Ter Neuzensche Oourant. Zaterdag 16 April 1910. 50' Jaargang, liemengde berichten. No. 5443. TWEiBDB B3LA.X3, Predikbeurten. FEUILLETOH. Laatste berichten. TER NEUZEN, 15 April 1910. Bij het gisteren te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn o. m. geslaagd de dames J. van Bofsum Waalkes, van Ter Neuzen, M. L. Lambert van Boschkapelle en M. M. Waalput van Zuiddorpe. Heden slaagde te Middelburg voor het exa men handwerken en vrije- en ordeoeteningen der gymnastiek mej. J. van Borssum Waalkes van Ter Neuzen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen werd het diploma van gemeente-secretaris be- haald door den heer P. Geirnaerdt vanSas van Gent. Yoldoende aan het tot ons gericht verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie van het Leger des Heils, waarin tegen Zondag a. s. bijzondere samenkomsten worden aangekoudigd. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de Ambachtsschool voor Hulst en omstreken, waarbij wordt aangekondigd eene verloting van ongeveer 250 prachtige prijzen, voorwerpen door de leeriingen vervaardigd. Door een of meer loten ad 0,50 te nemen krijgt men de kans op practische, zelfs waarde- volle voorwerpen. In de Woensdagavond gehouden vergade- ring der scherpschuttersvereeniging //Voor Yaderland en Koning" werden als bestuursleden herkozen de heeren J. F. de Cooker en J. J. Yerjaal, terwijl gekozen werd de heer L. J. van der Lubben. In de plaats van den secretaris der vereeniging, den heer H. van der Vliet, die ontslag had gevraagd, werd als zoodanig gekozen de heer I. van de Sande. De rekening, sluitende met een nadeelig saldo van f 19,88 werd nagezien en accoord bevonden. Pogingen zullen worden aangewend om de animo die steeds in ruime mate bij de ledeu heerscht, nog te doen toenemen, waartoe een commissie uit de leden is samengesteld, die daarover met het bestuur zal confereereu. Bij de deze week door den bouwkun- dige J. Scheele, in het //Hotel den Appel" namens zijn principaal gehouden aanbesteding van het verbouwen van het perceel aan de Dijkstraat alhier, no. 24, werd ingesehreven Yoor het metselwerk door de heeren J. Rolijn voor 305 en B. van der velden voor f 335. Yoor het timmerwerk door de heeren J. A. Rijnberg voor f 628, I. P. Casteleijn voor 621, P. L. Bogaard voor /592 en H. Raijser voor f 585. Bij Ron. Besluit van 14 dezer is benoemd tot kantonrechter te Meppel, Mr. R. F. H. C. baron Bentinck van Schoonheten, thans substituut- griffier bij de arrondissements-reehtbank te Middelburg. St. Jansteen. Een droevig ongeval had Donder- dagmiddag plaats in het gezin van A. van Santberghen alhier. Zijn 2jarig meisje was ongemerkt op een stoel geklommen en nam het petroleumkannetje weg dat op het kastje stond. Het kind zette dit aan den mond en dronk daarvan zulk eene hoeveelheid op, dat het een poosje nadien aan de gevolgen overleed. Zondag 17 April 1910. Cot de orde vermaande de recorder kalm en waardig. De oude heer trachtte zijne drift te be- heerschen. Ofschoon nog rood van toorn, met gezwollen aderen op zijn voorboofd en fonkelende oogen, boog hij even voor den ambtenaar van politie, terwijl hij zeide Ja sir, ik zal mij bedaard houden, wanneer gij dit onfatsoenlijk, onbehouwen stuk van een constabel wilt bevelen, dat hij zijn leelijken mond houde." tlij ging op een bank zitten om het verhoor bij te wonen, en plaatste zich vlak achter de aangeklaagde. i/ VV at zullen ze met hem doen?" vroeg hij fluisterend aan zijn naasten buurman. />Wat zal nu met den armen jongen gebeuren //Men zal hem doodeenvoudig naar den over- kant bfengen/' //Naar welken overkant Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 10 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A. 9 u. en 2 n., Ds. Lammertsma. Terwijl Woensdagavond omstreeks 7 uur eenige jongens op bet ''Wilhelminaplein te Leeuwarden bezig waren met voetballen, was er een onder hen, de 15jarige G. v. d. M., die onder wijl een gevaarlijk spelletje begon. Hij was in het bezit van een revolver, geladen met zes scherpe patronen, waarmede hij van plan scheen te gaan schieten. Eerst hield hij een van zijn kameraden het wapen voor het hoofd, doch gelukkig sloeg de bedreigde de revolver in een andere richting. Nu moest een andere jongen het mikpunt worden. De gevaarlijke