Nieuws- en I e hi e e n Ad ve rtentiebiad e e u w s g voor h-Vlaanderen. Openbare Verkooping. 393 stuks Gietijzer, Gemengde berichten. Zalerdasr 12 Maart 1910. 50e Jaargansc. L Landbouwberichten. YBRSLAG ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Inzending van advertent ADVERTEN TIEN: Voor elken regel meer 0,10. Van 1 tot 4 regels 0,40. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsmg derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. ien v6cr 3 ax en op den dag der uitgave. ZKUBJIE&S'X'IB] ZBL-AJD. DE BURGEMEESTER van TER NEUZEN, zal op SSinsrfag den I5B REaart I9IO, des namiddags te 2 lirebij de werkplaatsen van den Rijks Waterstaat aan de middensluis, in het openbaar a contant verkoopen wegende osigeween 5IOO K.G. Ter Neuzen, 5 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. TER NEUZEN, 11 Maart 1910. De St. Crt. no 58 bevat een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 2 tot en met 8 Maart 1910. In Zeeland kwamen voor een geval van typhus en febris typhoidea te Oud-Vossemeereen geval van roodvonk te Scherpenisse en twee te Vlissingen twee gevallen van diphtheritis te Aardenburg, drie te Boschkapelle, een te Hon- tenisse en een te Vlissingen. Hulst. Met ingang van 22 Maart is benoemd tot brigade-commandant.der marechaussee alhier de heer J. Favier, thans te Helmond. Aardenburg. Er is alhier een r.-k. kies- vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, Belgische onderdanen, die hier wonen en nog geen Nederlanders zijn, te laten naturaliseeren. De kosten worden gedragen door den bond, die ruim 100 leden of begunstigers telt. Aardenburg. Wij vernemen dat binneukort, en wel op het eind van deze maand, de aan- besteding zal plaats hebbeu van den bouw van een postkantoor met directeurswoning alhier. Biervliet. Woensdag, terwijl de baas naar Axel was, ploegden de knechts niet in het land der hoeve, doch in dat van buurman. Met die behulpzaamheid was buurman niet ingenomen. Het was een partij land waarop tarwe welig groeide. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te 's Hage stood terecht een gevaarlijk student, zekere J. A. Th., oud 23 jaar, wonende aldaar. Dit jongmensch is volgens eigeu verklaring bijzonder vechtlustig als hij dronken is. Op 8 December jl. was door hem met eenige kornuiten weer rijkelijk de flesch aangesproken. De heer J. W. S., directeur van een bankin- richting aldaar, wonende te Wassenaar, reed op den bewusten avond om half elf per auto naar huister hoogte van Oud-Wassenaar zag de heer S. een auto aankomen en minderde, zooals dat gebruikelijk is in den avond, zijn vaart. Op het oogenblik dat de andere auto passeerde, werd de ruit van zijn auto door een flesch verbrijzeld en ook de ruit achter hem. De scherven vlogen den heer S. om de ooren, terwijl hij een vocht, dat naar sterke drank rook, in 't gezicht en over de kleederen kreeg. Get. keerde direct om, om de auto te ver- volgen, maar 't mocht hem niet gelukken deze in te halen, wel kon hij 't nummer opnemen dit bleek voldoende. De zaak werd onderzocht en de student stond nu terecht zettelijke vernieling. Bekl. bekende, maar trachtte zich te ver- ontschuldigen, omdat hij dronken was geweest. De chauffeur verklaarde dat bekl. wel wat. op had, maar niet bepaald dronken was. Toen bfl de auto van den heer S. zou passeeren zei bekl.,/Nou zul je eens wat zien", en smeet tegelijkertijd een flesch met port door de ruit. Daarna zei bekl. ,/vindt je dat niet leuk J wegens op- Daarna bood bekl. hem geld aan als hjj harder wilde rijden. Het O. M. vond de daad zeer ergerlijk en baldadig en buitengewoon gevaarlijk de heer S. had nu slechts eenig niet noemenswaardig letsel aan zijn oogen bekomen, maar dit had veel erger kunnen zijn, het achtte het opzet om te vernielen aanwezig en vroeg bekl.'s veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. laten welge- voor der Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district over het jaar 1909. In den loop van 1909 moest niet minder dan een bedrag van j 4455,32 aan hagelschade worden uitgekeerd tegen 3457,78 in het jaar dat daaraan vooraf ging. De schade werd geleden door 9 deelgenooten woonachtig in de gemeenten Clinge, Hoek, Philippine, Ter Neuzen en Zuiddorpe en strekte zich uit over 152 gemeten tarwe, gerst, rogge, haver, erwten, koolzaad, aardappelen, vlas, sui- kerbieten en voederbieten. Bij de schatting varieerde de schade van 10 tot 75 pet. Het aantal leden nam nog toe met 12 en het aantal verzekerde gemeten met 635. De maatschappij telt nu 468 deelgenooten, die 19060 gemeten (8493 H.A.) hebben