5437: n Gemengde berichten. Zaterda^r - April 1910. 50p Jaargansr. €4 800,000 K G. Porfiar-Steenslag ABONNEMEN-T: Per drie maandeu binnen Ter Neuzen j 1,—. Franco per post: Voor Nederiand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ameriba J l,32/2 en voor het overige Bnitenland 1,05. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. advertent: en Telefoou No. Inzendmg van aien adverted Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor^ elken By directe opgaaf van drieraaal plaatsing prijs slecbts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte regel meer 0,10 derzelfde advertentie beret ZSIEIR/STEI BXj-A-ID- wordt gevraagd voor de levering voor 1 Juni 1910, franco op losplaats station Kijknit, Axelscbe Sassing ol Ter Neuzen (Scbuttersbof) van waarvan 400,000 K.G. afmetingen 4—6 c.M. 200,000 2-4 140,000 zoogeuaamde ballast. Het gewicht wordt bepaald ter plaatse van levering op de weegbrug. De kosten hiervan voor rekening van de koopster. Opgave van prijs, onder bijvoeging van monsters en met duidelijke vermelding welke losplaats, inleveren ten gemeentehuize van Zaamslag op Dinsdacj 5 April I9IO, voormiddag IQ uur. Onmiddellyk daarna knnnen worden ingeleverd prijsopgaven voor het WERVOEf? van ge- melde hoeveelheden steenslag naar den te ver- harden weg over den Pouckepolderschen dijJc. Ook hierbij duidelijk opgeven vanaf welke losplaats. De steenslag moet gestort worden in koopen van 750 K.G. en op regelmatig aan te geven afstanden. Zaamslag, 18 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. TER NEUZEN, 1 April 1910. De St. Crt. no. 74 bevat een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen in de week van- 23— 29 Maart 1910. In Zeeland kwamen voor een geval van typhus en tebris typhoidea en een van roodvonk, beiden te Breskens, en drie gevallen van diph- teritis, n.l. een te Bosckkapelle, een te Goes en een te Hontenisse. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zyn in de laatste jaren de biggen niet zoo duur geweest als tegenwoordig. Zoo vernamen we o. a. van een landbouwer, die een nest 6-wekers voor gemiddeld 12,50 verkoeht, terwyl ze by normale prijzen maar /6a 7 opbrengen. Boschkapelle. Tot heden hadden zich hier een tiental gevallen van dipbtheritis voorgedaan, waarvan twee met doodelijken afloop. De ziekte heerschte in de kom der gemeente. Nu heeft zich weer een geval Luntershoek, een gehucht op een half uur afstands van de kom. verleiding voorgedaan te RlJSPOSTSPAitRBAfJK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelyk, ter verificatie en rentebijscbrijving by hem worden ingewacbt. Yoor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen. verkrijgbaar. Algifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Men meldt uit Arnhem Dinsdagmorgen werd vrouw K. door een rechercheur ten huize van den winkelier B., in de Walstraat alhier, betrapt op diefstal van /ll. De vrouw werd meegenomen naar het politiebureau, waar zij bekende dezen en ook andere diefstallen te hebben gepleegd. Nog niet lang geleden had zij uit dezelfde lade, waarin 14,50 geborgen was 5 ontvreemd. haar weer te 45 in be- Dinsdagmorgen was de groot. Er bevond zich doelde lade, waarvan ze er 11 uit nam. De vogel werd echter geknipt. Een rechercheur, die het geld had geteekend,en op de loer lag, vatte haar. Hoewel de winkelier geen gevolg aan de zaak wilde geven, als ze het geld teruggaf, kon de rechercheur daarroede geen genoegeu nemen. De, vrouw zit nu acbter slot. Een trefyrig geval had te Winssen plaats in den morge^ van Goeden Yrijdag De werkm^i A. Otten, die in den laatsten tijd dikwijls s&tn neusbloeding leed, begon weder hevig te b)«5eden, terwijl kij op een akker bij zijn woning aan het spitten was. Oin zijn bebloed aangezicbt te zuiveren, begaf hp zich naar den kant eener sloot, waar hij zich wilde afwassehen. Vermoedelijk is hij daar door een duizeling overvallen, tengevolge waarvan hij te water geraakte. Toen men hem vond, waren delevens- geesten reeds geweken. Hij laat een jonge weduwe met een kind acbter. Zondag in den vroegen morgen trok een woonwagen door Roon. De bewoners daarvan tuk op Paascheieren, keken hier en daar de kippenhokken na. Aangezien geen eieren voor- radig waren, stelden