Tsr HguzsnschsGourant Donderdag 31 Maart 1910. No. 5436. Binnenland. FEUILLETON. Gemengde berichten. Laatste berichten. Zaterdagmiddag had te Egtnond aan Zee de eerste steenlegging plaats van het nieuwe kolo- niehuis van het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantiekolomes. In de groote zaal van het Kerdyk-huis werden de vele gasten verwelkomd door den voorzitter, Dr. A. Sikkel Azn. uit Den Haag, die het heuglijk feit van de totstandkomiug van het gebouw herdacht en byzondere hulde bracht aan het damescomite ler wille van het hind dat voor de bijeenzamelmg der ge l den in den lande zulke onschatbare diensten heeft bewezen. Yervoltrens trok men naar de plek waar het nieuwe febouw dat drieraaal zoo groot is als het Kerdijk-huis, voor tweemaal zooveel kinderen, dus 120, plaats biedt en 2 Juli in gebruik zal worden genomen zal verryzen en waar het veertienjarig dochtertje van het Kamerlid Ketelaar, die penningmeester is de eerste steenlegging boven het trasraam vernchtte. In het Kerdijk-huis bleef men daarna nog eenigen tyd bijeen en daar werd door den gedeleceer'den commissaris voor de verpleging, den heer A. C. Bos, een rede gehouden, waarin deze releveerde dat het Centraal Genootschap weder pit en raerg heeft gekregen en zich thans onbelemmerd kan uitbreiden en ten slotte de hoop uitsprak, dat de verpleging in de toe- komst niet langer een liefhebbery vak, hoe verdienstelijk beoefend ook, zal zijn, maar een onderwerp van ernstige studie zal worden, da de Gezondheidskolonies een integreerend dee van de opvoeding zullen uitraaken, dat de btaat te hulp zal komen en dat steeds het leger van mannen en vrouwen, die hun tijd en arbeid willen geven, zal groeien. TER NEUZEN, 30 Maart 1910. Dinsdag is te Hoofdplaat begraven de heer P. F. Thomaes, burgemeester der gemeente en voorzitter van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders. Een plechtige lijkdienst werd in de It. K. kerk gehouden. In den lijkstoet waren aanwezig het ge- meentebestuur, polder- en kerkbesturen. Ook waren tegenwoordig de burgemeesters van Bier- vliet, IJzendijke, Schoondijke, Groede, Water- landkerkje en Philippine. Verder het lid der Provinciale Staten, de beer H. G. Hammacher. Van het raadhuis, van de meeste woningen en van de schepen, die in de haven lagen, woei de vlag halfstoks. De muziek voerde een treurmarsch uit. Ofschoon nog geen 3 jaar geleden tot hoofd der gemeente benoemd, was de heer Ihomaes een zeer geziene persoonlijkheid en, wat in deze dagen heel wat wil zeggen, hij was geen partijman. Hij was lid van het It. K. keik- bestuur en eere-voorzitter van de iloofdplaatsche fanfare. Hij leefde als medeburger onder de bevolking en was voor iedereen toegankelijk., De overledene was de meest gefortuneeide ingezetene der gemeente hij deed velen wel, meest in stilte. Zijn afsterven mag met recht betreurd wor den. (M. Ct.). Niettegenstaande de mosselvisscherij te Philippine in het voorjaar vermindert, zoo leeft men toch op hoop van betere tijden, nu de rechtbank begint in te grijpen, door den over- treders een flinke boete op te leggen, die zich schuldig maken aan het lossen van mosselen aan de Boekhoutsche haven. Reeds meer dan •25 jaren heeft Philippine gewezen op haar goed recht, volgens tractaat van 1»A3^—- de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie gesloten - n. 1. dat Philippine de eenige los- plaats is voor het lossen van mosselen in den Braakman. Wordt voortaan dat goed recht gehandhaald dan stellig zal de handel in onze gemeente herleven. De