Binnenland. Gemengde berichten. Laatste berichten. Het voorstel der classis Grootegast, ge- steund door de classis Groningen, om by de Regeering aan te dringen tot wederinvoering van de doodstraf zal in de provinciale Synode der Ger. Kerken van 9 Juni behandeld worden. De hoogleeraar Dr. H. H. Kuyper, van de Vrije Universiteit te Amsterdam, acht den tijd om tot die uitvoering over te gaan, nog niet gekomen, en is van oordeel, dat de kerk niet het lichaam is om daarop aan te dringen. TER NEUZEN, 9 Mei 1910. Zooals men zich zal herinneren, hebben drie jaren geleden eenige personen zich tot een Comite vereenigd, dat zich ten doel stelt, Middelbaar Onderwijs speciaal een Rijks- Hoogere Burgerschool voor het 5<le district te ver- krijgen. Reeds in 1880 heeft het Gemeentebestuur van Ter Neuzen pogingen daartoe aangewend maar helaas beider verzoeken werden afgewezen. In den laatsten trjd heeft het Comite dezelfde zaak weer ter hand genomen en, naar we ver- nemen, zal eerstdaags een verzoekschrift met hetzelfde doel tot de Regeering worden gerieht. Het se'hijnt dat er gegevens zijn, die ditmaal op een beter gevolg hoop geven. Ieder zal het met ons eens zijn, dat Middelbaar Onderwijs voor onze streek meer dan noodig is en dat het hoog tijd wordt, aan ons in vele opzichten zoo misdeeld district, althans in deze zaak, recht te laten wedervaren. Het werk van het Comite heeft naar ons oordeel recht op alier belangstelling, en, wanneer te eeniger tijd eene meer algemeene medewerking noodig blijkt, gelooven wij dan ook, dat alle bewoners dezer streek daartoe gaarne te vinden zullen zijn. Bij de gisteren alhier van wege de hand- boogmaatschappij //De Wester-Schelde" gebouden koningsschieting werd de koningsvogel geschoten door den heer E. de Moor te Sas van Gent. Bij de daarop volgende prijsschieting vielen de prijzeu achtereenvolgens ten deel aan de heeren E. E. E. Lammens, R. M. Vermast, Jac. van Leuven, E. A. IJsebaert, E. de Meijer, C. Verhelst, J. D. Thielman, C. de Clercq, E. de Moor, Alph. Begheijn en C. N. van Dijke. De traditioneele surprise viel bij loting ten deel aan C. Yerhelst. Door de wielerclub „Nooit Genoeg" te Hoek zal op 29 Juni a. s. wederom een wieler- feest worden gehouden, opgeluisterd door muziek. Door het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Walzoorden, werd Zaterdag- namiddag in het logement, bewoond door J. F. Adriaansens te Walsoorden in het openbaar aan- besteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1911 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingswerken aan de Water keering van bovengenoemd calamiteus water schap. Raming 6478. Minste inschryver was de heer J. Cambeen te Hontenisse voor 5543. Axel, 7 Mei. Op de heden alhier gehouden markt van Zeeuwseh-Belgische paarden waren 26 stuks aangebracht. Ofschoon er nog al kooplieden aanwezig waren was de handel niet druk. De heeren P. J. Dierick te Koewacht, G. van Campen te Bosch- kapelle, P. Cortvriendt te Ter Neuzen en F. de Munck te Zuiddorpe verkregen ieder een prijs, terwijl aan de heeren P. Dieleman te Ter Neuzen en J. van de Wege te Axel ieder twee prijzen ten deel vielen. Koewacht, 9 Mei. Heden zijn voor de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. de Blieck) candidaat gesteld de heeren J. de Blieck, Cam. van Doosselaer en Th. de Smet. De stemming zal plaats hebben op Donderdag 19 Mei a.s. b Hontenisse. Door de raarechaussee is proces- verbaal opgemaakt tegen 2 personen, E. en W., wegens zeer zware mishandeling van E. de W. De verdachten zouden naar men verneemt het hun ten laste gelegde bekend hebben. Graauw, 8 Mei. Heden vierden onder vele blijken van belangstelling, de echtelieden J- F. Maas en