l A i g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 5435. Zaterda^ 2(5 Maart 1910. Binnenland. Gemengde berichten. 50e .laargang r ij s o p a a f 800,000 K.G. Porfier-Steenslag ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Baitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e t'o o n No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave; ZEJIEIX^STIE] STj^AJD. wordt gevraagd voor de levering voor 1 Juni 1910, franco op losplaats station Kijkuit, Axelsche Sassing of Ter Neuzen (Schuttershof) van waarvan 400,000 K.G. afmetingen 4—6 c.M; 260,000 2-4 140,000 zoogenaamde ballast. Het gewicht wordt bepaald ter plaatse van levering op de weegbfug. De kosten hiervan voor rekening van de koopster. Opgave van prijs, onder bijvoeging van monsters en met duidelijke vermelding welke losplaats, inleveren ten gemeentehuize van Zaamslag op Dinsdag 5 April I9IO, voormiddag 10 uur. Onmiddellijk daarna kunnen worden ingeleverd prijsopgaven voor het VERVOER van ge- melde hoeveelheden steenslag naar den te ver- harden weg over den Pouckepolderschen dijk. Ook bierbij duidelijk opgeven vanaf welke losplaats. De steenslag moet gestort worden in hoopen van 750 K.G. en op regelmatig aau te geven afstanden. Zaamslag, 18 Maart 1910. Burgemeester en VVetbouders, WORTMAN, Yoorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. Bij Kon. besluit is de Commissie voor Grond- wetsherziening benoemd en bestaat uit de vol- gende heeren De Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter, Jhr. Mr. Roell, lid der Eerste Kamer, vice-voorzitter. Verder uit de heeren Van Fitters, an Doorn, Drucker, Van der Feltz, Van Idsinga, Van Nispen tot Sevenaer, Van Lijnden van Sandenburg, Savornin Lohman, Nolens, Mr. Oppenheim, Reekers, Troelstra, Dr. Kuyper, Tydeman en Van Asch van Wijck. ,Tot seeretarissen zijn benoemd de heeren Mrs. Kan, De Jonge en Thorbecke. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Blijkens de memorie van toelichting bedoelt dit wetsontwerp te voorzien in een leemte, welke de wetgeving op den wijn accijns bevat en die na de jongste accijnsverhooging op het gedistil leerd in nog sterkere mate dan voorheen, de deur opent voor ontduiking van's Rijks rechten. Van wijn, die meer alcohol bevat dan 21 liter per H.L. bij een warmte van 15 graden van den honderddeeligen thermometer, is voor dien meerderen alcohol de accijns op het ge- distilleerd verschuldigd. Intusschen is degeen, die wijn invoert, niet verplicht eenige aangifte te doen nopens de hoeveelheid van (hen daarin aanwezigen alcohol. Het gevaar ligt dus voor de hand, dat getracht zal worden, onder de benaming van wijn een vloeistof in te voeren, welke met een aanzienlijk quantum alcohol vermengd is (reeds is gecon- stateerd invoer van een als wijn aangegeven vloeistof met een alcohol percentage van 30 °/0) en welke wijn vervolgens gebezigd kan worden oni door overhaling den alcohol af te scheiden, die alsdan tot andere doeleinden kan worden gebruikt. De administratie staat hier nagenoeg machte- loos tegenover. De voorgestelde wetswijziging volgens welke voortaan wijn met meer dan 21 °/g alcohol als gedistilleerd zal worden aangemerkt en als zoodanig zal moeten worden aangegeven strekt tot wering van het bovenbedoeld gevaar voor benadeeling der schatkist en heeft tevens de bedoeling om vloeistoffen, die meer dan 21 percent alcohol bevatten, in haar geheel te belasten als gedistilleerd. Tevens zal hierdoor het gevaar vermindera worden dat ingevoerde wijn van hoog alcoholgebalte hier te lande met water wordt vermengd en vervolgens in con- sumtie wordt