Ter Nsuzensche Oourant Gemengde berichten. Donderdag 24 Maart 1910. No. 5434. 'X1 "WEIS 13 -HJ BLAD, FEUILLEXON. TER NEUZEN, 23 Maart 15)10. In eene Zondag gehonden vergadering der Boerenleenbank te Lamswaarde is besloten bet salaris van den assistent-boekhouder met f 100 te verhoogen en dat van den boekhoudei met gelijk bedrag te verlagen. Als de zaken beter gingen zou het laatste salaris weer op het oude bedrag "worden gesteld. Naar aanleiding van een schrijven van de z/Centrale Boerenleenbank" te Utrecht werd be sloten om zich uitsluitend bezig te houden met zaken, waarvoor de bank is opgericht en niet meer, zooals vroeger, met kassierswerk. De rente voor ter leen gegeven geld werd van 4x/2 op I1/* °/n gebracht en de rentever- goeding voor belegd geld op 0 '/r Het tot dusver uitgegeven bankbjaadje zal niet meer verschijnen wegens de hooge kosten. In het atgeloopen jaar werd ruim een mil- lioen gulden verhandeld. - Aan den Scharrendam, gelegen aan den Moleupolder, behoorende tot de waterkeering van het calamiteuse watersehap VYalsoorden, is een oeverafschuiving ontstaan. Binds eenige jaren is dit reeds de vierde af'schuiving, die op dat punt is geconstateerd. Waarschijnlijk outslaan zij doordat de strootn vlak langs den dam gaat. Woensdag j.I. heeft naar men aan de M. Ct. schrijft de beer Jansen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuwvliet, de nieuwe lidmaten aangenomen. Daarna moest ieder lid een kwartje betalen voor de generale kas en voor de weduwen en weezen van overieden predikanten. Twee personen weigerden zulks, omdat zij linn geloof niet wilden koopen. De beer Jansen bevestigde Zondag de nieuwe lidmaten, met uitzondering der twee personen die geeu kwartje hadden geofferd. Over het gebeurde wordt in de gemeente druk gesproken. Hoeli, 23 Maart. Aan den Zaterdag in de herberg de Zwaan bij J. 't Gilde alhier ge- houden biljartwedstrijd namen 32 personen deel. De prijzen werden gewonnen als volgt le prijs Jac. Heinsdijk en P. Dieleman Fz., 2o prijs M. Meertens Jz. en M. Riemens Jz., 3e prijs J. van Wijck Gz. en J. van Opdorp, 4e prijs C. Lensen van Ter Neuzen en J. van Drougelen, 5e prijs M. de Pooter en F. van Es. Zonder gemelde woonplaats achter de namen zijn alien van Hoek. Axel. Zaterdag werden ten huize van W. Dieleman-Wolfert bij herhaling bij inschrijving te koop aangeboden de bieten van den bietenbond Axel-Station alhier. Hoogste inschrijver was de beer De Meurichy van Clinge (B.) ten bedrage van f 13.30, be- nevens het vervoeren en lossen vrij. De bieten zullen worden ontvangen door de Association des sucreries de Flandre. De bekende paarderifokker, de heerPh. J. van Dixhoorn, verkocht dezer dagen een merrie voor de ronde sum van f 1200.Het paard is gekomen in handen van een fokker te Nieuw- en St. Joosland, dus blijft in de provincie. Zooals reeds gezegd is lag majoor Warfield met het hoofd in de leuning van zijn stoel, in zijn kamerjapon gestoken, de voeten op de dwarsijzers van den haard en deed van tijd tot tijd een krachtigen teug uit een glas punch, dat hij in zijn hand hield. Aan zijn rechterzijde stond op een klein tafeltje een armblaker, waarin drie waskaarsen brandden daarnaast een flesch van de fijnste rum, een gevulde suikerpot van kristal, en een tamelijk omvangrijke bowl, waarin, boven een spiritusvlam, de overige hoeveelheid punch warm werd gehouden, die majoor Warfield nog meende te verorberen. Drie of vier citroenen en even zoovele met fijne Virginia-tabak ge- stopte meerschuimen pijpen van verschillende grootte, waarvan hij er juist eene uitgerookte weglegde, volmaakten het voorraadsmagazijn, dat de majoor in de lange winteravonden