A I g 8 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaacderen. "hdTdeewet. No, .^427. Openbare Verkoopiag. 393 staks Gietijzer, V ACCIN ATIE. OFDERHGUDSGRDTC), Dinsdag 8 Maart 1910. 50°>&- 180 U K zuivere Pruissische P. MOES -|- ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Erased" pSfcu post Nederiand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alie; Boekbande- Yoor ige Buitemana laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Tel efoon No. 2 5, ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pryg slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending yen advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. DE BURGE ME ESTER van TER NEDZEN, zal op SlinscSag den I5« SViaas^t 1980, des namiddags te 2 tire, bij de werkplaatsen van den Rijks Waterstaat aan de middensluis, in het openbaar a contant verkoopen wegende ongeveer 5100 il.Vi. Ter Neuzen, 5 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Vrijrfag II Wis art ISBO, des namiddags twee ure, ten raadhuize aanbesteden de levering op keur, vrij op den tvnl aan den nieuwen TVestelijken kanualdijk te Ter Neuzen tusschen 15 Mei en 15 Juni 1910, van wan I tot 4 c.M., onder voorwaarden, ter Secretarie ter lezing liggende. De hoeveelheid wordt bij waterver- plaatsing vastgesteld. De becaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding vrachtvrij ten raadhuize worden bezorgd. Hoek, den 23 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. WOLFERT, Burgemeester J. M. DREGMANS, Secretaris TER NEUZEN, 7 Maart 1910. Hedenmorgen verspreidde zich door onze gemeente de mare dat, na eene betrekkelijk korte ongesteldheid, was overleden de heer P. Moes. De overledene, die den ouderdom van 75 jaai bereikte, was een alhier en in de omgeving algemeen bekend persoon, door de vele open- j bate betrekkingen die bij bekleedde of bekleed beeft. In den landbouw opgegroeid en dat bedrijf tot voor eenige jaren uitoefenende, was bij, zelfs op meer gevorderdeu ieeftijd, een lief- hebber van studie, waarmede hij zich veel onledig hield. Een gevolg daarvan was dat Jnj meer op den voorgrond kwam eu op 18 Juii 1877 bij de periodieke verkieziugen tot lid van den ge- meenteraud werd gekozen en op 4 Sept. d. a. v. als zoodanig ge'installeerd. Hij weid bij zijn aftreding telkens herkozen. In eene door overlijden ontstane vacature werd hij op 4 Juni 1884 mede gekozen tot lid van de Provinciate Staten en sedert ook telkens herkozen, mi laatst in 1907. Hij was voorts ongeveer 10 jaren wethouder dezer gemeente, doch verzocht, het vorig jaar aftredend, wegens zijn gevorderden Ieeftijd daar- voor niet meer in aanmerking te konien. Desondanks benoemd bleef hij bij zijn be- sluit en bedankte. Sedert 3 Dec. 1896 was hij ook voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, welke functie hij nog steeds bekleedde. In die f'uncties was hij steeds met ernst en ijver werkzaam. Verder maakte hij deel van het college van zetters. Ook in polderzaken was hij geen onbekende. Lange jaren was hij dijkgraaf van den Nieuw Neuzenpolder en lid van het bestuur der water- keering van dien polder. Eveneens maakte bij deel uit van het be stuur der afdeeliug Hulst der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij tot de oprichiug der af- deeling Axel, welke hem tot eere-lid benoemde. Naar wij vermeenen behoorde bij ook tot de oprickters en bet bestuur der onderlinge ver- zekeringmaatschappij tegen hagelschade in dit district. Uit deze opsomming blijkt dat de overledene vele functie's ten algemeenen natte beeft ver- vuld. Hij gaf in het algemeen blijk voo r zijne meening te durven uitkomen, ook in gevallen dat zijne meening wel eens afwijkend was van die zijner medestanders. Uit zijne herbaalde her- kiezing we stipteu dit reeds aan bleken de kiezers bem steeds hun vertrouwen te schenken. Het vorig jaar werd hij door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de Oranje- Nassauorde. Van den overledene kan worden getuigd, dat bij een welbesteed leveu achter zich heeft. Hij ruste in vrede. De heeren C. Stuunnan en F. J. de Groote thans nog werkzaam aan de kanaalwerken alhier, zijn benoemd tot buiteugewoou-opzicliter van 's rijkswaterstaat bij de werken tot uitvoering van het Wilhelminakanaal. Eerstgenoeinde ter standplaats Oosterbout en laatstgenoemde ter standplaats Tilburg. J.l. Vrijdagavond hield de vereeniging wDe Vereeuigde Handwerkslieden" alhier in het cafe //La belle vue" hare gewone jaarvergadering, die door vele leden met introducees bezocht werd. Het jaarverslag werd weder uitgebracht door den eere-voorzitter, den heer M. Epke, die meedeelde dit Ibans voor de 16e maal te doen. Uit het verslag bleek