A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. 5443. Zaterdag April 1910. 50e Jaargang SCHOOLGELD. Belasting op het houden van Honden. Gemengde berichten. Siiia:t,STEl BIjAD. Reglement op de beschermmg van trekhonden. Het maken van een kei- bestrating te HOEK. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post"V oor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneerf zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6c-r 3 aren op den dag der uitgave. as.t o te e n aan- Op 23 April ISIO des namiddags 4 ure, zal door Burgemeester Wethouders van Hoek worden besteedt Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding des namiddags te 12 ure, beginnende aan den keiweg nabij de wed. Js. Meertens. Inschrijvingsbiljetten op zegel kunnen tot uiterlijk te 4 Iiur vrachtvrij ten Raad- huize te Hoek worden ingeleverd. Bestekken tegen betaling- van fO.oO per stuk verkrijgbaar ter seeretarie te Hoek en bij den architect W. C. de Feijter aidaar. Hoek, 8 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TEH NEUZEN, 15 April 1910. Op de algemeene begraafplaats te Middel- burg werd hedenmiddag aan de familie over- gedragen een gedenksteen ter nagedachtenis van wijlen Ds. A.. Littooij, in leven predikant der gereformeerde kerk A te Middelburg, welk ambt meer dan 40 jaar door den overledene werd vervuld. De overdracht geschiedde met een toespraak van den voorzitter der commissie, Ds. J. D. Wielenga. Het monument bedekt het geheele graf. Aan het hoofdeinde staat de opstaande steen, ruim twee en halven meter hoog, met de inscriptie "Ter gedachtenis aan onzen leeraar en vriend //Ds. A. Littooij, geboren 27 November 1834, z/Overleden 26 Juni 1909. De gedachtenis des z/rechtvaardigen zal tot zegeningzijn. Spr. 10: 7." Deze steen wordt gekroond met een geprofi- leerd topstuk, waarin een opgaande zon gegra- veerd is. Het graf zelf wordt gedekt door een steen, welke rust op hardsteenen banden en ledig is gelaten voor de opschriften der familie. Namens de familie dankte de heer P. Ofanje, hoofd eener christelijke school te Amsterdam, voor de aanbieding van dezen gedenksteen. De heer A. P. M. Geerards van Koewacht, leerling van de R. K. kweekschool te Ouden- bosch, slaagde Donderdag te Breda voor de akte van onderwijzer. Volgens de VI. Ct. zal de heer J. H. van Linschoten 1 Juni zijn instituut te Vlissingen opheffen en zich inetterwoon vestigen te Rotterdam. De heer Van Linschoten heeft meer dan 50 dienstjaren bij het onderwijs achter den rug. Den len Mei 1854 aanvaardde hij zijn eerste betrekking te Zutphen. Van 1 October 1871 tot 1886 was hij hoofd der christelijke burger- school te Middelburg. Den len September 1886 opende hij aidaar een instituut, dat den leu Mei 1897 naar Vlissingen werd overgeplaatst. Zaamslag, 14 April. Een vischbak, gelegen in de Othenesche kreek en met een slot en ketting aan een paal bevestigd, is heden uacht totaal vernield. Twee fuiken van metaaldraad vervaardigd, ondergingen een gelijk lot. Zeer waarschijnlijk staat deze vernieling in verband met het bezoek dat enkele verdachte personen uit een naburige gemeente, alkier brengen. Sas van Gent, 14 April. In de heden ge- houden raadsvergadering waren tegeuwoordig alle leden, behalve de heer Malotaux. De notulen der vorige vergaderiug werden voorgelezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken werden bebandeld a. Kennisgeving van den heer Ch. Pauwels dat hij zijn benoeming tot Wethouder aanneemt. b. Proces-verbaal van kasopname door Burg, en Weth. bij den gemeente-ontvanger. c. Een missive van Gedep. Staten houdende goedkeuring der wijziging in de politieverorde- ning. Werden voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het stembureau bij de a.s. Statenverkiezing werden benoemd de heeren H. Gross en E. Buijsse. Tot plaatsvervangers de heeren J. V. Oole, Oh. Pauwels en P. Hamelijnck. Idem bij de a. s. periodieke Statenverkiezing de heeren Oh. Pauwels en P. Hamelijnck. Tot plaatsvervangers de heeren J. V. Oole, P. Malotaux en H. Gross. Voor kennisgeving werden aangenomen de jaarverslagen over de voikshuisvesting en der commissie tot wering van schoolverzui m over 1909. Het primitief koliier der hondenbelasting werd vastgesteld met 43 huishonden en 39 bandhonden op een bedrag f 254. Het primitief kohier van den hoofdelijken omslag in besloten vergadering behandeld, werd met 361 aanslagen op een bedrag /s, waarvan te hefifen 35 °/0 (zijnde 5 °/o minder als 't vorige jaar) tot een bedrag van 1953,111/a. St. Jausteen. Woensdag heeft de politie weer een drietal manden kippen in beslag ge- nornen welke verstopt zaten bij een paar per sonen te Heikant. Men heeft reeds een menigte kippen der laatste diefstallen ontdekt. De