Landbouwherichten. Gemengde berichten. Laatste berichten. Handelsber ichten. Predikbeurten. BURGERLIJKE STAND. Door opmerkzaamheid van voorbijgangers en spoedig toegeschoten hulp, is het mogen ge- lukken den brand nog in tijds te blusschen, zoo- dat het bij 't verbranden van enkele kleeding- stukken en een paar stoelen is beperkt gebleven. Assurantie dekt de schade. St. Jansteen. ^rijdagavond omstreeks 10 uur werd in de buurtschap Heikant alhier brand waargenomen in een sehuurtje van zekeren G. L. van Puijenbroeck. Aanstonds waren eenige be- lendende gebouwtjes zooals stalletje, wagenhuis varkenshokken en het sehuurtje van J. van 1 rankevijle een prooi der vlammen. De inboedel daarin aanwezig bestond uit eenig hooi, stroo en landbouwersgerief verbrandde niede. Verzekering dekt de schade. Woensdag ffiiaapt !9s8 (Biddag). RECHTSZAKEN. Bij beschikking der Arrondissements-rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terecht- zitting de zaak tegen J. M., oud 15 j., koe- wachter, geboren en wonende te Bierviiet, be- klaagd van diefstal aldaar gepleegd op 15 Januari 1910. Gisteren is naar het huis van bewaring alhier overgebracht F. v. L., oud 56 j., koop- man, wonende te Caprijcke (B.) verdacht van frauduleuzen invoer. Vrijdag had te Goes de Centrale Premie- keuring voor hengsten plaats. Er was nogal veel belangstelling. Talrijke vreenidelingen waren gekomen om de pracht- dieren, acht in getal, te zien. De uitslag der keuring was dat premien werden toegekend aan de volgende driejarige hengsten Tuniseigenaar Aernaudts, Sluis DragonToekomst, AxelOcera du Fosteau, Hengstenvereeniging AbsdaleSt. Jansteen Martingal de Ragnies, Hengstenvereeniging, Westdorpe Bara IVJ. A. d'Haens, Graauw, en SaxonP. Dees, Krabbendijke. Yerder werden premien voor 4 tot 6jarige hengsten toegekend aan Nikkei van H. F. Aer naudts, SluisParfait van F. Bonte, idem Cambrinus van ToekomstMon reve de Roeulv van dezeltde Vereeniging; Blonis van H. Steyaert, WatervlietBrillant van Aernaudts Francois van F. C. 0. M. Hombach, HulstHardi van P. E. Reijnhoudt, N. en St. Joosland Mustafah van E. F. Bonte, Koewachten Blondian van wed. Jos. Daelman, Westdorpe. Een hengst was niet voorgeleid. Een onaangename verrassing. Een notabel ingezetene wilde huwen met de dochter van een ander notabel ingezetene. Hij moest echter om streeks dienzelfden tijd onder de wapens komen voor herhalingsoefeningen. Daarom vroeg hij vrijstelling, op grond, dat hij in het buitenland een betrekking wilde aanvaarden. De vrijstelling werd hem verleend, hij huwde en ging met zijn vrouwtje het gebruikelijke reisje maken. Aan het departement van Oorlog had men echter ongelukkigerwijze de huwelijksaankon- diging gelezen en toen het jonggehu wde paartje nu dezer dagen den vaderlandschen bodem weer betrad, wachtte het een onaangename ver rassing. De jonge man kreeg n.l. de kennisgeving, dat hij onmiddellijk in dienst moest -treden gedegradeerd werd van sergeant tot soldaat, en een maand moest straf dienen. Een heer te Ierseke, die zijn zwarten kardoeshond per scheepsgelegenheid naar Rotter dam verzonden had, vond tot zijn niet geringe verbazing Donderdagmorgen het trouwe dier weer voor zijn huisdeur liggen. Vrijdag vervoegde zich de knecht van schipper J. Schuring, uit Groningen, bij de politie te Amsterdam met de mededeeling, dat de schipper sedert Donderdag niet op zijn schip Anti, in de Oude Houthaven aldaar, was terug- gekeerd. Er werd gedregd, en gisterenmorgen is het Iijk van den schipper opgehaald. De man was ongehuwd. Zaterdagnamiddag is de seinwachter P. v. E. door den sneltrein 147 tusschen station Nijkerk en halte Diermen gegrepen en gedood. De overledene laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter. De vermiste jongen. Omtrent de geschiedenis van het verdwenen knaapje, Jan van der Wiel, wordt aan de St. Ct. meegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid, de heer, die het denkelijk ontvoerd heeft, zich met zijn slachtoffer naar Amsterdam heeft be- geven. Daar moet hij een melksalon's avonds hebben bezocht, en dadelijk het tweetal zeer de aandacht der huisvrouw getrokken hebben. Het kwam haar voor, dat die twee heelemaal niet. bij elkaar hoorden het jongetje, boersch van voorkomen, schuw rondziende, en die zeer net gekleede heer, wiens praehtige cbroomleeren schoenen opvielen. De moeder van Jan is naar Amsterdam ge- weest, voorzien van een portretje, waarop een groepje schoolkinderen. Onder dat groepje be- vond zich ook de vermiste knaap, rnaar veel jonger, terwijl een ouder broertje toen iets jonger dan thans de verdwenen I3jarige, ook daarop voorkwam. Toen rnej. Van der Wiel 't groepje school kinderen liet zien, wees de dame uit het melk salon direct het broertje aan. Bij 't verdere gesprek werd het der moeder hoe langer hoe duidelijker, dat haar kind dadr den bewusten Uden Februari met dien heer des avonds moest geweest zijn, vooral ook viel haar op, de manier, waarop 't kind 't koptje aangevat had en de wijze van antwoorden, die precies overeenkomen met de wijze van doen van haar kind, toen zij het bij zich thuis hajf en dan dat zeer lichte haar, en de beschrijving der schoenen, alles klopte zeer nauwkeurig. Alleen de kleeren waren niet dezelfde. De dame uit het melksalon meent, dat het ventje een nieuw confectiepakje droeg. Heet-water-aanslag te Amsterdam. Aanvankelijk scheen 't, dat de waarheid over het geheimzinnige van dit drama wel nimmer tot voldoende klaarheid zou zijn te brengen. Sedert de laatste dagen echter wanhoopt de justitie niet, dat haar dit te eeniger tijd nog wel gelukken zal. De indruk, die zich al spoedig vestigde, dat de hoofdschuldige de dienstbode is, en dat de zoogenaatnde vrijer bij het misdrijf slechts een lijdelijke rol heeft vervuld, wordt hoe langer hoe uieer verscerkt. Aannemende dat de vrijer", de waarheid spreekt en behoudens het feit, dat de uiterlijke orustandigheden hem wel als medeplichtige moesten aanwijzen, vindt reeds veel van wat hij mededeelde bevestiging. Yolgens hem zou de toedracht de volgende geweest zijn Imkje was over haar meesteres slecht te spreken en wetende dat de jongen een dief- achtigen aard heeft zij zelf is trouwens ook reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld had zij al meermalen het plan geopperd juffrouw W. te bestelen, maar in die gesprekken zinspeelde zij er altijd op, dat 't niet zou gelukken, als het slachtoffer in leven bleef. Zoo kreeg hij ook in den avond van Vrijdag 25 Febr. de boodschap dadelijk bij haar te komen. Daaraan voldoende juffr. W. was dien avond uit begon zij weer over de zaak maar R., die ruiterlijk aan politie en justitie heeft verklaard, dat hij wel stelen, maar niet dooden wou, weigerde het laatste pertinent. Hij zou dan maar dien nacht in huis blijven en werd door Imkje verstopt, op den zolder, in een ruime opening in den muur, twee meter boven den beganen grond, welke opening van een klein deurtje voorzien, waar hij in moest kruipen, vroeger gediend had als reservoir van de duinwaterleiding, doch thans, als zoodanig niet meer gebruikt, diende voor bergplaats. Hij kreeg wat beddegoed en een paar be- schuiten mede als hij Imager mocht krijgen. Zonder hulp van Imkje was het hem niet mogelijk geweest in of uit het gat te komen. Zij moest het deurtje achter hem op de knip doen en 't ook weer ontsluiten, als hij er uit