Tsr Hsuzenschs Oourant Oemengde berichten. Landbouwberichten. Zaterdag 16 April 1910. No. 5443 I3S&XDIE3 BXjA.XD. TER NEUZEN, 15 April 11)10. De ZEerw. Pater Ildefonsus van Breda, de bekende drankbestrijder, zal den 24 April a. s. voor de afdeejjng Hulst van den R. K. onderwnzersbond in bet Bisdom Breda te Hulst in bet Wapen van Zeeland" eene lezing houden over ,/Een groot stuk Christendom. Men schrijft ons Uit het verslag over 1909 (elfde boekjaar) van de Cooperatie Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, hetwelk deze week verschenen is, blijkt, dat uit Zeeland zijn aangesloten 22 banken, waarvan 14 uit Zeeuwsch-Vlaanderen, te samen tellen die banken 1217 leden. Zij hadden op 31 December 1908 aan spaargelden ontvangen f 753010,926 en aan voorschotten verstrekt 304066,01. De meeste spaargelden had Lamswaarde met 121637,33, de minste mt Zeeuwsch-Ylaanderen Hulst met 14790,0b. De meeste voorschotten had verstrekt Lams waarde, namelijk 59167,47. dan volgen Kloosterzande en Koewachtde minste had Hengstdijk met 1820. Te samen maakten ze in 1908 eene winst van 3079,"035 alleen St. Jausteen had een verlies van 45,85. .Op 1 Januari 1910 bad van al de banken van Zeeuwsch-Ylaanderen alleen die van Lams waarde schuld te Utrecht en wel 19069,49s. De andere banken hadden er alle gelden uitstaan. De meeste had Oostburg, namelijk 770o4, dan volgen Kloosterzande. Zuiddorpe en Bosch- kapelle. Het minste had Hulst met j 5373,96. Bij de Centrale Bank waren in 1908 aan gesloten 271 banken: in 1909 kwamen er 23 bij, te samen 294. Er traden 4 banken uit diis op 31 Dec. 1909 bedroeg het aantal aan gesloten vereenigingen 290. Uit Zeeland zijn in 1909 toegetreden Hoedekenskerke, Koude- kerke en Krabbendijke. In het vor'ge jaar werd door de Centrale eene winst gemaakt van f 6171,40 tegen 5434.64 in 1908. Van dit winstcijfer zal 5704,85 crestort worden in het reservefonds, dat daardoor zal stijgen tot 32323,72. Op 7 Mei a.s. zal te Utrecht de gewone algemeene vergadering gehouden worden, waarin ook zal voorgesteld worden de aanstelling van een rechtsgeleerd ambtenaar, uoodig geworden door den verbazenden omvang, die de zaak in de twee laatste jaren vooral genomen heeft, waarbij millioenen worden omgezet en waarnit blijkt, dat het Nederlannsche volk al meer en meer vertrouwen gaat stellen in de Raiffeisen- Banken een vertrouwen dat deze schoone in- stelling ten voile verdient. Clinge, 14 April. Bij het heden namiddag alhier plaats gehad hebbend ouweer sloeg de bliksem in een der boomen staande aan den Prosper polder onder deze gemeente op Belgisch gebied. rechtszaec e n~ Arromlissemonts-llecli thank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 April de volgende vonnissen uitgesproken M. v. C., oud 21 j., werkman te Axel, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecbtenis. L. J. d. B., oud 45 j., koopman en herbergier te Clinge, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. d. R., oud 20 j., polderwerker te Ant- werpen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. F. D. M., oud 27 j., timmermansknecht te Graauw, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. L. A. S., oud 33 j., assuradeur te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van verduistering, vrijgesproken met bevel tot zijne invrijbeidstelling. De eisch was 6 maanden. J. J. P. L., oud 19 j., werkman te Goes, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van dief- stal van een rijwiel, vrijgesproken met bevel tot zijne invrijheidstelling. De eisch was 1 jaar gevang. Voor