mmimim m mm. No. 5433. Ter Neuzensche Courant. - Dinsdag1 22 Maart 1910. 50e Jaargang. Gemengde berichten. "fTuILiTeT 0 H. TWBBDB BLAD. Buitenland. Boogaard voor 1380, H. Kaijser voor 1379 en G. J. Balkenstein Jr. voor f 1272. Gegund aan laatstgenoemde. In de Zondag 1.1. in het Hotel de Com merce" te Middelburg gehouden bestuursver- gadering van den /,Zeeuwschen Schietbood", welke wegens ziekte van den voorzitter werd gepresideerd door het militair desknndig lid .Ihr. van Andrichem Bogaert, werd besloten dat de officieele bonds-korpswedstrijden dit jaar zullen worden gehouden in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland, Tholen en Walcheren respectieve- lijk te Breskeus, Yerseke, Wissekerke, Zonne- maire, Si. Maartensdijk en Vrouwepolder. Met bet oog op de vele vereenigingen en de groote ambitie in het schieten, vooral in Zuid- Beveland, worden meerdere Bonds-Korpswed- strijden in genoemd Bonds-District ernstig over- wogen. Na berbaald stemmen werd in de plaats van den heer J. Hekkers, overleden, bij lot.ing tot penningmeester gekozen, de heer J. Okker te Wolfertsdijk. Te's Gravenhage slaagden Donderdag voor de akte nuttige handwerken de dames J. J. M. de Kramer van Breskens en E. P. de Bruijne van Aardenburg. De St. Crt. no. 66 bevat een overzicht van bet aantal dekkingen door goedgekeurde hengsten in Nederland, gcdurende bet jaar 1909. In Zeeland bedroeg dit 11911, waarvan 11878 merriSn binnen en 33 buiten de provincie werden gedekt. Ingevolge besluit der algemeene vergade- ring in zake de voorstellen ten opzichte van wettelijk toezicht op de scbepen en de be- manning daarvan op de binnenwateren heeft bet hoofdbestuur der schippersvereeniging Schut- tevaer een commissie benoemd, bestaande nit de heeren J. H. Visser te Heerenveen, C. Bakker te Sliedrecbt, K. H. Koster te Hoogeveen, H. Terwal te Kampen, Mr. R. J. H. Patijn te 's Gravenhage en G. S. Vlieger te Amsterdam. In een deze week gehouden vergadering is deze commissie tot de conclusie gekomen, dat toe zicht niet alleen zeer wenschelijk, dock beslist noodzakelijk moet worden geheeten, dat bet echter zoo moet worden ingericbt, dat de scheep- vaart in het algemeen geen nadeelige of be- zwarende gevolgen daarvan onderviudt nocb dat dit toezicht der schipperij het betalen van zware gesteld en op de eerstvolgende, waarschijnlijk te Dordrecht te bouden algemeene vergadering aan de afgevaardigden ter goedkeuring worden voorgedragen. Het boofdbestuur heeft de volgende adressen verzonden Aan den Minister van Waterstaat, met her- baald verzoek het wel daarheen te willen leiden, dat in de buitenhaven van Vlissingen voor de kleine sluis eenig remmingswerk worde aan- gebracht. Aan bevoegde autoriteiten dat eenige ver- betering in de betonning laugs Lodijke, de Iersekeplaat en de Vogelaar op de Ooster-Schelde worde aangebracht. Zaamslag. 17 Maart. Op de gecombineerde vergadering der beide Geref. kerken alhier. den 14 Maart is definitief besloten tot ineensmelting. Het outwerpen van een nieuw kerkgebouw van pi. m. 800 zitplaatsen is voorhands opgedragen aan de bouwkundigen M. Riemens Dzn. en P. A. Galle aldaar. Axel. Voor de levering van 145 Ms Duitsche grind ten behoeve van den polder ,Capelle" werd ingeschreven door de heeren P. A. Dolk te Dordrecht voor 2,19 per M3; Meeusen voor 2,17 per Ms en J. Wieland Wz. te Ter Neuzen voor f 2,08 per Ms. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Sas van Gent. In de Zaterdag gehouden openbare raadsvergadering met aanwezigheid van alle leden werd de heer Buijsse als zoodanig geinstalleerd, waarna tot wetbouder werd be noemd de heer Ch. Pauwels, welke de beslissing over het al of niet aannemen der benoeming in beraad hield. Tot lid van het algemeen arm- bestuur werd herbenoemd de heer P. Malotaux. Koewacht. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer A. Baert eene algemeene ver gadering gehouden van de onlangs opgerichte vereeniging ter veredeling van het geitengeslacht. Een groot aantal personen was tegenwoordig. Het reglement werd definitief vastgesteld met de bepaling, dat zij, die na 1 April a. s. nog lid worden, een entreegeld van 1 gulden moeten betalen. Bepaald werd waar de algemeene ver- gaderingen voortaan gehouden zullen worden. Ook werd vastgesteld, dat de ingezetenen van Belgisch Koewacht ook als lid kunnen toetreden. Verschillende nieuwe leden werden aangenomen, zoodat het ledental reeds 44 bedraagt. Donderdag is te Barneveld een landbouwer aan bloedvergiftiging overleden. De vorige week had hij een aan een besmettelijke ziekte ge- storven rund van de huid ontdaan, terwiji hi) een wondje aan een zijner handen had. VYeldra zwollen nu hand en arm zoodanig op, dat een ingeroepen geneeskundige spoedig inzag, dat hier geen hulp meer kon baten. Een mislukte Amerika-reis. Men schrijft uit Velsen aan het ,/Hbl." Hi] wilde naar Amerika. Zoo althans ver- klaarde hij aan den politieman, die hem staande hield. Nu, daar had deze niets tegen. Enkel vond hij het nachtelijk uur, waarop hij dit vertrek scheen bepaald te hebben, wat vreemd. En dan zijn bagage Niet een beboorlijk Perry- koffertje, maar een gonjezak Dat was de tweede bevreemding. En daar politie-agenten uitgenoodigd zijn garderobe eens te laten in- specteeren. Zoo geschiedde. Eerst eenige sokken geen bedenking voor een op weg naar verre landeu zijnd persoon vier overhem- den ook al niets bijzonders maar eiude- lijk, toen uit de collectie ook n damesbemd te voorschijn kwam, gemerkt met letteis, die ge- heel niet met den naarn van het heerschap overeenkwamen ja, toen begon de politie man het geval bedenkelijker te vinden, fronste eens bet voorhootd, gaf zijn bevreemding over zulk een uitzet te kennen met verzoek de reis nog een paar dagen uit te stellen. Dat ande- ren dit verzoek van den politieman welkom was, bleek wel uit de aangifte van den aau- nemer G., aan den Rijksstraatweg te Velsen, aan wien dit alles outvreemd was. Ten bewijze hoezeer de plattelandsbe- volking in sommige streken van ons land nog op groote begrafenissen gesteld is, kan dienen, dat Dinsdag te Achteveld een eenvoudig land bouwer is begraveu, tot bijwoning van wiens Terwiji het Hoogerhuis plannen bespreekt voor zijn hervorming", of een geheel gekozen Senaat, of een gedeeltelijk gekozen Kamer, aan- gevuld door voor hun leven benoeuide pairs, staat de Engelsche politiek weer in het teeken van de crisis. De parlementaire correspondent van de Daily Chron." schrijft over een gevoel van verwarring en verbijstering dat in liberale kringen heerscbt. De partij weet niet hoe zij geleid wordt en hinkt op twee gedachten. De schuld daarvan zijn de leren. Zij vreezen dat de begrooting opnieuw zal verworpen worden, nog voor dat het Hoogerhuis-veto op- gelost zal zijn, en dan hebben we binnen vier weken weer algemeene verkiezingen, waarschuw- de Redmond. Gisteravond zou Asquith te Oxford een po- litieke rede houden, en men verwacht dat de eerste-Minister de noodige opheldering geven zal over zijn plannen. Is de liberale partij in wanorde, met de conservatieven is 'took al niet beter gesteld. De tariefhervormers kijken op hun neus in 't vooruitzicht op een nieuwe verkiezing met het Hoogerhuis-veto als inzet. Daarbij