Ter Heuzsnsche Courant Zaterdag 19 Maart 1910. Ho. 5432 Gemengde berichten. k ^SCSBSSTt--. Landbouwberichten. X3S1RX)IE] BXjA-P. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. °P {Wordt vervolgd). De Holl. Mij van Landbouw, afd. Rotterdam, hield Dinsdag te Rotterdam de jaarlijksehe Paasehvee-tentoonstelling, welke druk bezocht werd, o. a. door den directeur-generaal van den landbouw den heer Van Hoek en den inspecteur, den heer Lohnis. De inzending was beneden vorig jaar n.l. 342 ingeschreveu dieren of 80 minder dan in 1909. L)e qualiteit van gemest vee was goed, van aanfokvee minder. Schapen telde men niet veel. Ooien met lammeren heel mooi. Er was er zelfs een met vier lammeren. Varkens waren beter dan vorig jaar. Over de afdeeling paarden valt weinig te roemen. Er waren 25 minder dan in 1909. De Prov. Z. H. had natuurlijk het leeuwenaan- deel in deze expositie, doch Zeeland zond weder in prachtig gemest vee, de mooie dikke Paasch- ossen, zooals men ze zoo gaarne in dezen tijd ziet. Voor den fijnsten en zwaarsten os behaalden uit Zeeland de 2e prijs 40, J. Flohil te El- kerzee, 3e prijs 20, A. Berrevoets te Ellemeet, 4e prijs 10, Joh. Klaasse te Dreischor. Voor den fijnsten en zwaarsten os niet ouder dan 3 jaar le prijs 40, L. de Oude te Seroos- kerke, 3e prijs 10, Gebr. Riemens te Ellemeet. \oor de iijnste en zwaarste koe le prijs f 50, Gebr. Doorepaal te Koudekerke voor de beste schot, dezelfden, derden prijs f 10 voor de beste kalfdragende vaars geboren in 1908, 3H prijs J. A. van Boven te Goes. Voor de afd. merriepaarden geboren in 1909 werd de derde prijs 20 toegekend aan M. C. Steendijk te Stavenisse. Aan deze tentoonstelling was verbonden een loterij, welke dit jaar groote belangstelling had, ofschoon de kans om een vette os te trekken zeer gering was. Voor de 20.000 loten was ingeschreven voor 24 millioen loten. Geleerde landlooper Er loopen soms vreemde kostgangers bij den weg, die om onderstaud verzoeken. Zoo melclde zich bij de politie te Eemnes een reeds bejaarde man aan, die betere dagen had gekend. Hij verzocht om logies, dat hem in het arrestanten- lokaal werd verstrekt.Hij verklaarde vroeger in de godgeleerdheid te hebben gestudeerd, maar door versehillende omstandigheden had hij zijn studien niet kunnen voleindigen. Hij sprak vloeiend Fransch, Duitsch en Engelsch. Dat de man niet geheel loog en zeer bekwaam was, bleek wel uit het feit, dat hij voor den gemeente- veldwachter in een oogenblik tijds een vers maakte, waarvan elke regel met een volgletter VAN Vergadering van Donderdag 17 Maart 1910. en De Bruijne. DeV^rzUter opent de vergadering en wenscht alvorens met de behandeling der zaken aan te vangen een vyoor te wijden aan den leer Moos, die tot zijn spijt het tyde- lijke met het eeuwige heeft verwisseld. De heer Moes was 7o jaren oud en was 33 jaar lid \an den Raad, bij elke aftreding werd hij eervol alsi zoodanig herkozen Ongeveer 10 jaren was hij ook wethouder e heeft het vorig jaar uit die functie onts ag genomen, omdat de kwaal waaraan hij leed hem belette dagelys beseldkbaar te zijn voor het behartigen van de belangen '''v^ri'etoverlijden een groote droefenis voorzijne familie, waarin ffi een ledige, niet te vervullen plants openlaat, ook voor den Raad is zijn sterven een verlies. Hij was steeds met belangstelling werkzaarn voor de belangen van de ™rnte en° stelde zieh van de versehillende yoor- komm.de zaken goed op de hoogte. Persoonlyk heeft spreker meermalen hoogelijk gewaardeerd de a(|vl®z®" door den overledene werden gegeven, yoornamelyk tydens de jaren dat deze als wethouder werkzaarn was, was dit heSnSreker hoopt dat de herinnering aan den overledene Ian" bij de leden van den Raad zal voortleven. Ook als lid van het college van zetters en als voorz.tter van hot Burgerlijk Armbestuur werden zyne verdiensten d degenen die als zoodanig met hem in aanraking kwarne Wat h'lSr»o°Jt' l«mg geg»'e» |'1" 'l™ gaande vergadering, die wordcn goedgekeuid. Yervolgens stelt de Voorzitter aan de orde a Een schrijven van de wed. P. Moes-De Regt en familie, houdende kennisgeving van het overlyden van den heer P. Moes, in leven lid van de Prov. Staten van Zeel&nd, lid van den gemeenteraad enz. Dit schrijven is door Burg, en Weth. bereids met een brief van rouwbeklag beantwoord. b. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 11 Febr. 1910, waarnevens wordt toegezonden eene be- schikking op eene reclame tegen den hoofdelijken oinslag van W. van Tatenhove, waar reclamant is teruggebracht van de 26e naar de 16e klasse. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. If Maart 1910, berichtende dat zij het raadsbesluit van 3 Februari 11. tot bestendiging der parallelklassen hebben verdaagd. Aangenomen voor kennisgeving. ,1Een schrijven van .1. F. Moes, welke bericht dat zii met 1 Maart eervol ontslag verkreeg als onderwijzeres te Othene (Zaamslag) en met dien datum alhier als onder wijzeres in dienst hoopt te treden. Eene kennisgeving van het hoofd van school C dat mej. Moes met 1 Maart 11. hare betrekking heeft aanvaard. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene door Gedep. Staten toegezonden circulaire van vereenigingen van effectenhandelaren, waarin deze naar aanleiding van de toewijzing eener geldleenmg aan de Rijkspostspaarbank door het gemeentebestuur van Leeuwarden en de omstandigheden waaronder dit plaats vond, die in bankierskringen ernstige ontstemming wekten, te kennen geven dat zij in het vervolg leemngen van provincien en gemeenten die onder gelijke omstandig heden mochten geschieden, niet tot de noteering ter beurze, te Rotterdam en Amsterdam zullen toelaten. Aangenomen voor kennisgeving. f Kennisgeving van J. Risseeuw en N. .1. Imandt, dat zij de benoeming tot lid der Commissie tot wermg van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. jr. Een adres van J. de Fouw te Ter Neuzen welke te kennen geeft dat hij aan zijn woonhuis, staande aan de Dijkstraat, gemerkt 77, eenige veranderingen wenscht te maken; 0 dat thans het open erf niet voldoet aan art. 28 der Bouwverordening dat door de voorgenomen verandenng een gedeelte open erf ter oppervlakte van ongeveer 2,5 M^. zal worden bebouwd en een gedeelte bebouwde grond, zijnde thans varkenshok en mestput ter oppervlakte van ongeveer 4,5 M-. zal worden afgebroken, waardoor het open ert pi. m. 2 M3. grooter wordt; dat evenwel door deze verandering zijn gebouw nog niet voldoet aan genoemd artikel 28 der bouwverordening doch dat het perceel wordt begrensd aan 3 zijden door de openbare straat Reden waarom hij den Raad beleefd verzoekt afwijking van art. 28 der bouwverordening toe te staan en aan hem vergunning te verleenen tot het veranderen van zijne woning overeenkomstig de overgelegde teekening. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten het verzoek in te willigen. ll. Een adres van J. D. Thielman, winkelier wonende te Ter Neuzen, welke te kennen geeft dat hij van de gemeente Ter Neuzen in erfpacht heeft de kadastrale perceelen nommers 3569, 4131, 3565 en 3333 der seetie C tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van J 27,42 dat dit erpachtsrecht eindigt 31 Dec. 1914; dat hem is gebleken dat indien hij een dergelijk erlpaehtsperceel zou willen overdragen, er voor den kooper bezwaren zijn om daarvoor gelden onder hypothecair verband te verkrijgen dat hij van een notaris heeft vernomen dat die bezwaren volstrekt niet denkbeeldig of gezocht zijn, dat toch, hoe meer het einde van een erfpachtsrecht nadert hoe meer de waarde van een perceel daalt, aan- gezien het niet vaststaat dat dit perceel opnieuw in erfpacht zal worden verkregen en, zoo ja, onder welke voorwaarden en tegen welken canon, dat dit voor de uitbreiding of verandering der zaken van adressant na- tuurlijk groote belemmering kan opleveren Redenen waarom hij