schutter, die onbewust was van het gevaarlijke spel, dat ky op dat oogenblik speelde, richtte toen de revolver op den 15jarigen J. M. De haan werd overge- haald, het schot ging af en het projectiel trof M. in den'schouder, met het gevolg, dat de jongen gewond doch niet levensgevaarlijk gewond werd. De politie nam het sckietwapen in beslag bij het verhoor van den onvoorzichtigen schutter bleek, dat hij de revolver met patronen welis- waar had gekocht, doch niet wist dat de patronen scherp waren. Een zwarte gevangene te Meridian (Mis sissippi) schoot Woensdageen cipier dood. Daar- op volgde een geregeld gevecht tusschen hem en de overige gevangenbewaarders, die den neger ten laatste doodelijk verwondden. Een menigte van tweeduizend menschen liep schielijk te hoop, drong het gebouw binnen en ontvoerde den stervenden gevangene. Zij sloegen een strop om zijn hals en hingen hem aan een telefoonpaal op. Toen hij dood was, sneden zij hem af, brachten hem nog een gapende wood in de keel toe, drenkten hem in de petroleum en staken hem in brand. Een eerzame beambte, zoo wordt in een Fransch blad verteld, werd, ongeveer 15 jaar geleden, ten onrechte van een moord verdacht. De moord had 10 jaar tevoren plaats gevonden maar de rechter van instructie stelde den be ambte toch met dreigenden blik de beslissende vraag//Wat hebt gij den 6en Maart 1885, 's morgens 5 uur gedaan Geheel hulpeloos volgde het antwoord //Hoe zou ik mij kunnen herinneren, wat ik tien jaar geleden gedaan heb, wanneer ik niet eens weet wat ik een jaar geleden op dien tijd heb uitgevoerd De rechter stelde, onder gewichtig hoofdgeknik, vast dat dit de verdenkingen versterken moest. Gelukkig werd kort daarop de wezeniijke moordenaar gevat en de beambte onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Hij nam deze leer ter harte en hield van dien dag getrouw boek iederen avond zat hij aan zijn lessenaar en schreef nauwkeurig in zijn dagboek op, wat hij dien dag verricht had. Tien jaar later, den 6en Juni 1905, om 6 //Naar het eiland Blackwell, in het verbeter- huis voor jonge misdadigers." z/Naar een verbetcringsgesticht Sir Dit, dit kindviep de majoor. //Men zou haar onder het ruw gespuis, onder het uitvaagsel der maatschappij steken, onder de ellendelingen, welke uit zulk een verbeterhuis slechter ver- trekken, dan zij er zijn gekomen Neen, neen, dat zullen zij niet doen Groote God, dat zult Gij niet dulden." De majoor deed deze ver- zuchting, terwijl hij zijn hoofd op zijn hand steunde en ontroerd wachtte op de beslissende uitspraak van den rechter. Op dit oogenblik voelde hij, dat men hem zacht op den schouder klopte. Hij keek op het was de kleine overtreder der wet, die zich naar hem had toegekeerd, om hem iets te zeggen. /,Gouverneur", fluisterde hij hem toe, met de weeke, heldere stem, die de majoor zelfs een oogenblik in den waan had gebracht, dat het een meisje was, //gouverneur, vergeet u zelve toch zoo nietGij weet niet aan welke onaan- genaamheden gij u blootstelt. Gij zijt hier bij den recorder en wanneer gij u niet een beetje iutoomt, kan het wel eens gebeuren, dat men u wegens beleediging van een beambte in de uur 's avonds had er weer een moord plaats. Na zes maanden vruchteloos onderzoek nam de politie, op grond eener anonieme aanklacht opnieuw haar voormalig slachtoffer in hechtenis. z/Wat hebt gij den 6en Juni om 6 uur 's avonds gedaan Den 6en Juni om 6 uur 's avonds Een oogenblikje Snel haalde hij zijn dagboek voor den dag, bladerde er in en antwoordde 6 Juni, 5 uur bureau, om 6 uur weggegaan, 7 uur mij voor het diner aangekleed, 8 uur in dit of dat restaurant gegeten." Triomfeerend wilde de brave man reeds het kabinet van den rechter van instructie verlaten, toen deze hem doorborend aankeek, met een superieuren glimlaeh, en verklaarr'e//Deze voorzichtigheid, om uur aan uur uwe daden en uw gewoonten op te schrijven is meer dan ver dacht. Zoo gemakkelijk strooit men de justitie ■geen zand in de oogen. Ik verklaar u voor gevangen. De zaak is volkomen duidelijk". Het alibi was echter gelukkig niet aan te tasten en de goede man zag zich ten slotte weder in vrijheid gesteld, ondanks zijn nauw- gezette aanteekeningen. De roman van een romanschrijver. Een merkwaardig proces werd dezer dagen voor het Schepener gerecbtshof