Ter Neuzensche Courant Donderdag 10 Maart 1910. No. 5428. twbbdb blad Buitenland. Gemengde berichten. FEUILLETON. Binnenland. Handelsberichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. De minst benijdenswaardige man te Berlijn is op dit oogenblik de politiepresident V"on Jagow. De sociaal-democraten hebben hem en zijn dienders een kiesrecht-poets gebakken, die hem heugen zal. De kiesrechtwandelaars zijn, volgens vooraf gemaakte afspraak, zooals nn blijkt, niet in groote massa naar Treptow, maar naar den Tiergarten, in het hart van Berlijn, getrokken. Alle politie-macht was samengebracht te Trep tow en omstreken, terwijl de feitelijke betooging piaats had in het centrum der hoofdstad. Volgens de beschrijving in de Duitsche bladen kwamen de eerste betoogers bij groepjes van 10 tot 20 man tegen 12 uur in den Tiergarten. Gewone burgers op hun Zondags, zoodat de eene agent, die bij de verzamelplaats stond, de Grosse Stern, een plein waarop 9 straten uit- komen, geen achterdocht kreeg. Toen echter van alle kanten de wandelaars opdaagden, waar- schuwde hij de politiewacht. Later kwamen toen twee patronilles bereden agenten, die een aanval deden met de blanke sabel, maar niet in staat waren, de menigte te verspreiden. De sociaal-democratische discipline moet prachtig gewerkt hebben. Alle betoogers bleven op de wandelwegen trams en andere vervoer- middelen, zelfs kinderwagens, konden onge- hinderd passeeren, niettegenstaande de menigte gegroeid was tot meer dan 100,000 personen. De botsingen met de politie worden door het z/Berl. Tagebl." op de rekening der politie geschoven, die tot aan de tanden gewapend was. //Wanneer de politie niet begonnen was," zoo verklaart het liberale blad, //dan zou alles in de grootste orde zijn afgeloopen." De agenten vielen in de Schmidtstrasse een groote menigte kalm voortwandelende nieuvvsgierigen aan drie kanten tegelijk onverhoeds met de blanke sabel aan. Drie personen werden hierbij zwaar ge- wond. Nabij het Rijksdaggebouw was de politie zoo opgewonden, dat zij met paarden en al op de stoepen van het paleis klom. Een regeeringsgezind blad de //Lokal Anz. melcR, dat 5 vrouwen door sabelslagen aan 't hoofd gewond zijn. In den Tiergarten ge- raakten kinderen onder de paardenhoeven. De politie erkent slechts een 5tal gewonden volgens den ./Matin" waren er echter 100 en rnim zooveel gearresteerden. In het Treptowerpark waren ook rechercheurs met politiehonden aanwezig. De toegangen tot het park waren door 600 a 700 agenten afgezet. Op de Spree zag men tal van booten met agenten. In de stad patrouilleerden gansche legers agenten te voet en te paard en gendarmes gewapend met sabels, revolvers en karabijnen. Geschoten is er gelukkig niet, al ging't hier en daar ruw genoeg toe. Het */Tageblatt" beoordeelt den heer Von Jagow als volgt Ieder niet bevooroordeelde getuige kan en moet constateeren, dat in den Tiergarten alleen en uitsluitend de politie den vrede van dezen mooien Maartdag heeft verstoord, wanordelijk- heid stichtte en het leven van vrouwen en kinderen in gevaar bracht. Het is niet bekend, om welke redenen de heer Von Jagow benoemd is tot politie-president, maar na het schitterende fiasco zou hij redenen hebben, om zich terug te trekken. Om rechtvaardig te zijn moet men echter zeggen, dat dit fiasco, deze kolossale biamage, waarover geheel Europa lachen zal, niet hem alleen treft, maar het systeem, om het volk te regeeren met paardenhoeven". Ook de //Morgenpost" zegt dat er schandalen voorvielen, waar