Boekhoutsche haven namelyk, is slechts een vluchthaven voor Hollandsche en Belgische visschers die daar wonen. Zy verkrijgen van het gouvernement, volgens dat tractaat, het recht alikruiken, kokhanen, krabben en garnalen maar geen mosselen te lossen. Aan dat haventje behoeven zij geen losgeld, ook geen straatgeld, zelfs geen kaaigeld te betalen, er bevindt zich ook geen grenskantoor en is het dus eene opene poort voor den smokkelhandel. Terecht heeft dus de rechtbank ingezien, hoeveel schade door dit onrecht den ingezetenen en der gemeente Philippine is berokkend. Met het oog op dien beteren toestand is een mosselhandelaar alhier van plan, zich een motorboot voor de mosselvisscherij voor eigen rekemng aan te schaffen. Donderdag werd van de werf //Zeeland" te Hansweert, voor rekening van den beer P B. Lantsheer te Hoek, met zeer gunstig ge- volg te water gelaten het stalen klipperschip ,/Pieternella" meteendraagvermogen van 220 ton. Thans is op dezelfde werf nog voor Belgische rekening in aanbouw een stalen Kanaalschip ter grootte van pi. m. 360 ton, en is haar, door den heer J. van Rompu te Vught, de leveling opgedragen van een tweemastmotor-gaffel- schoener. te bouwen volgens hoogste klasse //Veritas", groot 41 X 7.75 X 3.50 Metei. I Zaamslag, 29 Maart. Zaterdag werd alhier voor rekening van den heer A. van Arenthals aanbesteed door den bouwkundige J. Wisse het bouwen van een landbouwscbuur, waarvoor als volgt werd ingeschreven Voor het metselwerk door de heeren J. H. Houg voor 1510, H. P. Lensen voor 1449, L. de Visser voor J 1437, J. van de Velde voor 1429 en W. Galle voor 1398. Voor het timmerwerk door de heeren P. Duivesteijn voor 1065, K. Dieleman voor 1040, J. Wisse voor 1008, C. H. H. Wisse voor j 993, Gebr. Stofiels voor f 990 en J. Kaijser voor f 980. Alle wonen te Zaamslag. Gegund aan de laagste inschrijvers. ,-Het spijt mij zeer, sir, dat ik van uwe gastvrijheid geen gebruik kan maken, maar ik ben integendeel gedwongen, u mee te nemen." ,/Mij. my.mede te nemen?" riep Warfield. z/Neen, maar waarachtig daar debiteert u een kostelijke grap. Ha, ha, ha, ha ,/Sir, er is geen sprake van een grap. Wool zal u ongetwijfeld wel gezegd hebben, dat een uiterst gewichtige zaak mij tot u brengt." „Jawel. Maar wat is dat ,/In de hut van de oude Hat, bij de heksen- groeve, ligt een vrouw op sterven, die u voor haren dood wenscht te spreken." ,/Wel ja, dacht ik het niet," riep de oude heer wrevelig. //Er zijn nog geen vijf minu- ten verloopen, sedert ik mij geluk wenschte, geen dokter of geestelijke te zijn, daar het anders ook mij kon gebeuren, midden in den nacht er uit te moeten En nu verlangt een stervende naar mij?... Waarachtig ik zou wel eens willen weten, waarin ik haar helpen kan, daar ik noch lichamelijke, noch geestelijke hulp kan breugen." ,/Zijt gij niet kortelijks tot vrederechter be noemd, sir hernam de pastoor. z/Zekerlijk U wilt daarmede toch niet zeggen, Axel. Zaterdagavond werd alhier gear- resteerd zekere J. d. V., als verdacht van diefstal van verschillende, men zegt een zevental, zakken graan. Naar men ons meedeeide, moet de verdachte, die nog slechts een jaar in onze gemeente woont, bekend hebben. Ook is de politie alhier nog zoekende naar de(n) dader(s) van verschillende diefstallen van kippen onder deze gemeente, terwijl ten nadeele van den aardappelhandelaar A. D. alhier een rijwiel is ontvreemd. Bij den op den tweeden Paaschdag alhier gehouden huishoudelijken wedstrijd van deschiet- vereeniging //Prins Maurits te Axel, wenlen de prijzen als