A 3 y e ieuws- an Advertentieblad voor laanderen. No, 5434. Donderdag 24 Maart 1910. 50e Jaargang I KIEZERSLIJST. Gemengde berichten. t86iiW8C!l-f s Predikbeurten. yrijdag 25 Maart (GoBde Vrijdag). Landbouwberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzec. Advertentien. den Heer en Mevrouw MEIER, PRGVINCIALE STATEN. ABONNEMENT: Per drie inaanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor net overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteureu en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. InzencLmg van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave i# ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. VERKIEZING dat op Vrijdag den 8en April aanstaande, opgaven van candidaten TER NEUZEN, 23 Maart 1910. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier (waarvan het verslag in het volgend nummer volgt) werd naar aanleiding van het protest van den heer Kerkhoven tegen de j.l. Donderdag vastgestelde heffing van beerloou, na beraadslagingdaarover in besloten vergadering, het toen genomen be- sluit ingetrokken. Na breedvoerige bespreking werd de heffing onveranderd vastgesteld, nadat verworpen was een voorstel van den heer Moggre om het ruiraen van privaten gratis te doen. 1 evens werd, met intrekking van de aan Burg, en Weth. gedane opdracht, eene commissie uit den Raad benoemd, om onder voorzitterscbap van een lid van het Dag. Besr. met de directie der electrische centrale te confereeren, om te trachten middelen te vinden op de kosten der straatverlichting te besparen. Op de gisteren alhier door Burg, en Weth, vastgestelde kiezerslijst komen voor 1506 kiezers voor de Tweede Kamer, 1497 voor de Provinciale Staten en 1462 voor den gemeente raad. Bet vorig jaar waren deze cijfers resp. 1554, 1544 en 1484. Tot directeur van het Ohiistelijk: Muziek- gezelschap //Excelsior" alhier is benoemd de beep Aug. Eeckhout te Huist. Voor de levering van 245 Ms Pruissische grind van 2 —6 c. M., ten behoeve van het waterschap Zuid-Kats, St. Anna en Sparks, werd ingeschreven door de heeren B. A. Dolk te Dordrecht voor f 2,07, A. de Jong te Ter Neuzen voor f 2,02 en P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 1,99. Gegund aan laatstgenoemde. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur te Middelburg werd heden aanbesteed het afbreken en vernieuwen van een gedeelte be- schoeiingsmunr in de haven te Breskens. Raming 9300. Minste inschrijver was de beer P. Dekker te Veere voor 8288. Verder was o. a. ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein Jr. alhier voor f 9145. De heer J. F. Hennequin te Sluis, bestuurs- lid en voorzitter van het waterschap der sluis aan de Wielingen, die in Juli periodiek moet aftreden, heeft te kennen gegeven dat hij wegens zijn hoogen leeftijd voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. De heer Hennequin heeft deze betrekking gedurende een halve eeuw bekleed. Hoek, 22 Maart. Op de heden vastgestelde kiezerslijst komen voor482 kiezers voor de Tweede Kamer, 481 voor de Provinciale Staten en 474 voor den Gemeenteraad. Op de vorige lijst bedroegen deze cijfers 471, 471 en 459. Zaamslag, 23 Maart, Op de Dinsdag 1.1. alhier vastgestelde kiezerslijst komen voor 676 namen van kiezers voor de Tweede Kamer tegen 668 het vorige jaar, 676 voor de Provin ciale Staten het vorige jaar 665 en 624 voor den gemeenteraad en in 1909 595. Gisteren werd door het bestunr van den Zaamslagpolder aanbesteed de levering van 455 Ms Pruissische grind metende van 1 6 c. M. te leveren voor 1 Juli. De inschrijvingen waren als volgtJ. Willemsen te Ter Neuzen voor /2,026, B. A. Dolk te Dordrecht voor f 1,99 en A. de Jong Dz. te Ter Neuzen voor f 1,94 Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor het vervoer naar aan te wijzen plaat- sen in dien polder, werd ingeschreven door W. Loof e. a. te Ter Neuzen voor 1,25 per Ms. Dit werd niet gegund. Axel, 22 Maart. Op de heden alhier door Burgemeester en Wethouders voorloopig vast gestelde kiezerslijst komen voor 844 kiezers voor de Tweede Kamer, 844 voor de Provinciale Staten en 791 voor den Gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cijfers 825, 823 en 760. J1ervorm.de KerJc. De voederbiet als iandbouw gewas. Te Drachstercompagnie is ingebroken bij een gezin. waarvan alleen de vrouw met twee kinderen thuis was. Toen haar man en dochter in de woning kwamen, lag de vrouw bewuste- loos te bed met een prop in den mond en ge- bonden aan de handen De kast was openge- broken en er bleek f 60 ontvreemd. De vrouw beweert