te Vlissingen, de geldkist van den ober-kellner staleu, hoorden ieder 3 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, respectieve- lijk wegens diefstal en heling. Te Rumpt (gem. Deil) had Woensdagmiddag het vierjarig eenig dochtertje van G. S. het ongeluk al spelende onder een rolblok te geraken, dat achter een wagen gebonden was. Het ongelukkige kind bleef op de plaats dood. - Een der feestgangers van Zondag, uit Steenwijk, de 23jarige B. Tuin, van Havelte, kwam des avonds om ongeveer tien uur op weg naar huis op treurige wijze om het leven. Per fiets de Lokbrug zullende passeeren, schijnt hij het stuur kwijtgeraakt te zijn. Zijn kame- raden, die een eindje achter hem aankwamen, misten hem eensklaps. Onmiddellijk bij de brug lag zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart, terwijl zijn pet op het water dreef. 't Duurde maar weinige oogenblikken en men had hem met behulp van den brugwachter weer op den wal. Het leven was echter reeds geweken. - Te Dinxperlo heeft Dinsdag de arbeider B. R. een dubbelen moordaanslag gepleegd. Eerst viel hij den bejaarden arbeider te K. met een dolk aan en bracht hem ernstige wonden aan het hoofd toe. Vervolgens werd de vrouw van den arbeider G. X. met een dolk zwaar gewond. Toen de politie hem wilde arresteeren, schoot hij met een revolver op den gemeente-veldwachter, die tot zelfverdediging met zijn revolver R. een kogel in den voet schoot. Het publiek, dat de politie te hulp kwam, sloeg den dader met zware knuppels, tot hij in arrest was. Zijn broer, die hem hielp, is nog zoek. - In de Belgica-rijwielenfabriek van den heer Ph. Crusio te Bergen op Zoom bemerkte de eigenaar Woensdagmorgen, toen hij op het kantoor kwam, een hevige gaslucht. Hij had toen de onvoorzicbtigheid met een lucifer naar het lek te gaan zoeken, tengevolge waarvan natuurlijk een ontploffing ontstond, waardoor alles in het lokaal vernield werd en hij zelf ernstig aan handen en gelaat verwond. Ook ontstond nog een begin van brand, dat door het personeel gestuit werd. - Onderstaand gesprek is historisch, en had plaats Maandagmiddag op een tram van Sche- veningen naar den Haag Iemand, naar zijn kleeding te oordeelen een buitenman, vraagt aan een conducteur vanlijn 10: z/Hoe komt het toch dat er op zee zoo'n damp is en op 't land niet?" z/Wel, zegt de conducteur, heb je wel eens gehoord van de komeet van Halley z/Jao zeker." z/Eu van haar staart i,0 jao, daor staan de kranten vol van." //Nou", zegt de conducteur, /,de komeet staat nu met haar staart in de zee, en nu kookt het water daar zoo hard, dat je hier den damp er van hebt." Jonge, jonge, jonge", zegt onze buitenman, z/wat zal 't daor dan spannen." (H. C.) Sinds het actief optreden der Haagsche politie-autoriteiten den heeren het bestaan in de Residentie zuur maakte. zijn eenige speel- huishouders naar 'Amsterdam afgezakt. Twee bunner, A. van der Hoek en S. (Joelho, die op dit gebied hun sporen in den Haag ver- diend hebben, hebben nu te Amsterdam, Singel bij het Sophiaplein, een grootscheepsch speelhol ingericht onder den naam Societeit ^Galaclub". t Is natuurlijk weer een schijnsocieteit, waarin ieder, die over geld beschikt, kan binnentreden. Eenige dagen geleden kreeg die ./Galaclub" bezoek van studeerende jongelui, van wie twee in de studenten-wereld welbekende jongemen- schen. Er werd een gemoedelijk rijksdaaldertje opgezet en inmiddels schonk men met royale hand den heeren iner kon vrij gedronken worden. Toen volgde baccarat. Er werd in de stemming, waarin men zoo langzamerband gebracht was, zeer grof gespeeld en op een gegeven oogenblik hadden de twee bovenbe- doelde studenten ruim 20-duizend gulden ver- lorenBezwaar was dit niet. De heeren konden immers wissels teekenen. En zoo werden door den speelbuishouder Van der Hoek op de twee verliezende studenten wissels ge- trokken tot het verloren bedragde studenten accepteerden ze, en Van der Hoek endosseerde de wissels aan Coelho en andere bij dit spel z/geinteresseerden". Van dien tijd af dagteekent de meest schan delijke achtervolging van de twee studenten en hun familien. Dp alle mogelijke wijze werd gepoogd, geld los te krijgen, echter zonder resultaat. De //heeren" hadden geen succes. loen werd de laatste troef uitgespeeld het faillissement