het tweede kantongereeht te Rotter dam heeft terecht gestaan een sigarenhandelaar uit Ter Neuzen, die geweigerd had aan een drukker te Rotterdam, 3500 boekjes met platte- grond van Ter Neuzen te betalen, die hij bij dien drukker besteld had. De sigarenhandelaar zeide de partij geweigerd te hebben, omdat hem geen drukproef gezonden was. Dekantonrechter achtte dit argument voldoende en den drukker werd zijne vordering ontzegd. bouwers niet tegen dien prijs verkoopen, en kuilden hun voorraad, meenende in het voor- iaar f 4 tot f 4.50 te kunnen bedingen. Ze zijn echter in die verwachting teleur- o-esteld.want de aardappelen zijn goedkooper "n plaats van duurder geworden en zullen waarschijnlijk nog wel in prgs dalen, want de voorraad is zeer groot, terwgl, in veigelgking met andere jaren, van Belgische zijde er zeer weinig vraag is, en voor Duitsche rekenmg in het geheel niet wordt gekocht. Er wordt tegenwoordig gemiddeld 2,no per 100 K. G. betaald. Toen in het najaar van 1909 in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen de aardappelen 3 tot 3.25 per 100 K.G. golden, wilden vele land- In verschillende plaatseu maakt een ongeveer 25jari-r Vlaamsch sprekend persoon er zgn werk van bij goud- en zilversmeden oogenschgnigk o-ouden ringen te verkoopen die, hoewel op den toetssteen 18 karaat aanwijzende, van binnen een ander metaal dan goud bevatteu. Er is om den ring een laagje goud aaugebracht van vol doende dikte om de proef op den toetssteen te kunnen doorstaan. Een 3jarig zoontje van den koopman C. onder Neder- Hardinxveld is Dinsdagavond van een brug te water geraakt en verdronkeu. Te Broek op Langendijk zullen een meuw raadhuis en een nieuwe woning voor het hoofd der o.l. school gesticht worden. De oude ge- bouwen brachten dezer dagen in publieke veiling op 174. Omtrent den heer Barge, burgemeester van Oss, die zijn ontslag heeft aangevraagd, wordt door het b'lad „De Stad Oss" aldaar het volgende geschreven „Ons werd een brief getoond. waarin dat heugelijk nieuws werd aangekondigd. Bij dit heengaan wenschen wij geen ander woord te voegen dan een gelukwensch aan onze gemeente, daar alles, wat wij met dezen burgemeester beleefd hebben, slechts een treurige herinnenng nalaat, welke nu mag vergeten worden, nu hp ons voorgoed gaat verlaten. Het is nu maar de vraag of het aan den heer Barge of aan sommige ingezetenen ligt en of het"oordeel van het blad billijk is. In den brief waarin hij van zijn besluit kennis geeft, zegt hij daardoor gevolg te geveu aan e«n reeds lang gekoesterd voornemen de tal- rijke blijken van sympathie en achting, die hij van het meerendeel der raadsleden en der in gezetenen mocht ondervinden, hadden hem weerhouden niet eerder aan dit zijn voornemen gevolg te geven. De inwoners van Oss waren hem dierbaar geworden. Zonderlinge gescliiedenis. Binnenkort zal de Amsterdamsche rechtbank i een zaakje ter behandeling krijgen, dat zeker niet alledaagsch te noemen is. De Tijd weet daarover het volgende mede te deelen Een echtpaar was niet met kinderen gezegend en bovendien ook niet met den zoo hoognoo digen huiselijken vrede. De oude iiefde was reeds lang tot beneden het vriespunt gedaald en men peinsde beiderzijds op middelen om elkaar zooveel mogelijk te benadeelen, tot zelfs aan gene zijde van het graf. Geen hunner zou na den dood van den andere ook maar een cent hebben. Nu werd de man ziek en de vrouw zag hem gaandeweg inzinken. Vragen of hij te haren gunste een testament zou maken, was naar haar oordeel overbodig de man zou het toch weigeren. Toen