Ter Neuzensche Courant Gemengde berichten. Dinsdag 5 April 1910. No. 5438. T'WIBIEjIDIEj IBH.A-IP Landbouwberichten. Hoofdbestuursvergadering Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Handelsberichten. TER NEE ZEN, 4 April 1910. In tegenwoordigheid van het Bestuur, diveeteur, en Donateurs enz. van de Arabachta- en had 26 en gaan school", en de ouders der leerlingen Maart te flulst de uitreiking plaats der diploma s aan de leerlingen die met vrucht den cursus hadden doorgemaakt. K7 Na een woord van welkom door den Voor zitter, sprak de heer Burgers, directeur, de leerlingen die nu de school gingen verlaten, een hartelijk woord toe, waarnaar, willen zij nuttige flinke ambachtslieden worden en vooruit- in de wereld, zij zich zullen behooren te gedragen en de hun gegeven wenken hebben te waardeeren en in praktijk te brengen. De Voorzitter wenschte hierop de leerlingen geluk met het behaalde succes en bracht daar- voor een woord van hulde aan den directeui en leeraren, en wees tevens de leerlingen nog- maals hoe zij zich in de toekomst hadden te gedragen. Daarna werd aan de volgende leerlingen het diploma uitgereikt a. Van de Ambachtsschool aan L. L. v. d. Bent te Ter Neuzen, L. Breepoel te Axel, J. P. J. Claessens te Stoppeldijk, A. Eggermont te Hulst, P- Goossens te Sluiskil, A. Josiassen te Hulst, F. tflaassen te Ter Neuzen, A. de Maayer te Stoppeldijk, J. de Nijs te Hulst, R. de Potter te Clinge, A. Reuling te Hulst, P. de Rooy te Stoppeldijk, F. Stoffels te Zaam- slag, C. de Theye te Ter Hole, R v. d. Velde te Ter Hole, P.» van Vijven te Per Neuzen, C. P. de Waal te Lamswaarde, A. P. v. d. Walle te Hulst, E. M. v. d. Walle te Hulst, H. Ysebaert te Koewacht en M. Ysebaert te Koewacht b. Van de Avondvakteekenschool aan E. Baert te Koewacht, Ch. Biesbroeck te Hulst, J. P. Cb. Burm te Hulst, J. P. J. Claessens te Stoppeldijk, A. L. M. Eggermont te Hulst, P. M. Goossen te Sluiskii, A. P. Geerards te Koewacht, J. d'Hondt te Hulst, J. A. Hoebe te Axel, A. Janssen te Kloosterzande, P. J. de Kok, J. F. de Nijs, H. J. Reuling en J. B. Reuling, alien te Hulst, R. de Theye te Ter Hole en E. M. v. d. Walle te Hulst. De leerlinc Eggermont dankte het bestuur, dat belangloos zich zooveel moeite geeft voor de school, den directeur en leeraren, voor het genoten onderwijs en alien, die dooi hunne bijdragen de school steunen. Nadat de Voorzitter voor deze woorden had dank gezegd en de school nogmaals in aller belangstelling had aanbevolen, ging men uiteen en konden de ontslagen leerlingen verschillende gereedschappen in ontvangst nemen als aan- denken aan de school. Naar men aan de M. Ct. meldt, zal binnen kort ook te St. Jansteen een brigade van de rijksveldwacht gevestigd worden. Hierdoor zal de brigade Zaamslag worden gesplitst en zal de nieuwe brigade de hoofd- plaats vormen van de plaatsen Kapellebrug, Graauw, Koewacht en Zuiddorpe. Door den dijkraad van het calamiteuze waterschap Walsoorden is besloten om, ondei nadere goedkeuring van Ged. btaten, aan den oud-dijkwerker F. lvens te Walsoorden een pensioen te verleenen van j 150 per jaar, in- gaande 1 Mei a. s. Naar het ,/Hand. v. Antw." schrijft, heeft de heer Verstraete, loodsoverste le kl., verschil lende peilingen gedaan op de Schelde en is zeer voldaan weergekeerd. De vaargeul der Schelde heeft geenszins haar loop gewijzigd en is op zekere gevaarlijke plaatsen merkelijk verbeterd. Zoo werd bij laag water in de pas van Bath, op de hoogste vlakte, een diepte gevonden van 8 m. 30. Ben geslaagde Aprilgrap. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct. Het Leidseh Dagblad had Donderdag het be richt, dat ter herinuering aan het welgeslaagd Phildlogencongres en als waardeering voor de hartelijke ontvangst der congressisten door Leidens burgerij Sophokles' Pbiloktetes nogmaals zou worden vertoond, ditmaal in deoorspronkelijke taal, terwijl de beroemde schrijver der tragedie zelf tot de uitvoering zou worden uitgenoodigd. Kaarten waren Vrijdag tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar aan het akademiegebouw, zoo heette het. Dat het Vrijdag bij den congierge der academie storm liep om kaarten, bewijst wel dat in de stad der klassieke wetenschap nog niet alien met de klassieken bekend zijn. Men zou dan ge- weten hebben, dat Sophokles 2300 jaar geleden leefde en dadelijk aan een Aprilgrap hebben gedacht, zooals de redactie het bericht had bedoeld. Bij den hevigen Noord-Oosten wind had Donderdag schipper A. Otte van Bruinisse het ougeluk dat zijn h'oogaars Bruinisse 15, met mosselen geladen bestemd naar Antwerpen, op de Westersehelde lek werd. Om zinken te voorkomen moest het vaartuig op de schorren bij Saeftinge omhoog gezet worden. De opvareuden werden door een voorbijkomend Belgisch pleziervaartuig gered. Vrijdagtniddag is te Kortgene het slacht- offer van den bekenden moord begraven. Op de lijkbaar lag een krans. Daar de geheele geineente nog onder den indruk is van het gebeurde, en de deelneming met de bedroefde familie van den oppassende jongeling zeer groot is, zoo heeft het muziek- gezelschap „Eendracht maakt Macht" besloten haar festival op tweeden Pinksterdag a.s. niet te doen plaats hebben, maar uit te stellen tot een volgend jaar. Een 16jarig meisje sprang Donderdag- middag in een vijver in het Zeister bosch. De boschwachter, door spelende kinderen gewaar schuwd, bracht het meisje, dat reeds bewuste- ioos was, weer op het droge. Het kind moet zich hebben schuldig gemaakt kleine diefstallen ten nadeele van haar aan mevrouw. Vrijdagnamiddag is, naar men uit Wemel- dinge meldt, op de Oo3terschelde, ter hoogte hetWeraeldingsche schaar, een met hout van a 14,75; a f 23,50 15,75 le 4,50 a f 4,75Zomer f 4,25 a 4,50Chevalier /5,25 a /6,— Gerst per 100 kilo 7,80 a 9,Chevalier /9,25 a 10,50 en extra daar- boven Haver f 6,50 a f 7,50 en per hectol. lange 3,a 4,dikke 4,50 a 5, Paardenboonen 7,— a /7,50Witte Boonen f 10,a f 13,— Bruine Boonen 8,a f 13,50 Kookerwten 8,a f 12, Voedersoorten f 6,50 a 7,Kanariezaad f 7,per hectol. en per 100 kilo 13,a 13,50. B u i t e n 1. Grane n. Tarwe per 2400 kilo f 180 a 240 Rogge per 2100 kilo f 165 a /168; Gerst Zwarte Zee/134a 136; Amerik. Mais mixed 144 a 146 per 2000 kilo Haver 6,50 a 7,per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch en dito Belgisch 14,50 a 14,75le soort inlandsch en dito Belgisch 13,75 a 14,25 Zeeuwsche Tarwebloem 15,— prima Duitsch 14, extra puik Hongaarsch 22,50 prima Amerik. patent 15,25 a soort 14,25 a 14,75; 2e soort Bakers 13,25 a 13,75inl. en Duitsche Rogge- bloem 9,25 a 10,50 pet 100 kilo Runderprijzen 60 