ver- zekerd. Van deze 19060 gemeten zijn er 14471 ver- zekerd door 364 deelgenooten mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd Kapitaal (art. 22t> rgt.) bestaande uit 24000,3% obligation Amsterdam 1895 in bewaring bij de Neder- landsche Bank, benevens 815,21 ingelegd hij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeei dier deelgenooten in dat geheel afzonderlijk beheerd Kapitaal op 31 December jl. 1,53 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgt.) 19000,4 obligation Rotterdam 1900, 1901, 1907 en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede f 251,096 inge legd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aan deei in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December jl. f 1,04 per gemet bedroeg. In de algemeene vergadering gehouden te Hulst op 22 Februari 1909 werd de heer K. J. A. G. Baron Coi.lot d'Escury te Kloosterzande, aan de beurt van aftreding, als bestuurslid herkozen en tijdens die vergadering door de bestuursleden herbenoemd tot Voorzitter. De gekozene, ter vergadering aanwezig, ver klaarde zich deze benoemingen te vallen. Voorts brengen wij in herinnering, dat in de opzettelijk daartoe belegde algemeene verga dering gehouden te Hulst op 19 April 1909, met eenparigheid van stemmen besloten werd art. 23 van het reglement te doen luiden als volgt //Bij verhageling wordt, alnaargelang die z/totaal of gedeeltelijk is, de schade geheel of z/gedeeltelijk naar de aangegeven waarde vergoed. z/De schatting van de geleden schade geschiedt z/door de volgens artt. 6 en 21 benoemde schat- z/ters de schade wordt per honderd gerekend, z/bedraagt die minder dan 10 van de aange- z/geven waarde, zoo wordt daarvan geene ver- ,/goeding uitbetaald, terwijl in dat geval de z/kosten van schatting bedoeld in art. 21 voor z/de helft komen voor hem, die schatting ge- z/vraagd heeft. Bedraagt de schade van een of ,/meer perceelen 10 of daarboven en van z/andere aan denzelfden deelgenoot behoorende //minder dan 10% dan wordt voor deze laatste z/door den deelgenoot ter gemoetkoming in de z/kosten van schatting een gulden per Hectare z/betaald." De vergoeding der hagelschade geschiedt derhalve niet meer naar de vermoedelijke op- brengst, maar naar de aangegeven waarde. ^eeds meer dan drie en veertig duizend gulden van 1891 in 1909 hagelschade uitgekeerd 1909 tot 38672,41 4455,32 Totaal 43127,73 Zij bezit thans 42000,—, zoodat de toestand van de maatschappij alleszins gunstig mag worden genoemd. Vorenstaande cijfers zullen U de overtuiging hebben geschonken van de goede en nuttige werking onzer vereeniging, zoodat wjj ons van eene aansporing tot hen, die nog niet tot deze maatschappij zijn toegetreden, om zich daarbij te verzekeren, ontslagen kunnen achten. Het Bestuur K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorzitter. FRANCOIS FAN WAESBERGHE, Secretaris-Penningmeester. De heeft sedert haar bestaan Elk spel brengt zijn gevaren mee! In de Utrechtsche straat te Amsterdam viel een jongen, die aan het rolschaatsenrijden was en brak zijn arm. Voorzichtig met vuurwapenen Maandag vervoegde zich bij den winkelier B. op den Steenweg te Venlo een persoon van buiten, teneinde patronen te koopen voor een door hem meegebrachte revolver. De dochter des huizes nam de revolver in de hand om het nummer der patronen te constateeren. Toen zij het wapen weder op de toonbank legde, ging dit eensklaps af met het ongelukkig ge- volg dat de kogel haar in de hand drong, zoo diep, dat Dr. Joosten het noodig oordeelde haar naar Calvarienberg te doen overbrengen. De man had de onvoorzichtigheid gehad, het wapen dat geladen was, niet af te sluiten. Rolschaatsen en nog wat. Leidsche plein, te Amsterdam, precies middag. Vroolijk zonnetje daar buitelen en rollen veel jongens in op de schaats. Komt 'n man met een blauwen boezelaar strooit uit 'n vuilen emnier haardgruis over 't gladde grijze asphalt. Jongens woest op aschman, maar die pech slaat hen niet van de baan. Met petten, zak- doeken, ja wat al niet, slaan zij de asch tot stofwolken rijden zullen ze, al kwamen er dozijnen plaaggeesten. Komt er 'n heer, die zoo'n pleizier had in de jongens, toen ze daar zwierden en krabbelden. Stapt naar 'n agent en //hei, vrind, mag je in Amsterdam de aschketel uitwerpen op den openbaren weg Agent vindt van niet Meneer //Nou dan Agent bestijgt de trappen van American" -- jongens wuiven hoezee's voorbijgangers moeten even blijven lachen. Vijf minuten na twaalfaschwerper gever- baliseerd jongens fluitend en joelend, slierten over de baan bun baan. Maandagavond had een ernstig