Laatste berichten. uitvaart ongeveer 90 gezinnen waren uitge- noodigd. Rekent men nu elk gezin gemiddeld op 5 personen, dan kan men zich voorstellen welk een schare de teraardebestelling bywoonde. Daar het sterfbuis zelf te klein was, diende het grootste cafe van het plaatsje tot bijeenkomst der treurenden, in welk cafe tevens na afloop dec plechtigheid de inwendige mensch versterkt werd. Bi] deze gelegenheid werd o. m. een hoeveelheid van 10 emmers koffie opgedronken. Dat ook de hoeveelheid verorberd brood en kaas reusachtig was, laat zich begrijpen. Donderdag hadden te Hoek van Holland twee scholieren twist. Na afloop van den school- tijd wachtte de een den ander op met een stok, en sloeg hem zoo geweldig op het hoofd, dat de knaap bewnsteloos neerviel. Per rijtuig werd de knaap naar huis gebracht. De dokter vreesde voor hersenschudding. Door den vader van den mishandelde is de zaak in handen der politie gesteld. Een colporteur van beroep, had dezer dagen in Haarlem een vrouw ontmoet, die hij meer- malen in logementen had aangetroffen. Zij gingen samen naar Den Haag en namen daar intrek in een logement aan het Lage Zand. M. was goed voorzien van geld en had ook een reclamebiljet, dat veel geleek op een bankbiljet van f 40. De vrouw had dat biljet gezien en toen hij zich 's avonds onder den invloed van sterken drank ter ruste had begeven, nam zij het biljet uit zijn portemonnaie, die hij onder zijn hoofdkussen had geborgen. De vrouw ging met het biljet naar een winkelierster in boter en kaas, deed daarinkoopen en gaf het biljet in betaling. De winkelierster, gaf geld terug en bemerkte eerst na het ver- trek der koopster, dat ze bedrogen was. Ze deed aangifte bij de politie, die de vrouw aan- hield te Rotterdam, waar ze het geld inmiddels, naar haar beweren, had verteerd. De aangehoudene werd naar 's Gravenhage overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Zat-erdagmorgen omstreeks elf uur passeerde in vliegende vaart een auto het dorp Rijssen- burg. Van den anderen kant kwam een hooi- wagen, welke door de snelheid waarmede de auto reed, niet intijds kon uitwijken. De auto zocht desondanks door te breken doch reed daarbij een petroleumwagen omver. Een oude man, die aan den kant van den weg stond, werd door de auto aangereden en licht gewond. De auto reed pardoes in de sloot en de vier in- zittenden kropen, van onder tot boven bemod- derd,_op den beganenb>grond.|juB|iiue¥8. y^- zij van den schrik konden bekomen en zich zoo goed en kwaad het ging weer toonbaar konden maken. De oude.man werd verbonden en kon zijns weegs gaan. 1 e Eibergen had men op een magazijn van wit confectiegoed herhaaldelijk beschadiging van gemaakt goed vastgesteld, zonder dat het gelukte de oorzaak ervan op te sporen. Op de werkplaats was men overtuigd dat er boven- natuurlijke machten in het spel waren. Eindelijk is het door een slim bedachte spionnage gelukt de daderes te betrappen, een naaistertje van 13 jaar, die met een schaar knippen in het afgewerkte goed gaf. Zij zelf voerde steeds het grootste woord over de ,/kwade geesten." Na halsstarrige ontkenning is ze ten slotte door de mand gevallenze gaf als reden op, dat ze mijnheer wilde benadeelen, omdat ze niet genoeg verdiende. Het bedrag der veroorzaakte schade loopt in de honderden. Toen in November j. 1. de stoomboot La Seyne verging in de Oost Aziatische wateren werd gezegd dat de beroemde Blue-Hope diamant in het bezit was van een zich aan boord bevin- dend koopman die ook verdronken is. Een telegram uit Singapore meldde dat een duiker het wrak heeft onderzocht in weerwil van de groote diepte waarop het ligt, en er in geslaagd is de brandkast van den admini- strateur boven te brengen. Zij bevatte eenig geld maar geen spoor van den diamant. In de Noordbr. wordt als