zij zich tevreden met van twee arbeiders elk 5 kippen mee te nemen, terwijl van een anderen een emmer werd ont vreemd. Te Rotterdam zat Maandagochtend op een stoep aan de Leuvebaven een zwerveling te slapen, die de vorige week Vrijdag uit de rijks- werkinrichting was ontslagen en zich met zijn uitgaanskas naar Rotterdam had begeven. Een gezelschap, dat voorbij kwam, maakte bem wakker, waarover hij, vreezende voor een aanslag op zijn uitgaanskas, niet goed te spreken was. Het gezelschap liep door, maar een er van keerde terug, meenende dat de zwerveling iets riep. De terugkeerende was een 28jarige onge- huwde loodgieter. Toen hij bij den op de stoep zitteuden man kwam, trok deze zijn knipmes en gaf daarmede in bet wilde een steek, die den loodgieter aan den hals raakte en een slagader doorsneed. De man zakte ineen en bloedde op straat nagenoeg dood. Yoor hij in het zieken- buis was gebracht was hij reeds overleden. De zwerveling is gearresteerd. Een valsche brief. In de gemeente Acht- karspelen moest Zaterdag eene onderwijzeres of ouderwijzer benoemd worden aan de school te Surhuisterveen. Mej. De Jong te Drachten stond als No. 1 op de voordracht en dacht benoemd te worden. Ze werd niet benoemd ter raadsvergadering werd een schrijven gelezen, waarin ze zich terugtrok. Het blijkt nu, dat julfrouw De J. van dat schrijven niets afweet. De brief is gestempeld te Drachten. De politie heeft de zaak in banden. Ilet oorwegon geiu 1> te Het heele industrie-gebied MuhUieim. is vol van de ramp, die VVoensdag aan het station te Miihl- beim a/d. Rijn is gebeurd. De ongelukkige slachtoffers zijn alien jonge soldaten uit Essen, Oberhausen, enz., die de Paaschdagen thuis hadden doorgebracht en 's ochtends welgemoed van ouders, meisjes, broers en zusters afscbeid hadden genomen, om naar bun garnizoen te Metz terug te keeren. 's Middags waren er van den vroolijken troep 19 dood, een kleine 40 ernstig gewond en zeker 100 licht gekwetst. En tach waren er nauwelijks drie rijtuigen van den stilstaanden trein met soldaten, waarop de lnxe-trein van Hamburg naar Genua in was gereden, in elkaar gedrukt. Van buiten was er aan de rijtuigen weinig van vernieling te zien, maar daarbinnen was het alles ellende en narig- heid tusscben de saamgesehoven banken, ver- wrongen stangen enz. Kameraads van de slachtoffers hebben een paar uren moeten wer- ken, voor zij alle dooden en gewonden bevrijd hadden, meest door het dak van de wagens been. Het was zulk een afschuwelyk gezicht dat vele redders en kijkers van ontroering flauw vielen. Boven het gereutel van stervenden en het gesteun van anderen kionken bartverscheu- rende kreten van vreeselijk gewonden. De man, die bevryd werd, lag tusschen stangen beklemd. ontdekte hem pas toen men meende, in elkaar gedrukte rijtuigen leeg waren. was er wonderlijk genoeg met een schram laatste ijzeren Men dat de Hij pagne brand over, wordt aan het hoofd afgekomen. De luxe-trein heeft maar zeer weinig gele den. Een paar beambten zijn tegen de wanden geslingerd, de chef kok heeft een zenuwschok gekregen en moetgeneeskundig behandeld worden maar van de reizigers werd niemand gedeerd. Zulke groote sterk gebouwde wagens komeu er gewoonlijk bij aanrijdingen goed at. Wien de schuld voor het ongeluk treft, is nog altijd niet uitgemaakt. De eerste lezipg beschuldigde den machinist van den luxe-trein, die door bet stopsein gereden zou. zijn. Maar volgens andere berichten, bad hij bet sein tot doorrijden ontvangen en gaat bij vrij uit. Te Reims beett Woensdagmiddag een hevige brand gewoed. Het vuur was aange- komen in een fabriek van kisten, waarin cbam- verzonden wordt. De wind bracht den op een andere fabriek en drie woonhuizen die eveneens verwoest zijn. De schade op 350,000 frank geschat en tal van arbeiders zijn buiten werk gekomen. Bij schietoefeningen ter hoogte van het Avnerikaansche marinestation op Olongapo-eiland (Filippijnen) gehonden aan boord van den Ameri- kaanschen kruiser Charleston, is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het springen van een stuk vloog een brok metaal tusschen de tuan- schappeu. Acbt man werden verpletterd, tal van anderen zwaar gekwetst. De Londensche Daily Telegraph schrijft over de talrykheid