volgt behaald op de korpsbaan groep* A, le prijs C. Wolfert, 51 p., 2e prijs Jac. van Meurs, 50 p.groep B, le prys G. Mieras, 49 p., 2e prijs C. van Tatenhove, 48 p. groep C, le prijs J. Wieles, 42 p. 2e prijs C. v. d. Broeke, 40 p.terwijl op de vrije baan de prijzen als volgt werden behaald le prijs E. v. d. Casteel, 59 p., 2e prijs D. van Cadsand, 58 p., 3e prijs R. Blankert, 57 p., 4e prijs eerwaarde, dat ik daarom midden in den nacht en bij zulk een weer er uit moet, om een oude vrouw te zien sterven? Neen, neen, vraag iets verstandigers van mij, sir, en ik zal er mij ge- willig in sehikken. Wool, haal mijn beurs uit mijn" jaszak en geef haar aan zijn eerwaarde; wek vervolgens mis Codiment en zeg haar, dat zij een mand moet nemen en daarin alles pakken wat eene arme vrouw, die op sterven ligt, noodig kan hebben en dan draag jij die mand naar de hut van de oude Hat, aan de heksen- groeve U ziet, eirwaarde, ik ben tot alles bereid, maar verlang van mij niet, dat ik er zelf beenga." ,/En toch, sir, moet ik er op aandnngen, daar deze vrouw u belangrijke mededeelingen heeft te doen." /Gewichtige mededeelingen?" z/Zij heeft u dingen te zeggen, waarvan zy getuigde dat zy voor u van het grootste belang zijn." z/Voor mij?... Dingen van het hoogste be lang Wie is die vrouw... Kent gy haar naam ./Ja, sir. Zij heet Granny Crewell, die zooals ge u zult herinneren, dertien of veertien jaar zoo plotseling uit deze streken is verdwenen.' Granny Crewell herbaalde de majoor, //ja ja, wel zeker, ik herinner het mij. Men kon haar verdwijning niet verklaren en vermoedde dat er eene of andere misdaad aan haar gepleegd C. Wolfert, 56 p., 5e prijs A. van't Hoff, 55 p 6e prijs Jac. van Vliet 54 p. Koewacht. Op den tweeden Paaschdag gaf de rederijkerskamer //Tot Nut en Genoegen" een tooneelvoorstelling ten huize van den heer Ch. Swartelee. Een zeer net publiek, waaronder de voornaamste ingezetenen der gemeente, woonde de voorstelling bij. Nu er werd dan ook uit- stekend gespeeld. Het groote anti-alcoholische blijspel /.Het sprekend portret van Oom Toon" had een verbazend succes. Van de zangstukken noemen we vooral //De Mislukte Kraamvisite. Tot slot gaf de heer C. A. de Theye van Wychen //Het gaat zoo niet de eerste keer", dat eenig werd voorgedragen en waarvoor ge- noemde heer een woord van lof en dank toekomt. St. Jansteen. Den laatsten tijd wordt in deze streek veel handel gedreven in suiker, welke van uit Belgie in ons land wordt inge- voerd. Alhoewel de smokkelaars alle listen te baat nemen om de douanen te verschalken, gaat er toch geen week voorbij zonder dat eenige personen worden bekeurd. Zoo werd gedurende de Paaschdagen, onder deze gemeente, een persoon aangehouden, welke ongeveer een 25 K. G. suiker in een zak, op den rug droeg ten einde deze frauduleus in te voeren. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt en de suiker in beslag genomen. >s Gravenliage. Het Hof is voornemens den 15den April naar Het Loo te vertrekken. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Hulst de heer D. Voute, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Hedeu loste in de Weimarstraat zekere P. eenige revolverschoten op den werkman Dick, die daardoor aan den schouder licht gekwetst werd. De dader werd gearresteerd. Amsterdam. Hedennacht is iu het magazijn van den heer Dijkstra aan de N.Z. Voorburgwal een inbreker op heeterdaad betrapt. Hij had getracht de brandkast te forceeren, doch toen dit niet lukte, heeft hij een stuk papier daarop geplakt waarop hij geschreven