tot tijdverdrijf noodig had. Aan zijn linkerhand bevond zich een alkoof, waarvan de in zware plooien neerhangende gordijnen, van dezelfde stof als die voor de ramen, niet dicht genoeg waren toegetrokken, om niet een breed bed te doen zien, dat met zijn zwellende kussens en sneeuwblank linnen liet gissen hoe lekker en prettig en behagelijk men daarin moest liggen. Behalve de majoor was er nog een neger, de kamerdienaar van den ouden heer, in de Axel, 22 Maart. Heden werd alhier ten overstaan van den plaatsvervangend-notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke van H. H. Capelle, in het Hotel ,/Het Gulden Vlies" in het openbaar geveild Een woonhuis, timmermanswerkplaats, aan- hoorigheden en erf te Axel, groot 2 aren 7 centiaren. Kooper hiervan werd de hcer A. P. Butler te Axel voor 3500. Koewacht. Zooals men zich herinneren zal, is on langs de Belgischo justitie hier geweest om een onderzoek in te stellen omtrent 11. de V., bijgeuaamd de Roode Vos, die bij een smokkelpartij een kogel in de dij gekregen had. Na dit onderzoek is De V. naar Duitsch- la'nd vertrokken. Daar kon hij echter geen werk krijgeu en kwam naar deze gemeente terug. Ook hier was geen werk voor hem. Thans is hij door de politie te Moerbeke ge- vangen genomen en naar de gevangenis te Gent overgebracht. VY ijl hij met de Belgische justitie een aardige rekening te vereffenen heett, zullen we //den Rooden Vos" wel niet spoedig terugzien. St. Jansteeil. Zaterdagvoormiddag trachtten de Rijksambteuareu alhier een persoon per rijwiel aan te houden, welke smokkelwaar bij zich droeg. De suiker, die moest worden acbter- gelaten, werd in beslag genomen en proces- vei baal opgemaakt. Naar men zegt zal eerstdaags in onze gemeente een rijksveldwachter gestationneerd worden. Het paard van den heer d. K., alhier, dat over een paar weken door de tram te Hulst werl overreden en gevaarlijke kwetsuren opliep, is Zaterdag aan de gevolgen gestorven. REOHTSZAKEN. Arroadissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zicting van 22 Maart de volgende vonnissen uitgesproken F. J. v. d. W., oud 32 j., polderwerker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen heehtenis. T. S., oud 22 jmetselaar te Bede, is wegens eenvoudige beleediging, veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. d. B., oud 51 j., arbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. E. v. A., oud 40 j., arbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 boete ot 3 dagen hecht. C. 11., oud 54 j., en C. v. d. V., oud 51 j., bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij veroordeeld ieder tot f 3 boete of 3 dagen hecht. P. F. W., oud 44 j., petroleumkoopman te Hon- tenisse, beklaagd van diefstal, is vrijgesproken. Nog werden voor de bovengenoemde rechtbank behandeld de navolgende zaken waarin tevens denzelfden dag uitspraak werd gedaan P. M., oud 55 j., zwervend koopman, geboren te Molenbeek (B.), is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. J. v. d. B oud 40 j., zonder vaste woonplaats, is wegens bedelarij (gepleegd te Ter Neuzen), veroordeeld tot 12 dagen hecht. P. K. :'d. jlS., oud 25 j., landbouwersknecht te Biervliet is wegens vernieling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. F. v. L., oud 56 j., koopman te Caprijcke, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens frauduleuzen invoer, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, met verbeurdverklaring der aan- gehaalde goederen. kamer, die op dit oogenblik ijverig bezig was, voor het haardvuur de verschillende stukken van het nachttoilet zijns meesters door en door te verwarmen, waarbij hij dikwijls naar