Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 7 Mei 1910. 50e Jaargang feuilletoi. No. 5452. Jacht en Visscherij. Voorbereidend Militair Onderricht, Buitenland. Predikbeurten. TWHBDB TIT.A T-> Koning Edward ziek. Donderdag werd te Londen om half acht een bulletin verspreid, meldende dat de Koning aan een ernstigen aanval van bronchitis lijdt. De toestand baart eenige ongerustheid. (Zie laatste bericbten.) TER NEUZEN, 6 Mei 1910. De heer F. Daaltnan alhier, heeft van Hr. Ms. particulieren Secretaris, Jhr. Van Geen, het volgende schrijven ontvangen naar aanleiding van de aanbieding van een paar door hem ver- vaardigde aardige klompjes. //Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer den Heer F. Daaltnan, klompenmaker te Ter Neuzen, Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aanbieding van een paar aardige klompjes, door hem vervaar- digd ter gelegenbeid van de herdenking van den Geboortedag van H. X. fl. Prinses Juliana. VAN GEEN". Op Hemelvaartsdag had als naar gewoonte de jaarlijksche tentoonstelling plaats in bet bekende Vereenigingsgebouw van ,/De vereenigde Handwerkslieden" van de teekeningen in den afgeloopen vakcursus vervaardigd. In beide zalen waren een groot aantal tee keningen tentoongesteld, in de eene die van het handteekenen door de beide jongste leerjaren, in de andere die van bouwkundig teekenen, door de ouderen geteekend. Het bleek, dat de ruim 50 leerlingen, die den vakcursus volgden, met ambitie de lessen hadden bijgewoond. De bezoekers, die ondanks bet ongunstige weder in tamelijk aantal het geleverde werk kwamen bezichtigen, zullen zich bun bezoek niet beklaagd hebben. Zoo het bouwkundig als bet handteekenen gaf veel goeds te zien. Bij het laatste viel meet afwisseling dan een vorig jaar te bespeuren. Over het algemeen bleek van vooruitgaug. Bij de sluiting om 5 uur wees de directeur, de heer M. Eijke, hierop met erkentelijkbeid. xMet een hartelijk woord wekte bij bestuur, onderwijzers en leerlingen op, voort te gaan op den ingeslagen weg. Hij boopte, dat veleu het belang zouden inzien dezer nuttige ver- eeniging, die zooveel deed om degelijke ambachts- lieden te vormen. ,/Kyk me mi eens aan, Capitola", begon hij, //en zeg me nu eens openbartig of jij er al over hebt nagedacht waarom ik je nit de'banden der politie bevrijd, uit de ellende getrokkeu en je als kind aangenomen heb." z/Zeker, sir", antwoordde Capitola onbe- schroomd, „ik beb daaromtrent mijn eitren gedachteu gevormd, zonder nocbtans de vraag waardoor ik zulk een geluk verdiende, te kunnen' beantwoordden." ,/Kleine schelm, je wilt mijue vraag ontwijken Zou jij niet over de beweegredenen mijner haudel- wyze gepeinsd hebben //Als niet uw goed hart u er toe aanzette, dan zou ik met weten, wat er u toe kon drijven", hern am Capitola. //Hm mijn goed hart mag er ook iets toe hebben bygedragen", zei de majoor, //maar dit zou toch niet voldoende zijn geweest, om jou te vinden, arm kind, daar ik in 't geheel niet wist, dat je op de wereld bestond, totdat Granny Crewell, ]e pleegmoeder, mij op haar sterfbed voor t eerst over je sprak." Bierna werden de toegekende pryzeu uit- gereikt. Voor het eerste leerjaar (handteekenen) le prijs G. J. Minnik, 2 driehoeken 2e prijs A. de Zeeuw, doezelgereedschap3e prijs J. Nonnekes, schetsboek. Tweede leerjaar (handteekenen) le prijs M. v. Doeselaar, een tubendoos 2e prijs Jac. v. Es Jz., een teekenhaak en een driehoek. Derde leerjaar (bouwkundig) le prijs Ph. Coomans, een handzaag 2e prijs J. v. d. Bent, een steekbeiteleen aanmoedigingsprijs Joh. Lansen, eene kleine handzaag. Vierde leerjaar (bouwkundig) le prijs P. Kolijn, een voorlooper2e prijs J. v. Rossum, een schietlood een aanmoedigingsprijs H. Balken- stein, eene spookschaaf. De prijzen waren zooveel mogelijk gekozen in verband met bet vak, door den winner beoefend. De vereeniging beeft zich met haren arbeid weder ten voile den steun van alien waardig getoond. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen van de leerlingen der Ambaehts- scbool te Hulst, aldaar plaats hebben op Zon- dag 15, Maaudag 16 en Dinsdag 17 Mei. Te Oostburg is Zondag een vergadering gehouden van de leden der ,/Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in bet kanton Oostburg, die door 46 leden werd bijgewoond. Een overzicht werd gegeveu van de ontvaug- sten en uitgaven voor de tentoonstelling, het vorige jaar te Oostburg gehouden. Vermoedelijk zal de rekening een tekort van ruim 50 aanwijzen. De heer G. A. Vorsterman van Oyen werd als voorzitter berkozen en nam andermaal die betrekking op zich. erder werden de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van den driejarigen suoeicursus, die met Januari met gunstig gevolg bet eind- examen badden afgelegd. Het waren: J. Hollebrand-Kools te Aarden- burg, J. Goethals te Zuidzande, E. van Loo te Waterlandkerkje, J. A. Merk te Groede, A. Haartsen te bchoondijke, J. J. Verhage te Retrauchement, A. van Wuyckhuyse te Sluis, en C. J. Krocke te Schoondijke. Allen badden. zeide de voorzitter, een zeer goed examen af gelegd. Van de tien punten behaalde de minste er 7. Het examen der eerste drie was zeer goed. Sluiskil. Aan de prijsvlucht op 1 Mei j.l., uitgescbreven door de //Duivensocieteit van Sluiskil", werden door 140 prijsduiven meege- speeld. Van de 27 prijzen, daarbij nitgeloofd, behaalde de duif van F. de Ruelle te Sas van Gent den eersten, die van G. de Clercq te Westdorpe, den tweeden en die van J. Renique van Sas van Gent den derden prijs. De 6e, 8e, 9e, lie, 14e, 16e, 19e, 24e, 26e prijs werden behaald door duivenliefhebbers van Sluiskil. Door Ter Neuzen werd de 20e en 25e prijs gewonuen. Boschkapelle. Op de verkooping van den boeieninspan van den laudbouwer W. Dieleman in den Camperschen boek onder deze gemeente werden voor het vee, dat er dan ook bijzonder goed uitzag, zeer hooge prijzen betaald. Een koe bracht f 305 op, een kalfvaars f 255 een merrie met veulen 720 de werkpaarden golden gemiddeld ruim 500. Een varken met 8 biggen van omstreeks 3 weken oud, werd verLoeht voor f 165, een en auder ongerekeud de onkosten. Donderdag bield de fietsclub „De Zwaluvv" haar ja&riijksche Wielerwedstrijd. Niettegenstaande het ongunstige weer waren er 197 deelnemers. //Hoe sir is Granny dus werkelijk dood riep Capitola ontroerd. z/Ja, mijn kind. Doch ween niet, Capitola. Granny was oud en levensmoede en stierf als een goede Christin, die, gaande na een langen pelgrimstocbt, ontbloot van alle genoegens op aarde, bare ziel den Heer aanbeval." z/Dus zal ik haar nooit, nooit meer zien, die trouwe zieljammerde Capitola. //Acb, had zij mij toch niet verlaten." z/ln dat geval, mijn kind, zondt ge nog zijn, wat, ge waart, een ongelukkig armzalig scbep- seltje. Neen, neen Granny heeft wel gedaan, my op te zoeken. Het eenige verwijt, dat ik iaai kan maken, is, dat zij zulks niet vroeger deed. Doch vrede zij hare ziel Laten wi] de dooden rusten en droog je tranen, Cap, want in: zal je Granny Crewell duizendvoud ver- goeden en vervangen. Of wil je niet mijn dochter worden O, wat zou mij gelukkiger kunnen maken, dan een zoo'n goeden vader te bezitten //Vader Neen, neen, zoo behoef je mij te noemen. Ik ben je vader niet, Cap, noem mij dus zoo nietZeg maar oom tegen mij." //Oom En is u dat werkelijk van mij vroeg Capitola nieuwsgierig. //Neen tenminste niet preeics, als niet De pry's voor de verstkomeude club 5) werd behaald door Graauw, die voor de tal- rijkste 5) door Stoppeldijk. De verlote fiets viel ten deel aan D. Kaan van Hoek. De prijzen in de wedstrijden werden behaald als volgt Vogelpik1. P. Heijman, Westdorpe. 2. Fl. de Loos, Boschkapelle. 3. P. Everaert, Boschkapelle. Poppengooien 1. A. Kroes, Boschkapelle. 2. P. Heijman, Westdorpe. 3. F. Franken, Graauw. Rad van Fortuin 1. Ch. Ducheine, Bosch kapelle. 2. L. Verstraeten, Graauw. 3. F. Franken, Graauw. Ringrijden 1. A. de Vilder, Boschkapelle. 2, Th. Hermans, Stoppeldijk. 