zou komen. Aldus heeft hij den nacht doorgebracht. Hij had voorgesteld, dat Imkje des nachts de voor- werpen van waarde en een geldkistje, beide in de slaapkamer aanwezig, (de overige vertrekkdfi in het huis waren altijd gesloten en de sleutelh onder berusting van mej. W.) zou wegnemen, opdat hij onopgemerkt daarmede het huis zou kunnen verlaten, maar dat wilde het meisje beslist niet. //Zij," dat was mej. W., moest van leant gemaakt worden. Des morgens heeft Imkje, die bij haar mees teres in de kamer sliep, hem uit het gat ge- laten en hem nogmaals aangespoord het moord- plan ten uitvoer te brengen. Toeq hij bleef weigeren, heeft zij stilzwijgend, in de keuken die op de eerste etage is gelegen, de pan met water op het gaskomfoor gezet en gezegd z/Als jij dan niet durft, ik wel!" Toen het water kookte, heeft zij de pan op- genomen en is er mede naar de slaapkamer, op de tweede verdieping, gegaan. R., wel be- grijpende wat zij doen ging, is haar tot voor de deur der slaapkamer gevolgd, om, zooals hij verklaarde, op het oogenblik dat de daad verricht zou zijn, ook binnen te treden en de aangewezen voorwerpen buit te maken en er zich dan ijlings mede te verwijderen. Hij hoorde bijna onmiddellijk juffrouw W- hevig gillen en »moord" roepen. Toen is hij naar binneu gegaan, regelrecht naar het hoofd- einde van het bed loopende en juist op dat oogenblik wierp Imkje voor de tweede maal den nog in de pan zijnden scheut kokend water het slachtoffer in het gelaat. Daar de mishandelde vrouw maar door bleef gillen en alle kracht inspande om op te staan, hebben beiden de kamer verlaten. Imkje, met de geheel geledigde pan in de hand, ging naar boven, naar de derde etage, waar haar eigen slaapkamer is en hij, beangst geworden, stormde naar omlaag om het huis uit te komen. De tweede worp was met zooveel kracht gescnied, dat ook hem een deel van het kokende vocht tegen den arm was aangekomen, zoodat hij nog had uitgeroepen //Wat bl. .je^Perbrandt tnij Men weet wat verder gebeurde'R. werd op de straat aangehouden en toen de politie en eenige voorbijgangers kei huis waren binnen- gedrongen, troffen zij de "meid daar aan in de grootste kalmte, zonder dat zij een hand had uitgestoken om haar diep beklagenswaardige meesteres hulp te bieden. Deze moest zich zelve naar beneden sleepen om den politieagent, die aanschelde, open te doen. Zij ontkende iets van het gebeurde te weteo, loochende dat de vrijer in huis was geweest, hoewel een der omstanders, een lantaarnopsteker, die vlak voor het huis de lantaaru uitdeed, gezien heeft dat zij R. uitlietzij ontkende aanvankelijk ook het briefje waarmede zij hem in den vooravond had uitgenoodigd bij haar te komen (hoewel zij, dit niet kunnende volhouden, op die ontkentenis is teruggekomen. Toen maakte. zij er van dat R. wel op haar verzoek was verschenen, maar ook weer voor de thuis- komst van mej. W. vertrokken was en dus, als hij dan den nacht in het huis had doorge bracht, stillekens was teruggekomen en zich buiten haar weten ergens verdekt had opgesteld. Tegen dit alles pleit o.a. dat de nog warm zijnde pan door de politie is in beslag genomen op haar kamertje en dat in het gat, waar R. zegt vertoefd en beschuit gegeten te hebben, hem door haar verstrekt, ook werkeiijk beschuit- kruimels gevonden zijn. kende zijne misdaad en zeide het geld in een huis verstopt te hebben, waar men hem heen bracht. In een onbewaakt oogenblik sprong hij daar uit de vijfde verdieping en was op slag dood. Een wildstrooper werd een paar nachten, geleden in het bosch van een kasteel te Sempst zoo ernstig aan een been gewond door het af- gaan van een verborgen geweer, dat hij in het gasthuis te Mechelen