te Charlottenburg, nabij Berlijn, gevoerd. De populaire schrijver Rarel May, auteur van een groot aantal avontuurvolle romans en verhalen, had een vervolging ingesteld tegen een zekeren heer Lebius, die hem in een brief aan een derde een geboren misdadiger genoemd had. De advocaat van Lebius verklaarde zich in zijn pleidooi bereid, het bewijs te leveren, dat Rarl May driemaal wegens diefstal en roof veroordeeld werd tot negen jaar dwangarbeid. Hij beweerde, dat Rarl May het hoofd was geweest van een bende struikroovers, die de groote wegen onveilig maakte en wier schuil- plaats het bosch van Waldenburg was. Gedu- rende verscheidene maanden was deze bende de schrik der in den omtrek van Waldenburg ge- legen boerenhoeven. Een klopjacht werd door de politie gehouden en May kon slecht ontkomen door zich als gevangenbewaarder te vermommen, terwijl een zijner gezellen de rol van gevangene speelde. Later werd May voor een ander misdrijf ge- arresteerd en onderging dientengevolge eenige jaren tuchthuisstraf. Losgelaten kwam hij op het denkbeeld door in romans zijn eigen avon- turen te beschrijven, zijn brood te gaan ver- dienen. Als schrijver had May zijn diefstallen op literair gebied voortgezet. Zijn boeken hangen van plagiaat aan elkaar. Toen zijn colportage- romans hem geen middelen van bestaan meer opleverden, schreef hij terzelfder tijd stiehte- lijke tractaatjes en //onzedelijke" lectuur, waar- op door de politie beslag gelegd werd. Ook als schrijver had, volgens Lebius' verdediger Rarl May steeds alle kenteekenen van den geboren misdadiger Ijezeten. Het dient opgemerkt, dat Rarl May nadruk- kelijk de beweringen van zijn tegen par tij ont- kent. Weliswaar geeft hij toe, verscheidene malen veroordeeld te zijn, nooit echter voor diefstal. Ook zou hij nooit het hoofd eener rooverbende geweest zijn. Lebius, die beweert, zijn inlichtingen ont- vangen te hebben van een vrouw, met wie Rarl May getrouwd geweest is, werd vrijgesproken. Het is nu de tijd van de warenhuizen. In Londen is Whiteley misschien de oudste zaak van grooten omvang en nog altijd de meest bekende, al hebben er na dien verscheiden naam gemaakt, laatstelijk de Amerikaansche zaak van Selfridge. Nu gaat W hiteley verhuizen en zich op de plek van het badhuis in Paddington een gebouw zetten' waarin het grootste en rijkst voorziene en ingerichte warenhuis zal moeten uitqefening van zijne functie aanklaagt, omdat gij den verschuldigden eerbied aan het gerecht weigert." //Zoo, meen je dat? Nu, bij mijn ziel, dan zouden zij het bij't recbte eind hebben, rn'u jongen, of meisjelief wilde ik zeggen. Ik beken ruiter- lijk, dat ik voor zulke overbeid geen sikkepitje achting heb. Wat! een kind als jij een meisje van hoe oud kan je zijn hoogstens dertien jaar een kind van twaalf of dertien jaar, dat zouden ze maar neen, neen, dat wil ik niet, dat sta ik niet toe Ik majoor Ira Warfield uit Virginie, ik zeg je, m'n jongen of m'n meisje Ik verklaar het je ronduit, dat ik het niet toesta z/Maar, onschuldige, oude leeuw, in plaats van mij te bevrijden, zult ge nog maken, dat men u ook inpikt en tusschen vier muren gevangen zet. En daar zoudt ge u een beetje benauwd gevoelen, gouverneur, ge zoudt meenen in uw eigen doodkist te liggen." z/Beschuldigderiep op dit oogenblik de politiebeambte. z/Beschuldigdeherhaalde de oude majoor met een minachtend schouderopbalen. //Is het niet om het uit te schateren van lachen, aan een kind van twaalf jaren zulk een benaming komen. De gevel van het gebouw zal bijna 200 M. breed, en de diepte ruim 100 M. zijn. Er zullen vijf verdiepingen boven de gelyk- vloersche inrichting komen, en twintig of deitig liften zullen de menschen daar heen leiden. Op het dak komen een tuin en een speelplaats voor kinderen, die daar veilig opgeborgen zjjn, terwijl de moeders beneden winkelen. Men denkt in het najaar van 1911 met de zaak klaar te wezen. Een fotograaf te Londen, William Greene genaamd, beweert en zegt met bewijzen te kunnen staven, dat hij de ware uitvinder is van de kinematograaf, terwijl Edinson, die het recht van het uitvinderschap voor zich opeischt, slechts zijn navolger zou zijn. Greene zegt te kunnen bewijzen, dat hij reeds in de jaren tusschen 70 en 80 van de vorige eeuw na lang zoeken een kinematograaf