Algemeen Nieuws- an Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI'aaideren. Zon- en Feestdagen. Aankondiging'. No, 5448. Donderdag 28 April 1910. wegen en voetpaden met de kunstwerkea. Gemengde berichten. 50 Jaargang. Toelating leerlingen op openbare lagere scholen in dekom. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,i ranco per post A oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zick bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or^3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB BLAD. j Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de ouders of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op 2 Mei a. s. op dat genoemde Van H. onder zijn werkzaamheden getroffeu werd door een stuk ijzer, waatdoot zijn schedel spleet en zijn arm brak. Bewuste- loos werd bij vervoerd naar eene geneeskuudige inrichting te Assenede. Daar werden de wonden dichtgenaaid. Dinsdag eerst kwam H.^ tot ^be- de openbare lagere school alhier weuschen te i WUstzijn. Waarschijnlijk zal H. herstellen, daar zenden, zicb daartoe tot en met 30 daze?3 bij het hoofd der school kunnen aanmelden. j Kinderen, die zes jaren oud zijn, of dit in den loop van het jaar worden, worden toegelaten. Hoek, 6 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VVOLFELIT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat, te beginnen op Yrijdag (j Mei 1910, vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 26 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wetbouder. TER NEUZEN, 27 April 1910. Naar wij vernemen hebben zich voor de volksspelen, die op a. s. Zaterdag ter gelegen- heid van den eersten jaardag van Prinses Juliana, van wege de ,/Oranje-vereeniging" zullen worden gehouden een zeer groot aantal jongens en meisjes aangemeld. De spelen zullen weder worden gehouden op het voetbalveld. Door den Minister van Waterstaat zijn in de commissie van advies over spoorwegdienst- regelingen o. a. benoemd tot lid de heer J. A. van Rompu, te Ter Neuzen, en tot plaatsver- vangend lid Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, beiden lid van Ged. Staten. In de Maandag gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging De Vrijheid" alhier werd uitvoerig besproken de houding aan te nemen bij de a. s. herstemming voor de Provin- ciale Staten. Na overweging van verschillende punten alleen met betrekking tot deze herstem ming, werd met algemeene stemmen besloten tegenover de candidatuur van den heer Mr. Dieleman die van den heer 11. W. R. Kramer te steunen. Gisterenavond werd in het /Hotel de Com merce" alhier eene uitvoering gegeven door de zangafdeeling ,/Geduld Overwint" van ,/De Vereenigde Handwerkslieden." De zaal was redelijk bezet. Naar de Voorzitter voor den aanvang der uitvoering mededeelde kwamen thans op het programma geen nummers van het gemengd koor voor, tengfcvolge van het bedanken van den directeur, in welke racature nog niet was kunnen voorzien worden. Opgevoerd werden eenige tooneelstnkjes en voordracbten, die bij de hoorders over het algemeen veel bijval hadden. Na afloop had een geanimeerd bal plaats. Aan het gebouw van het Provinciaal be- stuur van Zeeland te Middelburg, werd heden aanbesteed het onderhoud van de nieuwe werken van Ter Neuzen met bijbehoorende werken ge durende de jaren 1910 en 1911. Raming 16650. Ingeschreven werd door de heeren J. van der Velden voor f 16310, G. J. Balkenstein Sr. voor f 16150, G. J. Balkenstein Jr. voor f 15949, W. F. Staal voor 15880, A. Tholens Dz., voor 15640. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Sluiskil. Maandagavond jl. ontving de vrouw van D. v. H. alhier 't bericht, dat haar man, die op een baggermolen te Selzaete werkt, een ongeluk was overkomen. Nader verneemt men, de hersenen niet geschonden zijn. Koeivaclit. Dinsdag mochten Constant de Guchtenaire en echtgenoote hun gouden huwe- lijksfeest vieren. In de buurt had zich een commissie gevormd om dien dag voor de brave oudjes tot een waren feestdag te maken. Reeds in den vroegen ruorgen werd de woning der jubilarissen versierd, een eereboog geplaatst en sparretjes geplant. Om halt negen werden de feestelingen door de commissie per rijtuig af- gehaald en naar de kerk geleid, waar een plechtige H. Mis van dankbaarheid werd ge- zongen. Na de kerkelijke diensten trok men met de geheele familie naar het gemeentehuis, waar de jubilarissen door den burgemeester werden gelukgewenscht en de eerewijn aangeboden. Namens het gemeentebestuur hood het hoofd der gemeente hun een koffieservies aan. Een buurmeisje verraste hun met een bloemenkorf. In den namiddag ging de feestcommissie de oudjes feliciteeren eu hood hen namens de buren een paar mooie geschenken aan. 