1 r ieuws- en Advertentieblad No. 5438. Dinsda^ 5 April 1910. 50e Jaargang. ilEHX E8AAB. Buitenland. feuFlleton. BBH/STS elad. ABONNBMBNT Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1, Yoor Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/', en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEKTENTIEN: Von 1 tnt 4 rebels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10 BS dir." op^af L dri.maal plaateiag toeUde ad,erte„t,e wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6cr 3 uren op den dag der uitgave. De laatste week van April hebben in Frankrijk de periodieke algemeene verkiezingen plaats, waaraan ditmaal ook de vrouwen zullen deel- netnen. Hoewel in het demokratiscke Frankrijk de vrouwen noch 't stemrecht hebben, noch 't recht om in de Kamer gekozen te worden, kan men haar niet beletten zich candidaat te laten stellen. De agitatie der Fransche kiesrechtvrouwen heeft dan ook slechts propagandistische waarde. Een deputatie suffragettes verzocht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verlof om in de binnenplaatsen der schplen verkiezings- bijeenkomsten te mogen houdnn. De Minister school die kwestie van zich af door de vrouwen te verwijzen naar de prefectuur van politie. Men beweert dat de wet niet toe- staat dat suffragettes in rijksgebouwen zullen vergaderen. De /Matin" heeft enkele kiesrechtdames geinterviewd en kwam o. a. van mevrouw Pelle- tier te weten dat zij zich terugtrok als onafhan- keli]k feministisch candidaat in 't 5e Parijsche distrikt, omdat de geiinifieerde socialistische partij haar het 8e distrikt aanbood als candidate dier partij. De overige suffragettes uiten haar veront waardiging dat men ook door 't weigeren der schoollokalen de rechten der vrouwen miskent. De schoollokalen en zelfs de ruimte in raadhuizen wordt bij verkiezingen steeds aan de burgerij afgestaan om er bun kiesvergaderingen te houden. Zelfs anarchisten kwameu daar bijeeu en hielden onder den schijn van 'n kiesbijeenkomst 'n anar chistische propaganda-vergadering Maar wanneer er een vrouw bij de ver kiezingen gekozen mocht worden, dan nog zou de Kamer middelen weten te vindeu om haar buiten 't parlement te houden. In Griekenland is ook de verkiezings-agitatie begonnen voor de nationale vergadering, die in den berfst bijeen zal komen. Wil de regeerinp daarin een meerderheid behalen dan dient zi) eerst de leeningskwestie op te lossen. Met dat geld moeten dan de hervormingen worden uit- gevoerd, ook de uitbreiding van leger en vloot. Men weet dat Zorbas, de Minister van Oorlog, is afgetreden. Hij is de leider van den mili- z/Neen, misstres, dat zullen zij niet," hernam Wool gepikeerd. //Dat verstaat niemand zoo goed als ik. Men moet precies raden, hoe warm de majoor zijn bed verlangtof kennen die vreemde snoeshanen zijn gewoonten en eigen- aardigbeden zoo goed als ik Keen, neen, ik laat het mij niet ontstrijden, dat onze heer stapelgek moet zijn geworden. Waarachtig, bet zou mij niet verwonderen, als hij naar het 't Noorden gereisd was om te trouwen en hij ons een jonge vrouw thuis bracht. //Houd toch je mond Heeft men ooit zulk een zottenpraat gehoord sprak de huishoud- ster, die bij de gedachte, misschien op zekeren dag van haar bestuur te worden ontheven en na den majoor niet meer de eerste persoon in buis te zullen zijn, buiten zich zelve geraakte. //Dat kan en zal niet zijn //Die 't beleeft, zal het wel zien", antwoordde Wool. tairen bond. De officieren hebben verklaard, dat dit aftreden bun aanleiding zou kunneu geven om krachtige oppositie te gaan voeren, I daar in de door hen onderteekende akte de j voorwaarde was opgenomen, dat de tegen woordige regeering