komt dat het de conservatieven op dit oogenblik aan krachtige leiders ontbreekt. Arthur Balfour is aangetast door een hart- kwaal, die zich nog al ernstig laat aanzien. Hij is op het oogenblik wel veel beter, maar het is de vraag of hij de leiding van den strijd tegen de veto-resoluties op zich zal kunnen nemen en zelfs of hij niet tot het einde van het Pinkster-reces, dus tot begin of midden Juni, zal wegbiijven. Aan de officieele tegenspraak vau zijn ziekte hecht niemand eenige waarde. I >e finaneieele lasten, die een nieuwe verkiezing meebrengt, zijn niet gering. Dozijnen candidaten, die pas hun verkiezingskosten hebben betaald, worden uitgenoodigd om dit nu weer te doen. Velen hunner hebben er pas 24.000 a 36.000 gulden voor op moeten dokken, en velen zullen dan ook met geld geholpen moeten worden. Een parlementsverkiezing put gewoonlrk de partijkassen totaal uit. Nu moet men opnieuw beginnen. Men kan verzekerd zijn dat het cen- trale bureau van de conservatieven beter tegen de taak is opgewassen dan zijn ro<?dedinsrer>. De leren zitten. met uitzondering van O'Brien's partij, ook op zwart zaad. En de socialisten zijn er nog slechter aan toe. Vrijhandelaars- millionairs steunen de strijdkas van de liberalen met ontzaglijke bedragen, maar aan liberalen kant blijft men dringend om geld vragen. De mede-beschuldigde van den likwidateur Duez, de advokaat Martin, schijnt een even doortrapte schurk als Duez te zijn. Voor den Parijschen rechter Albanel verklaarde Martin dat Duez volstrekt geen begrip van de taak had, hem door de regeering opgedragen. Daarom droeg hij 'Martin op, de failliete boedels te beredderen. Hij ontving daarvoor 750 gulden per maand, Duez was echter over zijn nieuwen secretaris zoo goed te spreken, dat hij diens traktement spoedig verdubbelde. Martin wendde zich om een advies tot een ander likwidateur van kloostergoederen Menage Deze verklaarde sedert 3jarente //likwideeren", maar nog geen enkelen post te hebben afge- wikkeld. EERSTE HOOFDSTUK. In een der woeste en eenzaamste streken der Virginische bergen verheft zich een oud, uitge- strekt kasteel, dat men den bijnaam //Onweers- nest" gegeven heeft. Het staat aan den zoom van een dicht woud. Aan drie zijden omgeven door een gordel van steile met braamstruiken en sleedoorns begroeide rotsen. Een woudbeekje stroomt voorbij de vrije noordzijde van het kasteel, waar de grond zich langzamerhand effent. In dit eenzaam kasteel woonde majoor Ira Warfield. Hij was een oud-officier, die wegens slecht beloonde diensten in onmin met de re geering, zich uit het openbare leven had terug- getrokken, om hier op zijn voorvaderlijke bezit- ting den aanbrekenden avond van zijn veelbe- wogen leven in rust te genieten. Hier woonde en leefde hij afgezonderd met zijne bedienden, aan wier hoofd mistress Condiment stond, en met zijn paarden en honden, die hij in niet onaanzienlijk getal bezat. Zijne morgens en voormiddagen waren gewijd aan de jacht, die bij hartstochtelijk beminde zijn namiddagen, avonden en nachten echter aan vroolijke drinkgelagen, die hij meestal alleen hield, daar hij slechts zelden eenige weinige bekenden bij zich zag. Mijn proeede is eenvoudig, zei Menage. Zoo- dra ik opdracht ontvangen heb, congregatie- goederen te likwideeren, dan begeef ik mij met getuigen naar de te verkoopen perceelen. Na- tuurlijk weigeren de bewoners hun eigendom te ontruimen. Ik begin daarop een proces. is dit proces in eerste instantie gewonnen, dan gaat mijn tegenpartij in hooger beroep. Op deze wijze houd ik, zonder zelf eenig risico te beloopen, mijn opdracht in het oneiudige