i e e No. 5432. Zaterdag: 19 iVlaart 1910. 50e Jaargan^. Landbauwberschten. Gemengde berichten. :ei:eo:e&so?:ki bXjJlud. Buitenland. A B 0 N N E M E N T F ranco per post en voor Per cine maanden binnen Ter Neuzen j 1,— Nederland 1,10. Yoor Beigie 1,40. Voor Amerika 1,3 het overige Buitenland 1,05. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regei meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telofoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren on den dag der uitgave. Het Fransche likwidatie-schandaal heeft voor het kabinet-Briand geen directe nadeelige ge- volgen gehad. Na de Kamerzitting van Dir.sdag is een vertrouwensmotie in de regeering aan- genonien. De vergadering was rumoevig en zenuwachtig. Minister-president Briand bield weer een redevoering, waarin hij aan de Kamer goed- keuring zonder voorbehoud vroeg. De Minister van Justitie heeft een controle ingesteld, die de arrestatie van Duez tengevolge had. ,/lk had, zei Briand, heden voor de Kamer kunnen komen met daden, dat wil zeggen, met slachtoffers, maar het is mijn gewoonte niet een arrestatie te gelasten, enkel omdat ,/inen" het vraagt. Indien //men" mijn persoon wil, om zich gerust te- stellen, indien de republikeinsche partij die noodig heeft om ter verkiezing te gaan, ben ik bereid af te treden." Briand zei voorts, dat, indien Barthou Dins- dag gezegd had dat de magistratuur was besmet, hij zou hebben geprotesteerd. (De rechterzijde roepthij heeft het toch gezegd Barthou heeft toen gezegd dat er, z. i., „aanleiding be- stond, om na te gaan, of er niet iets verrot is aan onze gerechtelijke organisatie, en of het geen tijd werd, er het gloeiende mes in te zetten." Barthou bedaukte te-midden van het ruinoer Briand. Hi] zei dat hij slechts van gerechtelijke beheerders had gesproken. Het runioer dwong den Minister te gaan zitten. In het eind van zijn rede betoogde Briand dat het republikeinsche regime niet verant- woordelijk is voor dit schandaal. Bet land heeft niet gemeend, profijt te trekken van het wereld- ljjke werk. De paar ontbrekende millioenen zullen de kiezers er niet toe brengen, het wereldlijke werk af te keuren. De radico-socialist Binet deed een beftigen uitval naar Millerand. Hij verweet dezen Mi nister te zijn geworden, na flinke honoraria te hebben opgestreken in de zaak der congregaties. Men moet een eind maken aan het bestaan van parlementsleden, die zich met andere zaken bezighouden dan die van het land. //Is het kabinet solidair met //Millerand"? vroeg Binet leukweg. Jaures verweet Briand te aarzelen om Mille rand en de gemeenschappelijke eer van het kabinet te verdedigen. Toen snelde Briand weer naar de tribune om te verklaren //Millerand is voor mij een medewerker en vriend. Ik laat mijn vrienden nooit in den steek." Briand zonderde natuurlijk zijn vroegere revolutionnaire vrienden uit. Maar zijn verdediging werd koel ontvangen, zelfs ging er eenig gejouw op. Van de 7 ingediende moties werd er een door de regeering aanvaard. Om half negen Dinsdag- avond had Briand de vertrouwens-motie met groote meerderheid (34080) binnen. Dat deze likwidateurs op groote scbaal zaken dreven, blijkt hieruitDuez had 13 congre gaties te likwideeren, waartoe 2000 gebouwen behoorden. Aan Menage werden 53 likwidaties toevertrouwd en Lecouturier had 78 congregaties onder zijn beheer, waarvan alleen de Broeders- congregatie te Ploermel (Bretagne) uit 366 gebouwen bestond en tevens het Karthuizer- klooster. Een gerucht wil, dat ook Lecouturier ge- arresteerd zal worden. Nog meer misdrijven worden denjikwidateur Duez ten laste gelegd, nl. het valschelijk gebruik maken en misbruiken van een blanco-onder- teekening en misbruik van vertrouwen. Op deze