is overleden. Het been had men reeds moeten afzetten. Een andere strooper dier gemeente trapte eveneens een verborgen geweer af. en de lading drong hem in de linker bil. De toestand van dezen gekwetste is zeer onrustwekkend. Donderdagnacht is te Gent een zware j brand uitgebroken in de weverij der //Florida." De droogplaatsen zijn geheel vernield. De schade wordt berekend op 50,000 fr. Ben 80tal arbeiders wordt hierdoor werkeloos gemaakt. Te Gnezen zijn drie gymnasiasten, die examenopgaven hadden ontvreemd uit de kamer van den rector, deswege veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. - Een rijksveldwachter heeft dezer dagen op het kantoor van de firma Hudig en Pieters aan den Hoek van Holland een mand met 25 levende kieviten in beslaggenomen van Rotterdam verzonden, met bestemming naar Louden. De vogels werden vrijgelaten. Dat de politie reeds ter plaatse is voor een misdadig feit voltooid is, zal wel niet vaak gebeuren. Aan de Kielsche Vest te Antwerpeu brak Donderdag een brand uit die aangestoken "was. Maar toen de eerste rookwolkjea opsteg;en was ook al een sterke politie-wacht aanwezig, die den dader inpikte. De politie was nl. gewaarschuwd dat de houder van een logementhuis van plan was dat in brand te steken en wel Donderdagmid- dag om 3 uur. Van een uur af werd het huis door politie in burgerkleeren bewaakt. En toen uit een zolderraam rook opsteeg werd dadelijk de brandweer geroepen, en vielen de agenten het huis binnen. Zij vouden- den logeraenthouder in de ge- lag/.aal met twee personen aan het kaart- spelen, terwijl zijn vrouw achter de toonbank stond. Op de vraag of hij wist dat het bij hem brandde, antwoordde hij //Absoluut. niet; de rook zal wel voortkomen van de stoof, die de meid op den zolder heeft aangestoken". Die bewering werd in strijd met de feiten bevonden. De brandweer stelde vast, dat de brand of vijf plaatsen tegelijk was uitgebroken. Overal zag men sporen van petroleum en op vijf plaatsen had men voldoende brandstoffen vergaderd om het vuur spoedig om zich heen te doen grijpen. Bet was nu weldra gebluscht. Een dej- kaartspelers was de man, die de politie had gewaarschuwd. Dezer dagen zou een bataljon uit Ohar- lottenburg een nachtelijke oefening bij Kopenick doen. Opdat de manschappen in den vroegen ochtend koffie zouden krijgen, trok eenige dagen te voren een kapitein naar Kopenick en bestelde daar bij een kastelein voor 400 man koffie. Dat vond de man, die. zich nog Voigts roem- rijke daad berinnerde, verdacht. De kapitein had zijn hielen nog niet gelicht, of de ka/.erire van het regiment werd opgebeld met de vraag, of het met de koffiebesteihng in den haak was. Gelukkig bleek den kastelein ditmaal met een echten kapitein te doen gehad te hebben. Op een verkooping van shorthorns te Birmingham "is Vrijdag een stier van deitien maanden, toeb'ehoorendeaanLehpoldde Rotschild, voor 10.800 gulden verkochteen andere, van den hertog vau Barrington, bracht 9600 gulden op. -- Nadat men een heelen dag naar een beer die uit den circus van Busch te Berlijn ontsnapt was, gezocht had, vond men hem in een kleed- kamer vredig slapen. De boerenknecht Michailowitsj, die pas te Bjorko, in Finland, een gezin van zes menschen uitgemoord en een groote som gestolen had. is te Helsingfors in hechtenis genomen. Hij be- ,'s Gravenhage, 7 Maart. Z. K. II. Prins Hendrik ligt sedert Zaterdagavond te bed, lijden- de aan catarrhale verschijnselen. gepaard met tempefatuursverhooging, die heden van 40° tot pi. m. 38° gedaald was. De ongesteldheid ver- loopt gunstig, de Prins houdt het bed. Leur. Een wagentje, waarin drie personen, is door het schrikken vau het paard in de haven geraakt. De