M. Lossie alhier hun gouden huwelijks- feest. In den vroegen morgen begaven zij zich kerkwaarts, alwaar ter eere van hun, het H. Misoffer werd opgedragen, en werd hun door een maagdeke bij den ingang der kerk een prachtig bouquet aangeboden. In den loop van den dag werd door de fanfare van hier een muzikale optocht door het dorp gehouden, en het feest in den avond met een prachtig vuurwerk besloten. Dat het der echtelieden moge gegeven zijn, nog vele jaren in gezondheid in ons midden door te brengen, is ons alier wensch. Aardenburg. Zaterdagavond is tijdens een zwaar onweder de bliksem geslagen in den molen van J. Aalbregtse te draaibrug. Hoewel er geen brand werd veroorzaakt is de schade toch nog aanzienlijk te noemen. Oostburg. Door de liberale kiesvereeniging werden Zondag tot candidaten voor de Prov. Staten in het district Sluis gesteld, de aftre- dende leden de heeren Mr. F. J. N. van Dam en J. A. Neeteson, en in plaats van den heer Mr. P. C. J. Hennequin, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen, werd gesteld de heer P. W. Maarle- veld, burgemeester van Biervliet. Oostburg. Zaterdagavond ontlastte zich boven deze gemeente een zeer zwaar on weer, ver- gezeld van hagel, sneeuw en regen. De blik sem sloeg op den afleider van de R. K. kerk en werd door dezen in den grond geleid, zonder brand te veroorzaken. Groede. Het zomerfeest van den ring der W. Zeeuwsch-Vlaanderensche Chr. Jongelings- vereenigingen zal dit jaar worden gehouden op Donderdag 7 Juli a. s., op de daartoe gratis beschikbaar gestelde weide van den heer J. van Dijke. He! stadhuis te Middelburg. De //Midd. Ct." en de ,/Zuider Kerkbode" zijn niet erg ingenomen met de plaatsing van de beeltenissen van H.- M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana in de ledige nis van het stadhuis te Middelburg. De //Midd. Ct." vreest dat men deze beelden zal aanzien voor een madonna met het Christen- kind, terwijl Dr. Wagenaar in de //Zuider Kerkbode" den reuzensprong tusschen de middel- eeuwsche graven en gravinnen tot het kind der twintigste eeuw zoo onmetelijk groot vindt. In //De Zeeuw" verklaart nu de heer Chr. Hondius met beide beoordeelingen te verschillen. Hij schrijft o. a.M. i. komt ons gemeentebe stuur een woord van dank toe voor de gelukkige gedachte om onze geliefde Koningin en onze be- minde Prinses op deze wijze te huldigen. Immers met de troonsbestijging vanKoningin Wilhelmina begon voor ons land een nieuw tijdvak. Hoe scheen het, alsof het Oranjehuis tot uitsterving gedoemd was toen achtereenvolgens de Prinsen Willem en Alexander en Kouing Willem III ons door den dood ontnomen werden. En wie zal zeggen, wat de gevolgen daarvan voor ons volksbestaan zouden geweest zijn De ge- schiedenis is leerrijk in deze. Maar met de ge- boorte van Prinses Juliana herleeft ons Vorsten- huis en wordt ons volksbestaan verzekerd. Ook in het buitenland is dit duidelijk gevoeld en uitgesproken. De omstandigheid, dat in den hoofdgevel van ons stadhuis nog steeds een nis ledig was, en wel een hoofdnis, mag als bewijs gelden, dat de stichters van ons raadhuis nog eene plaats wilden reserveeren voor een vorst of vorstin, die zich deze eereplaats waardig maakte. En nu komt 't mij voor, dat aan niemand beter deze eereplaats kan worden geschonken dan aan onze geliefde Koningin Wilhelmina met haar eerstgeborene, onze nu reeds zoo be- minde Prinses Juliana. En wat het overslaan van onze stadhouders en koningen betreft, dit komt voor rekening hunner tijdgenooten. Er zijn echter aan den oostelijken zijgevel in de Noordstraat nog twaalf ledige nissen. 