Tsr Heuzensche Courant Zaterdag 5 Maart 1910. No. 5426 BXj-A-ID- Binnenland. tweede k a m e r. Vergadering van Donderdag. Ontslagen gevangenen. De bebandeling wordt voortgezet van de suppletoire Justinebegrooting, betrekking heb- bende op maatregelen in bet belang va.n ontslagen gevangenen, met een uitvoerige repliek van den hear Days, die cegenover den Minister en den heer Van Wijnbergen staande houdt, dat crnm- naliteit en herhal.ng van misdryf op de beste wijze te voorkomen is door goede en krachhge sociale wetgeving, en die de sociaal-demokraten verdedigt tegen bet verwyt dat zy zulke unite- rialisten zijn. De heeren Nolens en Van Wyubergen pio- testeeren tegen verdachtmakingeu welke door den beer Dnys tegen de recbtemjde en hen per- soonlijk zouden zijn geuit. De heer an V\ yn- beraeu verklaart zelts dat, als de debatten op deze wijze door den heer Duys worden gevoerd, hij daarop niec zou ingaan, ten einde het debat op hooger peil te houden. De heer Days zegt volstrekt geen verdacht- makingen te bebben geuit, docb alleen bet feit te hebben geconstateerd dat, toen de lech- terzijde niet in de meerderheid was, zy steeds heeft ,/Opgeschept" van sociale maatregelen, waarmede zij zou komen, terwjjl zy thans, nu zy in de meerderheid is, met onbedmdende Zedelijkheidswetjes komt. Het wetsontwerp wordt daarna zonder veidei debat en zonder stemming goedgekeurd, waarna aan de orde komt bet wetsontwerp tot wyziging van de wet op de rechterlyke organisatie en het beleid der justitie, dat beoogt vermindering van het aantai raadsheeren, dat in de buigeilyke of strafkamers van Hoogeu Raad en Gereehtshof zitting heeft. De heeren Van Sasse van Ysselten Duynstee bestryden deze bedoeling, vreezende eerstge- noenide daarvan, dat nu in vele gevallen dooi allerlei omstandigbeden, als ziekte, aiwezigheid e. d., de beslissing van zulk een kamer veelal door 1 raadsheer zal gegeven worden, waarte- genover de heer Lob man echter een rechtspraak door weinig leden eeuer kamer beter acbt dan door vele. Ook de heer Limburg acht in bet algemeen voor burgerlyke kamers kleine colleges vooi een goede rechtspraak beter als groote, docb voor strafkamers bebben kleine kamers groot bezwaar. Hij zou slecbts vrede kunnen bebben nrnt kleine kamers by de gerechtshoveu, indien bepaald werd dat een eenmaal vrygesproken beklaagde in hooger beroep slecbts kan worden veiooi- deeld bij eenparigheid van stemmen. In dieu zin kond'igt spreker een amendement aan. De heer Van Doorn, er op wijzeude dat dit ontwerp ook beoogt mogelyk te maken de vervanging in bun functien van de leden van het 0? M., kan er zich geen denkbeeld van maken boe de Regeering zich voorstelt dit te verwezenlijken. Voorts bestrijdt spreker ver mindering van het aantai raadsheeren der kamers van den Hooge Raad. De heer Van Hamel juicht toe de voorgenomen detacheering van ambtenaren van het 0. M. der kantongerechten by de parketten der recht- banken. De heer Regout voorziet het gevaar, dat op- nieuw de weg zal worden gevolgd, bij het achter- stands-ontwerp betieden, waarbij voor rechterlyke ambtenaren exceptioneel guustige pen»ioens- bepalingen worden gecreeerd. Minister Heemskerk (ad interim Minister van Justitie) verdedigt het ontwerp, dat vooral be- zuiniging wil. Ren verklaring als door den heer Regout bij zijn kritiek gevraagd, kan de Minister niet geven zonder nader overleg met Minister Nelissen bij diens terugkeer. Het algemeen debat wordt gesloten. By de artikelsgewijze behandeling verdedigt de heer Van Hamel. zich aansluitende bij den heer Lohman, het terugbrengen van het aantai raadsheeren bij de gerechtshoveu van vijf op drie. In beschouwingen tredende