's Avonds bracht de fanfare hen een serenade. Voor het op 26 Mei a.s. alhier te houden festival hebben zich aangegeveu 13 muziek- gezelschappen, namelijk 10 uit Zeeuwsch-Vlaan- deren en 3 uit Belgie. Men meldt aan de Tel. uit Brouwershaven Nabij den vuurtoren van West-Schouwen is een reusachtige visch aangespoeld, naar men vermoedt een walvisch. Het dier is 16 meter lang en ongeveer 3 meter breed. Op den rug heeft het een groote vin. De ongehuwde 22jarige visscher P. Bouhuis is Maandagavond, terwijl hij zijn bedrijf uit- oefende in de Leeker-ringvaart, uit zijn scbuit gevallen en verdronken. Te Amsterdam is de 64jarige wed. Simmer, congierge in het huis waarin het kantoor van den advokaat en procureur Mr. 0. A. Hartzfeld gevestigd is, door gasverstikking om het leven gekomen. De dochter der verongelukte werd gevonden m diep bewusteloozen toestand, en zoo naar het Binnengasthuis overgebraeht. Voor haar leven wordt ernstig gevreesd. Hedenmorgen kwam als gewoonlijk om 9 uur de 14jarige bediende van den advokaat aan het kantoor. Toen hem op zijn lierhaald bellen niet werd opengedaan, begaf hij zich naar den heer v. d. Andei, eigenaar van het huis beiden stouden voor de huisdeur vergeefs te bellen, toen ook Mr. Hartzfeld kwam, dieonmiddellijk de politie waarschuwde. Ook werd er een smid bijgehaald, en deze begaf zich door het achter- gelegen perceel aan het SiDgel met den jongen naar het dak, en klom tot het raam van het zolderkamerfje, waarin de weduwe Simmer en haar dochter sliepen. Dit raam werd openge- broken, en toen vond men de oude vrouw dood in haar bed en het meisje bewusteloos. Er werd wel een gaslucht waargenomen, doch geen sterke. Opmerkelijk is, dat voor het bed een nacht- lichtje brandde, en dat er toch geen ontploffing heeft plaats gehad. De geneeskuudige dienst werd nu zonder verwijl gewaarschuwd. Op de oude vrouw werden nog alle middelen toegepast om de levensgeesten weder op te wekken, doch vergeefs. De 24- jarige dochter werd naar het Binnengasthuis gebracht en daar opgenomen. De. vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is, dat er geen water in de pijp der gaslamp op de tweede verdieping was gedaan, waardoor deze lamp gezakt en het gas ontsnapt is, dat door het plafond naar het zolderkamerfje moet zijn doorgedrongen. Naar de Veend. Ct. meldt, werden Vrijdag- middag alle leden van het gezin van den heer R. Vos, te Borgercompagnie, alsmede een zoontje van den heer Tjabbes, dat daar te gast was, plotseling onwel De kinderen kregen hevige brakingen de heer Vos minder erg. Men had 's middags pannekoeken gegeten en de oorzaak van het onwel worden zal vermoedelijk zijn, dat de raapolie die daarvoor gebruikt is, niet deugde. Dr. Hessel werd geconsulteerd, deze nam een deel van de raapolie mee ter onderzoek. Hij achtte den toestand van de patienten niet gevaarlijk. Hoorde men tot nu toe van kwartjes- vinders voornamelijk in 't midden en Noorden van het land, thans schijnen zij Limburg tot hun operatieveid gekozen te hebben. In den trein van Roermond naar Weert be- vonden zich Vrijdag drie kwartjesvinders. Een Oostenrijker, te Antwerpen woonachtig, werd op het trajeet Rourmond-W eert, met het kaartspel 235 afhandig gemaakteen vrowwtje verloor 6. Hoewel de Oostenrijker door het treinpersoneel tijdig werd gewaarschuwd, gal hij hieraan geen gehoor. Een der bedriegers, een Amsterdammer van geboorte, werd te Weert mee naar het politie- bureau genomen. Vermoed wordt, dat zijn medehelpers met den buit waren doorgereisd. De politie stond machteloos en moest den bedrieger weer loslaten. Jien Zwitsersch landschap Zooals bekend, wordt dezen zorner te Nijmegen een Electriciteitstentoonstelling gehouden. Tot de groote attracties behoort ook een Zwitsersch landschap op reusachtige schaal, dat gebouwd zal worden op het terrein tusschen het alken- hof en de Waalkade. Het comite droeg het ont- werp hiervoor op aan den decoratieschilder den heer J. J. Poutsma te Rotterdam die na een reisje met zijn assistent den heer M. van der Lugt-Melsert, door Zwitserland, een ontwerp teekende, dat zoozeer in den smaak viel, dat hem dadelijk de geheel onveranderde uitvoering werd opgedragen. Onmiddellijk heeft hij zich toen met een 12tal bekwame decoratieschilders aan het werk gesteld. Hoe grootsch het. plan is opgevat, blijkt