sr. Tsr SsuzsnschsGourant Gemengde berichten. en es, >5 Ler ng en en ;er Donderdag 7 April 1910. No. 5439. T"WIH1ZH]3ZDZE3 JE3I_i-A.ID. Binnenland. Buitenland. OJ> 1Z. i in het ien zich kalm te houden, anders zou hij de stad bombardeeren. De Tnrken zijn van plan in Skoetan ,en Albanie een nieuw legerkorps op te richten. In het Engelsche Lagerhuis is Maandag het amendement der opositie op de regeeringsmotie inzake het lords-veto verworpen met 357 tegen 251 steramen. De lereu en de arbeiders hebben vertrouwen in de regeering betoond en als een man voor haar gestemd. De motie van Asquith is aange- nornen. Het Lagerhuis zal nu in comite gaan om de veto-besluiten af te handelen. Verwacht wordt dat deze comite-zitting tot 14 dezer duren zal; 18 dezer zal de tijd worden vastge- steld voor de afhandeling der begrooting, die voor einde April afgedaan moet zijn. De laatste woorden uit Churchill's rede, Donderdag in het Lagerhuis gehouden, hebben in breeden kring sensatie gemaakt. Dat slot luidde,/Sedert 't Hoogerhuis, door booze en onvaderlandslievende aansporing het veto- recht ruisbvuikte om de Kroon-prerogatieven te scheuden en de rechten van het Lagerhuis aan te randen, is het noodig dat Kroon en Lager huis gemeenschappelyk optreden om het even- wicht der constitute te herstellen en voor goed het lords-veto te beperken." Wilde Churchill daarmee zeggen, dat de regeering tot overeenstemming kwam met den Koning om den knoop door te hakken t t 1 eit dat Churchill als Minister van Binnenlandsche Zaken in nauwe betrekking tot de Kroon staat, doet zulks vermoeden, schrijft de //Daily Chron. maar het blad spreekt aansto^ds tegen dat bet kabinet van den Koning een bianco-volmacht zou hebben verkregeu om het Hoogerhuis aan banden te leggen. Eerst wanueer het parlement uitspraak deed over het lords-veto, kan de eerste Minister den Koning om de gewenschte rnaatregelen vragen. John Redmond heett te Tipperary nog eens uitgelegd hoe de Ieren er over denken. De voorwaarden der leren zijn, ook al wordt de Middelenwet ten bate van lerland gewijzigd De regeering moet de verzekering geven, dat de Middelenwet het Lagerhuis niet zal ver- laten voor de beslissing van het Hoogerhuis aangaande de veto-besluiten bekend is. \eidei moet de regeering de verzekering geven, dat zij, voor 'tgeval het Hoogerhuis de veto- besluiten verwerpt, niet aan het bewind zal blijven, tenzij zij den waarborg krijgt, dat de Koning, zoo noodig, nieuwe peers zal aanstellen, teneinde de beslissing van het Hoogerhuis te veranderen. Met dit Hoogerhuis kan er nooit sprake zijn van zelfbestuur voor lerland. Zoo denken de Ieren er over. En zoo is het. Les inscrite maritimes, het personeel van de handelsvloot te Marseille, heeft weer eens ge- staakt. Hun grieven zijn 't gebruik van kleur- lingen als stokers en het ontslag van enkele woelwaters. Maandagavond is de algemeene staking ingegaan en door de opbruisende, anar- chistische elementen, die het zeevolk van Mar seille bevat, loopt men altijd gevaar voor ern- stige rustverstoring. De overbeid trof reeds maatregelen om den geregelden gang der open- bare diensten te verzekeren. Verscheidene paketbooten met een paar hon- derd passagiers en de post voor Algiers kunnen wegens de staking niet vertrekken. Klachten wegens desertie zijn tegen de stakers ingediend. Dat 't der regeering ernst is met haar maat regelen tegen de staking, blijkt wel uit de verklaring van Minister Briand, dat de regee ring vast besloten is niet lijdelijk de vernietiging van de koopvaardijvloot aan te zien. Want die or.ophoudelijke directe actiesta- kingen ondermijnen natuurlijk het verkeer. 