gebracht of zelfs met afscbrijving van den accijns wordt uitgevoerd. Bij niet voldoening aan de verplichting tot aangifte van wijn met meer dan 21 °/0 alcohol als gedistilleerd, zal de vloeistof bescbouwd worden als onder een verkeerde benaming te zijn aangegeven, hetgeen dan tengevolge heeft dat de daarop gestelde straffen der Algemeene Wet daarop toepasselijk worden. Van het ingevoerde zal, behalve de gedistilleerd accijns, ook het invoerrecht als voor gedistilleerd ver schuldigd zijn. TER NEUZEN, 25 Maart 1910. De St. Crt. no. 70 bevat een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 16 tot en met 22 Maart 1910. In Zeeland kwamen vooreen geval van roodvonk te Poortvliet en vijf gevallen van diphteritis, n.l. twee te Boschkapelle, een te St. Jansteen, een te Kruiningen en een te Oostburg. Koewacht. Door de rechtbauk van Dender- monde zijn deze week een paar smokkelzaakjes behandeld, waaruit blijkt, dat in Belgie het smokkelen van vee uit ons land zwaar gestraft wordt. B. v. G., uit de aangrenzende gemeente Stekene, had 12 varkens uit deze gemeente in Belgie gevoerd. Hij werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, 600 francs boete en verbeurdverklaring der 12 varkens. A. A., A. d. V. en B. d. B. ook uit Stekene hadden te zamen eene koe over de grens ge bracht. De eerste kreeg 8 maanden gevange nisstraf en 1800 francs boete of 4 maanden gevangenisstrafdus een jaar straf voor het smokkelen van dene koe. De tweede eh derde werden veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en 900 francs boete of 2 maanden ge vangenisstraf. De koe werd bovendien ver- beurd verklaard. Op de Dinsdag 1.1. door Burgemeester en Wethouders vastgestelde kiezerslijst komen voor 348 kiezers voor de Iweede Kamer en voor de Piovinciale Staten tegen 335 in het vorige jaar. Voor den Raad zijn 302 kiezers tegen 289 in het vorige jaar. Te Amsterdam had een plaatwerker sedert twintig jaren een ijzeren splinter van ongeveer 8 millimeter in t oog zonder dat hi] daarvan veel letsel had. In den laatsten tijd echter wel. De splinter is in het Wiihelminagasthuis uit het oog verwijderd met een zeer sterken magneet. Eenigen tijd geleden had, zooals gemeld, een vrouw te Roden het ongeluk een bankbiljet van f 300 in de kachel te werpen. De asch van het biljet werd zorgvuldig op een schoteltje gelegd in een plat kistje. Daarmede ging iemand naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam, waar de directie zich, na vertoon van de asch, bereid verklaarde een nieuw bankbiljet terug te geven. Bijgeloof. Een oud manneke te Dedems- vaart, krom van de rheumatiek, had den schouder bezeerd. Daarom ried men hem aan, een dokter te raadplegen, om erger te voorkomen. 't Man- netje antwoordde echter op hoogen toon Wel neen m'n goeie man, dat is niks waard ik laat mijn schouder wrijven door....; die helpt je er af, want hij is van een tweeling en geboren op 29 Februari, en daar kan een dokter niet tegen aan." Bij eene juffrouw, woonachtig in de 3e Schinkelstraat te Amsterdam, vervoegde zich Dinsdagmorgen een persoon om kamers te huren. Men werd het over dpn huurprijs eens, en de huurder zou een maand huur vooruit betalen, waartoe hij de verhuurster dan ook den bankbiljet van f 40 ter hand stelde. De juffrouw gaf het te veel betaalde terug, doch na vertrek van den man bemerkte zij, dat het door dezen in betaling gegeven bankbiljet valsch was, terwijl zij bovendien uit hare woning nog een paar sieraden vermiste. Nu in Friesland vele boeren geen toestem- ming meer geven tot 't wegvangen van de mollen omdat deze diertjes nuttig zijn voor