had z/Na 4 uur vergeefschen arbeid is het mij niet mogen gelukken deze te openen. Ik heb respect voor zoo'n kastje. Gewoonlijk doe ik er niet zoo lang over." Wilhelmus Waemers, dit is zijn naam, is reeds driemaal voor inbraak veroordeeld, terwijl hij nog een jaar gevaugenisstraf voor eenzelfde feit te goed heeft. Aden. De Negus van Abyssinie is dood. De Keizerin is de gevangene van den troonop- volger Lidjeassu. Cairo. De ex-president Roosevelt en zijn familie vertrokken heden naar Europa. Spoorwegongeluk. Keulen. Op het station Miihlheim aan den Rijn, is hedenmiddag een express-trein Ham burg- Genua op een militaire tiein geieden waarin ongeveer 800 militairen zaten, op weg naar Metz. De vijf laatste wagens van den militaire trein werden vernield. 80 militairen werden zwaar gewond en 100 licht. Men spreekt van 40 dooden. Maandag is te Cortgene na een onbeduidende ruzie een° doodslag gepleegd. De verslagene. de landbouwersknecht A. M., kreeg met een mes een snede in den buik, waardoor een slag- ader werd doorgesneden. Tengevolge van het ffDat is het ook, sir. Zij werd destijds met geweld geschaakt." ,/Geschaakt riep Warfield ten zeerste ver- rast. ,/Geschaakt en dat eene vrouw, die destijds al dicht bij de zestig was?" ,/Ja, sir." Geschaakt om als bnvrijwillig werk- tuig te dienen voor een misdaad, die ik u onthullen zal." ,/Maar mijn hemel, pastoor, waarom heeft u mij dat niet terstond gezegd riep nu de majoor, terwijl hij uit zijn bed sprong en zich oumiddel- lijk begon aan te kleeden. »Er is hier dus sprake van een misdaad O, dan dan is het natuurlijk mijn plicht, mij tot die ongelukkige te begeven Wool!" vervolgde de majoor, ga naar beneden en wek John. Zeg hem, dat hij den muilezel van den pastoor in den stal brenge en van voedsel voorzie. Dan moet hij de twee groote hengsten iuspannen hij moet den gesloten landauer nemen, hoor je, en de lan- taarns aansteken, want het is een slechte weg en pikdonker. Maak toch de deur dichtNeem mij niet kwalijk, eerwaarde, maar dat ongeluks- kind heeft de onzalige gewoonte, altijd tusschen deur en drempel te blijven staan als men hem iets opdraagt". De goede pastoor knikte glimlachend met het hoofd. Hij kende de opvliegendheid van den majoor, die bij alle geneigdheid om eens- klaps in toorn te ontsteken, toch een voor- treffelijk hart bezat. De oude heer voleinde middelerwijl zijn bloedverlies trad de dood bijna onmiddellijk in. De dader is gearresteerd. Terwijl te 's-Gravenhage een inspecteur van politie op bezoek was bij een collega in de Kepplerstraat, werd zijn rijwiel uit de gang gestolen. De landbouwer J. Mathijsen te Kruisstraat, onder Rozendaal, was gistermorgen een revolver aan het nazien, waarbij het schot onverwachts afging. Het trof hem in het onderlichaam en wondde hem levensgevaarlijk. lu ons nummer van heden komt een advertentie voor der Hollandsche Oredietbank die Panama-Loten a frs. 400 aanbiedt op maan- delijksehe aflossing van 2,3,— en 5,—. Zooals uit de advertentie blijkt, trekken deze loten 6 maal 'sjaars en zijn er zeer hooge prijzen aan verbonden. De eerstvolgende trekking, waarin de hoofd- prijs frs. 500,000 bedraagt, heeft reeds op 15 April a. s. plaats. Pr ijsverlaging MetaaldraadIampen Van niet te onderschatten beteekenis is de prijsverlaging, welke dezer dagen door de „Philips"-lamp is aangekondigd, waardoor ongetwijfeld de gasverlichting meer en meer verdrongen zal worden. Immers, waren tot heden de aanschaffiugskosten der lampen, met het oog op de vernieuwing, welke van tijd tot tijd moet