Ter Ksuzensche CouTant Zaterdag 12 Maart 1910. No. 5429. IDZSK/DE BLAD. Binneniand. FETJILLETON. TWEEOE ICAK1ER. Vergadering van Donderdag. Sociale verzekering. De heer Duys zet zijn gister afgebroken rede voort. Hij kritiseerfc breedvoerig de agitatie van de groote werkgevers tegen de ongevallen- verzekering en de Rijksverzekeringsbank. Tegen laatstbedoeld lichaam gebruikt men z. i. bet wapen van duurte, docli uitsluitend met de ge- heime bedoeling de publieke opinie tegen de bank te bewerken, en propaganda te maken voor de Risico-overdracht. Spreker aclit de Rijksver- zekeringsbank veel beter in staat tot bet nemen van veiligheidsmaatregelen, dan de Risico- overdracht, en zou wenschen dat in bet vast- stellen van de premie door de Bank een aan- moediging zou leggen tot bet nemen van veiligheidsmaatregelen een lage premie als de industrieel veiligheidsmaatregelen neernt, en een premie-verhooging als hij dit nalaat. Maar en hierin ligt nu juist het slecbte van het systeem der risico-overdracht als de werk- gever nalaat veiligheidsmaatregelen te nemen, kan hij terecht bij de Risico-maatschappijen tegen een lagere premie. Vervolgens kritiseert spreker langdurig bet beleid van den Minister inzake de landbouw- ongevallenverzekering, en betoogt dat spoed moet worden gemaakt met uitbreiding van de ongevallenverzekering tot den landbouw. De heer De Klerk wenscht onder artikel 10 der Ongevallenwet, bevattende de verzekerings- plichtige bedrijven, den boschbouw opgenomen te zien. Verder houdt spreker een pleidooi voor Staatspensionneeringhij beschouwt verplichte ouderdomsverzekeriDg als onbillijk en onrecht- vaardig. Spreker meent dat door een doeltreffende propaganda bij het Nederlandsche volk voor Staatspensionneering, een toekomstig Minister niet laimer zal kunnen weerstand bieden aan den volkswil. Niet deze Minister, want bij hem moet men niet er op aandringen, omdat Staatspensionneering indruischt tegen de be- beginselen der partij van Minister Talma. Na de pauze wordt de eindstemming gehou- den over het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht. Het wordt zouder stemming goedgekeurd. Besloten wordt aan de agenda nog toe te voegen eenige ontwerpen en conclusies, o. a. de overeenkomst betreffende de spoorweg Batavia Buitenzorgeen adres van den gepens. overste der huzaren Rorner, en de motie-Marchant be treffende een onderzoek nopens's lands defensie, indertijd bij de behandeling der Oorlogsbegroo- ting ingediend. Bij de voortzetting der bespreking van de sociale verzekeringen, verdedigt de heerTydeman de risico-overdracht, die uitstekend werkt, niet- tegenstaaande de tegenstanders haar bezwaren bij elke gelegenheid voorop stellen. Spreker bestrijdt met statistiek, dat vele ver- zwijgingen van ongevallen er door zouden voor- komen. Bestrijdende de argumenten van den heer Duys, merkt spreker op, dat deze in zijn rede den indruk maakt van een ambtenaar, die ein- deli]k eens op voet van gelijkheid met zijn chef kan debatteeren. De heer Duys //Dat is een vuile insinuatie." Magdalen holde naar boven, maar't was reeds te laat. De buitendeur werd opengebrokeu. Ze hoorde reeds de stem van haar echtgenoot, die haar volgde. „Magdalen, blijf staan beval hij. Hij greep haar bij de keel. „Mijnheer Jerningham, mag ik u verzoeken Dominee Tempest, wilt u beneden postvatten en toezien, dat er niemand ontsnapt." Frank was binnen weinige seconden boven. Een harde schreeuw wees bun den weg naar Eleonora. z/Eleonora //Frank!" antwoordde een half door tranen verstikte stem. Hij rammelde aan de deur, maar deze was gesloten. //De sleutel," beval hij. //De sleutel." Magdalen bewoog zich niet. De prins schudde haar heftig dooreen. Ze wierp den sleutel op den grond. Spreker dringt er bij den Minister op aan, de risico-overdracht tot hoog bleroei te ont- wikkelen. De heer Nolens dringt er op aan, de onge vallenverzekering tot den landbouw uit te breiden. De heer Anker man, die eenigen tijd de zit- tiugen niet kon bijwonen, na het ondergaan van een operatie, was weer tegenwoordig. TER NEUZEN, 11 Maart 1910. Op eenvoudige wijze had gisterenr.amiddag de begrafenis plaats van wijlen den heer P. Moes, ridder in de Oranje-Nassau-orde, lid van den gemeenteraad en van de Provinciale Staten. Bij den stoet van familie en vrienden sloten zich ook aan Burg, en Weth. dezer gemeente met den seeretavis en de leden van den gemeente raad, benevens de leden van het Burgerlijk Armbestuur en vertegenwoordigersder brand weer. Bij de geopende groeve werd de overledene herdacht door Ds. Timmerman, Herv. predikaut, die er op wees dat de overledene in vele kringen eene ledige plaats zal achterlaten en dat vooral in zijn naasten familiekring zijne groote zorg- zaamheid zal gemist worden, terwijl hij voorts eenige woorden wijdde aan de beteekenis van deze plechtigheid. De oudste zoon van den overledene, de heer M. Moes, dankte, mede nam ens de familie, voor de laatste eer, zijn vader bewezen. In de gisterenavond gehouden vergadering van commissieleden der Oranjevereeniging is be sloten oin op den eersten geboortedag van Prinses Juliana, des middags eenige volksspelen te houden, terwijl des avonds de medailles zullen worden uitgereikt aan de vereenigingen die ver- leden jaar ter herdenking van de geboorte van Prinses Juliana, hunne medewerking hebben betoond. In de Woensdagavond gehouden verga dering van de afdeeling der vereeniging Volks- onderwijs" alhier werd de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Met genoegen werd vernomen van het goede resultaat dat de op initiatief der afdeeling ge- vormde commissie voor schoolreisjes daarmede verkrijgt. In de vacature van penningmeester, ontstaan door het vertrek van den heer De Masier werd gekozen de heer A. G. J. F. Schagen van Leeuwen. Voorts werd besloten tot het organiseeren van een propaganda-avond. Bij besluit van Z. M. Koning Albert van Belgie, d.d. 1 Maart 1.1., is algemeene kwijt- schelding van straf verleend aan de deserteurs van het Belgische leger. Bij Kon. besluit is aan den heer F. Lauret, gewezen opziener der eerste klasse der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, te Ter Neuzen, met ingang van 1 Nov. 1909 een pensioen toegekend van f 622 's jaars. Bij Kon. besluit is benoemd tot hulp- sluismeester bij het kanaal door Walcheren, te Vlissingen, de heer D. Verhelst, vroeger sluis- kuecht alhier, thans brugwachter te Middelburg. De kunstavond in het ,,Nederlandsch loge- ment" op j.l. Woensdagavond, was matig be- zocht. De niet groot blijkende belangstelling voor dergelijke gelegenheden lokt voor de onder- nemers niet uit tot eene herhaling. De opvoering van het blijspel „Een man te trouwen" waarin mevr. Van der Wielen 5 ver- schillende rollen vervulde, en van het klucht- spel ,,De gruweldaden van Fieberman", was vooral een succes voor mevr. Van der Wielen en den heer Jules Moens. Deze hadden ook veel succes met de door hen gegeven voordracbten. Bij dedramatischemonoloog ,,Kermisreizigers," gelezen door den heer Van Elsen, ging hoe goed ook gelezen, door het lezen veel van den indruk te loor. Een flink orkest, onder leiding van den heer L. Goudstikker, wisselde op verdienstelijke wijze de verschillende nummers op het tooneel af. Een gezellig bal hield een deel der aan- wezigen nog geruimen tijd bijeen. Bij de gehouden inschrijving van nieuwe leerlingen aan de ambachtsschool te Hulst hebben zich dit jaar 23 candidaten opgegeven voor plaatsing, n.l.11 timmerlieden, 11 smeden en bankwerkers en 1 schilder. Men schrijft ons Reeds enkele maleu hebben wij er op ge wezen, hoe treurig het, vooral voor den veld- arbeider is, dat de vlascultuur en de vlas- bewerking, voor eenige jaren nog zoo'n voorname bron van inkomsten, in deze streken meer en meer achteruitgaat. De inkrimping van den vlasbouw, indien zij van blijvenden aard mocht blijken, zal voor den landbouwer, doch vooral voor den arbeider van zeer groot nadeel zijn. Men heett berekend, dat elke hectare vlas vervangen door een hectare graau of peulvruchten voor de veldarbeiders eene vermindering van arbeidsloon van ongeveer 50 gulden beteekent. In deze streken kon men reeds goed de gevolgen zien van de verminde ring van de vlascultuur. Vroeger konden alle arbeiders vooral gedurende den zomer, een flink daggeld verdienen met het vlas, thans moeten de zonen van onze veldarbeiders in Duitschland of elders werk gaan zoeken en vaak arbeid verrichten, waaraan vele gevaren ver- bonden zijn. Als men een statistiek opmaakte van de vele jonge menschen uit deze streken, die in Duitschland den dood gevonden hebben, men zou verbaasd staan. Wij willen dan heden nog niet spreken over den achteruitgang op gebied van godsdienst en zeden. Kon men daarvan een statistiek opmaken, men zou nog vreemder opkijken. Elke poging dus, dieaan- gewend wordt, om onze arbeiders in eigen kring werk en brood te verschaffen, zal voorzeker door ieder weldeukend mensch toegejuicht worden. in het Noorden van ons laud, waar de vlas cultuur ook sterk achteruitgaat, hebben zich reeds een aantal belangstellenden, waaronder voorname personen, vereenigd om mede te werken tot herleving van de vlasindustrie. Deze belang stellenden hebben de zaak van alle zijden onder- zocht, tal van proeven genomen, gaan zien, hoe in het buitenland de vlasbewerking is en zijn eindelijk tot het besluit gekomen om te be- proeven door verbeterde vlasbewerking den vlasbouw hier te lande weer in eere te her- stellen. Een der voornaamste factoren toch, die be- lemmerend werkt op den vooruitgang van den vlasbouw, is de omstandigheid, dat het vlas steeds voor het overgroote deel in het buiten land, voornamelijk in Belgie, groen moet worden verkocht. Voor den landbouwer heeft die afle- vering aan buitenlandsche handelaren de groote schaduwzijde, dat de vreemdeling met de meeste voordeelen gaat loopen en onze landbouwers zich moeten vergenoegeu met den prijs, die vreemde handelaren hen willen betalen. Voor den veldarbeider is dit verkoopen van vlas te velde allernoodlottigst. De Belgische kooplieden komen met hun eigen volk het vlas afdoen, binden, laden en vervoeren, in Belgie wordt het geroot en gehekeld en onze arbeiders kun nen er op staan kijken. Door nu over te gaan tot een verbeterde vlasbewerking hier te lande hopen bovenge- noernde belangstellenden al die vreemde hande- laars te kunnen missen. De bedoeling is met een kleine fabriek te beginnen ten einde de bevvijzen te leveren, dat