't Zou zeker overweging verdienen, om bij de restauratie van dit gedeelte in deze nissen de beeltenissen te plaatsen van onze vijf stad houders uit het huis van Oranje: Willem 1, Maurits, Frederik Hendrik, Willem II en Willem IIIde stadhouders uit het huis van Oranje-Nassau DietzWillem IV en Willem V en voorts onze drie Koningen Willem 1, Willem II eD Willem III. Er bleven dan nog twee nissen over, die konden dan misschien gebruikt worden als //Juliana nog eens 'n broertje kreeg", zooals Dr. Wagenaar zoo guitig zegt. RECHTSZAKEN. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van R. baron van Heeckeren van Brandsenburg, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens de bekende briefquaestie (het verzenden van een aangetee- kenden brief, die 2000 moest inhouden). Omtrent den te Burghsluis aangebrachten walvisch, die thans met kettingen aan een tjalk vastgesjord in het haventje aldaar ligt en voor een dubbeltje te zien is, schrijft een. vriendelijk lezer ons //Het is werkelijk een echte walvisch, geen cachelot (potvisch)de reusachtige muil is met zeer gave baleinen voorzien. Het is geenszins een klein exemplaar het meet ruirn 20 M. (de geprepareerde walvisch, die te Middelburg een jaar of acht geleden te zien was, mat 22 M.) wat voor onzen tijd, nu deze belangwekkende dieren steeds zeldzamer worden, een vrij flinke lengte is. Men heeft er echter wel van 35 M. Met laag water kan men rond het dier heen loopen. Naar de eigenaar van de tjalk, tevens van den walvisch, vertelde, is het dier niet geharpoeneerd. Zoodanig wapen is niet te vin den, en het dier vertoor.t slechts een betrekkelijk ondiepe huidwond. Het schijnt nog levend aan Schouwen's kust aangespoeld en naar de meening van den schipper door de branding doodgeslagen te zijn. Het plan bestaat Maandag (heden) een aanvang te maken met de ontleding. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met een Belgisch Museum. (Zou de walvisch niet iets zijn voor het Zeeuwsch Genootschap Jammer dat dit zeldzame beest aangebracht is op een zoo lastig te bereiken plaats. Burgh sluis is ongeveer vijf kwartier fietsen van Zierikzee het waait op den Zeedijk altijd hard natuurlijk en ook dit jaar brengt de lieve Mei- maand niets dan koude en regen." (M. Ct.) De heer F. Metaal, te Gouda, raapte dezer dagen van een zijner kippen een ei van het weliicht nog nooit voorgekomen gewicht van 170 gram. Bij opening bleek het ei twee dooiers te bevatten en nog een volslagen ei met schaal. Zaterdag geraakte te flarlingen de 18- jarige slagersknecht R. van der P. door het loslaten van het stuur der fiets te water. Hoewel direct uit het water gehaald, bleken de levens- geesten reeds geweken. In de Hugo de Grootstraat was te Rotter dam Vrijdag avond halfzeven de 4jarige Walderus van Campen, met eenige andere kinderen aan het spelen in de nabijheid van de tramrails, juist toen in de richting van den Goudsche- singel naderde motorwagen 84 van lijn 5. Up het bellen van den wagenbestuurder week de kuaap in verkeerde richting uit en kwam onder de tram. Door het snelle remmen van N. kwam het ventje niet met de wielen in aanraking doch geraakte bekneld onder den baanschuiver. Door verschillende omstanders werd de kleine uit de benarde positie veriest en binnen gedragen bij Dr. Pool, die schedelbreuk en ingedrukte borstkas constateerde. Weinige oogenblikken later overleed het kind ten huize van den geneesheer. Het lijkje werd naar de ouderiijke woning overgebracht. De 19jarige A. V. uit de Wilhelmina- straat te Amsterdam, had Donderdagavond woor- den met haar beminde. Het paartje wandelde in het Vondelpark. De twist liep zoo hoog, dat het meisje uit vrees, in den vijver sprong. De jougeman koos het hazenpad. E.nige personen, eveneens in het Vondelpark aanwezig, en door het haastig vertrek van het jongemensch getroffen, snelden naar den vijver, bemerkten dat het meisje te water lag, haalden haar er uit en brachten haar naar de ouderiijke woning. De politie van het bureau Reier Anslostraat, door de ouders van het meisje gewaarschuwd, bij welke waarschuwing het vermoeden werd geuit, alsof van de zijde van den jougeman, misdaad in het spel zou zijn, haalde 's nachts den beminde van het meisje uit zijn bed. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat van misdaad geen sprake is. Het meisje heeft zelve verklaard in het water te zijn gesprongen. De moordenaar van de in Februari te Parijs in stukken gesneden jonge vrouw van lichte zeden Elise van Damme is gevouden. Het is een dertigjarige jonge man die regel- matig werkte en er zacht en ernstig uitzag. Maar de aandacht was op hem gevestigd door- dat buren verklaarden in zijn kamer op den moordnacht heen en weer geloop, verstikte kreten en een korte worsteling te hebben gehoord, en de politie die hem gadesloeg, bemerkte dat hij er vaak zeer gedrukt en bezorgd uitzag. Bij zijn arrestatie erkende hij een ontsnapte banneling uit Cayenne te zijn, waarheen hij was gezonden voor een diefstal van 70.000 frc. Wegens zijn ontsnapping moest hy zijn identi- teit verbergen. Het meisje, dat hij niet kende', had hij ont- moet en met zich meegelokt, onder belofte haar tien frank te zullen geven. Hij beweert nu dat hij haar onvrijwillig verstikt heeft en pas twee uren later, toen het lijk koud werd, het ongeluk had bemerkt. Wegens zijn toestand van ontvluchten ga- leiboef, durfde hij dien plotselingen dood niet aangeven. Met een mes dat het slachtoffer in den zak had, sneed hij het lijk in stukken. Het hoofd wierp hij weg in de rue Botzaris, de handen en voeten aan de //Lilas" en te Pantin. Verder sneed hij in 48 uren het lijk in kleine stukken, die hij dan hier en daar wegwierp in riolen en kanalen. De politie te Brussel heeft Donderdag een internationale bende aangehouden, die ge- durende verscheidene weken de stad en omtrek met valsche tweefrankstukken overstroomde. Een Franschman, Emiel B. die het eerst in handen viel, kon de adressen zijner medeplichtigen niet opgeven, maar hij zeide dat de bende des avonds bijeenkwam in een herberg der Gretrystraat. De agenten omsingelden en bewaakten het huis, wat de deugnieten lout deed ruiken, zoodat zij terugkrabbelden toen zij de politie in t oog kregen. Nu werd er jacht op hen gemaakt en zoo kreeg men er nog vijf in handen.- Huiszoekingen hebben een menigte vormen en ander valsch muntgereedschap doen ontdekken. Niet alleen wij hebben te klagen over het gure Meiweer, in veel zuidelijker gelegen streken van Europa is het nog erger dan ten onzent. Te Marseille en omstreken woei Maandag en Dinsdag een scherpe mistral, die velden en boomgaarden in den omtrek vernielde. De zee ging hoog, een aantal schepen waren genood- zaakt een veiliger ankerplaats op te zoeken en geen enkele mailboot kon hier het anker lichten. Corsica, Sardinie en Sicilie werden geteisterd door een hevigen storm. Maandagnacht heeft het te Sait-Jean-de- Maurienne in Savoye zoo hard gesneeuwd, dat de sneeuw hier en daar negen voet hoog lag. De dorpen, halverwege den berg, zijn met een wit kleed bedekt, het is er ijzig koud en de boeren vreezen het ergste voor den oogst. Voor een rechtbank te Londen is dezer dagen in een proces uitspraak gedaan, dat vooral de dameswereld geruimen tijd in spanning en opgewondenheid heeft gebracht. Deaanklacht was ingediend door eene dame uit de Engelsche aristocratie, terwijl de beklaagde, een mevr. Lavie, zich //Schoonheidsdokteres" r.oemde en zich als zoodanig verheugde in een drukke praktijk in het rijke westen der Engelsche