a 72Stieren 50 a 60; Kaiveren 90 a 110; Schapen 50 a 60; Varkens 52 a 54 cents per kilo. Melkkoeien /140 a 260 Kalfkoeien 150 a 290 Stieren /150 a 220; pinken 50 a 80 Vaarzen 110 a 125 vette kaiveren /50a/110;. fokkalveren 14a 20; nuchtere /6a 12 Biggen /10 a 15 alles per stuk. A a r d a p p e 1 e n. Brielsche 3,25 a /3,50 Zeeuwsche blauwen /2,40 a /2,80 dito bouten /2,25 Zeeuwsche Eigenheimers /2,60 a 3,— Geldersehe /2,5 a 3,25 per mud. Maltha 10 a 12 cents per kilo. Boterprijzen in vaten 56 stukken van Y2 kilo 75 Zoetemelksche per 50 kilo. Leidsche 75 a Zeeuwsche eieren, 3,25 a 3,50. Buitenl. 2,80 a 3, per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin, alsvoren. Y 1 a s. Blauw Boll. 1,90 a 2,40 wit Zeeuwsch/l,60a /2,10; geel Holl./2,50 Groningsch 2,25 a 2,50 per steen. L ij n z a a d. 14,— a 16,per hectol. Koolzaad 10,75 a 11,per mud. Karwijzaad /15,50 a 15,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 8 a 9 cents per kan. J a v a - k o f f i e, in balen gewone soorten 423/4 en dito Santos 2572 cents per half kilo. Beetwortel-suiker 18'/ geladen scheepje gezonken. Het werd bevaren door P. de Visser en is afkomstig van Willemstad. 's Nachts bij laag water heeft men het leeg- gepompt en met behulp van een sleepboot op de slikken gebracht. De schipper is te Colijnsplaat aangekomen. Te Freiburg in Baden heeft een zanger, die zonde'r betrekking was, zijn jongen van drie jaar uit het open raam op straat geworpen. Het kind bleef' dood liggen. De man is in hechtenis. Men meldde Vrijdag uit Triest aan de Neue Freie Presse De jongste storm heeft in de gansche Adria- tische Zee gewoed. In de oorlogshaven Pola kwam hedenmiddag het oorlogschip Lacroma binnen. Een boot met zes matrozen werd te water gelaten, om het schip aan een boei te bevestigen. Een matroos raakte te water*en de pogingen om hem te redden faalden. De boot met de andere matrozen werd naar de baai van Fisela gedreven, waar een oorlogschip de be- manning oppikte. Bij het duiken naar het wrak van //La Seyne", het Fransche stoomschip dat in het najaar voor Singapore is vergaan, zijn wel de meeste diamanten van den verdronken diaman- teukoopman Habib bovengebracht, maar het is gebleken dat de blauwe Hope-diamant niet meer in het bezit van Habib was toen het schip verging. Hij had hem kort te voren te Parijs voor 16.000 p. st. van de hand gedaan. a 80 cent, k a a s 20 a 62 a 30 80 per 150 kilo. Ter Neuzen, 4 April. Eieren Boter per 26 stuks V» K.G. 0,80. 0,627,. Antwerpen, 2 April. Chilisalpeter prijshoudendloco fr. 22,40, April fr. 22,35, Mei fr. 21,60, Febr./Maart 1911 fr. 21,60. Rotterdam, 4 April. Binnenl. Granen. Heden weder vol doende aanvoer van Tarwe en Haver voor de noteering. Rogge en Gerst met weinig handel. Boonen en Erwten aangeboden. Voor inlandsch Meel was meer attentie, doch de prijzen onder- gingen geen verandering. Men noteert: Tarwe goede per hectol. 7,50 a 8,50 en puike 9,30 mindere 4,80 a 6,Tarwe per 100 kilo 7,50 a 10, Rogge per hectol. f 5,a 5,70 Wintergerst ZEETIJDINGEN. Van 1 tot en met 3 April. Van 1 tot en met 3 April werden langs de Oostsiuizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 49 afgeschutdoor de VVestsl. 