uit een technisch, zoo- wel als uit een finantieel oogpunt de vlasbe werking even goed in ons land kan geschieden als in Belgie. De methode, volgens welke de op te richten fabriek haar bedrijf zal uitoefenen, verschilt in velerlei opzicht van de bestaande methode der Nederlandsche vlasindustrie. Vooreerst wenscht de fabriek het vlas ge- repeld te ontvangen, en laat al de verschillende bewerkingen als wieden,' plukken, oogsten en repelen aan den verbouwer over en vervolgens zal in de op te richten fabriek het roten ge schieden naar de eischen der bacteriologiscke wetenschap, in water dat op eene bepaalde tem- peratuur wordt gebracht en gehouden en dat doelmatig wordt ververscht. Het rootproces, dat naar de oude methode van 8 tot Udagen duurt, loopt naar dit systeem in 2 a 3 dagen af. Laten onze Boerenbonden eens in overweging nemen of ook in deze streken geen pogingen kunnen aangewend worden om te komen tot de herleving van onze vlascultuur en onze vlas bewerking. Men heeft hier wel eene Coopera- tieve Suikerfabriek opgericht, zou eene Coopera- tieve fabriek voor vlasbewerking, zooals men die in het Noorden wil oprichten, tot de on- mogelijkheden behooren Denkt toch eens aan onze veldarbeiders, die lichamelijk en geestelijk achteruit blijven gaan, als ze gedwongen worden te werken in Duitsche fabrieken en Duitsche mijnen. Zaa ill slag, 11 Maart. De derde aanbieding van de beeten, te zaaien door de leden van den bond van beetenverbouwers alhier had tot resultaat, dat de beeten aan te voeren aan den Margaretha- en aan den Eendragtpolder werden gekocht door den heer A. Dees c.s., ad /13,65 per 1000 Kg., onder conditie dat het inladen, opkorten enz. ten laste komt van de landbouwers, en verder onder de conditie's voor de levering gesteld door de cooperatieve fabriek. De beeten te leveren aan het kipspoor werden gekocht door den heer Pb. van Dixhoorn voor 12,50. De beeten te leveren aan de losplaats te Axel werden niet gegund. Sas van Gent, 11 Maart. Onder veel be langstelling werd heden rnorgen het stoffelijk overschot van het zoo droevig om het leven gekomen jongetje A. v. H. grafwaarts gedragen. De lijkbaar werd gevolgd door een groote stoet familieleden en vrienden, alsook de schoolkin- deren van school A met hunne onderwijzers. Benevens een krans der familie, werd ook door de schoolkinderen een prachtige krans op het graf neergelegd, met opschrift: „Aan onzen beminden makker rust zacht". Onder leiding van het hoofd der school den heer Michielsen werd aan de groeve door de schoolkinderen een toepasselijk lied gezongen, wat voor de aan- wezige menigte zscr aamdoenlijk was. Sas vail Gent. In de Donderdag gehouden raadsvergadering met afwezigheid van den heer Gross werden de geloofsbrieven van den heer E. Buijsse onderzocht en goedbevonden en tot toelating besloten. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aangenomen een sehrijven van Ged. St. houdende goedkeuring verordening op het herhalingsonderwijs. Ingevolgj missive van Ged. St., met nota van bedenkingen omtrent wijziging politieverordening werd besloten de verordening in dien geest te wijzigeti waardoor het sluitingsuur alleen van toepassing zal zijn op de localiteiten, waarvoor in den zin der drankwet verlof is verleend. Hierbij maakte de heer Hamelijnck de opmer- king: ,/daar kan men niet tegen zijn, we zullen er veel bij gewonnen hebben, nu kan men blijven zitten, als men van het verloflokaal in een ander lokaal overgaat." De subsidie voor