A I g e m e e r Nieuws- en Advertentieblad h o o r Zeeuwsch-VIaaideren. AANBESTEDING. 5441. Dinsdait 12 April 1910. 50* Jaargan#. Ter-visie-ligging' opgave van Candidaten. PROVINCIALE STATEN. Het maken van een kei- bestrating te HOEK, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. .Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor bet. overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aJe Boekhande- Uars, Postdirecteuren en Brievenhushouders. Telefoon N o. 2 5. Inzending van,: advertentisn vbcr —r~ ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde aavertentie woidt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3 aren op den dag der uitgave. S T E M M I IS" <- ter verkiezing ran een lid van de Diusdag den 19 April aanstaaude, DEES D. J., D1ELEMAH P., DlXHODKija VA^ PH. J., KRAMEA H. W. R. Op 29 April 19IO des namiddags te 4 ure, zal door Burgemeester en Wethouders van Hoek worden aan- besteed Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding des namiddags te 12 ure, beginnende aan den keiweg nabij de wed. Js. Meeetens. Inschrijvingsbiljetten op zegel kunnen tot utterlyk te 4 nur vrachtvrij ten Raad- huize te Hoek worden ingeleverd. Bestekken tegen betaling van f 0.50 per stuk verkrijgbaar ter secretarie te Hoek en bij den architect W. C. de Feijtek aldaar. Hoek, 8 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 11 April 1910. Maandag 18 April bezoekt de Com mis- iris der Koningin de gemeenten Boschkapelle Stoppeldijk, Zaamslag en Axel. Gisteren speelde de voetbalvereeniging Hercules een wedstrijd tegen de vereeniging D. O. S. van Vlissingen, welke door laatstge- noemde vereeniging werd gewonnen met 4 —1. Bij de rust was de stand 1 1. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd door den inspecteur van politie albier, met een der agenten surveilleerende, bemerkt dat met de sloep van een op de reede pas- seerende stoomboot een persoon aan den zeedijk aan land werd gezet, waarna het stoomschip doorvoer. Bij nader onderzoek bleek de stoomboot te zijn het Engelsche stoomschip ,/lnkula", komende van Antwerpen en bestemd naar Rosario. De aan land gezette man was een Bohemer, die verklaarde voor 16 dagen te Bremen aan boord van bet stoomschip te zijn aangenomen als stoker en als zoodanig dienst te hebben gedaan. Even voor het naderen van Ter Neuzen had de kapitein hem nit de machinekamer laten roepen en te kennen gegeven dat hij hem aan wal zou laten zetten. De man verklaarde dat daarvoor geen aanleiding bestond en dat de kapitein hem voor de dagen dat hij dienst deed niets had uitbetaald, zoodat bij zonder een cent op zak in een vreemd' land stond. De politie bracht den man onderdak, terwijl inmiddels de tusschenkomst van het consulaat te Rotterdam te zijnen behoeve is ingeroepen. Wanneer het verhaal van den Bohemer juist is, heeft de kapitein der ,/lukula" zich aan eene zeer onwaardige handeling schuldig gemaakt, door den man hulpbehoevend in eene geheel vreemde omgeving aan wal te zetten en zullen pogingen om hem daarvoor zoo mogelijk ter verantwoording te roepen zeker niet uitblijven. - Gedurende de eerste drie maanden zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden 27 10 s., 3 k., 1 h., 1 p., 1 1., 5 ij., 6 d. 60947 Februari 34 8 s., 6 k., 7 d., 3 p., 1 e., 1 1., 8 ij. 76242 Maart 26 8 s 4 k., 2 p., 1 e., 6 d. 57596 87 194785 kwamen alhier gedurende Hiervan vertrokken ter verdere lossing of lading naar Gent, 18 stuks met eene bruto inhoud van 59,089 M8. Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 24 en in Maart 20 zeeschepen, totaal 68. Gedurende de eerste 3 maanden van het vorig jaar kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 74 zeil- en stoomschepen, met een bruto-inhoud van 163,585 M3., terwijl van hier naar zee uitvoeren 56 zeeschepen. Bestemd voor Gent de eerste 3 maanden van dit jaar binnen 273 zeil- en stoomschepen, met een bruto-inhoud van 819,278 M8., terwijl komende van Gent zijn uitgevaren 294 schepen. Over denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 282 zeil- en stoomschepen, metende 694,369 M3., terwijl uitvoeren 299 schepen. Bestemd voor Selzaete kwamen binnen 9 schepen met een bruto inhoud van 5657 M3. Vandaar vertrokken naar zee 11 schepen. Voortswerden 1377 binnenvaartnigen metende 386,870 M3. op- en 1473 metende 338,234 M3. afgesckut. Het jaar te voren werden opgeschut 1377 binnenvaartuigen, metende 268,690 Ms. en afgeschut 1366 metende 263,300 M8. Te Hontenisse deed zekere P. v. H. Donder- dagmiddag aangifte van zijn vierde tweeling. Vrijdagnacht is het ijzeren sleepschip van schipper J. de Vuijst Jzn., geladen met grint, aan den Hoofdplaatpolder lek geworden en gezonken. De schipper, zijn vrouw en kneeht hebben, met achterlating van alle have en goed, zich in hun eigen boot kunnen redden en zijn in de haven van Breskeus aangekomen. Yolgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is het topteekeu van stompe ton No. 15 met afgekn. kegei, Everin- gen, overgebraeht op slompe ton no. 14. Ue betonning van de Oude Everingen wordt, in verband met den Snellen achferuitgang van den O.