haalde ze een kruier en nu vangt de historie aan De kruier, die dacht, dat hij mijnheer moest komen afleggen, was weldra in een zeer ver- trouwelijk gesprek met de versck geproraoveerde weduwe gewikkeld, een gesprek, waarbij zjjn slimme oogen glinsterden van geest en zjjn kruiershart bonsde van vroolijke opgewektheid. In weinige minuten was de doode door beider vereenigde pogingen van het bed genomen en in een ander deel van de woning gedeponeerd. Daarna ontdeed de kruier zich van zijn uiter- lijke kenteekenen van het kruierschap en ging welgemutst in het bed liggen, nogmaals de lessen bij zichzelf repeteerend, diedejonge weduwe hem van buiten had doen leeren en die hij overigens ook met zijn gezond verstand wel gesnapt had. Hij had zoo eenigen tijd van beraad en overleg gehad, toen de deur der sterfkamer openging en 'n deftig heer ver- scheen, nl. de notaris. Deze was door de weduwe in groote haast ontboden, wijl het geen uitstel lijden kon. De man der wet begreep, na een paar korte inlichtingen van de vrouw en ook van den stervende, die erg kreunde, wat er gaande was en hij zette zich neder om het testament te schrijven. Met aandacht luisterde de vrouw naar het dictee van haar stervenden ega en een glans van vergenoegen kwara over haar weduwe- lijk aanschgn, toen het hooge woord van den I lijder. met moeite eruit gebracht, op het nota- r'ieel papier stond al wat haar man zijn eigen- dom mocht noemen was haar 1 Nu had evenwel de stervende nog een bij- zonder verzoek en hij vroeg den notaris, of hij hem niet even alleen kon spreken. En ja, dat kon natuurlijk. De vrouw werd dus be leefd verzocht, even het vertrek te verlaten, wat zij meende dat geheel en al in de rol paste en bij de plechtigheid hoorde. Nauwelijks was echter de vrouw weg, of de stervende wenkte den notaris wat naderbg te komen en toen verklaarde hij hem, dat hi] van den zooeven gedieteerden uitersten wil hoege- naamd niets gemeeud had en hij er slechts toe was overgegaan om van het la3tig aandnngen van zijn vrouw af te komen, die hem het sterven zoo moeilijk maakte De notaris vond deze verklaring met onge- loofelijk en zeide nauwkeurig zijn plicht te zullen vervullen. Dan moest het zooeven ge- dicteerde vernietigd worden en moest in het testament worden geschreven, dat het geheele vermogen ,/door ondergeteekende, mi], notaris, beken d"moest worden uitgekeerd aan den kruier, genaamd zoo en zoo, en nu volgde, precies aangewezen, de persoon van den man, die in het bed lag De notaris had niet het minste bezwaar. Hoe kon hij dat ook, begrijpende hoe vele raenschen een oud zwak hebben voor hun kruiers, die vaak lief en leed met hen deelen en trouwer en vriendelijker zgn dan de nabe- staanden. Enfin, het testament kwam gereed en nu had de stervende nog slechts te teekenen, bij welke ceremonie de vrouw weer tegenwoordig mocht wezen. En toen nam de notaris zijn ambts- geheim mee naar huis, het ambtsgeheim van den uitersten wil van //mij notaris bekend Toen diens ministerie was afgeloopen kwam de kruier het bed uit en hielp de weduwe het lijk van haar man weer voor den dag halen en op de stervenssponde deponeeren en nu moest hij dadelijk weg om den dokter te halen, die zoo spoedig mogelijk kwam, om te constateereu, dat de overledene werkelijk dood was. De ontknooping kwam bij de ontzegeling van het testament. Hoeveel verbaasde gezichten werden daarbg wel getrokken Toen de streek van den kruier aan den dag kwam kon de weduwe zich niet inhouden en ze verklapte alles wat ze gedaan had. Men meldt uit Arnhem Woensdagavond