slee- pen Martin vond het optreden van Menage wel veilig, maar omslachtig. z/lk gaf er de voorkeur aan, de rechtbank om een voorloopige uitspraak te verzoeken. Op grond hiervan liet ik het perceel in kwestie ontruimen en ging ik tot de verkooping over." Dat zulke slechte resultaten waren bereikt, was alleen de schuld van Duez. //Als het op het incasseeren der gelden aankwam, verscheen Duez, en ik weet niet, waar de sommen bleven." Duez vertrouwde ten slotte zijn helper niet langer en Martin nam ontslag, om later zelf een likwidatie-bureau in te richten. De Brusselsche //Petit Bleu" meeut te weten dat de millioenen van Duez zich in Belgie beviuden. Een Brusselsch journalist heeft 't geld, bij tussehenpoozen, uit Parijs over- gebracht en werd telkens in het aartsbisschops- paleis te Parijs ontvangen. Behalve te Brussel, worden ook te Londeu en New-York nasporingen gedaan naar de ver- dwenen millioenen. TER NEUZEN, 21 Maart 1910. In de op Dinsdag a. s., des voormiddags te 10% ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komt het volgende punt in behandeling Besprekiog bezwaren lid van den Raad E. O. Kerkhoven tegen bebandeling vastgestelde verordening' heffing loon voor het van gemeen- tewege ruimen van privaatputten en tonnen. Naar we vernemen is door den heer Kerk hoven d.d. 18 Maart 1.1. het volgende schrij veil gericbt aan den Raad dezer gemeente De ondergeteekende, lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen, acht zich bezwaard over de wijze waarop zijne bezwaren tegen de voorge- stelde wijziging van artikel 2 der verordening op de heffing van loon voor het van gemeente- wege ruimen van privaatputten en -tounen, ge deeltelijk zijn behandeld in eene besloten ver- gadeiin!?. Bij nadere overweging acht hij dit strijdig met het bepaalde bij artikel 44 sub e van de Gemeentewet, waarbij beraadslagingen over het invoereu, wijzigeu of afschaffen van plaatselijke belastingen in besloten vergadering verboden zijn. Eerst na afloop der gehouden openbare ver gadering van gisteren viel zijn oog op dit artikel, hetgeen te wijten is aan zijne nog kort- stondige ervaring als raadslid. Mitsdien verzoekt hij Uw Edelachtbaar College alsnog te willen besluiten dat de in de besloten vergadering van gisteren gehouden discussies over dit punt alsnog in hun geheel in eene openbare vergadering van Uwen Raad zullen worden bekend gemaakt. Bij de Zaterdag alhier door Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk onder de leden der kerk gehouden aanbesteding van het maken van eenige veranderingen in het kerkgebouw der bovengenoemde gemeente werd ingeschreven door de heeren 1. P. Casteleijn voor f 1597, J. A. Rijnberg voor 1530, W. P. Nieuwelink P. L. De hooge gestalte en krachtige lichaamsbouw van den majoor herinnerden aan de forsche ridderfiguren der middeleeuwen zijn breed ge- beitelde gelaatstrekken bezateu een zekere hard- heid en waren hoogrood gekleurd, als van een man die zich veel in de open lucht beweegt en niet afkeerig is van geestrijke dranKen. Wanneer zijn twee stoppelige zwarte wenkbrauwen zich fronsten over de donkergrijze oogen, waaruit een stijve koj/pigheid straaide, dan meende men een der met electriciteit beladen wolken te zien, gereed om een vernietigende bliksem- straal los te laten. Ravenzwart haar, met eenige zilverendraden doorweven en een dichte voile baard van dezelfde kleur omlijsten dat stroeve gelaat. Een jas van zwart laken, eon vuurrood vest, korte hertlederen broek en zwarte over de knie gebonden kousen, benevens schoenen met stalen gespen vormden de gewone kleeding van den majoor. Bij