heeft samengesteld en in de uitstal- kast van een fotograaf in Piccadilly heeft ten toon gesteld. Die kinematograaf had glazen platen, welke voor dit doel ontoereikend bleken, waarop Greene nieuwe proeven nam tot het hem gelukte de thans gebruikelijke celluloidfilm uit te vinden. Hij zette zijn uitvinding in 1880 voor een Londensche fotografie-maatschappij uiteen. Vijf jaren later copieerde Edinson de uitvinding van den Londenschen lotogiaaf en thans verdient de Edinson-trust alleen met de kinematograaf 12 millioen gulden per jaar. Op bet oogenblik ziet een andere Amerikaansche maatschappij de Edinson-patenten na en Greene heeft zijn papieren en bewijzen ter beschikking van deze maatschappij gesteld, waaruit dan blijken zou, dat Edinson hoegenaamd geen recht heeft om zich den uitvinder van de kinematograaf te noemen. Op de alfabetische aanbevelingslijst voor kantonrechter te Middelburg komen voor de heeren Mr. P. W. J. Bijnen, ambtenaar van het O. M. aldaar, Mr. M. P. Sipkes, kanton rechter te Ter Neuzen en Mr. J. W. Zijlstra, griffier bij het kantongerecht te Groningen. Zjerikzee. Bij candidaatstelling werd heden tot lid van de Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer Mr. D. van der Vliet (lib.), wethouder te Zierikzee. INGEZONDEN STUK KEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Toen schrijver dezes jl. Woensdag 13 April het- Zeeuwsch Landbouwblad thuis kreeg en hij den inhoud daarvan ging lezen, verwonderde het hem dat er zoovele Belgen benoemd waren als keurmeester voor de aanstaande tentoon- stelling, te houden door de afd. Axel van de Z. L. M. Mijn gedacht was al dadelijkzouden er volgens het bestuur van de afd. Axel van de Z. L. M. geen bekwame mannen zijn in ons gewest om als jury te fungeeren Volgens de benoeming zou ik haast zeggen neen, maar als het bestuur eens goed uitgekeken had, gelooft schrijver dezes toch wel, dat er mannen gevonden zouden zijn, die waardig geacht konden worden om deel uit te maken van een keurings- commissie. Maar, Mijnheer de Redacteur, met nog meer verwondering las ik het drukwerkje dat ik j.l. Donderdag per post ontving. Daarin komt het bestuur van de afd. Axel van de Z. L. M. bij hare leden aankloppen om de dubbeltjes. Ddar zijn de leden wel goed voor, om gelden op te ofieren aan de tentoonstelling. Maar ach, voor keurmeester, neen, daar hebben ze geen verstaud van, dat moeten Belgen wezen. Commissionnairs, handelaren enz. in hengsten en paarden en misschien nog wel lieve vrienden ook. Maar genoeg hiervan. Schrijver dezes zendt zijn inteekenbiljet terug aan het bestuur met de som nul guldens en nul centen en zoo te geven, alsof men een Rinaldo Rinaldini of een Fra Diavolo voor zich had Gelukkig maakte de majoor deze opmerking zoo zacht, dat niemand haar boorde, want de recorder begon nu het meisje te verhooren, terwijl de oude leeuw zijn gebaard hoofd in zijn twee' handen steunde en onder halfluid zuchten aan de vragen en antwoorden die thans volgden, zijn gespannen aandacht schonk. z/Nu, jongen, of liever meisje, hoe is je naam //Oapitola, sir 1" Majoor Warfiefd sprong op, als door een electrischen stroom getroffen. //Cap... Oapitola?" mompelde hij. //Dat is zonderling Hm zou er dan nog een Capi- tola bestaan De naam is zoo zeldzam, dat ik zulks nauwelijks kan gelooven. Ca-pi-to-la! En als dat nu eens mijn Oapitola zou zijn voegde hij er bij. //Mijn God, mijn God zoudt Gij mij haar zoo spoedig hebben laten vinden maar op de bank der bcschuldigden in het com- missariaat van politie. Doch stil, stil Laat ik verder luisteren 1" (Wordt vervolgd). - Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen <iienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. R. 9 u. en 2 u., Ds. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. It. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. DijLenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Ylooswi.jkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-lfaezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. P. Ruster van Rilland. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie in de consistoriekamer achter de Pastorie. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., Ds. L. Boone van St. Philipsland. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5