'tis in Albanie niet pluis. De moordaanslag op den stadskommandant te Ipek en de uittar- tende houding der Albaneezen voorspelt niet veel goeds. Het lijkt alsof de Jong-1 urken nu voorgoed met de Albaneezen willen afreke- nen. De laatsten droomen nog van onaf- hankelijkheid, maar de Turken zjjn sterk ge- noeg nieuwe atscheiding van 't een-en-ondeel bare vaderland te voorkomen. Na de expeditie van Dsjavid-pasja dacht men gewonnen spel te hebben om het Jong-Turksche bewind voorgoed in Albanie te vestigen. Maar de ouderwetsche Arnauten zijn daarop niet bijster gesteld. Op een bijeenkomst te Prisjtina verklaarden 2000 gewapende Albaniers, dat zij weigeren belasting te betalen voor het open- baar onderwrjszij willen geen wegen, noch scholen, noch' een comite' voor eenheid-en-voor- uilgang, noch gelijkheid, noch vrijheden Deze brave Albaneezen zijn natuurlijk'n paar eeuwen te laat geboren. De Jong-1 urken zullen hun echter de vrijheid brengen en zij doen't op de wijze van Napoleon, door er soldaten heen te zenden. Niet minder dan 14 bataljons gaan naar Albanie. Generaal Djavid waarschuwde de in- woners van Ipek de wapens uit te leveren en Tegen September a. s. wordt te Utrecht een Groene Kruis-jubileum-tentoonstelling met daaraan verbonden congres georganiseerd. Het streven zal zijn in deze tentoonstellmg niet alleen een beeld te geven van wat Het Groene Kruis allerwegen beoogt en bereikt, doch ook zichtbaar voor oogen te stellen hoe <*ebrekkig in vele gezinuen de ziekenverpleging is en hoe daarin belangrijke verbeteringen zijn aan te brengen. "Voor die expositie wordt steun gevraagd. In het uitvoerend comite heelt o. a. zitting de heer B. F. Catz, arts te Nieuw- en St. Joosland. Tot het eere-comite, waarvan I nns Hendrik voorzitter is, behoort o.a. de heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, en tot het comite-generaal de heeren A. J. van Ockenburg en Mr. F. S. Witteveen, leden van het hoofdbestuur der Prov. Zeeuwsche Vereenigiug Het Groene Kruis, beiden te Vlis- singen, C. E. Plugge, voorzitter dier \eieeniging te 0. en W. Souburg, Dr. B. Vaandrager, voorzitter der Vereeniging Het Groene Kruis te Domburg, en J. Wisse, voOrzitter der gezond- heidscommissie te Ter Neuzen, te Zaamslag. laste gelegd. Niet zij, maar haar juffrouw zou let eten hebben toebereid. Omdat zij niet van boerenkool hield, zooals die door de juffrouw werd klaar gemaakt (met suiker) had zij er maar een paar hapjes van gegeten en de rest in de vuilnisbak gegooid, omdat er een sterk prikkelende smaak aan was. Zelfs na het gebruik van die twee hapjes had zij tweemaal gebraakt. Een en ander had zij ook verklaard aan een inspecteur van politie, die thans ter terecht- zitting nadere mededeelingen deed omtrent het in beslag genomen eten, de uitwerpselen, enz. Bij haar ondervraging ten huize van het gezin M. was beklaagde heel gewoon en kalm in haar doen. Ten huize M. had de inspecteur boven op een buffetkast een zakje arsenicum gevonden, door den slager M. zelf daar neer- gelegd. Volgeus M. bevond zich dit pakje nog fn denzelfden toestand als hij het er vroeger had nedergelegd. De beklaagde had in de kamer, waar het pakje lag, gewerkt, het wel eens versehoven wanneer zij de kast deed, niet wetende wat het inhield. Nimmer had zij het volgens hare bewering opengemaakt. (Toen het pakje door de politie gevonden werd zat het nog stevig dichtgeknoopt en zag er niet uit of het pas open was geweest). Het O. M. eischte vrijspraak. TEIt NEUZEN, 6 April 1910. De uitslag van de dezer dagen gehouden aanbesteding voor de electrische verlichting der oevers van het kanaal van ler Neuzen naai Gent, op het Belgisch gedeelte is als volgt Electr. werkhuizen vanCharleroi fr. 210,239,48; Belgische Electriciteits-Maatschappii Siemens en Schuckert, Brussel, fr. 206,000; R. Henin, te Haine St.