Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag* 2 April 1S10. 0YI1WIIIIII Gemengde berichten. Laatste berichten. No. 5437. 59e Jaargang. TWSBDB BLAD, FEUILLETON. P r e d i k"b e u r t e n. TEli NEUZEN, 1 April 1910. Naar wij vernemen is door den Burgemeester dezer gemeente het volgende sehrijven gericbt aan den Gemeenteraad -/Naar aanleiding van het Raadsbesluit van den 31 Maarfc 1910 over het intrekken van het beslnit d.d. 7 September 1909, voor zooveel betreft het bouwen van een school aan den Arsenaalvveg en de Regeling van het aan die school en aan school B gegeven onderwijs, heb ik de eer u mede te deelen dat ik bij nadere overweging van gevoelen ben gewordeu dat het strijdig is met de wet of het algemeen belang, het daarom niet ten uitvoer breng en het ter schorsing of vernietiging aan H. Al. de Kouingin zal voordragen." De Patriote schrijft onder het opschrift Onze betrekfcingen niet Nederland, het volgende „Eene oveveenkomst is op het punt met Neder land over verscheidene belangrijke onderwerpen te worden aangegaan. 1. Verlaging van het brievenport op 10 centi mes dat wil zeggen, dat de Belgen en de Nederlanders voortaan van land tot laud brief- wisseling zouden kunnen houden tegen de tarieven, thans vastgesteld voor de binnen- landsche briefwisseling. 2. De diploma's, behaald aan de Belgiscbe hoogescholen, zouden dezelfde waarde hebben als de diploma's in Nederland verleend en om- gekeerd. 3. De vonnissen, door de Belgische rechtbau- ken uitgesproken zouden in Nederland onrnid- dellijk uitvoerbaar wezen en omgekeerd. Andere geschilpunten, die de beide landen belang inboezemen, maar die nog niet zoo rijp zijn dan de drie geschilpunten, die wij zoo even aanhaalden, zullen weldra het voorwerp der besprekingen van de Nederlandsche Bel gische comniissie uitmaken onder voorzitterschap van den heer Beernaert, Het is mogelijk zegt men ons, dat bij gelegenheid vau dit onderzoek de Belgische Staat het geschilpunt van den afkoop van den spoorweg Mechelen-Ter Neuzen zal regelen." Wij vernemen nog dat ook ingevolge de be- moeiingeu van boveugenoemde commissie het telef'oontarief tusschen Nederland en Belgie ook zal verlaagd worden. Ondertusschen vestigen wij de aandacht onzer vertegenwoordigers op het slot vau het artikel, betreflendenaasting van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen, waarmede dan ook die van Gent Ter Neuzen zou gepaard gaan, omdat de wijze waarop die naasting wordt geregeld van veel belang is voor den handel op onze haven. Dooreen aantal Roomsch-Katholieke kiezers is voor de a. s. Statenverkieziug in het district Hulst candidaat gesteld de heer H. W. li. Kramer te Ter Neuzen, welke deze candidatuur heeft aanvaard. Met ingang van 1 April is de commies- titulair de heer C. van Hoboken, verplaatst van het post- en telegraafkantoor alhier, naar dat te Gorkum en is in diens plaats te Ter Neuzen benoemd de hber T. de Bruijn, commies-titulair te 's Hertogenbosch. 5) Wool kwam thans terug en verwittigde zijn meester, dat het rijtuig voor was. z/Laten wij dan in's hemels naam maar gaan zuchtte de majoor, die zich zoo in zijn mantel wikkelde dat men hem eerder voor een wande- lende mummie, dan voor een leveud wezen had kunnen houden. Daarbuiten was de duisternis zoo dicht, dat men haar, om zoo te zeggen, met de handen voelen kon. Zonder de twee lantaarns, die als vnurkogels in den naeht flonkerden, zouden noch de majoor, noch de geestelijke het rijtuig gezien hebben, dat voor het hordes op hen waehtte. TWEEDE HOOFDSTUK. Er heerschte een geweldige opsehudding onder het dienstpersoneel in het ,/Onweersnest", vanaf de zoozeer gevreesde miss Codiment tot aan den laatsten keukenjongen, toen des auderen