dat het aantal leden en donateurs bij den aanvang van 1909 bedroeg 72 en 66, en op 1 Jan. 1910 resp. 75 en 65. Ontvangen is /820,67, uitgegeven /554,10l/3, zoodat het goed slot bedraagt f 266,57 Onder de uitgaven komen voor 178,35 (de helft van de contribute der gewone leden) afgedragen aan het ziekenfonds en 160 als bijdrage voor het onderwijs in de vakschool. Ofschoon de financien niet ongunstig lijken is versterking der middelen, met het oog op de aflossing van geleend kapitaal zeer gewenscht en de vereeniging met hare onderwijs-instelling, haar ziekenfonds en hare zangvereeniging zou op meer steun mogen rekenen dan zij thans geniet. Den leden wordt ijverige propaganda 1 oor het aanwerven van leden en donateurs u-jnbevolen. Het ziekenfonds ontving met rente van uit- gezet. kapitaal f 207,51, doch moest voor onder- steuning aan zieken f 385,82 uitkeeren, nadeelig sal do dus 178,31, een groote achteruitgang. De kas van dit fonds bezat op 1 Jan. 11. totaal 924,11. In verband met het groote nadeelig slot is overweging gewenscht of het londs op een goeden basis berust. Veranderingen be- liooren echter na rijp beraad en met omzichtig- heid te worden aaugebracht. De vakschool gesubsidieerd door rijk, provincie eu gemeente had een redelijk aantal leerlingen, hoewel het hooger zou kun nen zijn. 40 waren ingesckreven en bezochten trouw de lessen. De 4 onderwijzers deden goed hun best en waren steeds met lust en ijver werkzaam. Blijft de medewerking der ouders tot bevor- dering van het geregeld bezoek aan het onder wijs zooals die thans is, dan kunnen de goede vruchten niet uitblijven. De verslaggever wenschte wel dat alle ambachtslieden of toekomstige ambachtslieden er toch eens van overtuigd waren, dat men geen vakman kan zijn, zonder te kunnen teekenen en teekeniugen te kunnen begrijpen. Op voorstel van het bestuur besloot de vereeniging om eenige weinig bemiddelde jongelui, die toonen te willen, teekengereed- scbap in bruikleen af te staan, wat zoo mogelijk later eigendom wordt van den leerling voor een gering bedrag, terwijl een paar onver- mogenden die gereedschappen om niet kunnen worden verstrekt. Natuurlijk moet daarvoor ambitie in bet onderwijs worden getoond. De zangafdeeling //Geduld Overwint" vergastte in het afgeloopen jaar de leden herhaalde malen op eenige genoeglijke uren, door het uitvoeren van liedereu van gemengd koor en het opvoeren van tooneelstukjes. Ten slotte uitte de heer Eijke de beste wenschen voor den bloei der vereeniging in hare ver- schillende takken, onder dankbetuiging aan alien die de vereeniging steunden. llierna werd aangevangen met de uitvoering van een'programma dat door de zangafdeeling den opkomenen werd geboden. Met veel succes werden eenige liederen voor gemengd koor ge- zongen, terwijl de uitvoering van een tweetal blijspelen en verschillende comische voordrachten de aanwezigen nog enkele uren zeer aangenaam bijeen hield. In een Vrijdagavond te Kloosterzande ge- kouden vergadering van de indertijd gevormde feestcommissie is besloten om de officieele opening van het nieuwe gemeentehuis te vieren door het houden van een groot festival voor harmonie- en fanfarengezelschappen in de maand Juni. Verscheidene groote Belgische vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Volgens telegrafische mededeeliug van den inspecteur van het loodswezen ligt het wrak van een met steenkolen geladen zeil- vaartuig gezonken even beO. den Oostberm van de haven van Wemeldinge, op ongeveer 51° 31',4 N.b. en 0° 52',7 W.l. Axel. Verleden Woensdag gingen een acht- tal leerlingen van de hoogere klassen der Nor- maalschool zich in de namiddagpauze vermaken door met steeneu te mikken naar de isolatoren van de telephoonlijn, en het gelukte hun er een vijftal stuk te gooien. Hunne vaardigheid werd Zaterdag beloond door de komst van den brigadier der mare- chaussee in de school, die hen een voor een in verhoor nam en procesverbaal opmaakte. AVestdorpe. Zaterdag j. 1. had ten huize van L. Remery alhier de aanbesteding van- pi. m. 150 gemeten beetwortelen plaats. Daar de geboden prijs den leden van den beeter.bond niet lioog genoeg was, werd besloten de beeten niet te gunnen. Het bestuur van den bond werd daarop gemachtigd de beetwortelen onder hands te verkoopen. Hulst. Vrijdagavond had, nabij de Gentsche poort, eene hevige botsing plaats tusschen de tram welke van het station kwam afgereden en een brouwerskar van dkr. De Kerf te St. Jansteen. Met een hevigen smak werd de kar tegen een daar staand huisje geworpen, waardoor de voor- gevel werd ingedrukt en paard en voerman in huis terecht kwamen. Terstond werd door den machinist gestopt en moest de tram een eind- weegs