Hand els be rich ten. De zaak Simoni. Men sehrijft ons uit Middelburg Enkele weken geleden werd door de N. R. Ct. gemeld, welk bericht door de raeeste bladen werd overgenomen, dat te Berlijn was gear- resteerd de te Middelburg woonachtige winkelier S(imoni). In dat bericht werd de heer S. ge- brandmerkt als de //bookmaker Georg Simoni, die in spelerskringen onder den naam van ridder Georg of den lijkroover bekend stond". S. heeft zich deswege, en ook naar aanleiding van wat de Middelburgsche Courant ten zijnen opzichte had geschreven, gewend tot Mr. J Adriaanse, advocaat te Middelburg. Mr. Adriaanse heeft de tusschenkomst inge roepen zjjner ambtgenooten te Berlijn de heeren Dr. Hugo Mendel en Adolf Landau, rechts- anwalte le Berlijn, om ter plaatse een onderzoek naar de waarheid dier berichten in te stellen. Het resultaat van dit onderzoek blijkt uit het volgend schrijven dier advocaten aan Mr Adriaanse >Hooggeachte heer collega 1 ,/Het berust op laster, dat dhr. Simoni ooit i/Ot ergens den bijnaam//Ridder Georg of lijken- ,/roover" heeft gevoerd. Het is een uitvinding ,/Van den reporter, die deze on ware vermelding ,/aan de bladen uit haat tegen dhr. Simoni heeft z/ingebracht. Het is onwaar, dat S. van be- z/driegerijen is aangeklaagd of daarvoor tegen #hem eene instruetie aanhangig is. ,/In werkelijkheid is hier slechts sprake van ,/betichting tegen S. wegens bookmaken in //Berlijn gedurende de jaren 1903 tot 1905, z,over welke aanklacbt waarschijnlijk in enkele z/tnaanden een uitspraak zal vallen. In alien z/gevalle wordt door hem alle schuld ontkend. „Den heer S. is nimmer het verblijf te Berlijn ,/of waar ook in Duitscbland ontzegd en hij ,/kan elk oogenblik naar Berlijn komen, daar ,/zaken doen en bevindt zich zelfs na een kort ,zverblijf te Middelburg, ook nu west te Berlijn. z/Wegens de beleedigingen in de couranten ,/zal dhr. S. zijn recht zoeken en den verbreider z/der valsche geruchten aanklagen. Dhr. S. „komt zijne verplichtingen in zaken getrouw z/na, en wat dienaangaande is gelasterd vindt ,/klaarblijkelijk zijn oorzaak in concurrentie- //manoeuvres." Een boterfabriek kwijnende door de Botenvet. Niet ver van Rozendaal ligt het aardige plaatsje Wouw met zijn kleine typisch Bra- bantsche dorpshuizen vertrouwelijk rondom den grooten dikken toren van de vaalgrijze oude kerk, die veel te groot schijnt voor het Wouwsche zielental. Het is geen banaal dorp met zijn grazig marktveld, dat stemmig ligt aan den voet van het massaal kerkgebouw met het paars verweerde leiendakdit marktveld schijnt te slapen tusschen de oude huizen aan zijn zoom een paar statige steenen pompen prijken in het midden en voor de kerk staat het vaal grauwe raadhuisje, waarvan de gevel met het stoepje het versleten achterdoek lijkt van een ouder- wetsch tooneel, waar iets landelijks zal woiden gespeeld. Herderlijk of rustiek is het spel anders met, dat er nu sedert een paar weken wordt opgevoerd bij het droomerig marktje. De hoofdpersoDen zijn ambtenaren uit de stadde plaats dei handeling is de zuivelfabriek tegenover het raadhuis te Wouw het stuk zelf is een klueht- spel, waarin een snaaksche Industrie een parodie wil geven van de wet, in casu van de Boterwet. Om duidelijker te spreken is het noodig aanstonds op te merken, dat het in Wouw met goed botert tusschen een boterfabrikant aldaar en de //boterinspectie." Er zijn in en bij de gemeente eenige groote zuivelfabrieken met een zeer aanzienlijken boteromzetdoch een dier fabrieken, die n.l. welke aan het marktveld gelegen is achter het woonhuis van den fabrikant, bestaat uit een boterfabriek en een opslagplaats van margarine. Ziehier de oorsprong van veel leeds in Wouw, gelijk ons bij een bezoek aan dat plaatsje