laatst- genoemden omzag, misschien om uit diens trekkeu te raden of hij zijn zaken goed deed. Majoor Warfield sloeg nochtans geen acht op hem, maar vermaakte zich met de kleurschakee- ring te bewonderen, die het haardvuur door zijn punchglas veroorzaakte, totdat hij door een hevigen rukwiud, die dezen keer het heele kasteel scheen te willen omvervverpen, in zijne beschouwing gestoord werd. //Die gekken, die dubbele en drievoudige gekken bromde hij, terwijl hij zijn glas op de tafel plaatste. //Bij zulk een hondenweer een voet buiten de deur te zetten, laat staan naar een bal te gaan Allegaar zullen zij eene danige verkoudheid mee naar huis nemen. behalve zij die dronken zijn Zijn alien heen, //Wool"? „Ja, sir, alien mannen, vrouwen en kinderen Alleen de koetsier en ik bleven thuis", ant- woordde de zwarte. vBah 1 Jelui zijn daarom geen haar beter dan de anderen. Het zou mij waarachtig niet ver- wonderen, als ook jij, oude vogelverschrikker, in weerwil van je wormstekerige knoken, nog trek had in een dansje. ,0, neen, sir bij den hemel, ueen „Zweer niet, oude heiden Ik weet, wat ik van je onthouding denken moet. Nu, als ik mij ter ruste heb begeven en dat zal zoo heel lang niet meer duren dan kan jij voor mijn part de andere dagdieven naloopen voorop Mosselen dezer dagen geraapt aan de berm- steeuen tusschen Hoedekenskerke en Borssele, schijnen verontreinigd en onbruikbaar voor de eonsumtie te zijn door petroleum. Een vijfjarig kind van v. d. Meulen, wonende aan den Aalsmeerderweg bij den Yijfhuizerweg te Haarlemmermeer, viel in een onbewaakt oogenblik voorover in een beerput, achter op het erf. Toen men de kleine er uithaalde, bleken de leveusgeesten reeds geweken te zijn. Het kind was er in gestikt. Krankzinnige ontvlucht Donderdagavond is weder een verpleegde van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik ontvlucht, die werkzaam was als tuinman bij de directeurswoning. De verpleegde is een Fransehmanhij is zeer geoefend in alle takken van sport. Alle pogingen om den vluchteling te achter- halen, bleven tot heden vruchteloos. Eeu jonge man te Amsterdam die bij het rolschaatsenrijden in het Paleis voor Volksvlijt door een val op de baan een been had gebroken, zoomede een man die in ziekelijken toestand op het Spui werd aangetroffen, zijn Zaterdag per rijwielbraucard naar het Biuuengasthuis vervoerd en aldaar opgenomeu. De stoomtrawler Barendz IJM 4 is Zondag uit zee teruggekeerd met 4 vrij ernstig gewonden van de bemanning. De verwondingen waren ontstaan bij een brand in het volkslogies, ver- oorzaakt door het in brand raken van kleeren bij het aansteken van lampen. -- In den trein tusschen Winterswijk en Bocholt is Donderdagavond ernstig gevochten, zoodat aau de noodrem moest worden getrokken. Bij het gevecht werd ook het rnes getrokken, waarbij een der reisgenooten werd getroffen. Twee der vechtenden werden to Barlo ge- vangen genomentwee anderen werden te Bocholt aan de politie overgeleverd. Een van hen had aan de hand een ernstige wonde door een beet gekregen. De treinsmid R. Wijnbergen te Dordrecht, die Dondermiddag bij het spoorwegstation te dezer stede, terwijl hij met een machinist op de liju stond te praten, door een van Rotterdam komenden trein werd aangereden en wegge- slingerd, is Zondagnacht in het Ziekeuhuis aldaar aan de gevolgen bezweken. Grappig, zonderliug is de ontvangst ge weest van Jhr. lioell aan het Btadhuis te Amsterdam toen hij daar verscheen om als 'mrgeuieester ge'installeerd te worden. De sehrijver der Brieven uit de Hoofdstad in de //Opr. Haarl. Crt.", geeft daarvan het volgende relaas In een rijtuig met twee paarden kwam de burgemeester