den Raad verzoekt de gemelde perceelen aan hem reeds nu opnieuw in erfpacht uit te geven voor een tijdvak van b.v. 50 Jaar- De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor dat het in de bedoeling ligt om na het verstnjken van den tegen- woordigen termijn de perceelen opnieuw voor 30 jaar in erfpacht uit te geven, behoudens dat alsdan eene billyke verhooging van den canon zal worden in overweging ge nomen. De heer WielandDus de Raad ziet er dan van afom die perceelen na het verstrijken van dien termijn aan zich terug te nemen, de erfpachter kan erop rekenendat hij na 1914 de perceelen weer voor 30 jaar in erfpacht knjst De Voorzitter: Ja, van andere perceelen is liet nog met te voorzien, maar van de perceelen bij adressant in erf pacht zal er, naar het mij voorkomt geen sprake zijn, a de gemeente die voor een of ander doel noodig heeit. De heer Kerkhoven merkt op, dat adressant zekerheid zal willen hebben, of hij, nadat de termijn zijner erfpacht verstreken is, de perceelen in erfpacht zal kunnen houden. Het li"t dan toch in de bedoeling om nu daaromtrent een besluit te nemen, waarop niet meer kan worden terugg - k°Deeheer Dees antwoordt bevestigend. Omtrent het bedrag van de erfpacht voor de nieuwe termijn, zal een nader besluit moeten worden genomen. De heer Wieland: Maar het is dan toch de bedoeling om voor deze perceelen een afzonderlijk besluit te iiemen, opdat andere erfpachters zich later met op dit besluit '"De"Vom-zitter"antwoordt toestemmend het is de be doeling om nu een besluit te nemen, dat;de dooradr&ssan bedoelde perceelen erfpachtsgrond na 31 Dec. 1J14 weer opn°euw voor 30 jaren in erfpacht zullen worden gegeven De heer De Jager: Moet elke erfpachter met het oog het attoopen van den termijn eene dergelijke aanvraag inzenden? De Voorzitter acht dit met het eindigen van den t,ermijn pachten te verlengen, maar noodig, daar de Raad na kan besluiten, alle erf- het was misschien toch daar er gewenscht elk perceel Afzonderlijk te beoordeelen onder kunnen zijn die de gemeente voor een of ander doel noodig heeft en daarom aan zich wenscht terug te "eOpUde desbetreffende vraag van den heer Kerkhoven, of de termijn waarvoor de gronden worden uitgegeien over ahet'"algemeen die termijn wordt aangenomen laatste maal is het echter gwehied joorJO jaar. Het voorstel van Visser dat De Burg, en Weth. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. A dat aan adressant bij het mee- Ue Voorzitter merkt op deelen van dit besluit Zal worden bericht dat de te„en- woordige canon vermoedelijk zal worden veranderd. He heer Wieland meent dat hij alleen iets zal hebben willen weten omtrent de verlenging en dat hij daar nu vast op aan kan en met het oog daarop eventneel eene hvDotheek kan sluiten. 'lie Voorzitter Het vaststellen van den nieuwen canon zal eerst kunnen geschieden nadat daarvoor een regelmatig voorstel is ingediend, het is onmogehjk om d.enaa.igaande nu reeds eene beslissing te nemen, hoewel alien het er wel over eens zullen zijn dat eene herzienmg noodig is. Eene verhooging zal natuurlijk bij somm.gen bezwaar ondervinden, terwijl weer anderen van de billykheid daarvan overtuigd zullen zijn. De heer Kerkhoven: Als adressant daarvan lets weten wil b.v. voor het sluiten eener hypotheek, kan hij daar altijd nog op terugkomen. Zou het bedrag van het erfpachts recht daarop van invloed zijn 7 De Voorzitter gelooft van niet, ofschoon dat wel van invloed is op de waarde. De heer Wieland Dat is meer van invloed by verkoop want hoe hooger de canon, hoe minder het perceel waard is daar de kooper rekening houdt met het jaarlyks te betalen bedrag. Of het 4 cent of 8 cent is, zal in de verkoopwaarde een groot verschil geven. \roeger hebben daardoor sommigen mooie ontvangsten gemaakt van per ceelen die ze aan zeer lagen prijs in erfpacht hadden. De Voorzitter beaamt, hoe het bekend is, dat sommige personen daaruit een slaatje hebben