A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscii-Vlaanderen. Mo. 5450 Pinsdag 3 Mei 1910 50 aarg&ng. Binnenland. BEIBSTB SLAD. F U IL L E T O N. is iBONNEMEN.T: drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,1.' Franeo per post: Nederiand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Aruerika 1,321 Per Yoor en voor bet, overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o o n No. 2 5. ADVERTENT IE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6cr 3 uren op den dag der uitgave. T oor Prinses Juliana is Donderdagmorgen op Het Loo een dogkarretje aangekomen met vievkanten, gesloten bak en afneembare kap, voor welk voertuig twee ponnies als bespanning zullen dienen, die eveneens reeds zijn aangekomen. Deze kleine equipage was bestemd als verjaar- geschenk voor de Prinses. De eerste geboortedag van Prinses Juliana is in den laude met groote opgewektheid ge- vierd. Iu de voornaamste steden hadden eenige feestelijkheden plaats en overal werd druk ge- vlagd. Dames en keeren beijverden zich met den verkoop van de Juliana-bloem ten bate der inrichtingen voor tuberculose-zieken. Te Apeldoorn werd op het felicitatie-register ten paleize druk geteekend. Van half twee tot half drie maakte 1.1. Zaterdag het Kon. Echtpaar met Prinses Juliana een rijtoer door het dorp. Overal was er geestdriftig huldebetoon en des avonds was er concert in het Oranjepark. Ten Paleize werden bezorgd fraaie bloemstukken en tal van telegrammeu. TER NEUZEN, 2 Mei 1910. Reeds in. den vroegen morgen van jl. Zaterdag kregen onze straten een teestelijken aanblik door de talrijke vlaggen die van open- baie en particuliere gebouwen waren uitgestoken ter herdenking van den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, llet was niet te verwonderen dat de eerste jaardag van dit met zooveel spanning verbeide Vorstenkind met meer dan gewone belangstelling zou worden herdacht. Ook verschillende schepen pavoiseerden. Zooals wij reeds meldden had de Oranje-ver- eeniging het initiatief genomen om eenige fees telijkheden te organiseeren, waariu bovenal de jeugd een aandeel had, en waarvan ook de volwassenen kouden genieten. In den namiddag kwamen op de Markt al spoedig eenige honderden kinderen samen, die zich hadden aangemeld voor deelname aan de volksspelen terwijl ook vele nieuwsgierigen in de omgeving waren. Te kwartier over tweeen arriveerde het mu ziekgezelschap ,,/De Vereenigde VVerklieden" op de Markt, dat op den tocht van af haar lekaal de bewoners van de Kerkhoflaan en de buurt Java reeds op hare feesttonen had vergast. Met het muziekgezelschap voorop, aan het hoofd waarvan //Twee ledeii van de garde Klein maar Dapper" parmantig marcheerdeu, ogen het Bestuur van de .//Oranje-vereeniging" met de conunissie voor -de volksspelen en de deelnemers daaraan in optocht naar het voetbal- veld, dat zich zoo uitnemeud voor die spelen leent, otscboon het verblijf op het onbeschutte terrein 16) - z/Goed, mijn kind. «Koetsier wij houden stil op rten hoek van de andere straat Een oogenblik later bleef het rijtaig voor het aangeduide huis etaan. De oude heer en Capitola stapten uit en gingen het groote ma- gazqn binnen waar op dat moment toevallicr slechtseene winkeljuffrouw, een dame van middel- baren leeftijd en welwillend uiterlijk, aehter de toonbank stond. //Mevrouw", fluisterde de majoor haar vertrou- welqk in 't oor, alsof het een groot staatsgeheim, of, ,/ik bevind mij in een kleine verlegenheid en boop, dat u mij emit zult belpen, natuurlijk, zooals van zelf spreekt, tegen prompte betalilig. IK ben eerst kortelingsin New-York aangekomen m myn pupil te zoeken, dit jonge meisje, dat as u ziet, zich als jongen verkleed heeft. Alvorens haar mijne wrienden te kunnen voor- Men moet zij weder meisjeskfeeren aantrekkeu, cosW ,Vei'ZOek ik 'U' dat S9 een half dozyn costumes wilt uitzoekea met het noodige onde'r- goed, daar zij