k A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Z e e u sch-Vlaanderen. No. 5453. Dinsdag 10 Mei 1910. 0 0 r i WIlWIIHIi HA STEIJD. 50e Jaargang. Buitenland. Koning Eduard. F E If I L L E T O K. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVEKTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Na de eerste berichten over zijoe ziekte is reeds spoedig bet bericht van het overlijden van Engelands Koning gevolgd, dat Zaterdag- morgen ook door ons aan bet bureau kon worden bekend gemaakt. Op 68jarigen leeftijd is bij nog Vrijdagavond overieden de ontsteking van de luchtpijp beeft zich uitgebreid naar de lougen en toen het publiek met de ziekte werd in kennis gesteld werd naar 't schijnt reeds het ergste gevreesd. Na 60 jaren Kroonprins te zijn geweest, heeft hij slechts 9 jaren geregeerd. Koning Eduard was zeer gezien in aristocra- tische kringen de bourgeoisie wantrouwde hem in den laatsten tijd voor zijn troonsbeklimming, en om zijn houding tegenover zijn zeer populaire moeder, en om zijn particuliere leven als Prins van Wales, dat nimmer beeft uitgemunt door soliditeit en dat in de beruchte spelers-affaire voor een goed deel publiek werd. Sedert zijn troonsbeklimming mocht Koning Eduard zich weer verheugen in grootere popu- lariteit. Men mag dan ook niet nalaten te constateeren, dat Koning Eduard in vele beteekenissen een uitmuntend vorst is geweest. Men heeft hem weleens ,/handelsreiziger in politiek" genoemd, en inderdaad beeft hij vele reizen gedaan, even- als zijn neef Keizer Wilhelm, maar meer nog dan de reizen van laatstgenoemde waren bet dienstreizen. Hij wendde dan zijn menschenkennis, zijn gemakkelijkheid van omgang, naast den invloed van zijn positie als Koning en als souverein van misschien de macbtigste mogendheid der wereld aan, om de krooij op de staatkunde zijner raads- lieden te zetten en resultaten te verkrijgeu, die meer gewone stervelingen als ministers en diplo- maten niet gegeven zijn. Geruischloos ging hij daarbij steeds te werk. Wat hoorde men van hem Eenige officieele beleefdbeden tegenover den een of anderen vorst of persoonlijkheid geuit, verder niets. En deze zwijgzame hield zich bovendien streng aan de, den Engelschen Souverein niet veel speelruimte latende constitutioneele regelen. Uit de feiten ecbter kwam men te weten, dat de rol, die hij op den achtergrond der meer naar voren komende menschelijke handelingen speelde, een beteekenisvolle was. Hier ontwaart men tevens de mogelijkheid, dat zjjn invloed op wetgeving en bestuur in het binnenland niet zoo gering was, als men vooral in vergelijking met de buitenlandsche politiek wel aanueemt. In de staatkunde van //Zoo, miss Gap, zoo Je vindt hem dus een flinken jongen //O, en zoo knap, oom, zoo mooi als een Meidagvervolgde Gapitola met ongewone levendigheid. ,/Hij is het ideaal van eenjong- matroos. Maar heeft Granny dan niets van hem verteld O, dat was ondankbaar van haar," riep Gapitola, toen de majoor op hare vraag zijn hoofd schudde. //Zij had u moeten zeggen, hoe vriendelijk Herbert zich onzer heeft aangetrokken, hoe hij ons met geld ondersteunde, zoo dikwijls hij van een zeereis naar New-York kwam en met welk een ontbaatzuchtige broederliefde hij zijn tijd aan my wijdde, om mij te onderwijzen. Wat ik ken en weet, oom, heb ik aan hem te danken, want u moet weten dat hij een jong geleerde is. A1 zyn vrije uren besteedt hij op 't schip om te studeeren en heeft daardoor een" welverdiende erkenning gevonden, doordien hij, ofschoon nog zoo jong, het tot stuurman heeft gebracht." //Ik moet bekennen", mompelde majoor War- field, //dat Herbert Greyson in jou een wel- sprekenden advocaat heeft. Je weet zijn goede het land zelve speelt alles zich immers meer binnenkamers af. Dat Koning Eduard bij de nog steeds hangende constitutioneele crisis in zijn