A e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5449. Zalerdag 30 April 1910. 50- Jaargang. is If Buitenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T 1 e f o o n N o. 2 5. Inzendmg van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE BLAD. De uitslag der verkiezingen in Frankrijk heeft, naar veler meening, de positie der regeering versterkt. Hoewel de samenstelling der nieuwe Kamer niet veel zal verschillen van die der oude, is er toch alle kans, dat zij door een anderen geest bezield zal zijn. De uitschakeling der radikalen, die het meest doorkneed waren in de Combistische leerstellingen, het toenemen in aantal der linksche republikeinen, waarborgt een flinke meerderheid, waarop de Minister- president, zeker zal kunnen steunen. De open- bare meening stelt het grootst mogelijke vertrouwen in de regeering. Men verwacht van de nieuwe Kamer de oplossing van vele urgente vraagstukken, waaronder men in de eerste plaats rekent dat der evenredige vertegen- woordiging. Behalve de uitslag der verkiezingen blijft nog steeds het bezoek van Theodore Roosevelt de aandacht der Franschen en speciaal die der Parijzenaars boeien. Hij bezocht het Luxem bourg, waar hem vooral de beeldhouw werken van Rodin interesseerden. Op een bijeenkomst in het Amerikaansche gezantschap o. a. met den ook ten onzent welbekenden senator d'Estour- nelles de Constant, hield Roosevelt een korte rede, waarin hij er aan herinnerde, dat hij de eerste staatsman was, die in 't conflict tusschen de Vereenigde Staten en Mexiko, een beroep had gedaan op het Internationale Scheidsgerecht in den Haag. Terwijl Roosevelt voortdurend de aandacht der wereld op zich vestjgt, is er nog een ander gewezen staatshoofd, dat zoo nu en dan van zich doet spreken. We bedoelen ex-president Castro van Venezuela. Het schijnt hem op de Kanarische eilanden zoo goed te bevallen, dat hjj zich daar voor goed wil vestigen. Hij heeft voor 100,000 pesetas een hotel in Santa Cruz gekocht. De inwoners van Santa Cruz vinden 't nog zoo onaangenaam niet, dat Castro met zijn millioenen bij hen wil blijven. Men twijfelt er aan of hij nog wel aan 't oorlogvoeren wil in Venezuela. Castro leidt een uiterst genoeg- ljjk leven en het ziet er heelemaal niet naar uit of hij nog bijzondere aspiraties koestert om de diktatormacht met geweld van wapenen weer te veroveren. Schijnt onze krijgslustige nabuur dus vrede- lievender gestemd te zijn tegenover de mensch- heid, de Albaneezen zijn het tegenover de Tur- ken nog geenszins. Naar verluidt is de spoor- wegverbinding tusschen Ueskiib en Mitrourtza verbroken. Een posttrein moest bij Katschanik omkeeren. De verbinding met Opper-Albanie en met het terrein van den opstand is dus ge- heel en al afgesneden, waardoor de toestand zeer ernstig is. Om den opstand te dempen zijn nu nog twee divisies uitgezonden. De legerkommandant zal nu de zoo licht- vaardig prijsgegeven pas van Katschanik, die den toegang vormt naar Noord-Albanie, moeten forceeren, maar dat zal zwaren strijd kosten. Het heet, dat in Katschanik zich tienduizend opstandelingen bevinden. Scheipe nachtvorsten hebben gelpk wij reeds meldden, den oogst in de zuideUjke staten der Vereenigde Staten onherstelbaar beschadigd. In Texas, Mississippi, Alabama, Georgia en Louisiana, heeft de katoen zwaar geleden, even- als in Kentucky, Tennessee, Missouri en het dal van de Ohio, maar hier niet zoo zwaar, aangezien de vorst daar werd voorafgegaan door sterken sneeuwval. De prijzen voor katoen zijn dientengevolge sterk gerezen. Te Atlanta bv. deed het zaad Maandag f 250 per ton. Zoowat de helft