zijn 47 manschappen van de eerste batterij rijdende artillerie, kapitein J. C. A. Drabbe, weggeloopen in de richting van Nijmegen. Wij vernemen, dat zij bevreesd waren voor een Donderdagmorgen te houden inspectie dat er ontevredenheid bestaat over de vele inspecties en de straffen, opgelegd voor kleine verzuimen. Luitenant Btorru Buijsing ontmoette Dondei- dagmorgen de troep bg Wolfhezen en heeft haar in liauden van een patrouille overgegeven. te krijgen voor de kleine hoeveelheden, welke zij meenam. Bij aankomst te Amsterdam ontdekte een reiziger uit Middelburg, dat hij 4 bankbiljetten van 10 uit zijn portefeuille vermiste. De reiziger, de heer B., vermoedt dat het geld hem ontstolen is, toen hij zich te Roosendaal even uit de coupe verwijderde, terwijl hij zijn jas, waarin de portefeuille zat, in de coupe liet liggen. Om aan drank te komen Maandagochtend kwam een burgerjutfrouw van middelbaren leeftijd in een tapperij in de Marnixstraat te Amsterdam een halve kan jenever met elixer halen. Met het oog op de a. s. bruiloft van haar zuster, deed zij tegelijkertijd een groote be- stelling van jenever, cognac, advoeaat, likeuren, wijn, °enz., welke zg verzocht, 's middags bij haar aan huis te bezorgen. De rekenmg kon er bijgevoegd worden en daarop ook het vei- schul'digde voor de halve kan bitter. De tapper natuurlijk in zgn nopjes. Dat was nog eens een goeden dag. Toen bij echter's middags het bestelde wilde bezorgen, bespeurde hij, dat het opgegeven adres in het geheel niet klopte. Dadelijk begreep hij, dat hg beetgenomen was. Maar vermoedelijk had hij er weinig aan kunnen doen, indien de juffrouw niet de bruta- liteit had gehad, vanochtend weer eenige fleschjes stout te komen bestellen. De tapper ging haar nu stilletjes na, en zag haar een comestibleswinkel op de Oldenbarne- veldkade binnengaan. Daar kocht zij weer op crediet en deed met het oog op de bruiloft van haar zuster, een groote bestelling, welke bij haar aan huis bezorgd moest worden. Toen zij haar boodschap gedaan en den winkel ver laten had, waarscbuwde de tapper den winkelier en volgde haar verder, om haar onderweg door een politieagent te doen aanhouden. Zij werd naar het bureau Westerstraat over- gebracht, en daar bleek al spoedig, dat zij ook nog een anderen tapper in de Marnixstraat op dezelfde wijze voor anderhalve kan bitter had opgelicht. De oplichtster, een 39jarige vrouw, woout sinds den tijd, dat zij buiten betrekking is, bij haar moeder in. Blijkbaar heeft zij de oplichtingen gepleegd, om haar begeerte naar drank te bevredigen. De groote bestellingen dienen alleen om crediet Een geud.irm moest Y oensdag een arbeidei van zijn werk halen en naar het kantongereeht te Neudorf-Spremberg bij Berlijn brengen. Op een eenzame plaats in het bosch pakte de arbeider den gendarm zijne revolver af, om hem daarmee neer te schieten. Den gendarm wist hem de revolver weer te ontwringen, maar nu bemachtigde de gevangene zijn sabel. De wor- steling tusschen de twee duurde zoo lang tot de gendarm zijn revolver kon aanleggen en den anderen doodschoot. Te Eeden, in Belgisch Limburg, zou een bruiloft gevierd worden. Te dezer gelegenheid werd een groote hoeveelheid brood gebakken. De bloem, die voor de brooden niet gebruikt werd, gaf men aan de varkens en de rundeien. Tot groote verbazing van alien bemerkte men dat al de dieren ziek werden en drie van hen stierven. Men stelde dadelijk een onderzoek in, waaruit bleek, dat een zakje loodwit bij ver- gissing onder de bloem werd vermengd. Al de brooden werden dadelijk