werd medegedeeld door de twee aanwezige zuivel- visiteurs. Immers een combinatie van boter- fabricage en margarine-opslag wordt door den wetgever, die wel weet, dat de gelegenheid de vervalsching maakfc, niet gewild. Indien nl. het bedrijf van een fabrikant zoowel de boter als de margarine betreft, heeft de Boterwet allereerst voorgeschreven, dat van zoodanige combinatie aan den burgemeester der gemeente binnen zekeren termijn zal worden kenms ge- geven alsook van de ligging der tot dat bedrijf behoorende bereid- en bewaarplaatsen met eene omschrijving dier plaatsen. Hoe wel nu, gelijk gezegd, de boter in de onmiddellijke nabijheid wordt gemaakt van de margarine (en wel achter het huis van den fabrikant, die als de eigenaar van deze producten bij de publieke opinie te boek staat) heeft geen aangifte van deze samensmelting men ver- geve dit figuurlijk gebruikte woord plaats crehad. En waarom niet V De reden dezer nalatigheid is te zoeken in de voorstelling van zaken, gegeven door den bewoner van het meergemelde voorhuis aan de markt te Wouw. Deze industrieel houdt nl. staande, dat hij zich uitsluitend de margarine aantrekt en de boterfabriek door een ander gedreven wordt en wel door zijnenboekhouder. Er zou dus hier sprake zijn van twee ver- schillende eigenaars van twee verschillende fabrieken, die toevallig naast elkander liggen. En dit is door de wet toch evenmin verboden, als dat een bakker en een slager buren zouden zpn. Hoe het zij, de zuivelinspectie scheen aan de zaak een vreemd luchtje te vinden en deed in het begin van Februari eens een inval in deze fabriek (of fabrieken) waarbij de zuivel- visiteurs eenige monsters namen van de aan wezige stoffen, welke thans worden onderzocht om te kunnen constateeren of in de boter van den boekhouder inderdaad, zooals de wet wil, geen andere vetbestanddeelen voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn, en in de nabijheid der margarine niet een gevaar is geweest voor hare zuiverheid. Den 21sten Februari verschenen in het vredige Wouw wederom de geduchte zuivel-visiteurs en ditmaal zou hun verblijf van laugen duur zijn. Ten minste zij wandelen nog rond op het marktje en in de stille straten van het dorp en vereeren bij herhaling de bewuste fabriek met hunne bezoeken. Zij komen er nu lang- zamerhand „als kind aan huis" ze hebben thans als goede beltenden de sleutel en behoeven niet meer, als in den aanvang van hun detacheering aldaar, over de poort te klimmen, ten eiude hunne ambtelijke functien behoorlijk te kunnen uitoefenen in de geheimzinnige zuivellocaliteit, die ze nu kennen als hun zakken. Begrijpelijkerwi]ze maken zij echter het meest gebruik van een achterpoort, aangezien de voordeur gebleken is voorzien te zijn van een electrische bel, die alarm kan maken bij de kneedplank, waar de boter bereid wordt. Bij dat automatisch gebel kunnen dan de vetten, die niet in onvervalschte boter behooren te worden gevonden, ijlings worden weggebracht in de opslagplaats misschien ook dient de bel eenvoudig om de werklieden te vermanen tot eenige orde bij de ontvangst der dienaren van de wet en is het mekaniek, dat in het kantoor te keer gaat, als de voorpoort geopend wordt ook daar slechts aangebracht om een gepaste verwelkoming mogelijk te maken door de directie. Ten slotte een paar feiten, die het lange verblijf der zuivelvisiteurs te Wouw wettigen en niet kunnen bijdragen tot een rehabilitatie der be wuste fabriek in het licht der Boterwet. 