3. Jos. Kiut, Stoppeldijk. De le, 2e en 3e prijzen bedroegen respec- tievelijk 4, 3 en 2. Het fcest liep in de beste orde af. Clinge, 4 Mei. Heden in den vroegen ocbtend werd namens den pastoor te Nieuw-Namen onder deze gemeente, door een persoon de brigade-commandant der marechaussee ter hulp geroepen om eens te komen zien naar een bij de pastorie geplaatste oliebus, want niemand durfde dat voorwerp aanraken. De marechaussee ter plaatse komende, liet onmiddellijk een emmer water balen en fluks werd door hem bedoeldn bus, welke nogal zwaar was en waaraan een stuk katoen, oogenschijnlijk als lout moetende dienen, was bevestigd, in den emmer met water gedompeld. Na opening bleek die bus niets anders te bevatten dan zand. Stoppeldijk. Bij bet gehucht Campen bad deze week een ouderwetscbe, d. i. een zeerdrukke, kermisachtige Meikoopdag plaats op de hofstede van den landbouwer W. Dieleman. Na den middag werd in een paar herbergen dansmuziek gegeven, en de danslustigen waren zoo groot in getal, dat de twee barmonicaspelers en de ontvanger der danspenningen elk f 20 verdienden, in enkele ureu. Op het ho_f was gelegenheid tot berging van iietsen de man, die hiervoor zorgde, kreeg 10 cent per velo, en ontving ruim 46. Breskens. De scberpscbuttersvereeniging heeft Donderdag haren driedaagschen schietwedstrijd geopend. Reeds veel znstervereenigingen, zonden bare korpsschutters. De scherpschuttersvereeniging //Voor Vader- land en Koning" te Ter Neuzen staat tbans nog numraer 1, op de korpsbaan voor marga- patronen. Groede. Op Hemelvaartsdag werd alhier bet 20jarig bestaan gevierd van de ring Westeiijk Zeeuwscb-Vlaanderen, van de Chr. Jongelings- vereenigingen. Het woord werd gevoerd door de beeren Ds. Petegem, van Groede en Ds. Homburg, van Goes. Het Chr. muziekgezelschap Excelsior van Nieuwvliet, luisterde bet feest op dat door veel publiek werd bijgewoond. Oostburg. Bij een alhier gehouden Meikoopdag werden, zoo wel voor paarden als voor rundvee, zeer booge prijzen betaald. Voor werkpaarden werden prijzen besteed van f 600 700 melkkoeien brachten op tot 240 voor kalvereu werd betaald van 27-/ 70. Middeiburg. In de Woensdagavond gehouden vergadering van bet departement Middeiburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd medegedeeld, dat de spaarbankcommissie besloten beeft de garautie voor het Badhuis wederom voor 10 jaar te verlengen, waardoor Maar vraag mij niet naar onzen graad van bloedverwantschap en ook niet naar je ouders, hoor je Cap Lk kan jo daaromtrent nog geen opkelderiug geven, daartoe is het nog de tijd met. Later zal je alles vernetnen. Voor heden moet het je nog genoeg zijn te weten, dat je naam is, miss Black, mis Capitola Black, versta je En nu, Cap, moet je mij eens vertellen wat je zoo al kunt. Ongetwijfeld niets Je bent waarschijnlijk zoo dom als een ezelin." z/Ja sir, onwetend als een ezelin en nog daarbij als haar veulen," antwoordde Capitola lachend. z/Je kunt zeker niet lezen, he Geen letter zoo groot als een schilderhuis z/Toch wel, oom. lk ben op de Zondags- school geweest." //Kijk, kijk Inderdaad Dan kan je misscbien ook schrijven Ja, sir." z/Ook rekenen z/Ik ben in staat uw boeken bij te houden, als 't er op een paar fonten niet aankomt." z/Ei, ei Je doet mij verbaasd staan En leerde je dat alles op de Zondagsschool z/Gedeeltelijk, oom. Ik genoot ook privaat- onderwijs wPrivaat onderricht?... En wie was dan je leermeester het voortbestaau van dezeinrichtinggewaarborg blijft. Bij de bebandeling van den bescbrij singsbrie voor de algemeeue vergadering werd besloten al de voorstellen van bet boofdbestuur te steunen. Goes. Hier ter stede is een vergadering ge houden van de meeste gemeente- en polderbe- sturen op Zuid-Beveland, welke betrokken zijn bij de aanhangige tramplanneu op Zuid-Beveland. De plannen werden zeer gunstig ontvangen en door alien een adres geteekend, dat zal worden gezonden aan de Prov. Staten van Zeeland en aan den Minister van Waterstaat, met verzoek de totstandkoming van een tramweg op dit schiereiland wel te willen bevorderen. Zcndag 8 Mei 1910. RECHTSZAKEH. Men ontrouw ambtenciar. Voor de rechtbank te Middeiburg stond heden terecht J. L., oud 49 jaar, brievengaarder en gemeente-ontvanger, geboren en wonende te Oudelande, tbans