land den loop van zaken, zooals de liberalen zich dien gedacht hadden, heeft ingehouden, wordt vrij algemeen aangenomen en ook voor zijn duod nog werd vervvacht, dat hij zijn werkzaamheid, met al de behendigheid, waar- over hij beschikte, zou richten op het tot stand brengen van een compromis tusschen liberalen en unionisten. Er zijn er we], die geen werk meer vinden voor den modernen constitutioneelen vorst. Aan het voorbeeld van dezen Koning kan men zien, dat dit alleen afhangt van den persoon zelve, hoewel daarbij gesteund door het overwicht van zijn hooge positie in den Staat. Het terrein van arbeid voor dezen Koning w^, zooals wij reeds zeiden, vooral dat der Europeesche politiek. En hij had ook de ge- legenheid daarbij zijn gaven ter wille van Engeland aan te wenden, omdat er sedert den aanvang juist van Koning Eduard's regeering nieuwe eischen gesteld waren aan de buiten landsche politiek van het Britsche Rijk. Nog tot het einde van de zoo voorspoedige regeering van Konigin Victoria had Engeland zijn kracht gezoeht in een trotsch isolement. Eenige tijdelijke coalities tot het voeren van een oorlog had het weleens aangegaan, maar blijvenden steun achtte het evenmin noodig als gewenscht. Daarvoor was het Rijk te machtig. Als Athene in de oudheid liet het om zijn vriendsehap verzoeken en bewees die als een gunst. Door de natuur met een bij uitstek bevoor- rechte stelling begiftigd, kon Engeland, steunen- de op de maeht van zijn vloot, ingrijpen. waar het wilde. Het kon meer dan een andere mogendheid een gunstige gelegeuheid benutten en heeft daarvan in den loop der geschiedenis meermalen gebruik gemaakt. Hij kon kalm wachten vooral, en den tegenstander afmatten, voor welke tactiek zelfs Napoleon is bezweken. Maar het rijk is steeds grooter geworden en daarmee meer kwetsbaar. En toen tijdens den Transvaalschen oorlog een oogenblik de neder- laag dreigde en alle deelen van het rijk ont- bloot werden van troepen om de Boeren te kunnen slaan, toen kwamen de zwakke deelen van het wereldrijk bloot. In Indie had Rusland kunnen binnenvallen, Egypte had evenals Indie tegen den overheerscher kunnen opstaan, een coalitie zou het tegen 't door zijn leger ver- laten moederland hebben kunnen opnemen. Engeland heeft het gevaar toen voor het eerst leeren kennen. Sedert zoclit het naar aansluiting en het Vooreerst valt dan te ver- eigenschappen -behoorlijk in 't licht te stellen." G, geloof niet," hernam Gapitola, //dat mijne dankbaarheid mij in overdrijviug doet vervallen. Als gij^ hem ziet, oom, zult gij mij gelijk moeten heeft die gevonden. ,-/Als ik hem zie Ik geloof ecbter niet, dat mij dat geluk beschoren za! zijn," autwoordde oom. //En waarom niet? Blijf maar een paar dagen hier, sir. Men verwacht elken dag, ja, om zoo te zeggen, elk uur zijn schip terug, dan kunt ge hem des te gemakkelijker leeren ken nen, daar n toevallig in hetzelfde logement is afgestapt, waarin hij* steeds bij zijn verblijf in de stad woont." //Inderdaad Herbert Greyson, de stuurman aan boord van de //Suzanna"by vertoeft in een der eerste hotels van New-York //En waarom niet Denk maar niet, oom, dat hij een van die liederlijke matrozen is, die, wanneer zij van een lange reis terugkeeren, hunne gage in gemeene kroegen aan het strand ver- brassen. Herbert kent zijn eigenwaarde en zoekt altijd alleen goed gezelschap." //Die hij in de Pavelsteeg vond, toen jij met Granny Crewell bij de bleekersfamilie Simsons woonde i" antwoordde de majoor met stekeligen spot die Capitola blijkbaar beleedigde. z/Ook in de Pavelsteeg woonden goede lieden", gaf het meisje met hoogroode kleur ten bescheid, z/het ongeluk maakt niet altijd iemand slecht, aefden ■y.euwd blanke het verbond met Japan (1902, her- in 1905) waardoor het gele ras aan het geema,ncipeerd scheen te worden. De vrees voor