politie doet streng onderzoek. vastgesteld van 5800,32a/2, Maandagavond werd een gezelschap te Loosduinen, dat huiswaarts keerde. lastig ge- vallen door eenige leden van een beruehte bende. Een militair werd door hen in den arm gestoken en een gemeente-ambtenaar op den grond geworpen. Op het hulpgeroep der aangevallenen kwam er eindelijk een agent opdagen. Deze kreeg het echter zoo benauwd, dat hij eerst een huis invluchtte, doch later met revolverschoten de booswichten op de viucht dreef. De onderwijzeres mej. De Jong, die door een onbekende zoo laaghartig werd benadeeld met een vaisch schrijven, is nu door den raad van Acbtkarspelen toch tot onderwijzeres be noemd. De raad besloot burgemeester en wethouders uit te noodigen om den heer Wybenga die ter wille van mej. De Jong voor zijn benoeming had bedankt dank te betuigen voor zijn loyale kouding. In den loop der vorige week werd ten nadeele van een landbouwer in de nabijheid van Eygelshoven (Limburg) door een Duitscher, te Kerkrade wonende, een kalf gestolen. Op aanwijzing van een vrouw volgde de politie het spoor van den dief. Bij de achtervolging door de Duitsche politie liet hij het vee in den steek, draaide zich om en richtte herhaaldeljjk een revolver op de politie. Na veel moeite kon de Duitsche politie den dief arresteeren. Tfaans blijkt het belang van deze aanhouding De Duitscher moet n.l. in het bezit zijn van versehillende stempels van Duitsche gemeente- bestureu en mijndirecties, waarmee hij zijn land- genooten aan papieren hielp. Ook was hij in het bezit van den stempei eener Limburgsche mijn der politie moet uit het onderzoek ge- bleken zijn, dat de Pruis in het Limburgsche diverse personen aan valsche papieren heeft ge- kolpen, waardoor de directies misleid werden. Een paar dagen geleden werd een heer in Den Haag des avonds door een vrouw op straat aangehonden en uitgenoodigd, met haar mede te gaan naar haar woning in een van de zijstraten van het Stationsplein. Dom genoeg ging de ongelukkige haar achterna, gelijk »een os ter slachting" en gelijk ,/een dwaas tot de tuchtiging der boeien". In het huis binnengekomen, werd het paar overvallen door den man van de vrouw een berucht individu en een zijner vrienden, die er vlak naast woont, mede een bekend chanteur. De in de klauwen der chanteurs gevallen man gaf ter voorkoming van erger het in zijn bezit zijnde geld, een vrij aanzienlijk bedrag en kwatn spoedig tot de overtuiging van de nood- zakelijkheid de politie te hulp te roepen. Deze heeft na onderzoek het feit van zoo ernstigen aard bevonden, dat een agent voor genoemde huizen is geplaatst. Het lljarig zoontje van den winkelier H. Hidding te Stieltjeskanaal geradkte door het grijpen van een touwtje, bevestigd aan een wagen sirooisel van een in beweging zijnde stoomtram, dezer dagen onder de tram, waardoor zijn rechter- voet werd overreden. Het kind is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De teenen moeten het kind worden geampu- teerd, zoodat het 't volledige gebruik van zijn rechtervoet zal moeten missen. Oe mssor-d te Elesirne. Wij laten hieronder nog eenige hijzonderheden volgen over den afschuwelijken moord, die Deurne in opschndding heeft gebracht. Zooals we reeds meldden, miste mej. M. B., telkens onder de Zondagscbe Mis het een of ander. Het was niet veel, nu een dubbeltje, dan een kwartje of een klein artikeltje uit haren ijzerwinkel. Om daaraan eens een einde te maken, vroeg ze aan iemand om onder kerktijd te komen op'passen. Deze persoon weigerde en zei, dat de juffrouw maar naar de politie moest gaan. Mej. B. schijnt er liever geeu politiezaak van te hebben willen maken en deed eenzelfde ver- zoek aan den 69jarigen Piet Munsters, die er graag voor een glaasje bier aan voldeed. Toen de juffrouw dan Zondag om 8 uur naar de kerk ging, verborg hij zich in de woning. Plotseling honrde hij een geritsel. Er kwam iemand naar beneden, die door Munsters aanstonds herkend moet zijn als de buurman v. d S., en hij riep hem toe Zoo den eersteti keer, dat ik bier zit, heb ik je al De indringer moet toen den ouden Munster tot driemaal toe gevraagd hebben hem niet te verraden, wat door dezen werd geweigerd, terwijl volgens eene andere lezing de onde man be- loofd zou hebben, hem niet te zullen verklappen. Daar de dief echter niet aan zijn woord geloofde, zou hij hem toen zekerheidshalve vermoord hebben. Welke van deze twee lezingen ook moge juist zijn, vaststaat dat er een worsteling is gevolgd, die de wanorde in de kamer duidelijk verried dat de moordenaar den ouden Munsters op den grond heeft geworpen, hem de knie op de borst heeft gezet en met een broodmes, dat hij van de tafel greep, den ongelukkige den hals afsneed en nog een snede