Ter HeuzenscheGourant Zaterdag 30 April 1910. No. 5449. Gemengde berichten. IDIEJIR/DIE BLAD. TER NEUZEN, 29 April 1910. Uit Groede schrijft men aan de M. Oh De heer H. G. Hammacher sedert 23 jarea lid van den raad en sedert 19 jaren wethouder dezer gemeente, heeft zijn ontslag als raadslid genomen. In het bericht omtrent den uitslag der raads- verkiezing, in het vorig nummer van dit blad, wordt de gekozene liberaal genoemd. Tweejaar geleden heette hij anti-revolutionair. In elk geval is hij niet als liberaal gekozen, maar wel, evenals het raadslid, dat voor hem zitting nam, als candidaat van hen die tot leuze hebben //de Heeren moeten van 't Stadhuis". Hij werd, zooals gewoonlijk, gesteund door de kerkelijke partijen. Clinge, 28 April. Gisteren geraakte het driejarig dochtertje van den landbouwer Th. Roels alhier, Clinge (Belgie), al speleude met hare kleertjes onder de in werking ztjnde stroo- snij machine, waarbij het kind zoodanige kneu- zingen en verwondingen opliep, dat bet tengevolge daarvan is overleden. Clinge, 28 April. Op de gisteren gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 14 paarden, 22 stuks hoornvee en 15 varkens. De prijzen werden als volgt toegekend Voor het grootste getal paarden J. F. Buijs- rogge te Clinge. Voor het grootste getal rundvee F. Smet te Clinge. Voor het grootste getal varkens Ch. Maes te Clinge (Waes). Voor het schoonste werkpaard le prys A. Cammaert te Clinge; 2e prjjs J. F. Buijsrogge te Clinge. Voor het schoonste 2jarig paard le prijs wed. Hendriks te Clinge; 2e prijs J. F. Buijs rogge te Clinge. Voor de schoonste koe le prijs G. van Over- meire te Hulst2e prijs F. de Smet te Clinge. Voor de schoonste vaars le prijs Hijp. Ver- gouwen te St. Jansteen 2e prijs Ch. Boussen te Kapellebrug. Voor het vetste stuk rundvee F. Smet te Clinge. De aanvoer van hoornvee was gering en kleiner dan ooit te voren. De fanfare luisterde de prijsuitdeeling op en maakte eene muzikale wandeling. Overigens was het buitengewoon stil. Donderdag hield de derde compagnie vierde bataljon infanterie te Vlissingen een oefening in het varen met een vlot. over de gracht rond het fort Midden Reduit. Daar een milicien den stole, waarmee het vlot was voortgeboomd, in de gracht had laten zitten, sprong de korporaal A. in het midden daarvan om hem er uit te halen. Hij raakte echter met zijn voet vast aan een voorwerp, dat op den bodem lag,zoo- dat hij, hoewel goed zwemmer, verdronken zou zijn, ware de te tweede luitenant Van Loon, belast met de oefening, niet zonder een oogen- blik te aarzelen, gekleed te water gesprongen. Na zeer inspannende pogingen mochl het den officier gelukken geuoemden korporaal los te krijgen en behouden aan wal te brengen. Te Hu rwenen heeft een vogeltje zijn nestje in een der wieken van den windmolen gebouwd. Het dierfje zit rustig te broeden op een zestal eitjes, terwijl de wieken geregeld ronddraaien. -Een merkwaardig schouwspel kreeg men Dinsdagavond om een uur of acht te aanschou- wen in de Schalkwijkstraat te Utrecht. Uit een der ramen van een huis daar verscheen namelijk plots een brandende kachel, die op straat terecht kwam. 