historisch verteld. Het was op een plaatsje in de provincie ISoord-Brabant, waar door een rijken boerenzoon bij het omspitten van een stuk land, hetwelk reeds jaren onbebouwd had gelegen, een mooie oude kan of urn werd gevonden. De huisgeuooten neen, dra het geheele dorp, was het er over eens, dat deze urn zeer oud en veel geld waard zou zijn. Wie zou echter den juisten ouderdom en de waarde kunnen schatten. Spoe- dig was het besluit genomen. Men had toch in het dorp een klooster, waar Fransche paters geveSfcigd waren. Deze paters waren in het bezit van nog meer oude voorwerpen en zouden deze urn voor een grooten prijs in hun bezit willen hebben. Onze boerenzoon belde aan de kloosterpoort aan, en vroeg aan den portier-broeder,/wel broeder, wat zou deze kan wel waard zijn/' en reikte ze meteen aan hem over. De broeder, die geen woord Hollandsch ver- stond, begeeft zich met de urn de kloostergangen door, komt na eenige oogenblikken terug met de urn, gevuld met... soep, reikt deze onzen boerenzoon over met de woorden „Bon appetit" en onzen boerenzoon af met een gevulde kan met soep. Men begrijpt, dat er in het ouderlijke huis, neen in het geheele dorp hartelijk is gelachen en dat de urn, gevonden op het land, een schoone plaats heeft gekregen in de keuken van onze rijke boerenfamilie. De 27jarige Steven J. uit Noordwolde te Munster is ter dood veroordeeld. Van zijn geschiedenis vinden wij in een Duitsch blad bizonderbeden. Hij was laatstelijk stalknecht bij een pachtboer op de hoeve Liitkenbeck bij Munster, maar werd spoedig ontslagen, omdat hij de dienstmeid Maria Ammermann niet met rust liet, augstig maakte en met den dood dreigde. Den 12en Januari 11. schoor hij het meisje dood en verwondde den boer, die na een paar weken overleed. J. werd in een herberg gevangen genomen. Hij had daar juist dezen brief //aan den rechter" geschreven/-Ik heb de meid en den boer met mijn voile gedachten doodgeschoten, uit wraak, omdat ik met Maria Ammermann liep en dat wou de boer niet hebben. En toen is ze me ontrouw geworden, en toen heeft de boer mij gisteren weggestuurd en nu zit ik hier zonder geld. Schrijf aan mijn moeder, dat ze me alles moet vergeven Nu wil ik ook dood, ik wil mijn eigen rechter wezen." Voor den moord had hij aan zijn broer geschre ven, die kapelaan was en in December is over- leden, dat hij in een klooster wou //en door de wildernissen van Indie trekken om rust te vinden". Hij nam het doodvonnis kalm op en vroeg of het niet binnen de acht dagen kon voltrokken worden. John D. Rockefeller, de petroleumkoning, heeft plan, zooals wij reeds meldden een stichting die zijn naam draagt, tot stand te brengen, die hij beschouwt als zijn eigenlijke levenswerk. Het doel der //Rockefeller foundation", welker statuten thans bij het congres zijn ingekomen wordt aldus omschreven z/De stichting zal de welvaart en de bescha- ving der Vereenigde Staten en, hun bevolking bevorderen, voorts wetenschap en kennis ver- breiden, lijden voorkomen en verzachten en alle onderzoekingen op wetenschappelijk gebied steunen." Niet alleen de Vereenigde Staten, maar de geheele wereld zal nut van deze stichting kunnen hebben. Honderden millioenen wil Rockefeller aan zijn ideale stichting wijden, hetgeen bij zijn onmeet lijk fortuin slechts een peulschilletje is. man zelf niet hoeveel het precies bedraagt. Rogers, een overleden directeur van de Stan dard-Oil, zei eens ffIk weet dat Rockefeller verleden jaar 150 millioen gulden verdiend heeft." Archbold, een vertrouwde van den petroleumkoning, bevestigt dit, Rockefeller zou per uur 18000 //verdienen". Er stroomt zoo- veel geld naar Broadway 26, 't gebouw van de Stand. Oil Comp. dat men er soms geen raad mee weetDit geld komt van ajle zijden, uit olie, koper, staal, spoorwegen en