gehaald,nu, de koopers van die perceelen moeten het weten, maar het is billyk dat de gemeente een deel der voordeelen van de stygende waarde der gronden aan zich neemt en deze met alleen komt ten voordeele van degenen die toevallig een perceel dat waarde gekregen heeft in erfpacht hebben. J. Een adres van Janna Nijssen, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school D te Ter Neuzen, welke te kennen geeft dat hare jaarlijksche belooning voor 2i dag per week les geven f '120 bedraagt. Dat de Raad zelve deze belooning wel niet ruim zal vinden, waarom zij eerbiedig verzoekt hare jaarwedde wat te verhoogen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de belooning van adressante, die nu 20 cent per uur bedraagt, te verhoogen tot 150 sjaars wat dan op 25 cent per uur komt, onder mededeeling dat, als zij het diploma voor de handwerken behaalt, op ineerdere verhooging re- kenen kan. De heer Wieland zou dat laatste er maar met by zeggenhij kan wel meegaan met het voorstel om nu eene verhooging te geven. Het verdere zou hij willen afwachten. De VoorzitterHet is om haar aan te moedigen haar best te doen voor het behalen der akte. De heer Kerkhoven We zouden haar nu de voorge- stelde verhooging kunnen geven en mededeelen, dat, als ze haar diploma behaalt, ze dan nader op de salaris- regeling kan terugkomen. Z. h. s. wordt aldus besloten. De heer De Bruijne komt ter vergadering. 1. Een adres van het bestuur der Oranjevereeniging alhier, waarin dit mededeelt dat op de j.l. gehouden alge- meene vergadering is besloten om op 30 April a.s., de jaardag van onze Prinses Juliana, enkele volksspelen te houden, om uitvoering aan dat besluit te geven zou bet Bestuur gaarne vergunning krijgen om die spelen te mogen uit- voeren en om op 25, 2b en 27 April a.s., telkens des avonds van 56 uur te mogen besehikken over een lokaal van de openbare school A, teneinde daar zitting te houden voor de aangifte van deelnemers voor de te houden spelen, en ook op 30 April a.s. voor de prijsuitdeeling van 5* tot 6 uur, terwijl voorts nog wordt verzocht voor dien dag weder in bruikleen af te staan de palen en touwen van de veemarkt, voor tijdelijke afmaking van een terrein. De Voorzitter stelt voor dit verzoek in te willigen, waar- toe z. h. s. wordt besloten. U. De Voorzitter deelt mede dat het voornemen be- staat om alhier een cursus te geven voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, wat zeer wenschelijk is met het oog op het voorkomen van ongelukken op schepen, aan de loskade, bij brand, bij het redden van drenkelingen enz. Aan versehillende personen zal het verleenen dier eerste hulp worden geleerd. De cursus zal gedurende 6 weken tweemaal 's weeks worden gehouden en er is ge- vraagd om daarvoor te mogen besehikken over de raad- zaal die zich voor het houden dier demonstratie goed leent. Z. h. s. wordt besloten de raadzaal voor dien cursus beschikbaar te stellen, voor zoover die niet door het ge meentebestuur zelf voor andere doeleinden moet gebruikt worden. I. De Voorzitter verzoekt voor Burg, en Weth. machti- o-ing om met het bestuur van den Coegorspolder te onder- handelen over het verleggen van een oprit te Sluiskil, voor het totstandbrengen eener wegsverbetering, die hoog noodig is. De heer Dees acht de voorgenomen verbetering hoogst gewenscht en dringend noodzakelijk. De oprit ligt nu aan den Molenweg, en Burg, en Weth. zouden die willen leggen aan het eind van den keiweg. Dan wordt ook onderdijks een uitweg verkregen voor de menschen die daar wonen, welke die nu alleen hebben over particulier terrein, dat zou kunnen worden opgezegd. Dan zou ook geen gebruik meer behoeven te worden gemaakt van den weg op den dijk, die in zeer slechten toestand verkeert. De weg benedendijks zou dan in orde moeten worden gebracht, doch zal weinig aan onderhoud kosten. Zij behoort weliswaar in onderhoud bij den Coegorspolder, doch reeds vroeger