Tsr NeuzenscheCourant Dinsdag 3 Mei 1910. No. 5450. Gemengde berichten. Handelsberichten. T'WIMEilDIE] IBXjAJD, TER NEUZEN, 2 Mei 1910. Zaterdag is te Middelhurg onthuld het beeld van H. M. de Koningin met Prinses Juliana, geplaatst in den topgevel van het stadhuis. Vele autoriteiten waren daarbij aan wezig. Na eene rede van den burgemeester, den beer Brandeler, had de onthulling plaats door den Commissaris der Koningin, den heer Mr Dijckmeester, did alvorens hij daartoe overging eene korte toespraak kield. Volgens telegrafische mededeeling van den Inspecteur van bet Loodswezen is de stoom- misthoorn te Nieuwe Sluis, op ongeveer51° 24',4 N.b. en 1° 22',7 W.l. (3° 30',4 01. van Greenwich), tijdelijk buiten gebruik gesteld mistsein wordt lot nadere aankondiging gedaan met een handmistboorn. Sluiskil. De verjaring van Prinses Juliana werd Zaterdagavond jt. aihier gevierd door bet muziekgezelschap „Geduld overwint" met eene rauzikale wandeling door Sluiskil. Jammer was dat wel wat laat in den avond, want menigeen werd door het muziek, het gejoel en geschreeuw in zijn slaap gestoord. Axel. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte aan de o. 1. s. aihier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Sas van Gent. Zondag herdacht de heer P. Theri lste besteller bij de posterijen aihier, den dag dat hij voor 25 jaren werd aangesteld. Van vele zijden ontving de jubilaris geluk- wenschen en geschenken. O. m. werd hem door zijn collega's van hier, Ter Neuzen en Westdorpe een fraaie ruststoel aangeboden. In familiekring werd de feestelijke dag ge- noeglijk doorgebracht. In den afgeloopen nacht hebben dieven weder een bezoek gebracht aan het kippenhok van den stationschef aihier, en daaruit drie kippen ontvreemd. Evenals de vorige keer is er van de daders geen spoor te ontdekken. Koewacht. Door de politie aihier is, zooals wij vroeger reeds meldden, een uitgebreid onder zoek ingesteld omtrent verschillende kippen- diefstallen onder Axel en St. Jansteen. In ver- band met dit onderioek is zekere C. Vrijdag gevangen genomen doch Zaterdag weder in vrijheid gesteld. Ook in de aangrenzende gemeente Stekene, waarnaar de gestolen kippen gewoonlijk gevoerd worden, zoekt men 0. van G. en V. de B. Beiden zijn echter waarschijnlijk naar Duitsch- land gevlucht. De in beslag genomen kippen zijn aan hunne eigenaars teruggegeven, behalve een tiental, waarvan men de herkomst niet heeft kunnen opsporen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij M. op St. Andries weer eeuige kippen gestolen. Bij denzelfden persoon zijn voor een veertien dagen ook kippen ontvreemd. Stoppeldijk, 1 Mei. Dezen namiddag gaf onze fanfare St. Cecilia haar eerste zomerconcert op Rapenburg. Door het tamelijk gunstige weder was er veel volk op de been om van de vroolijke tonen te genieten. Eenige leden-herbergiers werden bezocht, zooals dat steeds gebruikelijk is. Men schrijft ons uit Middelburg Toen Zaterdagavond het concert, dat op de Markt gegeven werd ter eere van den jaardag der Prinses en dat door duizenden werd bijge- woond, w&s afgeloopen, maakten een paar oude bekenden der politie het deze zoo lastig, dat een hunner naar de politiepost werd overgebracht. Een ander ging op de vlucht achtervolgd door de politie die op haar beurt gevolgd werd door een groote menigte. Door het opdringen dezer menigte zag de politie zich genoodzaakt de gummistokken te trekken en vielen er harde klappen. De vluchteling werd niet gevonden, maar op de Markt