de politie kwam, en dat het betrekkelijk kalm bleef, waar de politie niet verscheen. Zelfs de conservatieve „Voss. Ztg." wijst er op, *dat het pubfiek zich vrij kalm gedroeg, en dat de politie en gendarmes tot den aanval overgingen. In de provincie betoogden ook tienduizenden, doch juist daar waar de betooging was toege- staan en de politie zich kalm hield, o. a. te Keulen, Essen, Maagdenburg, vielen geen inci- denten voor. Wei te Bochum en Solingen, waar enkele gewonden vietlen en velen gear- resteerd werden. Te Bochum werd een kind door een paard doodgetrapt. In de //Nordd. Allg. Ztg." staat een nabe- trachting, waarin den leiders van de betoogin- gen de schuld wordt gegeven dat er Slachtoffers vielen. 67) irDaarover juist moet ik met je spreken. Alles zul je terug hebben, wanneer je maar het stilzwjjgen over zekere dingen bewaart. Mijn echtgenoot zal dankbaar zijn, wanneer zijn kostbare naam gespaard wordt". /sfWat bedoel je toch Weten anderen hier van tfKleine idioot. Dacht je, dat ik je dit voor mijn eigen plezier zat te vertellen Kolonel Browne en de prins zijn er achter gekomen. Mjjn echtgenoot kreeg argwaan toenje weet wel, met dat gasongeluk z/'tWas geen ongeluk kreet Eleonora. ,/Je wildet me vermoorden. O, Magdalen z/Stil," vervolgde Magdalen. r/Ik geefjevijf minuten om na te denken. Wil je het stil- zwjjgen bewaren Je zal de rijkste vrouw in Engeland zgn. Je kan Frank Jerningham huwen. Je zult alles kunnen hebben, wat je begeert. We zullen voorwenden, dat we alle- maal misleid zijn, dat je met de ondergeschoven Violet Thorne verruild werd. ledereen zal het gelooven". "Spreekt ge ook uit uws vaders naam vroeg Eleonora met bleeke lippen. //Durft hij ook met zulk een voorstel voor den dag komen we antwoordde Magdalen langzaam. //Eigenhjk moest ik zeggen ,/ik". Met mijn vader hebben we niet langer rekening te houden. TWEEDE K A M E R. Vergadering van Dinsdag. De behandeling wordt voortgezet van het wetsontwerp betrefl'ende de regeling der heffing van griffierechten, enz. De interimaire Minister van Justitie, Mr. Heemskerk, verdedigt het wetsontwerp tegen de bedenkingen, door den heer Van Doorn er tegen ingebracht, en acht het rationeel, dat de griffier Staatsambtenaar worde en van Staatswege gesalarieerd wordt. De heer Van Doorn houdt bij repliek zijn bezwaren vol. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt de aanvullingsbegrooting van Financien voor 1910, waarbij 1500 Rijks- subsidie wordt aangevraagd voor een 17en predikant der Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam. De heer Roessingh bestrijdt de subsidie-ver- leening, in den breede uiteenzettende dat z. i. ten aanzien van Rotterdam niet de buitengewone omstandigheden gelden, waarmee de Regeering en een deel der Kamer het geven van de bijdrage gerechtvaardigd achten, daar de buitengewone omstandigheden, waarop men zich hier beroept stadsuitbreiding en verschillende haven- en andere werken, door het Rijk in het algemeen belang bekostigd, niet uitsluitend voor Rotterdam, doch voor alle groote steden gelden. De Regeering zal mi wel overstelpt worden met aanvragen om bijdragen voor predikantsplaatsen Spreker wijst er op, dat de annexatie van verschillende plaatsen om Rotterdam wel de gemeente Rotterdam heeft uitgebreid, maar met het oude gebied van de Ned. Herv. Kerk. Bovendien toonen de stgiistieken aan dat te Rotterdam het aantal jaarlijks nieuw toetredende lidmaten der Ned. Herv." Kerk in de laatste 14 jaren sterk is verminderd. En nu kan't wel