over het hooger beroep, betoogt spreker dat het bestaan daarvan moet voortduren, doch uitsluitend voor den beklaagde, niet voor het Openbaar Miui- sterie. Voor dit laatste dient het appel afge- schaft, omdat het bij hooger beroep geen be lang heeft. Spreker kondigt zijn voornemen aan dit denkbeeld in een wetsontwerp te be- lichamen. Het amendement-Limburg, beoogende dat iemand, die in eersten aanleg vrijgesproken is, slechts kan worden veroordeeld in appel bij eenparigheid van stemmen, zou spreker in- middels steunen. De heer Van Sasse van Ysselt, die reeds bij voorbaat hoopt dat het denkbeeld Van Hamel nooit verwezenlijkt zou worden, bestrijdt het amendement-Limburg, dat tot moeilijkbeden aanleiding zal geven. De heer Loeff, voorzitter van de commissie van voorbereiding voor dit ontwerp, en de hier- na in behandeling komende wetsontweipen tot regeling van de administratieve rechtspraak, vei- dedigt de rechtspraak in appel door drie raads heeren en bestrijdt het amendement-Limburg als hoogst onvolledig, waar het alleen de vrijspraak op het oog heeft, en ontwijkt de gevallen van strafverzwaring, niet ontvankelijkheid van het 0. M., enz. Maar buitendien behoort het zoeken naar meerdere waarborgen in het belang van een beklaagde niet thuis bij de onderhavige wetsont- werpen, doch zou daarvoor het Wetboek van Strafvordering moeten gewijzigd worden. Ten slotte wordt het amendement-Limburg verworpen met 32 tegen 27 stemmen. Het Regeeringsartikel, bepaleude dat de gerecbtsboven voortaan kamers van 3 taads- heeren zullen tellen, wordt hierop aangenomen met 52 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp wordt zonder stemming aaugenomen, nadat de Minister overgenomen heeft eenige amendementen van de heeren Van Lijnden c.s., strekkeude om den nieuwen toe- stand beter aan den ouden te doen aaupassen. Decoratie-kwestie. Het afdeelingsverslag betrelfende het voorstel van den heer Troelstra tot het houden eeuer enquete omtrent de handelingen van den toen- maligen Minister van Binnenlandsche Zaken ter zake van decoraties in 1903 en 1905 is ver- schenen. Tegen het voorstel werden verschillende be- zwaren ingebracht. Sommigen achten het praematuur. Vele leden waren van oordeel, dat, al vereenigt men zich met de ruime op- vatting van het reeht van enquete, toepassing der wet van 5 Augs. 1850 (Stbl. no. 43) als uitgesloten is te beschouwen, wanneer het doel der enquete zou zijn te komen tot eene aanklacht wegens een door een Minister gepleegd arnbts- misdrijf. Men keurde het uf dat de voorsteller, in plaats van, zooals hij op zijn standpunt had behooren te doen, een aanklacht in te dienen, getracht heeft op de Kamer de verantwoorde- lijkheid te leggen van een onderzoek, dat tot dat doel zou kunnen leiden. Ook werd opgemerkt dat deze enquete ook daarom niet oirbaar zou zijn, aangezien zij geen politieke gevolgen kan hebben. Ook werd aangevoerd, dat het algemeen be lang door het instellen eener enquete niet zou worden gediend. VVel geven de feiteu, welke door de gepubliceerde brieven en de verklaringen van Dr. Kuyper geacht kunnen worden vast te staan, geen gunstigen indruk van zijn beleid. Verscheidene zaken staan vast. Zoo ook dat Dr. Kuyper over staatszaken briefwisseiing heeft gehouden met een vrouw, die zich niet waardig heelt getoond met zoodanig blijk van vertrouwen te worden vereerd. Door een enquete zouden wellieht verschillende reeds behandelde feiten nader gestaafd kunnen worden en missschien nog andere feiten van gelijksoortigen aarl ter algemeene kennis kunnen worden gebracht maar men kan niet inzien dat door het verspreiden van meer licht omtrent deze zaken het algemeen belang zou