21 Februari verschenen de zuivelvisiteurs 22 Februari werd de opslagplaats der marga- rinevetten opgeheven en werkte dus de boter fabriek van den boekhouder alleen. Sedert is het merkwaardig, dat de omzet van de boter dier fabriek, vroeger pl.m. 10,000 K.G. per week, eerst geslonken is tot een debiet van pl.m. 1000 K.G. per week, en nu sedjrt eenige dagen per dag minder dan 100 1T!G. boter wordt opgeleverd. Zou in een bona-fide boterfabriek bij de aan- wezigheid van twee ambtenaren, door het Rijk met "het toezicht op de fabricage belast, de productie ook achteruitgegaan zijn en de orders op een dermatige wijze zijn teruggeloopen als hier, waar men de sluiting van het bedrijf weldra tegemoet kan zien Niet zonder reden wacht men met spanning de resultaten af van het zuivel-onderzoek voor deze fabriek. In ieder geval is het te wenschen voor den goeden naam van onze boter-industrie, dat het der zuivel-inspectie gelukken moge een zoo kennelijke samenhoorigheid als van het boven beschreven margarine- en boterbedrijf in den vervolge onmogelijk te maken tot een af schrikwekkend voorbeeld voor andere gegadigden, die de Boterwet zouden willen ontduiken op dergelijke wijs. R- ^-) Een ontzettend ongeluk heeft plaats ge- had te Oekoerit een dorpje in Hongarije. Daar is Maandag brand uitgebroken in een tot dans- zaal ingericht koetshuis. Honderden menschen wier kleeren in brand geraakten, zijn in het gedrang verpletterd. Het plafond is ingestort, waardoor dansers en danseressen onder het puin bedolven werden De brand ontstond tengevolge van het vlam vatten van dennetakken, waaraan lampionshingen. Volgens officieele inlichtingen zijn er 280 slachtoffers. Er wordt ook van 400 dooden en 100 gewonden gesproken. - Het Engelsche stoomschip Trafalgar, van Cardiff, heeft te Falmouth het lijk van een stoker geland. Terwijl de man, op zee, bezig was steenkool in een der ovens te doen, ontplofte er iets in den oven en een groote vlam sloeg er uit. Dit was zijn dood. Later nam men een sterke lucht van dynamiet waar. Men vermoedt nu, dat er onder de steenkool een dynamiet- patroon is geweest, Een moordzaak in New-York. New-York is in opschudding over een bij uitstek griezelige moordzaak. Sinds jl. Donderdag werd in de wereldstad een jong meisje vermist, zekere Ruth Wheeler, die schoolging op de Merchant Business College, een handelsschool. Er had een advertentie in de bladen gestaan, waarbij een stenografiste- machineschrijfster werd gevraagd. Het meisje was er op uitgegaan en had zich aan het op- gegeven adres vervoegd. Zij keerde niet terug. Haar zusters lieten door de politie nasporingen instellen en natuurlijk begaf men zich het eerst naar het bewuste adres. Daar woonden een 19jarige student, Wolter, en zijn//vriendin'' Katie Miller. Wolter wist van niets, zeide hij. Wel had hij de advertentie opgesteld, maar dat was om zich te oefenen in de Engelsche taal, die hij als Duitscher nog niet goed beheerschte. De politie deed huiszoeking, maar vond niets en onverrichter zake moesten de zoekers heen- sraan. overvallen. Hij kon met groote moeite ont- komen. Kardinaal Francica Nava is naar het be. dreigde Belpasso gegaan, waar zich de mira- culeuse sluier der H. Agatha bevindt. De bevolking gelooft dat de sluier den lavastroom zal terughouden. Op aandringen van de zusters van het ver- dwenen meisje, werd Vrijdag opnieuw huis zoeking gedaan bij Wolter, wederom zonder resultaatmaar niettemin werd de jongeman in hechtenis gesteld. Het mysterie scheen onontwarbaar, toen Zondag een griezelige vondst het gebeurde althans ten deele ophelderde. Albert Wolter woonde op een der bovenste verdiepingen van een huur- kazerne en een raam van zijn kamer gaf toegang tot de brandladder. Nu werd door een der buren van de binnenplaats opgemerkt, dat op een der treden van de brandladder een pak lag, dat er viezig uitzag. De buurman stootte er tegen met een stok, en het pak kwam op de binnenplaats terecht, waar het geopend werd. Het