alle geneigdheid tot heerschzucht en ge- welddadigheid, welke in het karakter vau den majoor lagen, verbond hij met zijn opvliegende natuur desniettemin een voortreffelijk hart en werd hij van zijn oude trouwe dienaren niet minder bemind dan gevreesd. Hij boezemde zijn buren en bekenden een soort at'schrik en vrees in, en dientengevolge verkreeg hij van hen in verband met den bijnaam van zijn oud kasteel //het onweersnest", den toenaam van z/oude driftkop". Dat men over 't algemeen zich liefst op een afstand van hem hield, had, behalve de prikkel- baarheid vau zijn gemoedstoestaud, nog andere redenen. Hij ging door voor een oude vrijgezel, maar men mompelde onder elkaar, dat er ergens een ongelukkige vrouw met een arm kind moest bestaam die door hem verlaten waren. Nog meerheel zachtjes fluisterde men van een ouderen breeder van Ira Warfield, die jaren geleden op een geheimzinnige wijze verdwenen was en de verdenking van een snoode misdaad had een tijdlang gedrukt op den eenigeu man, die uit dat verdwijnen voordeel trok. Wat er nu van waar was, zooveel wist men als zeker, dat ffde oude driftkop" een zuster had, een arme z/sukkelende weduwe", die met haar zoon een komraervol bestaan door haren handenarbeid leden, zonder dat heur broeder zich over haren treurigen toestand erbarmde, of een vinger uit- stak om haar te helpen. Ons verhaal begint in de laatste dagen van December in het jaar 1842, tegen den laten avond. Het was een koude, stormachtige avond een scherpe noordenwind dreef zware massa's lood- kleurige wolken voor zich uit, welke binnen weinige oogenbliken de aarde met een dikke sneeuwlaag hadden bedekt. Maar het was Kerstmis en dus hadden de in dienst van den ouden majoor staande negers zich niet door het ongunstige weer laten weerhouden, om van het verlof, hun in een goede bui door hunnen meester geschonken, gebruik te maken, eu gezamenlijk naar een bal te gaan, dat op een naburige plantage onder hunne kameraden werd gehouden. Op dien avond was er derhalvein het //Onweers nest" niemand thuis gebleven dan de majoor, zijne huishoudster mistress Condiment en zijn lijfitnecht Wool. Yroegtijdig had men alle deuren en vensters van het oude gebouw stevig gesloten, om zich teo-en het woedende noodweer te beschutten en daarbinnen zoo min mogelijk van het huilen van den wind te hooren, die op de scherpe rotskanten brak en tegen de muren van het kasteel beukte, als wilde hij met alle geweld toegang eischen. Daarna was miss Condiment, nadat zij zich over- tuigd had, dat alles behoorlijk in orde was, naar bed gegaan, want over een paar minuten zou het tien uur slaan, het uur, waarop zij zich gewoonli]k na de vermoeienis en inspanmng van den dag die nochtans niet zoo heel groot waren ter ruste begaf. De slotheer zat warm, in zijn kamerjapon gewikkeld, bij het helder flikkerend baardvuur en strekte behagelpk zijn leden in den gemakkelijken met zachte kussens bekleeden stoel uit. \oor den ouden heer waren dit oogenblikken van het hoogste geuotwant hij hield er van zijn lichaam te koesteren en het zich zoo recht gemakkelijk te maken. Met alle zaken van comfort was ten zijn en behoeve rekening gehouden en niets ver— zuimd om hem in huis het leven zoo pleizierig mogelijk te doen zijn. Sterke eikenhouten luiken, aan de binnenzijde der ramen aangebracht, en zware, donkergroene damasten gordrjnen, lieten niet het minste tochtje door de vensters dringen, en terwiji daar buiten de stormwind gierde, ondervond men tusscheh deze vier muren des te meer en aangenamer de weldoende kamerwarmte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5