daags majoor Warfield van zijn nachtelijken tocht huiswaarts keerde en zijn oude Wool voor alles het bevel gaf, al het noodige in gereedheid te W6n t0t 0en reis naar noo,'den. //Wat haalt mijnheer in zijn hoofd riep miss mdiment, „om in dit jaargetijde naar het noorden te reizen Sinds -jaren herinner ik mij met meer, dat majoor Warfield het „0n- weersnest verlaten heeft", voegde zij er hoofd- schuddend by, terwijl zij inmiddels niet verzuim- Woensdagavond gaf de Chr. Zangver- eeniging //Looft den Beer", directeur de heer J. J. van den Ouden, alhfer een concert in de bovenzaal van het v Hotel de Commerce" bij mej. de wed. J. Alichielsen. De opkomst der hoorders was, vermoedelijk in verband met een gelijkti]dig plaats hebbende bioscoopvertooning van het //Heilsleger" in het ,zHotel Centraal", matig. Door het gemengd koor werden een aantal liederen gezongen, waarvan vooral //In't bosch' van Von Weber, veel succes had. Verder werden met meer of minder bijval eenige kwartetten, duetten en voordrachten nitgevoerd. Gisteren werd alhier ten bureele der genie aanbesteed het eenjarig onderhoud van demilitaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en Elle- woutsdijk (raming 4500). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein voor f 4248, G. J. F. Rijnberu voor 4215, A. Thoiens Danz. voor f 412& en M. A. Verschelling voor f 4u69. Tot den nieuwen curs us der Rijkskweek- school voor onderwijzers te Aliddelburg zijn toege- laten de volgende 20 leerlingen W. L. Beereus, Sluis P. Brommer, Rotterdam P. de Bruin, 's GravenhageJ. Al. Cense, TerNeuzen H. J. J, Dessens, Vlaardingen J. van Doom, Ellewouts- dijk P. A. Geelhoedt, Zuidzande J. Hartman, Vlaardingen; P. vau Houte, LobithD. Jor- werda, Scheveningen F. C. J. H. Kohler, PapendrechtM. Meeuse, lersekeA. Alets, Vlissingen A. Faape, Sint Annaland 1. Al. Risseeuw, RetranchementC. Sluis, Barcinger- horn J. C. Snijders, Oud-Vossemeer, M. J. van Thiel, Rotterdam J. van der Wal, Vlaar dingen W. J. de Zeeuw, Ridderkerk. Voor de toelating hadden zich 93 personen aangemeld. De bisschop van Breda heeft den 'oouw van het R. K. Ziekenhuis te Oostburg gegund aan den minsten inschrijver den heer Al. Bakkeren te Prinsenhage voor f 57.400. Hoek. Heden, Vrijdag, herdenkt de heer G. Buter, den dag, waarop bij voor 25 jaar aldaar tot brievengaarder werd benoemd. Het ontbrak hem dien dag niet aan belangstelling. Aloge de ijverige ambtenaar nog lange jaren den post- en telefoondienst te Hoek uitoefenen. Cliuge, 31 Alaart. Heden namiddag, ging te Nieuw-Namen onder deze gemeente een voov eene slede gespannen koppel paarden, toebe- hoorende aan de wed. de B. alhier, op hoi. Het 2jarig zoontje van een zekere W. dat zich spelende op den weg bevond, geraakte met hand en voetje onder de slee, waardoor het aan beide lichaamsdeelen lichte kneuzingen bekwani. Het mag wel een wonder heeten, dat het kind er 't nog zoo goed afbraclit. Zcndag 3 April jSIQ. as. 9 u. en 2 u., Ds. Bruins. de, uit de kasten de warmste heniden en andere zaken bij elkaar te zoeken, welke zij den majoor uit voorzorg wilde medegeven. //Dat mag Onze Lieve Heer weten", antwoordde Wool, die met spons en borstel zich alle denk- bare, maar vergeefsche moeite gaf, om de jassen en broeken van zijneu meester den glans van nieuwheid te verleenen. #Het moet wel iets buitengewoons zijn, dat mijnheer kan bewegeri zulk een reis te ondernemen. Ik zou wel eens willen weten, wat er vannacht in de heksenkeu- ken van de oude Hat gebeurd is. want blijkbaar", voegde hij er zeer scherpzinuig bij, //Staat deze reis van onzen meester met zijn nachtelijk bezoek in verband." z/Heb je dan niets uit den majoor kunnen krygen, Wool?" vroeg miss Codiment. „Je