misdrijven staat dwangarbeid. Bij de begrooting van den kanselier heeft de Duitsche Rijksdag een sociaal-democratische motie aangenomen, waarFr een wet wordt ge- eischt. volgens welke de rijkskanselier voor de uitoefening van zijn ainbt aan den Rijksdag Terantwoordeliik is. Zijn verantvvoordelijkheid strekt zich over alle politieke handelingen en verzuimen van den keizer uitde verantwoor- delijkheid van den rijkskanselier wordt geregeld door het staatsgerechlshof. Duitschland wordt, langzaam aan, een consti- tutionee! land De Minister van Buitenlandsche Zaken deelde mee, dat spoedig het prijzenhof, hetwelk door het Duitsche initiatief op de Haagsche confe- rentie is ontstaan, in werking zal treden. Kiesrechtbetoogingen te Kiel hielden Dinsdag een groot aantal arbeiders van hnn werk. De werkgevers besloten de arbeiders, die zonder kennisgeving wegbleven, te straffen. Na de vergaderingen hadden botsingen met de politie plaats. Eenige agenten moesten de wijk nemen in winkels, waarvan het gepeupel de ruiten vernielde. Een aantal personen beliepen letsel een paar politiemanneu zijn door steenworpen verwond. Dinsdagavond werd te Berlijn weer -op 50 vergaderingen voor 't algemeen kiesrecht in Pruisen gepleit. Een straatbetooging lag niet in het plan. Yolgens berichten uit Petersburg zal de Czaar in Juni een reis door den Balkan maken om Sultan Mobamed en de Balkan-Koningen een bezoek te brengen. Men schrijft ons In verband met ons bericht omtrent de vlas- industrie in het nummer van verleden Zaterdag kunnen we nog het volgende uieldeu, waaruit blijkt, dat we niet te veel zeiden, toen we be- weerden, dat de Belgen, die ons vlas opkoopen, met de groote winsten gaan strijken. Toevallig kwam ons deze week het jaarverslag onder de oogen van den Nederlandscben consul te Brugge over het jaar 1908 Aan dit jaarverslag ont- leenen wij het volgende (de cursiveering is van ons) De teelt en de beirerldng van het vlas vormen een belangrijke bron van inkomsten voor de bevolking van Vlaanderen. De markten van blauw vlas (nainelijk groen geroot) worden te Brugge. Gent, Lokeren, St. Nicolaas en Thisselt gehouden. Velehuizen doen daar inkoopen voor AmerikaFrankrijk JapanGroot Britannie, ItalieDuitschlandenz. Het ter markt opgekockte vlas wordt dadelijk betaald. Kortrijk is de voornaamste vlasmarkt. Vele lersche kooplieden bezoeken deze markt en hebben daar soms ook magazijnen. Zulks is ook het geval met het syndicaat der Amerikaansche spinnerijen. Kortrijk verzendt jaarlijks ongeveer' 100,000 balen vlas voor eene waarde van 25 millioen francs, voornamelijk naar Ierland, Frankrijk en Duitschland. Het te Eecloo ver- kochte vlas is afkomstig uit de polders en wordt in kuipen geroot. Deze soort is editor minder gewild dan die van Kortrijk. De totale productie bedroegin 1908 ongeveer 200,000 balen ter waarde van 40 millioen francs. Het vlas voor Ierland wordt te Gent opge- slagen, terwijl dat voor Amerika, Japan "en Mexico van Antwerpen wordt verzonden. De haven van Zeebrugge schijnt voor de verzending van vlas eene toekomst te hebben." Wat zeggen onze landbouwers daarvan, is dit niet om van te watertandenTerwijl wij ons vlas haast niet kunnen verkoopen dan groen van het land, verzendt het kleine Beigie jaar lijks 200.000 balen bewerkt vlas naar alle streken der wereld, zelfs naar de Ver. Staten, Japan en Mexico. Hoe komt dat? Alleen doordat Beigie den naam heeft het vlas goea te kunnen rooten en bewerken. Beigie koopt groen vlas in Rusland, Frankrijk en Nederland, root het in de Leie en op andere plaatsen en verzendt het. Daardoor onfstaat een bloeiende vlashandel, waarbij honderden, ja duizenden hun brood verdienen. Nu hebben de deskundigen in het Noorden ■nor proeven