ook op dat punt zeer verwaarloosd is. Kies het beste en mooiste uit, wat ge maar bebt en wat haar bet liefste staat. Wees ook zoo goed haar een kamer aan te wijzen, waa-r zij van kleeren kan verwisselen ik zal alles betalen, zonder een cent af te dingen." De goede dame, eerst een beetje verbouwereerd keek den ouden heer en vervolgens zijn pleeg- dochter scherp en onderzoekend aan maar de iype leeftijd van den eerste en de teere jeugd der laatste alsmede de openhartige uitdrukking van eerlijkheid en zedigbeid in beider gelaat, namen even snel alle wantrouwende gedachten weg, zoodat zij met de meeste voorkomendheid zieh beleefd en vrieudelijk bereid verklaarde, de wenschen van den majoor in te //Ik ben tot majoor in te willigen. uweu dieust, sir," antwoordde zi], //koin maar jongeheer, of lieverjougejuffrouw, «n volg mij." Capitol a ging met haar mede. Inmiddek zond de majoor zijn rijtuig weg en hield een auder, dat even later leeg voorbij- reed, aan terwijl hij den koetsier beduidde, dat iy yoor t magazijn moest wachten, totdat er een jonge dame zou komen, om met hem naar het Washington-hotel te rijden. Een half uur later kwam het jonge meisje bij eenigszins tochtig weer, zo'oals betj.l. Zaterdag i was, wel wat van het genot dat daar gebodeu wordt vergalt. Toen de stoet op het met vlaggen versierde terrein arriveerde waren daar reeds velen aan- wezig, die zich een goed plaatsje hadden uit- gezocht om bet verloop der wedstrijden te volgen. Onder de touen van „De Vereenigde Werk- lieden" vingen deze aan. We meenen dat de commissie die zich ook ditmaal met de regeling en de keuze der wedstrijden heeft belast een woord van lof veidient voor de wijze waarop zij zich van hare- taak heeft gekweten. Het waren alle degelijke spelen, waarbij het vooral aankwam op de beheiidigbeid, kracht en vlugheid der deelnemers, en die, al wekten zij ook meermalen de hilariteit op door de pogingen der deelnemers om tot de piijswinners te behooren, geen aanleiding gaven tot minderwaardige, bespottelijke tooneelen. Wij meenen dat een dergelijke regeling dan ook zeer zal medewerken, om tot eene steeds ruimere deelneming aan die spelen uit te Iokken, ook bij diegenen, die zich daarvan thans als het ware stelselmatig onthouden. V eimakelijk was bij het blaastrappen te zien hoe de kleinsten van de jongens, die daaraan deelnamen zich weerden om de opgebiazen vaikensblazen van hunne medekampers stuk te trappen. De zeer dikwijls geslaagde po gingen verwekten bij tijden een eHect alsof er een kanonnade pi-aats had en leuk was het, de blijde gezichten te zien dergenen die triomfan telijk aan het eind van den strijd hun onbe- schadigd aanhangsel konden vertoonen. Voo dit nummer was de strijd hevig, eer de beslis- sing gevallen was. Ondertusschen waren op een ander deel van het terrein de meisjes bezig met schaartje knippen, en hunne behendigheid te toonen door geblinddoekt aan een lat opgehangen linten met een schaar door te knippen. Waren enkelen daarmede zeer gelukkig, anderen daarentegen stonden in de ijle ruimte te knippen, en zagen zich daardoor de kans op een prijs ontgaau. Veel aandacht werd er ook geschonken aan het terzelfder tijd begonnen touwtrekken. Bij dit nummer werd alles gevergd van de kracht dei deelnemers en er werd een harden strijd gevoerd om de prijzeu te winnen. Ondertusschen kon men zich ook amuseeren met den wedstrijd in hoog springen. Daarbij bleek van verschillende deelnemers een onge- kende lenigheid. Een der deelnemende jongens, wier medestrijdenden het hem niet meer nadeden om over het touw te springen op eene hoogte van 0,90 M., en die daarmede reeds den eersten piijs verwierf, deed voor de aardigheid nog een paai hoogere sprongen en bracbt bet daarbij tot eene boogte van 1,10 M. Voor zoo'n springer hebben we respect. Daarna volgde ver-springen. Daarvoor was de deelname ook zeer groot. Lang duurde de kamp, maar zoo