ongewijzigd zou bhjven. is dit soms 'n true om de befaamde ontbinding van den bond ongedaan te maken In Thessalie blijft het roerig. In Larissa zijn veertig boeren en drie geestelijken in hechteuis genomen. Hofsteden, door de boeren bedreigd, worden door de troepen bewaakt. Een gewapenden aanval op de stad Larissa werd nog tijdig ontdekt eu door de troepen verijdeld, een aanval op (Jarditza werd voor- komen door de waarschuwing dat alle opstan- delingen zouden worden neergesabeld. De treinen rijdeu onder militaire bewaking en ook de stations zijn door troepen bezet. De Berlijnsche schepenrecktbank heeft Richard Barth, den verantwoordelijken redacteur van de z/Vorwarts", den schrijver van artikelen tot het op touw zetten van volksvergaderingen in de open lucht tot een maand hechtenis vevoordeeld. De motieven voor het vonnis waren dat de politie de wandeling in 't Treptowerpark had verboden. Het aansporen om toch te wandelen was dus in strijd met de wet. Yoorts komen bij massa-bijeenkomsten ook steeds de onderste lagen van 't volk in beweging en dit janhagel kan door de soeiaal-demokratie niet in bedwang gehouden worden. Hechtenis werd gegeven omdat boete toch door de partijkas wordt gedekt. Een correspondent te Taormina beschrijft een bestijging van den Etna, die nu in voile wer- king is. Van Catania uit gaat de weg door tunnels en langs citroen-gaarden. Rechts doemt de Etna op, toen nog rustig. Na Massa en Annunciata ziet men geen velden en wijngaarden meer. Alles is sinds menschenkeugenis met lava bedekt. Na ook dien weg met moeite beeindigd te hebben, bereikt men den krater, om geven door een tien meters hoogen lava- muur. Af-en-toe schiet een brok los en rolt den berg af. Gloeiende plekken worden zicht- baar, rook stijgt op. De lava beweegt lang- zaam. De hitte wordt ondraaglijk. Achter zich ziet men den met sneeuw bedekten top, links de roode vuurzee. Van links komen steeds nieuwe lava-stroomen. Men hoort ge- rommel en gedreun. Groote lava-brokken van 3 a 4 kub. meter, rollen op ons toe. Wij passeeren een boom, die totaal in vlam staat. De hitte neemt steeds toe. Een geweldige vuurstroom enkele meters hoog beweegt zich uit den krater. Steeds sneller gaat de stroom, die zich in golven uitgiet over velden en wijn gaarden, overal 't gras verzengend dat'n dichten rookwalm geeft. Overal waar vroeger vruchtbare velden en boomgaarden stonden ziet men nu slechts lava. Met deze diepzinnige bemerking eindigde de kleine twist, terwijl beide partijen uiteen gingen om hunne huiselijke bezigheden te verrichteu. Terwijl de lieden in het //Onweersnest" voort- gingen hunne op en aanmerkingen over het zon- derling gedrag van hunnen heer te maken, snelde deze op de vleugelen van den stoom naar New- York, waar hij na een reis van twee dagen, slechts door den nacht onderbroken,half dood van vermoeienis, 's namiddags om vier uur aankwam. Het gekrioel van menschen, het lawaai, het ratelen der rijtuigen, het gesckreeuw van allerlei slag van volk, het gillend fluiten der aankomende en vertrekkende treinen aan het station, maakten onzen prikkelbaren majoor bijna dol. z/Neen Loop naar de maan Haal de drommelDit den weg of ik geef je een oorvijg 1 Dit waren en passant de antwOorden welke hij den pakjesdragers, aapjes- koetsiers, omnibusconducteurs naar't hoofd slin- gerde, die hem bij zi]n afstappeu aan het station omringden. Einrlelijk, al zijn geduld verliezend, pakte de oude heer zijn valies bij de twee ooren en zwaaide het als een ludianenknods met zulk een geweld om zich heen, dat men links en rechts voor hem uitweek en plaats maakte. De bladeren der vijgeboomen steken er nog boven uit. 