Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 21 Mei 1910. D EANKWE T. No. 5457. Buitenland. f e Gemengde berichten. 50e Jaargang- TWBEDB BIj-AJD. aanbesteden: Predikbeurten. a. het leggen van een nieuwen kiinkemeg b. het herstellen en vermaken van 600 SVls keibestrating en enkele rioleerwerken in de kom der Gemeente. Bestek en voorwaarden zijn van af 27 Mei a. s. ter secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 0,25. Aanwijzing op Vrijdag 3 Juni a. s. des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Prius Hendrik is Woensdagmiddag aan boord van het pantserschip //Heemskerk" te Sheerness aangekomen. Het Engelsche smaideel loste21 kanonschoten. Het garnizoen bracht den Prins eveneens eerebewijzen. De /Heemskerk" be- antwoordde het saluut. Met de marine-sleepboot ,/Robust" begaf prins Hendrik zich van de //Heemskerk" naar de landtngsplaats van Port Victoria, waar Z. K. H. ontvangen werd door admiraal sir Charles Drury, generaal Barker en hun oificieren. Een eerewacht bracht" miiitaire liulde. Per extra- trein vertrok prins Hendrik daarop in gezelschap van den Nederlandschen gezant, baron Gericke van Herwijnen en den gezantschapsraad Jhr. Van det Goes, naar Londen. Bij de aankomst aan het Victoria-station werd de prins begroet door den hertog van Connaught, die Koning George vertegenwoordigde, prins Christiaan" den hertog van Teck en zijn zoon, den gezant- schapssecretaris Jhr. Quarles van Ufford, den rijks-zuivelcommissaris Van Rijn, den consul- geneiaal Maas, en andere leden der Nederlandsche kolonie. Baton Gericke gaf Donderdagmiddag een receptie, waarop de besturen der Nederlandsche lichamen in Londen aan den prins werden voorgesteld. De prins heeft intrek genomen in het huis van lord Castlereagh, dat ongeveer tegenover het Nederlandsche gezantschapsgebouw aan de Grosvenor Gardens, is gelegen. De prachtig gedecoreerde katafalk in de Westminster-hall, waarop 's Konings lijkkist staat, trekt veel bekijks. Tienduizenden komen de laatste hulde aan hun Koriing bewijzen. Velen, die Dinsdagavond te laat voor de ''?ld z,®?de' dat uw karakter edel, uw hart voortreffelijk was, maar dat gij licht prikkelbaar waart en genetgd om overijlde besluiteu te nemen, gi] dan bleeft volhouden, alleen om een vermeend recht te doen gelden. Zij beval mij op haar sterfbed, u, wanneer ik u ooit mocht ontmoeten, te zeggen, dat het haar zeer speet, uw broederkjk aanbod te hebben afgeslagen." //En als zij nog leefde, zou zij er zeker in toestemmen, nietwaar, dat ik tnijn welwillende genegenheid overdraag op haren zoon vroeg de oude man bewogen. //'Daarover heeft zij niet gesproken, sir," ant- woordde Herbert. zou toch mijn goede diensten voor jou met geweigerd hebben /-Misschien niet, sir, wanneer ik uwe hulp noo- 1k' h^' ?3aar dank u- Jk heb nietsnoodig. tan a u f stuurmaa een goede betrekking en kan derhalve tevreden zijn." Herbert r't trotsch' zooals Je moeder het was> deuren van de Hall kwauten, bleven den ganse'hen nacht in de naburige straten op de been, on- danks de slagregens. Hun aantal groeide tegen 6 uur 's morgens aan, het uur waarop de denren weer zouden opengaan. Vroege trams en treinen voerden duizenden mannen en vrouwen uit den werkenden stand aan, maar de wachtende menigte omvatte allerlei standen. Honderden kwamen aangereden in allerlei voertuigen, tot zelfs in ezelwagens en janpleziers toe. In de menschenslierten stonden ook vele vreemdelingen hun beurt af te wachten, o. a. Oosterlingen. Joodsche vrouwen en meisjes, meerendeels kleedermaaksters uit Whitechapel, kwamen al vroeg aangewandeld. De politie bleet den heelen nacht in de weer, maar had geen moeite met de massa geduldig wachtende menschen. Per uur werden 15.000 menschen toegelaten. De stoet van kijkers duurde Woensdag den ge- heelen dag onafgebroken voort, waartoe't mooie weer natuurlijk meewerkte. 