aanrijden en werd niet eens herkend door de beide roede-dragende boden, die Mr. Roell naar boven hadden te begeleiden. v Met zijne dames stond de burgemeester in de bal te wachten, eigenlijk niet recht wetend waarbeen. //Gaat u maar naar boven, de trap op," riep bevelend de bode-kamerbewaarder, die vreesde, dat de meneer met zijn dames zou blijven staan wachten, tot de burgemeester kwam. En gehoorzaam- ging de meneer met zijn dames naar boven. De beide boden, officieel- deftig, bleven wachten, tot 't hun wat al te lang duurde, en zij bij informatie van den altijd met 't rijtuig wachtenden koetsier ver- namen, dat de burgemeester reeds geruimen tijd binnen was. gezet, dat je morgen vroegtijdig weer bij de hand bent om mij ten dieDste te staan." z/Ik bedank, sir." z/Hou je mond Je bent net zoo gek als de anderen Voor mij is het toppunt van alle menschelijke genoegen dit hier", vervolgde hij, terwijl hij weder het glas terhand nam en een fermen teug dronk. „Zoo te zitten in mijn goed gevoerden ieuningstoel bij een lekker vuur, mijn punch voor mij en dan den wind daarbuiten te liooreu fluiten, terwijl mijn warm bedje voor me klaar staat, om mij te ontvangen, als 't hoofd mij te zwaar wordtselderbe, moet er nog een komen die mij zegt, dat hij wat beters op de wereld weet." ,,U heeft groot gelijk, sir," antwoordde de ge- dieustige Wool. Ik zou wel eens willen weteu", ging de oude heer voort, //wat mij thans kon bewegen mijn warme kamer te verlaten en nog uit te gaan? Wat zou men mij wel moeten geven, Wool, om zulk een offer te brengen Welke voorspiegeling van vreugde, winst of eer zou in staat zijn, mij naar buiten te lokken z/Op zijn miust moet het congres er toe over- gaan," zeide Wool, ,,om u recht te laten weder- varen en een klein gedeelte uwer verdiensten te beloonen." z/Ook dan nog niet, Wool. Neen, zelfs dat zou mij nog niet buiten de deur brengen, want waarachtig, in een nacht als deze zou ik het gemak van mijn kamer er niet voor op- offeren, al stond mij een dankbetuiging van heel het Amerikaausche volk te wachten.' Terwijl Warfield zoo sprak had hij zijn glas Toen besloten de boden maar weg te gaan, juist op 't oogenblik dat het raadslid PerquiD, de hal binnentrad. En zoo besteeg deze, ver- bluft door zooveel deftigheid, statig schrijdende achter de statig-schrijdende roedragers de mar- meren trappen en gewerd hem de hulde, die voor den burgemeester bestemd was geweest. Als 't waar is De Officier van Justitie te Rotterdam looft f 5000 uit aan hem of hen, die ter beoordee- liug van den Officier van Justitie zoodanige inlichtingen aan de Justitie zal of zullen geven als zullen leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den diefstal van een trommel met effecten, in September 1909 gepleegd ten kantore van de firma H. Kikkert te Vlaar- dingen, ten nadeele van mevrouw de weduwe Kikkert, geboren Ensing, en kinderen. Ontvreemd werd bij die gelegenheid ver boven de 100.000 aan effecten. Op de Haar, gemeente Beulen is een moord gepleegd. Vrjjdagavond tegen half-elf kwam H. Pekel te Tiedeveen in den winkel van W. Vaartjes, om tabak te koopen, Toen hij daarvan voor- zien was, wilde hij niet heengaan, eer hij G. Oost, die bij Vaartjes inwoont, had gesproken, en hij eischte, dat Vaartjes Oost zou roepen. Vaartjes weigerde en trachtte Pekel uit zijn huis te dringen. Zij geraakten handgemeen en toen aartjes zag, dat hij het onderspit zou moeten delven, riep hij om hulp. Op dit geroep kwam Oost met een geweer in de hand in den winkel en gaf Pekel een slag. Deze trok daarop een blinkend voorwerp, waarschijnlijk een mes, uit den zak en wilde daarmede Oost te lijf. Oost verdedigde