'n Groot deel der bewoners van de berirhelling verloor al zijn have en goed. Van enkelen beloopt dat 10,000 a 20,000 gulden. Het landschap Borello hoopt nog altijd ge- spaard te zullen blijven. Bidprocessies met heiligenbeelden trekken onophoudelijk den lava- stroom tegemoet om den stilstand van den dood- en verderf-brengenden stroom af te sroeeken. Maar langzaam gaat de gloeiende massa voort alles bedelvend eu vernietigend. Professor Ricco meent dat de uitbarstiiig 'n normaal verloop heeft, waardoor aardschokken vermoedelijk zullen uitbiijven. TEH NEUZEN, 4 April 1910. In de op Woensdag a. s., des namiddags te 2l/3 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbespreking met ten uitvoer brengen raadsbesluit 31 Maart 1910. Naar aanleiding der kennisgeving van den burgemeester, dat hij bet raadsbesluit tan jl. Donderdag, in zake schoolbouw, als in strijd met de wet of met het algemeen belang aan H. M. de Koningin ter schorsing of vernietiging zal voordragen, is naar wij vernemen door de raadsleden overeenkomstig art. 40 der gemeente- wet verzocht eene vergadering van den ge meenteraad te beleggen. De nieuwe draaibrug zal vanaf Dinsdag- mororen 6 uur weder voor het verkeer open- gesteld worden. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging vDe Vrijkeid" alhier, werd besloten voor de aanstaande ver- kiezing voor een lid van de Provinciale btaten ter voorziemng in de vacature-Moes een candidaat t6 stellen. Op de aan bet Centraal Bestuur in te zenden lijst werd als eerste candidaat geplaatst de heei Ph. van Dixhoorn, te Axel, en als tweede candidaat de heer P. J. Wortman, te Zaamslag. ,/Zelandia" van j.l. Zaterdag bevat een bericht waanu wordt gemeld dat de libeialen in het district Hulst het niet eens zouden kunnen worden over de keuze van een candidaat, daar de eene fractie wil optreden met den Ph. J. van Dixhoorn te Axel en een ander deel met den heer J. de Feijter te Zaamslag. Dit bericht moet op een misverstand berusten, daar de heer J. de Feijter te Zaamslag behoort tot de antirev. partij. Naar men meedeelt was er in de afdeelingen Axel en Zaaaislag van de antirev. kiesvereeniging eene meerderheid vooi ge- noemden heer, tegenoverden tbans doordeantirev. Centrale kiesvereeniging gestelden candidaat L it deze omstandigheid is wellicht het misverstand outstaan. Nu wendde hij zich tot een koetsier, die uiet, zooals de andere, hem met zijn indringendheid had lastig gevallen en zeide //Hier heb je mijn bagage-re^u. Laat je mijn koffers geven en breng ze naar het Astoryhotel. Daar geef je den hotelhouder dit kaartje en bestel voor mij een behoorlijk verwarmde kamer. Ik ga een boodschap in de stad doen, voor ik daar kom. Pas op, dat je niets van mijn reis- benoodigdheden verliest, want als er maar een stukje aan ontbreekt, slungel, dan laat ik je ophangen." z/Als u dan voor strop wilt dienen kan't mij niet sckelen overigens wordt men wegens mis- bruik vau vertrouwen in New-York niet opge- hangen, sir," antwoordde lachend de koetsier, terwijl hij aan den rand van zijD hoed tikte en zich naar het goederenkantoor begaf. De oude heer deed een paar stappen, met de bedoeling den onbeschaamden kerel voor zijn gezegde te kastijden, maar hij bedaeht zich ge- lukkig nog bijtijds, dat bij zijn ouden Wool niet voor bad en zag dus vau zijn vervolging af. Langzaam en peinzend als iemand, die niet recht weet waarbeen hij gaan zal, begon hij de richting der stad in te slaan. Onder veel belangstelling speelde gisteren de voetbalvereeniging Hercules" een wedstnjd tegen de vereeniging //D. O. S." van Klooster- zande. Bij de rust was de stand 21. In de tweede helft weet //Hercules nog driemaal te doelpunten, zoodat zij