van de bevolking van China. Juiste gegevens bestaan daaromtrent niet. Ge- meenlijk wordt het zielental geschat op circa 400,000,000 maar andere, voorzichtiger schat- tingen, komen niet hooger dan 100,000,000. Een recente schatting, gebaseerd op een tellen van het aantal woningen in China (uit- gezonderd in de provincies Sjan-si, Kwang-soe en Tsjetsjoe-an, en uitgezonderd ook, Mongolie, Timer en het Amoergebied) stelt het zielental niet; hooger dan 165,000,000 en met inbegrip van Sjan-si. Kwang-soe, Tsjestjoe-an, Mongolie Tibet en het Amoer-gebied op 250,000,000. Het inwonertal van Peking is, mede volgens den maatstaf te stellen. der woningen, op 11/4 millioen Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming stembureaux verkiezing lid Provin- ciale Staten. 3. Schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, treff'en voorziening m behoefte aan schoolruimte. BBIt ve<r««liijnt Waandft^, ^Voen»ilag- en rTi>iwn-r",v Vr jdaffAvoiiit. op ie %8«ien. 4 51 K lf A m aKiarm a Yergadering van Donderdag 31 Maart 1910. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Yisser, Dees, Wieland, Moggre, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Van de Ree, Kerkhoven en De Bruijne. Een vaeature. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de notulen der voorgaande nog niet gereed zijn, en het lezen daarvan dus moet worden uitgesteld. Aan de orde komt: Een schrijven van J. Nijssen, waarin deze dank betuigt voor de verhooging harer jaarwedde als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school te Sluiskil. Aangenomen voor kennisgeving. 1». Een schrijven van F. I. H. Speetjens, waarin deze, onder dankbetuiging voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen, meedeelt de herbenoeming tot lid der Plaat- selijke Commissie van Toezicht op het Lager Ondervvijs, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Kennisgevingen van de heeren S. van Rees, L. J. de Vries, P. M. Geelhoedt, F. Elve, D. van den Ouden en J. Th. van Aerde, dat zij de herbenoeming en benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. il. Proces-verbaal van de op 29 Maart 1.1. door Burg, en Weth. gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat over de dienstjaren 1909 en 1910 is ontvangen eene som van f 99,149,20 en uitgegeven 99,567,54£, zoodat meer uitgegeven dan ontvangen is een hedrag van 418,34 J-het kwaad slot der rekening over 1908 hetwelk niet op de loopende begrooting in uit- gaaf is gebracht bedraagt f 1117,29, zoodat er een tekort moet zijn van f 1535,634, overeenkomende met de ver- toonde hewijzen. De Voorzitter deelt mede dat dit tekort door den ge meente-ontvanger hij voorschot was betaald. De heer Wieland:' Waaruit? De Voorzitter: Uit eigen fondsen De heer Wieland Ik bedoelde of dit geld al bij de Ned. Bank was opgenomen als tijdelijk geleend. De Voorzitter antwoordt ontkennend, hij kan echter mee- deelen dat inmiddels de goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener tijdelijke leening voor kasgeld van Gedep. Staten is ontvangen, en dat daarop onmiddelhjk een mandaat voor het aangaan der leening is afgegeven, zoodat de ontvanger thans weer geld in voorraad heeft. e. Een schrijven van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, waarin ingevolge de kennisgeving van den heer E. H. T. van Borssum Waalkes dat hij niet voor eene benoeming in aanmerking wenscht te komen, nader ter vervulling van de in dat college ont- stane vaeature door het vertrek vau den heer .Thr. J. W. Pompe van Meerdervoort in alfabetische orde worden aanbevolen de heeren D. Buyze en A. J. Tazelaar. Benoemd wordt de heer Buyze met 9 stemmen, de heer A. J. Tazelaar verkrijgt 2, de heer J. M. Mulder 1 stem. Ter voorziening in de vaeature ontstaan door het aftreden van den heer L. J. van der Lubbe, die 10 Febr. 1.1. berichtte dat hij met 15 Febr. d. a. v. ontslag nam, worden door de Commissie ter benoeming aanbevolen de heeren A. C. Lensen en J. M. Mulder, eveneens alfabetisch geplaatst. Benoemd wordt met 7 stemmen de heer Lensen. De heer J. M. Mulder verkrijgt 4 stemmen 1 briefje is bianco Op de desbetreilende vraag verklaart de heer Lensen de benoeming aan te nemen. f. Een adres van E. van Doeselaar, winkelier te