schepen, uit goedkoope restaurants, glukosefa- brieken, reuzen-banken, kortom er is geen geld van de Standard-Oil, dat niet in een of anderen fak van bedrijf is produktief gemaakt. Rockefeller is de moderne Midas Alles wat hij aanraakt verandert in goud. De vergelijking met den legendarischen koning klopt ook verder, daar Rockefeller ondanks zijn schenkingen allerminst populair is. Men heeft John D. wel genoemd//De meest gehate man van Amerika". En niet zonder reden. Eer Rockefeller zijn tegenwoordige macht verover- de, moest hij duizenden concurrenten dooddruk- ken en hij volbracht dit kunststuk met spreek- woordelijke harteloosheid. Andrew Carnegie, de staalmagnaat, heeft zich nog een zekere populariteit kunnen verwerven, maar Rockefeller heeft in het publiek onaan- gename ervaringen opgedaan. Hij komt dan ook zoo weinig mogelijk in't publiek. De post bezorgt hem honderden dreigbrieven, hij vreest moord-aanslagen en is daarom steeds door een lijfwacht van getrouwe dienaren oingeven. Een- zaam en menschenschuw slijt de petroleum koning zijn dagen. Rockefeller weet hoe weinig vleiend 't volk over hem denkt. Nooit onder- vond hij dit treffender dan een paar jaren ge- leden. Bij een proces tegen zijn maatschappjj noodigde de rechter hem uit over de winsten dier onderneming verslag te doen. Rockefeller weigerde daarvan opgaaf te doen. Hij was daartoe niet verplicht. In de geheele pers gingen stemmen van afkeuring over Rockefeller op en toen hij eindelijk toch het bedrag noemde, had men niets dan hoon en spot voor den oliekoning. Zal het hem met zijn nieuwe stichting beter vergaan V In het Amerikaansche congres groeit het verzet tegen het plan van zijn stichting tot nut van het algemeen. De tegenstanders er van vreezen, dat zulk een reusachtige filantropische trust een bakermat van trusts in het algemeen zal worden. De attorney general moet gezegd hebben, dat, wanneer Rockefeller eenmaal al eijn aandeelen in de Standaard-Oil aan de Stichting had geschonken, het de regeering moeilijk zou vallen, de petroleum-trust te na te komen. De Londensche kiesrechtdames hadden Donderdag het volgende bedacht om reclame te maken voor een vergadering. Zes jonge vrouwen, leden van de Women's Social and Political Union, die zich op de een of andere wijze een brandspuit van het nieuwste model hadden weten te verschaffeu, reden toen, gekleed in uniformen van de brandweer, door de verschillende straten van het deftige Wesb End van Londen, terwijl een der dames, die naast de spuit wasgezeten, voortdurend belde evenals een echte brandweer- rnan. Voetgangers en rijtuige.n weken uit en de politie maakte zelfs, voor zij de true bemerkt had, ruim baan voor deze nagemaakte brandweer. Achter de spuit echter liepen ongeveer vijftig suffragettes met groote parapluies, waarop de aankondiging stond te lezen van de vergadering, die Vrijdag te 3 uur in Albert Hall zou worden gehouden. Parijs. Uit verschillende inlichtingen van de kuststations wordt het vergaan van het stoomschip Willem II bevestigd. De ramp moet in den nacht van 23 op 24 Januari hebben plaats gehad nabij Houat, kort na het passeeren van Ouessaut. Amsterdam. Een Vlissingsche hoofdeon- ducteur heeft Zaterdag in den trein die 5.46 alhier arriveert een taschje gevonden waarin een aanzienlijk bedrag aan geld. Het taschje werd bij den stationschef W. P. gedeponeerd. Londen. De onderhandelingen tusschen de mijneigenaren en arbeiders in Zuid-Wales had den geen resultaat. De staking, waarbij 200,000 arbeiders zijn betrokken, schijnt onvermijdelijk. Jokoliamah. Een groote brand heeft 500 huizen verwoest waardoor 3000 menschen dak- loos zijn. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 3. Verordening tot heffing van een loon voor het ruimen van privaatputten enz. op Vergadering van Donderdag 17 Maart 1910. (Vervolg van het Eerste Blad.) 2. Verordeningen toelating schipperskinderen openbare scholen. De Voorzitter herinnert dat Gedep. Staten, bezwaar maakten tegen de door den Raad den 2 Dec. 1909 vast- gestelde verordening voor het toelaten van schipperskinderen op de openbare lagere scholen, de hefflng en invordering van schoolgeld, welk schrijven, dd. 30 Dec. 11. de vorige vergadering is inedegedeeld. Daarom wordt thans door Burg, en Weth. voorgesteld, vast te stellen a. Eene verordening op de hefflng van schoolgeld voor het onderwijs aan schipperskinderen. - irr1 een schoolgeld wordt geheven van f 0,30 voor 1 kind. f 0,25 voor elk van 2 kinderen uit een gezin, en 0,20 voor elk van 3 of meer kinderen uit een gezin, per 10 schooltijden. b. Eene verordening op de invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan schipperskinderen, bepalende dat het schoolgeld bij vooruitbetaling wordt voldaan, waarvoor het hoofd der school kwitantie geeft. c. Eene verordening tot het toelaten van schippers kinderen op een der openbare lagere scholen te Ter Neuzen, waarin o. m. wordt bepaald dat onder schipperskinderen worden verstaan kinderen wier werkelijk verblijf aan boord is dat door den Gemeenteraad een der bestaande openbare lagere scholen als »Schippersschool" wordt aangewezen dat het hoofd der school die kinderen op ieder tijdstip, zonder daartoe machtiging te behoeven van Burg, en Weth. kan aannemen. Deze verordeningen zijn ontworpen in overeenstemmin; met het vroeger dienaangaande beslotene. Nader is er echter de aandacht op gevallen, dat het minder gewenscht is om slechts 1 school als schippersschool aan te wijzen, in verband met de plaatsruimte. Het lag in de bedoeling school C daarvoor aan te wijzen, doch daar gaan zeer veel kinderen school, waarom het moeilijk zou kunnen zijn, daar nog schipperskinderen te plaatsen. Met het oog daarop geeft hij in overweging dat de voorgestelde verordeningen zoodanig worden gewijzigd dat alle scholen voor schippers school kunnen worden aangewezen en dat de hoofden van de aan te wijzen scholen de kinderen kunnen aannemen en het schoolgeld ontvangen. De heer De Jager vraagt hoeveel schipperskinderen de scholen thans bezoeken. De Voorzitter antwoordt dat dit nu niet te zeggen is, daar de kinderen van schippers thans, als ze van de school gebruik maken, onder de gewone voorwaarden schoolgaan. Men kan ze dus niet direct opnoemen. De heer De Jager meent dat, als er op school C, eenmaal voor schippersschool aangewezen, geen plaats meer was als er schipperskinderen zich aanmelden, dat dan andere kinderen naar eene andere school zouden kunnen verplaatst worden De Voorzitter zou het zeer bezwarend achten voor de kinderen die geregeld schoolgaan, en dan tusschentijds naar eene andere school zouden moeten gezonden ter wille van kinderen die maar tijdelijk de school bezoeken. De heer Van de Ree merkt op, dat het voor het onderwijs steeds moeilijkheden zal opleveren, die schipperskinderen op te nemen, daar die niet gelijk met de andere kinderen kunnen doorgaan. Was het daarom niet meer gewenscht dat ze alien op eene school waren De Voorzitter stemt toe dat het altijd moeilijkheden zal opleveren, maar acht het geen bezwaar dat die moeilijk heden dan verdeeld worden over-de scholen. Als de ver ordeningen worden vastgesteld in den door hem aange- geven zin, behoudt men altijd eenige vrijheid van handelen. De heer Van de Ree meent dat er geen bezwaar tegen kan zijn aldus te besluiten. De voorgestelde verordeningen, met de door den Voor zitter aangegeven wijziging, worden hierna z. h. s. aange- nomen. De Voorzitter doet mededeeling van eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 25 Febr. 4910, waarnevens wordt toegezonden een afschrift van den brief