plaats hebben, betrekkelijk hoog te noemen en was dit een van de oorzaken, waar door het gas zich nog op eukele plaatsen kon handhaven, thans zal eerst recht de strijd tus schen deze beide verlichtingsmiddelen ontbran- den en zal noodzakelijkerwijze het gas hand over hand terrein moeten verliezen. Dit was de voornaamste factor, die de ,/Philips"-industrie tot deze belangrijke prijs verlaging gebracht heeft. Eene andere aan- leiding (Jaartoe was voor haar de enorme nit- breidingen barer fabrieken in den laatsten tijd, waardoor zij zich op de massa-productie heeft kunnen inrichten. Naar verluidt, bedraagt hare productie thans ruirn 12.000 tot 15.000 lampen per dagterwijl nieuwe grootere fabrieken in aanbouw zijn, die het productievermogen nog belangrijk zullen doen toenemen. Het is o. i. een verblijdend teeken, dat onze vaderlandsche industrie, niettegenstaande de scherpe buitenlandsehe concurrentie, zich zoo goed weet te handhaven en op zoo uitnemende wijze op den voorgrond treedt. In het nijvere stadje Eindhoven werken thans meer dan 2000 Hollandsche arbeiders ter ver- vaardiging van de ,/Philips"-lamp. De landbouwer R. D., te Veenendaal, die voor eenige maanden een landlooper van zyn erf verwijderde, werd daarbij door den man in den duirn gebeten, aan de gevolgen waarvan hij thans is overleden. De koopman H. de Vries, te Stadskanaal, die verdacht werd van vervoer van bedorven vleesch, en deswege door de politie werd aan gehouden, maakte zich daarover zoo boos, dat hij in elkander zakte en onmiddellijk een lijk was. Toen Dinsdagmorgen, kwart voor zes een werkman van de kweekerij Moerheim te Dedems- vaart zich naar zijn werk begaf, vond hij aan den hoek der Nieuwe wijk het lijk van den metselaar Jobs. Keuken, zoon eener weduwe in de Wisseling te Dedemsvaart. Zoo spoedig mogelijk begaven, na aangifte, de burgemeester met gemeente- en rijksveld- wachter, vergezeld van Dr. H. Habermehl, zich naar de aangewezen plek. Reeds was bekend geworden, dat de ver slagene Maaudagavond met een meisje was uitgeweest en op aanwijzing van dit meisje werden de twee gebroeders Klaas en Willem B. als de vermoedelijke daders gearresteerd en naar de plaats gevoerd, waar de verslagene lag. Hier bekende de jongste der verdachten, de 17jarige Willem B., dat hij Keuken met een latje op het hoofd had geslagen, maar hier niet, wel aan de Van Roijenshoofdwijk. Daar en Nieuwewijk en Oostwijk en Van Royenshoofdwijk en het Zestiende wijkje, de woonplaats der Bakkers, met elkaar in verband staan, wordt vermoed, dat Keuken zich na den aanval nog een eindweegs heeft voortgesleept. De B.'s zijn in voorloopig arrest gesteld. (Z. Ct.) toilet, waarbij hij dikwijls den naam Granny Crewell bij zicbzelven mompelde. ,/Het is desniettemin een beroerde geschie- denis", bromde hij, terwijl hij zijn pelsmantel aantrok, //ja, zelfs een zeer beroerde geschiedenis, als men zoo midden in den nacht en dan nog wel bij zulk hondenweer er op uit moet z/In elk geval", vervolgde ky, zich tot den geestelijke keerend, ,/zal bet niet kwaad zijn, als u eerwaarde het gebed der Kerk bidt, waarin God gesmeekt wordt, ons, arme menschen- kinderen, van pest, hongersnood, oorlog, moord en plotselingen dood te bewaren want als wij zoo gelukkig zijn, dien beruchten Mac- Donald en zijne bende te ontkomen, dan zweven wij in geen geringer gevaar, om in deze Egyptische duisternis onderstboven gegooid te worden en met paard en wagen in een afgrond te storten." (Wordt vervolgd.) VAN ti

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5