bleef het nog lang rumoerig en zelfs moest de politie er toe overgaan gewapender- hand een cafe te ontruimen, terwijl nog een persoon gearresteerd werd. Eerst om ongeveer twee uur was de stad weer tot rust. Na de rustige wijze waarop feest gevierd was, is deze wanklank zeker zeer te hetreuren. Borssele, 28 April. Naar aanleiding eener oproeping kwamen hedenavond in een der schoollokalen ruim 50 personen bijeen, om te komen tot de oprichting eener afdeeling van het ,/Groene Kruis". De vergadering werd geleid door den heer Dr. Folmer van Driewegen, die na een korte inleiding, waarin hij deed uitkomen, dat het #Groene Kruis", niet alleen op Zuid-Beveland, doch in geheel Nederland een kracktige ver- eeniging is geworden, het woord gaf aan den heer Dr. Hoorweg van Heinkenszand, een on- versaagd strijder voor het „Groene Kruis", die met opoftering van tijd en moeite zich bierheen had begeven, om ook hier het „Groene Kruis" met warmte aan te bevelen. In een zaakrijke, met gloed en overtuiging uitgesproken rede, zette de begaafde spreker het groote nut aan eene afdeeling van het „Groene Kruis" verbonden, helder uiteen. Aan het eind zijner boeiende improvisatie, welke onder diepe stilte met groote aandacht was gevolgd, werd den spreker bij monde van den inleider dank gebracht voor zijn optredeu. Ds. Van Hengel deelde mede, dat de kerkeraad besloten had, alle voorwerpen, die hij indertijd in het belang der ziekeuverpleging had opgedaan, over te dragen aan eene eventueele op te richten afdeeling van het ,/Groene Kruis" in deze plaats, er bijvoegende, dat voor zooveel arm- lastigen zijner gemeente ook zooveel personeele contributie zou betaald worden, eene verklaring, welke dankbaar werd vernomen. Dat Dr. Hoorweg succes van zijn optreden had, bleek bij het circuleeren eener lijst voor het lidmaatschap, welke aanstonds door 44 personen werd geteekend, zoodat de oprichting eener afdeeling verzekerd was. Een voorloopig bestuur werd nu benoemd, waarin werden gekozen de heeren P. Fraanje, C. Melis, Ds. Van Hengel, C. M. Nijsten, A. v. Overbeeke, J. van Zweden en C. Allaart. Met een woord van opwekking en dank sloot Dr. Folmer daarna de vergadering. In de nabijheid van Oosterhout heeft men in een sloot bet lijk van een man gevonden. Zekerheid omtrent de oorzaak van dit ongeluk heeft men niet. Men vermoedt dat de man vermoord is en het lijk in de sloot geworpen. De ongelukkige is een welgestelde landbouwer uit bet gehucht Vrachelen nabij Oosterhout. Door een ploeg kolenwerkers van 21 man is voor rekening der Holland-Amerika-lijn de partij gebluschte kolen in het s.s. Sommelsdijk verwerkt, zoodat de brand eindelijk gebluscht is. Te Rotterdam is het bij de jeugd de ge- woonte om op sleeperswagens te klauteren en mede te rijden. Dat dit niet zonder gevaar is, kan iedereen begrijpen. Verleden Vrijdag zat weder een Gjarige knaap op een der rolhouten van een sleeperswagen. Toen deze een brug afreed, viel de knaap van den wagen en kreeg een achterwiel over het lichaam, zoodat de dood spoedig intrad. Niet te veel water in den drank. Te Rotterdam is een huiszoeking gedaan door keurmeesters bij drankverkoopers, of de sterke drank niet al te veel verlengd wordt. Ver scheidene monsters worden onderzocht. Deze week werd de 82jarige F. L. te Hilversum, overreden door een rijtuig, welks wielen hem over de borst gingen. Hij brak 7 ribben en liep desniettegenstaande toch nog naar zijn woning. Thans is hij aan de gevolgen van het ongeval overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. De Nederl. vertelt als historisch Vriend, dat is hier de plaats niet, zei een predikant, bij de inzegening van een huwelijk op een Zondagmiddag, in eeu dorpskerk, tegen den bruidegom, die zijn bruid een zoen gaf. Och, domine, antwoordde deze, ik heb het schaap zoo lief. Kenigen tijd later kwam domine den .jongen man tegen en vroeg, hoe het ging met het lieve schaap. Och domine, zuchtte hij, 't is een varken. De kalkoenen, eigenlijk Calicoet- of Cal- cuttahoenderen, werden in het jaar 1528 het eerst in ons land gebracht door een schip uit Zierikzee. Twee eeuwen later precies in 1728 werd de goudviseh voor het eerst van China naar Engeland overgebracht, maar langen tijd bleef dit diertje in Europa nog zoo zeldzaam, dat de groote natuuronderzoeker Linneaeus er bv. slechts een enkele had kunnen krijgen, die hem door de Stokholmsche boogeschool ten geschenke was gegeven. In 1758 echter ontving de beroemde Zierikzeesche natuuronderzoeker Job Baster een twaalftal dezer diertjes uit Engeland en het gelukte hem ze in zijn vijver te doen vermenigvuldigen, zoodat hij bij zijn dood er reeds eenige honderden bezat, die door zijn erfgenamen werden verkocht en waardoor deze scboone diertjes in Europa verspreid werden. Te Sydney werd bericht ontvangen, dat let beruchte hoofd Zeto, een man, die jaren ang een schrikbewind voerde op de Salomon- eilanden, eindelijk is gevangen genomen. Zeto die aan het hoofd van eene groote bende in- boorlingen stond, is verantwoordelijk voor den dood van ongeveer twintig blanken. Het is van Zeto bekend, dat het zijn bedoeling was alle op de Salomon-eilanden gevestigde Euro- peanen te vermoorden. Maar, als ware vecbters- baas, kon hij het niet laten op zijne tochten ook inboorlingen aan te vallen, zoodat honderden dezer door zijne handen of die zijner lot- genooten zijn gevallen. Woensdag reed op de Mechelsche baan te Tervuren, een autovrachtwagen. De geleider was vergezeld door een schrijnwerker, die de schragen moest maken om de machines op te stellen. Nabij Quatre-Bras voelde de geleider zich plotseling onpasselijk worden. Eer hij zijn gezel, die nevens hem op den bok zat, kon verwittigen, viel hij in bezwijming. De schrijn werker wilde den geleider overeind helpen, en dacht er blijkbaar niet aan, de auto stil te houden. Deze reed in dolie vaart over den bandsteen van den rijwielweg, en botste toen met ongehoord geweld tegen een dikken boom. De schrijnwerker werd tegen den boom ge- slingerd en het hoofd verbrijzeld. Hij was dood. De geleider werd een tiental meters ver het veld ingeslingerd en had enkel een lichte wonde aan het linkerbeen. De automobiel werd geheel plat gedrukt. Uit Kief komt bericht, dat de gouverneur- generaal Trepof daar begonnen is een aantal joden uit de stad te zetten, niettegenstaande de regeering hem opgedragen had, een bijzondere commissie te belasten met het onderzoek naar het reeht tot verblijf van de joden, die met uitzetting bedreigd werden. Donderdag bij het aanbreken van den dag trokken vele afdeelingen kozakken, agenten en gendarmes de jodenwijk in en maakten met tromgerotfel en trornpetge- schal de beslissing van den gouverneur bekend. Nog geen drie uren later begonnen de troepen en de politie met onverbiddelijke gestrengheid de mandaten tot uitzetting uit te voeren. Er speelden zich hartverseheurende tooueelen af. Zieken, ouden van dagen en kiuderen werden meedoogenloos voortgedreven. In het station te Toulon heeft