vernietigd. Dinsdag morgen, rond 7 uur, boorden in het gehucbt Louschan (prov. Luik) de buren in het huis van een weduwe verscheideue schoten knallen. Zij kwamen toeloopen en zagen de weduwe op den trap liggen, uitgestrekt in een bloedplaszij ademde nog zwak, doch zij stierf eenige oogenblikken later. Zij hield nog in de rechterhand den revolver gekueld waarmede zg zich een kogel in het hoofd geschoten had. Daar men het zoontje niet hoorde of zag, kreeg men een akelig voorgevoelde politiecommis- saris klom naar de eerste verdieping en vond het ongelukkig knaapje in een bloedplas in zijn bed liggen. Hg was door een revolverschot in het oor getroffen en de hersens waren in het rond gespatde dood moet oogenblikkelijk ge- weest zijn. De weduwe was 45 jaar oud. Zij had twee I maanden geleden haar man verloren. Men denkt dat zij, ten gevolge harer voortdurende droef- geestigheid en van den ziekelijken toestand van haar kind en de ellende, die in huis heeischte plotseling zinneloos geworden is. Te Frankfort a/d. M. heeft een koffiehuis- bediende Losch terechtgestaan wegens doodslag van zgn kind. Na een echtelijken twist was zijne vrouw het huis uitgegaan, om zich, naar Losch geloofde, van, kant te maken. Hij nam daarop zijne laatste beschikkingen en deed een poging, om zichzelf en zijn kind door gas te vergiftigen. Toen de daad ontdekt werd, w&s het kind al dood, maar Losch kon nog bijge- bracht worden. Dadelijk daarop kwam de vrouw De rechtbank der gezworenen heeft Losch vrijgesproken. Daartoe heeft veel bijgedragen, dat de beklaagde een diep berouwvolle beken- tenis aflegde en de echtelieden volkomen ver- zoend waren. ZEETIJDINGEN. Van 13 tot en met 14 April. Van 13 tot en met 14 April werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 30 afgeschutdoor de Westsl. 11 op-en 12 atgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN ML Van en naar. Lading NAAM VLAG. 14 Eng. s.a. Fulmar Eng. 3msch. Cimbri Eng. s.a. River Thames La Flandre stukg. Belg. s.a. Voor Ter Semen t 3593 Rotterdam 424 Charlestowne pijpaarde T stukg. ijzer 13 Eng. 8.8. 14 13 14 idem Eng. s.a. Ruas. 8.8. Eng. s.s. Eng. sch. idem 2242 Londen 1980 Middlesbro Van Ter Semen River Scheldt 2199 Londen The Emperor 1822 iMiddlesbro Voor Went i 13 14 Eng. s.a. Belg. a.s. Noor. s.s. Eng. s.a. Eng. barge Deen. s.s. Ruas. 8.8. Eng. s.s. idem Deen. s.a. .Eng. s s. Astrologer Gen. Suworow Sea Serpent Relage Belle Wiln 2580 Leith 5351 Riga 2554 Londen 452 Peuzance 463 Parr Altona Delta B Hard Truro Lord Beresford Honneborg Nathalie Mersey Sea Gull Svanholm Ousel 13 Eng. s.s idem Van <«ent 1909 jGoole 622 Ostende 2485 Middlesbro 2367 Hull 225 Ipswich 3238 New-Castle 4956 Riga 307? Goole 2763 Londen stukg. ledig stukg. idem idem pijpaarde idem stukg. ledig idem stukg. phosph. ledig phosph. stukg. idem 3960 Burnt Island ledig 3633 Liverpool stukg. Voor Selzaete Commercial 321 .Caen creosoot Tanawanda J 966 7 B.irow ledig Van Selzaete 14 Eng. barge Opal 214 |Remagen ledig s.8. HARALD van Algiers naar Tyne Dock passeerde 14 dezer des v. m. 8 uur Saintcatherines Point, s.s. JENNY vertrok 12 dezer van Algiers naar Stockton on Tees. s.s. RICHARD van New-Castle on Tyne naar Livorno passeerde 14 dezer des n. m.4 uur Dover, s.s. ELISABETH van New-Castle on Tyne naar Algiers passeerde 9 dezer des n. m.l uur Dover, s.s. HELENA van New-Castle on Tyne naar Algiers pas seerde 13 dezer des v. in. 9 uur Dungeness. s.8. MAGDALEN A van Algiers naar Rotterdam passeerde 10 dezer Gibraltar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9