is van gemeentewege besloten te zorgen voor het onderhoud van den weg op den dijk, deze laatste zou dan voor het verkeer moeten worden afgesloten, behalve voor bijzondere gevallen. De heer Moggre gelooft dat door de voorgenomen ver andering eene zeer goede verbetering zou worden tot stand gebracht. De heer Dees De weg is nu slecht, er is gedurende een jaar of 7 niets aan gedaan. De heer Wieland Is het voldoende dat de weg met grint wordt verhard 7 De Voorzitter: Ja, maar het zal noodig zijn om eerst enkele gaten met puin aan te vullen, ten einde een vasten ondergrond te verkrijgen. De kosten zullen echtei niet groot zijn; het maken van den oprit en de verbetering van den weg kan door de gemeentewerklieden geschieden. Z. h. s. wordt de gevraagde machtiging verleend. in. De Voorzitter deelt mede, dat, in verband met het verzoek van Burg, en Weth. aan het bestuur der Brand- weer, om advies uit te brengen omtrent de aan te leggen buizenleiding, door dat bestuur een onderzoek is ingesteld naar de capaciteit onzer spuiten en dat toen gebleken is, dat daaraan wat schijnt te haperen. In het rapport, uitgebracht door de heeren brandmeesters G. Timmerman en G. Balkenstein Jr., deelen zij hunne bevindingen mede, wat betreft het gebruik van de in^ de Grenulaan, Jozinastraat, gedeelte Tholensstraat en Ver- bindingsstraat aan te leggen leiding, ten dienste van het bestaande bluschmateriaal. Na uitvoerige berekening, volgens de formule Darcy, waarbij gerekend dient te worden op aanzetsel in de buizen, volgt als conclusie dat kraan no. 1 op 400 M. van het kanaal per uur 24 M-l water zal geven. Bij een kaderoefening op 25 Nov. 1.1. bleken de spuiten A, B en C resp. 8 Mb, 7 Mb en 7 Mb water per uur te verwerken, samen dus voor de 3 spuiten der gemeente 22 Mb Toen dit bekend was waren de rapporteerende brand meesters een eind op pad, maar kunnen niet nalaten hunne bewondering omtrent dit klein getal mede te deelen. Toen zij begonnen met het onderzoek hadden zij een geheel ander "idee van ons bluschmaterieel en deelen mede dat het hun bijzonder is tegengevallen. Daar de buis per uur 24 Mb water zal aanvoeren en de drie spuiten maar 22 Mb per uur kunnen verwerken kunnen zij niet anders mededeelen dan dat het voor hen brandweermannen een schrede vooruit is op den goeden weg en zij bevelen het dan ook als een goede verbetering voor de brandweer aan. ten eerste, omdat het zuiver water zal zijn en dus geen verstoppingen of iets dergelijks, zooals thans het geval kan zijn, te vreezen zijn, en ten tweede, omdat het water altijd voor het gebruik aanwezig zal zijn t into il rvrrrol ll L-C mOPt WOrflp.n niet eerst een sehuif of iets dergelijks, moet worden opgezet, zooals thans het geval is. Maar toch willen zij hier ook nog in het midden brengen en daar dient toch ook rekening mee te houden, n.l. als de motorspuit van de Vrijwillige Brandweer ook op de buisleiding wordt gezet er geen voldoende water voor de spuiten zal zijn, deze spuit toch verwerkt 300,— L. per minuut dat is 18,Mb per uur, dus dan zal er nogal een beetje te kort komen. Daarop is door Burg, en Weth. aan het Bestuur der Brandweer verzocht zoo mogelijk wel te willen mededeelen hoe groot de capaciteit der spuiten A, B en C ten opzichte der waterverplaatsing was toen deze werden aangeschaft. In antwoord hierop deelt het bestuur mede dat volgens oegeven inliclitingen van de firma A. Bikkers Zoon, fa- brfkanten van brandspuiten enz., de spuiten A, B en C van eene constructie zijn, berekend naar eene waterver plaatsing van 250 tot 260 liters per minuut. Diehoeveel- he'id werd inderdaad verwerkt, toen de spuiten enkele jaren geleden zijn nagezien en opnieuw in orde gebracht, wat de toenmalige opperbrandmeester, thans cominissaris Van Rees, zich zeer wel herinnert. Langzamerhand even wel is de capaciteit verminderd, zoodat thans tenauwernood de halve hoeveelheid verwerkt wordt. Nevens dit antwoord