-lijken uitloop van het Schaar van Oud Everingen, die bij hiag water nageuoeg droog- valt, opgenomen. Biljarten. Aan het nationaal biljart- concours te Middelburg is met groot succes deelgenomen door een vrouwelijke liefhebster van deze sport wonende te Domburg. Op baan D uitslnitend voor bewoners van Walcheren (25 stooten, maximum 75 punten) heeft deze dame series weten te behalen van 66 en 67 punten zoodat zij thans zeker ouder de prijswinners op deze baan zal voorkotnen. In den korpswedstiijd behaalde een 5tal uit Middelburg 84 punten; het 5tal uit Ter Neuzen staat nog het lioogst met 88 punten. Hoek, 11 April. Aan den gisteren in het cafe van den heer Moes gehouden wedstrijd op bet biljard werd deelgenomen door 34spelers. De prijzen werden gewonnen als volgtle prijs J. Riemens en C. Blok te Hoek 2e prijs F. Cortvriendt te Spui en P. Pladdet te Hoek 3e prijs L. Meertens en J. van Drongelen te Hoek 4e prijs P. van Tateuhove en P. Moes te Hoek en 5e prijs P. de Jonge en Jos. Leen- houts te Hoek. Axel, 11 April. Op de heden albier ge houden veemarkt waren slechts 9 stuks hoorn- vee aangevoerd. Er was geen handel. Koewacht. Zondagavond gaf de ZeerEerw. heer Pr. Plasschaert, pastoor te Zuiddorpe, ten huize van de dames Missegbers alhier eene politieke lezing, met het oog op de a.s. ver kiezing voor een lid van de Prov. Staten. De ZeerEerw. spreker toonde in het breede aan, waarom voor de katholieken een samengaan met de anti-revolutionairen noodzakelijk was en welke vruchten dit samengaan reeds tot stand had gebracht. Hij wees er op, dat door de R. K. kiesver- e-niging te Hulst- uit een billijkheids-oogpunt Y'sloten was den candidaat der anti-revolutio nairen te steunen, omdat de anti-revolutionairen door hun aantal recht hadden op dien zetel, die door wijleu den heer Moes meer dan 25 jaren met eere bezet was geweest. Ten slotte wekte hij de kiezers op als een man te stemmen op den candidaat der auti- revolutionaire kiesvereeniging te Ter Neuzen. Eeu der toehoorders, die zich noemde lid der katholieke kiesvereeniging te Ter Neuzen en die niet kan meegaan met de meening van den spreker, deed een paar vragen welke door den ZeerEerw. heer Plasschaert beantwoord werden. Het gaat de veesmokkelaars in de laatste dageu hier aan de grens niet voor den wind. De douanen, vooral die van de zoogenaamde vliegende brigade, bewaken dag en nacht de geheele grensstreek en moeilijk is het eenige beestjes frauduleus over te brengen. Donderdag werd in de nabijheid van Overslag onder de gemeente Wachtebeke een bekallde vaars aan- geslagen, terwijl er Vrijdag twee uit de stallen van den landbouwer E. P. gehaald werden. Bij deze gemeente werden Vrijdag door 4 tol- bedienden der vliegende brigade twee scboone vaarzen aangeslagen, die, volgens hen, eene waarde vertegenwoordigen van 800 franken. A1 deze dieren zijn naar Selzaete vervoerd, waar ze ten voordeele van het Rijk zullen worden verkocht. Naar aanleidiDg van een diefstal van een 300 kippen bij versckillende landbouwers onder de gemeenten Axel en St. Jansteen is door de Nederlandsche politie, geholpen door de Bel- gische, een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De meeste der gestolen kippen zijn reeds ontdekt op verscbillende plaatsen onder de aan- grenzende gemeente Stekene. De dieren zijn in beslag genomen en door de eigenaars als de hutine herkend. Door de politie is tegen de verdachtpn proces-verbaal opgemaakt. Men schijnt met een groote bende te doeu te heb ben, waarvan eenigen de kippen stelen, terwijl de anderen ze verbergen en verkoopen. Zuiddorpe. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer D. Moerdijk eene vergadering ge houden van de afdeeling Axel en omstreken van bet Nederlandsch onderwijzersgenootschap. Uit de rekening en verant voording van den penningmeester bleek, dat het vorige jaar was ontvangen f 49,235, terwijl de uitga-veu bedroegen met de kosten van het zenden van een afge- vaardigde naar de Algemeene Vergadering te Delft 42,58, zoodat er een batig saldo was van f 6,655. Daarna kwamen in behandeling de verscbil lende stellingen van het hoofdbestuur omtrent het vraagpunt der kosteloosheid van hetonder- wijs. Door den voorzitter werd de volgende motie ingediend De afdeeling Axel e. o. van het N. O. G. gelezen de openingsrede van den Voorzitter van den bond van Nederlandsche onderwijzers op de algemeene vergadering te Leiden overwegende, dat aan het begrip nentraliteit eene uitbreiding gegeven wordt, die op geen enkel wetsartikel steunt en het overgroote deel van het Nederlandsche volk in zijue gevoelens kwetst van oordeel, dat het godsdienstig element bij de opvoeding niet kan en mag uitgesloten worden van oordeel, dat het onderwijs in Nederland zooveel doenlijk bij de leerlingen nationale ge voelens behoort aan te kweeken en te wekken eerbied voor en vertrouwen in ouzen huidigen staatsvorm en het regeerend vorstenhuis, spreekt hare af keuring uit oyer bovengenoemde uitlating. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Middelburg. Zondag is alhier na een ern- stige ziekte op 39jarigen leeftijd overleden de heer F. Keulemans, onlangs gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel. De overledene nam ij verig aandeel aan de middenstandsbeweging en was voorzitter van de vereeniging ,/Handelsbelang" alhier. Ook was hij lid van het hoofdbestuur van den handel- drijveuden en industrieelen middenstand jju op de congressen van dezen bleek herhaaldelijk welk een warm pleitbezorger de bond voor hetgeen hij zich ten doel stelt, in den heer Keulemans vond. Zijn overlijden zal dan ook in breeden kring met groot leedwezen worden vernomen. Beeld van II. M. de Koningin met Prinses Juliana. ,/Het Stadhuis van Middelburch is een seer heerlijk gesticht met eenen seer schoonen Toren, en cierlijk slaende uirwerk, neffens soo schoonen Merctvelt, diergelijk in Nederland weinig ge- vonden werd, rondom vrij van alle huisen, en voor aen den gevel met de oude Graven en Gravinnen van Holland en Zeeland verciert, alles wesende een deftig en aensienlijk werk, bij alle goede Meesters vermaard en seer ge- prezen". Aldus bespreekt M. Smallegange bet bekende Middelburgscbe stadhuis. Ook in den tijd van bovengenoemden kro- niekschrijver (1695) schijnt dit meesterstuk van de bouwliuust uit de 15de en het begin der 16^6 eeuw reeds de bewondering van velen ge- trokken te hebben. De door Smallegange genoemde beelden der graven en gravinnen van Holland en Zeeland zijn 25 in getal en stellen de regeerende per- sonen voor van af Dirk V tot KarelH. Deze beelden zijn in de laatste jai'en alle gerestau- reerd en schoongemaakt, trouweos den geheelen voorgevel is men sinds jaren aan het restaureeren om zooveel mogelijk alles wat de tand des tijds eraan heeft veranderd, weer in den ouden toe- stand terug te brengen. Wanneer het gebouw gesticht is staat niet h storisch vast, wel dat in 1506 de bouw aangevangen werd van den toren, die toenmaals achter het stadhuis, maar na het hijbouwen van nieuwe gedeeiten midden in het gebouw staat. De nog aanwezige gothische voorgevel en westelijke zijgevel werden hoofdzakeiijk in 1512 en 1513 gebouwd door de Mechelsche bouw- meesters Anthonis Kelderman en zijn drie zoons, aan welk kunstenaarsgeslacht de 166e eeuw menig voortreffelijk bouwgewrocht te danken had. Bovengenoemde beelden werden eveneens ver- vaardigd te Meclielen in de jaren 1514 tot 1518. Zij zijn het werk van den steenhouwer Michiel IJwijns aldaar. Thans is met de restauratie zoover gevorderd, dat ook de topgevel boven de vleeschhal, de reehterzijde van den voorgevel, zijn oude ge- daante weer heeft terug bekomen. Daar bij is ook weer in dien topgevel een nis aangebracht, en het is deze nis, die thans door den raad bestemd is, om er het beeld te plaatsen van II. M. de Koningin met Prinses Juliana op de SEIIZESSCHE C0VRA1T. SSii ver»:!iijr.( Vi ueu.d.ti;. en nitgezr-n ird op j^ee.tdai{ea> •••j Je I'iraia J. WAX E»K 8.4SWK fe Ter »euzen. De Bni'gemeeater der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens a'M tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervuliing van eenplaats in de Provinciate Staten van Zeeland voor het kies- diatrict Ilulst, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn Tevena wordt de aandaeht gevestigd op artikel 128 van bet VVelboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zicb voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorscbrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Neuzen, den 9 April 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict Uulst ontvangen opgave, vermeldende de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten in alpbabetiscbe vo'gorde, gesteid bij de op 8 April 1910 gehouden verkiezing ter vervuliing van edn plaats in de Provinciale Staten van Zeeland ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. Ter Neuzen, den 9 April 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Maand. Getal Geladen met: iUi. inhoud b i'u to Januari In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, d. diversen, ij. ijzer, b. hout, k. kolen, e. erts p. pijpaarde, 1. ledig. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1