gebeuren dat hulp van een predikant wel eens gewenscht is, maar daar moet die hulp verwacht worden in de eerste piaats van de zijde der kerkelijke gemeente zelf, en van de hulpvaar- digheid harer leden. Spreker is overtuigd, dat de kerkelijke ge- Ik ben er nog niet geheel zeker van, maar ge- loof dat hij nu wel dood zal zijn." z/Geloof, dat hij nu wel dood zal zijn," kreet Eleonora. Haar stem was vol weerzin en angst. Slecht, wreed als hij geweest was, wanneer hij zijn straf te gemoet was gegaan, had ze medelijden met hem. z/Om duidelijker te zijn", zei Magdalen, //toen ik hem niet lang geleden verliet, was hij voor- nemens zelfmoord te plegen. Ik kan natuurlijk niet zeggen, of hij zijn plan uitgevoerd heeft, maar van avoud zal 't zeker met hem gedaan zijn. Hij was totaal levensmoe". Haar schoon gelaat verduisterde. ,,Ik weet niet of hij wijs gedaan heeft". Eleonora kromp ineen. ,„Hij gaat zich zelf het leven benemen en gij kunt er zoo over spreken? O, Magdalen Maar 't oogenblik van zwakheid was voorbij voor Magdalen. „Genoeg hiervan", zei ze. ,/Kies, Eleonora. Stemt ge toe Wilt ge verder den mond houden Al die verhalen over Violet den kop indrukken Zeggen dat ze niet waar waren? Of...?" ,,Of Of wat zei Eleonora heftig. „Ik zal niet aarzelen u eveneens te doen inslapen". ,,Dat zou je niet durvenriep het meisje stoutmoedig. Ze was niet meer bevreesd. ,,Neen, Magdalen ik stem niet toe. Ik zal alles aan het licht brengenIk wil mijn rechtmatig eigendom niet koopenik heb er recht op. Je bent een moordenares Je hebt het arme kind het leven ontnomen' meente in Rotterdam zich best zelf kan be- druipen; zij bezit. meer geld dan zij noodio- heeft. Ook de heer De Beaufort bestrijdt het Regeeringsvoorstel, omdat z. i. hier een verkeerde weg wordt opgegaan, en geheel wordt afge- weken van de wijze waarop tot dusver de alinea van art. 171 der Grondwet, betreffende de Rijksbijdragen aan kerkelijke leeraren, is toegepasr. Men zou noodzakelijk tot wijziging van dat Grondwetsartikel moeten komen, indien men het zoo ruitn zou willen toepassen als thans beoogd wordt. De heer Heemskerk verdedigt de subsidie, oordeelende hij dat hier wel degehjk een buiten gewoon geval aanwezig is. De heer De Visser houdt een breedvoerig betoog, om aan te toonen dat in art. 171, alinea 2 der Grondwet, de zedelijke verplichting is vastgelegd om ook voor nieuwe predikants plaatsen Rijksgeld beschikbaar te stellen. De heer Vliegen bestrijdt het ontwerp. Kerk en Staat dienen gescheiden te worden. De Minister van Financien zet in den breede zijn opvalting omtrent artikel 171 der Grond wet uiteen, en concludeert dat dit den Staat :anmoedigt de kerken naar haar behoefte te steunen. Intusschen gelden voor Rotterdam thansnog buitengewone omstandigheden. Het wetontwerp komt in stemming en wordt aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Het spinmaal en de drank. Een spinmaal zooals in Drenthe nog al veel gehouden wordt is een visite van menigmaal een groot aantal boerenmeisjes, schrijft men aan de /■Ned." In de meeste gevallen zijn de ouders van het gezin, waar het spinmaal gegeven wordt, bij zoo'n gelegenheid niet thuis, doch bij kennissen op bezoek. De jongeus uit den omtrek zijn steeds goed op de hoogte met tijd en piaats van bedoelde visites en trekken er in groote troepen heen. Komen er meer jongens dan er meisjes zijn, dan trekken de overigen, wanneer ieder zijn uitverkorene heeft, weer af. In de meeste ge vallen wordt bij zoo'n gelegenheid de jenever- flesch