bleek de verminkte en verkoolde over blijfselen te bevatten van een vrouwenlijk. Alle vleesch was weggebrand, maar uit enkele overblijfselen van onbrandbare lijfsieraden en deelen van kleedingstukken bleek, dat men hier te doen had met een gedeelte van het lichaam van de vermiste Ruth Wheeler. Het nauw- keurig onderzoek toonde aan, dat om den nek van de doode overblijfselen zaten van een dik touw. De politie hervatte nu haar onderzoek in de kamers van Wolter. Het trok haar aandacht, dat de kachelplaat in de woonkamer pas geverfd was. De plaat werd opgebroken en daaronder, zoowel als in de kachel zelf, werden overblijfselen gevonden van het lijk der vermiste en van haar kleeding. De kamers, waar de gruweldaad moet zijn gepleegd, waren op uiterst frivole wijze versierd de muren waren letterlijk volgeplakl met portretten van beroepsschoonheden e. d. Wolter blijft beweren, van de zaak niets af te weten. Hij is een zoon van Duitsche ouders, en woont sinds drie jaar in New-York. Zijn vader is een pianostemmer, die zijn zoon, wegens diens voortdurend wangedrag het huis had uit- gezet. De jongen was een getrouw bezoeker van danshuizen en andere beruchte gelegenheden. Hoe jong ook, genoot hij toch reeds een zekere reputatie in de New-Yorksche wereld van on- tucht en misdaad, waar hij als de //Eastside Dandy" bekend was. Katie Miller, de //vriendin" van Wolter, die verdwenen was, is door de politie opgespoord en als vermoedelijke medeplichtige in hechtenis gesteli. Men weet, schijnt het, nog niet recht, onder welke categorie deze moordzaak moet worden gebracht. Een wel aannemelijke hypothese is, dat Wolter er zijn beroep van maakte meisjes op den slechten weg te brengen en te verkwan- selen aan huizen van bedenkelijk allooi. Anderen houden het er voor, dat de jongen eenvoudig een gedesequilibreerde natuurofweleen volslagen krankzinnige is van het Jack the Ripper-soort. Hoe het zij, vaststaat dat het verschLjnsel der onopgehelderde verdwijningen van meisjes en jonge vrouwen in de moderne groote steden er opnieuw door aan de orde is gesteld. Speciaal New-York heeft, wat dat betreft, een beang- stigende reputatie. Sinds 1 Januari van dit jaar verdwenen in New-York 57 meisjes en jonge vrouwen van wie er 42 later zijn opgespoord. Maar van de 15 anderen bleef'tot dusver alle bericht uit JDe uitbamting van den Etna. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was er een gevoelige vermindering van den lava stroom merkbaar in breedte, hoogte en snel- heid. in den voormiddag kwam de lava 10 meters per uur vooruit, 's namiddags slechts 4 meters. Alle gevaar voor de dorpen Bel- passe, Borrello en Nicoiosi scheen vooi bij. Maar Maandag maakte de Alpeuclub te Catania bekend dat de uitbarsting van den Etna in hevigheid was toegenomen. De lava stroom spoedde voort in de richting van 1 ra Diavolo. Een tweede tak richt zich nam Fusara, terwijl een derde zich in de richting van Sauleo beweegt. Men verueemt hevig onderaardsch gerommel. De bevolking is zeer onder den indruk. 'sNachts is het schouwspel indrukwekkend. Een stroom van vuur, tien kilometer lang, zakt langs de hellingen van den Etna naar beneden, de wolken verlichtend, teiwijl hevig gerommel uit de ingewanden der aarde als I kanongedonder opstijgt. Veel vreemdelingen zijn uit iaormina, Palermo en Syracusa aangekomen, maar het beklimmen van den berg is moeilijk en ge- vaarlijk, ook wegens den regen vermeugd met hagel en sneeuw, die op den vulkaan valt. Professor Ricco, bestuurder van het obser- vatorium van den Etna, is, toeu hij de vei- schillende kraters wilde vaststellen, te dicht wenaderd en werd door een asch- en keistroom Hulst, 29 Maart 1910. ten. eiel Rotterdam, 29 Maart. Wegens de Paaschdagen