Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag- 19 Maart 1910. 50" iaargang. Binnenland. No. 5432. Predikbeurten. Vrpag 25 Maart (Goede Vrijdatj). TWISIEnDIE] De Haagsche briefschrijver van de 0. H. Ct. sohrijft 'teen en ander over ons Koninklijk Gezin. Wij laten er hier iets uit volgen Bijna dagelijks zien de nieawsgierig belang- stellende getrouwen de Koningin met Prinses Juliana uit.rijden naar de Boschjes in gesloten rijtuig gaat 't naar den Scheveningscben weg, waar voorbij den tol de kap van 't rijtuig neer- gaat en in open landauer door de heerlijke Boschjes wordt getoerd. Bij een dezer tochtjes deed .zich dezer dagen een aardig geval voor. In een der huizen uit 't Park aldaar werd 30 April j.l. een tweeling geboren, die eveneens in deze voorjaarsdagen van de heerlijke natuur genieten. De jonge Prinses daar rondrijdende, werd door Haar Geleidster, opmerkzaam gemaakt op de twee aardige kleinen, die op denzelfden dag geboren als de Vorstelijke Baby, wel een bijzonder groetje verdienden. Het rijtuig hield stil en de kleine Prinses moest het leuke tweeling- paar een handje geven, waarna het rjjtuig zijn weg weer vervolgde. Uit de geheele wijze, waarop de Prinses wordt opgevoed, ademt een geest van eenvoud, het waaracktige, sympathieke kenmerk van 't Vorstelijk samenleven hier ten Hove. Er wordt misschien wat te weinig naar buiten, in de richting van 't groote openbare leven ge- werkt naar da meening van hen, die van ver- toon en ostentatie houden, maar ons lijkt een Hof, als 't Nederlandsche er een is een ideaal van Vorstelijk familieleven. De Prins, wiens populariteit hier even groot is als Zijn belangstelling voor wat ons Neder- landers ter harte gaat, is een even huiselijk Vader als de Koningin een Moeder is. Des middags houdt Z. K. H. zich bezig met timmeren, zagen, schaven en beitelen, onder leiding van een timmerman, die Prins Hendrik onderricht in de gebeimen van het schrijnwerkers- vak zoodat Z. K. H. Zijn krachten reeds be- proeft aan het maken van een groote eiken- houten kast. Zoo leeft hier onze Vorstelijke Familie bin- nen het Paleis in een sfeer van zeer aantrek- kelijken eenvoud. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot verkoop aan de gemeente Rotterdam van het aan den Staat behoorende deel van de Ruigeplaat bij Delfshaven, enz. De heer Schaper verzoekt stemming over het eenig artikel. Het eenig artikel wordt aangenomen met algemeene stemmen op 1 na. De heer Schaper verzoekt daarna stemming over den considerans van 't ontwerp. Aangenomen met 53 tegen 2 stemmen, De heer Duys vraagt thans stemming over het wetsontwerp in zijn geheel. Aangenomen met 56 stemmen. Aan de orde komt daarna het ontwerp he- treffende kwijtschelding aan W. F. H. van Amerou en H. C. H. de Bie van den lande aankomende vorderingen, De heer Schaper vraagt stemming over artikel 1. Het wordt aangenomen. Ook over den considerans verzoekt de heer Schaper stemming. De heer Drucker verkrijgt het woord en verzoekt den heer Schaper zijn taktiek om telkens stemming te vragen op te geven, nu gister duidelijk genoeg gebleken was, dat men ter linkerzijde ontstemd was over hetgeen gister gebeurd is. De heer Schaper zegt, dat hij daaraan niet voldoen zal. Als de rechterzijde met zulk een verzoek was gekomen zou hij misschien er aan voldaan hebben. Nu niet. Hij schat den tijd, die aan de replieken, naar aanleiding van het debat over de sociale verzekeringen zou zijn besteed geworden, indien het voorstel tot her- opening van het debat niet ware verworpen, op 3 uur. De obstructie wil spreker even lang laten duren. Den duur van elke stemming op 5 minuten schattende, wenscht hij dus °thans nog 20 stemmingen te doen houden. En nu houdt hij nog slechts enkele boekhouding als weer geschiedt, wat gister geschied is, dan zal hij echter dubbel gaan boekhouden. Wil de rechterzijde deze taktiek onmogelijk maken door bij wijze van protest de Kamer te ver- laten, dan is T spreker wel. Zijn doel is dan bereikt. De heer Lohman verdedigt zich tegen de be- schuldiging, dat hij den Voorzitter zou hebben opgestookt. Verder zet hij breedvoerig uiteen, at in het nieuwe reglement van orde bepaald is, dat bij algemeene beschouwingen geen repaeken zullen worden gehouden. Overigens is het der rechterzijde onverschillig of een der eeien sociaal-democraten het woord voor repliek neemt, want die heeren hebben de eigenschap van herkauwen met sommige dieren gemeen en verspillen op deze wijze den natio- nalen tijd. De sociaal-demokratische fractie meent, dat de gansche Kamer zich voor haar leden moet buigen. Daarlegenover zijn er Kamerleden, waartoe spreker behoort, die den moed