terdege aangesproken, wat veelal tot onaangenaamheden en vechtpartijen leidt. Bij een der ingezetenen van Uffelte was 't Donderdag-avond spinmaal. Alles ging, zoo als hierboven beschreven. Na afloop begon de drank te werken en werden oude veten opge- haald. Het mes moest, dat schiint nu eenmaal hier niet anders te kunnen, beslechten. Op gruwelijke wijze werd buisgehouden. Vijf be- zoekers liepen over 't gezicht en op andere plaatsen van het lichaam ernstig verwondingen op. Een bleef zelfs met een ernstigen wond in de zijde aan den weg liggen, waar hij later gevonden werd. Te Enschede is Maandagavond de 12jarige J. Pdie met zijn kameraden verstoppertje speelde op het rangeerterrein van de Holl. bpoorstation Noord, bekneld geraakt tusschen de butters van een stootblok en een rangeereu- den wagon. In zorgelijken toestand, met in- wendige kneuzingen, is hij in 't ziekenhuis op- genoraen, waar de jongen Dinsdagmorgen is overleden. In de Batavierstraat te Amsterdam is een 2'ljarig nieisje, genaamd G., onder verdachte omstandigheden overleden. Een dokter deed aangif'te by de politie, en dit had ten gevolge, dat de commissaris van politie in de 2de sec-tie, de heer Van Asperen, een onderzoek in de wo- opdat je meesteres zoudt worden van het geld Om geld, dat ellendige geld, heb je een on- schuldig kind vermoord, wetende dat het haar toch niet toebehoorde. Toen heb je de hand aan mijn leven willen slaan maar de hemel heeft mij beschermd. Jk zou je dat nog kunnen vergeven ik zou je willen sparen, ja, dat zou ik, maar dat je een arm zwak kind ver- moordde, dat schreit om wraak Je nam haar van hare moeder aan, vergalde haar 't leven - iedere minuut van haar kort bestaan. Je ontnam haar de liefde van een goed man, die haar beschermd zou hebben. Je was valsch tegen hem. En toen en toen neen Mag dalen, ik zal niet zwjjgen Wanneer dat je laatste antwoord is, zal ik niet aarzelen je te vermoorden". „Je durft het niet!" gilde Eleonora. /t Zal immers uitkomen. Laat mij gaan ik zal me veidedigen. Ik zal je den sleutel uit je zak slaan. Ik zal er om vechten Ik zal mij meester maken van je wil". Magdalen trad op haar toe. „Wat ben je nu mooi booze kat. Ik waar- sehuw je denk aan Violets lot. Ze stierf. Was daar iets vreemds in Had de dokter achter docht Neen immers. Ze stierf, en dat was al Eleonora huiverde. Haar oogen verloren den glans, ze herinnerde zich het wondere van Violets sterven. Was zij nu ook in Magdalens macht Zou niemand komen om haar te redden Ze hadden toch het briefje gevonden ,,Ze stierf en daarmede was alles uit", zei Magdalen. ning instelde. Er is voorloopig geen vergunning tot begraven gegeven. Maandagnamiddag werd het lijk naar bet Wilhelminagasthuis ter scbouwing overgebracht. Een paar dagen geleden vervoegde zich bij den heer P. in de Damstraat te Amsterdam, een jongmensch om een zwart kostuum te huren. Hij paste een mooi pak aan en bestelde het aan zijn adres, Pr., St. Anthoniebreestraat. loen een jongen het pak daar afleverde, stond er een „meneer" bij de deur, die zeide, dat het goed was. Het was echter de heer Pr. met, die het kostuum had besteld, doch een ophchter die van zijn naam misbruik had ge- maakt en met het kostuum zich uit de voeten raaakte. Blijkbaar had hij echter gezien dat ei aan het adres van den heer Pi-, schoenen bezorgd waren. Den volgenden dag tenminste kwam hij terug om de schoenen terug te halen, die hem onbegrijpelijkerwijze ook mede ge geven werden. Hij werd echter bij die manoeuvre door den loopjongen van