't Bleek, dat in de kamer brand was ont- staan en dat men binnen het radicale en zeer kordaat toegepaste middel aangewend had, de gevaarlijke vuurbron zoo niet de deur, dan toch het raam te wijzen. Met bebulp van een vloerkleed werden alle vlammen verder bedwongen. Op 14 Maart rijdende stond ter hoogte van de Jacob-Obrechtstraat te Amsterdam tram 2 een oogenblik stil en zou zich aanstonds weer in beweging zetten. Om een passagier op het balkon tegen een onaangenamen schok te behoeden en vallen te voorkomen, hield de conducteur hem de hand tegen den rug. In plaats van dank werden hem nu de woorden toegevoegd //Blijft met je pooten van mijn lijf, schoft Wegens deze beleediging vorderde het 0. M. bij de rechtbank tegen dien passagier, een ingenieur. van wiens ontwikkeling zulk een uiting niet mocht verwacht worden, f 50 boete. De bekl. had alleen aan te voeren, dat hij 't niet als beleediging had bedoeld. Te Oldenzaal zijn uit Rosendaal tien Turken aangekomen, afkomStig uit Orsowa (Macedonie), onder geleide van vier politiebe- ambten. Deze Turken waren den vorigen Zondag uit Duitschland te Oldenzaal binnengekomen. Zij waren toen voorzien van behoorlijke passen, afgegeven door het Turksche rijk, en hadden bovendien een gezamenlijk geldswaardig be- drag van ongeveer f 110 bij zich. Ook waren zij in 't bezit van een telegram van een te Rotterdam wonenden landgenoot, waarin hun werd bericht, dat hij voor onderdak enz. zou zorgdragen. Op grond van die bescheiden werden zij toen naar Rotterdam doorgelaten. Later is echter gebleken, dat zij bij hun aan- komst te Rotterdam hun geld hebben moeten atgeven aan den aldaar wonenden Turk, die het hun had toegezonden, om hun het passeeren van de grenzen mogelijk te maken. Reeds den volgenden dag werden zij als armlastigen roud- zwervende aangetroffeu, zoodat de hoofdeom- missaris van politie te Rotterdam maatregelen moest nemen om hen uit ons land te loozen. Zij werden daarom op transport gesteld naar Rozendaal, met de bedoeling hen over de Bel- gische grens te zetten. De Belgische grens- politie weigerde echter volstandig hen door te laten, zoodat de Rotterdamsche politie genood- zaakt was de tien Turken naar een andere grensplaats te brengen, waartoe zij Oldenzaal uitkozen. Aldaar werden de mannen onder ge leide in den trein geplaatst naar Bentbeim. vanwaar zij dan maar verder moeten trachten naar hun vaderland terug te keeren. Natuurlijk zulleu zij in Duitschland wel spoedig wederom in handen van de politie vallen want hun gemeenschappelijk bezit tijdens hun uittocht uit ons land be iroeg niet meer dan acht centen Een goede daad beloond met een proces- verbaal Sedert geruimen tijd zwierf in den omtrek van Almeloo een groote roofvogel rond, die heel wat kippen, eenden en zelfs jongeganzen beiuachtigde, tot groote schade der eigenaars. Alle pogingen otn de roover onschadelijk te maken, mislukten, totdat het eindelijk een jongen boer gelukte hem door eeu welgemikt schot doodelijk te tretfen. Het was een prachtig dier, met een vlucht van 1.20 M. Nauwelijks evenwel was het schot gevallen of een onbezoldigd Rijksveldwachter trad te voorschijn om tegen den schutter proces-ver- baal op te maken en het geweer in beslag te nemen Hoewel de man der wet in zijn recht was, vonden de boeren in dit geval zijn optreden toch wel wat kras. De waggon, waarin eene bezending volbloed Friesch stamboekvee, bestaande uit 2 stieren en 7 koeien, bestemd voor de tentoonstelling te Bnenos-Ayres, is Woensdagmorgen te Ant- werpen omgevallen. De schade door het omvallen van den waggon berokkend, is nog onbekend. -Een 78jarige slager-herbergier te Gent zat Donderdagavond alleen thuis en was in slaap gevallen. Te half tien ongeveer werd hij plotseling wakker door een snijdende pijn aan het voorhoofl. Hij bemer.kte aan handen en voeten gebonden te zijn, en had veel bloed- verlies uit een hoofdwond. Hij verloor het bewustzijn, en werd kort daarna gevonden