zoetjes aan vielen verschiilenden bij het grooter worden van den afstand, af, zoodat er ten laatste nog enkelen onl de prijzen kampten. Daarbij bleek dat het daarvoor precies niet in het groote zit, want het was juist een rappe gast, niet groot van stuk, die daar bij den grootsten afstand die gesprongen moest worden zijn grootere forschere tegenstanders overtrof, onder daverende toejuichingen der omstanders. Onder de verschillende spelen brachten de opgewekte marschen, uitgevoerdaoor het inuziek- gezelschap, eenige afwisseling en veraange- naamde het verblijf op het veld ten zeerste. Na de voormelde spelen viug aan de //esta- fetteloop" voor jongeus. Daarbij moesten de deelneniers ook veel afhangen van de vlugheid van de medestanders hunner groep. Daarna werd dezelfde wedstrijd gehouden voor meisjes en deze bleken zich daarbij niet minder dan de jongens te kunnen weren. Behalve de te win nen pryzen, kregen de overwinnaars ook her- haaldelijk bijvalsbetuigingen van detoeschouwers. Het slot was de //wedloop met hindernissen", een van de interessantste nummers van het program. Jammer was het daarom, dat reeds vele toeschouwers, om de gure temperatuur het veld hadden verlaten. Toch was nog een betrekkelijk flink aanta toeschouwers aanwezig, die met spanning de pogingen der deelnemers aanschouwden om de verschillende hindernissen te //nemen", waarin de een meer, de ander minder vlug wist te slageu. Vooral voor het passeeren der in de lucht zwevende tonnen was de nieuwsgierigheic groot. Door het regelmatig verloop was ook deze wedstrijd vlug afgespeeid en vertrok men met de muziek aan het hoofd naar de Markt, vanwaar de commissie zich met de prijswinners naar school A begaf, om daar de betooning voor hunne inspanning in ontvangst te nemen. Met het oog op het groot aantal deelnemers had de commissie gezorgd voor een groot aan tal pryzen, bestaande uit kinderspelen, luxe voorwerpen enz. Spoedig waren deze aan de deelnemers uitgereikt en was hiermede het eerste deel van de feestviering afgeloopen. Na het invallen der duisternis was het muziek- gezelschap //De Vereenigde Werklieden", dat zich reeds des namiddags zoo flink had gekweten, onder directie van den heer Joz. de Feijter weer op pad, om met fakkellicht een tocht door de stad te maken, en bleek weer onver- moeibaar om er de feeststemming in te houden. Ontelbaar was de menigte die het gezelschap voorafging en volgde, in opgewekte, vroolijke stemming. Te ruim 9 ure was de tocht ten einde en begaf men zich naar de bovenzaal van het //Hotel Centraal", waar de uitreiking zou plaats met de winkeljuffrouw bij den majoor terug. Deze vertrouwde zijn oogen bijna niet, want Capitola was haast niet meer te herkennen. Uit den 'orutalen, met verscheurde lompen be- kleedeu straatjongen van gisteren, was eensierlijke bevallige dame gegroeid, -die zich fatsoen'iijk wist te gedragen en in de vrouwenkleediug er zoo groot uitzag, dat zij ouvoorwaardelijk voor zestien jaar kon doorgaan. Haar schoon, zwart haar in het midden gescheiden viel achter de ooren in weelderige glauzende lokkeu op hare scbouders en omlijsten de blozeude wangen. Een japon van parelgrijze, fijne wollen stof een roode, kostbare cachemiren sjawl en een zwart amazonenhoedje van fluweel, metgolvenden veder van dezelfde kleur als de japon, maakte de verandering van den kleinen cou ran ten venter in een jonge lady, die lachend voor den ver- bluften majoor boog, daarbij de oogen bescheiden nedersloeg, terwijl het spot.tend vertrekken van hare mondhoeken genoegzaam te kennen gaf, dat zij zich van hare eerste zegepraal als jonge dame tegenover den ouden heer be- wust was. De oude majoor maakte eerst zijn compli- menten aan zijn jonge pupil en vervolgens aan de modiste over de welgeslaagde gedaante- hebben van herinneringsmedaille's, het vorig jaar bij het feest ter herdenking van de geboorte van Prinses Juliana namens de