bent toch zijn vertrouweling voor jou heeft hij geen geheimeu." z/Hm... inderdaad, miss Codiment, mijnheer is andeis nogal mededeelzaara jegeus mij, hij stelt mij van alles op de hoogte wat ook anderen mogeu weten. Wool, ezelskop, roept hij als hij goed gehumeurd is, ik zal je wat toevertrouwen. Ja, sir, antwoord ik dan en kom dicht bij hem staan, om zijn vertrouwe- lijke mededeeling te vernemen. Luister dan, fluistert de majoor mij in 't oor, dat ik spits, om maar geen woordje te verliezen Wij gaan vandaag op de jacht schreeuwt hij dan zoo laid, dat het in het heele kasteel weer- klinkt, zoodat ik niet eerst noodig heb, het bevel te geven de paarden te zadelen, daar men zonder dit het reeds in den stal beneden kon hooreii. Ziet u, beste jufFrouw, zoo ver Te La Saussaye heeft een man van zes en veertig jaar zijn moeder gedood. Henri Colin, een kuopmuu, wiens zaken in de war geraakt waren, lag al gedurer.de eeti paar jaar met zijn moeder, die niet onbemiddeld was, in proces over geldkwesties. Zijn zaken werden steeds minder en een paar dagen geleden kreeg Colin bezoek van een deurwaarder. Den volgen- den morgeu, bij het aanbreken van den dag, nam Colin zijn geweer en stelde zich ergons aan den weg op, waarlangs zijn moeder gewoon was naar de kerk te gaan. Tegen zeven uur kwam de drie en zeventigjarige vrouw aan, vergezeld door ecu jonge dienstmeid. Zoodra zij haar zoon in 't oog kreeg, die met zijn ge weer in de hand nu midden op den weg stond, viel de oude vrouw op de knieen en begon te bidden. Alaar de zoon legde. op slechts weiuig meters afst-and, aan en op het gryze hoofd der biddende mikkende, trok hij tweemaal af. De eene helft van het aangezicht der vrouw, die dood ineen zeeg, was geheel weggeschoten. In doodsangst suelde de dienstmeid het veld in de nmordenaar liet het lyk van zijn moeder op den weg liggen, keerde naar zijn huis terug, waar hij zijn geweer aflegde en maakte zich spoedig daarna uit de voeten. Houtenisse. Yoor de betrekking van hoofd der school aan de Alolenstraat alhier hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Ml-lflelburg. De datum van de stemming voor de Provinciale Staten in verband met de periodieke verkiezing die op Dinsdag 7 Juni plaats heeft is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 14 Juni; de eventueele herstemming op Dinsdag 28 Juni a. s. Door den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde zulleu ter gelegenheid van de wereldtentooiistelling te Brussel van af 1 Alei tot 1 Oct. retourkaarten worden atge- geven van Vlissingen naar Brussel, zoowel via Gent als via Aleclielen, geldig gedurende 10 dagen. Leeuwarden. Alhier is overleden de heer Air. J. van Binsbergen, raadsheer bij het gerechtshof. De overledene, die in 1845 is geboren, be- kleedde vroeger de functie van griffier hij het kantongerecht te Hulst, reenter bij de rechtbank te Zierikzee enz. Utrecht. Tusschen Utrecht en Driebergen is hedenmorgen een extratreiD op een dienst- wagen geloopen. Deze wagen is geheel ver- heb ik het in zijn vertrouwen gebracht en als u denkt dat hij mij ook maar een lettergreep gezegd heeft van hetgeen de oude Grauny Crewell op haar sterfbed hem openbaarde, of waarom hij naar het noorden reist, dan vergist u zich schromelijk" z/Hebt u dan .John niet uitgehoord?" vorschte miss Codiment veider, die nu eeumaal als dochter vau Eva eeu gvoote mate nieu wsgierigheid geerfd had, //die moet toch wel iets kunuen alappen z/Neen, miss Codiiueut", heruam Wool, //hij weet niets. Hij heeft onzen heer met den pastoor tot aan de heksengroeve gereden. Eeu paar honderd passen van de hut der oude Hat, moesten zij het rijtuig verlaten, daar hier de weg te smat wordt om er met een wagen door te