is ook nog overgelegd een schrijven van den directeur der N. V. Ned. Fabriek van stoom- brandspuiten en andere werktuigen te Rotterdam, waarin deze te kennen geeft dat de opgegeven cijfers der opbrengst van de spuiten, resp. 8 Mb en 7 Mb per uur een capaci teit geeft van 133 en 116 L. per minuut, wat bijzonder jg_ Aangenomen wordt natuurlijk dat er tlink gepompt wordt, n.l. pl.m. 40 dubbele slagen per minuut, in dit gevalmoet de capaciteit pl.m. 250 L. per minuut zijn, een paar pompslagen meer brengt de opbrengst onmid- dellijk op 260 L. Wat de oorzaak kan zijn, is op een afstand moeihjk te beoordeelen, de spuiten kunnen inwendig lek zijn, de zuigbuizen kunnen water en lucht in de spuit voeren, indien ze lek zijn, de zuigers kunnen lucht doorlaten, in ieder geval indien bij 40 dubbele slagen per minuut het rendement slechts pl.m. 116 L. is, zijn er gebreken die herstelling behoeven en die slechts door een onderzoek vastgesteld kunnen worden. De Voorzitter vraagt voor Burg, en Weth. machtiging om, waar uit deze stukken blijkt dat de spuiten niet in orde zijn, deze door den fabrikant te laten onderzoeken en zoo noodig te laten repareeren. De heer Wieland Moeten ze daarvoor weg 7 De Voorzitter denkt dat wel. De heer Kerkhoven merkt op dat, als de spuiten worden in orde gemaakt en ze dus meer water geven, men met de buizenleiding nog niet veel zal opschieten, daar deze maar 24 Mb water per uur geeft, en de spuiten nu reeds 22 Mb verwerken. De heer Dees deelt mede dat, alvorens de spuiten te laten nazien, ook nog eens een proef zal worden genomen met het aantal per minuut gegeven slagen, daar nu niet bekend is hoe gepompt werd toen de proef genomen is, en uit het schrijven van den heer Bikkers blijkt dat enkele slagen per minuut een geheel ander resultant geven. Een tijdproef is dus gewenscht. De heer Kerkhoven merkt nog op, dat de capaciteit der buizenleiding toch al te gering is, als de particuliere spuit daar ook op zou worden gezet. De Voorzitter beaamt dit, de motorspuit der Vrijwillige Brandweer heeft eene capaciteit van 300 L. per minuut, wat overeenkomt met 18 Mb per uur; dan zal er dus nogal een beetje te kort komen, maar dat is dan ook alleen als alles op de leiding werkt, en, als er brand komt in Tholensstraat of Donze-Visserstraat b.v. is het kanaal toch ook dicht bij de hand, men kan dan water trekken aan de Vluchthaven, of voor de woning van mij, nabij de Westsluis. Al bestaat de leiding, dan zal het dus nog niet noodig zijn dat die voor alle spuiten tegelijk dient. Bovendien, zooals de heer Dees terecht heeft gezegd, zal er eerst nog eens een nadere proef worden genomen, om juist te weten hoeveel water de spuiten geven, in ver band met het aantal slagen per minuut. Tot hiertoe was er nog geene gelegenheid om dat te doen. De heer Kerkhoven merkt op dat de berekening hoeveel water door de leiding zal stroomen, is genomen naar het ongunstigste geval, n.l. nadat de buizen aangezet zijn, in den beginne zal er meer water komen, en, daar er zuiver kanaal water in komt, zal het aanzetten der buizen niet zoo spoedig gaan. Spreker acht het evenwel goed, dat de rapporteerende brandmeesters het ongunstigste geval ge nomen hebben; daar moet men voor de toekomst rekening mede houden. De Voorzitter wijst er op, dat thans nog niet gezegd kan worden welk resultaat zal verkregen worden van eene nadere proefneming met de spuiten en een onderzoek door een deskundige. Teneinde terstond te kunnen laten voor zien in mogelijk ontdekt wordende gebreken, vraagt hij of de Raad Burg, en Weth. willen machtigen om de spuiten zoo noodig te laten repareeren, daar er mogelijk veel tijd zou verloren gaan, als weer eene raadszitting moest worden afgewacht, om daarover te beslissen. De heer Moggre gelooft dat men bij eene beproeving van het inaterieel niet tot die resultaten zal komen, als men verkrijgt bij brandin de laatste omstandigheid zal er wel