en door afwezigheii van Zeeuwsche beurtschippers werd heden geen Graanbeurs gehouden. De Veemarkt was van eenige beteekenis Aangevoerd werden circa 2000 magere en vettt Runderen, 300 vette en Graskalveren, 180( nuchtere Kalveren, 200 Schapen, 600 Varkens 1 50 Biggen, enz. Runderprijzen 60 a 72StiereD 50 a 62 Kalveren 95 a 115 Schapen 50 a 60 Varken 52 a 54 cents per kilo. Melkkoeien f 180 a f 240Kalfkoeie f 160 a 280 Stieren 140 a f 210 Vaarzen 85 a 120; Pinken 50 a 85' vette Kalveren 65 a 110 Fok f 15 20 Nuchtere 9 a 12 Biggen f 8 15 per stuk. Handel over het algemeen traag De noteering van Granen, Meel, Erwten Boonen is nagenoeg als de vorige week. Tarwe per 100 kilo f 7,50 a 10,en pe hectol. puike 9,25; goede 7.50 a 8,5(1 mindere tot 6,— Rogge 5,a f 5,7( en per 100 kilo 7,10. Gerst per hectol /4,50 a /6,en per 100 kilo /7,70 a /10,— Haver 6,25 a f 7,25 per 100 kilo en pe hectol. 3,50 a 5,Boonen en Erwtei alsvoren. Kanariezaad 7,— Lijnzaad /12, a 15,Koolzaad f 10,75 a f 11,— pe mud. Karwijzaad f 15,50 per 50 kilo. Buitenl. Granen. Rogge 168 pe 2100 kilo. Gerst 134. Arnerik. Ma'is 14 per 20o0 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belgisch 14,5 a f 14,75 le soort f 13,75 a 14,25 nrim Amerik. 15,50 le soort f 14,50, 2e f 13,5( Extra Hong. 23,Roggebloem 9,25 10,50 per 100 kilo. Aardappelen 2,50 a 3,per mui Boter en Kaas als voren. Zeeuwsche Eieren 3,25 a 3,8 per 100 stuks. K o f f i e als voren. Petroleum 12,20 per 100 kilo. Beetwortel-suiker 17n/,G. ZEETIJDINGEN. Van 25 tot en met 29 Maart. Van 25 tot en met 29 Maart werden langs d Oostsluizen alhier 48 binnenvaartuigen op- en 5 afgeschutdoor de Westsl. 17 op-en 15 algeschut Positie der Stoomechepen. Middenprijs per ICO K.G. Tarwe 8,25, Rogge 7,— Wintergerst f 7,50, Zomergerst f 7,Haver f 6,75, Erwtei 13,Witte booneo f 13,Bruine boonen yil,75{ Duivenboonen /10.75, Paardenboonen /"8,50,Boekweit, f1 Lijnzaad 16,Koolzaad J Aardappela f ii,50. Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks f 0,75. Ter weekmarkt waren aangevoerd 19 stnks Rund vee, a varkensen waarvan verkocht 8 stuks rundvee en 21 varkens .VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading, 25 29 25 26 27 s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem Belg. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. idem Duitsch s. Russ. s.s. idem Eng. s.s. idem idem Noor. s.s. Russ. s.s. Duitsch s. Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem idem Noor. s.s. Eng. s.s. Russ. s.s. Eng. s.s. 1eorTer ftenzen La Flandre i 1980 Middlesbro Fulmar 3593 Liverpool River Scheldt 2199 |Londen lau Ter Iteuien i Copsewood River Thames La Flandre 1696 Methil 224,1 Londen 1980 Middlesbro Voor Gem J I. C. Jacobsen Cairn Lyon Saltmarshe Teutonia Heinr. en Rob. Gen. Gurko Sea Hound Truro Mersey Aarvak Gen. Zimmerm. Septima 3468 Reval 4041 Tunis 2633 Goole 3681 Rotterdam 4251 Riga 4468 idem 3085 Londen 2367 Hull 3075 Goole 2567 Fineidet 4398 Windau 3778 idem W»o Gent I Harelda Avocet Gracie Knottingley Warkworth Ron an Don Sea Serpent Dag Eglantine Lapponia Saltmarshe 3645 Manchester 3u85 Liverpool 3609 New-Castle 2333 Londen 1862 New-Castle 3391 Leith 2658 Goole 2554 Londen 1787 Goole 3712 New-Castle 3666 Pillau 2633 Goole ijzer stukg. idem ledig stukg. ledig stukg. phosph. stukg. ledig stukg. idem idem idem idem erts stukg. hout stukg. idem ledig macadam stukg. idem idem idem ledig idem phosph ledig s.s. HARALD in lossing te Algiers. 8 8. JENNY in lossing te Marseilles. s.s. RICHARD wordt heden te Stockton on Tees ver- wacht. s.s. ELISABETH in het droogdok te South Shields. s.s. HELENA in lossing te Yarrow. s.s. MAGDALEN A in lossing te Algiers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6