7 op- en 19 aigeschut. I'ositie ilei Stoo tnschepen. VAN In art. 2 ,twee geexamineerde veeartsen" te vervangen door »een geexamineerd veearts". Daaraan als 3e ztn- snede toe te voegen. „De leden der keuringscommissie treden af om de3 jaar en zijn niet dadelijk herbenoembaar. Gezien het groot aantal merries, die voor de Beurin- gen worden aangeboden. zou men wenschen in ait. 11 tc J czen i 15 aanhoudingsbijdragen van 60 benevens een zi.- veren medaille voor merries van 3 jaar. 30 aanhoudingsbijdragen van 75 benevens een zil- veren medaille. In de tweede zinsnede van dat artikel te laten weg- vallen »en under overlegging van een bewijs dat zu opnienw gedekt zijn door een hengst, daartoe dooi de keuringscommissie aangewezen." Door het dag. bestuur werd overgenomen het voorstel van Axel: 15 aanhoudingsbijdragen van y60en2Jvan 75, benevens zilveren medailles. De heer Lucieer vond het aantal te groot en vreesde dat de keuringscommissies er daardoor toe zullen komen minder bekroningswaardige dieren een aanboudmgsDij- drage toe te kennen. Daarentegen achtte hij de bedragen te laag. Dat werd bestreden door den heer V an Dixhoorn. De afdeeling Axel meende dat, in aanmerking genomen het groot aantal merrien in de provincie, het grootei aanial nriizen de animo zal bevorderen. Een der andere heeren vreesde dat de 1 age prijzen niet bevorderlijk zullen zijn aan het aanhouden van goede stieren. Die vrees werd niet gedeeld De heer Snijder guf in overweging een andere manier van toekenneii van prijzen aan tweejarige merrien. De heer Vorsterman van Oyen raadde spreker aan zich te wenden tot de regelingscommissie die daarover reeds heeft beraadslaagd. De in art. 13 door het dag. bestuur vootgestelde wijziging werd goedgekeurd. De wijziging, door Axel op art. 2, wat betreft de keuringscommissie, voorgesteld, werd door den lieei Van Dixhoorn toegelicht. Het dag. bestuur zou het aantal geexamineeide vee artsen willen behouden, maar alleen bepalen willen dat de keurmeesters om de drie jaar zullen at treden. Het wenschte echter de herkiesbaarheid van cle leclen der keuringscommissies te behouden. De heer Van Dixhoorn verdedigde het voorstel van Axel ten deze en haalde lielgie als voorbeeld aan. Hi] wees er op dat door aauneming daarvan ook eens anderer meening gehoord kan worden. De heer Lucieer stelde in het licht dat de keurings commissie primeert paarden zonder gebreken. VVordt die commissie gedurig veranderd, dan loopt men kans dat verschillende richlingen worden iugeslagen, wat niet bevorderlijk zou wezen aan de fokkerij. De heer Van Dixhoorn deelde het bezwaat van den heer Lucieer niet en zoowel hij als laatstgenoemde zetten hunne meeningen breedvoerig uiteen. Het dag. bestuur verklaarde meer te voelen voor het denkbeeld van den heer Lucieer dan voor dat van de Afdeeling Axel. Het meent dat twee veeartsen in de commissie dienen behouden te worden. De heer Dieleman stelde in het licht dat, wear de fokkerij geschiedt in het belang der fokkers deze het zeggenschap moeten hebbeu, terwijl de veearts alleen gehoord dient te worden wat erfelijke gebreken betreft. Dit werd nog nader toegelicht door den heer Van Dixhoorn De heer Mol vroeg of het gebleken is dat de veeartsen niet in de richting der fokkers keuren. De heer Van Dixhoorn achtte het hier niet de plaats om daarop in te gaan. Het primitieve voorstel van de afdeeling Axel werd aangenomen met 13 