van den katoenoogst moet verloren zijn wel kan de schade nog worden verminderd door nieuwen uitzaai, maar de hooge prijs van het zaad is daartoe niet be- vorderlijk. In het westen hebben tarwe en haver evenzeer geleden. Mais staat nog weinig te velde en het seizoen is vroeg genoeg, om nogmaals te zaaien. De vruchtenkweekerijen hebben mede zvvaar geleden in de centrale en westelijke staten. Het zachte weder in Maart had de boomgaarden veertien dagen te vroeg in bloei gezet, de nacht vorsten hebben alles gedood. De schade in dit bedrijf alleen wordt geraamd op dertig millioen dollars. De kweekers trachtten hun gaarden te beschermen door het branden van groote bout- vuren en zochten de ijzige winden te keeren door dekens en lakens, maar het baatte weinig. Wat gespaard bleef, heeft ook hier zijn redding te danken aan de sneeuw. Noorwegen's groote schrijver en staatsman Bjornstjerne Bjornson, is Dinsdag te Parijs waar hij genezing zocht, overleden. In de Noorsche Kamer heeft de Voorzitter gisterochtend eene rede gehouden om Bjornson te gedenken. De leden van het ministerfe waren daarbij tegenwoordig. De Kamer heeft besioten 's schrijvers lijk op staatskosten te doen overbrengen, en voor de begrafenis te zorgen. De Koning zond aan mevrouw Bjornson een telegram van rouwbeklag, met de betuiging van deelneming, ook der Koningin bij het onherstel baar verlies, dat mevrouw Bjornson, Noorwegen en ,/wij alien" lijden. De leden der Tweede Kamer zijn thans bijeengeroepen tegen Maandag 9 Mei, des na- middags te 2 uur. Te Vlissingen is op initiatief van //Vlis- singen Vooruit" een vergadering gehouden van het comite, gevormd door verschillende auto- riteiten uit verschillende deelen van Zeeland en Noord-Brabant, ter verkrijging van een rijweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. Tot voorzitter werd benoemd Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland. Besioten werd overeenkomstig een voorstel van den heer Hombach, te laten onderzoeken, of het Rijk genegen is aan de Zuidzijde van den spoorwegdam tot inpoldering over te gaan, waardoor 300 hectaren prachtige grond wordt verkregen en waarvoor slechts een dijk van 2 kilometer moet gemaakt worden en dan vanzelf een verbinding tusschen Zeeland en Noord- Brabant wordt verkregen. Naar aanleiding van het artikel //Vergifti- ging op groote schaal" in de ,/Middenstandsbond" heeft de Nederlandsche Bond van slijters in gedistilleerd vergunning B onder voor- zitterschap van den heer C. Arnold, een buiten- gewone vergadering gehouden ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden om den eerlijken handel te beschermen tegen de ver- denking aan vergiftiging door verkoop van met Metanol vermengde dranken. Nadat de kwestie in den breede was uiteen- gezet, en verschillende feiten van knoeierijen met Metanol waren medegedeeld, werd hulde gebracht aan de redactie van het weekblad //de Middenstandsbond" voor het genomen initiatief in deze en vervolgens met algemeene stemmen het volgend besluit genomen De vergadering van (als boven), Spreekt hare verontwaardigiug uit over de wijze waarop hebzuchtige fabrikanten, chemisten, handelaren en tusschenpersonen op geweten- looze wijze hebben samengewerkt tot samen stelling en verkoop van een verderfelijk vocht, //Metanol" genaamd Besluit zich per adres te wenden tot Z.Exc. den Minister van financien, met dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot publicatie van de namen van al diegenen welke zich aan wetsovertreding hebben schuldig ge maakt door het in voorraad hebben en verkoopen van Metanol of van met gemethyleerden