den landbouw beproeven de moilenvangers hun geluk elders, met name in Twente. Een paar weken geleden zijn daar vier van deze mannen gekomen, die nu elken morgen, verge- zeld van een hondje, en voorzien van een lang- werpige schop, de weilanden in trekken, na vooraf verlof daartoe van den eigenaar gevraagd en verkregen te hebben. Wijl de mollenvelletjes tegenwoordig 15 a 17 cent opbrengen, kunnen zij brj een eenigszins goede vangst een flink dagloon maken. Intusschen worden reeds van verschillende zijden de Twentsche landbouwers gewaarschuwd, om de voor den landbouw nuttige dieren niet te laten wegvangen. De 64jarige schoenmaker T. legde in den avond van 2 Maart in zijn woning in de Toren- steeg te Arnhem zijn bed op een paar stoelen, stak daaronder papier in brand en verliet ver volgens zijn woning. De brand werd ontdekt de bovenburen bluschten hem. Toen T. een uur later thuis kwam, werd hij gearresteerd. Voor de rechtbank bekende hij. De huur was hem opgezegd van zijn huisraad had hij zooveel mogeiijk verkocht en wat de koopman niet wou nemen, had hij maar willen vernietigen, omdat hij zich schaamde dat de deurwaarder een bed als het zijne zou vinden. Het gevaar, door het verbranden van het bed ontstaan, had hij niet ingezien zelfs had hij, uit vrees dat er gevaar zou kunnen ontstaan, het bed weg- gehaald uit de bedstede onder de trap van de bovenbewoners en het midden in de kamer in< brand gestoken. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf. De 20jarige Cornelia de V. wilde Dinsdag morgen te ongeveer 71/J uur in het keukentje van de woning harer ouders, Jacob Catsstraat te Dordrecht, de kachel aanmaken, waartoe zij onvoorzichtiglijk petroleum op het hout goot. Eensklaps sloeg de nijdige vlam onder uit de kachel en kwam in aanraking met de rokken van het meisje, die onmiddellijk vlam vatten. In een oogwenk stond zij geheel en al in vlam en gillende vloog zij het plaatsje op en daarna weer radeloos van angst het huis binnen. Hier liep zij haar jongere zuster, de 19jarige Maria V., tegen het lijf, en deze, van schrik niet wetende wat te doen, trachtte met haar handen het vuur te dooven, waardoor zij zich reeds dadelijk brandde. Door het hulpgeroep en het gegil van brand" waijen eenige werklieden op het gebeurde op- merkzaam geworden. Zonder dralen klommen zij over de heining en bevonden zich toen op het plaatsje. Zij wierpen Cornelia, die in lichte laaie stond, op den grond, terwijl een van hen met de klompen aan naar den zolder stormde en daar een deken weggreep. Met bekulp daar van had men spoedig de ernstige vlammen gedoofd, waarna de overblijfselen der kleeren het meisje van het lichaam werden getrokken en gesneden, om de laatste vonken te blusschen. Het arme meisje werd nu in de woning ge- dragen, terwijl geneeskundige hulp werd ont- boden. Dr. Th. Stoop vond den toestand van het meisje, dat over het geheele lichaam ernstige brandwouden had bekomen, vooral aan armen, handen en beenen, van dien aard, dat zij on middellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De groote ronde kluisdeur uit Lips' brand- kastenfabriek te Dordrecht, bestemd voor de wereldtentoonstelling te Brussel, is's nachts op den voor het vervoer daarheen bestemden spoor- wagen gebracht. Nadat de 26.000 kilo zware deur Vrijdag uit de fabriek was gehaald, werd zij Zaterdag op een speciaal daarvoor vervaar- digden vrachtwagen gelegd, welke dien avond met bebulp van takels tot den overweg bij den Spuiweg is gehaald. Met het oog op het drukke verkeer is tot 12 uur, toen de laatste trein naar Rotterdam was gepasseerd, gewacht moeten