komen. Toen beval de majoor hem, met een rijtuigla'ntaarn bij te lichten. Slechts met moeite waren zij tegen wind en storm in door door de sneeuw vooruit gebaggerd tot aan de hut van de oude Hat. Daar deed de oude tooverkol hem de deur open en nu trader) alle drie, de majoor, de pastoor en hij, binnen. In een hoek lag op een stroozak een oude vrouw, een mulatin het was Granny Crewell, dezelfde, die zooals gij weet, voor dertien jaren op zulk een onverklaarbare wijze verdweuen is." Alisstres Codiment knikte. z/l>ie vrouw lag op sterveu", vervolgde Wool, z/maar legde groote blijdschap aan den dag, toen de majoor binnentrad. //God zij gedankt riep zij. Mijn gebed is verhoord. God zegene u, majoor Warfield, voor uwe komst //Onze heer, vertelde John mij verder, was zeer outroerd en heeft zeer weekhartig en wel- brijzeld. Van de 2 inzittenden werd de een ernstig de ander minder ernstig geWond. De locomotief van den dienstwagen werd niet noe- menswaard bescbadigd, evenmin als de expres- trein. Fnscliedb. Aan de fabriek van de Firma Van Heeck Co. groeven 2 personen een put. Plotseling werd een huunev onder een grond- afschuiving bedolven en eenigen tijd daarna levenloos daar van onder gehaald. Gemeenterasd van Ter Neuzen. willend met de oude vrouw gesproken. Deze heeft alsdan verlangd, dat de beide anderen de pastoor en John de kamer zouden ver laten en dus was het hem, John, onmogelijk geweest iets naders te vernemen. De oude Hat het leelykste wijf onder de zon, terloops aangemerkt heeft in een leege sehuur vuur aaugemaakt en daar hebben de pastoor en hij gewacht daar hij de paarden met het rijtuig onder een vooruifspringend rotsblok had ge- borgen en over de de eersten de wollen dekens gelegd, zoodat hij met een gerust geweten bij het koesterend vuur zijn verstyfde ledematen kon luten ontdooien. Na verloop van een half uur had de majoor geroepen en kwam de pastoor en hij weder in de kamer. Daar lag de zieke te ziellogen en ailen behalve de oude Hat, die daarbuiten met 't een of ander bezig was en daardoor bewees, dat zij werkelijk een 'neks is alien, nl. de pastoor, de majoor en John, knielden om hare legerstede en baden met luider stem me de gebeden der stervenden mede, terwijl pastoor Goodwin voorbad. Zoo stierf dus Granny Crewell als een goede Christin niemand echter weet iets van haar geheim dan de majoor. aan wien zij het toevertrouwde en als wij het ook willen weten, miss Codiment, dan zullen wij verplicht zijn, hem er naar te vragen". Beiden lieten dit echter wijselijk aehterwege, terwijl de majoor zich niet om de nieu wsgierig heid zijuer lieden bekommerde, maar zich verge- noegde nu en dau met een krachtige uitdrukkiDg er tusschen te komen, wanneer dit ot dat niet naar zijn zin in den koffer werd gepakt. Hervorm.de Herlc. Ter Neuzen. 9 u. en 2 uDs. A. Timtnerman. SIuiskil. Geen dienst. Axel- 9 u. en 2 u., Ds. J. 15. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9| uDs. Akersloot van Houten Roos. Hnlst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefot•meet'de Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A. 9 u. en 2 n., Ds. Laminertsina. Zaamslag. 9 u en 2 u., Ds. M. Uijteubouiit. (Kerk Axelsebe straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 n. en 2 n., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie in de consistoriekamer achter de Pastorie. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., leeskerk. Vergadering van Donderdag 31 Maart *1910. (V E R V O L G).. De heer Van de Ree We zitten hier in een overgangs- toestand, dat maakt de zaak bezwarend. Maar toch hebben we gegevens uit het rapport van den districtsschoolopziener van het jaar 1908, waaruit blijkt dat zonder het bouwen eener nieuwe school de zaak geregeld kan worden. Hij deelt in dat rapport mede dat de scholen A en C alhier kunnen vergeleken worden met de scholen Ien I to Middelburg en dat de verordening aldaar voor die scholen bepaalde dat het getal vao 60 leerlingen niet mag worden oversc.hreden. Waar de schoolopziener die scholen en die verordening goed noernt, kan zoo 11 toestand voor ons toch ook bestaanbaar zijn De VoorzitterMaar waar staat in het rapport dat de schoolopziener die school goed vindt Hij geeft aan dat het daar zoo is, maar sedert gisteren weet ik da.t hij dat niet goed vindt; hij merkte in ons onderhouu juist op, dat hem dit ten onrechte verweten wordt. De heer Van de Ree: Hij keurt dien toestand te Middel burg in zijn rapport toch niet af, wat hij er dan toch had moeten inzetten, toen hij daarnaar verwees als naar scholen en eene verordening waar we rekening mede konden houden. Dan wil ik er nog op wijzen dat wij in 1908, toen dat rapport geschreven werd, eene schoolbevolking hadden van 960 kinderen, en nu maar 857, dat is dus 100 minder. Naar het mij voorkomt zitten we thans in moeilijk- heden omdat er nog een raadsbesluit bestaat dat op grond vail gebrek aan schoolruimte een nieuwe school zal worden gebouwddat besluit zou moeten worden ingetrokken. Was de gemeente in bevolking vooruitgaande, dan was het wat anders, dan was ik ook voor nieuwen bouw, maar de bevolking neemt af, ook die der scholen. A\e zouden de zaak nog eens moeten kunnen afzien. De VoorzitterDat is helaas niet de meening van het schooltoezicht. De heer Van de Ree: Alle kinderen kunnen op de scholen geplaatst worden de schoolopziener heeft blijkens zijn rapport en we beroepen ons toch gaarne op de.-- kundigen geen bezwaar tegen klassen van 60 leerlingen. De Voorzitter Als tijdelijken maatregel De heer Van de Ree: Dat schreef hij niet. Iloeveel kinderen gaan er op de parallelklassen De VoorzitterVolgens de lijst 58, maar neem aan dat er n u 50 komen. De heer DrostHoe veel schoolkinderen waren er 15 Jan. 1909? De Voorzitter893. De heer DrostDan zijn er dus nu 36 minder dan het jaar te voren en het vorig jaar werd al gezegd dat het bouwen eener nieuwe school eigenlijk maar voor eenige leerlingen noodig was. En nu blijven we nog maar steeds in het blinde schermen, nu weet ik nog niet of we nu ondanks die vermindering toch moeten zeggener moet eene nieuwe school komen. De heer De Jager meent dat Gedep. Staten ten onrechte spreken van onwil van den Raad, en dat hier eerder zou moeten worden gesproken van onmacht, daar ook op de iinancieele draagkracht moet worden gelet. En als Ter Neuzen dan in zijue scholen een ruimte biedt voor 10/3 leerlingen, terwijl er maar 857 schoolgaan, dan geloof ik niet dat gezegd kan worden dat wij in onzen plicht te kort schieten en dat wij de kinderen niet kunnen bergen. Ik geloof daarom niet dat de Raad mag voldoen aan den drang om nog meerdere lasten op de schouders der inge- zetenen te leggen. De VoorzitterMaar wij worden gedwongen De heer DrostKunnen wij gedwongen worden U zegtIk weet het niet De Voorzitter Op het oogenblik kan ik dit ten minste niet beslist zeggen. De heer DrostHet eerste deel van het schrijven van Gedep. Staten luidt zeer positief, daar waar het opruimen der parallelklassen wordt bevolen, maar voor het verdere verzoeken zij een besluit te nemen tot schoolbouwik geloof dat de brief niet meer is dan een dreigement. En nu vraag ik op grond van welk artikel der wet zijn Gedep. Staten tot dat dreigement geroepen. De Voorzitter: Het schooltoezicht heeft noodig geoor- deeld dat er meer schoolruimte koint. De heer Drost: Waar staat in de wet dat het die kan eischen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5