Indie werkte hier nog na in den Engelschman, die zich anders ver verheven waant boven ^coloured people". Voor handel en industrie was een verbond met het zich snel" ontwikkelende Oostersche rijk, dat een grooten afzet beloofde, tevens zeer voordeelig. In Europa ook echter zocht Engeland, zoo niet naar verbonden, dan toch naar de sedert in zwang gekomen ententes. Hier vooral ont- plooide zich de werkzaamheid van Koning Eduard. Tot het sedert het Fasjoda-echec nog ver- bitterde Frankrijk werd toenadering gezoeht en verkregen (1903). Marokko werd beschouwd als tot Frankrijks invloedsfeer te behooren en Egypte zou definitief aan Engeland blijven. Het zwak, dat Frankrijk sedert de bezetting van Egypte door Napoleon en de doorsteking van de landengte van Suez door de Lesseps voor dat land en de Levant in 't algemeen heeft gevoeld, heeft het toen geofferd aan zijn Marokkaansche politiek. J^eu 9®n Juni 1908 heeft de bekende samen- komst van Koning Eduard met den Russischen Gzaar te Reval plaats gehad. In 1907 was reeds een verdrag geteekend tusschen de beide mogendheden, waarbij hun belangen in Perzie, Afghanistan en Thibet waren verzoend. Te Reval werd de Engelsch-Japansche groep nog nader gebracht tot de Russisch-Fransche om een macht te plaatsen tegenover het drievoudig verbond. Om een denkbeeld te geven van de ruste- looze bezigheid van Koning Eduard in dat jaar 1908 dieue de volgende vermelding van zijn bezoeken aan Europeesche vorsten of staats- lieden afgelegd 21 April te Kopenhagen, den 26en van die maand te Stockholm, den 28en te Christiayia, den lien Augustus te Kronberg bij Keizer Wilhelm, den 12en te lschl bij Keizer Frans Jozef en den 26en had hij een onderhoud te Marienbad met Clemenceau. Het bezoek aan den Gzaar in Juni vau dat jaar werd reeds vermeid. Nu, aan het eind van zijn leven, kwam hij te staan voor een zeer moeilijke keuze in de binnen- landsche crisis, welke het Britsche rijk thans doormaakt: den strijd tusschen Hooger-en Lager- huismaar de beslissing is hem bespaard gebleven en wordt overgelaten aan zijn opvoiger. Naast constitutioneel vorst was Eduard VII een groot diplomaat. Aan zijn optreden is eenige malen de oplossing van moeilijkheden te danken geweest, die tot ernstige verwikkelingen dreigden te leiden. En bovendien was hij the first gentleman van Engeland, de vorst, die door zijn takt, zijn correctheid, zijn bonhomie, een band sir het bewijs er van leverden de Simsons zelf en op de eerste plaats mijn Granny, de eerlijkste ziel op aarde. Dat Herbert ons echter daar opzocht, kwam daarvandaan, omdat hij ons tweeen, toen hij nog scheepsjongen was, het leven heeft gered." HHe? Wat vertel je me daar?" riep de majoor verbaasd. z/Ja, sir. Ik zelf was destijds nog maar een klein kind en wat ik er van weet, heb ik van Granny, die het mij dikwijls vertelde. Wij deden een groote zeereis, eene onvrijwillige, zooals Granny mij verzekerde, en bevonden ons op hetzelfde schip, waarop Herbert Greyson als scheepsjongen in dienst stond. Het vaartuig leed schipbreuk, de bemanningmetharenkapitein aan T lioiMd trachtte zich in een boot te redden. Men liet de arrne Granny, mij en Herbert achter. Eenige oogenblikken later zonk de boot en de ellendeiingen, die ons meedoogenloos aan een zekeren dood hadden prijs gegeven, werden door de baren verzwolgen. Wij echter werden, door de tegenwoordigheid van geest en de bedaardheid van Greyson, gered. De storm bedaarde en midden in zee, op een klip, waartegen het schip verbrijzeld werd, hieiden wij ons op totdat de Voorzienigheid ons hulpe zond. Er kwam een schip, dat onze noodseinen opmerkte en ons opnam. Granny verzekerde mij, dat zonder Herbert, die haren wist te leggen met geheel zijn volk, niet alleen met de aristocratie van geboorte en van het geld, maar ook met de aristocratie des geestes, een