's Avonds om tien uur moesten weer duizenden worden temg- gezonden. Een Engelsch blad meldde reeds dat de prijzen voor plaatsen, waar de begrafenisstoet heden langs trok, aanmerkelijk daalden. Er is rneer aanbod dan vraag. Trouwens de hooge prijzen, aanvankelijk gerneld, zullen, zoo al, zeker slechts bij uitzondering zijn betaald. Dergelijke be- richten worden, voor optochten, gewoonlijk de wereld in gestuurd om de verhuurders in de gelegenheid te stellen goede zaken te maken met wat minder, maar toch nog hooge prijzen. Keizer Wilhelm, de Koningen van Belgie en Portugal zijn Woensdagavond te Londen aan gekomen. De Keizer zal tot Maandag in Engeland blijven. Ter afzetting van den weg, diett de lijkstoet van Westminster naar het Paddington-station aflegde hebben 34.600 mantroepen dienstgedaan. Buitendien waren alle wapenen van land- en zeemacht in den stoet vertegenwoordigd. Lord Gladstone, de gouverneur-generaal van het Vereenigd Zuid-Afrika, is te Kaapstad aan gekomen. Hij werd verwelkomd door de eerste Ministers van alle Zuid-Atrikaansche staten, ook generaal Smuts, generaal Hertzog en andere Ministers waren aanwezig. Volgens de //Times" zijn de verschillende regeeringen in de landen, die straks de Unie van Zuid-Afrika zullen uitmaken, reeds met elkaar overeengekomen hoe de eerste regeering samengesteld zal wezen, en dat de gouverneur- generaal die beslissing eenvoudig zal bekrach- tigen. Het geheim van die samenstelling is goed bewaard, maar Botha, en niet Merriman, zal waarschijnlijk de eerste-Minister wezen. Turkije en Griekenland zouden hun vloot mobiliseeren, zoo weten Weeusche bladen te melden. De Turksche vloot zal Zaterdag zee kiezen. De bestemming is het eiland Karpathos. De Grieksche vloot, uit 3 pantserschepen en 4 torpedebooten bestaande, zal nog deze week voor //oefeningstochten" de reede verlaten. In politieke kringen te Athene meent men dat die maatregel een gevolg is van den toestand op Kreta. In het Kretenzische parlement heeft Venizelos, de leider van de Griekschgezinden, zijn program uiteengezet. Een der voornaamste punten was de internationale erkenning van de vereeniging met Griekenland. Voor de binnenlandsche politiek wordt samensmelting aanbevolen van de Kretenzische staatsbank met de Grieksche natio- nale bank. Daarop legden de Ministers den eed van trouw aan den Griekschen Koning af. Het districtsgerechtshof te Peter-sburg heeft vonnis gewezen in Je duelzaa'k van den tegen- woordigen Doema-voorzitter Goetsjkoff en graaf Oewaroff. Goetsjkoff werd tot vier weken vestingstraf, graaf Oewaroff tot drie weken arrest veroor- deeld. „En zijne moeder was in dat opzicht zooals haar broeder," wierp Capitola er tusscheu. z/Wil je wel eens zwijgen met je nuttelooze opmerkingen Uit den toon, waarop je zegt lk kan met mijn toestand tevreden zijn, maak ik op, dat dit niet heel en al het geval is. Kom biecht eens openhartig op bevalt het je bij de koopvaardij z/Niet zoo bijster, oom, als ik u de waarheid moet zeggen, maar men moet zich in zijn staat en stand weten te schikken." z/Neen, neen Voor den drommel, de zoon mijner zuster moet niet half tevreden zijn, als het wellicht in mijn macht staat, hem geheel tevreden te stellen. Heb je soms meer zin in de marine z/Neen, oom. Als ik kon kiezen, dan zou ik den ze'edienst bepaald vaarwel zeggen." z/Maar wat zou je dan willen worden, m'n jongen r1 Je zoudt misschien niet ongaarne in het leger overgaan De soldatenstand hm maalt die je soms in 't hoofd z/Deze zou mij zeker het liefste zijn, want ik ken geen edeler* schooner beroep," bekende Herbert, terwijl zijn gelaat een zekere leven- digheid aannam. Welnudan hernam de oude majoor zicbtbaar verheugd over de voorliefde zijns neefs voor TER NEUZEN, 20 Mei 1910. Met ingang van 16 Juni a. s. is tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier benoemd, de heer K. J. H. Buwalda eervol ontslagen directeur van het post- en telegraafkantoor te Veendam. Woensdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het opruimen van een beschadigden dukdalf en het maken van een nieuwen dukdalf te Sluiskil in het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 2600. Ingeschreven werd door de heeren H. Klein te Sas van Gent voor f 2530 A. Tholens Dzn. te Ter Neuzen voor f 2400 G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor j 2122 en W. F. Staal te Ter Neuzen voor /2110. Woensdag had te Middelburg de jaar- vergadering plaats van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinuigen in Zeeland. Gelijk gewoonlijk werd zij voorafgegaan door een godsdienstoei'ening in den voormiddag, waar bij als sprekers optraden de heeren G. van Dis van Zaamslag en J. D. Wielenga van Middelburg. De middagvergadering, aan de huishoudelijke belangen der Vereeniging gewijd, werd met een opwekkende toespraak tot de talrijke aan- wezigen geopend. Daarna werden dejaarverslagen van den secretaris en den penningmeester uitge- bracht, verslagen die, loopende over het jaar der opening, van uitbreiding en ontwikkeling getuigden. In de bestuursvacatures, ontstaan door het overljjden van den heer Littooy en het ver- trek van Mr. D. Engelberts, werd voorzien door de verkiezing van de heeren G. v. d. Putte te Vlissingen en J. H. Blum te Aagtekerke. De voorzitter werd met 109 van de 112 uitgebrachte stemmen herkozen. In de vacatures, ontstaan door de aftreding van de niet herkiesbare be- stuursleden G. van Dis van Zaamslag, D. Ocht- man van Zierikzee en Dr. L. H. Wagenaar van Middelburg, werden gekozen de heeren Ds. Stegenga van Wolfaartsdijk, S. Hage van Brui- nisse en Jac. van de Ree, arts, te Ter Neuzen. Het voorstel van de afdeeling Wissekerke, om een suppletie-fonds voor minvermogende lijders te vormen, werd geoordeeld buiten de taak van het bestuur te liggen. Het voorstel Nieuwedorp, om de verplicbte aftreding voor bestuursleden op te heffen, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Met een lezing van Dr. Van der Brug, over het leven op de stichtiug, eindigde de zesde algemeene vergadering. In eene daarop gevolgde vergadering werd tot ehirurg aan de stichtiug benoemd de heer E. Merckens te Vlissingen. (M. Ct. Graauvv. Dinsdag sloeg op het dorp Zandberg het voor een rijtuig gespannen paard van den herbergier E. Lust, wonende onder Hulst, op hoi. Op de kromming van den weg viel het paard waardoor de in het rijtuig zittenden er uit werden geslingerd en het rijtuig omviel, op de voornoemde personen. Spoedig kwamen hulpvaardigen toegeloopen, om hulp te verleenen, waarbij bleek dat de heer Lust, die zelf het rijtuig bestuurde vrij ernstig gewond was, doch de overigen met den schrik waren vrij gekomen. De komeet van Haliey. Het critieke oogenblik is voorbij. De komeet van Halley is in den vroegen morgeu van Don- derdag van 3 u. 49 tot 4 u. 49 tusschen de aarde en' de zon gepasseerd en in den loop van den dag zipi wij door den staart gevlogen. Omtrent dit laatste zagen wij nog geen bericbten van de waarnemingen der sterrekundigen ge- publiceerd. Het tijdstip der overgang van de eenen stand, waartoe hij zelf behoord had, ffals jou de soldatenstand zoozeer ter harte gaat wat ik je niet kwalijk kan nemen dan beproefd, of ge u ook met succes er aan kunt wijden. De minister van oorlog, die mij, tusschen ons gezegd, persoonlijk uooit recht heeft doen wedervaren, zal het toch niet zoover drijven, om mijn neef te weigeren, dat deze in West Point worde geplaatst, als ik Z.Exc. daarom verzoek." »In West Point riep Herbert verheugd. //Wat oom, wilt u er voor zorgen, dat ik geplaatst worde aau de miiitaire academie te West-Point z/Ja, mijn jongen, want als je in't leger wilt, dan wil ik ook dat je carriere maakt. Op onze terugreis zal ik in Washington vertoeven en de noodige stappeu doen. Wij vertrekken morgen. intusschen neem je afscheid van den kapitein, pakt je kofferwant het spreekt van zelf, dat je met ons gaat en bij je ouden oom in het //Onweersnest" blijft totdat je naar de de miiitaire academie moet." i/O, wat een heerlijkheid, niet met goud te betalen oom riep Capitola eft klapte van genoegen in hare kleine handeu. //Htoe prachtig, he, Herbert, dat wij samen reizen //Oom," sprak de jonge man, ,/Uwe onver- wachte goedheid brengt mij in verwarring en kern der komeet was door de bewolkte lucht aau de sterrewachten hier te lande niet waar te nemen. Ondertusschen is in vele landen en streken het voorbijtrekken der komeet een oorzaak ge- weest van onrust en vrees, welke zich uitten in religieuse haudelingen. Ook had die, ondanks de geruststellende berichten der geleerden ont- stane vrees, enkele wanhoopsdaden tengevolge. Op verschillende plaatsen in Duitschland en Frankrijk daaren tegen waren gisterennacht