het algemeen armbestuur over 1909 werd met 100,- verhoogd. Eenige af- en overschrij vingen der begrootingen 1909 en 1910 werden goedgekeurd. Van de geldleeningen 1893, 1894 en 1904 'tVolgende oogenblik lag Eleonora snikkende in Franks armen L11I. Dominee Tempest en Frank Jerningham braeh- ten Eleonora naar het huis van juffrouw Dearwen. De prins nam zijne vrouw mede Amalia ver- zoekende hem te volgen. Hij beloofde haar een flinke som, watineer zij alles vertellen zou. Juffrouw Polly liep Eleonora in de gang te gemoet en schreide en lachte toeu zij het meisje veilig in hare armen hield. z/Wanneer we den prins niet gehad hadden, was ik nu misschien verloren geweest," snikte Eleonora. //Wanneer het enkel voor mij zelf was, zou ik vragen Magdalen ongestraft te laten maar ik denk aan de arme Violet." z/Gij zijt Violet," zei Frank innig; //maar voor mij zult ge altijd Eleonora blijven." »Ja, maar de andere Violet, die vermoord werd." z/Het gerecbt moet haar loop hebben," zei Frank. //Het arme kind moetgewroken worden." Kolonel Browne trad even later binnen. Zijn gelaat was doodsbleek. z/Lieve Violet," zei hij. ffAch, wat gelijkt ge op uw moeder. En ik heb u al dezen tijd dood gewaand en nu heb ik u weer." Hij wendde zich tot de andere aanwezigen. z/Ik kom van Scotland Yard en ontmoette den prins, die me vertelde, dat 't arme kind gevonden was. Waar ben je toch al dien tijd geweest, lieve Frank Jerningham nam hem ter zjde en vertelde hem alles. Johan Tempest ging terug naar zijn ge- meenteleden een eenzaam man. Kolonel Browne ging naar Scotland Yard om de noodige stappen te doen, opdat aan het licht zou worden gebracht of de arme Violet haar natuurlijken dood gestorven was of niet. Frank en Eleonora bleven samen. Juffrouw Polly had het plotseling druk met hare huis- houdelijke plichten. ,/ls het waarheid," fluisterde het meisje. vJa, BevelingAlles komt nu in orde maar tusschen ons is een groote klove ge komen je enorme rijkdom." i/O, neen," zei het meisje verschrikt//dat nooit. Jij hebt genoeg voor ons, meer dan we noodig hebben om te leven, we zullen't mijne wegschenken. Ik wil er geen cent van aan- raken, hoewel het mijn rechtmatig eigen- dom is. z/Neen," zei hij ernstig. Gij hebt er reeht op. Ge hebt uw fortuin duur betaald. Nu moet ge er ook van genieten. Een gedeelte ervan kunnen we gebruiken om anderen gelukkig te maken." z/Goed dan," zei ze met een gelukkigen lach. ,/Lieveling," fluisterde luj. „Wij hebben zoo- lang gewacht, laat ons nu onzen huwelpksdag bepalen. De volgende maand, ja in lie" Zuiden is het dan zomer. We zullen daar heengaan en voor onbepaalden tijd rusten na al den stipd. En als we terugkomen zullen we het geluk van anderen helpen bouwen." Zij glimlachte hem tegen. Wanneer je wilt, lieve. Ik verlang niets anders dan geluk voor't oogenblik. Ik ben moe maar o, zoo gelukkig, zoo gelukkig Prins Schehersoff was met zijn vrouw naar huis gereden en had haar opgesloten even- als Amelia in een ander vertrek. Na zich door Eleonora op de hoogte te hebben laten brengen vaD den waren stand van zaken, ging hij naar zijne vrouw terug. z/lk weet alles", zei hij fier. Haar schoonheid kon hem niet meer vermur- wen dat zag zij terstond. z/Dat spaart mij de moeite, het te moeten vertellen," zei zij. z/Uw vader is dood." z/Hij zij mij, dat hij sterven ging." //En gij gaat ook sterven." //Wat bedoelt ge Ze zag hem verschrikt aan. (Wordt vervolgd). VAN o i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9