worden bevorderd en de eer des ands zou worden verhoogd. Andere leden konden zich met het voorstel vereenigen, daar het niet mogelijk is gebleken door eene interpellatie het vereischte licht te verkrijgen. Ook kan dat vol gens die leden niet verkregen worden door den ingestelden eereraad, aangezien zulk een raad, hoe goed ook samen- gesteld, niet bij machte is getuigen te dwingen voor haar te verschijnen. Het eenige middel is dus, volgens die leden, het instellen van een parlementair onderzoek. Bij dat onderzoek kan blijken dat er termen zijn tot instelling eener strafvervolging en in dat geval kan een aanklacht worden ingediend en een instructie ingevolge de wet van 1855 volgen. De enquete zal zoo meenden enkelen - beslissend zijn voor de vraag of Dr. Kuyper nog kan deeluemen aan het politieke leven. Trok hij zich uit uit eigen beweging terug dan zou het belang der enquete vervallen. Aan het verslag is een Nota toegevoegd van den heer De Savorin Lohman, waarin deze erkent dat het recht van enquete evenver reikt als het reeht van interpellatie. Alleen is er eei natuurlijke grens die niet kan worden over- schreden zonder in het ongerijiude te vervallen. Verder dan in het algemeen zijn taak reikt, kan een Staatsrechtelijk lichaam niet gaan. Daar de enquete dient tot (/voorbereiding", moet de Kamer zich de mogelijkheid voorstellen, dat zij iets met de uitkomsten van het onder zoek zal kunnen verrichten, daargelaten of zij dit in werkelijkheid doen zal. Hiermede is de voorsteller het zelf eens, blykenszijne toelichting. Indien het onderzoek geen antler gevolg kan hebben dan voldoeu aan zekere nieuwsgierigheid zonder dat daarbij eenig Staatkundig belang is betrokken, ware zulk een enquete een dwaasheid en beneden de waardigheid der Kamer en zelfs een misbruik van macht. De steller der nota meent dat de heer Troelstra een verkeerden weg is ingeslagen om zijn doei te bereiken en dat de Kamer diensvolgens ver- rliclit is het voorstel om een onderzoek in te stellen als bedoeld bij art. 95 der Grondwet ter beantwoording van de door hem gestelde vragen, te verwerpen. TEIl NEUZEN, 4 Maart 1910. Woensdagavond werd te Axel op de bovenzaal van den heer Koole de 13e jaarver- gadering gehouden van //Steunt Elkander" ouder voorzitterschap van den heer Jac. Verijzer als waarnemend voorzitter. In plaats van den heer D. J. Oggel, die bedankt had en den heer B. van Ruijven, het vorige jaar overledeu, werden in het bestuur gekozen de heeren Abr. WIemes en L. H. Burm. De aftredende commissarissen, de heeren F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. P. Gast, H. Smies Hendrz. en J. Wieland, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Later werd tot voorzitter gekozen de heer J. M. Oggel, tot onder-voorzitter de heer Joh. Smies en tot 2e penuingmeester de heer M. Wolfert. De vroegere voorzitter, de heer D. J. Oggel werd bij acclamatie tot eere-lid benoemd. De ontvaugsten over het afgeioopen jaar be- droegen 1610,02, waaronder 1295,80 contri- butie der gewone leden. De uitgaven waren 1550,85, waaronder f 1519,50 aan ziektegeld, goed slot 59,17. Het kapitaal der ver- eeniging bedraagt thans f 3203,191/2. In het jaarverslag werd dank gebracht aan den beer D. J. Oggel voor al hetgeen deze van rare oprichting af in het belang der vereeniging reeft gedaan, Ook werd een vvoord gewijd aan de nage- dachtenis van den heer Van Ruijven, den over- eden onder-voorzitter, die ook een der oprich- rers der vereeniging was. Ilet aantai gewone leden kwam van 249 op 246, de buitengewone van 96 op 90. Om den leden het komen ter vergadering ge- makkelijker te maken, zal in het vervolg de jaarvergadering een maand