over een der polsen toebracht. Toen ging de snoodaard heen, doch keerde even later weer bij den vermoorde terug, schudde dien heen en weer, om zich te overtuigen, dat hij dood was en hem dus niet meer verraden kon. Hij ging nu regelrecht naar brigadier Van der Waardenburg en riep dezen toe, dat Pietje de bakker, zooals Munsters in den volksmond heette, vermoord was. De brigadier zond hem naar de pastorie om geeste- lijke hulp te halen en toen de eerw. heer kapelaan De Kort, niet zeker wetende, of de oude man dood was, dezen nog het H. Oliesel toediende, was de moordenaar er bij tegen- woordig, was mede behulpzaam en bad met de anderen. Toen het tijd was geworden voor de Hoogmis, zei hij, dat hij nog naar de kerk moest en ging dus heen. Men begon nu een onderzoek in te stellen en ontdekte reeds dadelijk dat de woning van mej. B. op den zolder van het huis van den buurman v. d. S. gescheiden was door een rieten wand. In die richting ging men den moordenaar zoeken. Men vond in het huis van v. d. b. spoedig een pas uitgewasschen boezeroen, die echter, naar de vrouw verklaarde, niet door haar was uitgewasschen. Van der S. hoorde inmiddels in een cafe over den moord praten en toen men zei, dat men een politiehond ging halen, scheen het, dat v. d. S. van kleur ver- schoot en in de war geraakte. De politiehond uit Helmond wist echter geen spoor tevinden, hoewel v. d. S. om half twaalf nog even was thuis geweest en om circa half negen nog eens, om zijn schoeneu tegen klompen te komen ver- wisselen, zeggende, dat hij laat zou thuis komen. Men riep toen de hulp in van den politie hond' van den brigadier Coolen uit Eindhoven, die onmiddellijk het spoor vond, doch het spoe dig weer kwijt raakte. Toen de nacht viel, waren de politiemannen nog op het pad om kwart voor een zagen ze iemand behoedzaam naderbij sluipen, aan deur en vensters luisterend. De Eiudhovensche politiehond begon nu te blaffen, besprong den man en hield hem vast tot de politie hem had gearresteerd. Hij legde onmiddellijk eene volledige beken- tenis af, die hp later aan het Roermondsche parket herhaalde, verklarende spijt van zijne daad te hebben. Men kan niet begrijpen, hoe v. d. S. tot de misdaad is gekomen. Hi] was een fatsoenlijk werkman, wel wat lui, maar die toch een behooriijk weekgeld verdiende; hij dronlt niet en leefde in goede harmonie met zijne vrouw. Zyne kiuderen zijn hem door den dood ontvallen. Men neemt daarom ook aan, dat hij, vreezende als een diet te zullen ont- maskerd worden, zi]ne zinnen heelt verloren en als 't ware niet begrijpende wat hij deed de vreeselijke misdaad heeft begaan. Zijne stout- moedigheid echter om zelf den moord aan te geven, den priester te waarschuwen, bij de toediening van het II. Oliesel te helpen en bij het lijk te bidden, blijft evenwel onbegrijpelijk. Een jaloersche verloofde als inbreekster. Te Geneve werd een inbreker door de politie betrapt. Zich ontdekt zieude vluchtte hji over de daken, waar de politie hem nazette. Het was een gevaarlijke klauterpartij en meermalen liep de vluchteling gevaar den hals te breken, totdat hij een openstaand dakvenster binnen- sloop, maar hij trof het slecht, want hij kwam op een kamertje, dat van buiten was afge- sloten, zoodat hij in den val zat. "Wel verborg hij zich onder de tafel, maar was hier spoedig IEIZESSCHE COi RANT. !»»rt vemhijnt HaaBdR';-; ibuensda);- en VrijdagavnMd, aUseionda.'i! yBesala^na- '»ij de tUrmu 1". IAMBE te Te* Seiiien. S. VAX »K Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het le kwartaal 1910, in afsc'hrift, gedurende vijf maanden op de seeretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 14 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1 in deze gemeente, voor 1910 in afsehrift gedurende vijf maanden op de seere tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder gelegd. Ter Neuzen, 14 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN vestigt de aan- dacht van belangbebbenden op de wijzigingen, welke blijkens Provinciaalbiad n". 19 van dit jaar in het Reglement op de bescherming van trekhonden zijn gebracht en met 1 Mei a. s. in werking treden. Zij houden in dat voortaan handwagens, waaronder honden als hulpkracht zijn aangespannen, ook als hondenkarren zijn te bescliouwen, zoodat de houders daarvan aan artikel 2 zullen hebben te voldoen; dat geregeld is bet gebruik van honden voor rijwielen dat alle trekhonden voortaan van een muilkorf van een door Gedeputeerde Staten vast te stellen model moeten ▼oorzien zijn dat de hond zoodanig moet zijn aange spannen dat hij bij het stilstaan van de kar kan gaan liggen, zonder dat de kar op hem drukt. Ter Neuzen, 14 April 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1