van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 21 Febr. 11., waarbij deze krachtens machtiging der Koningin, verzoekt den Raad der gemeente te doen weten. dat Hare Majes- teit goedkeuring onthoudt aan het besluit van dien Raad, dd. 2 Dec. 1909, tot wijziging van de verordening tot hefflng van loon voor het van gemeentewege ruimen van privaatputten en tonnen. Tevens verzoekt de Minister mede te deelen, dat de bezwaren in zijn schrijven dd. 31 Maart 1909 geopperd, ook gelden tegen voormeld besluit, zij het in mindere mate. Voor het geval de Gemeenteraad met de hefflng van een loon als voormeld, na het eindigen van den termijn van goedkfuring op 1 April 1910, zou willen voortgaan is er bereids op te wijzen, dat Z.Exc. in overeenstemming met den voren aangehaalden brief, goedkeuring van eene nieuwe regeling niet zou kunnen bevorderen, indien het tarief, zooals het nu geldende en het bij raadsbesluit van 2 Dec. 1909 vastgesteld, naar de draagkracht van de be- lastingschuldigen is geregeld. Vrijstelling of vermindering voor on- en minvermogenden zou hij intusschen wel toelaatbaar achten. Naar aanleiding van dit' schrijven van den Minister, waarbij deie blijkt vast te houden aan zijne meening, dat het te he Ten recht niet hooger mag zijn, dan eene werkelijke vergoeding voor den gepraesteerden dienst, stellen Burg, en Weth. voor art. 2 der verordening op de heffing van loon voor het van gemeentewege ruimen van privaatputten en -tonnen vast te stellen als volgt Het loon voor het ruimen van een privaatput, niet grooter dan 15)0 L., wordt geregeld naar den aanslag in den hoofdelijken omslag en bedraagt per put en per keer, behalve voor armlastigen, waaronder verstaan worden zij die van eenig armbestestuur regelmatig geldelijken onderstand genieten, die niets betalen a. voor onvermogenden, waaronder verstaan worden zij die niet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen en zij, die daarin zijn aange- slagen naar een belastbaar inkomen van f 50, tot en met f 300,f 0,30 b. voor minvermogenden, waaronder verstaan worden zij die in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen van f 350,tot en met f 1000,1, c. voor hen die in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen van f 1100,en hoogeb1.50 d. voor privaatputten in beheer bij zedelijke lichamen1,50 In bijzondere gevallen kan aan de onder a genoemde personen op daartoe gedaan verzoek door Burgemeester en Wethouders ontheffing van de betaling van het loon worden verleend. Voor privaatputten met grooteren inhoud wordt voor iederen volgenden keer dat het materieel daarvoor nog in werking wordt gesteld het hiervoren bepaalde loon berekend. Personen, die zich gedurende het loopende dienstjaar in de gemeente vestigen en personen, wier aanslag in den hoofdelijken omslag nog niet is geregeld, betalen voor ruimingsloon het tarief dat de bewoner, die het door hen betrokken pereeel heeft verlaten, had moeten betalen. De heer Kerkhoven Als we deze verordening dan weer maar niet terugkrijgen. De VoorzitterWaarom De heer Ke/khoven: Omdat we met de voorgestelde bedragen weer in conflict komen met hetgeen de Minister schrijft. De Voorzi t -r Ik weet niet waarom, want als maximum is nu de kostende prijs voorgesteld, dat is f 150. De heer Kerkhoven Daarmede ben ik het niet eens ik heb bij de stukken wel eene berekening gevonden, die leidt tot een kostenden prijs van 1,50 per ruiming, maar met die rekening ga ik niet accoord. In die be rekening is gerekend voor salaris van het personeel f '1885, overeenkomstig de som uitgetrokken in de begrootmg dat is evenwel het salaris voor 4 personen, terwijl er voor de beerruiming maar 3 dienst doen, en de andere bij de straatreiniging is. Een bedrag van 450 moet daarvan dus al terstond worden afgetrokken, zoodat