wint met a 1. Het voetbalspel is een spel van vlugheid, gepaard aan uithoudingsvermogen, handigheid en taktiek, is het openluchtspel bij uitnemendheid en verdient verre de voorkeur boven de tbans bij de jongelui nog in zwang zijnde spelen. Zouden de jongelui van Sas van Gent, Axel en Hulst niet'het voorbeeld van die van Honte- nisse en Ter Neuzeu willen volgen Zonder twijfel zijn beide vereenigingen steeds gaarne bereid hun alle mogelijke inlichtingen te geven en bij het beschikbaar stellen eener weide een propaganda-wedstrijd in hun plaats te spelen. Gisterenavond wilde, naar men ons mee- deelde, een 7jarig knaapje, in de Nieuwstraat alhier, achterop een rijtuig klimmen om een eind mede te rijden. Dit gevaarlpk, doch door vele jongens zoo gelietd spelletje, bad voor den jongen noodlottige gevolgen, daar hi] met een zijner beenen tusschen de spaken van het wiel geraakte en daardoor een ernstige beenbreuk beliep. Hij werd in de woning van dokter V an de Ree binnengebracht die hem voorloopig verbond, waarna hij door zijn vader huiswaarts werd gedragen. Gisteren werd alhier door de gemeente- politie gearresteerd zekere H. O., oud 27 j., veldarbeider, wonende op "Vaartwijk, gemeente Axel, onder verdenking zich in den nacht van 28 op 29 Maart op den weg tusschen Ter Neuzen en Zaamslag te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 246 van het Wetboek van strafrecht. Heden zagen wij hier een ongewone reclame, die veel bekijks trok. Men toog n.l. met 2 kameelen door onze straten, die dek- kleeden droegen waarop een soort schoensmeer wordt aanbevolen. De aandacht trekkend is deze reclame zonder twijlel. Zooals uit achterstaande advertentie bh]kt wordt thans een //Nationaal Biljartconcours gehouden in de societeit „De Vergenoeging", Markt te Middelburg. 't Is bepaald de moeite waard eens een ki]kje te gaan nemen en een kansje te gaan wagen. Draperien, groen en bloemen die toch en vooral dit jaargetgde zoo aangenaam aandoen met als milieu twee prachtige reclame Wil- helmina biljards, geven aan de als biljardzaal ingerichte kegelbaan een recht gezelligen indruk. Dit, gepaard aan de meest voorkomende wijze waarop het bestuur de spelers en het publiek ter wille zijn, lokken beslist tot een veelvuldig bezoek uit. Nog was hij geen twintig pas van het station verwijderd, toen hij zich door een jeugdig.stem- metje hoorde naroepen, die hem vroeg, of hy niet zijn valies wilde laten dragen. De oude heer keek verrast op, want het leek hem, alsof die vraag door een meisje tot hem werd gericht, zoo teer en week was bet orgaan, dat tot zijn oor drong. ,/Hier ben ik, mij nheer," sprak diezelfde stem, z/bier, om u te dienen, als u mij noodig hebt." De majoor outwaarde nu boven eeu hoop op elkaar gestapelde leege kisten, aan den hoek der straat, naast een winkel, een knaap van tusschen twaalf en vijftien jaar in ellendig ge- havende kleeren, die het armzalig beroep van courantenventer scheen uit te oefenen, daar hij verscheidene bladen, zooals de //Express de z/Unie" e.a. over zijn arm had hangen. z/Yerdraaidmompelde de majoor, ;/de jongen ziet er uit, alsof al de ratten vau New-York aan zijn kleederen hebben geknaagd 1 Ik heb van mijn leven nog nooit zoo'n verwaarloosd schepsel gezien ,/Welnu, sir," riep de jongen, heb je my nou laug genoeg bekeken, om eindelijk een besluit te nemen (Wordt vervolgd). -r m. te 1T«p Seuzen* Oil blail verwcltijn< Wttaadny, Wueaidag- en. Vr ?ii)tniiv»»'li H De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering ran den Gemeenteraad is belegd tegen Weensdag den April lOlO, des namiddags te uren. Ter Neuzen, den 4 April 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1