reeds daaruit, dat het doek hetwelk be- schilderd moet worden, een lengte heeft van 290 M. en het panorama een hoogte verkrijgt varieerende van 41/2 tot 33 M. uit den grond. Aan de bovenzijde wordtalles zoodaniguitgezaagd dat men geen geschilderde lucht te zien krijgt, doch alles den aanblik zal hebben in de vrije natuur te staan. Het gewicht aan beschilderd doek is niet minder dan 4000 Kg. Het geheel zal een zooveel mogelijk natuur- getrouwe nabootsing geven van de Alpen, de gletschers, een Alpenweide, dorpsgezichten enz. Het decoratiewerk wordt in drie achter elkan- der staande doeken trapsgewijze opgesteld. Waar het weer en wind zal moeten kunnen weerstaan, wordt het aan bijzonder sterke stakelsels bevestigd, waartoe zelfs een heele serie heipalen noodig is. Verder zullen ter aansluiting aan dat deco- ratief gebouwd worden een 20tal Zwitsersehe huisjes, waaronder een boerderij, een restaurant, bruggen en een natuurlijke Alpenweide met levend vee. De weide wordt door een flinke beek doorsneden. Deze beek ontvangt haar stroo- mend water door middel van een monumentale fontein, welke des avonds een schitterend kleu- reneffect zal geven, door middel van electriciteit. In Engelsch-lndie heeft men een gvassoort gevonden waarvan men lucifers kan maken. Bij Scholapoer bestaat reeds een fabriek die zulke //strijkgrasjes" vervaardigt. De grashal- men worden met machines in stukjes van gelijke lengte gesneden, dan vijf minuten lang in pa- rafiue gekookt en daarna gedroogd. Dan worden zij met bijzondere machines in ramen gespannen eu met de koppen in phosphoordeeg gedoopt. Daarna worden zij opnieuw gedroogd en ver- pakt. De fabricatie is zoo goedkoop dat de TER SEUZESSCHE COIRAIT. »V rrf op »>ij -«e 3. A OK SAJVOK te Ter 1%'euzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de toe lating der nieuwe leerlingen op de openbare lagere scholen A, B en C in de kotn der gemeente niet op Maandag 2 Mei 1910 doch op Dinsdag 3 Mei 1910 zal plaats hebben. Ter Neuzen, 25 April 1910. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 15en Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 'a Konings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen, jaarlijks zullen worden herinnerd brengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende als volgt Art. 1. ,/Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgenootsckappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigbeden zullen mogen verricht worden, welke de Godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Re- geering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." Art. 2. ,Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uit- festald of verkockt, en dat Kooplieden en Winkeliers unne waren niet zullen mogen uitstallen nocb met opene deuren verkoopen." Art. 3. »Dat gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst- oefening bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezelve binnen een besloten kring dergebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien- zelfden tijd geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergeiijke mogen plaats hebben." Art. 4. ,/Dat geen openbare vermakelijkheden, zooals Schouw- burgen, publieke Danspartijen, Coneerten en Harddra- verijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke be- sturen worden vrijgelaten hieromtrcnt eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen." Art. 5. yDat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en gerueht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dezelve zouden hinderlijk zijn, voor te komen of te doen opkouden." Art. 6. ,/Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenisstraf van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen." Art. 7. ,/Dat bij een tweede overireding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen 'verbeurd verklaard, en de Herbergen of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten. //En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige Provinciate of plaatselijke Reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen." Burgemeester en Wethouders, de aandackt der inge zetenen op de voorschreven bepalingen vestigende, noodigen dezelve tevecs uit om door eene stipte inaeht- nemmg derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige on wetendheid zou- ae kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en kelijk i waal" zulks binnen deze gemeente gebrui- Gedaan te Ter Nenzen, 27 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1