vroeger worden ge houden, waarom men besloot nog geen boete in te voeren. Donderdagmorgen is op de Schelde bij Ellewoutsdijk gezonken het ijzeren scheepje Wilhelmina", schipper A. Faasse van St. Phi- lipsland. Het was geladen met aardappelen van Vlissingen naar Gent. Door de deining van een zeeboot werd het ijzeren scheepje vervuld en zonk. De schipper en zijn knecht konden zich met de boot redden. Schip en lading zijn geassureerd. Het vaartuig zit in diep water en er is niets a;eer van te zien. Het schip behoort aan de gebr. Van Hou- weling te Scheveuingen, en de lading aan den schipper. (M. Ct.) Omtrent de Diusdag gehouden raads- vergadering te Groede ontleeuen wij aan de Midd. Ct. Alvorens over te gaan in comite-generaal ter behandeling van het kohier van den hoofde- lijken omslag, verklaarde de voorzitter, naar aanleiding van een onlaugs in de Bresk. Urt. voorkomend artikel, waarbij als't ware als zeker werd vermeld dat er van de tramlijn Knocke Breskens niet zou komen, zich te hebben ge- wend toe het comite voor dien tram weg. Dit had Burg, en Weth. gemachtigd te verklaren dat het geheele, blijkbaar tendenzieuse opstel van a tot z onjuist was, zoodat de ingezetenen zich niet verder ongerust behoefden te maken. De burgemeester voegde hieraan de mede- deeling toe dat dit de eerste maar ook de laat ste maal was dat van die plaats couranten- berichten zouden worden bevestigd of tegen- gesproken. Een zeer talrijk puliek woonde deze ver gadering bij het had blijkbaar verwacht dat er iets zou gezegd zijn geworden over de wei- gering van den burgemeester om op 14 Juli a.s. festival te houden, een besluit waarover in de gemeente veel ongenoegen heerscht, en dat sterk wordt afgekeurd. Hoek. Woensdag werden alhier, als verdacht van bedelarij, door den gemeente-veldwachter 2 Belgen gearresteerd, die Donderdag naar Middelburg werden overgebracht, ter besehikking van den oliicier van justitie. Hoek, 3 Maart. Heden werd alhier vanwege de vereeniging //Doelmatige Samenwerking" aanbesteed, de levering van 33,800 Kg. kunst- mest, 66,000 Kg. superphosphaat, (levering Mauritsfort) en 37,100 Kg. superphosphaat en 23,100 Kg. chilisalpeter (levering te Ter Neuzen). Voor de levering te Mauritsfort werd inge- schreven voor kunstmest door P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 6,59, L. Eversdijk te Bieze- linge voor f 6,58, Dordtsche kunstmestmaat- schappij voor 6,56, D. J. Oggel te Axel voor 6,53, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 6,50, P. Hoste te St. Laureyns voor 6,43, L. de Feijter-Huijssen te Ter Neuzen voor f 6,43 en Glerum Co. te Vlake voor f 6,42 voor superphosphaat door: Eversdijk voor f 2,98, Glerum en Co. voor f 2,93, G. Dees te Hoek voor 2,85, Hoste voor 2,80, W. van Tatenhove te Ter Neuzen voor f 2,73, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,16 en Oggel voor f 2,15. Voor de levering te Ter Neuzen voor chilisalpeter door: A. de Ruijter te Axel voor 10,75, Hoste voor 10,70, De Feijter-Huijssen voor 10,70, Glerum Co. voor f 10,58, Eversdijk voor 10,53, P. J. Scheele voor 10,41 en W. Bedet te Ter Neuzen voor 10,34. voor de superphosphaat door Eversdijk voor 2,98, Glerum Co. voor 2,94, G. Dees voor 2,85. Hoste voor 2,80, Van Tatenhove voor 2,69, P. J. Scheele voor f 2,16, en Oggel voor 2,15. Gegund de levering van superphosphaat aan D. J. Oggel te Axel, van kunstmest aan Glerum en Co. te Vlake en chilisalpeter aan W. Bedet te Ter Neuzen. Zaamslag, 4 Maart. Dezer dagen kwam alhier een zwervend persoon, waarschijnlijk een Belg. in een herberg alwaar hij zijn gemaakte verteringen niet wilde betalen. Toen men hem hieroru vroeg nam hij zoo een dreigende