der twee studenten werd bij de rechtbank aangevraagd maar tot groote vreugde in de studenten-wereld ging de rechtbank er niet op in en ontzegde den eisch. Uit de kluis van de Aachen-Miinchener Feuerversicherungsgesellschaft te Aken is in de Pinksterdagen een som van 43,800 mk. gestolen. Men denkt, dat de dieven vreemdelingen zijn. Zij hebben gebruik gemaakt van gereedschap, dat aan alle eischen van de hedendaagsche inbraak-techniek voldeed. Men denkt dat zij ook de plegers van andere inbraken uit den laatsten tijd te Aken zijn geweest. Sneeuw te Rome. Veel sneeuw is ge vallen te Guarcino, Carpineto en andere ge meenten tot de omgeving van Rome behoorend. De verliezen, aan den landbouw toegebracht, worden op honderdduizenden guldens geschat. Men vindt overal doode zwaluwen. Een stoomboot op de Havel, vol menschen, die een uitstapje maakten, voer bij Spandau tegen de spoorbrug, waardoor de stoompijp afbrak. Het geraas van den ontsnappenden stoom bracht een paniek te weeg, doordat men meende, dat er een ketelontploffing plaats had. Op het dek ontstond een vreeselijk gedrang, sommige passagiers sprongen te water, andere gingen in roeibooten en weer andere klommeu op de spoorbrug. Gelukkig werd niemand gedood of ernstig verwond. Het hof der gezworenen te Bayreuth heeft den 74jarige reehter Gronach uit Kronach, die sedert tientallen van jaren geld van onmondige kinderen verduisterd en akten vernietigd had, tot vier jaar tuchthuisstraf en tien jaar verlies van eererechten veroordeeld. Gronach had zijne loopbaan bij de rechter- lijke macht op een geringe bezoldiging be- gonnen. Om rond te kunnen komen, begon hij te stelen, en om zijne verduisteringen te be- mantelen, pleegde hij telkens nieuwe. Jaren geleden heeft de Duitsche Keizer eens een deputatie ontvangen van de mijnwer- kers in Essen, wat aanleiding gegeven heeft tot het bijeenroepen van de Internationale conference over het arbeiders-vraagstuk te Berlijn. De mijnwerkers, die den Keizer den toestand in hun vak hadden blootgelegd, stonden onder hunne kameraden als //Kaiserdeputierten" in hoog aanzien. Een dezer arbeiders, de mijn- werker Schroder, zit nu al jaren langgevangen werd veroordeeld wegens het aflegger. van een hij valschen eed. Dat was een heele geschiedenis. Bij een mijnwerkersvergadering te Baukau bij Heme was eene botsing ontstaan tusschen de vergaderdeu en een gendarme, Mtinter ge- naaind. De zaak kwam voor de rechtbank te Esseu, en Schroder verklaarde toen, dat Munter hem had geslagen die verklaring werd door 13 getuigen onder eede bevestigd. Doch Schro der werd gearresteerd, en van meineed besehul- digd, toen de gendarme Miinter onder eede verklaarde, dat hij den man niet had geslagen. Schroder werd op die verklaring schuldig ge- oordeeld en gevonnisd. Maar de personen, die gezien hadden, dat Miinter Schroder wel geslagen had, lieten het er niet bij. De //Rheinische Zeitung" te Keulen bevatte een artikel, waarin gezegd werd, dat Miinter Schroder tweemalen in den nek had geslagen. De redacteur dier krant werd wegens beleediging van den gendarme vervolgd en ge- straft, maar in de motieven van het vonnis werd gezegd dat de verklaringen over Munter's houding zeer uiteenloopend waren. Inmiddels hadden zich nog vele andere ge tuigen gemeld, die gezien hadden, dat Miinter den mijnwerker sloeg. Schroder's verdediger, de advocaat Niemeyer uit Essen vroeg reeds in 1896 revisie van het vonnis; maar dit ver- zoek werd door het //Oberlandesgericht" te Hamm afgewezen. Maar in 1908 werd een disciplinair onderzoek tegen Mtinter geopend, wegens poging tot ver- leiding om een meineed af te leggen. Het onderzoek tegen Miinter toonde diens onbe- trou wbaarheid, en Dr. Niemeyer vroeg op grond daarvan voor de tweede maal revisie, die dit- maal, na een uitvoerig onderzoek, door het //Oberlandesgericht" te Hamm werd toegestaan. Terwijl de behandeling van die zaak nog hangende is, evenals het disciplinaire onderzoek tegen Miinter en de beschuldiging van ver- leiding tot,meineed, is Miinter thans gestorven. De //Koln. Ztg." heeft den indruk, en niet nu voor de eerste maal, dat Schroder indertijd onschuldig veroordeeld is, en dat de gendarme Miinter een meineed heeft afgelegd. om zich zelven te verdedigen tegen de beschuldiging, dien