zich met het geladen geweer, dat hij afschoot, met het gevolg, dat Pekel zwaar gewond in den buik neervie! en spoedig daarna den laatsten adem uitblies. De marechaussee uit Iloogeveen werd ge- haald. Deze vond in de zakken van Pekel nog drie messen, waarbij een scheermes. Oost werd gearresteerdr Gemeenteraad wan Axel. weder gevuld, waaraan hij zich nu met ver- nieuwd welbehagen te goed zou doen. z/Je kunt nu de beddepan wel klaar zetten en het bed in orde maken." zei hij na een korte poos in afgebroken volzinnen, waartusschen hij telkens weder een teugje nam. vIk begin de werking ran de punch te bespeuren en heb lust te gaan slapen." - Wool haastte zich aan het bevel zijns mees ters te voldoen en vulde de pan met gloeiende kolen hierna warmde hij het bed, terwijl de oude heer langzaam en met smaak zyn glas ledigde. Toen hij daarmede gelukkig gereed was, stond hij op het punt zijn slaapmuts op te zetten, die Wool hem aangaf, toen hij plot- seling door een driftig luiden aan de bel der voordeur in zijn voornemen gestoord werd. z/Alle duivels wat heeft dat te beduiden op zulk een laat uur riep de majoor, terwijl hij zijn muts liet vallen en zich naar Wool omdraaide, die met de beddepan in de hand daar stondj alsof bij versteend was. ,/Ik vraag je wat of dat te beteekenen heeft? //Waarachtig, sir ik weet het niet, of het een moet die een verdwaalde reiziger zqn, schuilplaats tegen den storm zoekt." z/Hm, en bij een onderkomen misschien ook nog wat te eten bromde de majoor. //Des te "erger Alle man is uit en reeds te bed, behalve wij tweeen." u Op dit oogenblik weerklonken krachtige dreunende slagen op de voordeur, terwijl er aanhoudend aan de bel getrokken werd. (Wordt vervolgd). VAN o o Vergadering van Dinsdag 22 Haart 1910. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, 1°. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel, Dregmans en De Feijter. Na opening der vergadering worden gelezen de notuien der voorgaar.de, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer P. Dregmans, kennis- gevende dat hij door voortdurende ongesteldheid de zitting niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van Gedep. Staten, d.d. 25 Februari 1910, bericktende de beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij het voorschot over 1910 als Rijksbijdrage ingevolge art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs is bepaald op 4925. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedep. Staten, d.d. 4 Maart 1910, waarbij zij doen opmerken dat de uitgaaf in zake de procedure tegen P. llaak, toen de waterafvoer in de gemeente werd opgestopt en zij zich genoodzaakt zag omtrent deze zaak een rechtskundig advies in te winnen, behoort te worden bestreden uit den post »Gedingen en rechtskundig onderzoek" in het formulier der be- grooting voorkomende onder Hoofdstuk XIV. Z. h. s. wordt besloten aldus te handelen. «J. Een missive van Gedep. Staten, d.d. 4 Maart 1910, waarbij zij berichten dat hoezeer aan het raadsbesluit voor zoover de verhooging van hoofdstuk 8, afdeeling 2, artikel 1 der uitgaven betreft (subsidie Burgerlijk Arm- bestuur) eerot goedkeuring kan verleend worden, nadat door hen in de verhooging van het daar bedoelde subsidie zal zijn berust, zij de eer hebben thans reeds te doen opmerken, dat op hoofdstuk 8, afdeelirig 2, artikel 4 der uitgaven nog slechts 17,38£ beschikbaar is, dewijl van dezen post, waarop volgens raadsbesluit van 25 Januari no. I2 nog 342,38^ beschikbaar was, bij dat besluit 325,— werd afgeschreven. Verzoekende de noodige verbetering te bevorderen. Voor kennisgeving aangenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5