-Paul, fr. 181,808,09 H. Dehousse, te St. Joost-ten-Noode, fr. 175,593,18 de A. E. G. Union Electrique, te Brussel fr. 163,916,43; E. Rouvroy, Gent, fr. 145,140,58 (niet ondei teekende aanbieding). - Maandag werd te Goes de eerste vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van de Geitenfokkerij in Zeeland. Medegedeeld werd dat het aantal geitenfok- vereenigingen in Zeeland van 7 tot 15 gestegen is. Hierbij zijn aangesloten ruim 650 geiten- houders met pi. m. 900 melkgeiten. De provin ciate vereenigiug telt nu ruim 60 donateurs, die ongeveer f 100 bijdragen. De heeren C. Zwagerman te Middelburg en J. A. Lyppens van Zuiddorpe werden met al gemeene stemmen tot voorzitter en secretaris- penningmeester benoemd. Zeer waarschijulijk zullen in Augustus in Hessen goede Saauenbokken en geiten worden aangekocht. Besloten werd om op de landbouwtentoon- stelling te Axel enkele zeer goede en enkele middelmatige geiten ten toon te stellen. Zaamslag, 5 April. Voor de levering van 800,000 K.G. steenslag in verschillende af- metingen en noodig voor verharding van den Pouckepolderschen dijk waren bij het gemeeiate- bestuur ingekomen 13 opgaven. De levering werd gegund te Axel (Sassing) aan de Basaltmaatschappij te Rotterdam voor 2313. Het vervoer van de losplaats naar den Poucke polderschen dijk werd gegund aan J. Scheele Jz. te Axel voor 760. Biervliet, 5 April. In den afgeloopen nacht overleed na een smartelijk lijden de heer E. Ongenae, lid van den gemeenteraad, van het R. °K. kerkbestuur en van de commissie tot wering van schoolverzuim. Hij bereikte den 70jarigen leeftijd, en had ruim tien jaren zitting in het raadscollege. r1F"c HTSZAKEN. Bij beschikking van de rechtbank te Middel burg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen°M. C. P., 23jaar, landbouwersknecht, ge boren en wouende te Cortgene, beklaagd van zware mishandeling den dood tengevolge heb- bende, gepleegd op den tweedeu Paaschdag te Cortgeue. Nog is naar de openbare terechtzitting ver- wezen met bevel tot zijn gevangenhouding J. d. V,, 29 jaren, veldarbeider, wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van granen te Axel. Waarschijnlijk zal men zich herinneren hoe in December van het vorige jaar, door eene 19jarige dienstbode te Leiden volgens gerucht eene poging werd gedaan om het gezin waar zij in betrekking was, van het leven te berooven door een groote hoeveelheid arsenicum in het middagmaal, boerenkool, te mengen. Door spoedig aangewende geneeskundige hulp werd het gezin, man, vrouw en knecht gered. Wegens poging tot vergiftiging had de bedoelde dienstbode zich eergisteren voor de Ilaagsche rechtbank te verantwoorden. Het meisje ontkende beslist hetgeen haar was ten Vrijdagavond laat heeft op de Schelde bij Bath een aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche stoomboot //Locksley Hall," van Ant- werpen naar Glasgow, die aan den grond ge- varen was, en het Engelsche stoomschip //Clifton,' eveneens van Antwerpen naar Barry. Laatstgenoemd schip liep op de //Locksley Hall" en de botsing was hevig. De /Clifton" heeft den steven omgehaald en verschillende platen ingedrukt. De //Locksley Hall" heeft averij aan stuurboordachterschip. Gelukkig was de averij boven de waterlijn en geen van beiden kreeg water in. Beide schepen keerden naar Antwerpen terug. Volgens de bewering der loodsen zou dit ongeiuk een gevolg zijn van het wegnemen der vuren. (M. Ct.) Zondagnacht is in de pastorie der Roomsehe kerk te Velsen ingebroken. Het zilverwerk en een som van 100 worden vermist. Zaterdag is bij een vossenjacht van