door een klant, die, nieraand in den winkel vindende, het huis doorzocht. Er werd politie geroepen, en bij onderzoek bleek dat de brandkast geopend en geplunderd was. Er worden een 30tal aandeelen en 700 frc. in bankpapier vermist. In den kelder van haar landhuisje, gelegen in een der buitenwijken ten Oosten van Parijs, is de 84jarige rentenierster, mevr. Graindorge vermoord gevonden. De oude vrouw woonde geheel alleen in haar kleine huisje, waar zij er een dozjjn katten op na hield. Het lijk zag er vreeselijk uithet schijnt dat de moorde- naar nog na den dood van het slachtotfer op haar ingeslagen heeft, want zij had in het hoofd niet minder dan 9 wonden, die elk voor zich al doodelijk waren. Geen spoor van den dader is gevonden en evenmin heeft men de drijfveer tot de misdaad kunnen vaststellen. Aanvankelijk werd vermoed, dat diefstal de drijfveer was, maar men weet nog niet of er iets gestolen is. Eenige gouden sieraden heeft de misdadiger onaangeroerd gelaten, maar dat kan ook wel voorzichtigheidshalve zijn gebeurd. Volgens verklaring van den geneesheer die de lijkschouwing verricht heeft, moet de moord Zaterdag of Zondag zijn gepleegd. Een Londensche telefoonjuffrouw hoorde dezer dagen door een t.oeval een deel van een gesprek, dat haar zoo boeide dat ze bleef luiste- ren tot het einde toe. Zij hoorde namelijk dat een zeer welbespraakt man een ander overhaalde, te beproeven, een reistasch met kostbaarheden te stelen uit de kamer van een dame, die in een hotel van het West-End logeerde. De ander weigerde eerst, maar liet zich bepraten en er werd afgesproken, dat hij met een reistasch vol oud papier naar het notel zou gaan, een kamer zou nemen zoo dicht mogelijk bij die van de dame en dan in een onbewaakt oogenblik zjjn reistasch voor de tasch met kostbaarheden zou verwisselen. De telefoonjuffrouw waarschuwde de politie. Deze nam haar maatregelen en ontdekte weldra in het hotel een verdachten logeergast met een tasch, die bij onderzoek niets dan oud papier bleek te bevatten. Op verzoek van den hotel- houder werd echter niet gewacht tot de diefstal was gepleegd de man werd onverwijld de deur uitgezet. Prince, een Parijsche politiehond, heeft Maandagavond te St. Denis iets volbracht dat een lcranig stukje mag worden genoemd. In een daushuis aldaar kwamen nl. 15 apa- chen binnen, teneinde eenige hunner makkers, die den vorigen avond wegens rumoer maken buiteu de deur waren gezet, te wreken. Met groot lawaai stormden zij het lokaal binnen, schreeuwend dat zij den eigenaar zouden vermoorden en alles kort en klein zouden slaan. Gelukkig kwam op het geschreeuw een agent binnen met Prince en onmiddellijk beval hij dezen de boeven aan te vallen. In enkele oogenblikken, veel sneller dan een troep agenten het had kunnen doen, bad Prince het lokaal ontruimd en meer dan een der indringrers kreeg van hem nog een pijnlijk aaudenkeu mede naar huis. Maar bovendien had bij een der apachen zoo stevig vastgepakt. dat zijn baas hem be- daard de boeien kon aandoen en medenemen naar het bureau van politie. In de Noord-westelijke provincie van Duitsch-Oost-Afrika, het sultanaat Ruanda, is een zendeling, pater Loupias, door inboorlingen vermoord. Volgens een telegram van den dienstdoenden gouverneur was de missionaris naar het opperhoofd van den grensstam Lukarra gegaan om klachten over veediefstallen in naam der inboorlingen over te brengen. Lu karra had echter niet veel zin om lang naar den pater te luisteren hij wilde zich verwijde- ren waarschijnlijk om opnieuw op roof uit te