Sluiskil, wonende op den Coegorspolderschendijk, waarin deze te kennen geeft vernomen te hebben dat de gemeenteraad besloten heeft om den benedendijk van dien weg vooraan als rijweg te doen gebruiken en dan den weg boven op den dijk als rijweg te doen vervallen. Het tweede gedeelte van dit besluit en wel het doen vervallen van den rij weg boven op den dijk zou voor hem, met het oog op den reeds jaren bestaanden winkel, groote moeilijkheden opleveren, voor den aanvoer der winkelwaren, vruchten enz. Er zou hem dan niets overblijven dan den weg bewesten genoemden dijk. Daar langs zouden dan de landbouwers hunne boomvruchten, de molenaars hunne meelwaren, de schippers hunne vaten, potten, pannen, enz. moeten aan- voeren. Daar zijn ze dan in den kelder, moeten dan beide trappen op naar den winkel en andere voorraad naar den zolder, dus 2 rrappen op. Wijl bij zijne afwezigheid alleen vrouwelijk personeel aanwezig is en men verre van dien achterweg af is, om tevens het oog op den winkel te houden, verzoekt adres- sant beleefd en dringend het besluit zoo te wijzigen dat hem wordt toegestaan, voortaan evenals tot heden ge noemden weg tot aan zijn huis te mogen blijven gebruiken als rijweg voor het aanvoeren der winkelwaren enz. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres geren- voyeerd naar Burg, en Weth. om ad vies. Voor de a. s. stemming en eventueele herstemming voor een lid van de Provinciate Staten in de vacature-Moes, op Dinsdag 19 en Vrijdag 29 April a. s. worden metalge- meene stemmen de stembureaux benoemd als volgt Stemdistriet I (Raadzaal): Voorzitter de Burgemeester, plaatsverv. Voorzitter A. Visser; leden A. Moggre en J.J. de Jager; plaatsverv. leden E. O. Kerkhoven en A. C. Lensen. Stemdistriet II (Sluiskil)Voorzitter D. J. Deesplaats verv. Voorzitter J. Risseeuw, leden A. P. de Vos en Th. A. L. van de Biltplaatsverv. leden A. Ivooman en J. Vermeulen. Stemdistriet III (Java): voorzitter J. de Feijter; plaats verv. voorzitter Jac. de Bruijneleden S. van Rees en D. Tolhoekplaatsverv. leden R. Scheele en A. J. Tazelaar. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 18 Maart 1910, (verzonden 24 Maart), waarin dit college Burg, en Weth. verzoeken ter kennis van den Raad te brengen, dat zij, gezien de rapporten van het Schooltoezicht en overwegende, dat een langer berusten in den bestaanden toestand in strijd moet worden geacht met de belangen van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, aan het raadsbesluit van Febr. 1910, tot bestendiging der parallelklasseu aan school C tot 1 Mei a. s., hunne goedkeuring hebben onthouden. Gedep. Staten vertrouwen dat, dewijl de termijn, waar- voor laatstelijk goedkeuring Werd verleend, reeds verstreken is, door Burg, en Weth. zal worden bevorderd, dat de lokalen, waarin de parallelklasseu van school C thans zijn gevestigd, onverwijld worden ontruimd. Wat voorts de voorziening in de noodige schoolruimte betreft verzoeken Gedep. Staten aan den Gemeenteraad hunne uitnoodiging over te brengen, om binnen 14 dagen na de verzending van dit schrijven hun zijn besluit te doen toekomen tot nauwkeurige aanwijzing van de plaats van vestiging eener nieuw te bouwen school, vergezeld van eene teekening, een en ander ter voldoening aan het reeds door Gedep. Staten in hun schrijven van 29 Oct. 1909, no. 33, le afdeeling, uitgedrukt verzoek. Is binnen dien tijd gezegd besluit niet genomen, hetgeen aan Bnrg. en Weth. kan bekend zijn, dan zullen Gedep. Staten het er voor houden, dat de Raad weigert om aan de bij de wet opgelegde verplichting, om te zorgen voor een voldoend aantal scholen, te voldoen, en zien zij binnen S dagen daarna zoodanig besluit, krachtens art. 126, 2e lid der Gemeentewet door Burg, en Weth. te nemen, tegemoet. Intusschen verzoeken Gedep. Staten te bevorderen dat binnen 3 weken na de verzending van dit schrijven, de bouwkundige stukken betreffende de nieuw te stichten school aan den districts-schoolopziener ter goedkeuring worden aangeboden. Deze ambtenaar is door Gedep. Staten met het voren- staande in kennis gesteld met verzoek lien te zijner tijd in te lichten, of bedoelde stukken al dan niet door hem zijn ontvangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1