worden om 't zware lichaam met behulp van kelderwinden op den spoorwagen te leggen. Deze wagen is de eenige, welke de S.S. voor het vervoer van zulke zware vrachten beschikbaar heeft. Hij zal deel uitmaken van een trein van 12 wagens welke de gansche inzending der firma Lips, tot een gewicht van 80.000 kilo, zal vervoeren. Men meldt uit Franeker aan de//Leeuwar der Crt." Adverteeren is uitstekend, maar dat te doen op naam van een auder kan gevaarlijk worden. Het volgende geval strekke daarvan tot bewijs Verleden week werd in de //Leeuwarder Cou- rant" een dampartij en een schutjaspartij uit- geschreven, respectievelijk bij delogementbouders wed. H. v. L. en G. B. alhier, waarbij in de advertentie der schutjaspartij enkele personen, met name genoemd, uitgesloten werden, wegens meerdere bekwaamheid. Op de aangegeven uren waren zoowel van hier als uit de provincie tal van personen ter deelname aan de wedstrijden opgekomen, die echter alien onverrichterzake huiswaarts moesten keeren, daar bij de bedoelde logementhouders van het uitschrijven eener dergelijke dam- en schutjaspartij niets bekend was. Men was dus de dupe geworden van een misplaatste grap. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en is na een ernstig onderzoek de daders op het spoor gekomen het bleken te zijn H. R., bakker te Pietersbierura en diens knecht P. H. De zaak is thans in handen van de justitie. Een soortgelijk geval van het plaatsen eener valscbe advertentie heeft zich kort geleden ook voorgedaan in de „Franeker Courant" dit geval was echter nog van ernstiger aard dan in de ffLeeuw. Ct." aangezien het daar betrof een overlijdensadvertentie van een persoon te Sexbierum, die zich nog in blakenden welstand in het rijk der levenden bevoud. Onnoodig te zeggen, dat deze advertentie, door de naaste betrekkingen onderteekend, niet alleen zeer on- aangenaam was voor de familieleden en vrienden buiten Sexbierum, maar tevens oorzaak had kunnen zijn van schrik en ontsteltenis, zoodat bij dit geval bezwaarlijk meer van een ffgrap" sprake kan zijn. Wie de inzenders der gefingeerde overlijdens advertentie in de vFranek. Ct." zijn, is ons echter niet bekend. Een welgesteld Siciliaanseh koopman had zijn huisdeur voorzien van een vernuftig uitge- dacht mechanisme van geladen pistolen en dynamiet-patronen, om inbrekers te weren. Hij is echter zelf het slachtoffer geworden van zijn dievenvrees. Toen hij dezer dagen tbuis kwam, vergat hij de mechaniek buiten werking te stellen. De dynamiet-patronen sprongen en de koopman werd aan stukken gescheurd. Een zonderling ongeluk gebeurde op het gehucht ,/Broek" te Tongeren. Twee kleine jongens vermaakten zich met langs de trap- leuning naar beneden te slieren. De oudste droeg een sjerp rond den hals. Deze raakte met het einde vast aan de stijlen van de leuning en de jongen bleef hulpeloos hangen. Zijn broertje riep om hulp, doch eer deze opdaagde was de knaap reeds verworgd. Uit verscheidene Russische steden komen berichten, die een vroegen zomer doen ver- wachten. Reeds heeft de heropening van de scheepvaart veel eer dan gewoonlijk kunnen plaats hebben, te Tchernigow een maand vroeger dan andere jaren. Boven Jekaterinoslaw heeft een storm gewoed, vergezeld van een warmen regen als in den zomer. -- Nabij Frederikshaven, in Denemarken, zijn 5 leden van het heilsleger omgekomen. Zij zouden met een moterboot oversteken naar het ■•it bind verscltijnt Rlaanilnt;., Huensilng. en Vrijrinirnvond, oit|reaonderd «p Feealdniteo. bij de t'iritm I". J. VAX 1)1) HjllHE te Ver Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1