houding aan dat de herbergier hem buiten zijn deur zette. Eenmaal op straat zijnde trok de vreem- deling een dolk en dreigde den herbergier te zullen omver steken, waarop laatstgenoemde zich met een mes wapende. Daarna vertrok de brutale kerel in de richting naar Ter Neuzen. - Gisteren werden met 6 geweren en met behulp van roeibooten, op de Othenesche kreek. niet minder dan ongeveer 100 stuks vogels geschoten. Axel, 3 Maart. In plaats van wijlen den heer B. van Ruijven werd heden tot voorzitter van het Fanfaregezelschap „Concordia" alhier gekozen, de heer A. E. C. Kruijsse. Axel. In de Donderdag gehouden vergadering der O. Z. V. Concours Hippique vereeniging is in principe besloten, deel te nemen aan het in Juli in Den Haag te houden concours, uit- gaaude van de Nederlandsche vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche paardenfok- kerij, terwijl den 8 September, hoogstwaarschijn- lijk te Axel, vanwege de vereeniging weder een concours zal gehouden worden. Sas van Gent. De brigade-commandant der marechaussee Willemsen alhier, wordt op 22 Maart overgeplaatst naar Eindhoven en de Marechaussee De Sutter op 11 Maart van hier naar Oorschot. Nieuw-Namen, 3 Maart. Hedennamiddag viel het 4jarig zoontje van P. v. E. alhier, op het erf van E. Praet, al spelende in een drie Meters diepen beerput. Een kameraadje dat bij hem was, liep schreeuwende in huis en vertelde aan Praet wat er gebeurd was. Door spoedige Hulp van dezen, kon zoodoende het jongetje nog uit zjjn hachelijken toestand waarin het verkeerde, gered worden. Biervliet. Donderdag werd door de besturen vau den Helena- en den Wilhelminapolder aan besteed het leggen van 3 grindbanen in den Wilhelminapolder, ter gezamenlijke lengte van 1280 M., een grindbaan van 1240 M. in den Helenapolder en. de levering van 120 M3. on- derhoudsgrint voor laatstgenoemden polder. Het werk werd gegund aan den minsten in- schrijver, den heer S. de Vuijst te Breskens, die voor het le perceel had ingeschreven voor f 3034, en voor het 2e perceel voor 2984. Hem werd ook de levering gegund van de grint a 2,60 per M3. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Reclxtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. J., oud 14 j., zonder beroep te St. Jansteen, is wegens mishandeling, zonder toepassing van stral aan zijn ouders teruggegeven. P. v. R., oud 21 j., dienstknecht te Eede, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met altrek vau het voorarrest. E. K., oud 22 j., schippersknecht te Breskens, is wegens vernieling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. De rechtbank te Middelburg heeft heden staande de zitting F. J. B., oud 40 j., geboren te Utrecht, thans zonder vaste woon- of ver- blijfplaats wegens bedelarij veroordeeld tot eene hechtenis van twaalf dagen. In de voormiddagzitting werd behandeld de zaak tegen A. E., oud 19 j. en T. E., oud 17 j., beiden wonende te Philippine, beklaagd vau mishandeling. Het O. M. eischte tegen eerste beklaagde 2 maanden en tegen zijn broe- der 1 maand gevangenisstraf. De verdediger Mr. C. L. Gratema vroeg voor den tweede beklaagde een mildere straf. In de namiddagzitting werden behandeld een achttal zaken, betrekking hebbende op over- tredingen der rijksbelastingen. Terecht stonden achtereenvolgens de volgende personen1. A. V., werkman, 2. J. F. R., mosselvisscher, 3. H. Y., alien te Bouchoute (Belgie), 4. T. E., mosselvisscher, 5. Th. R., mosselvisscher, 6. A. de M., mosselvisscher, alien te Philippine, 7. P. J. S., koopman te Koe- wacht en 8. C. B., veekoopman te Wachtebeke. Geeischt werd tegen de 6 eerste beklaagden VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9