mijnwerker te hebben geslagen. Ondanks het feit, dat de verklaringen van Schroder door 13 personen onder eede werd bevestigd, hechtte de rechtbank te Essen geloof aan den ambtseed van den gendarme. Bij het voortgezette onder zoek door het //Oberlandesgericht" te Hamm bevolen, moet wel duidelijk gebleken zijn, hoe lichtvaardig dat geloof in den ambtseed van den gendarme is geweestanders zou die recht bank niet de revisie van het tegen Schroder gewezen vonnis hebben gelast. Het blad hoopt nu, dat ondanks het over- lijden van Miinter, dit onderzoek, reeds van 1908 hangende, met spoed zal worden voort- gezet, opdat aan den onschuldig-veroordeelden z/Kaiserdeputierter" eindelijk recht zal worden geschonken. Gemeenteraad van Philippine. Vergadering van 19 Mei 1910. Tegenwoordig alle leden uitgezonderd het raadslid P. F. Wijne met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering. De secre- taris leest de notulen der vorige, welke worden goedgekeurd. Daarna geschiedt mededeeling van een schrij ven van Gedep. Staten, berichtende dat aan hetverzoek van den heer G. D. A. Voerman niet kan worden voldaan, om het voetpad van den kruin van den Westelijken havendijk te verleggen naar den teen aan de zijde van het haventerrein. Ingekomen is de Kon. goedkeuring van de nieuwe verordening op de haven. Hierin komt een artikel voor, dat het verboden is aan den Westkant van het haventerrein andere waren dan mosselen te laden of te lossen dus geen suikerbieten meer. Verder komt ter sprake, welke spelling der Nederlandsche taal voortaan te volgen. De Raad oordeelt dat de oude spelling van De Vries en Te Winkel de voorkeur verdient daar deze door de gewoonte over het algemeen het best* is te volgen. lhans komen ter tafel twee verzoekschritten van J, F. Taal man en A. Bockstael om een- zelfde stukje grond in erfpacht te kunnen be- komenwordt besloten over beide verzoeken afwijzend te beschikken en dien grond alleen dan in erfpacht af te staan, als de verzoeker genegen is op de daar achter liggende gronden te willen bouwen. Aangezien Bockstael thans reeds zonder voorkennis of aanvrage is begonnen verder te bouwen dan zijn grond strekt, wordt besloten hem aan te zeggen, dat gedeelte te doen afbreken. De rekening en verantwoording van de Ge- zondheidscommissie wordt in orde bevonden en goedgekeurd. Een verzoek van den gemeentewerkman om verhooging van salaris wegens meerdere werkzaam- heden wordt besloten zijn salaris met 25 te verhoogen. Verder wordt besloten bestek en teekening der uit te voeren werken op de haven (be- grooting ruim f 1800) ter goedkeuring te zenden aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. KOERS VAN RET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,626 a 47,65. Engelsch per 12,— 12,— ZEETIJDINU b! IN. Van 18 tot en met 19 Mei. a 1 a Van 18 tot en met 19 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 33 binnenvaartuigen op- en 33 afgeschut; door de Westsl. 2 op- en 7 algeschut. Positie der Stoomschepen. VAN l «-* VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. 18 Eng. s.s. 19 idem 18 Eng. 8.8, VuurTer Neuzeni Astrologer 2580 Leith River Thames 2241 Londen tan Ter Neuzen River Scheldt 2199 |Londen Vortr (>ent 18 Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. idem 19 18 19 Eng. s.s. Deen. s.s Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem Dnitsch s.s. Deen. s.s. Russ. s.s. Duitsch s.s. Deen. s.s Moray Firth Dora Linnodec Saltmarsbe 1015 Goole 4270 Reval 1406 Goole 2633 idem V»n <«ent I Serula Schah Steenb, Romena Otto Sea Gull Wharfe Hercules Katholm Gen. Suwarow Kronos Taarnholra Eng. s.s. 'Moray Firth 3927 Manchester 2421 Leith 3162 Warkworth 2367 Hull 2763 Londen 2568 Goole 3556 Antwerpen 3746 Blyth 5351 Grangem. 2631 Antwerpen 4029 Dunston 1015 Goole stukg. idem stukg. kolen stukg. kolen stukg. stukg. idem idem stukg. idem idem ledig idem idem stukg. ledig idem s.s. HARALD vertrok 19 dezer van St. Petersburg naar Ter Reuzen. s.s. JENN1 in lossing te Krooristad. s.s. RICHARD in lossing te Yarrow. 8.8. ELISABETH vertrok 13 dezer van Newcastle on Tyne naar Kovda. s.s. HELENA vertrok 14 dezer van Newcastle on Time naar Kovda. s.s. MAGDALEN A wordt heden te Ter Neuzen verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9