dat een man met een zwart gemaakt gezicht de daad gepleegd heeft. Haar het Heilige Land. Dinsdagnacht te 12,15 vertrok van Rotterdam het stoomschip Statendam met 92 le kl., 103 2e kl. en 84 3e kl. passagiers, alien pelgrims ter bedevaart naar aanleiding van de iuwijding der kerk Maria llemelvaart den lOden April, op den berg Sion te Jeruzalem. In Genua schepen zich nog 70 le, 102 2e en 260 3e klasse passagiers met dezelfde be- stemmiug in. Te Jaffa wordt ontscheept en van- daar uit Jeruzalem, Bethlehem, Jericho, de Jordaan en de Doode Zee bezocht. Daarna vertrekt de Siatendam naar Haifa, van waar uit een bezoek aan Nazareth, den berg Karmel en de Galileische Zee wordt gebracht. Op de terugreis landing te Civitavecchia van alle pelgrims, die zich naar Rome begeven, van waar nagenoeg alien per trein naar hun vader land terugkeeren. Aan de bedevaart nemen o. a. deelde prinsen George en Konrad van Beieren, Dr. Josep Miiller, wq-bisschop van Keulen, Dr. Augustinus Bludau, bisschop van Ermland, Dr. Georgius Schmid von Griineck, bisschop van Cbur, de vorst zu Salm-Rufferscheidt, vorstin zu Salm-Salm, graaf en gravin Wolff-Metter- nich, de secretaris-generaal der vereeuiging L. Riciien, enz. enz. Te Hamburg is Vrijdag het luehtschip Ruthenberg geheel verbrand. Het luehtschip was in een loods gebracht om gerepareerd te worden. Bij die gelegenheid st.iet een werkman uit onvoorzichtigheid een bij het luehtschip staande lamp om, tengevolge waarvan de ballon in brand geraakte en geheel in vlammen opging. Op een ijsschots weggedreven. Een ruk- wind heeft voor St. Petersburg een groote ijsschots losgerukt waarop zich 50 visschers bevonden en in zee gedreven. Stoombooten zijn uitgezonden om de menschen te redden, maar nog zonder gevolg. Een buitengewoon stoutmoedige diefstal is gepleegd te Brussel, in de Nieuwstraat, op eenige stappen van de Rogierplaats, waar zelfs 's nachts beweging is. Dieven, van wie men niet het minste spoor heeft, hebben den juweelen- winkel van den heer Leon Rosseels, Nieuwstraat 165, in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel leeggeplunderd. De dieven zijn langs een thans ledig staand huis over daken en kroonlijsten langs het zolder- venster in het huis van den heer Rosseels ge- drongen. Het zoldervenster was langs binnen met een grendel dicht dien zij wegscboven door een opening in de paneelen te maken. Zij wierpen een slaapdrank in de kamer van den broeder van den heer Rosseels, en dan konden zij gerust hun werk beginnen, daar zij wisten dat de eigenaar niet in het huis sliep. Zij wikkelden den 200 kilo zwaren brandkoffer in een overjas van den juwelier en gingen ermee den kelder in om hem open te breken. Zij gelukten er echter niet in en dan stalen zij al de juweelen uit de uitstallingsramen, er waren er voor 150,000 fr. In den trein van den Noordoostelijken Spoorweg is Vrijdagavond, tusschen Newcastle en Alnmouth, een reiziger vermoord, die 370 bij zich had. Het was iemand in dienst van een maatschappy, die een kolenmijn te Wid- drington ontgint, en ging om de veertien dagen uit Newcastle het loon van de mijnwerkers brengen. Het slachtoffer had negeD kogelwon- den in het hoofd en was blijkbaar nog met een stomp voorwerp op het hoofd geslagen. De moordenaar had het lijk onder de bank geduwd, zoodat de moord eerst ontdekt werd, nadat de trein reeds aan eenige stations had gestopt. Men weet, dat de vermoorde met nog een man in den wagen is gestapt, maar had Zaterdag nog geen aanwijzing waar de moordenaar uit- gestapt was. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 24 Maart Vrijdag 25 n Zaterdag 26 Zondag 27 u Maandag 28 n Dinsdag 29 Woensdag 30 1.20 - 1.55 2.26 2.55 3.23 3.50 4.17 1.40 2.12 2.41 3.9 3.36 4.5 4.32 Getroffen door de vele blijken van deelneming tqdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Man, V ader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer P. MOES, betuigen wij onzen innigon (lank. Wed. P. MOES—de Regt en familie. Ter Neuzen, 22 Maart 1910. De ondergeteekende, J, van Dijk, Lange Kerkstraat 38 te Schiedam, betuigt hiermede zijnen welgemeenden dank aan de N. V. DE T1JDGEEST" te Hotter- dam, voor de zeer spoedige uitbetaling van zijn aandeel op polis No, 18625, waarop heden 20,000, viel, volgens aanwijzing der 393e Staatsloterij. J. VAN DIJK. Schiedam21 Maart 1910. KTSSSP-gj -= die bang zijn, wenden zich in 't volste vertreuwen tot Gediplomeerde specialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Behandeling zonder pijn der ziekste tanden. Valsche tanden zonder