vorst, die met en onder het volk leefde als geen ander. Vandaar he gun/tr tY-Ma <-<1^ het volk voor zijn Koning en vooral diens machtige populariteit. Zijn zoon en opvoiger, thans Koning George V, wacht een zware taak. Valt het reeds moeilijk een vorst als Eduard VII te vervangen, dubbel moeilyk wordt die taak nu, bij de aanvaarding reeds, een ernstige constitutioneele crisis op de oplossing wacht. Koning Eduard en koningin Alexandra had den gedurende hun huwelijk zes kinderen drie zoons en drie dochters van hen zijn nog een zoon en drie dochters in leven. De oudste dezer kinderen, prins Albert Vic tor, stierf thans achttien jaar geleden, dejong- ste zoon overleed in 1871 daags 11a zijn ge boorte. j De opvoiger van Koning Eduard is dus zijn tweede zoon, George Ernest Frederik Albert, prins van Wales. Waarschijnlijk zal hij onder den naam van George V de regeering aanvaar- den. In Juni a.s. zal hij' den leeftijd van vijf-en- veertig jaar bereikt hebben. Acht-en-twintig jaar oud trad hij in het huwelijk met zijn nicht, prinses May of Teck, die gedurende eenigen tijd met zijn oudsten broeder, Albert Victor, verloofd was. De nieuwe Koning heeft op het oogenblik zes kinderen, vijf jongens en een dochter. De oudste, die thans den titel van prins van Wales ontvangt, is vijftien jaar oud. De faam gaat, dat de nieuwe vorst in menig opzicht het tegenbeeld van zijn vader is. Hij heeft steeds een zeer teruggetrokken bijna streng leven geleid en zoekt zijn geluk in de eerste plaats in zijn familieleven. Slechts weinig heeft de nieuwe Koning gereisdhij veriiet Engeland zeiden of nooit. Zijn voor- naamste reizen maakte hij naar de groove En- gelsche kolonieu om zich Van de toestanden in 't Keizerrijk op de hoogte te stellen. Gedu rende een tiental jaren diende hij by de Engelsche marine en toen reeds was zijn eenvoudige levenswijze spreekwoordelijk. Van verschillende zijden wordt er op gewezen, dat de nieuwe vorst niet de diplomatieke on- dervinding bezit, waardoor koning Edward ge durende zijn regeering Engeland zulke groote diensten bewees. Hiertegenover stelt men, dat ook koning George een man is van groote begaafdheden. De toespraken en redevoeringen, die hij bij verschillende gelegenheden hield, tintelden steeds door geest en oorspronkelijk- beid. Duidelijk gaven zij altijd blijk van het groot idealisme, dat den nieuwen vorst kenmerkt. De nieuwe Engelsche koningin wordt ons als een zeer merkwaardige vrouw geteekend schoon, verstaudig, een uitstekendechtgenooteen bezorgde moeder barer kinderen. Haar gevoelens verbergt zij niet en tegenover sommige dames uit de oiugeving van den overieden koning, nam zij een zeer ongenaakbaie houding aan. Op koning George heeft zij een grooten invloed gehad en zal dien waarschijnljjk niet verliezen. Haar moeder, zuster van deu hertog van Cambridge was een tante van koning Eduard. moed staande hield, zij zich met mij uit wanhoop in zee zou hebben geworpen. Hij was het, die haar er van terughield en dus hebben wij aan hem het leven te danken Het schip, dat ons opnam, bracbt ons naar New-York, waar Granny met mij bleef wonen. Sedert dien tijd verzuimde Herbert nooit, ons te bezoeken, zoo dikwijls hij hier kwam. Dit, sir, is oorzaak, dat Herbert ook in de Pavelsteeg kwam, ofschoon hij ook van beter gezelschap houdt." //Die wakkerB, brave jongen 1" sprak de majoor met weeke stem. Een zekere ontroering had zich van den ouden heer meester gemaakt, die hij niet trachtte te bemantelen. //Waar- achtig", riep hij met warmte, //op mijti woord van eer, als ik hem hier had, zou ik hem met plezier aan mijn hart drukken (Wordt vervolgd.) ERAJfT. BSit vertuchijnt V8 V- uenailag. en Vri'da^avond, uiftgezonderd up IFeeiridaifen- »>SJ de Virma B*. J. VIA' UK IJSBE te Ter Memen. mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1