er 14-t5 overblijft. Maar dan moet ook niet uit het oog worden verloren dat het personeel van de beerruiming niet voortdurend voor dien dienst werkzaam is, maar ook andere bezigheden verricht. Naar mij bij informatie bleek, t somidileld maar een dag of drie per week geruimd, en als men dan nog een vierden dag er bij rekent voor schoonmaken enz., blijven er toch nog 2 werkdagen over, of een derde en zou dus van de f 1445 nog f 478 moeten worden afgetrokken, zoodat er dan slechts f 967 aan salaris ten behoeve der beerruiming te betalen valt. Voorts moet ik er ook op wijzen, dat er f 800 wordt geraamd voor onderhoud, terwijl er in de begrooting voor dit jaar slechts 150 is uitgetrokken. Hoe rijmt dat? De heer Dees Er staat onderhoud enz., er moet ook op afschrijving worden gerekend. De heer Kerkhoven Ik wil toegeven dat men daarop moet rekenen, maar dan wil ik toch er op wijzen, dat er ook jaarlijks wordt afgelost. Voor rente en alios is gerekend op 610, in de begrooting staat daarvoor 590, maar over dat verschil wil ik niet spreken. De leening loopt over een 35 jaar, dus voor dat het kapitaal is afgelost, zal het materieel wel versleten zijn en dan moet de gemeente zorgen dat er fondsen zijn om nieuw aan te schaffen. De Voorzitter merkt op dat de leening slechts over 25 jaren loopt, in de laatste jaren wordt meer dan 1 aandeel afgelost. De heer Kerkhoven, toegevende dat afschrijving op het materieel noodig kan zijn, vraagt waar die daarvoor ge- rekende som blijft. Wordt daarvan een reservefonds gevormd De Voorzitter: Dat kan de gemeente niet doen. De heer Kerkhoven: Waar blijft het geld dan? De VoorzitterDat wordt gebruikt voor andere doel- einden. De heer Kerkhoven Als we zien dat er in de begrooting f 150 voor onderhoud wordt geraamd, dan is er nu dus 650 voor afschrijving gerekend. Dan is er ook gerekend op voerman en paard 850 en verder bedragen voor assurantie en ongevallenwet, daar maak ik geen aanmer- king op. In hoeveel tijd zou het materiaal versleten zijn De heer Dees merkt op, dat er ook gedurig nieuwe onderdeelen moeten worden aangeschaft, daar dient men ook rekening mede te houden. Hij gelooft niet dat de Minister de nu voorgestelde regeling zal terugzenden, daar die op den kostenden prijs is gebaseerd, want bij de be rekening die door Burg, en Weth. gemaakt is, zijn de dagen dat er niet voor de beerruiming gewerkt wordt er behoorlijk afgetrokken. De heer Kerkhoven weerspreekt dit en wijst er op dat het salaris ad 1885 het voile bedrag is dat volgens de memorie van toelichting voor den opzichter De Bruijne en 3 werklieden is uitgetrokken, terwijl er in het geheel nevens den voerman slechts 3 personen bij werkzaam zijn. Verder vindt hij ook dat de dagen dat er niet geregeld de beerruiming gewerkt wordt niet ten laste daarvan mogen worden gerekend. Als men dat naar behooren berekent dan komtspreker tot een kostenden prijs van 75 cent, of juist de helft van hetgeen door Burg, en Weth. wordt gerekend. De heer Dees kan daarvan niets begrijpen, dan moet er bepaald een fout in de rekening zijn. Spreker, de bij de overgelegde stukken naziende, merkt op, dat er wel degelijk een bedrag van den totalen prijs is afgetrokken. Er staat personeel f 1885 voerman en paard 850 onderhoud enz. 800 assurantie 100 ongevallenwet 00 rente en atlossing 610 Samen 4305, maar dan wordt er afgetrokken 1600, welke berekend worden voor de andere werkzaamheden die het personeel verricht. De heer Kerkhoven had gemeend dat die 1600werden afgetrokken als opbrengst voor den- verkoop van beer, hoewel hij er op moet wijzen dat daarvoor in de begrooting ook /100 meer is geraamd. De Voorzitter herinnert dat de Raad, hoewel wetende dat de onkosten veel hooger waren, heeft te kennen ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6