gedetineerd te Middeiburg. Den beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1907—1909 te Oudelande als brieven gaarder en als zoodanig belast met bet in ontvaugst nemen van gelden van ben die gelden wenschen te beleggen op de Rijkspostspaarbank, opzettelijk gelden tot een bedrag van pi. m. f 4300,toebehoorende aan verschillende te Oudelande woonacbtige personen, heeft ver- duisterd door deze voor zicb te behouden en ten eigen bate aan te wenden en verder dat bij in 1909 een spaarbankboekje van de Rijks postspaarbank, zijude een autbentiek geschrift, beeft vervalscht, en van dat vervalschte spaar bankboekje heeft gebruik gemaakt als ware bet echt en onvervalseht. Uit het verhoor van 5 getuigen en de be- kentenis van den beklaagde bleek, dat bij de hem ten laste gelegde feiten gepleegd beeft. Het O. M. eiscbte tegen beklaagde een ge- vangenisstraf van twee jaar. Smsadschrifi Voor de rechtbank te Middeiburg stonden heden terecht drie drukkers van het socialistisch weekblad //De Toekomst", beklaagd van be- leediging van den brigadier der marechaussee P. Lambrechts te Oostburg, den wachtmeester J. Borgers en den brigadier J. van Eck uit Aardenburg. Na verhoor van een zestal andere getuigen werd gehoord J. L. A. de Lange, Redacteur van de Toekomst, die weigerde den eed af te leggen en zich beriep op een conclusie van den Proeureur-Generaal bij den Hoogen Raad bij eeu vorige eedsweigering. Op verzoek van den Officier van Justitie zag de rechtbank af van het hooren van dezen getuige. Het O. M. eisehte tegen elk der beklaagden f 25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. z/Hij beet Herbert Greyson." //Wat?" riep de oude man verrast. //Hoe zeg je dat hij heet //Herbert Greyson," herhaalde Capitola, die niet begrypen kon. waarom haar oom zoo ver- wonderd was. //Is die naam u bekend, sir vroeg zij den majoor, die een zonderliuge op- gewondenbeid aan den dag legde. z/De naam Greyson hm ja neen Wat drommel, juffrouw wijsneus, vraag mij toch niet zooveel riep de oude beer. //Geef liever antwoord op myue vragen, Cap. Spreek, wat is dat voor een menseh, die Herbert Greyson? Is hij oud of jong Wat doet hij voor den kost Waar zit hij in de wijde wereld Wat voert hij uit //Herbert is stuurman aan boord van de z/Suzauna", antwoordde bet jonge meisje. //Hij is zoowat een jaar of vijf zes ouder dan ik, dus achttien of negentien en in elk opzicbt een fliuke jongen." (Wordt vervolgd.) De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge meente dat op de werkdagen in Mei 1910 van des voormiddags 9, tot des namiddags ten 6 ure, op de gemeente-secretarie albier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteid bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aa n v rag en ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoei'ening der Vissche rij met 66n vischtuig voor bet aanstaande seizoen 1910/1911. Ter Neuzen, 4 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van de jongelieden van lb tot 24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan bet voorbereidend militair onderricht, dat zij zicb daartoe voor E Jiani a. j„ moeten aanmelden ter gemeente- feecretarie, alwaar nadere inlicbtingen zijn te bekomen Ter Neuzen, 4 Mei 1910. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamsiag. Hoek. Sas van Gent, Hulst. Ter Neuzen. Axel A. B. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. Hervormde IZerlc. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u dhr. H. J. v. d. Ouden. 9 n. en 2 n., Ds. J. B. T. Ilugenholtz. 9 u. en 2 u Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9| u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Oereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijo Jr. 9 u. en 2 u., Ds. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., Ds. Uijtenhoudt. (Iierk Axelsche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. G. van de Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-IIaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. iTirn •-i-iiTfr/raa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5