de Veluwsche Jachtvereeniging nabij Velp een der deelnemers, een officier der rijdende artillerie, met zijn paard zoodanig gevallen, dat hij be- wusteloos bleef liggen. Zijn toestand is in de hoogste mate zorgwekkend. "Nader tneldt men nog, dat het paard in een konijnenhol trapte, daardoor viel en op den ruiter neer kwam. Deze moet de ruggegraat gebroken, althans ernstig beleedigd hebben, misschien door een trap van het pa^rd, terwijl hij tevens een hersenschudding kreeg. Te Mallemolenwijk, gemeente Oude Pekela, is Zaterdagavond een 4jarig kind van den ar- beider J. G. spelende in de vaart geraakt en verdronken. Ze deen het niet Drama in een bedrijf in een gemeente ten plattelande der provincie Utrecht-opgevoerd Veertien dagen hadden ze onder de //gebooien" gestaan, de /.pampiere" waren in orde en ze zouden derhalve in het bekende //bootje" stappen. De krentenmik was besteld, mitsgaders eenige andere lekkernijen en ook voor een //snapsie" was behoorlijk zorg gedragen. Kortom, de preliminairen van de bruiloft waren afgeloopen. Brnid en bruidegom, ouders, getuigen, de gansche verzameling trok //in pontificaal" naar het Raad- huis. Maar juist voor dit officieele gebouw begon het gereed liggende huwelijksschuitje wegens een plotseling oploeiende storm zoo te steigeren en te kantelen, datenfin de complimenten en dat ze het niet deen. In hetzelfde pontificaal trok men daarop weer huiswaarts. Welke der partijen de krentenmik en de „snapsies" verschikte, lekte tot heden niet uit De gemeente-politie te Elst (Bet.) heeft in enkele dagen 22 processen verbaal opgemaakt tegen automobilisten wegens overtreding der politieverordening (sneller rijden dan 15 K.M. per uur in de kommen der dorpen Elst, Elden of Lent). Aan den gemeenteraad zal worden gevraagd, de maximum-boete te verhoogen tot f 100. Het zooutje van den heer S. te Oudewater is bij het haasjeover-spelen zoodanig op het hoofd gevallen, dat het aan de gevolgen is overleden. De Parkschouwburg-ru'ine te Amsterdam blijkt, ondanks haar bouwvalligheid, nog steeds door lood- en zinkdieven bezocht te worden. In het laatste van de vorige week vond een agent 's avonds een groote hoeveelheid zink vlak bij het gebouw op straat liggen. Vermoedend dat er dieven aan den gang waren, telefoneerde hij om versterking. Daar de toegangen van den schouwburg van binnen dichtgespijkerd zpn, moesten de politiemannen zich langs den brandladder toegang tot de mine verschaffen. De dieven zelveu schenen gevlogen te zijn, doch op verschillende plaatsen in het gebouw werden stukken zink, in doeken gewikkeld, ge vonden. Blijkbaar zijn de dieven dus in hun werk door de politie gestoord. In den nacht van Maandag is een onbewoond huisje aan den Lindengracht 129 te Amsterdam ingestort. Het vormde met het aangrenzende perceel 131 een geheel, en met de slooping van beide was men dezer dagen aangevangen. De wijze, waarop dit was geschied, moet de oorzaak zijn, dat het bouwvallige huisje ineenzakte. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en ruimde het puin van de straat. Op last van het bouwtoezicht werd ook het aangrenzende huis no. 127 door de bewoners verlaten. Per- soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Bij het diepploegen van een stuk land van den heer B. Biesheuvel, hoeve Zeelandia, in den Houtrakpolder, nabij Halfweg, is dezer dagen een geheel gave, bruin-grijze urn gevonden, ter grootte ongeveer van tweemaal een menschen- hoofd. De urn heeft den gewonen vorm en is van bijzondere hardheidwat blijkt uit het feit, dat het ploegmes er op stuitte en de urn daardoor niet beschadigd werd. Ze zal ter onderzoek naar het Rijksmuseum worden opgezonden. De eenige