feestelpkheden in cafe's euz. georganiseerd. Genieten wij hedenavond en nacht een helderen hemel, dan zal het misschien de moeite loonen uit te zien naar lichtverschijningen in den traut van de bekende noorderlicht-verschijnselen. De mogelijkheid dat er sterrenregens zouden te zien komen is, volgens de bevoegde beoordeelaars gering. Ter voorkoming van teleurstelling zij nog eens herhaald, dat er naar de komeet zelve hedenavond en nacht niet behoeft te worden uitgekeken. De komeet staat n.l. (schijnbaar) nog te dicht bij de zon om in de avondscheuiering (zij is nu avondster) zichtbaar te zijn. Later op den avond en den geheelen nacht is zij onder, dus onzichtbaar voor de waarnemers hier te lande. De volgende avonden wordt de kans op een waarnemen der komeet beter. Zondag 22 Mei 1910. Yoor de 5e kamer heeft Donderdag te Amster dam een 19jarig lpstenmaker terecht gestaan wegens diefstal. Sinds lang verkeering hebbende, had hij zijn aanstaande schoonmoeder verzocht eenig ondergoed voor hem te koopen. Hij zou haar het geld wel betalen. Hiertoe niet in staat, maakte hij gebruik van een toevallige omstandig- heid dat hij een sleutel had die op de woning paste. Tijdens afwezigheid van de familie kwam hij de woning binnen, voud daar de linnenkast ongesloten, waarin een ijzeren kistje met kost- baarheden, kon dit met een in de nabpheid gelegen sleuteltje openen en stal daaruit een paar° gouden horloges met dito kettingen, een paar ringen en een broche. De vader van het meisje was bij het verhoor ter terechtzitting de vergevingsgezindheid zelf. Het speet hem, zeide hij, dat de zaak vervolgd was, //want ze moeten toch bij mekaar blijven hiermee doelende op zijn dochter en beklaagde. De patroon van bekl. liet zich zeer gunstig over hem uitschetste hem alleen als erg kinderachtig. De subst.-officier Mr. Luyken Glashoi'st was nochtans van oordeel, dat de handeling van bekl. weinig geschikt was om vertrouwen te vestigen bij de ouders van zijn aanstaande vrouw en vorderde tegen hem 4 maandeu gevaugenis- straf. Mr. B. E. Asscher, bekl.'s verdediger, wees in zijn pleidooi op de omstandigheid dat de gevoelens van het meisje zoomede van haar ouders, ten opzicbte van bekl. ongeschokt zijn gebleveu geloofde dat een gevangenisstraf, hoe gering ook, het aanstaande kuwelijksgeluk en het geheele leven van dezen jeugdigen beklaagde ernstig zou verstoren en meende dat in casu met een geldboete aan het recht zou kunnen worden voldaan. nog weet ik niet in welke mate ik daarvan gebruik kan maken. In elk geval veroorloolt een gelukkig toeval mij, u een groot eind te ver- gezellen, want ook ik ben van plan, morgen naar Virginie te reizen, om daar vrienden te bezoeken, waarbij moeder zaliger en ik in woonden. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEHZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter opcnbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om veriof tot den verkoop van alcohoihoudenden diank anderen dan sterken drank van W1LHELMINA MARIANNA CA- THARINA MOLEMA, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen voor het bovenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan den Schuttershofweg aldaar. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het veriof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 20 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 7 Juni, des voormiddags te 11 are, ten Raadhuize Hervormde Kerk. Ter Uenzen. 9 u., Ds. G. van Dis van Zaamslag en en 2 u., geen dienst. Sluiskil. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz van Axel. Axel. 9 u., leeskerk en 2u.,Ds.J. B.T.Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9| u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gere for meerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Godsdienstoefening en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., leeskerk en2u.,Ds.J.H.Lammertsma. v 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., leeskerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. van Ter Neuzen en 2 u., leeskerk. Gere for meerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Hben-Uaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5