gaan. Pater Loupias pakte hem bij den arm om hem tegen te houden. Lukarra werd woedend en gaf zijn aanhangers het bevel den missio naris te dooden. Met scherpe speren vieleu de woestelingen den ongewapenden pater aan en na een vreeseJrjke mishandeling, waarbij hem talrijke diepe wonden werden toegebracht, stierf de pater den marteldood. Thans is een versterkte politie-afdeeling op weg om de moordenaars te zoeken. Zij wordt door de inlanders bijgestaan. Van het goede te veel. Bij een proef- boring in Roemenie, door de maatschappij z/Romana Amenkana" gelast, ontstond een over- strooming van petroleum. Alle in den omtrek liggende velden werden onder den vloed van olie bedolven. Een afdeeling soldaten moest een dam opwerpen om te voorkomen dat het dorp Stravopoleos overstroomd werd. De pro- ductie van het boorgat bedraagt 140 waggons per dag. Paulhanen White vliegen van Louden naar Manchester. Paulhan wint. Paulhan en White vliegen van Londen naar Manchester. Woensdag namen ze proefvluchten. White's machine werkte slecht en daalde. Wacht, heeft toen Paulhan %gedacht. dan verander ik mijn proefvlucht in de definitieve excursie. En hp steeg op, met voldoende hoeveelheid benzine voor de LondenManchester-reis ledereen denkt dat hij na een oogenblik neer zal dalen maar Paulhan vliegt verder, en hij keerde niet terug. White, zijn tegenstander, die Paulhan met e^n telegram van gelukwensch in Engeland had begroet, steeg daarop ook zoo snel mogelijk op. Er verliep echter nog ruim een uur tusscben het tijdstip van afvaart van Paulhan en White zoodat de Iaatste den eerste wel niet zou kunnen inhalen. In de steden en dorpen langs de spoorbaan Londen -Manchester is groote belangstelling voor de vlucht. De Londensche avondbladen gaven extra uit- gaven, waarin bekend wordt gemaakt dat Paulhan onverwachts wegvloog. Hij steeg om 5 uur 22 op en bereikte spoedig een geweldige snelheid, zoodat hij Woolverton, op 85 K M. afstand gelegen, al om 6 uur 35 passeerde. Rugby (133 K.M.) bereikte hij om 7 uur 33. Hp vloog dus ongeveer een kilometer per miuuut wat geen kleinigheid is (sneltrein-yaart). Latere berichten. Paulhan passeerde Rugby op een hoogte van 1000 voet. White was om 7 uur 58 te North ampton. De wind wa3 gaan liggen. Paulhan is tengevolge van de duisternis om 8 uur 10 te Lichfield, 193 K.M. van het punt van vert.rek, gedaald. White is te Northamp ton naar beneden gegaan, op 106 K.M. afstand. De geheele afstand van Louden tot Manchester bedraagt ongeveer 2977s K.M. In 24 uren moest de vlucht worden volbracht. Ten hoogste twee rustpunten waren toegestaan. Paulhan had op White's gelukwensch-tele- gram bij zijn aankomst in Engeland geant- woord //Dank voor uw goede wenschen. Ik hoop dat wij samen naar Manchester zullen gaan." De rakkert is daarop toch maar, zoo snel mogelijk, alleen weggevlogen, en 't zou niet aan hem gelegen hebben, als White nog in Londen voorzichtig proefvloog. Maar Paulhan schijut van een oogenblik van windstilte voortreffelijk gebruik te hebben ge maakt. ledereen weet, wie Paulhan is. Wie is White De correspondent van de//New-York Herald" schrijft uit Pau aan zijn blad aardige dingen over Graham White, den man, wiens naam dezer dagen in Engeland op aller lippen zweeft. De correspondent heeft te Pau met de meeste vliegers van naam kennis gemaakt, hij heeft velen aan 't werk gezieu, maar White was wel de onverschrokkenste, dien hij ooit ontmoet had. De herinnering aan zijn vlucht, toen hij voor den tweeden keer in de lucbt was, zal niet spoedig bij mij verdwijnen, schrijft