hebben om zich tegen verspilling van 's lands tijd te verzetten. (De sociaal-demokraten interrumpeeren her- haaldelijk). De heer Schaper blijft volhouden bij zijn houding. Onder herhaalde interrupties van den Voorzitter, zet spreker uiteen, dat de heer Lohman zich allures van vice-president of president aan- matigt. Spreker wil door zijn obstructie toonen, dat de meerderheid met hun zestigen toch niet de baas zijn op de wijze, zooals zij't gister ge- toond hebben, en dat het reglement van orde ook de minderheid de middelen biedt om zich daartegen te verweren. Als uit de rechterzijde dezen ochtend een andere stem ware opgegaan, dan tbaiis de heer Lohtnan liet hooreu, zou preker dit alsnog in gunstige overweging willen nemen (spottend gelachj. Thans echter niet en zullen de heeren stemmen De heeren hebben zich immers gister als stemmachines gedragen, nu kunuen zrj naar hartelust stemmen Daarna wordt voortgegaan op dezeifde wijze als in den aanvang der vergadering, nl. dat door de heeren Schaper en Duys beurtelings over elk der volgende wetsontwerpen, stemming gevraagd wordt, zoowel over de artikelen als over den considerans en het ontwerp en bloc. Tot de op deze wijze aangenomen wetsont werpen behoort o. a. de goedkeuring van de tusschen. Nederland en Groot-Brittannie en Frankrijk gesloten verdragen ter verienging van de bestaande arbitrageverdragen. Voor dat, op zijn verzoek, de 20ste stemming plaats vindt, verklaart de heer Schaper dat hij het er nu bij zou laten, en dat hij der linker zijde zijn verontschuldiging voor het oponthoud aanbood. De stemmingen hebben geduurd van even elf uur af tot dicht bij een uur. Na de pauze wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen het ontwerp op de klassen en samenstelling der gerechten en de jaarwedden der rechterlijke ambtenaren. Bij het ontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst met de Indische Spoorweg-Maat- schappij tot aankoop van deu spoorweg Batavia Buitenzorg, waarvan de eiudstemming op heden is bepaald, doet de heer Bos opmerken dat de nadere verdediging der overeenkomst door den minister bij nota gegeven, niet be- vredigend is, en ontwikkeld hij zeer groot bezwaar tegen de zeer hooge kosten van den aankoop, tien millioen 6 ton, waarbij het nog niet eens zal blijven. Spreker adviseert tot verwerping. De heer Colijn verdedigt het ontwerp, onder bestrijding van het standpunt van den heer Bos, dat de Regeering beter zou doen een eigen tweede lijn BataviaBuitenzorg aan te leggen. TER NEUZEN, 18 Maart 1910. De levering van grind ten behoeve van den polder Oud Westenrijk is bij loting gegund aan den heer G. Verhelst. Nadat Zondagavond een zeer druk bezochte generale repetitie was gehouden, gaf het muziek- gezelschap //De Vereenigde Werklieden" albier in het cafe La belle vue" op Maandag- en Donderdagavond haar laatste winterconcert voor buitengewone leden endonateurs. Beideavonden was de zaal geheel gevuld en werd de uit- voering van het uitgebreide programma tot het laatst toe met belangstelling gevolgd. Zoowel de muziekstukken als de voordrachten en blij- spelen hadden veel succes. Van de muziekstukken mag met lof gewaagd worden van de groote fantaisie voor 2 clarinetten, wijl daaraan, zoowel als uit de mazurka voor piccolo bleek dat de vereeniging leden telt die door volhardende studie goede resultaten ver- krijgen. Ook de nummers voor vol orkest gaven blijk van ijverige studie. Na de muziek kregen we verdienstelijk te hooren eenige voordrachten en duetten, waarna volgde de opvoering van de operette //De ge- leende koekepan", door eenige kinderen. Die kleine menschjes kweten zich bijzonder goed van hunne taakde opvoering had dan ook groot succes. Daarna volgde de klucht //Tobbende zuster- kunsten". De hoorders konden zich goed amu- seeren met den tobbenden schilder en den muziekmeester, en hunne lotgevallen. Vooral het dolle slot deed oubedaarlijk lachen. Toen kwam er redding en het was uit, ook dat deel van het programma. Voor algebeel slot volgde een geannimeerd bal. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 April o.ra. aan den ingenieur van den Rijks waterstaat der lste klasse, den heer J. Nelemans, vroeger alhier, den titel ver- leend van hoofdingeuieur. Met ingang van 1 April is P. Burgers, lichtwachter op den vuurtoren onder de gemeente Breskens, als zoodanig aangesteld bij het licht genaamd De Verklikker onder de gemeente Groede en is in zijn plaats benoemd I. Kesteloo van Zierikzee. De St. Crt. no. 64 bevat eene opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, voorgekomen in de week van 9 tot en met 15 Maart jl. In Zeeland kwamen voor vier gevallen van diphtheritis en wel een te Aardenburg, een te Goes, een te Vlissingen en een te Westdorpe, en vier gevallen van roodvonk, nl. een te Heinkenszand, een te St. Maartensdijk, een te Poortvliet en een te Wolphaartsdijk. Zoowel de garnalenvisschers op de Wester- Schelde, als die van Brouwershaven en van Stellendam hebben, naar aan de N. R. Grt. gemeldt wordt, het bedrijf reeds aangevangen. Er wordt buitengaats goed gevangen. De prijzen vijn daardoor reeds eenigszins gedaald. Er wordt zeer veel schar gevangen, die ook niet hoog in prijs is. Deze wordt aan particulieren afgeleverd opmerkelijk is het dat in geen jaren zooveel schar gevangen is als in het vorige seizoen, terwijl bij den aanvang van het nieuwe bedrijfsjaar deze visch nog niet verdwenen is. Hulst. Iu eene woning nabij de Dubbele Poort kan men tegenwoordig dikwijls getuige zijn van eene bijzondere dierenvriendschap. Voor het raarn eener benedenkamer licht dan een groote rossige kat met den rug naar de straat, het beest heeft het blijkbaar naar den zin. Over haar rug wandelt een klein tortelduifje niet grooter dan een mannenvuist, parmantig heen en weer en kijkt trotscb de straat in, alsof het tegen de toeschouwers zeggen wil, heb ik deze geduchte vijandin niet goed getemd. Koewacht. In de aangrenzende Belgische gemeente Stekene had zekere E., werkman, oud 25 jaren, Dinsdag verschillende herbergen be- zocht. In dronkemanswaanzin wilde hij zich van het leven berooven en legde zich's avonds op de rails van de spoorlijn. De trein reed over zijne beide armen. De ongelukkige werd hevig bloedend opgenomen. Door 3 genees- heeren werden zijne twee armen afgezet. Graauw, 17 Maart. Op de gisteren te Zand- berg, onder deze gemeente, gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 38 stuks hoornvee, waaronder 4 stieren, 16 paarden, een aantal kalkoenen, eenden, kippen en konijnen. Er heerschte minder drukte en kooplust dan verleden jaar, 't geen wel in de drukke werk- zaamheden in 't veld tijdens het mooie weer haar oorzaak zal vinden. Zondag 20 EHIaart SS10. M. v. C., oud 21 j., werkman te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar, veroor- deeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. L. M. C., oud 16 j., zonder beroep te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal, veroordeeld tot 6 weken gevange- nisstraf, met aftrek der preventieve hecht. H. B., oud 35 j., huisvrouw van C. L., veld- arbeidster te Zaamslag, is wegens mishandeling, veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. M., oud 24 j., veldarbeider te Koudekerke, is wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot 3 maanden gevang. met aftrek der preventieve hecht. Voor de rechtbank te Middelburg werden heden de volgende eischen gedaan. Tegen F. J. v. W., oud 32 j., polderwerker, wonende te Nieuw-Namen, wegens beleediging van een ambtenaar, eene boete van 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. Tegen E. v. A., oud 39 j., arbeider te Koe wacht, wegens diefstal van sparren uit een bosch, een ruaand gevang. Tegen A. d. B., oud 51 j., arbeider te Koe wacht, wegens diefstal van een snoek uit een fuik f 12, subs. 12 dagen hecht. Tegen P. F. W., oud 44 j., petroleumkoopman te Hontenisse, wegens diefstal van 5 kippen van zijn buurmau K. R., f 18 boete subs. 12 dagen hecht. Tegen C. H., oud 54 j., en C. v. d. W., oud 51 j., beiden bootwerkers te Ter Neuzen, wegens strooperij in vereeniging (het wegnemen van spruiten op eens anders land), f 15 boete subs. 15 dagen hecht. Tegen T. S., oud 22 j., metselaar te Eede, wegens beleediging van Belgische douanen, f 10 boete subs. 10 dagen hecht. Uitspraak in al deze zaken Dinsdag22Maarta.s. Lolcaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., D. Bartk, de smid van 's Gravendeel. JlervOrmde Kerlc. r echtTz a e h. Arrondissements-Rechthank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken C. L. v. d. A., oud 39 j., onbezoldigd Rijks- veldwachter te St. Kruis, en F. T. d. J., oud 56 j., landbouwer te IJzendijke, zijn wegens openbare dronkenschap, veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Deze zaak was door den Hoogen Raad naar bovengenoemde rechtbank verwezen). Kantongerecht4e Ter Neuzen. Hervorm.de Kerlc. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bevestiging van de nieuwe Lidmaten. 2 u Ds. De Boer van Hulst. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9u., Ds.E.BaamsJr. en 2 u., Ds. E. Raams jr. Bevestiging van nieuwe Lidmaten. 9£ u., dhr. H. J. v. d. Ouden v. Ter Neuzen. 10 u., Ds. De Boer. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent, Hulst. Gereformeevde Kerlcen. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn, Bedieriing H. Avondm. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn, Nabetrackting. Axel A. 9 u. en 2 n„ Ds. Lammertsma. H. 9 u. en 2 u., Ds. Bruins. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. B. 9 u en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 n., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeevde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde r/emeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lolcaal „Eben-IIaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie in de consistoriekamer achter de Pastorie. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, Viering van het H. Avondm. en 2 u Ds. A. Timmerman. Hoek. 's Avonds 5 u., Ds. E. Raams Jr., Voorbe- reiding H. Avondm. Zitting van 17 Maart 1910. t'eroordreld zijn: A. J. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f 30, subsidiair 20 dagen hechtenis, met bevel tot teruggave der in beslag genomen kruik en ilesschen met inhoud. P. J. D., verlofhouder te Sas van Gent, ter zake van het geven van een openbare vermakelijkheid zonder ver- gunning van B. en W., tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van met een voertuig, buiten de grintbaan rijden, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. M. v. D., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. W., timmerman te Zaamslag, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete van 5, subs 2 weken tuchtschool. C. d. G., zinkwerker en F. S., timmerman beiden te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. P. J. R., bakkersknecht te AxelJ. B. P., koopman te BoschkapelleP. D., voerman te Ter Neuzen, ter zake van trekdieren onbeheerd laten staan, ieder toteeneboete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. S., werkman en C. R., werkman beiden te Assenede E. F. L., schipper te PhilippineC. L. v. d. H., visscher te Clinge, ter zake van het bevisschen der Schelde, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. B. P., koopman te Boschkapelle, ter zike van over treding van het Reglement op bescherming der Trekhonden, tot 2 boeten een van 1 en een van 3, subs. 1 en 2 dagen hecht. D. C. W., winkelier te Axel, ter zake van IJkwetover- treding, tot 2 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring der twee ge- wicnten. E. H. G., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van Jachtwetovertreding, tot eene boete van f 15, subs. 8 dagen hecht. H. L., arbeider te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van 10, subs. 4 dagen hecht., met verbeurd verklaring en vernieling der wildstrikken met touw. C. v. D., werkman; A. J. d. 1. L., slagerF. d. B., landbouwer alien te Ter Neuzen, ter zake van het in de provincie Zeeland als gebruiker van een waterleiding niet zorgen dat deze op de bepaalde tijdstippen zuivec en op de bepaalde breedte en diepte wordt gehouden, ieder tot e.ene boete van f 5, subs. 1 dag heiht. F. d. M., werkman te Bouchaute, ter zake van het rapen van schelpdieren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. W., grondwerker te Hoek, ter zake van Leerplicht- wetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. C. d. C., arbeider te Axel, ter zake van Leerplicht- wetovertreding, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. C., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. d. B., brouwersknecbt te Hulst en J. d. P., land bouwer te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hec'nt. M. D., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. R. d. B., machinist te Antwerpen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. J. I)., muzikant te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag becht. J. v. C., werkman te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. J. R., landbouwer; A. d. R., slager; C. R. V, koopman; L. K., commissionnair alien te Axel; J. v. L., koopman M. P. M., knecht, beiden te Ter Neuzen p. M. D. v. d. P., onderwijzer, te Zaamslag; P. B., landbouwer te ExaerdeP- d. Z., landbouwer te Boschkapelle, alien ter zake van het lietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. L. G., varensgezel zonder woonplaats, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. M., leurder te Ter Neuzen, ter zake als voren bij derde herhalingtot hecht. van drie weken. Oulslaseii van reclitsvervolsius A. b. E., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch T. d. C.,' veldarbeider te Westdorpe, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht. y©sproli<5D i J. v. d. W.,molenaarteZaamslag, ter zake van overtreding der Arbeidswet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5