den heer P. opgemerkt, die het zaakje aan den patroon vertelde. Den diet wist men op te sporen, en het kwam uit, dat hij op dezelfde wijze ook nog een rijwiel had buit gemaakt. Te Amsterdam zijn twee personen ge- arresteerd wegens het uitgeven van valsche kwartjes. In een winkel in de zg. Indische buurt het kwaitier ten oosten van het Muiderpoort-sta- ti°n te Amsterdam, trachtte een der valsche mnnters een onecht kwartje te loozen. De winkelier bemerkte het echter intijds en levei de hem aan de politie over, die niet minder dan 40 valsche kwartjes op hem vond. De man kon niets anders dan bekennenhij gat zijn adres te Utrecht op, en nog denzelfden avond vond de Utrechtsche- politie toen alle aauleiding, om den zoou van den aangehoudene te aiiesteeren. Deze zoon, van beroep chemiker bp een tandarts, bleek de hoofdschuldige te zjjn. Hij had thuis een volledig laboratorium gipsen vormen en alle andere benoodigdheden als smeltkroezen, tiunen lepels, eompositie- tiekpotjes en specie, en bovendien eene goede voonaad valsch geld werd daar gevonden. De vader hielp den zoon bij het vervaar- digen en had bovendien de taak het produkt voornamelijk in Amsterdam van de hand te doen. Het tweetal moet het valsche-munters- jedujf reeds geruimen tijd hebben uitgeoefend en al een zeergroot, natuurlijk moeilijk teschatten bedrag aan valsch geld in omloop hebben ge- Jiacht. Zij hadden een groote bedrevenheid in de kunsthun namaak was moeilijk van echt geld te onderscheiden. Alleen hetkwartje, dat den vader er in deed loopen, was slordig af- gewerkt. Hulst, 7 Maart 1910. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 13 Maart a. s., te 2'^ ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van Een Walsdroom, (Ein Walzertraum), nieuw zangspel in 3 bednjven van F. D. Dorman en L. Jacobson. Muziek van Oscar Strauss. Ver- taling van A. van den Heuvel. Grooten Sohouwburg te Gent. Zondag 13 Maart a. s., te 2>/4 uur, dagvoor- stellmg; tweede opvoering van Madame Butterfly, Japansche tragedie in 3 bedrijven van Illicia Giacosa. Bewerkt in het Fransch door Paul Ferrier, muziek van G. Puccini. Maar Eleonora bewoog zich niet. „lk zou liever sterven", zei Eleonora ten laatste, ,,dan toegeven". ,,Goed dan. Ik ga even naar beneden om de noodige maatregelen te treffen. Ik geef ie daarmede nog een kans. Ik zal't je meteen nou eens vragen. 't Is zoo gemakkelijk om te zwijgen en V lolet profiteert toch niet meer van je zwijo-en of opeuhaarmaken. Van het laatste zou toch geen sprake zijn „Magdalenkreet Eleonora metheesche stem „Je kunt niet bedoelen mjj in alle koelbloedig- heid te vermoorden. Je zal het niet doen Magdalen ging de kamer uit. Eleonora bleef alleen en barstte in snikken los. Toen Magdalen halverwege de trap af was, klonk er een zware bons op de buitendeur. Beneden werd een deur geopend. Magdalen nmste. de ,,Sst, open de deur niet." ,,lk moet wei opeudoen," zei de vrouw van hethuis. „Ge breugt mijn huis, geloof ik, leelijk in opspraak. Verstop u maar ergens, dan zal ik opeudoen." (Wordt verrolgd). VAN Middenpriji per ICO K.G. Tarwe f 8,2K, Bo^ce f 1 W'Atergem f 7,75, Zomergerst 7,—, Haver 6,75, Erwten 14,.i0, Wine booneri f 13.75, Uruine boonen 12 75 Duivenboouen/10.50, Paardenboonen f9,Boekweit. Lijn/.aad f 16,50 Koolzaad Aardappels 2 75 Boter per kilo 1,30. F Kieren per 26 stuks f 0,80. Ter weekmarkt waren aangevoerd 14 stuks Rundvee, 37 varkens en waarvan verkocht 9 stuks rundvee en 29 vark'ens. r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5