tegen 9 stemmen. \ATt- Uton tt/orrvnllpn var (VERVOLG) Aanhoudingsbijdragen voor merrien. Door het bestuur werden eenige wijzigingen voorge steld in het Reglement op het verleenen van aanhoudings bijdragen voor merrien met subsidie uit de provinciate fondsen. Zij strekken om Art. 11 a tien aanhoudingsbijdragen van 100 voor merrien van 3 jaar te veranderen in //tien aanhoudings bijdragen van J" 80 en een zilveren medaille voor merrien van 3 jaar" b twintig aanhoudingsbijdragen van /100 en een zilveren medaille voor merrien van 4—8 jaar te vervangen door //drie-en-twintig aanhoudingsbijdragen en een zil veren medaille voor merrien van 4—8 jaar." De vierde alinea van dat artikel te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen »Eenmaal wordt de medaille uitgereikt, ook aan een merrie, die zon<?~" veulen vertoond wordt." Aan art. 13 toe te voegen als vierde alinea: ,/Zij, die zich bij het vertoonen van merries met of zonder veulen schuldig maken aan opzettelijk bedrog, worden van verdere deelneming aan de keuringen uitgesloten." Door de afdeeling Axel is voorgesteld Wat betreft het laten wegvallen van een deel van de tweede zinsnede van art 11, door de afdeeling Axel voorgesteld, ging het dag. bestuur, blijkens mededeeling van den voorzitter, accoord. De vergadering besloot in dien zin. Aan de orde is nu de aanwijzing van een lid voor het aanstaand hoofdbestuur voor de Koninklijke Neder- landsch'e Landbouwvereeniging. De heer Vorsterman van Oyen tot dusver plaatsver- vanger werd als lid aangewezen. Met bclrekking tot de aansluiting aan de Zeeuwsche landbouwonderlinge wees de heer I. G. J. Kakebeeke erop, dat bepaald is dat alleen leden der Maatschappij zich kunnen aansluiten. In andere provincien is dit niet bepaald Spreker zou bet wenschelijk vinden dat ook hier daarmee werd gebroken. De voorzitter stelde in het licht dat daarvoor een wijziging in de statuten zou moeten worden gebracht, terwijl de deelnemers zelven daarover te beslissen hebben. Van den Minister van Landbouw is een schrijven ingekomen waarbij een verandering wordt gebracht in de verleende subsidie ten opzichte van den landbouw- wintercursus Sluiskil en Hulst. Het totaal der subsidies aan de wintercursussen bedraagt J 6011.05J. Ju Hog is een schrijven van den Minister van Landbouw ontvangen, houdende bericht dat aan 12 enrsussen voor volwassenen een subsidie verleend wordt voor den winter 1909/1910 van f 711,95. Deze stukker, werden voor kennisgeving aangenomen Door den heer Zwagerman werd ten opzichte van de geitenfokkerij medegedeeld dat in de provincie 14 ver eenigingen zijn opgericht ter bevordering van de geiten fokkerij met'630 leden en 900 geiten. Aan den Minister van landbouw is een subsidie van 700 gevraagd en aan de provincie een van /300. De Minister heeft steun toegezegd en spreker hoopte die ook van de provincie te zullen ontvangen Bepaald werd, op voor9tel van het dag. bestuur, dat aan het geven van subsidie aan vereenigingen \;an oud- leerlingen aan landbouwwintercursussen de bepaling zal verbonden worden dat de boeken het eigendom der Maatschappij zullen blijven. Cursus in Paarden tennis. Door Hippos, vereeniging van oud-leerlingen aan cursussen in paardenkennis te Ter Neuzen, wordt voor gesteld om in't vervolg een tweejarigen cursus in