Oranjevereeniging toegezegd aan de vereenigingen die aan dat feest hunne medewerking hadden verleend. Op het vastgestelde uur waren daar aanwezig het bestuur der Oranjevereeniging, verschillende leden der feestcommissie en belangstellenden, benevens het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden", de Chr. gemengde zangvereeniging //Hosanua", en de bestureu van het Chr. muziek* gezelschap //Excelsior", de zangvereeniging z/Geduld Overwiut", en de Chr. gemengde zang vereeniging ,/Looft den Heer". Door de eerst- genoemde vereenigingen werden nog verschillende muziek-enzangnummersten beste gegeven, terwijl op verzoek van den eere-voorzitter gezamenlijk werd gezongen het Wilhelmus, begeleid door de muziek. De eere-voorzitter der Oranjevereeniging, de heer Geill, hierna het woord nemende, deelde mede dat door de Oranjevereeniging een tele gram van gelukwensch was verzonden aan de vorstelijke familie, uitende de beste wenschen voor het welzijn van de jonge Prinses. Hij wijdde daarna eenige woorden aan de beteekenis van dezen dag en het geluk dat Nederland en zijn Koninklijk huis daarmede te beurt valt, herinnerde aan de dagen van spanning in het vorig jaar er. ook na de geboorte der Prinses, toen de eerste berichten niet terstond hoopvol iuidden, flocn noe net r>euerianuscue ?oi». scaciu tot zijne groote geruststelling de meest gun- stige berichten omtrent het voorspoedig ont- wikkelen der Prinses heeft mogen vernemen. Met een hoera voor Haar welzijn, werd alge- meen ingestemd, waarna het Volkslied werd gezongen en gespeeld. Vervolgens werd door den eere-voorzitter aan de hierboven genoemde vereenigingen namens de Oranjevereeniging uitgereikt eene groote bronzen herinneringsmedaille, gestagen tergele- genheid van de geboorte der Prinses, waarvoor door de voorzitters der vereenigingen achter- eenvolgens hartelijk werd dank gezegd. Door de muziek en zang werd het verblijf in het lokaal zeer veraangenaamd, terwijl ook een groot publiek op de Markt daarvan genoot. Alvorens de officieele bijeenkomst gesloten werd bracht de heer Geill een woord van dank tot het muziekgezelschap, welks leden zich weer zeer verdienstelijk hadden gemaakt tot oplui- stering van dit feest, en aan wier medewerking voorzeker voor het grootste deel bet welslagen te danken is, en beval de Oranjevereeniging in hunne voortdurende medewerking aan. Vervolgens bracht hij ook een woord van dank aan bet zanggezelsebap //Hosanna" dat de ver- vergadering had vergast op hare welluidend gezongen liederen, de leden aansporende op den ingeslagen weg voort te gaan. Ten slotte bracht hij een woord van dank aan alien die op een of andere wijze aan het welslagen van het feest hadden medegewerkt. Ondertusschen wnivn de feestvierenden over het algemeen huiswaarts getogen en vertoefden nog enkele groepjes tot middernacht, het uur van politie, in verschillende lokalen, om daarna eveneens hunne woning op te zoeken. De feestelijkheden zijn in de beste orde afgeloopen. Heden is door den voorzitter der Oranje vereeniging, den heer P. J. Scheele, een telegram ontvangen namens Hare Majesteit de Koningin, dank betuigende voor den Zaterdag vanwege de vereeniging ontvangen f'elicitatie. verwisseling, betaalde de ronde som van drie- honderd dollars voor de toiletbenoodigdheden, welke, behalve die Capitola reeds droeg door de handige verkoopster als allernoodzakelijkste behoeften in doozen verpakt, aan den uitzet van het jonge meisje werden toegevoegd en plaatste alsdan, na de modiste bedaokt en vriendelijb gegroet te hebben zich trots naast zijn bevallige pleegdochter in het rijtuig, om naar het Washington-hotel gebracht te worden. (Wordt vervolgd). SEllZEJtSCHE COIRIYT 2 Oil li 1 ml verschijnt Ifaandni;. V* oenstla^- ■■HRaBnaHsaBB&iBa 5 r dasavogd, "»gen 'deril op ffeesOla^eu- *>ij lie t*. jr. V A OK SAKBK le Ver Aeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1