plaat. Bagattenstraat 38, GENT. RAaT Oit blttd vernchijnl Wb»ihIki{-, tfiieusil*);. en Vrijilsi;iivond, ulfgeionderii op Feestdayen- *»ij <le yirma Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat van 23 Maart tot en met 21 April aanstaande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd a. de iijst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Stateri-Generaal, van de Provin- ciale Staten en van den Raad li. nlphabetische listen van hen, die van de kiezers lijst zijn AFGEVOERD en van hen die daarop zijn GEBRACHT; alsmede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 22 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt liiermede ter openbare kennis, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zeeland, in bet kiesdistrict HULST, waartoe deze gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags ntgen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Huist (hoofdplaats van bet Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor- leiters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minsie veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet gescbieden per- sooniijk door den of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien ran handteekeningen vaD personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestrafl met gevangenisstraf van ten boogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat bij niet bevoegd is, tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, beeft onderteekend. Ter Neuzen, 23 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Ter Neuzen. 9 n., Ds. A. Timmerman, Viering van het H. Avondm. en 2 u Da. A. Timmerman. Hoek. 's Avonds 5 u., Da E. RaamsJr., V'oorbe- reiding H. Avondm. Oereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 5£ u., Ds. A. Janse, Bevestiging der Lidmaten. l. De teelt van voederbieter,, een der belangrijkste ge- wassen, welke in ons vaderland verbouwd worden, is betrekkelijk nog van jongen datum. Wij herinneren ons nog levendig, hoe een onde iand bouwer ons eens vertelde. dat in zijn kinderjaren, een tachtig jaar geleden, op zijn dorp voor het eerst mangels werden verbouwd en dat de iandbouwer, die zich het eerst aan deze teelt waagde, door zijne vakgenooten natuurlijk braaf werd uitgelacben. En kom nu eens i Iedere Iandbouwer verbouwt thans mangelwortels of voederbieten In 1893 werden in ons land 10428 H. A. met voederbieten bebouwd en in 1904 steeg dit lot 17630 H. A. waarvan Zeeland het leeuwendeel had n. 1. 5444 H. A. De verbouw van voederbieten heeft dus groote vorderingen gemaakt en bet is zeer te wenscben, oat de teelt van dit nuttig veevoeder in sommige pro- vincien nog beel wat moge toenemen. Wij koesteren de verwachiing, dat dit wel zal gebenren, als men maar wat meer doordrongen wordt van de waarheid, dat men ook zonder stalmesl, dus enkel met kunstmest, zeer bevrediger/de opbrengsten verkrijgen kan. Dat de teelt van voederbieten steeds toeneemt, is eens- deels het gevolg van de stijgende opbrengsten per H. A. anderdeels van bet duurder worden dergrauen, waardoor de voederbieten beter tegen de granen kunnen concur- reeren als veevoeder dan in de jaren 18941900. De stijgende opbrengsten per H.A. heeft men grooten- deeis te danken aan eene betere bemestingswijze dan in vroeger tijden, toen men nog geen kunstmest gebruikte. In dien tijd gebeurde bet vaak, dat men de mangelwortels, Jaapjespeen kende men nog niet, teelde als de iaatste vrucbt voor de braak, dus op uitgebouwd land, waardoor men van zelfs miuieme oogsten verkreeg. Anderen ploegden in het voovjaar hun land en brachten er stal- mest op, waarin dan de mangelwortels dikwijls met goed eucces geteeld werden, ofschoon het ook wel ge beurde, dat de mangelwortels te vroeg rijp werden en daurdoor klein van stuk bleven. Dit was nog al eens het geval, als men de mangels te vroeg in den grond bracht; in het begin en tot het midden van den zomer ging dan alles goed, maar in den nazomer liep het mis, de groeitijd eindigde te vroeg en men oogstte mangels van iniddelmatige grootte. Had men toen den kunstmest gekend, als een middel, om den groeitijd te verlengen, dan had men zeker betere resuitaten verkregen. De mooiste mangels verkreeg men toen vaak als tusschen- vrueht in boonen of op gronden, welke zich meer eigenaardig voor de teeit van mangels leenden. Niet alleen de bemesting intusschen, maar ook het verkrijgen van betere soorten is oorzaak, dat thans de voederbieten veel meer opbrengcn dan vroeger. dambetbigimT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1