men een meisje van een dag oud in een koffer gevonden. Het was levend in den koffer opgesloten en op het perron achtergelaten. Het kind leefde nog. De moeder heett men niet kunnen ontdekken en de kleine vondelinge is voorloopig onder den naam van Aimee Mallegare (A. Koffer- station) in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven. Te Cornwall, in Ontario, is Vrijdagochteud in de vroegte het Rossmore hotel afgebrand. Het hotel was vol gasten, die in hun onder- kleeren een heenkomen moesten zoeken. Van de 60 zijn er 9 omgekomen. Onder de slaeht- offers is een fabrikant, die in het brandende gebouw terugging om zijne ziekelijke vrouw en zijne twee zoons te redden. Alle vier zijn ver- brand. Een rechter redde zijn zoon, die met longontsteking te bed lag, langs een ladder. Anderen lieten zich langs touwen afglijden. Verscheidene hunner liepen kwetsuren op. De schade beloopt zes ton llollandsch. Paulhan over zijn Manchestervluclit' Paulhan heeft te Londen verklaard dat hij de vlucht niet meer zou onderuemen, ook al werd de prijs verdubbeld. Hij had nooit in zijn leven zulk een verschrikkelijke ervaring gehad als in het laatste deel van zijn reis. Bij het wegvliegen van Lichfield werd zijn toestel verscheidene malen bijna omgekanteld door de verraderlijke windvlagen, en al zijn bekwaamheid als vlieger was noodig om een ramp te voorkomen maar hij wist dat White achter hem was, en moest voortgaan. 't Was bovendien zeer koud. „Een felle wind, zoo vertelt Paulhan, sneed me in't gezicht ik heb gelukkig nooit last van mijn oogen terwijl ik vlieg, maar als ik geland ben be- ginneu ze te branden en te steken. Zonder handschoenen ben ik opgestegen, om- dat ik dat geweud ben, maar daar heb ik plezier van gehad De pink van mijn rechter- hand was dood en ongevoelig toen ik neerkwam. Het tweede deel van mijn tocht heb ik dan ook gedaan met een paar handschoenen aan. De wind vloot en ik ook. Ik zong maar en geloof wel dat mijn gezang niet erg zuiver zal geweest zijn, maar dat hindert niemand in de hooge luehten." Over de moedige vlucht van zijn tegenstander White midden in den nacht was Paulhan vol bewondering. Hij zei zelf nooit een reis te zullen ondernemen onder dergelijke weers- omstandigheden. De voorzitter van de Royal Aero Club heeft een oproeping gedaan om bijdragen, teneinde aan White een getuigenis te geven van de waardeering voor zijn pogingen. Ook de Daily Mail, die den prijs uitloofde, heeft besloten White een beker te schenken ter waarde van 100 p. s. De luchtballon Fleurus, van de Aero- Mutuel is Vrijdagochtend, terwijl men bezig was hem te vullen, zonder net te Brussel ont- snapt en in oostelijke richting weggedreven. Een rukwind had hem gepakt. Rotterdam, 2 Mei. Binnenl. Granen. Tarwe is in de mindere soorten voortdurend ruim ter markt, zoodat de prijzen nu en dan afbrokkelen. Haver prijshoudend. Rogge en Gerst kleine aanvoer. Boonen en Erwten alsvoren. Meel. Inl. soorten onveranderd, Duitsch en Amerik. bij aanbod iets lager. Men noteert: Tarwe goede per hectol. 7,50 a 8,50 mindere 5,a 6,50 Tarwe per 100 kilo j 8,a f 9,50 en extra daarboven Rogge per hectol. f 5,25 a 5,75 en per 100 kilo 7, Gerst per hectol. /4,50 a 5, Chevalier 5,a 5,50; Gerst per 100 kilo 7,50 a 9, en Chevalier tot 10,50 en daarbovenHaver 6,50 a f 7,25 en per hectol. lange 3,50 a 4,— dikke /4,50 a 5,— Paardenboonen /7,— a /7,50Witte Boonen/10,50 a/13,50; Bruine Boonen 8, a 12,50 Kookerwten 9,a 12, Voedersoorten 6,50 a 6,75; Kanariezaad 7,per hectol. en per 100 kilo 12,75 a 13,25. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 210 a 240; Rogge per 2100 kilo 160 a 168Gerst Zwarte Zee 132 a 134 Amerik. Mai's mixed 125 a 127 Donau 140 a f 145 per 2000 kilo Haver Libau 6,65 a 6,75 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch J 14,a f 14,25; le soort inlandsch en dito Belgisch 13,25 a 13,75; prima Duitsch 13,75 a 14,25; extra puik Hongaarsch 22,a/23,ZeeuwscheTarwebloem/14,50 a 14,75 prima Amerik. patent 15,a 15,50; le soort 14,a 14,50; 2e soort Bakers /12,75a 13,25 inl. en Duitsche Rogge- bloetn J 8,75 a 10,25 per 100 kilo. Runderprjjzen 62 a 73; Stieren 50 a 63; Kalveren 95 a 115; Schapen 50 a 55 Varkens 54 a 58 cents per kilo. Melkkoeien /150 a/ 280 Kalfkoeien /160 a/310; Vaarzen /110a/125; Stieren 140 a 250pinken 50 a 95; vette kalveren j 54 a /110; fokkalveren 15 a J 20 nuchtere 8* a 12 Biggen /9a 18 alles per stuk. Aardappelen. Brielsche 3,a /3,50 Zeeuwsche 2,40 a 2,80 Zeeuwsche Eigen- heimers j 2,2,80 Geldersehe blauwen 2,50 a 3,10 per mud. Maltha 8 cents per kilo. Boterprijzen in vaten 49 stukken van y, kilo 75 cent. Zoetemelksche kaas /26 per 50 kilo. Leidsche /60 a 78 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren, 3,20 a /3,40. Buitenl. 2,60 a 2,80 per 100 stuks. V 1 a s. Blauw Boll. 1,60 a 2,25 geel Holl. j 2,40 a 2,50 wit Zeeuwsch 1,50 a 2,per steen. Lijnzaad. Voerzaad 16,— a 18, per 100 kilo. Koolzaad 10,75 per 60 kilo. Karwijzaad 15,25 a /15,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 8 a 9 cents per kan. Java-koffie, in balen gewone soorten 423/4 cent en dito Santos 251/3 cent per half kilo. Beetwortel-suiker 179/18. Ter Neuzen, 2 Mei. Eieren per 26 stuks 0,80. 55 31 Boter V, K.G. 0,52 V, Antwerpen, 29 April. Chilisalpeter kalmloco fr. 20,40, April fr. 20,40, Mei fr. 20,40, Febr./Maart 1911 fr. 21,30. ZEETIJDINGIEN, Van 29 April tot en met I Mei. Van 29 April tot en met Positie der Stoomschepen. VAN VLAG. NAAM Ms. Van en naar. Lading. 29 Eng. barge Clymping 30 Duitsch s.s. Echo 1 Eng. s s. River Scheldt I an Tei 29 Eng. barge Yulan 30 Eng. s.s. River Thames Woor 30 Duitsch s.s. Margaretha idem Juno Zweed. s.s. Falster 1 Eng. s.s. Sea Gull idem Altona idem Avocet idem Truro Via it 29 Fran. s.s. Port Bail Eng. s.s. Serula Belg. s.s. Ibis VI Noor. s.s. Ruth 30 Belg. s.s. Marnix Eng. s.s. Heriot idem Don idem Sea Serpent Russ. s.s. Gen. Zimmerm. Duitsch s.s. Hilde Podeus Eng. sch. Wiln 1 Duitsch s.s. Mercuur Noor. s.s. Hellik Deem s.s. Hjorthoim Vor Ter ieuten i 342 Pentowan 2615 Kotka 2199 jLonden 223 Heybridge 2241 Londen 2769 Hall 3921 Windaa 1665 Rotterdam 2763 Londen 1901 Goole 3985 Liverpool 2367 Hull (lenl t 1C36 St. Brieux 3927 Liverpool 555 Ostende 1554 Hone9s 5296 Pillau 3506 Leith 2658 Goole 2554 Londen 4398 Blylh 4718 New-Castle 463 Liverpool pijpaarde papicrp. stukg. macadam stakg. ledig hout ledig stukg. idem idem idem phosph. stukg. ledig idem phosph. stukg. idem idem ledig idem cement 4063 New-Castle ledig 3391 Cardiff idem phosph. oiura w uumenvaariuigen op- en 43 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 10 algeschut. s.s. s.s. s.s. s.s. s.s. v,ertr.ekt heden van Blyth naar Kroonstad. JENNY in lossing te Stockton on Tees rtr0k ^Pril van Livorno naar Algiers. ELISABETH van Algiers naar Stockton on Tees passeerde 30 dezer Finisterre. HELENA vertrok 28 April van Algiers naar Tvne Dock. J MAGDALEN A wordt heden te Kroonstad verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5