krachtiger worden gepompt. Hij vraagt verder of Burg, en Weth. nog geen idee hebben gemaakt omtrent de aanschaffing eener andere spuit. Zou dat kunnen 7 De Voorzitter: Zeker kan dat, maar er behoort daarvoor goed te worden overwogen. Motorspuiten b.v., waarover vroeger al eens van gedachten is gewisseld, haperen nogal eens, wat hier bij ondervinding bekend is en dat is dan ook oorzaak geweest, dat er niet verder op is ingegaan. Er is destijds eene commissie uit den Raadaan de fabriek te Heiligerlee geweest om een onderzoek in te stellen. Daar de motoren geen voldoende zekerheid gaven van werken, wat met de handspuiten wel het geval is, heeft men toen de zaak laten rusten, De heer Kerkhoven: Maar nu heeft men ook electrische spuiten en daarvan zou gebruik kunnen worden gemaakt, die zouden, door het aanbrengen van stopcontacten op verschillend plaatsen, op de electrische geleiding kunnen worden aangesloten. De heer Moggre wilde met het stellen zijner vraag er alleen de aandacht op vestigen, of het niet gewenscht was eene verandering in het materieel te overwegen, voordat zou worden overgegaan tot het maken van misschien hooge reparatiekosten. Wellic'nt kon daaromtrent overleg worden gepleegd met het bestuur der brandweer. De Voorzitter stemt toe, dat dit zou kunnen geschieden en dan naar het resultaat dat dit overleg oplevert een voorstel zou kunnen worden gedaan. Dit zou echter niet voorkomen, dat de spuiten toch moeten worden gerepareerd, wanneer ze niet in orde zijn, daar er te veel tijd zou ver- loopen eer een nieuwe spuit was aangeschaft, verondersteld dat daartoe eventueel besloten werd. De heer Wieland zou het 't best achten, dat de spuiten eerst eens werden geprobeerd op het aantal slagen en dat dan, als het noodig mocht zijn dat de spuiten eene reparatie ondergaan, gevraagd werd of dit hier kan geschieden, dan wel of ze naar de fabriek moeten worden gezonden. Het verdere kan dan worden afgewacht. De Voorzitter betoogt, dat in elk geval de tegenwoordige spuiten, zoonoodig, moeten worden gerepareerd. De heer Dees zou, als de spuiten die we nu hebben toch moeten worden gerepareerd, maar van een onderzoek naar een andere spuit willen afzien, daar de aanschafiing daarvan noodwendig tot eene groote uitgaaf zou leiden. Zijn de spuiten in orde gemaakt, wat de Voorzitter ver- klaart in elk geval noodig te achten. dan kan weer veilig worden afgewacht. De Voorzitter is het daar niet mede eens. Hij acht het geen goede administratie, om te wachten tot het oude materieel geheel onbruikbaar geworden is, want dan zit men toch een tijd zonder. Er behoort vooraf overwogen te worden, hoe men desnoods voorziening zal treffen. De heer Dees zou het er volkomen mede eens zijn, als die nieuwe aanschaffing kon gepaard gaan met dezelfde kosten, maar als nieuwe spuiten worden aangeschaft zal dat op veel hoogere kosten komen en dat acht hij voor de gemeente bezwarend. De heer Moggre Er zou zeker ineens een groot bedrag voor eene andere spuit moeten worden uitgegeven, maar daartegenover staat dat de gewone jaarlijksche kosten zouden kunnen verminderen, doordat men heel wat per- soneel minder zou noodig hebben en de kosten der oefe- ningen en ook de vergoeding die bij brand betaald wordt heel wat minder zou zijn. De heer Kerkhoven vraagt wat eene goede spuit, door I kracht gedreven, wel zou kosten. De VoorzitterO, dat loopt in de duizendenik heb ook nog niet van een electrische spuit gehoord, wel van stoomspuiten en motorspuiten. De heer Kerkhoven verklaart dat hij den Voorzitter eerie teekening van eene electrische spuit kan vertoonen. De Voorzitter wil daarvan wel eens inzage hebben. Evenwel, er dient wat met de spuiten te worden gedaan, en daarom vragen Burg, en Weth. machtiging om na onderzoek te doen wat gedaan moet worden om deze in orde te krijgen. Z. h. s. wordt de gevraagde machtiging verleend. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9