landbouwer Van E. en de knecht H. M. verdronken terwijl de zoon van Van E. nog tijdig kon gered word«n. De lijken zyn reeds opgehaald. Het paard is eveneens ver dronken. Glasgow, 7 Maart. De kapitein van het stoomschip Ionian, van de Allan Line, hier van Boston aangekomen, deelt mede dat hij 1000 mijl ten westen van de Toryeilanden in aanraking kwam met een onbeheerd uit elkaar geslagen schip, veertig voet boven de water- iinie dvijvend. Het wrak is vermoedelijk het vermiste Ned. stoomschip Wiliem II. Nader seint men ons dat het gerapporteerde wrak niet dat der WillemJI kan zijn, daar deze zwarte schoorsteenen heeftdie op het wrak waren geel van kleur. Rotterdam, 7 Maart. B i n n e n 1. Granen, Tarwe en Hawz- met meer dan voldoenden aanvoer. Hogge en Gerst met weinig handel. Boonen en Erwten aaugeboden. Meel vrijwel onveranderd, inlandsch iets lager, maar Araerikaansch gereserveerd Men noteert: Tarwe puike per hectol. 9,-o a f 9 50 goede 7,50 a 8,—mindere /"4 80 a /6,Tarwe per 100 kilo j 7,25 a f 9 50 en prima daarboven Rogge per hectol. V 5' a f 5,70 en per 100 kilo 7, a 7,25 Zomergerst /4.50 a 4,70 Winter 4 80 a f 5,20 Chevalier 5,25 a 5,70 Gerst per 100 kilo 7,75 a 9,25; Chevalier 9 - a 10,50 en extra daarboven Haver b, a f 7 20 en per hectol. lange j 3,50 a 4, dikke 4,50 a /5,— 5 Paardenboonen j 7.- a f 7 70- Witte Boonen/ll,a y 14, Brume Boonen /10a/15,- Kookerwten /9 - a f }4 Voedersoorten J 0,o0 a Kanariezaad 7,25 per hectol. en per 100 ^B ui t e n 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 170 a f 260; Rogge per 2100 kilo 1/O a /174; Gerst Zwarte Zee/134 a 136; Amen Hervormde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds E. Raams Jr. Gerefot m eerde Kerken. Zaamslag 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. H. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Heuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Janse. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dkr. C. de Jonge van 's Gravenhage. Ter Neuzro. Huwelijks-aarigiften. 4 Maart Petrus PbiHppus van GeHleren, o'ud 22 j., jm. en Maria Louisa de Paepe, oud 29 j., jd. 5 Maart. Abraham Frelier, oud 27 j'., j.m. en Elisabeth Suzannu Rijnberg, oud 24 j., jd. tiuwelijks-voltrekkingen. 3 Maart. Cornelia Johannes Seheele, oud 19 j., jm. en Elisabeth Catharina Hofman, oud 19 j., jd. Geboorten. 28 Febr. Jan Adriaan, z. van Willem Marinns Riemens en van Elisabeth Adriana de Smit. 2 Maart. Louisa Maria, d van Josephns Theodoras de Bruiin en vau Josephina Maria Baert. Helena, d. van Constantijn Cornelis Nobels en van Adriana Eliza Hijpers. 4 Maart. Leviua Antoinetta, d. van Jacobus Bernardus Galle en van Jacomina Maria Leunis 6 Maart. Adriana Maatje, d. van Jacobus Hofman en van Cornelia Adriana Roose.' Betsy, d. van Aaron de Haas en van. Dina Barendse. Overlijden. 1 Maart. Chrisliaan Hamelink,oud 7 m., z. van Pieter en van Catharina Wieland. 2 Maart. Johannes Bernardus de Conirick, oud 4 m., z. van Petrus Josephus en van Johanna Maria Jacobs 4^ Maart. Anthonij Koster, oud 2 j., z. van Jan en van Tanneke Esther Pladdet. Ilrngsttl ij Geboorten. 17 Februari. Anna Maria, d. van Petrus Merk en van Elisabeth van Deurden. Kansnslng. Huwelijks-aangiften. 17 Febr. Levinus de Groote, oud 34 j.. weduwn. van Anna Leijs en Hele na Johanna den Beer, oud 26 j., jd. 24 Febr. Jan Anema, oud 25 j., jm. en Fetje Salet, ond 34 j., jd. Geboorten 18 Febr. Maria Elizabeth, d. van Mar- tinus Dieleman en van Cornelia Geertruida de Kraker. 19 Febr. Martha, d. van Jan de Koeijer en van Jozina Hameliiik. 26 Febr. Hendrik, z. van David Seheele en van Jacomina llakker.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2