terug rijden teneinde man en paard hulp te kunnen verleenen. De kar was tot splinters geslagen, alsook bet paard bekwam hevige kwetsuren, zoodat het waarschijnlijk zal moeten worden algemaakt. De voerman bekwam hierbij zulke gevaarlijke wonden dat deze niet kon worden vervoerd en in het R. K. Liefdehuis werd opgenomen alwaar de man is verbonden. Nader vernemen we dat de toestand van den patient, naar geval, vrijwel is. Houtenisse. Zaterdag 5 Maart vierden de heer en mevrouw Collot d'Escury hun 25jarig huwelyksfeest. Reeds vroeg in den morgen wapperde van alle huizen de vaderlandsche driekleur, 'waardoor het dorp reeds een feeste- lijk aanzien verkreeg, vooral doordat de zon een prachtigen voorjaarsdag aankondigde. De woning van den burgemeester was door de dorpsgenooten heel aardig versierd, voor welk doel zich een eommissie van zes heeren had gevormd. In den voormiddag kwamen vele bewoners der gemeente, alsook de versieringscommissie, het zilveren echtpaar geluk wenschen, Met de tram van ID/2 uur aniveerde het bestuur der Eerste Nederlandscke Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, om hun voorzitter met diens echtgenoote te com- plimenteeren. Om half twee in den middag gaf de harmonie ,/St. Cecilia" van Kloosterzande voor de woning van den burgemeester een nutmner ten beste, terwijl zij daarna op de kiosk een uitvoering gaf. De muziekgezel3chappen van Lamswaarde en Ter Hole brachten hierna een serenade. De leden van den gemeenteraad, de djjk- raad van bet ealamiteuze waterschap Walsoorden en verschillende vereenigingen maakten hun opwacktiug. Van de vele geschenken die het zilveren echtpaar dien dag mocht ontvangen stippen wij aan een zilveren bloemenbak met inscriptie, van den gemeenteraad; een tuin-ameublement, van den dijkraad van het waterschap Walsoorden; een zilveren inktstel en zilveren schenkblad, van het bestuur en employe's der coope ratieve suikerfabriek te Sas van Gent. Jerwiji talrijke bloemen werden ontvangen. Des avonds werd de woning ge'illumineerd wat met de versiering een aardig effect maakte. Tal van nieuwsgierigen waren op de been terwijl de muziek er een vroolijke stemming in hield. Deze zoo algemeen gevierden dag zal nog vele jaren in dankbare herinnering van het feestvierend echtpaar eu do bewoners van Honte- nisse blijven. stoppeldijk. Onze beetenbond trachtte Zater- dagnamiddag voor den tweeden keer bij inscbrij- ving te verkoopen de opbrengst van 225 ge meten suikerbeeten, maar weer zonder succes. Er werd weer f 13,25 geboden, een prijs, die ook particulieren kunnen bedingeu, en men moest dan nog te Kijkuit leveren. Men heeft dan ook niet gegund, en het waar schijnlijk gevolg zal zijn, dat er van de stichting eener weegbrug aan den tol niets zal komen. De fabrikauten besteden dit jaar voor de bonden niet meer dan bij een contract met een particulierze weten, dat er toch overvloedig beeten zullen gezaaid worden bij een prijs van f 13,25 en de goedkoopte vau het chilisalpeter, waarbij nog komt, dat door den langdurigen regen er zeer veel leeg land is. Clinge, 6 Maart. Gisterenavond rond 8 uur, ontstond te Nieuw-Namen onder deze gemeente in een der zijvertrekken bij S. Claessens, door onbekende oorzauk, een begin van brand. IEIZESSCHE ('III ttAST S>it biail 1Vi;en>idaK' en Vrijilaguvocd, oilBeioEtlrrrt s.|» 6- one cuct. ISB tV.MS a wr.!7 ratam Burgemeester eu Wethouders van ;TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenkeid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUYZE, gemeentegeneeskeer aidaar zal bestaan te Sluiskil op Zaterdag 12 Maart 1910, in een der lokalen van de openbare school 's namiddags 3 ure en in de kom der gemeente, op Dinsdag 15 Maart 1910, in het ziekenhuis op den Smidswal,'s namiddags half 2 ure. Ter Neuzen, 5 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Uinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN VAN LANGEVELDE, commissionnair, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener slachterij in een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt 39/41 aan de De Feijterstraat, kadastraal sectie B, no. 648 j en dat op Maandag 14 Maart 1910, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente ge- legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 28 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMaN, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandaclit op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechLigd zijn zij, die niet overeenkorastig art. 7 der Hinderwet op den hovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenm, teneinde hunne bezwaren HiomieliuK toe te lichten. HAKOK le Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1