paarden kennis in de afdeeling Axel te willen oprichten. Voor het eerste jaar het tegenwoordige leerplan en in het tweede jaar een kleine repetitie der theorie en dan lessen in de praktijk, gegeven door een practiscb, deskundig fokker. Tevens daarbij te gebruiken handleidingen die niet zijn samengestel'd in hoofdzaak voor de warmbloed- fokkerij, maar het koudbloedpaard. Broekhuijzen Het Belgisch trekpaard, no. 25 van de Veldbode, of dergelijke. Door den voorzitter werd erop gewezen dat het niet gemakkelijk zal zijn een rieskundige fokker te vinden, die geschikt is om onderwijs te geven. De heer Lucieer achtte een tweejarigen cursus niet noodig. Heeft een leerling aan den cursus nietgenoeg, dan volgt hij een tweeden, maar het leerplan blijft toch hetzelfde. Het xerkondigen van eigen meening door een des- kundigen fokker achtte spreker gevaarlijk. Hij verklaarde niette begrijpen wat men eigenlijk wil. De heer Vorsterman van Oyen was van oordeel dat men bedoeld op practische manier van paarden te leeren kennen de waarde en gebreken. Hij vreesde echter dat de Minister een zoodanige wijziging niet goedkeuren zou. De heer Snijder meende dat door uitbreiding van het aantal lessen de zaak zou bevorderd worden. Dit denkbeeld deelde de heer Vorsterman van Oyen. De heer I. G. J. Kakebeeke achtte een tweejarigen cursus niet noodig; z.i. was een eenjarige voldoende. Van een practische uiteenzetting door een fokker vei- wachtte hij geen heil. De Voorzitter zeide dat het dag. bestuur dezelfde meening was toegedaan. De heer Dieleman vroeg of indien Hippos deskundigen opgaf, dit niet bevorderlijk zou zijn aan zijn verlangen. De secretaris gaf in overweging aan Hippos een programma van een tweejarigen cursus te vragen. Dit werd goedgevonden. 16* VLAG. NAAM Van en naar. Lading. Eng. a.s. idem Noor. 8.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. Russ. s.s. Eng. s.s. idem Noor. s.s. Belg. s.s. Eran. s.s. loor Te« !%(*uzeii I River Thames 2242 Londen River Scheldt 2199 I idem l ao Ter Keuzen 1787 Goole 1460 Skinning. 2242 j Londen Duitsch s.s. Malhilde Dag Skinningrove River Thames V our <>em Don Nathalie Sea Serpent Warkworth Nurmandie La Flandre Rort Bail Eng. s.s. idem Rnss. s.s. Eng. s.s. Deen. s.s. Russ. s s. Noor. 3.1. Eng. s.s. idem idem idem Sea Hound Harelda 2658 Goole 4956 Riga 2554 Londen 1862 ^New-Castle 2826 Riga 1980 |Middlesbro 1036 Havre 3154 Libau 3085 Londen 3)45 iManchester stukg. idem ledig idem stukg. stukg. idem idem idem idem ens ledig stukg. idem idem S-ent i Eng. s.s. idem idem Gen. Zimmerm. F ulmar Taarnholm Gen. Gurko Aarvak Ousel Salimarshe Amulet Sea Serpent Marcelle Cairn Lyon Don Warkworth 4398 Burnt Island 3593 Liverpool 4029 Rendsburg 4465 Blvth 2209 Londen Manchester Goole Leith Londen 620 Ostende 4041 New-Castle 2658 Goole 1862 New Castle 3633 2633 283s 2)54 ledig stukg. phosph. ledig idem stukg. ledig stukg. idem ledig idem stukg. idem s.s. HARALD te Algiers voor Middlesbro in lading on Tees. s.s. JENNY in lossing te Marseilles, s.s. RICHARD in lossing te Stockton on Tees, s.s. ELISABETH in lading te New-Castle on Tyne voor Algiers. s.s. HELENA in lading te New-Castle on Tyne voor Algiers. s.s. MAGDALEN A in lading te Algiers voor Stockton on Tees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5