ongeluk plaats in de N. V. Aug. Pellemans boek- en kunstdrukkerij te Helmond. De zuster van den directeur wilde iets aan de pers verrichten, werd door een kamwieltje bij haar haren gegrepen en zoo geheel gescal- peerd. Haar toestand is niet buiten gevaar. Geen waakhonden meer, maar waakkatten De eigenaar van een handelszaak op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam heeft de goede gewoonte 's avonds in zijn pakhuis een inspectiereis te bouden, om te zien of alles in orde is. De eenige bewoonster is de poes en deze wordt bij dit bezoek gewoonlijk niet ver- geten ontvangt nog wel eens een lekker hapje. Poes een verstandig beestweet dit, komt, zoodra de deur opengaat, van boven uit haar nachtverblijf, maar maakt daarbij zoo- veel geraas, dat de eigenaar in het eerst zelf weleens aan vreemd volk gedacht heeft. Poes heeft nu ook haar //welkom" ge- maakt, toen een dezer nachten minder ge- wenschte gasten een bezoek kwamen brengen. Het slot was geforceerd, de deur zelfs geopend, maar de dieven zijn niet binnen geweest. Op het rumoer van poes hebben zij het hazenpad gekozen Op Urk is de vrouw van 0. v. Eerde in brand geraakt, toen zij bezig was een brandende petroleumlamp bij te vullen. De vrouw vloog de straat op, gehuld in vlammen, doch aan de tegenwoordigheid van geest van een buurvrouw, die met kracht een wollen deken om het lichaam van vrouw Van Eerde sloeg, is het te danken, dat de vlammen terstond doofden. De beide armen van vrouw Van Eerde, van den elleboog tot onder toe, zijn geheel ver- brand, het binnenste der handen is ver inge- brand. Het is te begnjpen, dat de vrouw onbe- schrijfelijke pijnen lijdt. Een tenor van de Noord-Nederlandsche Opera van Gateau Esser, die verleden jaar als Lohengrin optrad, zingt thans te Amsterdam in een cafe met een dameskapel. Te Rome is de politie zeer streng in haar optreden tegen de geheime speelholen, maar 't is zeer zeldzaam dat de aristocratische speel- clubjes op heeterdaad betrapt worden. Voor weinige dagen echter, toen in een hotel in de late nachtelijke uren verscheidene voorname heeren om een geheime speeltafel zaten, werd opeens de diepe stilte gestoord door het binnen- treden van verscheinene heeren, waarvan de eerste door een groen-wit-rooden sjerp zich als een vertegenwoordiger der politie deed kennen, en onmiddellijk bevel gaf dat niemand zich zou verroeren. De spelers waren onaangenaara verrast, maar zagen onmiddellijk in dat er tegen den politie- commissaris en zijn als burgers gekleede agenten niets te doen was. Zij moesten geduldig toezien hoe gouastukken, bankbriefjes, kaarten enz. in beslag werden genomen en moesten toen nog hun namen opgeven. Na een kort verhoor mochten zy naar huis gaan. Zij verwachtten toen elken dag een gerech- telijke dagvaarding, maar er kwam nietsna lang wachten zagen zij in dat zij de slachtoffers waren geweest niet van een politiecommissaris, maar van een slimmen schavuit. In het entrepot der verlich tings maat schappij //Aux Eaux Vives" te Geneve waren twee arbeiders bezig zinken vaten met benzine te verzegelen. De benzinelamp, die ze daarbij gebruikten, ging uit. Zij vulden ze, als ge bruikelijk, met benzine bij en staken ze weer aan, doch daarbij ontplofte de lamp en de brandende benzine verspreidde zich door het pakhuis. Onmiddellijk ingestelde pogingen tot blussching bleven vruchteloos. Het toegesnelde fabriekspersoneel beijverde zich om de voile vaten benzine en petroleum in veiligheid te brengen, maar moest daai mee spoedig eindigen want het vuur verjoeg hen. De brand tastte 10 waggons met petroleum aan en deed rook- wolken boven de stad opstijgen, die de zon verduisterden. Dicht bij den brand bevonden zich 2 ondergrondsche reservoirs gevuld met 15000 liter benzine elk en 2 met ieder 20,000 liter petroleum. Met levensgevaar gelukte het de brandweer, door het opwerpen van een dam, de van alle kanten toestroomende bran dende petroleum en benzine van deze reservoirs verwijderd te houden. Een groote menigte had zich voor de brandende gebouwen verzameld, toen er eensklaps een geweldige ontplofflng plaats had en gloeiende stukken ijzer ver in het rond geslingerd werden. Daardoor ontstond onder de menigte een paniek en zij stoof naar alle kanten uiteen. Door de rue Fronteney stroomde een ware beek van brandende vloeistof, die men slechts met groote moeite van de huizen kon afleiden. Menschen- levens zijn niet te betreuren, maar 10 personen hebben ernstige brandwonden bekomen. IEPZENSCHE B,it Mad ver acli i| rT« nH»e»omder.l op Fee»)daKen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1