overlevende van de vier passa giers, die Zondag met den luchtbol Pommern te Stettin waren opgestegen, heeft, hoewel zelf deerlijk gewond, aan een bezoeker het volgende verhaal van den vreeselijken tocht gedaan Bij de opstijging vloog de luchtbol in de telegraafdraden, waardoorj het net scheurde. Daarna sloegen wij tegen een huis (tusschen twee haakjes dit was een fabrieksschoorsteen). Ik sloeg tegen de steenen en verloor bijna mijn bewustzijn. Toen wij eenigszins van de scbrik bekomen waren, bevonden wij ons reeds op een hoogte van 1800 tot 1900 M. Dr. Delbruck, de leider van den tocht, had zijn rechter onder- been gebroken, een ander reiziger een arm en een beer.. Ik zelf had een breuk van mijne knieschrijf opgeloopen. Architect Bendubn lag hevig kermend onderin de mand en kon niet opkomen. Zoodra wij wat bijgekomen waren, trokken wy aan de ventiellijn. Deze brak helaas af. Wij zagen toen ook, dat het net aan een kant geheel stuk was en er gevaar bestond, dat de luchtbol eruit ontsnappen zou. Onze gemoedsstemming was verschrikkelijk. Benduhn bleef maar doorjammeren en smeekte ons, hem toch af te maken. Aan de scheurbaan durfden wij niet trekken, daar wij^ dan in zee zouden gevallen zyn. Bij het eiland Riigen daalde de luchtbol door de wolken. Wij besloten toen, een poging te doen om te landen, ook omdat het gevaar, dat het net den ballon niet meer in bedwang kon houden, te groot was geworden. Toen wij nog op 800 M. van de kust af waren, trok dr. Delbruck, die zich blijkbaar in zijne verbijstering in den afstand vergiste, aan de scheurbaan. Wij sloegen zoo hard in het water neer, dat de mand dadelijk zonk. De geredde vertelde nog, hoe hij de drie anderen heeft zien yerdrinken en hoe hij zelf met zijn gebroken knie nog het net wist te bereiken en zich daaraan vastklampte. Hoewel de zee hoog ging, werd hij vrij spoedig gered. Te Oekoerito vond men in het veld nog een viertal lij ken van ongelukkigen, die zwaar gewond uit de brandende balzaal naar buiten waren gevlucht en in radeloozen angst tusschen struiken waren gekropen, waar zij den dood vonden. Men heeft een nieuw kerkhof moeten maken, omdat het oude in eens vol geworden was. Nog 46 zwaar gewonden liggen met den dood te worstelen en er zijn, ondanks officieele tegenspraak, nog slechts twee dokters om al die ongelukkigen te verzorgen. Verschillende boerenhuizen zijn totaal uitgestorveii en het zich daarin bevindend vee komt van honger om. Het door de slachtoffers nagelaten ver- mogen is vrij aanzienlijk. Keizer Franz Joseph heeft uit zijn prive kas 30,000 kronen geschonken voor de nage laten betrekkingen van de slachtoffers. Het Zuiden van Frankrijk is de laatste dagen door zwaren sneeuwval geteisterd. Naar uit Beziers gemeld wordt, zijn in de omgeving van Agde de telegraaf- en telefoonlijneu onder den sneeuwlast bezweken. Het is er ruw weer ge weest, de zee stond hoi, velden en wegen waren met sneeuw bedekt. Het treinenverkeer in de rich- ting van Narbonne ondervond veel vertraging treinen uit Toulouse naar Cette konden niet verder komen dan Narbonne. Vier-en-twintig uur heett de sneeuwstorm geduurd. Ook te Perpignan en Montpelier is groote schade aan- gericht. - Op eersten Paaschdag is er ingebroken in de Romeinsche villa te Brading op het eiland Wight. Er werd niets gestolen, maar de in- breker lfet den volgenden brief achter//Ik verlangde de beroemde Romeinsche kunstschatten te zien. 1k was zoo ongelukkig hier Zondags te komen. U weigerde mij den toegang, omdat het Zondag was. ik deed het mogelijke om u te overtuigen, dat ik geen anderen dag kon komen, maar vergeefs. Er bleef my dus niets VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5