bewezen, dat zoowel uit een technisch als uit een finantieel oogpunt de vlasbewerking even goed in ons land als in Beigie kan geschieden. Is het dan niet onze plicht, daarmede minstens eens een proef te nemen Wij hebben eens onderzocht, wat de vlas- cultuur in ons land tegenwoordig beteekent. Aolgens het Laudbouwverslag van 1908 (dat van 1909 is nog niet verschenen) uitgegeven van wege het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel (Directie van Landbouw) werden in 1908 in ons land op 14,394 H. A. vlas verbouwd tegen 16,818 in 1907 en 21,293 in 1870. Het meeste vlas wordt verbouwd in onze provincie, namelijk op 5712 hectaren tegen 6311 in 1907, dan volgt Groningen met 4333, Friesland met 1801 en Noord-Brabant met 958 hectaren. In Drente, Overijsel, Gelderland en Utrecht wordt geen vlas verbouwd, in de andere provin- cieu zeer weinig. Wij verkochten in 1908, meest aan Beigie, ruim 36 mill, kilogram ongeroot, onbewerkt en ongezwingeld vlas, dus groen van het land, circa 6 mill, ruw, geroot en gezwingeld tegen ruim 9 mill, in 1907 en 706,000 kilogr. gehekeld vlas voor eene waarde van 4,2 mill, gulden. Was dit vlas in ons land geroot, dan zouden voor de bewerking noodig zijn geweest circa 8000 werklieden, aan wie te zarnen 21/3 a 3 mill, gulden arbeidsloon zouden zijn uitgekeerd. Was het hier bovendien gezwingeld, dan zou het uit te keeren arbeidsloon nog veel aanzien- lijker geweest zijn en zou in den winter over geen werkeloosheid geklaagd zijn. Hieruit volgt, dat de vlascultuur, ofschoon achteruit gaand, toch nog zeer belangrijk is, vooral in Zeeland, dat er daarom pogingen moeten worden aangewend om den vlasbouw nog voordeeliger te maken, hetgeen kan ge schieden door de oprichting eener fabriek, waar de louwwaterroting op doelmatige wijze wordt toegepast. Mocht men echter van particuliere zijde hier niet tot de oprichting eener dergelijke fabriek durven overgaan, dan zou het overweging ver dienen het Rijk te verzoeken een proeffabriek te stichten, waar verschillende practische vragen omtrent de vlasbewerking opgelost kunnen worden. Wellicht was het Rijk ook wel genegen onder bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan een van particuiiere zijde op te richten fabriek. Men moet niet vergeten en dat zal het Rijk wel inzien dat bij de herleving onzer vlasindustrie niet alleen onze landbouwers, maar vooral onze veldarbeideis belang hebben en dat er ook onze handel niet weinig mee zou gebaat zijn. Uit een discussie in den Yelser Raad. De Voorzitter geeft gelegenbeid tot de rond- vraag. Na de gebruikelijke klachten over wegen enz. is het woord aan den heer Koelemey Mijnheer de Voorzitter, ik voel mij gedrongen afkeuring uit te spreken dat bij den brand bij Limbach te Santpoort last is gegeven met spuiten op te houden. Dat zal wei weer den heer Netscher gedaan hebben. Nu was wel de wind oostwaarts, maar de heer Netscher is toch geen heer over wind en golven, dat hij de zekerheid kon geven dat de wind niet zou omgaan en gevaar zou komen voor omliggende perceelen. De heer Netscher Mijnheer de Voorzitter, ik dacht wel weer dat ik de schuld zou krijgen, er gebeurt nu eenmaal niets in de gemeente, of Netscher heeft het gedaan. Als de poes van den burgemeester buikpijn heeft, moet Netscher er als een wonderdokter bijgehaald, want diens schuld is hetMaar al wordt mijn hnid nu al tamelijk dik tegen al die verwijten, ditmaal ben ik toch geheel onschuldig. Ik lag reeds op een oor, toen het bevel tot staken is gegeven. Maar bovendien stond de geheele brandweer gereed op het terrein, om maar bij het kleinste vlammetje weer op te treden. De heer Koelemey Maar wat heb je nu aan werklui die stilstaan De heer Netscher Maar er was geen reden om te spuiten, en dan spuit je toch niet. De wacht werd eenvoudig gehouden. Men verwijt een sluiswachter, die geen schepen door krijgt, toch ook niet dat hij de deurtjes niet den heelen dag niet open en dicht doet En nadat de heer Netscher aangetoond had met deze zaak niets uitstaande te hebben, de heer Koelemey door de hilanteit onverstaanbaar nog wat sputterde, werd het incident ge- sloten. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat een jachtopziener in een bosch bij Yils het ge- raamte van een adeiaar heeft gevonden en daar- naast het skelet van een kind. Daar in die buurt onlangs een kind spoorloos is verdwenen denkt men dat het kind destijds door den ade iaar is weggevoerd. In een Moravisch dorpje in de buurt van Konitz zijn zeventien huizen door een grooten brand vernield. Vier menschen vonden hun dood in de vlammen. De dorpsbewoners wilden Sen huiseigeuaar, bij wien de brand was uitgebroken, iynchen en hem in de vlammen werpen, daar men hem beschuldigde den brand gesticht te hebben. De politie heeft echter de menigte verhinderd haar voornemen ten uitvoer te brengen. Te Roestsjoek in Boelgarije had een Turksch mehje van zestien jaar zich op een jongen Boelgaar verliefd. Daar echter hare ouders tegen de verbintenis waren, vluchtte het meisje naar oud Boelgaarsch gebruik naar de ouders van den man. De ouders van het meisje wisten voor het gerecht te bewerken, dat hun dochter hun teruggegeven zou worden. Zondag zou dit gebeuren. Voorzichtigheidshalve was de jonge Turksche uit het liuis van haar verloofde naar een bureau van politie gebracht. Zondag, bij het aanbreken van den dag, werd dit bestormd door den ver loofde en zijn aanhang. Het meisje werd ge- schaakt. De te hulp geroepen troepen haalden de schakers op de groote markt in, omsingelden hen en verlangden de uitlevering van het meisje. De menigte wierp daarop met steenen en naar het heet. werden er ook revolverschoten gelost. Vier soldaten en de divisie-commaudant generaal Radko Dimitrief werden gewond. De troepen scboten eerst met los kruit, en toen de menigte zich bleef verzetten, een salvo met scherpe patronen. De uitwerkiug was verschrikkelijk. Vijftien menschen bleven op de plaats dood, dertig werden gewond. JEen draadlooze zah-telegraaf. Professor Cerebotani, die eigenlijk priester is aan de Frauenkirche te Munchen, heeft een zaktelegraaf-zonder-draad uitgevonden. Het apparaat is ongeveer zoo groot als een pakje lucifers en om te kunnen telegrafeeren heelt men niets meer noodig dan een stang, die de electrische golvingen opvangt. Aan den voor- kant van het toestel bevindt zich een wijzer- plaat met de verschillende letters van't alpha- beth. De wijzer wijst de geseinde letters aan. De proeven welke Cerebotani in het bijzijn van verschillende vaklieden nam, slaagden alle uit- muntend. Aan een bepaalde afstand is men bij het telegrafeeren niet gebonden de werking van het apparaat hangt alleen af van de lengte der electrische golven en de daarmede in ver band staande inschakeling op het station van ontvangst. De aanleiding tot de uitvinding was, zooals Cerebotani schertsend verhaalde, een verkeerd bericht in een blad Toen hij ongeveer een jaar geleden te Munchen een voordracht hield over de werking van geringe electrische energie- hoeveelheden op grooten afstand, beweerde een Fransch blad, dat hij een draadlooze zaktele- graaf had uitgevonden. De professor protes- teerde, maar op zijn protest werd niet gelet. Nu bleef hem, naar hij verklaarde, niets anders over dan het ding werkelijk uit te vinden. versohijn* MttanrtP"., Woenadn^- en Vrijdasavnnd, aligezOBderd op Feestdnaren- tte »'l ratio. 1*. A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1