spiritus vermengde dranken. TER NEUZEN, 29 April 1910. De zomerdienst op de lijn Ter Neuzen Mechelen brengt de volgende wijzigingen in den treinenloop. In de richting Ter NeuzenMechelen wordt op Zondagen tusschen 15 Mei en 25 September, alsmede op 16 Mei en 15 Augustus een trein ingelegd, vertrekkende Ter Neuzen 8,25 n., Sluis- kil 8,32, Axel 8,40, Hulst 8,56, aankomst te St. Nicolaas 9,10, Mechelen 10,14, Brussel 11,05, en tusschen 3 Juli en 25 September, alsmede op 15 Augustus een trein, vertrekkende van Hulst 10,35 n., aankomst St. Nicolaas 10,42. Voorts komt de eerste trein van Ter Neuzen te Mechelen aan 9,17, te Brussel 9,50. In de richting MechelenTer Neuzen wordt een trein ingelegd op de Zondagen tusschen 15 Mei en 25 September en op 16 Mei en 15 Augustus, vertrekkende Brussel 6,56 v., Meche len 7,59, St. Nicolaas 8,49, aankomst te Hulst 9,30, Ter Neuzen 10 u. en tusschen 3 Juli en 25 September en op 15 Augustus een trein, vertrekkende Brussel 8,18 n., Mechelen 8,47, St. Nicolaas 9,44, aankomst Hulst 10.20. Voorts vertrekt de trein, die 1,26 te Ter Neuzen aankomt, van Brussel 9,36, van Mechelen 10,32 en de trein, die te 4,28 te Ter Neuzen arriveert, van Brussel te 12,43. De voornaamste wijzigingen op de lijn Ter NeuzenGent zijn dat is ingelegd een trein aihier vertrekkende 5.56 's margens, aankomst te Gent 7.08 en eene vertrekkende te 3.05 nam., aankomst te 4.00. Voorts is ingelegd een trein van Gent ver trekkende 2.15 nam. en eene te 7.56's avonds, aankomst aihier resp. 3.55 en 9.51. De administrate van het Kroondomein heeft aan den kapitein der marechaussee te Breda, den heer G.J. P. A. Thomson, een gouden horloge met ketting met inschrift aangeboden voor de diensten, door hem aan het Kroondomein be- wezen. Gedurende een reeks van jaren zijn er in de omgeving van Hontenisse verschillende boer- derijen afgebrand en ondanks het uitloven van een groote premie, kon men in deze zaken geen licht krijgen. Aan kapitein Thomson is hetgelukt een brandstichter aan te houden, die gestraft is. De brigade te Hontenisse, die mede een langdurig onderzoek heeft ingesteld, heeft eveneens van het Kroondomein een gift ont- vangen en wel 50 voor elk der manschappen. Maandagavond waren te Hontenisse twee personen per fiets gekomen om een lezing te hooren, die de heer H. W. R. Kramer hield in het belang van zijn candidatuur. Toen zij huiswaarts wilden keeren, waren hunne fietsen verdwenen. Van de daders geen spoor. In Zeeland kwamen in de week van 20 tot en met 26 April 7 gevallen van roodvonk voor ill. een te Cadzand, een te Groede, een te Heinkenszand, een te Middelburg en drie te Vlissingen en zes gevallen van diphtheritis, nl. een te Biggekerke, een te Goes, een te Hulst, een te Krabbendijke, een te Vlissingen en een te Zuiddorpe. Boschkapelle. Sinds een paar jaren be- hoefde onze varkensverzekering geen schade- vergoeding wegens een sterfgeval uit te keeren, zoodat haar kapitaal tot over de 600 klom. Deze week vond een der leden des morgens zijn krulstaart dood in het hok, wat nu een schadepost is voor de verzekering. Stoppeldijk. Als een bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat de landbouwer De Th. aihier twee tweeling veulens heeft, die reeds vier weken oud zijn en beide even Sink opgroeien. Gewoonlijk gaat in een dergelijk geval een der diertjes eenige dagen na de geboorte kwijnen en sterven, dikwijls geschiedt dat met beide. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is tegen woordig veel vraag naar stroo tegen zeer hooge prijzen. Bij de landbouwers afgehaald, wordt er per 100 Kg. betaald voor roggestroo 20 22, tarwe dito 18f 19, gerste dito 1516, haver dito 15 16. Deze prijzen zijn vooral daarotn zoo hoog te noemen, terwijl het rneeste stroo wegens den natten zomer van 1909 niet natuurljjk stevig en volwassen, maar meer vlokachtig is. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 April het volgende vonnis uitgesproken J. M., oud 15 j., koewachter te Biervliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden tuchtschool. Te Venlo zijn eenige herbergiers en bak- kers dupe van smokkelaars geworden. Deze hadden, zeiden zij,suikeren likeur te koop, die spoedig van de hand moesten. In den nacht kwam de waar, betaliug volgde en ten slotte bleek dat de zak suiker hoofdzakelijk gevuld was met zand en in de flesschen z.g. likeur zich slechts koude koffie bevond. Dat de rijwieldieven tegenwoordig heel wat aandurven, kan onder meer ook blijken uit het feit, dat gisternamiddag een fiets werd ge- stolen uit het rek in de vestibule van het paleis van justitie, aan het Korte Voorhout in Den Haag, waarop de wachtkamer der rijksveldwacht uitzicht heeft en waarn het een voortdurend komen en gaan is. Reeds eeuigen tijd vermoedde de firma Derksen en De Vries, uit Nijmegen, dat haar bij den bouw van de electrische centrale te Cuyk koperdraad werd ontvreemd. Dezer dagen kwam zij tot de ontdekking dat er ook een rol zilverdraad was gestolen. De rijksveldwachter ging op onderzoek uit en vond spoedig de koperdraad, electrische geleiddraad, bij den koop- mau K. Dinsdagvoormiddag arresteerde hij reeds een der daders, die Woensdagmorgen een volledige bekentenis heeft afgelegd en zijn mede- plichtigen noemde. Al het ontvreemde koper draad is in beslag genomen, doch de rol zilver draad is nog niet opgespoord. Een kindje van 2 jaar is te Jislum (Fr.) door een haan aangevallen, die op het hoofdje van het kind ging zitten en het met zijn scherpe sporen in het gezicht sloeg. De moeder kwam spoedig ter hulp, maar het kind was reeds zoo hevig verwond dat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Een lantaarnopsteker te Amsterdam voelde zich, toen hij Maandagavond, na zijn werk- zaamheden verricht te hebben, door de Leidsche- straat huiswaarts keerde, ter hoogte van de Keizersgracht gekomen, plotseling onwel het was ot zijn beenen hem den dienst weigerden, zoo vertelde hij aan een verslaggever van het ,/Hbl." Hij was toen op de Keizersgracht op een stoep gaan zitten, en er waren een paar jongens bij hem komen staan, die zeiden dat hij dronken was. Een van de jongens had toen een agent gehaald, die met een collega den man wilde overbrengen naar het politie- bureau Leidscheplein, in de meening dat hij beschonken was, wat de lantarenopsteker ont- kende, zeggende dat hij ziek was, en verzocht, hem naar zijn woning in Passeerderdwarsstraat te brengen een atstaud weinig grooter dan die naar het politiebureau. De agenten weigerden dit echter en droegen den man, die niet op zijn beenen kon staan, tusschen hen in naar het bureau. Daar werd hij op de gebruikelijke wijze ond^vraagd naar naam, ouderdom enz. De man hing tegen de balustrade in het bureau aan, daar hij niet staan kon. Een agent gaf hem, volgens zijn verhaal, een schop tegen de hielen en voegde hem op ruwen toon toe, dat hij overeind moest staan. Daarna moet hij met het hoofd tegen den muur zijn geslagen, omdat hij niet bij machte was, te blijven zitten op de bank, waarop men hem geplaatst had. w Uit hlad I'erncliijnt YSaanil^i;.. HoenadaK- en Vr^da^avonil, nitgezondnd *»p Feeufdaicen- *»ij de Pltma 8". J. DE HAXDE de Ter Xrmen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1