hoofdstad. Geen ander dan zij zou het verstaan het gelaat te zuiveren van rim pels en andere schoonheidstekortkomingen. De behandeling van de zaak voor de rechtbank had een groot aantal hoorsters gelokt, die aandachtig de interessante geschiedenis volgden. De eischeres eischte van mevrouw Lavie schadevergoeding. Zij had op den neus twee onbeteekenende vlekken gehad, waarvan zij bevrijd wilde worden. Mevrouw Lavie had verkiaard, dat dat gemakkelijk te doen was en dat de behandeling 600 gulden zou kosten. Goedkooper kon zij het zaakje niet opknappen. De dame ging op deze voorwaarde in. Daarop bestreek de //Schoonheidsdokteres" haar neus met een vloeistof, die naar zij beweerde, een verrassende uitwerking zou hebben. Dat was ook bet geval. Want de neus zwol op tot ontstellende afmetingen en werd tegelijkertijd vuurrood. Mevrouw Lavie betoogde, dat dit niets te beteekenen had en dat de roode kleur spoedig zou verdwijnen. Ook daarin had zij gelijk. Het onaangename was echter, dat het rood in diep zwart veranderde en dat dit door geen kunstmiddel te verdrijven bleek. In ieder geval zag de neus er veel leelijker uit dan voor het begin der behandeling. Daarom eischte de dame van de zoogenaamde dokteres schadever goeding en met succes. Want de rechters ver- oordeelden mevrouw Lavie tot betaling van een schadevergoeding van 6000 gulden. De artsen, wier beroep het is het leven hunner medemenschen zooveel in hun vermogen is te verlengen, genieten zelf maar weinig van hun wetenschap. Er is namelijk aangetoond, dat de medici niet langer leveu dan hun clien tele, ja, dat het aantal hunner, dat een hoogen leeftijd bereikt, in vevhouding veel kleiner is dan dat van alle stervelingen bijeeu genomen. Een Fransch medisch tijdstrift heeft en statis- tiek opgemaakt van de ziekten, waaraanFransehe artsen overleden. Volgens die statistiek stierven 44 pCt. aan hartziekten, 20 pCt. aan zenuw- kwalen, 20 pCt. aan morphinevergiftiging, 7 pCt. aan beroerte, terwijl slechts 9 pCt. aan andere ziekten of aan verval van krachten overleden. Opvallend is het groote percentage der medici, dat den dood vindt door bovenmatig gebruik van morphine. Als artsen kennen zij de wer- king van dit pijnstillend gif beter dan andere menschen en toch passen zij dit verdoovings- middel op zichzelf zoo vaak toe, dat zij ten slotte aan de gevolgen overlijden. Middelburg. Heden slaagden bij het onder- wijzers-examen de heeren E. A. de Waal te Hontenisse en P. de Zomer te IJzendijke. De examens zijn afgeloopen er werden 79 mann. candidaten geexamineerd, waarvan 59 slaagden. 's Gravenliage. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van Z. M. Koning Eduard doen vertegenwoordigen door Z. K. II. liins Hendrik, die daartoe met het pantserschip Heemskerk naar Eugeland zal vertrekken. Tweede Kamer. De heer De Meester, afgevaardigde voor Den Helder, oie wegens ziekte nog niet in de gelegenheid was zitting te nemen, heeft heden na eedsaflegging zitting genomen. De Voorzitter hield eene toespraak van deel- neming met het overlijden van Koning Eduatd. De Minister van Buitenlaudsche zaken sloot zich namens de Regeering daarbij aan, gewagende van het groote verlies dat het Engelsche volk geleden heeft door den dood van eon zoo voor- treffelijken Koning, die in de wereldgeschiedenis der laatste jaren eene eerste rol heeft vervuld, met zegenrijke gevolgen, ook buiten de grenzen van zijn land. Donderdag 19 dezev komt in behandeling het enquete voorstel—Troelstra aangaande de Kuyper-zaak. De heer Vliegen zal op nader te bepalen dacren eene interpellatie houdeu over de uitzet- tiijg van Duitschers te Glanerbrug en Schaesberg. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2