hij. White had een bijzondere kennis van zijn motor, hij is een goed technicus en hoorde 't direct als er iets haperde aan zijn tuig. Hij leek op de Wrights in voorzichtigheid, in 't wetenschappelijk beschouwen en onder- zoeken der dingen, maar ook in't stoutmoedig durven als 'ter op aankwam. Hij is uit een avontuurlijke familie gesproten. Een Donderdagmiddag ontvangen telegram meldde, dat Paulhan den prijs van f 12!),000 gewonnen heeft. Dinsdagmorgen, heel in de vroegte, is Paul han te Liehtfield opgestegen om 4 uur 9. Stafford, op 134 mijlen of 2151/s K.M. van bet beginpunt, vloog hij voorbij om 4 uur 40 en Manchester bereikte hij om 5 uur 30. Toen had hij dus 186 mijlen of 299 K. M. afgelegd. Reuter seinde als tijd van vertrek van Londen 7 uur 22, als tijd van aankomst te Lichfield 8 uur 10. Dat is dus een vlucht geweest van 2 uur 48 minuten. Donderdagmorgen vertrok hij om 4 uur 9 en landde te Manchester om 5 uur 30, zoodat hij 1 uur en 21 minuten in de lucht was. Tezamen heeft Paulhan dus de 299 K. M. afgelegd in 4 uur en 9 minuten, zoodat hij gemiddeld per minuut 1200 meter gevlogen heeft, wat een gemiddelde snelheid van 20 meter per seconde is. De prijs, dien hij gewonnen heeft bedraagt 120.000 gulden zoodat Paulhan op zijn vlucht per minuut ongeveer 482 verdiend heeft. Graham White is ougelukkig geweest. Hij was Zaterdag al zoo mooi op weg geweest en daar is de listige Paulhan 't hem nu nog koraen afsnoepen. 't Lijkt op de historie van den Kanaalstrijd tusschen Lathan en Bleriot. Toch heeft White zich een naam en reputatie verworven door dezen strijd. Woensdag is hij moeten vertrekken met een toestel, dat nog niet geheel naar zijn zin liep. Maar Paulhan heeft hem er toe genoopt. White moest volgen om nog een kans te hebben, hoewel 't aanvankelijk zijn bedoeling was eerst Donderdagmorgen te vertrekken. Donderdagmorgen om 2 uur 50 minuten is hij Northampton, 106 K. M. van het beginpunt weer opgestegen 't was nog donker en een auto sterk verlicht heeft hem geleid door 't donker van den nacht om 't spoor niet bijster te worden. Hij ging langs Rugby om 3 uur 30 en moest te Polesworth 107 mijlen of 172 K.M. van Londen dalen wegens het onklaar raken van den motor. ZKETUDINGEN. Van 27 tot en met 28 April. Van 27 tot en met 28 April werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschutdoor de Westsl. 9 op- en 20 atgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN o o O O VLAG. 33 NAAM MS. Van en naar. Lading. 5579 Riga 4975 idem 400 Ostende 555 idem 6532 Huelva 2554 Londen 2658 Goole 4393 Riga Voor Ter 1%'enzeo 28 Eng. s s. River Thames 2242 I Londen Van Ter 1'euzen t 27 Eng. s.s. River Scheldt 2199 ILonden Voor l>eul 27 Russ. s.s. 6. Dragomirow Duitsch s.s. Prima 28 Belg. s.s. Gerard idem Ibis VI Eng. s.s. Robert Eggleton idem Sea Serpent idem Don Russ. s.s. Gen. Zimmerm. no Kent 27 Eng. s.s. Moray Firth 1015 Aberdeen idem Mersey 3075 Goole idem Sea Gull 2763 Londen idem Truro 2367 Hull 23 Noor. s.s. Odin 2958 Shields Duit. Zeel. Deutsche Warte 2259 Rotterdam Eng. s.s. Fulmar j 3593 Manchester s.s. HARALD in lading te Blyth voor Kroonstad. s.s. JENNY in lossing te Stockton on Tees a.s. RICHARD in lossing te Livorno. s.s. ELISABETH vertrok 24 dezer van Algiers naar Stockton on Tees, s.s. HELENA vertrok 28 dezer van Algiers naar Tyne Dock. s.s. MAGDALEN A vertrok 26 dezer van Hull naar Kroonstad. stukg. stukg. stukg. hont ledig idem erts stukg. idem hout vl. phosph. stukg. idem idem ledig idem stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9